PDA

Επιστροφή στο Forum : Dslam Αλυσιδας:Τι γινετε??



Σελίδες : [1] 2

profitis
16-02-04, 00:47
Σημερα το απογευμα καναμε την αιτηση μαζι με αυτον που θα βαλουμε μαζι adsl στην πολυκατοικια μου.Δυστυχως και οι δυο εχουμε isdn και στο Dslam της Αλυσιδας δεν υπαρχει ελευθερη πορτα.Ξερετε αν και ποτε θα αναβαθμιστει?

Dreamkid
16-02-04, 02:22
χμ.. άγνωστο αυτό που ρωτάς φίλε μου......αν την μετέτρεπες την γραμμή σε pstn υπάρχει πόρτα? ...και αν υπάρχει γιατί να μην την μετατρέψεις, γλυτωνοντας έτσι χρόνο και χρήμα ? 8)

profitis
16-02-04, 15:15
δεν γινεται να την μετατρεψουμε την συνδεση....αλλωστε την καναμε πλεον την αιτηση και μπηκαμε σε σειρα προταιρεοτητας.γινεται μετα να αλλαξεις ταχυτητα και με τι κοστος?

sa1901
16-02-04, 17:57
Εγώ έκανα αίτηση στις 11/2. Μέσα στην εβδομάδα θα πάρω και κανένα τηλέφωνο, αλλά δεν έχω και πολλές ελπίδες... Περιμένουμε...

psyxakias
16-02-04, 18:29
δεν γινεται να την μετατρεψουμε την συνδεση....αλλωστε την καναμε πλεον την αιτηση και μπηκαμε σε σειρα προταιρεοτητας.γινεται μετα να αλλαξεις ταχυτητα και με τι κοστος?
Ο dreamkid αναφέρθηκε σε αλλαγή από ISDN σε PSTN και όχι σε ταχύτητα.

Η αλλαγή από ISDN σε PSTN ή από PSTN σε ISDN.. είναι εύκολη με μικρό κόστος τώρα που δεν έχεις ADSL, γιατί μετά θα πρέπει να πάρεις άλλο modem καθώς άλλα modem παίζουν σε pstn και άλλα σε isdn.

Τώρα όσον αφορά την ταχύτητα, αν και παλιότερα χρεωνόταν.. τώρα πλέον δεν πρέπει να χρεώνεται :) Ρώτα στο 134 για να είσαι σίγουρος.

Τέλος, όσον αφορά την 'σειρά προτεραιότητας'.. έχε υπόψιν σου ότι θύρες μπορεί να βάλουν σε 4-5 μήνες, οπότε αν το βιάζεσαι κατά κάποιο τρόπο ίσως καλό θα ήταν να γυρίσεις σε PSTN.

Agent Orange
16-02-04, 20:39
Ρε παιδιά πόσο χρόνο πέρνει να γίνει η μετατροπή από ISDN σε PSTN? Γιατί σ'εμένα πήρε 10 μέρες...και τώρα περιμένω να "φανεί" οτι έχει γίνει στους γκοπίουτορες του οτε για να προχωρήσει η αίτηση για DSL(που έκανα μαζί με την αίτηση μετατροπής πριν 2 βδομάδες ακριβώς-η μετατροπή PSTN εγινε την πέμπτη αλλά στα υπερσυστήματα φενόταν οτι εκκρεμεί σύμφωνα με το 134)...καλό πάσχα ετσι όπως πάνε :cry:

profitis
17-02-04, 00:17
δεν γινεται να την μετατρεψουμε την συνδεση....αλλωστε την καναμε πλεον την αιτηση και μπηκαμε σε σειρα προταιρεοτητας.γινεται μετα να αλλαξεις ταχυτητα και με τι κοστος?
Ο dreamkid αναφέρθηκε σε αλλαγή από ISDN σε PSTN και όχι σε ταχύτητα.

Η αλλαγή από ISDN σε PSTN ή από PSTN σε ISDN.. είναι εύκολη με μικρό κόστος τώρα που δεν έχεις ADSL, γιατί μετά θα πρέπει να πάρεις άλλο modem καθώς άλλα modem παίζουν σε pstn και άλλα σε isdn.

Τώρα όσον αφορά την ταχύτητα, αν και παλιότερα χρεωνόταν.. τώρα πλέον δεν πρέπει να χρεώνεται :) Ρώτα στο 134 για να είσαι σίγουρος.

Τέλος, όσον αφορά την 'σειρά προτεραιότητας'.. έχε υπόψιν σου ότι θύρες μπορεί να βάλουν σε 4-5 μήνες, οπότε αν το βιάζεσαι κατά κάποιο τρόπο ίσως καλό θα ήταν να γυρίσεις σε PSTN.


Psyxakia το καταλαβα τι ειπε ο dreamkid απλως εγω ρωτησα κατι επιπλεον.....η γραμμη θα μπει στο σπιτι αυτου που θα τη μοιραστουμε και του το πα για μετατροπη σε pstn αλλα δεν ηθελε να το ακουει με τιποτα.....

sa1901
19-02-04, 16:21
Τελικά πήρα τηλέφωνο στο 210 8253499 που μου είχαν πει από το 134. Το συμπέρασμα είναι ότι "δεν γνωρίζει το αριστερό χέρι, τι κάνει το δεξί". :!:

Μου είπαν λοιπόν αυτοί ότι το αίτημα σας βρίσκεται στο δεύτερο στάδιο και μετά από 12 ημέρες να καλέσετε στο 121 για να σας βοηθήσουν στο σετάρισμα!

Μεσ΄την τρελή χαρά εγώ... Βρέθηκαν επιτέλους ελεύθερες θύρες! :mrgreen:

Και λέω... δεν βάζουμε και μέσο, να σπρώξουμε το αίτημά μας πιο γρήγορα; :wink:

Μην τα πολυλογώ μετά από συνομιλία με τον διαμερισματάρχη του ΟΤΕ και τους υπεύθυνους που στήνουν τα aDSL, μου είπαν ότι δεν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες στην Αλυσίδα και περιμένουν την Intracom να κάνει επέκταση των DSLAM και αυτό πρόκειται να γίνει μάλλον στα μέσα Μάρτη!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:

profitis
19-02-04, 18:38
σιγουρα θα γινει στα μεσα Μαρτιου??sa1901 που περιπου μενεις?εισαι κοντα στο dslam?φανταζομαι πως πηγες να παθεις καρδιακο......

ας μας πει καποιος πως παει το κεντρο απο ταχυτητες...

sa1901
20-02-04, 03:08
σιγουρα θα γινει στα μεσα Μαρτιου??

τι σίγουρα; είναι τίποτα σίγουρο; αυτό μου είπαν οι τεχνικό που ενεργοποιούν τις συνδέσεις. Αρχές Μαρτίου θα ξαναρωτήσω και θα σας πω...



sa1901 που περιπου μενεις?εισαι κοντα στο dslam?

Δεν μένω κοντά στο DSLAM :?
Είμαι στο Γαλάτσι πίσω από το ταχυδρομείο στην Καραϊσκάκη.



φανταζομαι πως πηγες να παθεις καρδιακο......

τί πήγα να πάθω;... που έπαθα!
:!:

profitis
20-02-04, 15:00
εγω ειμαι λιγο πιο τυχερος.μενω διπλα απο την Γκραβα και ειναι πιο κοντα.....θα τους παρω και εγω ενα τηλεφωνο αμα ειναι.....καλυτερα βεβαια να μην το εχουμε σιγουρο οτι θα αναβαθμισουν......Οτε ειναι αυτος


υπομονη sa1901......

or1onas
20-02-04, 16:18
Παίδες, εγώ είμαι από την απέναντι πλευρά της Γκράβας, στην Παναγίτσα.
Ευτυχώς ήμουν από τους τυχερούς που είχαν PSTN πάντοτε, και έβαλα πολύ γρήγορα DSL (πριν από 4,5 μήνες περίπου :D :D )
Εγώ προσωπικά δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα με ταχύτητες.
Κατεβάζω σταθερά με 42kb, το οποίο είναι maximum απ'οτι έχω ακούσει για τα Intracom DSLAMs....

profitis
21-02-04, 00:33
μια χαρα εισαι........να δουμε τι θα γινει και με την αναβαθμιση...οποιος ξερει η μαθει τιποτα ας μας ενημερωσει....


ti provider εχεις?

profitis
27-02-04, 21:59
κανα νεο με το ποτε και αν θα γινει αναβαθμιση??

profitis
09-03-04, 15:07
μολις πηρα τηλεφωνο στα κεντρικα του πΟΤΕ για τις adsl συνδεσεις....μου ειπαν οτι πολυ πιθανον μεσα στο Μαρτιο να αναβαθμισουν(ετσι λεγετε)και πως ειμαι ο 12ος απο τους 18.....Ποσες πορτες προσθετουν στα Ιntracom dslam καθε φορα που τα αναβαθμιζουν?

ZoltriX
09-03-04, 16:15
Γεια χαρά, εχω κανει και εγω προσφατα αιτηση για dsl over isdn, στην αλυσιδα, και ειμαι σε αναμονη.

το τηλεφωνο που εδωσες sa1901 τι ακριβως ειναι;

οποιος εχει κανενα νεοτερο ας ενημερωσει :)

thx

profitis
09-03-04, 18:32
οποτε εισαι μεσα στους 18 που μο ειπαν στο τελεφωνο.......ZoltriX, ποτε εκανες την αιτηση?μεσα στο Μαρτιο οπως φαινεται θα αναβαθμισουν...

sa1901
10-03-04, 00:29
Γεια χαρά, εχω κανει και εγω προσφατα αιτηση για dsl over isdn, στην αλυσιδα, και ειμαι σε αναμονη.

το τηλεφωνο που εδωσες sa1901 τι ακριβως ειναι;

οποιος εχει κανενα νεοτερο ας ενημερωσει :)

thx
To τηλέφωνο που ανέφερα μου το έδωσαν από το 134, για να τους τηλεφωνώ και να ενημερώνομαι για την εξέλιξη της αίτησης μου.

Τελικά είχα κάνει λάθος και ανήκω στο DSLAM Γαλατσίου και όχι Αλυσίδας. Απλά δεν υπάρχει κατάστημα του ΟΤΕ στο Γαλάτσι και μας εξυπηρετεί αυτό της Αλυσίδας. Γι' αυτό μπερδεύτηκα. :oops:

Δεν έχω κανένα νεότερο για τις αναβαθμίσεις. :(

profitis
10-03-04, 00:44
τυχερη sa1901, ....................................... :cry:

ZoltriX
10-03-04, 14:42
εγω δεν αποκλειεται να ειμαι το 19, μιας και εκανα αιτηση στις 8/3.
για να δουμε, απο δευτερα αρχιζω κ εγω τα τηλεφωνα να δω κατα ποσο με εχουν γειωσει :)

profitis
23-03-04, 15:40
Τι θα γινει τελικα ρε παιδια?Εχετε κανα νεο?Εχουν περασει τα μισα του Μαρτη και ακομα τπτ.........Ειναι τρισαθλιοι τελικα........Υπομονη........

lewton
23-03-04, 21:26
Ωχ την κάτσαμε! Και εγώ Αλυσίδα είμαι. :(

profitis
23-03-04, 23:05
lewton, που ακριβως?

lewton
23-03-04, 23:24
Δίπλα στον σταθμό των Κ.Π.
Ακόμα δεν έχω καταλήξει μεταξύ ΟΤΕ ή Vivodi αλλά προς ΟΤΕ έκλινα.
Αν πάντως ο ΟΤΕ έχει γεμίσει θα πάω Vivodi. :!:

ZoltriX
24-03-04, 10:34
περιληπτικα να αναφερω οτι μετα απο Ν τηλεφωνα σε 134, οτε, αλυσιδα, κεντρικα για αναβαθμισεις dsl και ερωτησεις σε τεχνικους που βρηκα στη περιοχη(!) κλπ κλπ κλπ και πολλους διαλογους που θα καναν τον κανακη και τον καλιβατση να ζηλεψουν και θα μου χαριζαν το βραβειο NEBULA (επιστημονικη φαντασια) αν τα εγραφα σε διηγημα, το συμπερασμα ειναι οτι:
κανεις δεν εχει ΙΔΕΑ του τι θα γινει/γινεται. ιδιως μετα τις εκλογες τα πραγματα εχουν εμπλακει/κολλησει/φρακαρει/παει στο διαολο.

περαν αυτου καποιος απο ολους τους παραπανω (μαλλον ο πιο αξιοπιστος) μου ειπε πως αναμενουν απο ιντρακομ εξοπλισμο τον οποιο καθυστερουν απο βδομαδα σε βδομαδα...

θα ελεγα οτι τα σεναρια περι αναβαθμισης μεσα στο μηνα ειναι υπεραισιοδοξα. παντως οταν και αν γινει κατι τετοιο θα μας ενημερωσουν ωστε να προχωρησει η διαδικασια ενεργοποιησης.

αν εχει κανεις πιο φρεσκα νεα, ευπροσδεκτα...

profitis
24-03-04, 14:51
Το κοβω να περιμενουμε αρκετο καιρο.........ειναι τρισαθλιοι παντως....τελιεως λαθος στις εκτιμησεις του,απαραδεκτη καθυστερηση του adsl για 2 χρονια σχεδον με σκοπο να πρωωθησουν την φοβερη τεχνολογια isdn.....και τελος τρελο κοστος............Παντως ο οτε δεν βαζει καθολου μυαλο....Πηγα προχτες στο γηπεδο(Παο-Χαλκηδονα) και κοιταξα το προγραμμα...Ειχε διαφημησει για isdn και οχι απλως την θεοποισουσε....Ειναι τελειως μαλακες τελικα......πως γινεται να ανεβασψ την εικονα?

Dreamkid
24-03-04, 19:31
αυτά συμβαίνουν όταν το κράτος σκύβει το κεφάλι στις ορέξεις του κάθε κύριου Κόκκαλη που θέλει να αισχροκερδίσει εις βάρος του λαού και ήμαρτον :x , μην μου πει κανείς εδώ μέσα ότι πολιτικολογώ :twisted:

Τέτοιες καταστάσεις είναι που αφήνουν την Ελλάδα στάσιμη σε θέματα ανάπτυξης :(

profitis
24-03-04, 19:54
Συμφωνω απολυτα με τον Dreamkid......

ZoltriX, thanks,για την υπομονη σου να μπλεχτεις με αυτη την γραφειοκρατια του ΟΤΕ......οποιος εχει κανενα νεο ας μας πει.....το κοβω να πηγαινουμε για τον επομενο μηνα....

ZoltriX, η intracom ειναι εν τελη η υπευθηνη για την καυθστερηση?

ZoltriX
24-03-04, 22:39
χμ δε μπορει κανεις να πει με σιγουρια οτι φταιει αποκλειστικα καποιος για το ολο χαλι ρε παιδια.

πολυ πιθανο οπως μου ειπαν να αργει η ιντρακομ να παραδωσει εξοπλισμο.
***την αληθεια αυτου προφανως δε μπορω να την ελεγξω***.
αυτο δε παει να πει οτι φταιει μονο η ιντρακομ που στη μιση ελλαδα (και λιγα λεω) εχουν κολλησει οι αιτησεις για dsl. στο κατω κατω ο ιδιος ανθρωπος μου ειπε οτι και η siemens αργει να παραδοσει, δεν υπαρχουν καθυστερησεις μονο στα dslam με ιντρακομ αλλωστε.
ετσι οπως το κοβω αμα φταιει μια φορα ο κοκκαλης, αλλη μια θα φταει ο αντιστοιχος herr kokkalen της siemens και αλλες δεκα οι υπευθυνοι του οτε.

τεσπα υπομονη...

profitis
25-03-04, 16:14
Ποσο ακομα υπομονη ομως??Εγω την εχω κανει εδω και ενα μηνα την αιτηση.....Βεβαια υπαρχουν και χειροτερες πριπτωσεις....Παντως οσο καιρο κοιταζα για διαθεσιμοτητα στο www.oteshop.gr μου εβγαζε πως δεν υπαρχει εγκατεστημενη τεχνολογια adsl στην περιοχη σας.Τωρα μου βγαζει το εξης

Στη περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL). Εφόσον επιθυμείτε, μπορείτε να υποβάλλετε το αίτημα σας online και να είστε σε σειρά προτεραιότητας ώστε το αίτημα σας να ικανοποιηθεί όταν υπάρξει διαθεσιμότητα προσβάσεων.


Τουλαχιστον ανανεωνουν το site τους.Ποσο καιρο θα παρει να εγκατασταθει ο εξοπλισμος αφου του τον παραλαβουν(αμα γινει και αυτο ποτε)

lewton
25-03-04, 18:11
Έχω νέα!!! :!:
Πλέον στο oteshop.gr προτείνει και δύο alacatel modems εκτός από το Intracom που ήταν το μοναδικό που πρότεινε μέχρι χτες. :D

profitis
25-03-04, 23:04
και που το συνταρακτικο?

lewton
25-03-04, 23:45
και που το συνταρακτικο?

Στο ότι πλέον δε μου προτείνει αποκλειστικά Kokalomodem.
Κοινώς μπορώ να επιλέξω ότι θέλω.

ZoltriX
26-03-04, 11:46
? γιατι ποτε δε μπορουσες να επιλεξεις οτι θελεις?????
δεν εισαι υποχρεωμενος να παρεις modem απο τον οτε εδω και καιρο

lewton
26-03-04, 13:18
? γιατι ποτε δε μπορουσες να επιλεξεις οτι θελεις?????
δεν εισαι υποχρεωμενος να παρεις modem απο τον οτε εδω και καιρο

Το ξέρω, αλλά αν προτείνει μόνο Intracom σημαίνει ότι είσαι σε δικό της DSLAM, άρα πιθανά προβλήματα συμβατότητας με άλλα modem/routers.

profitis
26-03-04, 21:45
Λοιπον....οσοι ειμαστε στην Αλλυσιδα πρεπει να μαζευτουμε και να παμε να τα σπασουμε ολα.............τι λετε?
:twisted:

profitis
29-03-04, 23:36
Εμενα παντως η υπομονη μου εχει αρχισει να εξαντλειται επικινδυνα.......Ειναι καθολου σοβαροι ρε γαμωτο μου?Μεσα στον Απριλη η το ΜΑη παιζει να γινει τπτ?

lewton
29-03-04, 23:49
Θα πάρω άυριο τηλέφωνο να δω τι παίζει με εμένα. Έκανα αίτηση στον ΟΤΕ Πεδίου του Άρεως την Παρασκευή και δεν ήξεραν σίγουρα αν υπάρχει υποστήριξη. Θα δω τι θα μου πούνε τηλεφωνικά.

lewton
01-04-04, 16:09
Τελικά η αίτησή μου δεν προχωράει γιατί δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.
Την κάνω για Vivodi.
Ξέρει κανείς πώς μπορώ να ακυρώσω την αίτηση που έχω ήδη κάνει;

profitis
02-04-04, 13:07
τυχερε....και φτηνοτερο και πιο γρηγορα θα εχεις adsl.........

δεν αντεχω αλλο!!!!τα νευρα μου!!!!Ηδη ειμαστε στον 1,5 μηνα που εχουμε κανει την αιτηση και ακομα περιμενω..............Εχετε κανα νεο?

giakoumel
02-04-04, 13:35
Χαιρετώ όλους με αυτό το πρώτο μου post.
Ανήκω στο DSLAM Καλαμακίου και περιμένω από 25/2.
Χθες από ΟΤΕ μου είπαν επίσημα (αν μπορεί να έχει εμπιστοσύνη κανείς...) πως αναμένουν μέχρι το Πάσχα κάρτες επέκτασης από SIEMENS (πολλές και για όλα τα κέντρα) οπότε ανάλογα με τη σειρά που θα πάρουν τα κέντρα για την αναβάθμιση, το πολύ μέσα στο Μάιο θα έχουν ομαλοποιηθεί τα πράγματα.
Οσον αφορά στην INTRACOM γνωρίζω μέσα από εταιρία-προμηθευτή της πως καίγεται να παραδώσει γύρω στις 650 κάρτες.
Ελπίζουμε για το καλύτερο...αλλά είμαστε προετοιμασμένοι για το χειρότερο...

profitis
02-04-04, 20:50
Απο που το γνωριζεις αυτο(σχετικα με την Intracom) φιλε μου?Oταν λες να παραδοσει,ενοεις να τοποθετησει?

giakoumel
04-04-04, 14:16
Οπως είπα το γνωρίζω από εταιρία προμηθευτή της.
Τώρα για το πότε θα τοποθετηθούν οι κάρτες στα DSLAM (και σε ποια ακριβώς)...η πληροφόρησή μου σταματά εδώ.
Ας ελπίσουμε να γίνει σύντομα, αν και εγώ προσωπικά για τη SIEMENS ενδιαφέρομαι.

profitis
05-04-04, 15:25
Γινεται φοβερος πανικος στο ολο θεμα......Του οτε τρεχουν και δεν φτανουν χωρις βεβαια να ειναι αποκλειστικα υπευθηνη αυτη...Απο οτι καταλαβα απο κατι τηλεφωνα που εκανα περιμενουν εξοπλισμο απο την Κοκκαλοεταιρια...

profitis
06-04-04, 11:51
Aπο εδω και περα στα κυρια αιτια αυτοκτονιας των ανθρωπων πρεπει να προσθεθει και η ελειξη διαθεσιμοτητας πορτων adsl......

panos72
06-04-04, 11:58
profitis, cool man 8)

profitis
06-04-04, 14:29
πως να ειμαι cool οταν ακουω τι ταχυτητες ειναι διαθεσιμες στις αλλες χωρες και εμεις εδω στην Ελλαδα πρεπει να περιμενουμε για την ταπεινη 384k

rosso
07-04-04, 10:15
Παιδιά είχα κάνει αλλού post για πρόβλημα που είχα στη γραμμή μου. Τελικά διορθώθηκε. Ρώτησα τον υπάλληλο να μου πει ποιας εταιρείας΄είναι το dslam της περιοχής μου και όταν με πήρε μου είπε ότι είναι πληροφορία που δε μπορεί να μου δώσει (γιατί? ξέρουμε ότι ψωνίζουν από πρόεδρο, τη μάρκα του dslam ρώτησα, έλεος). Τέλος πάντων ρώτησα τι περιοχή υπάγομαι και μου είπε μάλλον Αλυσίδα (μένω Γαλάτσι). Ξέρει κανείς τι dslam παίζουν σε Αλυσίδα?

panos72
07-04-04, 11:43
Ρώτησα τον υπάλληλο να μου πει ποιας εταιρείας΄είναι το dslam της περιοχής μου και όταν με πήρε μου είπε ότι είναι πληροφορία που δε μπορεί να μου δώσει

αφου ξέρεις ότι αν στο πει μετά πρέπει να σε σκοτώσει. Τι μπλέκεσαι :?:

Ψάξε εδώ μέσα έχει αναφερθεί πολλές φορές το αρχείο DSLAM fasma.pdf ή κάπως έτσι. Με τον αριθμό σου θα βρεις που ανήκεις.

ZoltriX
08-04-04, 12:00
αν εισαι οντως αλυσιδα, intracom</p>

σσσσσσσσσσσσσσ, ειναι μυστικο</p>

@ ADSLgr.com All rights reserved.