PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο Forthnet-nova σε ote-connx tv



bardull
16-11-10, 13:37
Ειμαι συνδρομητης στη νοβα σχεδον απο την εναρξη της.Οταν βγηκαν οι προσφορες με την forthnet φυσικα και εκανα χρηση.Μου εβγαινε το διμηνο περιπου 66 ευρω το τηλ με ιντερνετ,και 114 ευρω το νοβα με pvr full packet.Διαβαζω το φορουμ εδω και καιρο,και κατεληξα οτι ηρθε η ωρα να φυφω.Εκανα αιτηση να γυρισω ΟΤΕ και να προχωρησω για connxtv me 24αρα γραμμη.Θα μου στοιχισει 119 ευρω το διμηνο.Ισως κρατησω και το βασικο πακετο της νοβα (20 ευρω) μεχρι να εκπεμψει ο ΟΤΕ δορυφορικα.Δεν ξερω αν εκανα σωστα η οχι,αλλα θαθελα να ακουσω τις γνωμες σας.Η διαδικασια θα διαρκεσει περιπου ενα μηνα.Θελω να τονισω οτι βλεπω αθλητικα και ποδοσφαιρο πολυ,σκι,μηχανοκινητα και αλλα.Βλεπω αργα τα βραδυα ενα εργο παντα.Ελληνικο πρωταθλημα βλεπω,αλλα αξιζουν τα 60 ευρω το μηνα για συνεχισω να βλεπω?Μαλλον οχι κατα την γνωμη μου,εναν αγωνα παω και τον βλεπω στη δουλεια.Δεν ξερω,περιμενω και την δικη σας γνωμη.

........Auto merged post: bardull πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σημαντικα καναλια ειναι και τα παιδικα λογω παιδιων......

sdikr
16-11-10, 22:26
αφού την έκανες την αλλαγή, είναι λίγο αργά να ρωτάς για γνώμες
εμένα προσωπικά μου αρέσει το conn-x tv, είδικα το video on demand μάλλον θα σου αρέσει, το ελληνικό το έχει η Nova

johnsruro
18-11-10, 20:31
Γιατί έφυγες όμως?

luke_execute
18-11-10, 20:37
Εμένα αν και αρχικά μου είπαν ότι θα μπορεί η γραμμή μου να σηκώσει το Conn-x TV, τελικά αφού πήρα τον εξοπλισμό κι έκανα όλες τις διαδικασίες, κατέληξαν ότι τελικά η γραμμή μου δεν μπορεί να κλειδώσει πάνω από 5Mbps.
Ελπίζω σε εσένα να παίζει!!

johnsruro
18-11-10, 21:05
Σου τράβαγε η ΤV πολύ ή γενικά η γραμμή σου δεν πάει πιο πάνω? ήσουν Οτε και πήρες και το ΤV ή πήγες από άλλο πάροχο εκεί με την υπόσχεση ότι θα έχεις καλύτερη σύνδεση και τελικά πρόκοψες?

luke_execute
18-11-10, 21:34
Καταρχήν είμαι σε Conn-x 2Mbps.
Παίρνω την απόφαση να αναβαθμίσω σε έως 24Mbps και Conn-x TV.
Τους παίρνω τηλ να κάνω αίτηση και μου λένε ότι η γραμμή μου φαίνεται ότι θα κλειδώσει στα 8Mbps (μου είπαν ότι μπορεί και παραπάνω αλλά για να είναι σταθερή και να μην έχει αποσυνδέσεις θα την κλειδώσουν στα 8Mbps).
Οκ τους λέω και προχωράμε.
Μου στέλνουν τον εξοπλισμό, αλλά η γραμμή σταθερά στα 2Mbps.
Δηλώνω βλάβη.
Μετά από περίπου μία εβδομάδα με ενημερώνουν ότι η γραμμή μπορεί να κλειδώσει στα 5Mbps επομένως δεν μπορώ να έχω Conn-x TV.
Τώρα θα πρέπει να κάνω ακύρωση και να στείλω τον εξοπλισμό πίσω.

*Αρχικά μου είχαν πει ότι το Conn-x TV χρειάζεται 4Mbps για να δουλέψει.
Στην συνέχεια μου είπαν ότι χρειάζεται 8Mbps.


ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ!!

emeliss
18-11-10, 21:37
Δεσμεύει 4, πρέπει να κλειδώνεις στα 8.

bardull
18-11-10, 22:52
Ο βασικος λογος που εφυγα ειναι το υψηλο κοστος,στην Κυπρο το ιδιο πακετο εχει 29 ευρω.Επισης να δινεις 60 ευρω το μηνα για αυτα που δινει ειναι πολλα.Και αποφασισα να φυγω.Μειονεκτημα οτι δεν εχει ολα τα ελληνικα καναλια ο ΟΤΕ αλλα ελπιζω να αλλαξει

silegav
19-11-10, 01:49
Αν κατάλαβα καλά, με τη Nova και pvr θα έδινες 60 και τώρα θα δίνεις 120 το δίμηνο + 20 για τη Nova (και αν υπολογίσεις και 5€ τη μπύρα, μια φορά τη βδομάδα που θα πηγαίνεις να βλέπεις έξω αγώνες είναι άλλα 20 :) )
Πιο ακριβά σου έρχεται, νομίζω δε τα μέτρησες καλά κι έχασες και τις προσφορές που έβγαλε η Nova τη τελευταία εβδομάδα.


Εμένα αν και αρχικά μου είπαν ότι θα μπορεί η γραμμή μου να σηκώσει το Conn-x TV, τελικά αφού πήρα τον εξοπλισμό κι έκανα όλες τις διαδικασίες, κατέληξαν ότι τελικά η γραμμή μου δεν μπορεί να κλειδώσει πάνω από 5Mbps.

Αυτό δε θα πρεπε να το βλέπουν πριν ξεκινήσουν τη διαδικασία μεταφοράς και εξοπλισμών κλπ;

sdikr
19-11-10, 01:58
Αν κατάλαβα καλά, με τη Nova και pvr θα έδινες 60 και τώρα θα δίνεις 120 το δίμηνο + 20 για τη Nova (και αν υπολογίσεις και 5€ τη μπύρα, μια φορά τη βδομάδα που θα πηγαίνεις να βλέπεις έξω αγώνες είναι άλλα 20 :) )
Πιο ακριβά σου έρχεται, νομίζω δε τα μέτρησες καλά κι έχασες και τις προσφορές που έβγαλε η Nova τη τελευταία εβδομάδα.



Αυτό δε θα πρεπε να το βλέπουν πριν ξεκινήσουν τη διαδικασία μεταφοράς και εξοπλισμών κλπ;

είναι 60 τον μήνα για την νόβα και 15 τον μήνα για το conn-x tv
είναι μια καλή διαφορά δεν νομίζεις;

bardull
19-11-10, 13:11
Το νοβα θα το κρατησω μεχρι να γινει η διαδικασια αλλαγης σε connx

johnsruro
19-11-10, 16:32
Βασικά από όσο θυμάμαι εδω μέσα κάπου διάβασα ότι η 4νετ δίνει με 60 το μήνα όλο το πακέτο 4νετ και νόβα (σπορτς) και το connx-TV μόνο του δεν γίνεται να το έχεις, αλλά μαζί με όλα τα άλλα (τηλ και νετ) που κι αυτό έχει 60,5 από οσο είδα στο site του ΟΤΕ. Τα 15 είναι τα επιπλέον που θα πληρώσεις για το TV, αν έχεις ήδη conn-x. Άρα δε βλέπω ιδιαίτερη διαφορά.

prjohn
20-11-10, 02:27
Η σούμα για τις δύο είναι :
ΟΤΕ
24αρα σύνδεση, απεριόριστα σταθερά, connxtv 60,50 ευρώ το μήνα
Forthnet
24αρα σύνδεση, απεριόριστα σταθερά, nova sport pack + value 59,50. (Το πακέτο είμαι με μπάλα )
Μεταξύ των δύο φθηνότερο είναι το δεύτερο, τώρα σύγκριση προγραμμάτων είναι υποκειμενική εγώ προτιμώ νόβα γιατί απλά έχει το πρωτάθλημα.

silegav
22-11-10, 23:30
είναι 60 τον μήνα για την νόβα και 15 τον μήνα για το conn-x tv
είναι μια καλή διαφορά δεν νομίζεις;

Βασικά αναφερόμουν στα συνδυαστικά με Telephony που συμφέρουν σαφώς περισσότερο από το να πάρεις σκέτη Nova. Και το ConnX-TV μόνο του είναι 15, εκτός από το πακέτο νομίζω πως θες και τηλέφωνο/internet, δηλαδή αρκετά παραπάνω από 15. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει.

sdikr
22-11-10, 23:38
Βασικά αναφερόμουν στα συνδυαστικά με Telephony που συμφέρουν σαφώς περισσότερο από το να πάρεις σκέτη Nova. Και το ConnX-TV μόνο του είναι 15, εκτός από το πακέτο νομίζω πως θες και τηλέφωνο/internet, δηλαδή αρκετά παραπάνω από 15. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει.

οοο το μικρό μας το παιδί, που δεν έχει καμία σχέση με την forthnet, που όταν μιλάει για το νέο πακέτο της forth το κάνει απο αγάπη.......


και στην forthnet θέλεις DP πακέτο, ρώτα ξανά τους αρμόδιους

silegav
23-11-10, 22:19
Ε τι να κάνουμε, αφού μόνο η Nova-forthnet Και ο ΟΤΕ - Connx TV έχουν τηλεόραση, αναγκαστικά γι'αυτούς τους δύο θα μιλάμε !!!

Στο θέμα μας τώρα, σίγουρα και στη Forthnet μπορείς να πάρεις DP μαζί με Nova, αλλά μπορείς να πάρεις και μόνη της τη Nova (αν δε θες Internet, ή το θες από άλλο πάροχο, εκτός της Forthnet). Στο connx - tv δεν γίνεται να μην έχεις internet (πάνω από 2MB νομίζω), δλδ πάνω από 15 € Μήνα.

Δεν ξέρω αν έχει βγάλει κάποια προσφορά ο OTE στο ConnxTV με 15€ το μήνα όπως αναφέρεις παραπάνω, αλλά αν έχεις κάτι υπόψη σου, do not keep it for yourself...

sdikr
23-11-10, 22:31
Ε τι να κάνουμε, αφού μόνο η Nova-forthnet Και ο ΟΤΕ - Connx TV έχουν τηλεόραση, αναγκαστικά γι'αυτούς τους δύο θα μιλάμε !!!

Στο θέμα μας τώρα, σίγουρα και στη Forthnet μπορείς να πάρεις DP μαζί με Nova, αλλά μπορείς να πάρεις και μόνη της τη Nova (αν δε θες Internet, ή το θες από άλλο πάροχο, εκτός της Forthnet). Στο connx - tv δεν γίνεται να μην έχεις internet (πάνω από 2MB νομίζω), δλδ πάνω από 15 € Μήνα.

Δεν ξέρω αν έχει βγάλει κάποια προσφορά ο OTE στο ConnxTV με 15€ το μήνα όπως αναφέρεις παραπάνω, αλλά αν έχεις κάτι υπόψη σου, do not keep it for yourself...

Αν δεν πάρεις dp δεν έχεις την καλή τιμή, για τα υπόλοιπα στον οτε με 49.50 έχεις φουλ πακέτο (γραμμή, χωρίς απεριόριστα, internet +tv) και θα δούμε απο Δεκέμβριο που θα πάει

βέβαια ο ΟΤΕ δεν έχει value pack

silegav
23-11-10, 22:41
Από Δεκέμβριο ξέρεις να ανακοινώνεται κάτι συγκεκριμένο;

Σημείωση: το πακέτο που αναφέρεις είναι μόνο Internet και tv (απ' ότι καταλαβαίνω), δεν είναι φουλ πακέτο. Το πάγιο είναι σε αυτά τα 50€;

τα 50€ είναι πολύ περισότερα από 15€ που είπες πριν....

karetsos
24-11-10, 00:43
με 49,5 € έχεις 180 λ Σταθερά + 20 λ Κινητά + Internet 2 mbps + Conn-x TV + πάγιο γραμμής, μια χαρά πακέτο είναι.

από αυτήν την τιμή, 15 € κοστίζει το Conn-x TV, δηλαδή αν δεν το θέλεις παίρνεις το υπόλοιπο πακέτο με 34,5 €...

απλά πράγματα.

silegav
24-11-10, 01:11
Εμένα δε μου φαίνεται ανταγωνιστικό αυτό το πακέτο, δεδομένου ότι δεν έχεις ούτε καν αστικά απεριόριστα, 2 Mb internet και το πρόγραμμα ακόμα δεν είναι και τόσο πλήρες για να δικαιολογεί τα λεφτά του.

Απόψεις είναι αυτές. Πάντως ευχαριστώ για την ανάλυση του πακέτου, δεν είχα πλήρη εικόνα.

johnsruro
25-11-10, 12:24
Για μένα το μεγαλύτερο αρνητικό στα πακέτα του ΟΤΕ είναι ότι δεν παρέχονται μεμονομένα. Δηλαδή δεν έχει πακέτο μόνο ίντερνετ (πχ να έχω τηλ από Hol και νετ από ΟΤΕ), όπως επίσης και μόνο πακέτο ΤV. Αν δεν έχει τηλ και νετ από ΟΤΕ, δεν μπορείς να έχεις TV. Προσωπικά, πιστεύω ότι αν μπορούσε κάποιος να βάλει μόνο Conn-xTV με 15 ευρώ, και να έιχε HOL DP πχ, τότε θα είχε ακόμα περισσότερη απήχηση.

sdikr
25-11-10, 12:31
Για μένα το μεγαλύτερο αρνητικό στα πακέτα του ΟΤΕ είναι ότι δεν παρέχονται μεμονομένα. Δηλαδή δεν έχει πακέτο μόνο ίντερνετ (πχ να έχω τηλ από Hol και νετ από ΟΤΕ), όπως επίσης και μόνο πακέτο ΤV. Αν δεν έχει τηλ και νετ από ΟΤΕ, δεν μπορείς να έχεις TV. Προσωπικά, πιστεύω ότι αν μπορούσε κάποιος να βάλει μόνο Conn-xTV με 15 ευρώ, και να έιχε HOL DP πχ, τότε θα είχε ακόμα περισσότερη απήχηση.

Θα δούμε τι θα κάνει με το δορυφορικό,

Πάντως ούτε προσφορά Nova μπορείς να έχεις αν δεν έχεις dp forthnet οπότε γιατί μου κάνεις τέτοιες περίεργες συγκρίσεις :hmm:

silegav
28-11-10, 14:04
Ποιά σύγκριση λες; Δεν αναφέρει nova.... :hmm:


άντως ούτε προσφορά Nova μπορείς να έχεις αν δεν έχεις dp forthnet

Σωστός, αλλά μπορείς να έχεις μόνο nova όπως μπορούσες πριν εξαγοραστεί (έστω και χωρίς προσφορά), άλλο αν συμφέρει να την πάρεις σε προσφορά.

bardull
01-12-10, 17:12
Απο σημερα ΟΤΕ.Εχω 24αρα αλα κλειδωνει στο 9,68 και 51 πιγκ,ομως με το ρουτερ της τομσον αφου αυριο θαρθει της ΟΤΕ που δεν ξερω τι θαναι.Αυριο νεωτερα αφου θαχω και τηλεοραση

johnsruro
02-12-10, 00:19
Λογικά θα κλειδώνεις λίγο πιο χαμηλά λόγω TV.


Θα δούμε τι θα κάνει με το δορυφορικό,

Πάντως ούτε προσφορά Nova μπορείς να έχεις αν δεν έχεις dp forthnet οπότε γιατί μου κάνεις τέτοιες περίεργες συγκρίσεις :hmm:
Όντως δεν έκανα καμία σύγκριση. Απλά έιπα το αρνητικό που θεωρώ οτι έχει ο ΟΤΕ.

sdikr
02-12-10, 00:23
Λογικά θα κλειδώνεις λίγο πιο χαμηλά λόγω TV.


Όντως δεν έκανα καμία σύγκριση. Απλά έιπα το αρνητικό που θεωρώ οτι έχει ο ΟΤΕ.


τίτλος θέματος
Απο Forthnet-nova σε ote-connx tv (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3837967#post3837967)

bardull
02-12-10, 17:29
http://www.speedtest.net/result/1054239734.png,με ανοιχτην τηλεοραση.Δεν ειχα προβλημα κανενα μεχρι τωρα,σε σχεση με νοβα θαθεα ναχει τα ελληνικα καναλια και περισοτερα εργα,καθως και δυνατοτητα για 2 τηλεορασεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.