PDA

Επιστροφή στο Forum : RTS on-line - Real Time Strategy



blackjim
16-02-04, 02:17
RTS on-line - Real Time Strategy
Τα RTS νομιζω πως σιγουρα εχουν πολυ μεγαλυτερο ενδιαφερον οταν παιζονται on-line (ή σε LAN party :wink: ).
Αν λοιπον ενδιαφερεται κανεις για Deathmatches ,ή οτι αλλο με RTS , εδω ειμαστε...

Δε ξερω αν ασχολειται ακομη κανεις με το θρυλικο RED ALERT ή το Cossacks...

Anyway , here we are...
8)

GiezMow
16-02-04, 23:13
Καλό ειναι το Red ALert αλλά απο την στιγμή που βγήκε το Warcraft III δεν υπάρχει πλέον νόημα να συζητάει κανεις για strategy . Το Warcraft τα έχει αφήσει όλα πίσω του... Αιώνες πίσω του...

Παρόλα αυτά θα ψηνόμουν για ένα Red Alert άμα έχεις όρεξη ... πες μου... :wink:

RAGG
16-02-04, 23:19
Πειράζει που εγώ είμαι ακόμα κολλημένος σε Starcraft και Total Aνnihilation?Κάνω και ζεσταμα γιατί σχεδιάζονται και των δύο οι συνέχειες.

Johny4
18-02-04, 00:16
Σχεδιάζετε η συνέχεια του Starcraft :?: :?:

dantouan
18-02-04, 00:27
Παιδια εγω με κατι αλους φιλους παιζουμε Age Of Empires The Conquerors Expansion στο zone και γινεται χαμος.Τρελο παιχνιδι...

drtequila
18-02-04, 01:42
@RAGG που/πως παιζεις total a ?

lunatic
18-02-04, 17:04
SC & BW Pure OWNAGE !!!!!!

sotiriskakos
19-02-04, 02:27
Εγώ δεν παίζω ακόμα online (ελέω 56ρας) αλλά μ αρέσουν φοβερά τα AoE 2: the coquerors και το AoM.To τελεταίο μάλιστα το χω παίξει κανα δυο-τρείς φορές online σ'ένα net cafe και μπορώ να πω ότι ήταν πολύ κλό.Όταν με το καλό βάλω και δσλ μέσα και γω, γιατί όχι;

blackjim
19-02-04, 20:41
Λοιπον , βλεπω οτι (οπως και αναμενοταν) οι αποψεις και τα γουστα ως προς τους τιτλους του συγκεκριμενου ειδους διαφερουν αρκετα...
Δεν υπαρχει απ'οτι βλεπω το κορυφαιο RTS !!
Θυμαμαι τις εποχες που εβλεπες το Age of Empires ή το WarCraft II και γινοσουν ενα με την οθονη και το παλιο-mouse (με την μπιλια που χρειαζοταν μονιμως καθαρισμα...)!!

Anyway ενα παιχνιδι που ,κατα την γνωμη μου, ειναι απλο και προσεγμενο καθως και οχι τοσο διασημο οσο θα επρεπε ειναι το Cossacks. (αλλα δεν εχει αρκετους οπαδους... :( )

Αν συμφωνουμε αρκετοι να "βρουμε" καποια εκδοση του Age of Empires ή του Red Alert (που ειναι και τα πιο απλα) και να παιξουμε με αυτην εγω ειμαι μεσα...

http://noah.hearle.com/images/illustrations/AoE-David-Saga2.gif

pipitop@pi
20-02-04, 21:39
SC RULEZZ KAI BW RULEZZ τα οποια παιζονταν πολυ καλα και με την καημενη την 56αρα!καποιος ανεφερε για τον συνεχιστη του sc...απο οτι ξερω δεν υπαρχει και επειδη πολλοι νομιζουν πως θα ειναι το starcraft ghost κανουν λαθος το ghost ειναι action game με καποιους απο τους χαρακτηρες του sc!Αυτα....

pipitop@pi
20-02-04, 21:43
Καλό ειναι το Red ALert αλλά απο την στιγμή που βγήκε το Warcraft III δεν υπάρχει πλέον νόημα να συζητάει κανεις για strategy . Το Warcraft τα έχει αφήσει όλα πίσω του... Αιώνες πίσω του...

Παρόλα αυτά θα ψηνόμουν για ένα Red Alert άμα έχεις όρεξη ... πες μου... :wink:
φιλε δεν εχεις καθολου δικιο...ας ειχε το generals καλυτερη ταχυτητα στο νετ και θα τα λεγαμε τοτε...χιλιες φορες κατ'εμε ενα ra2 παρα την πατατα το wc3 :P μα ειναι γραφικα αυτα??!!!!!

lunatic
21-02-04, 04:49
χεχεχεχ !!!τωρα πλακα κανεις φυσικα ε?

RAGG
21-02-04, 11:32
Όσον αφορα την συνέχεια του Starcraft (και δεν εννοώ το Ghost) υπάρχει πάντα η περίπτωση τα παρακάτω να είναι ράδιο αρβύλα αλλά είναι κοινό μυστικό ανάμεσα σχεδόν σε όλους τους editors στην βόρειο Αμερική ότι ήδη φτιάχνετε η συνέχεια του, απλώς δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα.
Αναφέρετε με πλάγιους τρόπους όπως αν κοιτάξετε σε αυτό το link από το τωρινό (13/02/2004 διότι το link θα αλλάξει όταν κάνουν το επόμενο) mail bag του pc.ign http://pc.ign.com/mail.html . Να είστε σίγουροι ότι αν δεν το γνώριζε από πρώτο χέρι δεν θα το ανέφερε καν. Είναι άλλωστε λογικό διότι έχουν περάσει πολλά χρόνια από το προηγούμενο και πρέπει να κινηθούν για να μην χάσει τη δύναμη που έχει το όνομα.

pipitop@pi
22-02-04, 12:30
δεν ξερω....παντως εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε που κυκλοφορησε το sc και αν ηθελε να συνεχισει τη σειρα θα το εκανε ειχε πολυ καιρο στην διαθεση της και μην ξεχναμε πως δεν ειναι καμια μικρη εταιριουλα ειναι η blizzard......Ειμαι λιγο καχυποπτος ε? :twisted:

Corto
23-02-04, 11:38
Κανένας για Rise of Nations παιδιά? :D :D :D
...έστω, Medieval-Total War?

lazar
25-02-04, 14:16
Anyway ενα παιχνιδι που ,κατα την γνωμη μου, ειναι απλο και προσεγμενο καθως και οχι τοσο διασημο οσο θα επρεπε ειναι το Cossacks. (αλλα δεν εχει αρκετους οπαδους... :( )


έχω το cossacks και τη συνέχεια του "The Art of War". Εάν είναι να γίνει κάτι πες μου που, πώς, γιατί με αντίπαλο την AI το έχω βαρεθεί

blackjim
17-03-04, 00:34
έχω το cossacks και τη συνέχεια του "The Art of War". Εάν είναι να γίνει κάτι πες μου που, πώς, γιατί με αντίπαλο την AI το έχω βαρεθεί
μονο το European wars και το Back to war εχω εγω...

Anyway , μηπως ενδιαφερεστε για ενα Rise of Nations με teams VS teams??
Πλακα θα εχει...
Ι wait...
http://www.sybex.com/cov_b.nsf/4186.gif

lazar
18-03-04, 03:26
μονο το European wars και το Back to war εχω εγω...


μέσα για European wars. Πώς θα γίνει;

redlemon.gr
18-03-04, 04:35
Θεικά RTS: HOMEWORLD, WARZONE2100, TOTAL ANIHILATION, WARCRAFT 2, MEDIEVAL TOTAL WAR (παίζουμε με βυζάντιο πάντα.. ΑΕΚΑΡΑ ολέ!), HOMEWORLD 2, C&C GENERALS, WORLD WAR 3 BLACK GOLD.
αρκετά καλό και το RISE OF NATIONS

η μούφα του αιώνα: WARCRAFT 3 λίγο ακόμα να καθυστερούσαν να το βγάλουν και θα είχαν βγεί οι κβαντικοί υπολογιστές.... χειρότερη εταιρία με το μεγ΄λύτερο σπρώξιμο απο τα media παντώς τύπου η Blizzard, ούτε ο ολυμπιακός δεν σπρώχνεται τόοοοσο πολύ!) (καλά... σχεδόν) :lol:

lunatic
18-03-04, 06:53
ΕΙΣΑΙ ΕΠΙΕΙΚΟΣ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ GAMING ΑΜΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΗΝ BLIZZARD ΑΣΧΕΤΗ

JediMasterMANIAC
18-03-04, 13:07
η μούφα του αιώνα: WARCRAFT 3 λίγο ακόμα να καθυστερούσαν να το βγάλουν και θα είχαν βγεί οι κβαντικοί υπολογιστές.... χειρότερη εταιρία με το μεγ΄λύτερο σπρώξιμο απο τα media παντώς τύπου η Blizzard, ούτε ο ολυμπιακός δεν σπρώχνεται τόοοοσο πολύ!) (καλά... σχεδόν) :lol:
M@λ@κία είπες :)
ENd of comments :)

Corto
18-03-04, 13:16
Τελικά θα το στήσουμε εκείνο το Rise of Nations? Άμα ήταν να πάω σε gaming site, θα είχα ήδη πάει. Εδώ ότι γίνει :lol:

JediMasterMANIAC
18-03-04, 13:19
το Ραϊζ οφ Νεϊσιονσ(!) το έχω και εγώ αλλα δεν ειμαι πολύ strategy games fan καθως προτιμω πιο πολυ τα RPGs αλλα ξερω πολυ καλα πιο παιχνιδι ειναι καλο και πιο όχι :p

blackjim
18-03-04, 13:41
Τελικά θα το στήσουμε εκείνο το Rise of Nations? Άμα ήταν να πάω σε gaming site, θα είχα ήδη πάει. Εδώ ότι γίνει :lol:

οσοι θελουν να παιξουμε μεταξυ μας RON ας βαλουν MSNmessenger και να ερθουν να το κανονισουμε.

Corto, αν δε μπορεις να περιμενεις πηγαινε στο GameSpy Arcade να παιξεις οσο θες και με οποιους θες... :lol:
Για να βρεθουμε εδω θα παρει μερικες μερες μαλλον.
Παντως περιμενω να κανονισουμε καποια ωρα και να παιξουμε.

Corto
18-03-04, 15:34
Eμ αυτό λέω blackjim, δεν βιάζομαι, αλλιώς θα πήγαινα ήδη στο gamespy. Έτσι κι αλλιώς το Global Conflict μου τρώει αρκετό από τον (ελάχιστο) χρόνο μου, οπότε σιγά σιγά να το στήσουμε, να το φχαριστιθούμε κιόλας. Αν δε το παίξεις !!! και 4-5 ώρες, δεν λέει. Απλά, προσπάθησα να αναζωπυρώσω το ενδιαφέρον

blackjim
18-03-04, 16:29
Λοιπον, ο Corto ειναι ετοιμος για RON.
Περιμενω και αλλους στο MSNmessenger να τα κανονισουμε...

flex
18-03-04, 16:30
Εγώ δεν παίζω ακόμα online (ελέω 56ρας)

Το c&c tiberian sun κορυφαίο rts και φτιαγμένο για internet, το έπαιζα παλιά άνετα και με την 56άρα 8)

redlemon.gr
21-03-04, 19:54
ναι μ@λακία άμα παίζει ο υπολογιστής πάντα ξέροντας τον χάρτη και κάνοντας autospell συνέχεια, σε ρυθμό που δεν τον προλαβαίνεις... ουτε δυο τρία shortcuts της προκοπής δεν έχει.. και όλοι εσείς που ανακαλύψατε τα RTS με το warcraft3 μάθετε οτι στο RTS δεν παίζει ρόλο μόνο πως θα κάνεις Rushing στον αντίπαλο αλλά πώς θα τον κερδίσεις χάνοντας πολύ λιγότερες δυνάμεις... και κάτι άλλο.. έπαιζα μέσω modem (28κ) direct connection με φίλο το warcraft2 και μιλάμε για 5 με 6 ώρες το παιχνίδι.. για 2 χρόνια, όταν ήταν καινούριο... λοιπόν εκείνο ήταν πρωτοποριακό... απο τότε περίμενα το 3, ξέρετε πόσα χρόνια κάνανε να το βγάλουν; όποιος θυμάται απο "τότε" ας μας πεί πόσα πραγματικά νέα πράγματα στην στρατηγική πρόσθεσε το 3. (και μή μου πείτε ...α είναι 3d!, και σε αυτό δεύτερο βγήκε... το battle realms που βγήκε ένα χρόνο πρίν είχε την ίδια ακριβώς ποιότητα γραφικών έτρεχε πολύ πιο άνετα αλλά δεν ήταν blizzard να το εκθειάζει και η κουτσή μαρία!). Παιδιά το RTS πρέπει να έχει μεγλαη ποικιλία μονάδων (total anihilation), έξυπνο AI, να μήν κλέβει στο single player, να δίνει εργαλεία ελέγχου στην μάχη, παράδειγμα σωστη και γρήγορη ομαδοποίηση και άν έχει και καλό story ακόμα καλύτερα... α! και κάτι ακόμα.. να εισαγάγει και καμία καινοτομία, (βλέπε HOMEWORLD, που το πεδίο μάχης είναι εντελώς 3D και όχι 2D με 3D χαρακτήρες όπως τα περισσότερα...). Έτσι το βλέπω εγώ.. και όχι πόσο πολύ προμοτάρεται το παιχνίδι με πλαστικά κουκλάκια. άλλη φορά άμα δεν ξέρετε τον άλλο μη βάζεστε αν του την πείτε! μπορεί τελικά να το χει ψάξει πολύ περισσότερο απ' όσο νομίζετε.... (εδώ διαβάζουμε κλαούσεβιτς και σούν τζούν -τέχνη του πολέμου- και τα περισότερα RTS δέν σου δίνουν την πραγματική αίσθηση του πολέμου..-εκτός του HOMEWORLD ίσως...)

ALiTiS
21-03-04, 20:30
πστ.. Red Alert 2 και ξερο ψωμι ρε

ALiTiS
21-03-04, 20:32
"τα τανκ(ς) ειναι τανκ(ς)..."

JediMasterMANIAC
22-03-04, 12:58
ναι μ@λακία άμα παίζει ο υπολογιστής πάντα ξέροντας τον χάρτη και κάνοντας autospell συνέχεια, σε ρυθμό που δεν τον προλαβαίνεις... ουτε δυο τρία shortcuts της προκοπής δεν έχει.. και όλοι εσείς που ανακαλύψατε τα RTS με το warcraft3 μάθετε οτι στο RTS δεν παίζει ρόλο μόνο πως θα κάνεις Rushing στον αντίπαλο αλλά πώς θα τον κερδίσεις χάνοντας πολύ λιγότερες δυνάμεις... και κάτι άλλο.. έπαιζα μέσω modem (28κ) direct connection με φίλο το warcraft2 και μιλάμε για 5 με 6 ώρες το παιχνίδι.. για 2 χρόνια, όταν ήταν καινούριο... λοιπόν εκείνο ήταν πρωτοποριακό... απο τότε περίμενα το 3, ξέρετε πόσα χρόνια κάνανε να το βγάλουν; όποιος θυμάται απο "τότε" ας μας πεί πόσα πραγματικά νέα πράγματα στην στρατηγική πρόσθεσε το 3. (και μή μου πείτε ...α είναι 3d!, και σε αυτό δεύτερο βγήκε... το battle realms που βγήκε ένα χρόνο πρίν είχε την ίδια ακριβώς ποιότητα γραφικών έτρεχε πολύ πιο άνετα αλλά δεν ήταν blizzard να το εκθειάζει και η κουτσή μαρία!). Παιδιά το RTS πρέπει να έχει μεγλαη ποικιλία μονάδων (total anihilation), έξυπνο AI, να μήν κλέβει στο single player, να δίνει εργαλεία ελέγχου στην μάχη, παράδειγμα σωστη και γρήγορη ομαδοποίηση και άν έχει και καλό story ακόμα καλύτερα... α! και κάτι ακόμα.. να εισαγάγει και καμία καινοτομία, (βλέπε HOMEWORLD, που το πεδίο μάχης είναι εντελώς 3D και όχι 2D με 3D χαρακτήρες όπως τα περισσότερα...). Έτσι το βλέπω εγώ.. και όχι πόσο πολύ προμοτάρεται το παιχνίδι με πλαστικά κουκλάκια. άλλη φορά άμα δεν ξέρετε τον άλλο μη βάζεστε αν του την πείτε! μπορεί τελικά να το χει ψάξει πολύ περισσότερο απ' όσο νομίζετε.... (εδώ διαβάζουμε κλαούσεβιτς και σούν τζούν -τέχνη του πολέμου- και τα περισότερα RTS δέν σου δίνουν την πραγματική αίσθηση του πολέμου..-εκτός του HOMEWORLD ίσως...)
δεν σ'αρέσει? μην μας τα πρηζεις τουλαχιστον :D δεν ειματε εδω για να flameάρουμε heh :)

redlemon.gr
22-03-04, 14:09
δεν διαφωνώ οτι δεν είμαστε εδώ για να την λέμε ο ένας στον άλλο... για αυτό και αναφέρθηκά γενικά και όχι προσωπικά (δεν χρησιμοποίησα ουτε το κειμενο σου ούτε το id σου), επιπλέον δεν άρχισα εγώ να flameάρω όπως το λές, εσύ έγραψες δυο λεξουλες και απο ότι βλέπω παρόλα τα smilies συνεχίζεις, το thread αυτό είναι για να εκφράζουμε την γνώμη μας για παιχνίδια RTS, δηλαδή ο καθένας να μοιράζεται την δικιά του εμπειρία.. μερικές φορές πολλά που κάποιος άλλος διαπιστώνει δέν μας καλύπτουν... δεν χρειάζεται να του την λέμε, σίγουρα πάντως αν μου επιτεθείς χωρίς λόγο (καλή ώρα) θα αντιδράσω... καλή διασκέδαση.

moralas
22-03-04, 18:39
age of mythologie , empires dawn of the modern world (pop-limit: 80000) , age of empires στο zone.com , τα καλυτερα online-strategy-games

Iannis
25-04-04, 23:09
AGE OF EMPIRERS CONQUERORS και μονο αυτο

Sap
26-04-04, 00:48
Starcraft,Homeworld.
Starcraft:θεικα drops,ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ balanced game,απλα οτι καλυτερο σε sci-fi ατμοσφαιρα και φυσικα το σημα κατατεθεν της Blizz...τελειος ηχος.

Homeworld:απλα το αμεσως καλυτερο στα sci-fi RTS με πολυ καλο gameplay και απιστευτη μουσικη (Homeworld Cataclysm).

Tωρα απο κει και περα κατι CC--Red alert κτλ...τι να πω γουστα ειναι αυτα :mrgreen:

Παντως παιδια ειλικρινα υπαρχει αλλο παιχνιδι με τοσα χρονια στη πλατη του (starcraft) που να βαραει ακομα 6ψηφιους αριθμους στο Internet?

dantouan
26-04-04, 01:34
AGE OF EMPIRERS II : THE CONQUEROR'S EXPANSION-->THE BEST ON-LINE RTS GAME

moralas
26-04-04, 01:43
συμφωνω και επαυξανω , αν δειτε τι γινετε στο zone.com με το age of empires θα παθετε πλακα. παρα πολυς κοσμος..

dantouan
26-04-04, 03:45
Και μην ξεχνατε παιδια οτι το παιχνιδι ειναι ηδη 4 χρονων......... :wink:

epslus
26-04-04, 04:24
Τα καλύτερα RTS για μένα είναι τα AOE : The Conquerors και το WARCRAFT III.

Ειδικά με το age έχω περάσει απίστευτα ξενύχτια, χωρίς να το έχω μετανιώσει. Αν και 2D, έχει ακριβώς ότι πρέπει να έχει ένα rts, ισορροπία, ατμόσφαιρα, ομαλό multi στο internet και πολλά άλλα.

Μετά από αρκετό καιρό βρήκα κάπου το Warcraft III και ειλικρινά με έθισε αμέσως (πριν είχα τεστάρει το empire earth – το πρώτο και τελευταίο παιχνίδι το τελείωσα παίζωντας 1v1 με ένα φίλο σε 8 ώρες!!!! – και το AOM, σκέτη απογοήτευση).

Πολύ θα ήθελα να δικαιολογήσω γιατί θεωρώ τα παραπάνω games τα καλύτερα ή τα χειρότερα, αλλά σε τελική ανάλυση ακόμα και αυτά αφορούν τα γούστα του καθενός.

Johny4
26-04-04, 17:29
Η σειρά Command&Conquer είναι η καλύτερη κατα τη γνώμη μου παρόλο που το Generals δεν με ενθουσίασε.Westwood ruleeez :wink:

DrWho
26-04-04, 20:05
Ειμαι και εγώ τρελλά απογοητευμένος με το WARCRAFT 3. Και ειμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι για αυτό ευθύνεται η ύπαρξη των heroes. Για να το διατυπώσω σωστά δεν φταίει η ύπαρξη τους αλλα η απόλυτη εξάρτηση του παιχνιδιού απο αυτούς.
Με λίγα λόγια νικάει αυτός που έχει ξεσκιστεί στην αρχη ψάχνοντας ( ή γνωρίζοντας ) τα creeps και έχει ανεβάσει το hero /heroes του 1-2 level πα΄νω από τον αντίστοιχο του αντιπάλου. Ολη αυτή η λογική οδηγεί σε ένα κηνύγι από νωρίς των creeps που θεωρώ καθόλου strategic. Κάθε real -time strategy θα πρέπει να επιτρέπει στον άλλο ( ακόμα και αν έινα λάθος τακτικη΄)να κάνει turtling ή defensive development.
Είναι φοβερά εκνευριστικό , νικητής σε μία μονομαχία 9 non hero units και ενός hero με 2-3 fighter να βγαίνει πάντα νικητής ο hero.
τρελλ
Kάτι άλλο πολύ εκνευριστικό είναι ότι η Blizzard ΜΠΟΥΚΩΣΕ τρελλά τα spells , τις abilities και τα items. Ενα συνηθσιμένο wargroup έχει 4 abilities του hero ( αν εινα μονο ενας !!!) + 6 items ( 3-4 απο αυτά ειναι usable ) , 2-3 spellcaster units με 2-3 abilities , άλλα 2-3 fighting units με Clickable abilities , ... Γενικά γίνεται ένας χαμός !!!! ¨Αντε να καταφέρεις να αξιοποιήσεις όλα (ΟΛΑ) αυτά μεσα σε μια σύγκρουση σε normal speed game.
To παιχνίδι θα ήταν πολύ καλύτερο αν η Blizzard έβγαζε patch που ΑΦΑΙΡΟΥΣΕ τους heroes απο τη λογική του multiplayer παιγνιδιού. Ήδη υπάρχουν αρκετά units ( + Frozen throne ) που θα έκαναν το παιγνίδι να μοιάζει πιο πολύ με RTS.
Κατά την προσωπική μου άποψη το παιγνίδι ΔΕΝ είναι RTS και οι πιο πολλοί fans του ( πλσ δεν θέλω flames ) είναι πιτσιρικάδες που δεν πρόλαβαν ΕΠΗ όπως το SC ή το ΑΟΕ ....

lewton
26-04-04, 23:02
Τα καλύτερα RTS για μένα είναι τα AOE : The Conquerors και το WARCRAFT III.

Ειδικά με το age έχω περάσει απίστευτα ξενύχτια, χωρίς να το έχω μετανιώσει. Αν και 2D, έχει ακριβώς ότι πρέπει να έχει ένα rts, ισορροπία, ατμόσφαιρα, ομαλό multi στο internet και πολλά άλλα.

Μετά από αρκετό καιρό βρήκα κάπου το Warcraft III και ειλικρινά με έθισε αμέσως (πριν είχα τεστάρει το empire earth – το πρώτο και τελευταίο παιχνίδι το τελείωσα παίζωντας 1v1 με ένα φίλο σε 8 ώρες!!!! – και το AOM, σκέτη απογοήτευση).

Πολύ θα ήθελα να δικαιολογήσω γιατί θεωρώ τα παραπάνω games τα καλύτερα ή τα χειρότερα, αλλά σε τελική ανάλυση ακόμα και αυτά αφορούν τα γούστα του καθενός.

Προφανώς εννοείς για on-line gaming έτσι;
Τότε το δέχομαι ότι είναι απλά τα δύο κορυφαία παιχνίδια, με διαφορετική προσέγγιση το καθένα.
Για one-player όμως η κορυφή είναι μια, το Rise of Nations.
Α, και το ότι το ΑοΕ 2 είναι διδιάστατο για μένα είναι πλεονέκτημα και όχι μειονέκτημα. Μακάρι και το rise of Nations να ήταν 2D.

pontifikas
27-04-04, 00:15
Ρε παιδιά.Warcraft, C&C κλτ, δεν είναι real time.
Ένα είναι το παιχνίδι:

Warhammer :Dark Omen. :wink:

Sap
27-04-04, 03:07
LOL Warhammer...τι μου θυμισες τωρα...πολυ καλο game...
Οσο για το age of empires ναι εφαγα παρα πολλες ωρες (και πολλες πικρες στο net)
αλλα εαν συγκρινετε ενα παιχνιδι 6-7 χρονων με ενα τεσσαρων και ειναι στα ιδια επιπεδα σχεδον απο αποψη κοσμου ε δε θελει και πολυ να καταλαβεις πιο εκανε μεγαλυτερο παταγο :mrgreen: :mrgreen: :P

epslus
29-04-04, 06:21
lewton : Πάντα για on-line gaming, για να πώ την αλήθεια σχεδόν ποτέ δεν παίζω τα single players, compain.

moralas
29-04-04, 06:52
ξερει κανεις το empires - dawn of a new world ? τρομερο rts , τρομερα γραφικα (εχει zoom που μπενεις μεσα στη μαχη και βλεπεις πως κοβεις το κεφαλι του εχθρου!) και εχει πολυ καλο multiplayer.
επισης καταπληκτικο για την εποχη του rts ηταν το earth 2140, το οποιο ηταν ακρως ανωτερο του c&c επισης της ιδιας εποχης. και ακολουθησε το earth 2150 ΤΟ ΠΡΩΤΟ full 3d rts που βγηκε , και επειτα βγαλανε και οι υπολοιποι. ανακοινωθηκε επισης το earth 2160 ( http://www.pcgames.de/external/browser/?article_id=301360&image_id=400940 <--- δειτε εδω screenshots! , και ναι ειναι αληθεια μεσα απο το αιχνιδι και δεν ειναι βιντεακια)
φυσικα αυτο που περιμενω με τεραστια αγωνια και πιστευω οτι δε θα με απογοητευσει ειναι το age of empires 3 , το οποιο ανακοινωθηκε επισημα πλεον....

Sap
02-05-04, 15:49
Ναι ηταν πολυ καλο παιχνιδι οντως αλλα με μια προυποθεση...ελπιζω να κλειδωνει η καμερα γιατι RTS σε 2 αξονες και να πεδευεσαι με τη καμερα μονο RTS δεν ειναι :mrgreen:

Το μονο που τα καταφερε σε αυτο το τομεα και παρειχε αρκετα ομαλο gameplay χωρις να σε αγχωνει η καμερα ειναι το Homeworld αλλα και παλι ειναι το μονο που κινεισαι και στους 3 αξονες.

ALiTiS
02-05-04, 16:07
Zeus the master of olympus - Poseidon 8)

A. K.
02-05-04, 17:03
Απο τα πιο εθιστικά παιχνίδια (ιδίως αν είσαι περισσότερο της ανάπτυξης της πόλης παρα του πολεμου ) είναι το Zeus οπως ειπε και ο ALiTiS και το οχι τοσο γνωστο Stronghold. Σταθερη αξία : Age of Empires!!!

ALiTiS
02-05-04, 17:20
ετσι..

@ ADSLgr.com All rights reserved.