PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλλειψη διαθεσιμότητας adsl λόγω φερέσυχνης γραμμής ΟΤΕ



Σελίδες : [1] 2

Han Solo
17-11-10, 12:03
Παιδες αυτο που θα σας πω τωρα δεν γινεται ουτε στο αφγανισταν η στην ουγκαντα αν θελετε καλυτερα.

Φιλος παντρευτηκε και μετακομισε για κακη του τυχη στο σπιτι της γυναικας του ( πηρε και προικα ο τυχερουλης :) ) .το σπιτι δεν ειναι στα 2000 μετρα υψομετρο στο οροπεδια του Θιβετ :p , αλλα πανω στο πλεον πολυσυχναστο δρομο του μεγαλυτερου Δημου της Αθηνας , ΤΗΝ ΘΗΒΩΝ.

το δραμα του ξεκινησε πριν πεντε χρονια απο την ημερα που αποχωριστηκε το πατρικο και πηγε να ζησει την νεα του ζωη και να δημιουργησει την δικια του οικογενεια ...!!!

Ο καλος μας φιλος απο την στιγμη που πηγε ζητησε να βαλει adsl στο νεο του σπιτι και τι του απανταει ο ΟΤΕ ?

Δεν γινεται Κυριε , η γραμμη ειναι φερεσυχνη και δεν μπορουμε να σας βαλουμε ουτε adsl ουτε Isdn.

Αυτο γινεται εδω και πεντε χρονια . προσπαθει να βρει ακρη τηλεφωνοντας τους τακτικα μπας και φιλοτιμηθουν να του δωσουν λυση στο προβλημα του.

Σκεφτεται να παει σε δικηγορο να καταγγειλει τον ΟΤΕ στην Ευρωπαικη ενωση και να τους παει στα δικαστηρια.

Η ερωτηση μου ειναι ποιος φταιει ακριβως ωστε να βοηθησουμε τον δικηγορο στην αποφαση του για ενεργειες εναντιον του ΟΤΕ.


να σημειωσω οτι ειχε σκεφτει να παει σε αλλους παροχους αλλα οταν ακουν φερεσυχνο του λενε δεν γινεται .

Seitman
17-11-10, 12:25
Πίκρα...
Από την άλλη όμως δε νομίζω ότι θα κερδίσει τίποτα, ακόμα αν ακολουθήσει την δικαστική οδό. Απλά δεν υπάρχουν υποδομές. Ο ΟΤΕ απλά θα απαντήσει ότι γνωρίζει το πρόβλημα και έχει γίνει/θα γίνει διαγωνισμός ανάληψης του έργου και θα μείνει εκεί.

matrix1
17-11-10, 12:43
Επρεπε απο την πρωτη στιγμη που εμαθε οτι η γραμμη ειναι φερεσυχνη να κανει διακοπη και να μην πληρωνει "τσαμπα" παγια. Υπαρχουν και τα κινητα. Τι το ηθελε το σταθερο-φερεσυχνο;
Μετα απο 2 μηνες που θα κρατουσε στην τσεπη του τα 32€ των παγιων ας εκανε μια αιτηση νεας ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ γραμμης με adsl της οποιας η ενεργοποιηση θα ερχοταν τσαμπα αφου θα ειχε στην τσεπη τα 32€ και αν βρισκοταν θα την επαιρνε (οταν εχουν λογο τα βρισκουν ολα συνηθως).
;)

Εχουν πει σε καταστημα ΟΤΕ σε γνωστο μου για τον οποιον δεν υπαρχει γραμμη για νεο (χωρις adsl) τηλεφωνο, οτι αν κανει αιτηση για DP (τηλεφωνο ΚΑΙ conn-x) θα βρεθει πολυ πιο ευκολα γραμμη. Τα συμπερασματα δικα σας!

Seitman
17-11-10, 12:49
Και καινούργια αίτηση να έκανε δε θα απαλλάσσονταν από το PCM (φερέσυχνο), γιατί όπως προείπα δεν υπάρχουν υποδομές για καινούργια καθαρή γραμμή.

PCM (χοντρά-χοντρά)
Φερέσυχνο ή PCM στα αγγλικά.Πρόκειται για μια τεχνολογία που εφαρμόζει ο ΟΤΕ σε περιοχές που δεν έχει εγκαταστήσει ακόμη καλώδια χαλκού. Επειδή τα γνωστά καλώδια του ΟΤΕ με τον χαλκό στοιχίζουν ακριβά και θέλουν 4-5 διαφορετικές άδειες (από πολεοδομία,δήμους, νομαρχίες κτλ) σε περιοχές που είναι πρόσφατα κατοικημένες ο ΟΤΕ κάνει τo εξής κόλπο, παίρνει από το κοντινότερο τηλέφωνο της περιοχής που είναι στο δίκτυο του χαλκού σήμα και το διαχωρίζει με ένα σαν splitter και δίνει σε αυτόν που το σπίτι του δεν έχει κοντά καλώδιο χαλκού τηλέφωνο,ουσιαστικά χρησιμοποιεί μια γραμμή για να δώσει 2 νούμερα και εισπράττει βέβαια πάγιο και από τους 2.
Το κακό με αυτήν την τεχνολογία είναι οτι δυστυχώς δεν μπορεί ο καημένος ο συνδρομητής που έχει τηλέφωνο από φερέσυχνο να βάλει ADSL και φυσικά δεν μπορεί να έχει υπηρεσίες στο σταθερό του όπως αναγνώριση κλήσης κτλ γιατί πολύ απλά είναι σαν να κάνει υποκλοπή στον γείτονα ή τελοσπάντων στο κοντινότερο σπίτι.

matrix1
17-11-10, 12:56
Δεν καταλαβες, αν εκανε αιτηση για DP, φερεσυχνο δεν μπορουσαν να του δωσουν/προτεινουν αφου με φερεσυχνη γραμμη ADSL ΔΕΝ γινεται! Οταν και αν ειχαν πλεον κανονικη γραμμη (που θα εβρισκαν οπως λενε απο μεσα) θα του την εδιναν!

Seitman
17-11-10, 13:13
Μα τι λέμε τόση ώρα???
Για να του δώσουν PCM, σημαίνει ότι δεν έχει γραμμές χαλκού. Αν δε βάλουν, πως θα πάρει? Ακόμα και με άτομο από "μέσα" ;)

Han Solo
17-11-10, 13:47
Και καινούργια αίτηση να έκανε δε θα απαλλάσσονταν από το PCM (φερέσυχνο), γιατί όπως προείπα δεν υπάρχουν υποδομές για καινούργια καθαρή γραμμή.

PCM (χοντρά-χοντρά)
Φερέσυχνο ή PCM στα αγγλικά.Πρόκειται για μια τεχνολογία που εφαρμόζει ο ΟΤΕ σε περιοχές που δεν έχει εγκαταστήσει ακόμη καλώδια χαλκού. Επειδή τα γνωστά καλώδια του ΟΤΕ με τον χαλκό στοιχίζουν ακριβά και θέλουν 4-5 διαφορετικές άδειες (από πολεοδομία,δήμους, νομαρχίες κτλ) σε περιοχές που είναι πρόσφατα κατοικημένες ο ΟΤΕ κάνει τo εξής κόλπο, παίρνει από το κοντινότερο τηλέφωνο της περιοχής που είναι στο δίκτυο του χαλκού σήμα και το διαχωρίζει με ένα σαν splitter και δίνει σε αυτόν που το σπίτι του δεν έχει κοντά καλώδιο χαλκού τηλέφωνο,ουσιαστικά χρησιμοποιεί μια γραμμή για να δώσει 2 νούμερα και εισπράττει βέβαια πάγιο και από τους 2.
Το κακό με αυτήν την τεχνολογία είναι οτι δυστυχώς δεν μπορεί ο καημένος ο συνδρομητής που έχει τηλέφωνο από φερέσυχνο να βάλει ADSL και φυσικά δεν μπορεί να έχει υπηρεσίες στο σταθερό του όπως αναγνώριση κλήσης κτλ γιατί πολύ απλά είναι σαν να κάνει υποκλοπή στον γείτονα ή τελοσπάντων στο κοντινότερο σπίτι.


με λιγα λογια αυτο που κανει ο ΟΤΕ ειναι καθαροτατη κλεψια. σου πουλαει μια φλούδα απο καρπουζι και σου λεει οτι σου πουλαει μια φετα καρπουζι μονο που ουτε τα κουκουτσια δεν υπαρχουν σε αυτο που σου πουλαει , ποσο μαλλον καρπουζι.

ευχαριστουμε πολυ παιδια,ολοι εισασταν κατατοπιστικοτατοι και προς ενημερωση σας το ειπαμε σε δικηγορο και μας ειπε οτι ανετα στοιχειωθετειται κατηγορητηριο και στο εσωτερικο οπως και στο εξωτερικο ( ευρωπαικο δικαστηριο ) για εξαπατηση καταναλωτη.

sdikr
17-11-10, 13:52
με λιγα λογια αυτο που κανει ο ΟΤΕ ειναι καθαροτατη κλεψια. σου πουλαει μια φλούδα απο καρπουζι και σου λεει οτι σου πουλαει μια φετα καρπουζι μονο που ουτε τα κουκουτσια δεν υπαρχουν σε αυτο που σου πουλαει , ποσο μαλλον καρπουζι.

ευχαριστουμε πολυ παιδια,ολοι εισασταν κατατοπιστικοτατοι και προς ενημερωση σας το ειπαμε σε δικηγορο και μας ειπε οτι ανετα στοιχειωθετειται κατηγορητηριο και στο εσωτερικο οπως και στο εξωτερικο ( ευρωπαικο δικαστηριο ) για εξαπατηση καταναλωτη.


Τηλέφωνο έχει;

kinq1
17-11-10, 13:53
Το κόλπο είναι ένα:
Ας κάνει πρώτα μια αίτηση μετατροπής της γραμμής σε isdn.
(Ναι, ούτε isdn γίνεται με φερέσυχνο, αλλά οι οτετζίδες για να μη χάσουνε τα επιπλέον πάγια θα αλλάξουνε τη γραμμή με κάποιου γείτονα, και θα βάλουνε isdn κανονικά). Μετά βάζεις adsl over isdn και απλά πληρώνεις κάτι παραπάνω).

papdoux
17-11-10, 14:16
εκτός και αν όλοι οι γείτονες το έχουν γυρίσει σε ISDN για το adsl οπότε σαν τελευταίος και καταϊδρωμένος να έμεινε με το PCM στο χέρι.

Νομίζω ότι η υποχρέωση του ΟΤΕ σταματάει στην παροχή τηλεφωνίας. Αφού παρέχει τηλέφωνο νομίζω ότι καλύπτεται νομικά

Αν δεν έχει adsl, τι να την κάνεις την προίκα!!! :lol:

Han Solo
17-11-10, 14:21
Τηλέφωνο έχει;

οχι .και θα σου εξηγησω γιατι .

δεν εχει τηλεφωνικη γραμμη σαν ολων των αλλων.

η εξαπατηση του οτε φαινεται πολυ απλα και στηριζεται οπως μας ειπε η δικηγορος στο παγιο οτε ως εξης ,επειδη μετα την ελευση του adsl εδω και 10 χρονια δεν εκαναν τον κοπο να μειωσουν το παγιο σε οσους ειχαν φερεσυχνες γραμμες σε σχεση με αυτους που ειχαν κανονικες .

sdikr
17-11-10, 14:30
οχι .και θα σου εξηγησω γιατι .

δεν εχει τηλεφωνικη γραμμη σαν ολων των αλλων.

η εξαπατηση του οτε φαινεται πολυ απλα και στηριζεται οπως μας ειπε η δικηγορος στο παγιο οτε ως εξης ,επειδη μετα την ελευση του adsl εδω και 10 χρονια δεν εκαναν τον κοπο να μειωσουν το παγιο σε οσους ειχαν φερεσυχνες γραμμες σε σχεση με αυτους που ειχαν κανονικες .

Ελπίζω να μην χρειαστεί να τον πληρώσει τον δικηγόρο,

το πάγιο του ΟΤΕ το πληρώνεις για την υπηρεσία τηλεφωνίας και όχι για να έχεις adsl ή xdsl

matrix1
17-11-10, 14:40
Μα τι λέμε τόση ώρα???
Για να του δώσουν PCM, σημαίνει ότι δεν έχει γραμμές χαλκού. Αν δε βάλουν, πως θα πάρει? Ακόμα και με άτομο από "μέσα" ;)

Ελα ντε, τι λεμε;
Αντε 3η φορα μπας και συννενοηθουμε:
Πιθανον να υπαρχουν γραμμες και οπου συμφερει περισσοτερο τις δινουν. Διαβασε παλι τι λεω στο πρωτο μου ποστ. Δεν το λεω εγω υπαλληλος του ΟΤΕ συγκεκριμενου υποκαταστηματος με στοιχεια του ειπε οτι αν ζητησει ΚΑΙ conn-x μαζι θα βρεθει πολυ ευκολοτερα γραμμη. Αν απο την αλλη δεν ξερουν τι λενε οι υπαλληλοι δεν φταιω εγω. Αν ομως ηξερε τι του ελεγε σημαινει ξεκαθαρα οτι ΥΠΑΡΧΟΥΝ και τις κρατανε για πιο πολλα βαλαντια.

Κατα τα αλλα συμφωνω, δεν εχει νοημα να βαλει δικηγορο, τσαμπα χρονο και χρημα θα χασει, καλυμενοι ειναι.

papdoux
17-11-10, 14:46
Μα conn-x ζήτησε και δε μπορούν να του βάλουν.

matrix1
17-11-10, 16:21
Τωρα εχει φερεσυχνο βρε φιλε, δεν γινεται να μπει adsl στο φερεσυχνο, να κοψει εντελως την γραμμη λεω του φερεσυχνου και να αιτηθει νεα γραμμη για double play. Double play μονο με κανονικη γραμμη μπορουν να του προσφερουν, διαβασε λιγο το νημα please. ;)

dope
17-11-10, 18:34
Εγώ ξέρω οτι άν ανοιγε ένα επώνυμο μαγαζί σε εκείνο το σημείο που μετακόμισε ο φίλος σου δε νομίζω να μην τους δίνανε adsl.Είναι απαράδεκτο να συμβαίνει αυτό στην Ελλάδα του 2011 και φίλε μου admin δεν είναι λογική αυτή έχει αφού έχει γραμμη απλή τηλεφώνου ΟΤΕ δε θα δικαιωθεί στα δικαστήρια.Έχει 100% δίκαιο και να το διεκδικήσει.
Ξέρουμε όλοι ότι δεν φτανει μια απλή γραμμή ΟΤΕ να ικανοποιησει τις σύγχρονες ανάγκες ενός ανθρώπου.
ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ.

sdikr
17-11-10, 18:37
Εγώ ξέρω οτι άν ανοιγε ένα επώνυμο μαγαζί σε εκείνο το σημείο που μετακόμισε ο φίλος σου δε νομίζω να μην τους δίνανε adsl.Είναι απαράδεκτο να συμβαίνει αυτό στην Ελλάδα του 2011 και φίλε μου admin δεν είναι λογική αυτή έχει αφού έχει γραμμη απλή τηλεφώνου ΟΤΕ δε θα δικαιωθεί στα δικαστήρια.Έχει 100% δίκαιο και να το διεκδικήσει.
Ξέρουμε όλοι ότι δεν φτανει μια απλή γραμμή ΟΤΕ να ικανοποιησει τις σύγχρονες ανάγκες ενός ανθρώπου.
ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ.


Μιλάμε για το τι έχει υποχρεώση να παρέχει ο ΟΤΕ, όλα τα αλλά είναι λίγο άσχετα, οπτικές πάντως απο όσο ξέρω βάζουν η wind Και η Hol, ή τουλάχιστον έτσι λένε στα τηλέφωνα.

Τώρα αυτό που ξέρεις για το επώνυμο μαγαζί πολύ με άρεσε :p

ubuntubu
17-11-10, 19:17
ευχαριστουμε πολυ παιδια,ολοι εισασταν κατατοπιστικοτατοι και προς ενημερωση σας το ειπαμε σε δικηγορο και μας ειπε οτι ανετα στοιχειωθετειται κατηγορητηριο και στο εσωτερικο οπως και στο εξωτερικο ( ευρωπαικο δικαστηριο ) για εξαπατηση καταναλωτη.
Ο πλανόδιος της γειτονιάς μου,που πουλούσε πατάτες αρρώστησε.
Πές του δικηγόρου σου ,πως άνετα μπορεί να πάρει τη θέση του.
Δε τον κόβω για κάτι πιό σοβαρό.
Συγνώμη προκαταβολικά απο τους αξιοπρεπείς πλανόδιους πωλητές εμπορευμάτων.
Που είναι πολύ πιο άξιοι απο τους κατεστημένους πωλητές φρούδων ελπίδων.

dope
17-11-10, 19:40
Μιλάμε για το τι έχει υποχρεώση να παρέχει ο ΟΤΕ, όλα τα αλλά είναι λίγο άσχετα, οπτικές πάντως απο όσο ξέρω βάζουν η wind Και η Hol, ή τουλάχιστον έτσι λένε στα τηλέφωνα.

Τώρα αυτό που ξέρεις για το επώνυμο μαγαζί πολύ με άρεσε :p

Τιποτα δεν είναι άσχετο!
Οσο και οι άλλες εταιρείες το παίζουν ότι έχουν ιδιόκτητο δίκτυο αλλά τίποτα όλα απο το καταραμμένο ΟΤΕ περνάνε (αν δεν μπορεί ο ΟΤΕ δεν μπορει κανενας) οπότε αν έχει φερέσυχνη γραμμή τότε ότι και να του λένε οι άλλες εταιρείες το προβλημα θα παραμένει.

ubuntubu
17-11-10, 20:06
Για εγκυκλοπαιδική ενημέρωση και επειδή έφριξα με κάποια που γράφτηκαν παραπάνω :closed:,παραθέτω κάποια links για μια τεχνολογία που είναι ευρύτατα διαδεδομένη παγκοσμίως.
http://www.google.com/search?hl=el&q=digital+pair+gain+system&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

Ο ΟΤΕ ,εκεί που είναι εφικτό, καταργεί τα PCM.
Κάποτε εξυπηρέτησαν την επιτακτική ανάγκη για τηλεφωνοδότηση.
Σήμερα αν και προσφέρουν πλήρεις υπηρεσίες φωνής,αναιρούν την εγκατάσταση ADSL.

FuS
17-11-10, 23:33
Ελα ντε, τι λεμε;
Αντε 3η φορα μπας και συννενοηθουμε:
Πιθανον να υπαρχουν γραμμες και οπου συμφερει περισσοτερο τις δινουν. Διαβασε παλι τι λεω στο πρωτο μου ποστ. Δεν το λεω εγω υπαλληλος του ΟΤΕ συγκεκριμενου υποκαταστηματος με στοιχεια του ειπε οτι αν ζητησει ΚΑΙ conn-x μαζι θα βρεθει πολυ ευκολοτερα γραμμη. Αν απο την αλλη δεν ξερουν τι λενε οι υπαλληλοι δεν φταιω εγω. Αν ομως ηξερε τι του ελεγε σημαινει ξεκαθαρα οτι ΥΠΑΡΧΟΥΝ και τις κρατανε για πιο πολλα βαλαντια.

Κατα τα αλλα συμφωνω, δεν εχει νοημα να βαλει δικηγορο, τσαμπα χρονο και χρημα θα χασει, καλυμενοι ειναι.

Μην λες ανησίες και μην παραπλανείς κόσμο ;)

Ο υπάλληλος του οτέ εάν σου είπε τέτοιο πράγμα τότε είναι απλά ηλίθιος και δεν ξέρει τι του γίνεται.
Αν και ο λόγος που ψιλοαμφιβάλω είναι ότι δεν το είπε σε σένα αλλά στο είπε ο φίλος που του είπαν και ούτω καθεξής.. αν με καταλαβαίνεις ;)

Παρακαλώ δίαβασε τι είναι το pcm (γιατί δεν γνωρίζεις) και τι σημαίνει ανάγκη για ενίσχυση εισαγωγής.

Άντε γιατί θα πέσουν τα μαλλιά μας με αυτά που διαβάζουμε και συν τοις άλλοις ο φίλος που άνοιξε το νήμα αντί να βοηθηθεί θα μπλεχτεί (χωρίς λόγο) ακόμη περισσότερο.

........Auto merged post: Fusmoker added 5 minutes and 12 seconds later ........


Εγώ ξέρω οτι άν ανοιγε ένα επώνυμο μαγαζί σε εκείνο το σημείο που μετακόμισε ο φίλος σου δε νομίζω να μην τους δίνανε adsl.Είναι απαράδεκτο να συμβαίνει αυτό στην Ελλάδα του 2011 και φίλε μου admin δεν είναι λογική αυτή έχει αφού έχει γραμμη απλή τηλεφώνου ΟΤΕ δε θα δικαιωθεί στα δικαστήρια.Έχει 100% δίκαιο και να το διεκδικήσει.
Ξέρουμε όλοι ότι δεν φτανει μια απλή γραμμή ΟΤΕ να ικανοποιησει τις σύγχρονες ανάγκες ενός ανθρώπου.
ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ.

Από το bold παραπάνω φαίνεται ότι δεν ξέρεις τίποτα ;)
(μου αρέσει που είσαι και σίγουρος..)
Διάβασε και εσύ τι είναι το pcm και η ενίσχυση εισαγωγής :rtfm:

Ο οτέ δεν διαφήμισε ποτέ οπτικές για τους οικιακούς πελάτες.
Αντιθέτως η wind την φέρνει (την οπτική) και στο μπάνιο σου αν θέλεις (έχει ειπωθεί και αυτό σε εμένα προσωπικά) :rofl:
Οπότε μάλλον μπέρδεψες τους isp's.

emeliss
17-11-10, 23:41
Παιδες αυτο που θα σας πω τωρα δεν γινεται ουτε στο αφγανισταν η στην ουγκαντα αν θελετε καλυτερα.

Φιλος...
Να πεις του φίλου σου να ψηφίσει εκείνους που θα κάνουν την ευρυζωνική σύνδεση καθολική υπηρεσία. Το θέμα έχει συζητηθεί πολύ στο forum και έχουν αναφερθεί οι ελάχιστες εξαιρέσεις (που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα) σε αυτό που ισχύει παγκόσμια . Ο κανόνας λέει ότι (δυστυχώς) αυτό συμβαίνει σε όλες τις χώρες και όχι μόνο σε κάποιες που ίσως θεωρείς υποανάπτυκτες.

Μέχρι τότε (ή μέχρι την ενίσχυση του δικτύου στην περιοχή) υπάρχουν οι λύσεις που δίνουν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και οι δορυφορικές συνδέσεις.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 2 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ ξέρω...
Καλώς ήρθες στο forum.

TeoT
18-11-10, 02:55
Απο τα παραπανω μου γεννηθηκε μια απορια.
Το κοστος για ενισχυση εισαγωγης που προφανως θελει αλλαγη καλωδιου η γενικα των επεκτασεων δικτυου ποιος το επωμιζεται ? Ο ΟΤΕ , το κρατος , η ΕΕΤΕ ,καποιος αλλος φορεας?

Georgevtr
18-11-10, 09:07
Απο τα παραπανω μου γεννηθηκε μια απορια.
Το κοστος για ενισχυση εισαγωγης που προφανως θελει αλλαγη καλωδιου η γενικα των επεκτασεων δικτυου ποιος το επωμιζεται ? Ο ΟΤΕ , το κρατος , η ΕΕΤΕ ,καποιος αλλος φορεας?

Ο πάροχος.Στην περίπτωση μας ο Οτε.


Θεματογράφε κάνε ένα search στο φόρουμ.Θα βρείς πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις επί του ιδίου θέματος που σε απασχολεί.

papdoux
18-11-10, 10:18
Τωρα εχει φερεσυχνο βρε φιλε, δεν γινεται να μπει adsl στο φερεσυχνο, να κοψει εντελως την γραμμη λεω του φερεσυχνου και να αιτηθει νεα γραμμη για double play. Double play μονο με κανονικη γραμμη μπορουν να του προσφερουν, διαβασε λιγο το νημα please. ;)
Ξεκόλλα :lol:

dope
18-11-10, 10:58
Για εγκυκλοπαιδική ενημέρωση και επειδή έφριξα με κάποια που γράφτηκαν παραπάνω :closed:,παραθέτω κάποια links για μια τεχνολογία που είναι ευρύτατα διαδεδομένη παγκοσμίως.
http://www.google.com/search?hl=el&q=digital+pair+gain+system&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

Ο ΟΤΕ ,εκεί που είναι εφικτό, καταργεί τα PCM.
Κάποτε εξυπηρέτησαν την επιτακτική ανάγκη για τηλεφωνοδότηση.
Σήμερα αν και προσφέρουν πλήρεις υπηρεσίες φωνής,αναιρούν την εγκατάσταση ADSL.

Προφανώς κοιτάς μόνο τα υπέρ και όχι τα κατά της ψηφιακής τεχνολογίας.

Από τα λεγόμενά σου φαίνεται ότι προσπαθείς να βγάλεις λάδι τον ΟΤΕ ο οποίος αντί να ενημερωσει ότι η τηλεφωνική γραμμή είναι χαμηλότερων δυνατοτήτων από όλες τις υπόλοιπες(οι οποιες μπορούν να βάλουν τηλεφωνικό κέντρο,να βάλου φαξ,να γίνουν ΙSDN και να μιλάνε ταυτόχρονα δύο από το ίδιο τηλεφωνικό νούμερο) και να εισπράτει χαμηλότερο ποσό ως πάγιο εξακολουθεί να κωφεύει στο πρόβλημα αυτό αλλα και να εξαπατεί τους καταναλώτες εισπράτοντας το ίδιο κόμιστρο για πάγιο όπως όλων των άλλων που απολαμβάνουν κανονικές τηλεφωνικές γραμμές και όχι φερεσυχνες.

Η ανάγκη για ψηφιακή τεχνολογία δεν ήταν μόνο για τηλέφωνικά νούμερα αλλά περισσότερο για τις δυνατότητες της οπως ανφέρεται παραπάνω (ISDN,FAX,ψηφιακά κέντρα κ.τ.λ).

gedi
18-11-10, 11:41
Ο κουμπάρος μου αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα μετακομίζοντας σε νέο σπίτι.

Μετά από σπαζοκλαμπάνιασμα 9 μηνών όπου έλιωσε ΟΤΕ και ΕΕΤ στα τηλέφωνα/mail/fax/γράμματα και δεν γινόταν τίποτα, το πρόβλημα λύθηκε ως εξής:

Μία μέρα από το μπαλκόνι βλέπει έναν ΟΤΕτζη να σκαλίζει κάτι στο ΚΑΦΑΟ.

Κατεβαίνει και του λέει "φίλε, θα σου πω 2-3 λεπτά τι παίζει με το τηλέφωνό μου".
Του λέει την ιστορία και ο άλλος τον λυπήθηκε και του απαντάει:

"Υπάρχει κανένας υπερήλικας στην πολυκατοικία σου που να μένει μόνος? Ξέρεις το τηλέφωνό του?"
"Ναι" του λέει ο κουμπάρος και του το δίνει.

Σκαλίζει κάτι για 5 λεπτά και του λέει "Αύριο-μεθαύριο κάνε αίτηση για ADSL".

xmperop1
18-11-10, 21:07
Ο κουμπάρος μου αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα μετακομίζοντας σε νέο σπίτι.

Μετά από σπαζοκλαμπάνιασμα 9 μηνών όπου έλιωσε ΟΤΕ και ΕΕΤ στα τηλέφωνα/mail/fax/γράμματα και δεν γινόταν τίποτα, το πρόβλημα λύθηκε ως εξής:

Μία μέρα από το μπαλκόνι βλέπει έναν ΟΤΕτζη να σκαλίζει κάτι στο ΚΑΦΑΟ.

Κατεβαίνει και του λέει "φίλε, θα σου πω 2-3 λεπτά τι παίζει με το τηλέφωνό μου".
Του λέει την ιστορία και ο άλλος τον λυπήθηκε και του απαντάει:

"Υπάρχει κανένας υπερήλικας στην πολυκατοικία σου που να μένει μόνος? Ξέρεις το τηλέφωνό του?"
"Ναι" του λέει ο κουμπάρος και του το δίνει.

Σκαλίζει κάτι για 5 λεπτά και του λέει "Αύριο-μεθαύριο κάνε αίτηση για ADSL".

Κλασική περίπτωση.
Λύσεις υπάρχουν αρκεί να έχεις γραμμή, αν κάνεις αιτήσεις και απορρίπτονται η δεν δέχεσαι να βάλεις τηλ. γραμμή και να το παλέψεις.........

ubuntubu
18-11-10, 21:12
Προφανώς κοιτάς μόνο τα υπέρ και όχι τα κατά της ψηφιακής τεχνολογίας.

Από τα λεγόμενά σου φαίνεται ότι προσπαθείς να βγάλεις λάδι τον ΟΤΕ ο οποίος αντί να ενημερωσει ότι η τηλεφωνική γραμμή είναι χαμηλότερων δυνατοτήτων από όλες τις υπόλοιπες(οι οποιες μπορούν να βάλουν τηλεφωνικό κέντρο,να βάλου φαξ,να γίνουν ΙSDN και να μιλάνε ταυτόχρονα δύο από το ίδιο τηλεφωνικό νούμερο) και να εισπράτει χαμηλότερο ποσό ως πάγιο εξακολουθεί να κωφεύει στο πρόβλημα αυτό αλλα και να εξαπατεί τους καταναλώτες εισπράτοντας το ίδιο κόμιστρο για πάγιο όπως όλων των άλλων που απολαμβάνουν κανονικές τηλεφωνικές γραμμές και όχι φερεσυχνες.

Η ανάγκη για ψηφιακή τεχνολογία δεν ήταν μόνο για τηλέφωνικά νούμερα αλλά περισσότερο για τις δυνατότητες της οπως ανφέρεται παραπάνω (ISDN,FAX,ψηφιακά κέντρα κ.τ.λ).
Η τηλεφωνική γραμμή στην οποία χρησιμοποιείται συνδρομητικό PCM ,είναι κανονική τηλεφωνική γραμμή.
Καθώς παρέχεται ολοκληρωμένη PSTN τηλεφωνία.
Ο πελάτης μπορεί να οδηγήσει την γραμμή σε τηλεφωνικό κέντρο,να συνδέσει φάξ,να χρησιμοποιήσει όλες τις ψηφιακές ευκολίες ,μέχρι και dial-up internet μπορεί να έχει.:sneer:

Και κάτι τελευταίο.
Υπάρχουν και ISDN μέσω συνδρομητικών PCM.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2174811&postcount=18

Πιστεύω πως σε κάλυψα πλήρως.

FuS
18-11-10, 21:54
Εντάξει, μιας και αναφέρθηκε το dialup σε pcm νομίζω παίζει σε χαμηλότερα kbps.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος :)

sexrazat
18-11-10, 22:26
Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι ειδικά στο Περιστέρι πρέπει να υπάρχουν 2-3 περιοχές με αρκετά τηλέφωνα pcm. Δηλ. το πρόβλημα δεν αφορά μεμονωμένες περιπτώσεις αλλά σχετικά μεγάλο αριθμό συνδρομητών.

Δεν μπορείς να πάρεις εν αγνοία του συνδρμητή τη γραμμή για να εξυπηρετήσεις ανάγκη άλλου με pcm. Sorry αλλά το σενάριο με τον καλόψυχο υπάλληλο του ΟΤΕ στο καφάο που κάνει τράμπα σε γραμμές στερείται σοβαρότητας. Εκτός αν ψιλοχάνει λάδια ο υπάλληλος

Seitman
18-11-10, 22:28
Εκτός αν ψιλοχάνει λάδια ο υπάλληλος


Και του τα "αναπληρώσεις"... ;):innocent:

sexrazat
18-11-10, 22:30
Και του τα "αναπληρώσεις"... ;):innocent:

Τότε θα χάνει χοντρά λάδια.:p

ubuntubu
19-11-10, 00:15
Δεν μπορείς να πάρεις εν αγνοία του συνδρμητή τη γραμμή για να εξυπηρετήσεις ανάγκη άλλου με pcm.
Δεν ενδιαφέρει και δεν έχει λόγο ο συνδρομητής ,στον τρόπο με τον οποίο θα επιλέξει ο ΟΤΕ να του παράσχει τις υπηρεσίες που του πούλησε.
Μπορεί να χρησιμοποιήσει,χαλκό,PCM,οπτικές,ασύρματες,υποβρύχιες ή δορυφορικές τεχνολογίες,μόνες ή σε συνδυασμό και ότι είναι προσφορότερο οικονομοτεχνικά.

Sorry αλλά το σενάριο με τον καλόψυχο υπάλληλο του ΟΤΕ στο καφάο που κάνει τράμπα σε γραμμές στερείται σοβαρότητας. Εκτός αν ψιλοχάνει λάδια ο υπάλληλος

Οι αλχημείες,οι γόνιμοι αυτοσχεδιασμοί,οι τράμπες και τα ράβε ξήλωνε ,σε PCΜόπληκτες περιοχές ,είναι συνηθισμένη πρακτική στον κόσμο του αγαθοβιόλη κατ'εσέ ,τεχνικού.

Σε αντίθεση με τον ντρεσαρισμένο στην χαρτογιακάδικη τυπολατρεία υπάλληλο.
Που θα απαντήσει αβίαστα : "ανέφικτο αίτημα"

sexrazat
19-11-10, 11:47
Δεν ενδιαφέρει και δεν έχει λόγο ο συνδρομητής ,στον τρόπο με τον οποίο θα επιλέξει ο ΟΤΕ να του παράσχει τις υπηρεσίες που του πούλησε.
Μπορεί να χρησιμοποιήσει,χαλκό,PCM,οπτικές,ασύρματες,υποβρύχιες ή δορυφορικές τεχνολογίες,μόνες ή σε συνδυασμό και ότι είναι προσφορότερο οικονομοτεχνικά.


Οι αλχημείες,οι γόνιμοι αυτοσχεδιασμοί,οι τράμπες και τα ράβε ξήλωνε ,σε PCΜόπληκτες περιοχές ,είναι συνηθισμένη πρακτική στον κόσμο του αγαθοβιόλη κατ'εσέ ,τεχνικού.

Σε αντίθεση με τον ντρεσαρισμένο στην χαρτογιακάδικη τυπολατρεία υπάλληλο.
Που θα απαντήσει αβίαστα : "ανέφικτο αίτημα"

Τελικά μάλλον έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει εγκύκλιος που να απαγορεύει την τράμπα με άλλον συνδρομητή εν αγνοία του εκτός φυσικά αν αυτός έχει adsl. Ο συνδρομητής ενημερώνεται μόνον σε ειδικές περιπτώσεις. Πχ μια εξεζητημένη περίπτωση, αν χαλάσει το ζεύγος του, είναι αδύνατον να φτιαχτεί και δεν υπάρχει άμεση δυνατότητα για νέο. Τότε ενημερώνεται ότι θα γυρίσει σε pcm και προσωρινά δεν θα μπορεί να έχει το adsl που είχε πριν τη βλάβη.

Τώρα για τον τεχνικό που άλλαξε επι τόπου το ζεύγος μετά από τα παράπονα του συνδρομητή επετρεψέ μου να αμφιβάλλω για το πως ακριβώς έγινε. Γιατί αν δεν υπάρχει αίτηση του συνδρομητή οπότε η διαδικασία ακολουθεί την προβλεπόμενη ροή, θα πρέπει μετά ο ίδιος τεχνικός να κάνει τις ανάλογες ρυθμίσεις στο κέντρο και να ενημερώσει και το κάρτεξ να το αλλάξει στα συστήματα του ΟΤΕ γιατί διαφορετικά το αίτημα για adsl δεν θα περνάει. Τώρα κάποιος τεχνικός να έκανε όλα αυτά με δική του πρωτοβουλία, το κόβω λίγο χλωμό. Τέλος πάντων.

ΥΣ Τα υπόλοιπα περί αγαθοβιόλη τεχνικού και χαρτογιακάδικη τυπολατρεία ας τα αγνοήσουμε. Στο Ελλάντα το πιο εύκολο πράγμα είναι οι χαρακτηρισμοί. Δεν κοστίζουν τίποτα

ubuntubu
19-11-10, 19:26
Αγαπητέ μου sexrazat,υπάρχουν περιοχές ,όπου ο ένας και μοναδικός τεχνικός,αναγκαστικά εκτυπώνει,αίρει,μικτονομεί στον κατανεμητή και κλείνει στο PC τις βλάβες.
Ενίοτε δέ,ενημερώνει και το κάρτεξ ,για τις οποιεσδήποτε αλλαγές προκύψουν στο δίκτυο.
Όλα τα μαθαίνεις και πολλά γεννά η κούτρα σου,όταν έχεις ζόρι και πρέπει να βγεί η δουλειά.

Καλά θα ήταν να υπάρχει παντού η πολυτέλεια ,του κατανεμητάριου που ασχολείται μόνο με τα ραζίμ ,ή των αρουραίων των καλωδιακών που αγνοούν την ρύθμιση του εμεσνί.

Η λειψανδρία βλέπεις (όχι απαραίτητα λόγω έλλειψης προσωπικού) και το αγρίως εκμεταλλευόμενο απο τους "συναδέλφους" και τη υπηρεσία φιλότιμο,δημιουργούν εργασιακές καταστάσεις,που δύσκολα καταλαβαίνεις αν δεν τις έχεις ζήσει.

sexrazat
19-11-10, 20:05
Αγαπητέ μου sexrazat,υπάρχουν περιοχές ,όπου ο ένας και μοναδικός τεχνικός,αναγκαστικά εκτυπώνει,αίρει,μικτονομεί στον κατανεμητή και κλείνει στο PC τις βλάβες.
Ενίοτε δέ,ενημερώνει και το κάρτεξ ,για τις οποιεσδήποτε αλλαγές προκύψουν στο δίκτυο.
Όλα τα μαθαίνεις και πολλά γεννά η κούτρα σου,όταν έχεις ζόρι και πρέπει να βγεί η δουλειά.

Καλά θα ήταν να υπάρχει παντού η πολυτέλεια ,του κατανεμητάριου που ασχολείται μόνο με τα ραζίμ ,ή των αρουραίων των καλωδιακών που αγνοούν την ρύθμιση του εμεσνί.

Η λειψανδρία βλέπεις (όχι απαραίτητα λόγω έλλειψης προσωπικού) και το αγρίως εκμεταλλευόμενο απο τους "συναδέλφους" και τη υπηρεσία φιλότιμο,δημιουργούν εργασιακές καταστάσεις,που δύσκολα καταλαβαίνεις αν δεν τις έχεις ζήσει.

οκ Το σταματάμε εδώ. Ελπίζω να βρει λύση ο φίλος.

karetsos
19-11-10, 20:18
θα το θέσω απλά: η διαδικασία μετατροπής μιας γραμμής από pcm σε "απλή" pstn ( με ότι υπο-διαδικασίες αυτή περιλαμβάνει) απαιτεί από τον τεχνικο/συνεργείο σεβαστό χρόνο, ο οποίος όμως δεν αποτυπώνεται πουθενά στους δείκτες τους ή στους στόχους τους (άρα και στο ημερήσιο χρονοδιάγραμμά τους). Αν λοιπόν δεν υπάρχει διαθέσιμο προσωπικό για να βγουν οι τρέχουσες εκκρεμότητες, απλά δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανένας... ή αν ασχοληθεί τελικά, θα έχει περάσει πολύς καιρός.

[edit: σε πολλές περιόχές που δεν υπάρχει έλλειψη προσωπικού είναι μια απλή διαδικασία που παίρνει περίπου μια βδομάδα ή και λιγότερο)

xmperop1
19-11-10, 21:31
θα το θέσω απλά: η διαδικασία μετατροπής μιας γραμμής από pcm σε "απλή" pstn ( με ότι υπο-διαδικασίες αυτή περιλαμβάνει) απαιτεί από τον τεχνικο/συνεργείο σεβαστό χρόνο, ο οποίος όμως δεν αποτυπώνεται πουθενά στους δείκτες τους ή στους στόχους τους (άρα και στο ημερήσιο χρονοδιάγραμμά τους). Αν λοιπόν δεν υπάρχει διαθέσιμο προσωπικό για να βγουν οι τρέχουσες εκκρεμότητες, απλά δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανένας... ή αν ασχοληθεί τελικά, θα έχει περάσει πολύς καιρός.

[edit: σε πολλές περιόχές που δεν υπάρχει έλλειψη προσωπικού είναι μια απλή διαδικασία που παίρνει περίπου μια βδομάδα ή και λιγότερο)

Εδώ και ένα χρόνο αποτυπώνεται στο ημερήσιο δελτίο εργασιών.

geopro64
19-11-10, 23:06
[QUOTE=ubuntubu;3813184]Η τηλεφωνική γραμμή στην οποία χρησιμοποιείται συνδρομητικό PCM ,είναι κανονική τηλεφωνική γραμμή.
Καθώς παρέχεται ολοκληρωμένη PSTN τηλεφωνία.
Ο πελάτης μπορεί να οδηγήσει την γραμμή σε τηλεφωνικό κέντρο,να συνδέσει φάξ,να χρησιμοποιήσει όλες τις ψηφιακές ευκολίες ,μέχρι και dial-up internet μπορεί να έχει.:sneer:
Και κάτι τελευταίο.
Υπάρχουν και ISDN μέσω συνδρομητικών PCM.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2174811&postcount=18


Πιστεύω πως σε κάλυψα πλήρως.[/QUOTE

Όλες τις ψηφιακές ευκολίες; Όλες;
Αγνοείς το γεγονός ότι δεν μπορείς να έχεις την σημαντικότερη ευκολία; Την αναγνώριση κλήσης δεν την περιλαμβάνεις στις ψηφιακές ευκολίες;
Πιστεύω ότι είναι απαράδεκτο να χρεώνεται το pcm με το ίδιο τιμολόγιο έναντι των "κανονικών ¨συνδέσεων.
Και έχω και μια υποψία ότι η ποιότητα τηλεφωνίας είναι χειρότερη στο pcm.
Οι γνωρίζοντες ας παραθέσουν τις γνώσεις τους στη παράμετρο αυτή (ποιότητας μετάδοσης φωνής)

emeliss
19-11-10, 23:31
Όλες τις ψηφιακές ευκολίες; Όλες;
Ήμουν κάποτε σε pcm, με αναγνώριση, μια χαρά η ποιότητα φωνής και έμπαινα πιο αργά στο dialup (γύρω στα 30k αν θυμάμαι καλά). Πριν πολλά πολλά χρόνια.
Από εκεί και πέρα αν κάποιος θεωρεί ότι είναι απαράδεκτες οι τιμές το κόβει και έχει το κινητό. So simple.

xmperop1
19-11-10, 23:35
[QUOTE=ubuntubu;3813184]Η τηλεφωνική γραμμή στην οποία χρησιμοποιείται συνδρομητικό PCM ,είναι κανονική τηλεφωνική γραμμή.
Καθώς παρέχεται ολοκληρωμένη PSTN τηλεφωνία.
Ο πελάτης μπορεί να οδηγήσει την γραμμή σε τηλεφωνικό κέντρο,να συνδέσει φάξ,να χρησιμοποιήσει όλες τις ψηφιακές ευκολίες ,μέχρι και dial-up internet μπορεί να έχει.:sneer:
Και κάτι τελευταίο.
Υπάρχουν και ISDN μέσω συνδρομητικών PCM.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2174811&postcount=18


Πιστεύω πως σε κάλυψα πλήρως.[/QUOTE

Όλες τις ψηφιακές ευκολίες; Όλες;
Αγνοείς το γεγονός ότι δεν μπορείς να έχεις την σημαντικότερη ευκολία; Την αναγνώριση κλήσης δεν την περιλαμβάνεις στις ψηφιακές ευκολίες;
Πιστεύω ότι είναι απαράδεκτο να χρεώνεται το pcm με το ίδιο τιμολόγιο έναντι των "κανονικών ¨συνδέσεων.
Και έχω και μια υποψία ότι η ποιότητα τηλεφωνίας είναι χειρότερη στο pcm.
Οι γνωρίζοντες ας παραθέσουν τις γνώσεις τους στη παράμετρο αυτή (ποιότητας μετάδοσης φωνής)

Υπάρχουν pcm που υποστηρίζουν αναγνώριση κλήσης και αν κάποιος είναι σε pcm που δεν υποστηρίζει γίνεται αλλαγή στο pcm ( διάταξη κέντρου και διάταξη συνδρομητή.
Το θέμα χρέωσης το παρακάμπτουμε,ας σκεφτούμε όμως ότι και το pcm κοστίζει.
Οσο για την ποιότητα φωνής μόνο το ότι το pcm για να δουλέψει απαιτεί άψογη τεχνικά γραμμή και το ότι είναι καθαρή ψηφιακή μετάδοση από άκρο σε άκρο τα λένε όλα.
Το πρόβλημα είναι ότι το εύρος του pcm το μοιράζονται 4 συνδρομητές και μπορουν να έχουν μόνο φωνή και ψηφιακές ευκολίες.
Υπάρχουν ξεχασμένοι σε pcm που για διάφορους λόγους π.χ. κατάργηση τηλ. , μεταφορές,αλλαγές σε isdn μένουν μόνοι τους στο pcm σε 1 από τα 4 κανάλια η στα 10 του μεγάλου μοντέλου και όταν γυρίσουν σε καθαρό χαλκό έχουν την καλύτερη γραμμή.
Την αξία του pcm την κατάλαβαν κάποιοι με αποθήκες ,βιοτεχνίες και σπίτια απομακρυσμένα στο δάσος όταν καταφεραν να συνδέσουν τον συναγερμό.;)
Πάντως οι εντολές είναι όπου μπορούν και είναι τεχνικά δυνατό τα pcm να καταργούνται.

geopro64
19-11-10, 23:50
Ήμουν κάποτε σε pcm, με αναγνώριση, μια χαρά η ποιότητα φωνής και έμπαινα πιο αργά στο dialup (γύρω στα 30k αν θυμάμαι καλά). Πριν πολλά πολλά χρόνια.
Από εκεί και πέρα αν κάποιος θεωρεί ότι είναι απαράδεκτες οι τιμές το κόβει και έχει το κινητό. So simple.

Δηλαδή ,αν απευθυνθούμε στην τεχνική υπηρεσία του ΟΤΕ και simple ρωτήσουμε αν είναι συμβατό το pcm με την αναγνώριση κλήσης , θα μας απαντήσουν: "κανένα πρόβλημα" ;

matrix1
20-11-10, 01:16
Μην λες ανησίες και μην παραπλανείς κόσμο ;)



Και τα δυο που λες ειναι δικη σου δουλεια απο ο,τι φαινεται και την κανεις μια χαρα!

Δεν θα σου απαντουσα, εχω αναφερει το μηνυμα σου απο την ωρα που το εγραψες πριν 3 μερες αλλα μαλλον αποφασισαν καποιοι οτι πρεπει να κοσμει το thread.

Μια επαναληψη λοιπον για καλυτερη εμπεδωση! ;)

FuS
20-11-10, 01:26
Ξαναδιάβασε από την αρχή όλα αυτά τα ασυνάρτητα που λες και θα καταλάβεις γιατί το είπα.
Ο καθένας άλλωστε που θα τα διαβάσει θα σχηματίσει την άποψη του. Όπως και όταν διαβάσει το δικό μου παραπάνω μύνημα που σου είπα μην λες ανοησίες και μην παραπλανείς.

maik
20-11-10, 12:34
θα ηθελα πολυ παντως να δω το αποτελεσμα της αγωγης που θα κανει ο "μεγαλοδικηγορος" για το θεμα. Εχουν να σπασουν καρεκλες απο τα γελια.:)

Στην πραξη ισχυει αυτο που ειπε παραπανω ο karetsos. Οταν εχεις να κανεις 25-30 βλαβες ανα ατομο την μερα δεν εχεις την πολυτελεια να ασχοληθεις με το ξηλωμα των PCM. Ακομα και αν υπαρχει δυνατοτητα απο πλευρας δικτυου. Φυσικα αν δεν υπαρχει η δυνατοτητα δικτυου τοτε απλα βαζεις το αιτημα στην αναμονη.

Τα υπολοιπα που ακουγονται εδω μεσα του τι ειπε ο φιλος του φιλου στον μπατζανακη της κουμπαρας ειναι απλα ναχαμε να λεγαμε.

emeliss
20-11-10, 13:24
Δηλαδή ,αν απευθυνθούμε στην τεχνική υπηρεσία του ΟΤΕ και simple ρωτήσουμε αν είναι συμβατό το pcm με την αναγνώριση κλήσης , θα μας απαντήσουν: "κανένα πρόβλημα" ;
Δεν μπορώ να σου απαντήσω για το τι θα σου απαντήσει η τεχνική υπηρεσία. Σου λέω τι είχα εγώ. Επίσης μπορώ να σου πω ότι σαν τεχνολογία είναι εφικτό. Από εκεί και πέρα ζήτα το από τους αρμόδιους.

djason_2006
20-11-10, 16:11
Απο προσωπικη εμπειρια:
Πας στην τεχνικη υπηρεσια του ΟΤΕ οπου ανηκει η ΠΕΡΙΟΧΗ σου.
Εξηγεις το προβλημα που εχεις.
Καλο ειναι να πας συστημενος.
Ζητας -δεν απαιτεις- να σε εξυπηρετησουν.
Τους δινεις 2 - 3 σοβαρους λογους που το adsl σου ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ (π.χ σπουδες στο ανοικτο πανεπιστημιο)
Αν δεν βρεις ακρη με τον αρμοδιο υπαλληλο ρωτας οποιονδηποτε υπαλληλο βρεις μπροστα σου.Αν ειναι τεχνικος ακομα καλυτερα.
Ελπιζω να σε βοηθησουν τα παραπανω.Μετακομισα προσφατα απο το κεντρο της Αθηνας στην Ανατολικη Αττικη και αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα,το οποιο και λυθηκε,την επομενη κι ολας μερα απο την στιγμη που πηγα στην τεχνικη υπηρεσια.

geopro64
20-11-10, 18:12
Δεν μπορώ να σου απαντήσω για το τι θα σου απαντήσει η τεχνική υπηρεσία. Σου λέω τι είχα εγώ. Επίσης μπορώ να σου πω ότι σαν τεχνολογία είναι εφικτό. Από εκεί και πέρα ζήτα το από τους αρμόδιους.

Όντως σαν τεχνολογία δείχνει να είναι εφικτό.
Παρασύρθηκα ίσως από την γενική πεποίθηση ότι δεν είναι συμβατο το pcm και η αναγνώριση καλούντος.
Άλλωστε όταν πριν απο 2 χρόνια είχε έρθει ένας ΟΤΕτζης να συνδέσει το τηλέφωνο , σε ένα ηλικιωμένο ζευγάρι στη γειτονιά μου, τους είχε ρωτήσει αν τους πείραζε να τους "βαλει" σε φερεσυχνο με τη προϋπόθεση ότι δεν τους ήταν απαραίτητη η αναγνωριση κλήσης .

xmperop1
20-11-10, 18:18
Όντως σαν τεχνολογία δείχνει να είναι εφικτό.
Παρασύρθηκα ίσως από την γενική πεποίθηση ότι δεν είναι συμβατο το pcm και η αναγνώριση καλούντος.
Άλλωστε όταν πριν απο 2 χρόνια είχε έρθει ένας ΟΤΕτζης να συνδέσει το τηλέφωνο , σε ένα ηλικιωμένο ζευγάρι στη γειτονιά μου, τους είχε ρωτήσει αν τους πείραζε να τους "βαλει" σε φερεσυχνο με τη προϋπόθεση ότι δεν τους ήταν απαραίτητη η αναγνωριση κλήσης .

Απλά δεν είχε άλλο πάνω του εκείνη τη στιγμή η δεν βρήκε κάποιο στην αποθήκη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.