PDA

Επιστροφή στο Forum : H Vivodi χρεώνει τέλη απενεργοίησης χωρίς σύμβαση



tsitsopv
15-11-10, 10:56
Διαβάστε με προσοχή και ΠΡΟΣΕΞΤΕ.Όλα αυτά συνέβησαν μετά από ένα τηλέφωνο που μου έκαναν για μια δήθεν προσφορά για να συνεχίσουν να με κοροιδεύουν ...
Η επιστολή αφορά καταγγελία μου για τη VIVODI στην ΕΕΤΤ.

Καλημέρα σας,
θα ήθελα να σας ενημερώσω για μία αυθαίρετη χρέωση στην οποία προχώρησε ο πρώην πάροχός μου INTERNET και τηλεφωνία.Πρόκειται για τη VIVODI.
Συγκεκριμένα , ήμουν συνδρομητής της παραπάνω εταιρίας από τον Οκτώβριο του 2004 εώς και τον Αύγουστο του 2010, που αποφάσισα λόγω μειωμένης ποιότητας υπηρεσιών να αλλάξω πάροχο.Πρίν πραγματοποιηθεί αυτή η αλλαγή-διακοπή και συγκεκριμένα τον Ιούνιο του 2010, μιά υπάλληλος της VIVODI από την εξυπηρέτηση πελατών, επικοινώνησε μαζί μου και μου έκανε μια προσφορά μηνιαίας χρέωσης 19,90 ευρώ και ισχύος για ένα χρόνο, χωρίς φυσικά να μου αναφέρει τυχόν δεσμευτικούς όρους, παρά μόνο μου ζήτησαν μια επιστολή που να αναφέρω την αποδοχή της προσφοράς τους και μια φωτοτυπία της ταυτότητάς μου για να ελέγξουν αν υπάρχει αλλαγή στα στοιχεία μου. Η επιστολή με την αποδοχή μου(σας την αποστέλλω συνημμένη) και τη φωτοτυπία της ταυτότητα απεστάλλει 17/6/2010.
Πριν σας αναφέρω τα ουσιαστικά περί της αυθαίρετης χρέωσης θα ήθελα σας δώσω μία εικόνα για το ιστορικό των τεχνικών προβλημάτων που αντιμετώπιζα.Εδώ και τρία χρόνια και μετά από την ονομαστική αναβάθμιση της γραμμής μου στα 24 Mbs από τη VIVODI, αντιμετώπιζα προβλήματα συνεχών αποσυνδέσεων και για μεγάλο χρονικό διάστημα είχα συνεχή επικοινωνία με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης του παρόχου μου (βρίσκεται διαθέσιμο το ιστορικό των προβλημάτων μου στο σύστημα του πρώην παρόχου).Σαν αποτέλεσμα όλων αυτών ο πρώην πάροχος μου ανέφερε, σαν έσχατη λύση, ότι θα ΄΄κλειδώσει’’ την ανώτατη ταχύτητα μου σε σταθερό προφίλ 10350/1024 (πού είναι λιγότερο από το 50% της υποτιθέμενης ονομαστικής ταχύτητας των 24 Mbs).Όταν τους παραπονέθηκα μου ανέφεραν ότι δεσμεύονται για ταχύτητες μέχρι 24 Mbs και πάλι ευχαριστημένος να είμαι, μου ανέφεραν επίσης ότι ακόμη και σε άλλο πάροχο να πήγαινα τα ίδια αποτελέσματα θα είχα γιατί το δίκτυο που έχω στη περιοχή μου δεν ‘’σηκώνει’’ μεγαλύτερη ταχύτητα.Κάνοντας το τελευταίο καιρό τη σχετική κουβέντα με φίλους και γείτονες που εξυπηρετούνται από το ίδιο αστικό κέντρο αλλά από διαφορετικούς παρόχους, με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι όλοι ανεξαιρέτως είχαν σχεδόν διπλάσια από εμένα ταχύτητα και χωρίς κανένα πρόβλημα αποσυνδέσεων.Όλα αυτά μου τα δικαιολόγησαν από τη μικρή απόσταση που έχει η περιοχή μας από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ και εξεπλάγησαν από τη μικρή ταχύτητα που είχα εγώ καθώς και από τις δικαιολογίες που μου έλεγε η VIVODI. Έκπληκτος και αισθανόμενος αδικημένος προχώρησα τον Ιούλιο 2010 σε αίτηση παροχής INTERNET και τηλεφωνίας σε άλλο πάροχο , πράγμα που συνέβη από 3/8/2010.Ευχάριστα αιφνιδιασμένος αντίκρισα, μετά την ενεργοποίηση στο νέο πάροχο, την ονομαστική αλλά και πραγματική ταχύτητα χρονισμού του ROUTER μου στα 19000/1024 , χαρακτηριστικά που ούτε στα όνειρά μου δεν είχα δει από το προηγούμενο πάροχο.
H VIVODI με ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού 30/9/2010 μου απέστειλε λογαρισμό αξίας 61,50 ευρώ χρεώνοντάς με τέλος απενεργοποίησης , γεγονός που το χαρακτηρίζω απαράδεκτο γιατί : Πρώτον-Δεν υπάρχει πουθενά υπογραφή μου σε δεσμευτικό όρο σύμβασης που να με υποχρεώνει στο να εξαντλήσω την ετήσια προσφορά ισχύος από 6ος 2010 έως 6ος 2011 της VIVODI (απάντησα ΜΟΝΟ με το κείμενο της επιστολή που σας αποστέλλω συνημμένη) και Δεύτερον-Το μεγάλο διάστημα που αντιμετώπιζα τεχνικά προβλήματα αποσυνδέσεων INTERNET και τηλεφώνου η τεχνική υποστήριξη του πρώην παρόχου μου,αντί να προχωρήσει σε έλεγχο και αλλαγή της γραμμής μου για να λάβω χαρακτηριστικά γραμμής που αποδεδειγμένα υποστηρίζει η περιοχή μου βάση της απόστασης από το αστικό κέντρο που με εξυπηρετεί, έπραξε τα εντελώς αντίθετα, μείωσε τη ταχύτητα της σύνδεσής μου και παράλληλα με διαβεβαίωνε ψευδώς όλο αυτό το διάστημα ότι η γραμμή μου δεν ‘’σηκώνει’’ μεγαλύτερη ταχύτητα.Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους, μη αποδεχόμενος φυσικά τη χρέωση, η VIVODI θεωρεί ότι με το κείμενο που τους απέστειλα με φαξ σε λευκή κόλα Α4 και χωρίς κανένα άλλο όρο σύμβασης ότι είμαι δεσμευμένος για ένα έτος και αποτέλεσμα αυτού είναι να πληρώσω τέλη απενεργοποίησης.
Μετά από αυτά τα στοιχεία που σας ανέφερα σας καταγγέλλω τη καταχρηστική συμπεριφορά της VIVODI και ζητώ τη συμβολή σας στη λύση του προβλήματος που προέκυψε,

με τιμή

xmperop1
15-11-10, 19:12
Δυστιχώς φοβάμαι ότι θα το πληρώσεις γιατί δεν κάνουν προσφορά για ένα χρόνο στα 19,90 χωρίς όρους.
Στο σαιτ της βιβο αναφέρεται ανανέωση συμβολαίου χωρίς όρους?
Φυσικά μπορούν να επικαλεστούν ότι σε είχαν ενημερώσει και ακόμα χειρότερα να αναγράφεται στο συμβόλαιο που έχεις μαζί τους η υποχρέωση για τέλη διακοπής σε μεταβολή των όρων της σύμβασης σου.

FuS
15-11-10, 20:47
Διαβάστε με προσοχή και ΠΡΟΣΕΞΤΕ.Όλα αυτά συνέβησαν μετά από ένα τηλέφωνο που μου έκαναν για μια δήθεν προσφορά για να συνεχίσουν να με κοροιδεύουν ...
Η επιστολή αφορά καταγγελία μου για τη VIVODI στην ΕΕΤΤ.

Καλημέρα σας,
θα ήθελα να σας ενημερώσω για μία αυθαίρετη χρέωση στην οποία προχώρησε ο πρώην πάροχός μου INTERNET και τηλεφωνία.Πρόκειται για τη VIVODI.
Συγκεκριμένα , ήμουν συνδρομητής της παραπάνω εταιρίας από τον Οκτώβριο του 2004 εώς και τον Αύγουστο του 2010, που αποφάσισα λόγω μειωμένης ποιότητας υπηρεσιών να αλλάξω πάροχο.Πρίν πραγματοποιηθεί αυτή η αλλαγή-διακοπή και συγκεκριμένα τον Ιούνιο του 2010, μιά υπάλληλος της VIVODI από την εξυπηρέτηση πελατών, επικοινώνησε μαζί μου και μου έκανε μια προσφορά μηνιαίας χρέωσης 19,90 ευρώ και ισχύος για ένα χρόνο, χωρίς φυσικά να μου αναφέρει τυχόν δεσμευτικούς όρους, παρά μόνο μου ζήτησαν μια επιστολή που να αναφέρω την αποδοχή της προσφοράς τους και μια φωτοτυπία της ταυτότητάς μου για να ελέγξουν αν υπάρχει αλλαγή στα στοιχεία μου.............

Εδώ (στο υπογραμμισμένο) είναι το ζουμί της υπόθεσης.
Εσένα δεν στο διευκρίνησε όπως αναφέρεις. Εσύ δεν ρώτησες;

Επίσης, βάσει σύμβασης δεν μπορείς να υποχρεώσεις κανέναν πάροχο στο τι mbps θα σου δώσει (στο προφιλ των 24) μιας και είναι καλυμμένος με αυτήν.
Θα σου πει ότι είναι best effort υπηρεσία και θα το λήξει εκεί (και θα είναι και καλυμμένος). Μόνο ΑΝ ξυπνήσει η εεττ (που κοιμάται.. όρθια) και θεσπίσει κανόνες για την ποιότητα των υπηρεσίων θα γίνει κάτι για όλους τους καταναλωτές.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε άλλον πάροχο και να μην τον ξαναπροτιμήσεις.

Όσο για την σύμβαση από απόσταση δεν χρειάζεται υπογραφή σου αλλά να τηρούνται αυτά που αναφέρονται στο παρακάτω link.

http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/37-cat-exasfalisi-asfalon-synallagon/59-polisi-apo-apostasi.html

Το λάθος από την μεριά σου, βρίσκω πως είναι, ότι δεν ρώτησες ο ίδιος (από ότι κατάλαβα) και ότι δεν έκανες από το site πρώτα μια βόλτα να δεις τι και τι ισχύει.

Πολύ δύσκολα, μάλλον, θα βγάλεις άκρη

tsitsopv
23-11-10, 11:07
καλημέρα,

οι δεσμευτικοί όροι ισχύουν σε σύμβαση που ανεφέρονται γραπτώς.Το Α4 έντυπο (με το κείμενο που έγραψα εγώ) και απέστειλα αναφέρει ότι επιθυμώ να κάνω χρήση της προσφοράς που ενημερώθηκα τηλεφωνικά.Ενυπόγραφη επιστολή δικία μου υπάρχει ΜΟΝΟ εκεί και σε ΚΑΝΕΝΑ άλλο έντυπο που αναφέρει δεσμευτικούς όρους ή παραπέμπει σε τέτοιο.Η Vivo απ' ότι έμαθα μετά, έστελνε σε κάποιους πελάτες ειδικό έντυπο που είχε σκοπό την άνανέωση της συγκεκριμένης προσφοράς , πράγμα που σε εμένα δεν το έκανε και όλα έγιναν τηλεφωνικά.
Αν πάντως έχετε κάνει τηλεφωνικές αγορές τέτοιων προιόντων, τότε γνωρίζετε όλοι ότι οι πάροχοι στέλνουν με courier τη σύμβαση (με όλους τους όρους) )σπίτι σου να την μελετήσεις, να την υπογράψεις και να την επιστρέψεις την ίδια στιγμή.
Η μόνη σύμβαση που είχα υπογράψει με τη Vivo και είχε δεσμευτικούς όρους, ήταν τον 10ο του 2004 και μετά από το 10ο του 2005 ανανεωνόταν με το μηνιαίο λογαριασμό που πλήρωνα.
Αγαπητέ/ή Fusmoker το site που μου πρότεινες ,αν πρόσεξες, για τις συμβάσεις από απόσταση αναφέρει σαφώς για όρους υπαναχώρησης που σε αντίστοιχους εγώ δεν έχω βάλει την υπογραφή μου,

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας

@ ADSLgr.com All rights reserved.