PDA

Επιστροφή στο Forum : emule expert needed



panos72
16-02-04, 00:19
να δοκιμασω να βαλω μια οθονη με τα statistics toy TBH και να μου πειτε την γνωμη σας. Εχω την αισθηση οτι για δυο μερες που το εχω σχεδον συνεχεια ανοιχτο ειναι μαλλον λιγα τα ΜΒ που εχει διακινησει. Εδω μεσα διαβαζω για 1G την ημερα αν δεν κανω λαθος.
Ευχαριστω

Koumooo
16-02-04, 03:20
χμ χωρις να θελω να σε στενοχωρησω με το sivka χτυπαω καπου στα 2,8-3 Gbn την μερα.

εδω και 10 μερες που δοκιαμζω το TBH εχω αρκετα χειρότερες επιδόσεις... γυρω στο 1,5-2. αλαλ και τα δικα μου τα uploads/doanlaods πανε ετσι σαν ακρδιογράφημα.. σε αντιθεση με αλλα Mule Που ειανι πολυ πιο σταθερα (και ενοω προς τα πανω.. οχι ασυμπτωματικα στο 0 :p) :mrgreen: :mrgreen:

cosmos
16-02-04, 08:22
panos72, τα νούμερά σου φαίνονται εξαιρετικά χαμηλά. Έχεις netlimiter;

panos72
16-02-04, 13:20
οχι απ΄οσο ξερω δεν εχω netlimiter (ουτε ξερω καν τι ειναι)
εχω το 650R με ΝΑΤ να στελνει ολες τις πορτες στο IP του PC μου, και zone alarm 4 στο PC που οσες φορες με ρωτησε το αφησα να ανοιξει μονιμα τις σχετικες πορτες. Αλλωστε αν καταλαβα καλα το μηνυμα του ducklord, αφου εχω high id ειμαι οκ. (η μηπως δεν εχω καταλαβει τιποτα??)
παντως ολα οσα δοκιμασα ειναι κατι μικρα avi, αν δοκιμασω κανενα μεγαλο ISO,cue κτλ θα κατεβει σε κανενα μηνα ??

cosmos
18-02-04, 09:17
panos72, δοκίμασε να ρυθμίσεις το Zyxel να στέλνει μόνο τις απαιτούμενες πόρτες στο pc και απεγκατέστησε (απεγκατέστησε, όχι απενεργοποίησε) τo ZoneAlarm.

Εναλλακτικά βάλε ένα άλλο emule mod :)

xenbast_
18-02-04, 09:45
duck where are you duck?

panos72
18-02-04, 15:35
ακουστε κι αυτο. Βαζω σε ενα αλλο pc με συνδεση isdn το μουλαρι να το δοκιμασω.
Κανω ολες τις ρυθμισεις που προτεινονται στο φορουμ και απο το πρωι ειναι σταθερα ul/dl= 6kb/6kb
Με την dsl εχω τοσα σκαμπανεβασματα που δεν ξερω που οφειλονται. Η μονη παρατηρηση που εκανα ηταν στα statistics/connection/max conn limit reached μου εχει καπου στο 500. Επισης στη καινουργια μου αποπειρα κατεβαζω μονο ISO images και οχι avi ktl.
Που ειναι ο αρχηγος?? I need your expertise

turboirc
18-02-04, 15:42
Εχει σημασια το ποσο Upload κανεις, τι κατεβαζεις, ποσα sources εκει κλπ. Το emule ειναι τελειως απροβλεπτο .
Παντως *δεν* τα παει καλα με το Zone Alarm.

panos72
18-02-04, 15:57
εχω ηδη κλεισει το za. Θα το απεγκαταστησω κιολας αφου ποτε μου μεχρι τωρα δεν ειχα ξαναχρησιμοποιήσει software firewall και δεν ειχα κανενα προβλημα. Ετσι κι αλλιως πισω απο ΝΑΤ ειμαι τωρα.

BeholderX
19-02-04, 18:44
Το ZoneAlarm ειναι γνωστό ότι προκαλεί προβλήματα με το emule, χρειάζεται πλήρης απεγκατάσταση, και οχι απλως να μην τρεχει.

DrWho
19-02-04, 18:57
Για κάποιο λόγο τον τελευταίο καιρό έχω τρελλό πρόβλημα με connections dropping. Στην αρχή όλα είναι καλά , το απλοαντ ξεκινα μια χαρά φτάνοντας το μαξιμιουμ που έχω θέσει με τον wizard ( 11.8 -12) και σιγά σιγά αρχίζουν και τα downloads . Μετά από random χρόνο συνήθως μετά από 20 λεπτά το απλόαντ πέφτει στα 3-4 ή ακόμα και στο 0 και από εκεί και μετά πηγαίνει στο graph πάνω κάτω σαν τρελλό !!!
Καμιά ιδέα ρε παιδιά στο τι να φταίει. Κάπου ( σε emule forum ) διάβασα ότι ίσως φταίει το υψηλό TCP idle timeout . όμως καθώς το 650ρ-31 δεν έχει φαιργουολ δεν προσφέρεται η δυνατότητα να ρυθμιστεί το timeout αυτό.
Οι κάτοχοι 650ρ-31 είναι γενικά ικανοποιημένοι με το μουλάρι??

Takis_Kal
19-02-04, 23:09
Εχω το thomson 510i το οποιο εχει firewall.To μανοθαλ δεν λεει τιποτα για ρυθμισεις.Σε μια απαντηση εδω ειδα πως μπορω να το απενεργοποιησω με telnet.
Επηρεαζει το firewall τις ταχυτητες με το μουλαρι ????

kostthem
20-02-04, 00:50
Αλήθεια ρε μάγκες το παπί που πήγε?
Ε.... κε παπιέ.... έλα στον λαό σου (να μας διαφωτίσεις και λίγο)

:D

@ ADSLgr.com All rights reserved.