PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητότητα γραμμής απο forthnet -> Wind και ερωτήσεις!



geodeath
14-11-10, 06:10
Καλημέρα,

πριν λίγο καιρό μου προσφέρθηκε μεταφορά της γραμμής στην wind απο την forthnet που ήμουν για χρόνια (ομολογουμένως χωρίς κανένα πρόβλημα) μαζί με κάποια καλούδια οπότε έδωσα το ΟΚ και προχώρησε. Θεωρητικά, επειδή έλειπα στο εξωτερικό και δεν είχα ιδεά πότε συνέβει και αν συνέβει όπως και να χει η μεταφορά, υποθέτω οτι έγινε. Έχω παραλάβει και το νέο router το οποίο μάλλον είναι της κακίστατης ώρας..

Για την ώρα όμως, έχω ακόμα τις ίδιες (παλιές) ρυθμίσεις στο router μου, δηλαδή της forthnet.. Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ:

1. πως μπορώ να σιγουρευτώ οτι η μεταφορά ολοκληρώθηκε; Χωρίς να τους πάρω τηλέφωνο εννοώ

2. Αν όντως ολοκληρώθηκε, μαζί με την μεταφορά, παίζει να μην χρειάζεται αλλαγή στοιχείων σύνδεσης στο router;;; Αυτό μου κάνει εντύπωση γιατί και ο αδερφός μου σε κάποια φάση που έφυγε απο forthnet και πήγε hol, δεν χρειάστηκε να κάνει καμία αλλαγή..

αν όντως τα παραπάνω ισχύουν, το username παραμένει να είναι το ίδιο ακριβώς; Ρωτάω γιατι τα username στη forthnet είναι του τύπου ΧΧΧΧΧ.ath.forthnet.gr κτλ κτλ κάπως έτσι τέλος πάντων :)

edit: εννοείται οτι έχω τις παραπάνω απορίες γιατί ενώ υποτίθεται οτι στο χρονικό διάστημα που έλειπα θα γινόταν η μεταφορά και περίμενα να χρειαστεί να σετάρω το router ξανά.. πράγμα που δεν χρειάστηκε να κάνω και έχω πρόσβαση κανονικά!

chaos38
14-11-10, 21:05
Παρε τηλ 13800 για να σου δωσουν κωδικους activation....

nnn
14-11-10, 21:08
Δεν μπορεί να είσαι στο δίκτυο της Wind και να έχεις Internet feed από Forthnet, δεν έχεις μεταφερθεί ακόμα,

nyannaco
14-11-10, 21:10
Είσαι ακόμη στη Forthnet, στη Wind δεν θα μπορούσες να συνδεθείς χωρίς activation και με το username / password της Forthnet. Για να σου φγει κάθε αμφιβολία, δοκίμασε αυτό:

http://whatismyipaddress.com/

Εκτός από το IP σου, σου δείχνει και τον πάροχο μέσω του οποίου συνδέεσαι.

geodeath
14-11-10, 23:17
ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

όντως το τελευταίο σχόλιο είναι λογικότατο, χρησιμοποιώ την σελίδα που και που, έπρεπε να θυμάμαι οτι δείχνει και τον πάροχο! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.