PDA

Επιστροφή στο Forum : MΗΠΩΣ ΠΙΤΑΡΕ Ι ΦΟΡΘΝΕΤ???



DrWho
15-02-04, 18:38
Θα ήθελα να μάθω αν οι χρήστες της Forthnet έχουν παρατηρήσει την τελεύταία εβδομάδα - ίσως και λίγο παραπάνω- μια σημαντική πτώση της ταχύτητας . Όσον αφορά τη δικιά μου 384αρα ψιλοσέρνεται σε ταχύτητες 25 συν πλην 2-3 από 43+ άρες που χτύπαγε στην αρχή. Αυτό έχει αρχίσει εδώ και καμιά βδομάδα.
Λίγο πολύ ήταν αναμενόμενο να πέσουν όλοι πάνω στην Forthnet , τουλάχιστον όλοι οι καινούριοι χρήστες, από τότε που ανακοίνωσε τα νέα της τιμολόγια και είμαι περίεργος να δω αν έγινε κάτι τέτοιο. Το να είσαι η πιο φτηνή πρόταση εδώ και κάνα 2μηνο έχει και τα αρνητικά της. Στο θρεντ της ΒΟΥΛΑΣ κάτι αντίστοιχο περιγράφεται.
Βεβαια υπάρχει και τον ενδεχόμενο να πίταρε το DSLAM ( αιγάλεω) . Θα πάρω μια νετκαρτα αύριο να το ελέγξω.

drkostas
15-02-04, 18:52
φταίει το DSLam σου//

Από προχθες που ξαναδούλεψε το DSLAM μου καλά η forthnet πιάνει τα 45 άνετα..

Πιάνει στην ουσία όσα της επιτρέπει το DSLAM

DRaPeTiS
15-02-04, 19:53
Φιλε το DSLAM πιταρε... Ι Forthnet παει σφαιρα...
Απλα αυτην την στιγμη 9/10 περιοχες εχουν πιταρισμενο DSLMAΜ... γιατι αραγες γιατι...
Ο οτε μονο στην ελλαδα θα μπορουσε να επιβιωσει...

ogenikos
15-02-04, 22:54
Και εγώ με forthnet βλέπω μια μεγάλη μείωση αλλα δεν νομίζω ότι φταίει το dslam αλλα η forthnet που λόγω μειωμένων τιμών έχει γεμίσει κόσμο και δεν έχει να μοιράσει μεγαλύτερο bandwidth.
Τα dslams ξέρω ότι μοιράζουν το bandwidth που τους δίνει ο provider στους χρήστες και όχι ο οτε, οπότε αν αυξηθούν οι χρήστες μοιράζονται λιγότερο bandwidth.
Εχω βαρεθεί να ακούω(διαβάζω) σε αυτό το forum οτι για όλα φταίει ο οτε.
Επιτέλους ας μάθει ο καθένας εδώ στην Ελλάδα να αναλαμβάνει τις ευθύνες του, και να μην τα ρίχνουμε όλα στον οτε, (μια ζωή οι έλληνες τα ρίχνουν στους άλλους).
Χέστηκα για τον οτε, εγώ πληρώνω την forthnet και την κάθε fοrthnet και περιμένω να τρέξει και να λύσει τα οποιαδήποτε προβλήματα και όχι να τραβάνε όλοι την ουρά τους και να τα ρίχνουν στον οτε, στο κράτος ή στον θεό.
Οταν στο bar σου δίνουν μπόμπα τεκίλα δεν πρέπει να γκρινιάξεις στον μεξικάνο ή στην κάβα που την έφερε αλλά σε αυτόν που σου την πουλά, έτσι δεν είναι;
Ετσι λοιπόν και στην προκειμένη περίπτωση φταίει η forthnet και όχι ο οτε.

drkostas
15-02-04, 23:01
Φίλε μου εντάξει..
Αυτά που λες δεν έχουν καμία σχέση..
Ο Οτε για να σε συνδέσει με τον provider έχει πίσω από το κάθε DSLam μια γραμμή..
Τον τελευταίο μήνα ο ΟΤΕ βάζει καινούριος χρήστες χωρίς να αναβαθμίζει τη γραμμή πίσω...Το λεγόμενο overbook..
Από εκεί και πέρα αν σου πει και ένας χρήστης ότι ο isp Πάει σφαίρα μάλλον το πρόβλημα είναι ή στο DSLAM , ή στη γραμμή σου ή στο Modem σου/pc σου..

Κοίταξε να καταλάβεις ποιος φταίει για να λύσεις το πρόβλημα σου..
Αλλιώς μπορεί να περιμένεις και μήνες με 10kb/s

ogenikos
15-02-04, 23:18
To ξαναλέω για όσους δεν το κατάλαβαν, ο κάθε provider δίνει κάποιo bandwidth σε κάθε dslam το οποίο θα μοιραστεί στους χρήστες που πέφτουν σ'αυτό.
Οταν αυξηθούν οι χρήστες κάποιου dslam και ο provider συνεχίζει να δίνει το ίδιο bandwidth που έδινε και πρίν τοτε υπάρχει πρόβλημα.
Οταν ο κάθε provider απο την στιγμή που κάνεις αίτηση μέχρι να ενεργοποιηθεί η σύνδεσή σου με internet, παραμετροποιεί και τεστάρει την γραμμή, οπότε βλέπει την κάθε πουτανιά του οτε ή την δικιά του άρα αυτός πάλι φταίει που δεν φτάνει σε εσένα σωστά η υπηρεσία, και όχι πάλι ο οτε. :|

drkostas
15-02-04, 23:24
Πως εξηγείς τότε σιγά σιγά σε μια περιοχή όλοι οι Providers να υπολειτουργούν;;

π.χ. στο Π.Φάληρο τον τελευταίο μήνα Tellas/Forthnet/Otenet/Netcarta σε ώρες αιχμής δεν ξεπερνούσαν τα 20..

Το ίδιο και σε άλλες περιοχές απ'ότι διαβάζω εδώ

kostthem
16-02-04, 00:05
ogenikos,


Δεν είναι όπως τα λες φίλε μου. Για να στο πω πιο απλά...(εντάξει, αρκετά πιο απλά):
Αν εσύ "φτάνεις" στον provider με 28 και να μπορεί να σου δώσει 45.... δεν θα τα δεις ποτέ. Σίγουρα σε μερικές περιπτώσεις φταίνε και οι providers, αλλά αυτό είναι εύκολο να ελεγθεί. Γιατί, αν σε μια περιοχή όλοι οι providers πάνε πάτο, τότε σίγουρα είναι το DSLAM.

Να στο πω και αλλιώς? Εχω forthnet 384/128, το DSLAM της περιοχής μου -ΟΤΕ ΑΡΕΩΣ- δεν έχει μπουκώσει (φτου...φτου...μην το ματιάσω) και πηγαίνω πάντα και όλες τις ώρες με 47,2. Οπότε, σε διαβεβαιώ πως (προς το παρόν) το bandwith της Forthnet είναι OK.

Hik
16-02-04, 00:26
ogenikos,

Τα έχεις μπλέξει λίγο μου φαίνεται.
Από το σπίτι σου -> DSLAM -> BΒRAS περνάς καθαρά πάνω από το ΑΤΜ του ΟΤΕ. Ο κάθε isp σε "παραλαμβάνει" από το BΒRAS και μετά. Το κάθε DSLAM συνδέεται πάνω στο υπόλοιπο ATM δίκτυο του ΟΤΕ. Για οτιδήποτε φρακάρισμα μέχρι το bbras, που είναι και η ποιο συνηθισμένη περίπτωση, αποκλειστικός υπεύθυνος είναι ο ΟΤΕ και ο κάθε ISP δε μπορεί να κάνει τίποτα.

GP
16-02-04, 03:11
ogenikos,

Τα έχεις μπλέξει λίγο μου φαίνεται.
Από το σπίτι σου -> DSLAM -> BΒRAS περνάς καθαρά πάνω από το ΑΤΜ του ΟΤΕ. Ο κάθε isp σε "παραλαμβάνει" από το BΒRAS και μετά. Το κάθε DSLAM συνδέεται πάνω στο υπόλοιπο ATM δίκτυο του ΟΤΕ. Για οτιδήποτε φρακάρισμα μέχρι το bbras, που είναι και η ποιο συνηθισμένη περίπτωση, αποκλειστικός υπεύθυνος είναι ο ΟΤΕ και ο κάθε ISP δε μπορεί να κάνει τίποτα.

Ετσι...Να προσθεσω επισης πως το overbooking δεν ξεκινησε τον τελευταιο μηνα...παντα υπηρχε και θα υπαρχει, απλα υπαρχουν καποια "ορια" χρηστων πριν απο τα οποια ο ΟΤΕ δεν κανει αναβαθμιση του ATM b/w.

Gothic
16-02-04, 03:33
Forth σε bandwidth tests μου βγάζει συνέχεια πάνω απο 370, κατεβάζω με 48άρια απο http/ftp, 40άρια απο irc, όλες τις ώρες. Οπότε αν φταίει η Forthnet;
Μπα... :mrgreen:

tgrendo
17-02-04, 14:47
Παιδες η Forthnet εχει μπουκωσει και μου το ειπαν οι ιδιοι.Μου ειπαν επισης οτι σε κανα μηνα το πολυ θα κανουν αναβαθμιση παλι.Για να ελεγχετε, ενα μικρο κολπο ειναι να κανετε ping στην Forthnet.Οταν πριν 2 βδομαδες ειχα 23-24 και τωρα εχω 31-32 τα λεει ολα.Το ιδιο ειχε συμβει και το Νοεμβρη και αφου κανανε αναβαθμιση λυθηκε το προβλημα.(Δεν μιλαω για μεγαλες αλλαγες στο ping, που εκει κατι παει στραβα....)

Τεσπα υπομονη σε ολους, σιγα σιγα παιρνουμε το δρομο μας ολοι.

PALADIN
17-02-04, 14:56
tgrendo,

εγώ πετάω ρε μεγάλε, σταθερα 45-46. καί 47

giorgos500
17-02-04, 15:27
παιδια ειναι πολυ απλο το ολο θεμα.
τα δσλαμ ειναι σε μεγαλο ποσοστο γεματα!!! περισσοτεροι χρηστες απο οτι χωρανε ειναι συνδεδεμενοι , με αποτελεσμα να υπαρχει περισσοτερη ζητηση bandwidth απο οτι θα επρεπε!!!!
εχω αρκετους γνωστους που στο ιδιο δσλαμ εχουν προβλημα με ολους τους ισπ!!
τα πινγκ ειναι τραγικα , το download καλο η κακο αναλογα με την ωρα , κλπ...

ogenikos
17-02-04, 15:29
Εγώ πάντως me 384 με κέντρο οτε Αλεξανδρας απο irc παίζω από 12-27 ενώ πρίν μια εβδομάδα επαιζε με 28-35 πάνω απο 40 δεν έχω δεί ούτε στα πιο τρελά όνειρά μου.......ακου εκεί 45-47 δεν πάτε να παίξετε και κανά λαχείο ρε παιδιά, εκτός αν έχετε static ip και χώνετε περισσότερα φραγκα, γιατί το βλέπω λίγο κουλό ο περισσότερος κόσμος να έχει προβλήματα με το bandwidth και μερικοί να μας λένε ότι κατεβάζουν σταθερά το λιγότερο με 40-45.
Και απο πού κατεβάζετε ρε παιδιά σταθερά με 45 (server ip και download manager) να δοκιμάσουμε και εμείς που έχουμε σκατά ταχύτητες για να συκγρίνουμε.

ermis333
17-02-04, 16:57
ogenikos, Όλοι οι providers παίρνουν το DSL από τον ΟΤΕ από δυο κεντρικά BBRAS αυτό της Αθήνας και αυτό της Θεσσ/κης. ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ...

Από το DSLAM σου μέχρι το BBRAS το ADSL το δρομολογεί ο ΟΤΕ μέσω δικού του δικτύου ΚΑΙ ΜΟΝΟ...τα προβλήματα που παρατηρούνται ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ στο άθλιο Bandwidth του ΟΤΕ μεταξύ των DSLAM και του BBRAS του γι αυτό και όσοι πέφτουν σε παραγεμισμένα DSLAM σέρνονται!!! Ενώ όλοι οι άλλοξ πετάνε...

Είτε έχεις εταιρικό DSL είτε Static IP θα σέρνεσαι το ίδιο....

Δεν φταίνε οι ISP αλλά καθαρά και μόνο ο ΟΤΕ....

Και αν αμφιβάλεις για τις ταχύτητες που πιάνουμε δες και μόνος σου...

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=cbb80c67fac3c20c1bcbb80c67

drkostas
17-02-04, 17:48
ogenikos

Αν έχεις 12-27 και δε διαματύρηθείς στον ΟΤΕ αλλά θα αργήσουν πολύ να στο φτιάξουν..

Πάρτο απόφαση..Είναι καθαρά θέμα του ΟΤΕ..

Δες και εδώ..
http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=4468

Είχαμε μεγάλο πρόβλημα στο Π.Φάληρο το οποίο φαίνεται πως διορθώθηκε..

Στείλε mail εκεί που στείλαμε και εμείς :wink:

Takis_Kal
18-02-04, 00:00
Απο Καλαματα μερια.Ενω πεταγε στα 40 42 απο σημερα το μεσημερι σερνεται 15 25 το πολυ .Το ping sti forthnet δειχνει 145 ms. Xalia

shakm
18-02-04, 09:34
Σε μένα η Forthnet παίζει στα ~35. Πάντως με netcarta έπαιζε γύρω στα 40 (καμια βδομάδα πριν - θα μου πείτε βέβαια πριν μια βδομάδα δούλευαν όλες πιο γρήγορα..)
Από Χαλάνδρι αυτά

ogenikos
18-02-04, 18:51
Εγώ πάντως παιδιά με 384 forthnet κέντρο οτε αλεξανδρας, πριν λίγο απο ftp.ntua.gr πιάνω το πολύ μέχρι 33, παραπάνω δεν πάει.
Είμαι να με κλαίνε κι οι ρέγγες... :( :cry: :| :evil:

gr44
18-02-04, 22:48
πρωτη μερα με forthnet σημερα μετα απο ενα μηνα δοκιμαστικη στην οτενετ ,με ειχαν ξεχασει οι οτετζιδες αν με ξεχνουσαν για κανενα τριμηνο ακομα καλα θα ηταν :D και με ταχυτητες μετριες 30-38 KBs.
Εκανα σημερα συνδεση με forthnet 256/128 73€/τριμηνο με φπα σταθερες ταχυτητες 28-32
περιοχη καλλιθεα ISDN/SIEMEMS 8) 8)

mac_user
18-02-04, 23:33
Κι εγω Καλλιθεα 9 μερες με forthnet πιανω σταθερα 43-46 και μαλιστα και με donkey(οχι κατεβαζοντας ενα file,μονο) και με bittorrent(πολλες φορες και με ενα file)

Lathander
18-02-04, 23:49
Το DSLAM στα Χανιά μάλλον έχει πιτάρει btw. Εγώ έχω φόρθνετ και εδώ και 3 μέρες παραπάνω απο 25 στις ώρες 11το πρωι μεχρι 2 το βράδυ δεν παραπαει !!. Ενώ πριν 2 βδομάδες (όταν προτοέβαλα) πήγαινα με 50άρια (siemens dslam 448 σύνδεση). Στην αρχή νόμισα οτι ήταν η forthnet που έφταιγε αλλά μία αγορά netcartas με διέψευσε (εκτός και άν έχει πιτάρει και η acn).
Τι θα μπορούσα να κάνω ρε παιδιά για να το διορθώσουν? Μόνο να περιμένω? Να στείλω email?? Τι? γιατί το να πληρώνουμε 384 ενώ ουσιαστικά έχουμε 128 και στις καλές 256, τί να το κάνουμε???

γμτ... κοίτα να δεις που κατεβάζω με 15kb/sec και ΞΕΝΕΡΩΝΩ!!! Πριν ένα μήνα κατέβαζα με 5 και ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ... ε ρε πως γυρνάει ο καιρός... :) :roll: :roll: :roll:

Nik0s
19-02-04, 13:49
Παιδία έχετε πιάσει κάτι λάθος. Το DLSAM δεν "γεμίζει" ποτέ από θέμα bandwidth. Το DLSAM είναι απλά ένας διαμορφωτής που είναι υπεύθυνος για την επικοινωνία με το DSL modem του τελικού χρήστη. Το bandwidth μεταξύ των δύο είναι ανεξάρτητο από τον όγκο των χρηστών αφού ο καθένας μας έχει το δικό του δισύρματο.

Όπως είπε και κάποιος πριν, ο κορεσμός συμβαίνει στο ATM δίκτυο μεταξύ του DSLAM και του BRRAS. Για παράδειγμα, αν μεταξύ του DLSAM άνω ραχούλας και του BRRAS Θεσ/νίκης η ΑΤΜ σύνδεση είναι 2MBs και δέκα χρήστες με 384Κ σύνδεση κατεβάζουν ταυτόχρονα, καθένας τους θα βλέπει περίπου 200Κ. Αυτό είναι και το περίφημο congestion rate του ΟΤΕ. Δηλαδή πόσο ΑΤΜ εύρος ζώνης αντιστοιχεί σε κάθε θύρα του DSLAM. Αν δεν κάνων λάθος ο ΟΤΕ δίνει 1:20 στις οικιακές συνδέσεις και 1:10 στις επαγγελματικές. Επειδή όμως η υπηρεσίας είναι ακριβή, όσοι την αγοράζουν είναι ως επί το πλήστον heavy users με αποτέλεσμα να εμφανίζονται τέτοιου είδους προβλήματα ακόμα και με αυτό το χαμηλο congestion rate (η ΒΤ δίνει 1:50 σε home και 1:20 σε pro). Βέβαια ευθύνες φέρει και ο ΟΤΕ που δεν αναβαθμίζει το ΑΤΜ δίκτυο παράλληλα με την αύξηση των χρηστών αλλά περιμένει να γκρινιάξουμε πρώτα. Ελπίζω ότι τα προβλήματα θα χαθούν καθώς η υπηρεσία θα γίνει πιο προσιτή με αποτέλεσμα νέοι και πιο light χρήστες την άποκτήσουν (όπως γίνεται σε όλη την Ευρώπη). Μέχρι τότε ... :x

ΥΓ. Κορεσμός βέβαια μπορεί να εμφανιστεί σε οποιαδήποτε ζεύξη ενός δικτύου. Για οποιδήποτε κορεσμό μετά το BRRAS ευθύνεται ο διαχειριστής της ζεύξης , που μπορεί να είναι ο ISP σου ή οποιοσδήποτε άλλος πάροχος από τον οποίο περνάς για να φτάσεις στον τελικό προορισμό σου.

ogenikos
19-02-04, 16:26
Επαναλαμβάνω :

Χέστηκα για τον οτε, εγώ πληρώνω την forthnet και την κάθε fοrthnet και περιμένω να τρέξει και να λύσει τα οποιαδήποτε προβλήματα και όχι να τραβάνε όλοι την ουρά τους και να τα ρίχνουν στον οτε, στο κράτος ή στον θεό.
Οταν στο bar σου δίνουν μπόμπα τεκίλα δεν πρέπει να γκρινιάξεις στον μεξικάνο ή στην κάβα που την έφερε αλλά σε αυτόν που σου την πουλά, έτσι δεν είναι;
Ετσι λοιπόν και στην προκειμένη περίπτωση φταίει η forthnet και όχι ο οτε.
Γιατί o κάθε ISP ξέροντας ότι υπάρχει πρόβλημα συνεχίζει να δίνει συνδέσεις χωρίς να ενημερώνει τους χρήστες ότι θα υπάρχει πρόβλημα, αλλα όπως φαίνεται ούτε και τον ΟΤΕ.
Και μήν μου πεί κανένας ότι overbook κάνει μόνο ο οτε και όχι οι isp.. :x

Hik
19-02-04, 18:18
ogenikos,

Συνεχίζεις να επαναλαμβάνεις τα ίδια, χωρίς να καταλαβαίνεις τι σου λέμε.

Ο ISP δεν έχει σχέση με τα προβλήματα ταχύτητας που παρουσιάζονται σε διάφορα DSLAM. Ο μοναδικός υπεύθυνος είναι ο ΟΤΕ.

Καλά είναι λογικά αυτά που λες;;; Θα σταματήσει ο ISP να δίνει συνδέσεις επειδή σε κάποια DSLAM σε όλη τη Ελλάδα έχουν πρόβλημα ταχύτητας; Να ενημερώσει ο ISP τον ΟΤΕ;;; Μήπως θέλεις να κάνει και "ντα" τον ΟΤΕ μήπως και ανεβάσει το bandwidth;

Επαναλαμβάνω... Κάποια DSLAM έχουν πρόβλημα ταχύτητας, κάποια όχι όλα. Αποκλειστικός υπεύθυνος είναι ο ΟΤΕ. Ο ISP δεν μπορεί να κάνει τίποτα, και δεν είναι καν δικιά του αρμοδιότητα να κάνει κάτι. Αν θες να δεις φως στο τούνελ, πρήξε τον ΟΤΕ στα τηλέφωνα.

chatasos
19-02-04, 21:09
Αν δεν κάνων λάθος ο ΟΤΕ δίνει 1:20 στις οικιακές συνδέσεις και 1:10 στις επαγγελματικές.

(Μπορεί να) κάνει τέτοιο πράγμα ο ΟΤΕ?

tommygun
20-02-04, 22:20
σε εμενα (Forthnet 256, επαρχια, με ΙP Αθηνα, adsl-xxx.ath.forthnet.gr) τις τελευταιες μερες το Bit Torrent δεν παει καλα.

οταν ομως εβαλα να κατεβασω κι ενα μεγαλο αρχειο (ΒF1942 update),
τερματισε.


μαλλον ο ΟΤΕ φταιει για τα προβληματα.

Nik0s
20-02-04, 22:29
Αν δεν κάνων λάθος ο ΟΤΕ δίνει 1:20 στις οικιακές συνδέσεις και 1:10 στις επαγγελματικές.

(Μπορεί να) κάνει τέτοιο πράγμα ο ΟΤΕ?

Δυστυχώς δεν μπορών να θυμηθώ που διάβασα την πληροφορία αυτή, όπότε δεν μπορών να την επιβεβαιώσω. Ίσως αν κάποιος άλλος ξέρει μπορέι να μασ διαφωτίσει

@ ADSLgr.com All rights reserved.