PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν μπορείτε να κάνετε ενεργοποίηση μετά της 1 το βράδυ



ZORO
13-11-10, 17:00
Χθες ειδοποιήθηκε από την wind ένας φίλος μου ότι έχει ενεργοποιηθεί η συνδεσή του. Τοθ στάλθηκε στο κινητό του μήνυμα με το activation id.
Όλα καλά μέχρι στιγμής.
Επειδή αυτός δεν έχει ιδιαίτερες γνώσεις έκανε κάποιο λάθος, στην συνδεσμολογία του router και περίμενε εμένα να τον βοηθήσω.
Επείδη έλειπα εκτός πόλης μέχρι αργά τελικά κατάφερα να πάω σπίτι του κατά της 1:30 το βράδυ.
Συνδέουμε το router κανονικά και μπαίνουμε στις ρυθμίσεις του. Πάμε στην επιλογή για ενεργοποίση της υπηρεσίας, βάζει το activation id και επιλέγει user name και password.
Αλλά του βγάζει μήνυμα σφάλματος. Το username και το password σίγουρα ήταν σύμφωνα με τις οδηγίες της wind. Αφού έκανε 5-6 προσπάθειες, δοκιμάζωντας και με διαφορετικά username και password παίρνουμε τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη. Και εκεί του λένε ότι δεν μπορεί να κάνει την ενεργοποίηση της υπηρεσίας μετά τις 1 το βράδυ, γιατί κάθε μέρα από τις 1 το βράδυ μέχρι τις 9 το πρώι της επόμενης ο server της wind πέφτει.

Φαίνετε θα τους κοστίζει πολύ το νυχτερινό ρευμά.:rofl:

Το έχει συναντήσει κανείς άλλος αυτό;
Είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοιες πρακτικές από ελληνικές εταιρίες εν έτει 2010;

Το μόνο θετικό ήταν ότι τον αφ΄νε να μπει στο internet λογαριασμό guest.

thenetpoet
13-11-10, 17:34
τετοια π@π@ρ@ απάντηση δεν νομίζω οτι έχω ξανακούσει, μαλλον θα κοιμόταν ο τύπος στην υποστήριξη :)

agnwstos.x
13-11-10, 19:55
τετοια π@π@ρ@ απάντηση δεν νομίζω οτι έχω ξανακούσει, μαλλον θα κοιμόταν ο τύπος στην υποστήριξη :)

LoL, πέθανα στα γέλια .. :rofl:

akkiiss55
14-11-10, 01:37
ισχυει.δν ξερω αν γινεται απο τοσο νωρις γιατι ειχα τν εντυπωση οτι ξεκιναει στις 2 αλλα ισχυει

blkik
14-11-10, 01:48
Οταν λέω εγω ότι η υποστήριξη της Wind είναι ανύπαρκτη είμαι κακός

akkiiss55
14-11-10, 01:49
Οταν λέω εγω ότι η υποστήριξη της Wind είναι ανύπαρκτη είμαι κακός

θυμισε μου λιγο...σε ποιον τηλεπικοινωνιακο παροχο το τλφ κεντρο δουλευει 24 ωρες το 24ωρο?
και επισης καποια στιγμη πρεπει αυτος ο ριμαδοserver να υποστηριχτει καποιες ωρες γιατι αλλιως δε θα δουλευει σε ωρες αιχμης.ξερεις ποσες αναβαθμισεις δικτυου γινονται αργα τα βραδια και πολλα sites εχουν dead line και δν το παιρνει χαμπαρι κανεις?αν δε γινουν αυτα π γινονται ξαφνικα μια μερα θα γινει ενα ωραιοτατο ΜΠΑΜ και θα κατεδαφιστουν ολα! κατα τη γνωμη σ ποτε θα επρεπε να γινονται οι αναβαθμισεις?

chaos38
14-11-10, 11:47
Στον ΟΤΕ κανεις ενεργοποιηση 1:00 τα μεσανυχτα? Αν ναι τοτε......θα πηδηχτω απ το παραθυρο....

snakething
14-11-10, 12:43
Ο καθε πικραμενος γραφει οτι του κατεβει και δημιουργει εντυπωσεις.Παρε στον ΟΤΕ,ΟΝ,Forthnet,Netone,HOL και ρωτα αν ενεργοποιουν συνδρομητες τετοιες ωρες.Και αν αυτοι που κανουν βαρδια ξερουν να χειριζονται τα μηχανηματα.

FuS
18-11-10, 21:20
Eπειδή αναφέρθηκε..
στον οτέ τα στοιχεία πρόσβασης είναι ήδη ενεργοποιημένα.
Τα καταχωρείς στο interface του ρούτερ και τέλος.

Kαι παλιά (πριν το '09) που έκανε ο συνδρομητης την ενεργοποίηση μπορούσε 24/7.
Οτιδήποτε διαφορετικό είναι τουλάχιστον γελοίο..

valen_gr
21-11-10, 02:31
Ο καθε πικραμενος γραφει οτι του κατεβει και δημιουργει εντυπωσεις.Παρε στον ΟΤΕ,ΟΝ,Forthnet,Netone,HOL και ρωτα αν ενεργοποιουν συνδρομητες τετοιες ωρες.Και αν αυτοι που κανουν βαρδια ξερουν να χειριζονται τα μηχανηματα.

Παρομοιως και για εσένα.
Μερικοι απο τους παροχους που έγραψες δεν απαιτούν ΚΑΝ Username/password για να δωσουν πρόσβαση.
Πχ HOL.
Και στην HOL, ακομα και να θέλεις να φτιαξεις username/pass(για να εχεις email,προσβαση στο myaccount κλπ), με βαση το activationID Που λαμβανεις στο κινητο, μπορεις να το κανεις αυτοματα 24/7 μεσω του site της hol .

karetsos
21-11-10, 02:38
κανονικά θα έπρεπε όλοι να κοιμόμαστε τέτοιες ώρες :twisted: και να αφήνουμε και το Internet να ξεκουράζεται λιγο... ας μην είμαστε και πλεονέκτες...... :p:p

FuS
21-11-10, 20:45
Είναι που μας απασχολούν στις δουλειές μας όλη μέρα οπότε το βράδυ χαλαρώνουμε και λίγο :p

ZORO
25-11-10, 16:17
Τελικά, όπως αποδείχτηκε, απλά για κάποιο λόγο είχε πρόβλημα το router της wind στο μενού της ενεργοποίησης, αφού και την επόμενη μέρα το απόγευμα έβγαζε πάλι το ίδιο σφάλμα. Η απάντηση δε της τεχνικής υποστήριξης ήταν ξαναπροσπαθήστε αύριο. Τελικά η ενεργοποίηση έγινε από το site της tellas. Νομίζω η διευθύνση είναι http://go.tellas.gr Πάντως όταν σε τόσο απλά ζητήμα παίτνει κανείς τέτοιες απαντήσεις καταλαβαίνεις τι να περιμένεις σε πιο δύσκολες καταστάσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.