PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις....



cdrov
15-11-10, 14:57
Γεια σας, από την παρασκευή έχω φοβερό πρόβλημα με αποσυνδέσεις... με συχνότητα ανά λεπτό. ΄Ύστερα από επικοινωνία με την forthnet, δεν κατάφεραν τίποτα καθώς η γραμμή παρέμενε σταθερή μόνο σε ταχύτητες κάτω των 4mbit. Το line att είναι 28db και συγχρόνιζα σε ταχύτητες 14 max το οποίο σταδιακά έγινε 12.

Τώρα σε δοκιμή που έκανα με απευθείας σύνδεση στο ΚΑΦΑΟ και απομονωμένα τα καλώδια του σπιτιού μου, δεν είδα καμιά διαφορά ούτε στο att ούτε στις αποσυνδέσεις.

Άρα το πρόβλημα είναι στην Forthnet Σωστά????????????????????????? :down:

vaggospat13
15-11-10, 15:01
αλλο μοντεμ δοκιμασες

cdrov
15-11-10, 16:00
Nαι ένα ίδια βέβαια (linksys WAG200) και έκαναν και firmaware upgrade τόσο σε αυτό που δίνει η forthnet όσο και σε ένα hackerιασμένο

oekab1992
15-11-10, 21:26
και εγώ με 4νετ και το ίδιο router ήμουν βράχος στο firmware 1.01.3 ενώ στο 1.01.9 με τάραξε στις αποσυνδέσεις, κάθε 5 λεπτά και μία.

cdrov
16-11-10, 16:08
Λες να γυρίσω πίσω σε έκδοση???

Πάντως ενημερωτικά ήρθε τεχνικός από την 48νετ και είπε ότι καταρχήν το ρούτερ έχει πρόβλημα!!!! (θα το δώ και σε άλλη γραμμή γιατί ψιλοαμφιβάλλω) και ότι έχει πρόβλημα η γραμμή (χαμηλή ταχύτητα) το οποίο θέλει την επέμβαση του ΟΤΕ....

Και ερωτώ αφού έχω double play η γραμμή είναι στον ΟΤΕ ή στην 48net???

oekab1992
16-11-10, 20:52
φίλε μου, εγω είμαι πελάτης 4νετ απο το 2006 με 512 γραμμή απο ΟΤΕ τότε και το 2008 πήγα σε ιδιόκτητο μόνο adsl 24mbps, αρχικά έπαιξα 14mbit και με τα χρόνια όλο και έχανα ταχύτητα και πήγα σταθερά 11600 χωρίς καμία αποσύνδεση με fw 1.01.3. Σπίτι έχω παλαιές μπρίζες τύπου Τ με αντάπτορα σε RJ11 και παίζει πιθανότατα μεγάλη φόρτιση και απώλειες γιατι έχω καλά στατιστικά.

Τέσπα.... 08/10 κάνω αίτηση απο shared LLU να παω σε 4net double play economy ώστε να έχω και τηλεφωνία και adsl σε 4net και να καταργήσω ΟΤΕ. 10/11 ενεργοποιούμαι και προς έκπληξη μου κερδίζω download και πάω 12800, με το νεο firmware παω 13600. Ζητάω static ip και μετάβαση σε annex M ώστε να κερδίσω διπλάσιο upload αλλά η γραμμη για κάποιο λόγο δεν ανέβαζε παρά τις άπειρες δοκιμές με ρυθμίσεις / router και δήλωση βλάβης. Ήθελαν να έρθουν σπίτι μου οι τεχνικοί της 4νετ και αμα είχα το πρόβλημα εγώ να με χρεώσουν και ίσως να έπρεπε να έχωνα και λεφτά για εσωτερικές καλωδιώσεις και γενικά μπέρδεμα τρελό απλά για να κερδίσω διπλάσιο upload που δεν το είχα τρελή ανάγκη, απλά για torrents το ήθελα. Κανόνισα με φίλο μόνο ηλεκτρολόγο να αλλάξω τις μπρίζες Τ με RJ11.

Για να μην μπω σε περιπέτειες με 4νετ ζήτησα να με γυρίσουν πάλι σε ANNEX A, ακύρωσα την static ip (γλυτώνοντας και τα 9 € το μήνα) και πλέον είμαι μια χαρά, καμία αποσύνδεση παρότι σε 1.01.9, interleaved οχι fast path που ειναι πιο σταθερό μου είπαν (άλλωστε δεν ειμαι gamer για να παω σε fast) και γραμμή βελτιωμένη στα 13800.

Και γείτονας με ίδια στατιστικά με εμένα και ίδιο πάροχο και ίδιο router με εμάς επέμεινε στο 1.01.9 και έστρωσε η κατάσταση στο τέλος.

jdtech
17-11-10, 01:09
Λες να γυρίσω πίσω σε έκδοση???

Πάντως ενημερωτικά ήρθε τεχνικός από την 48νετ και είπε ότι καταρχήν το ρούτερ έχει πρόβλημα!!!! (θα το δώ και σε άλλη γραμμή γιατί ψιλοαμφιβάλλω) και ότι έχει πρόβλημα η γραμμή (χαμηλή ταχύτητα) το οποίο θέλει την επέμβαση του ΟΤΕ....

Και ερωτώ αφού έχω double play η γραμμή είναι στον ΟΤΕ ή στην 48net???

Για να στο θέσω απλά το καλώδιο από το σπίτι σου μέχρι το dslam είναι εγκατάσταση ευθύνης του ΟΤΕ άσχετα σε ποιον πάροχο είσαι και αν έχεις double play ή όχι. Άρα τη βλάβη εσύ τη δηλώνεις στη forthnet και αυτή την περνάει στον ΟΤΕ. Μετά ο ΟΤΕ αναλαμβάνει την επισκευή της. Βέβαια ο ΟΤΕ δημιουργεί την εντύπωση ότι δίνει μια προτεραιότητα στους δικούς του πελάτες και τους άλλους του αφήνει λίγο στην τύχη τους.

cdrov
17-11-10, 13:42
Ενημέρωση Κατάστασης: O τεχνικός που ήρθε άφησε ένα έντυπο που λέει ότι είχα μέγιστη σταθερή ταχύτητα 7Mbps (και άρα καλώ τον ότε για βλάβη) ενώ με ενημέρωσε ότι το router μου είναι χαλασμένο. Παρόλα αυτά αντάλλαξα το router μου με ένα φίλο μου, στον οποίο δουλεύει κανονικά...ενώ το δικό του δεν δουλεύει σε εμένα...Άρα τι να πώ...

Η μετάβαση από interleaved σε fast path προσδίδει τίποτα?

jdtech
18-11-10, 02:06
Καλύτερα pings αλλά χαμηλότερο συγχρονισμό. Είναι πολύ καλό για gaming. Αν όμως δεν παίζεις online το interleave σε συμφέρει περισσότερο γιατί σου αφήνει μεγαλύτερο bandwidth. Εσύ τη βλάβη την δίνεις στην forth και αυτή την προωθεί στον ΟΤΕ εφόσον υπάρχει βλάβη στο last mile. Απλά πες στην forthnet να περαστεί η βλάβη για συνδυαστικό ραντεβούε με ΟΤΕ. Αν πάρεις εσύ τον ΟΤΕ κατευθείαν απλά δεν θα σε εξυπηρετήσουν γιατί δεν είσαι πελάτης τους.

cdrov
20-11-10, 01:49
Το άφησα πάνω τους, πάει μια βδομάδα τώρα και κανένα νέο. Μπορώ και συνδέομαι με 6 το μέγισμο και αυτό μονο με g.dmt. Μόλις βάλω ΑDSL2 αποσύνδεση κάθε 20 δευτερόλεπτα

@ ADSLgr.com All rights reserved.