PDA

Επιστροφή στο Forum : Δύο αποκωδικοποιητές conn-x TV



Ionlab
17-11-10, 14:20
Υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθούν δύο αποκωδικοποιητές Conn-x TV στην ίδια γραμμή έτσι ώστε να παρακολουθούν σε διαφορετικά δωμάτια διαφορετικές εκπομπές;

Ο δεύτερος αποκωδικοποιητής πώς μπορεί να γίνει reset έτσι ώστε να δεχθεί τους ίδιους κωδικούς με τον αρχικό. Απ' όσο ξέρω ο tilgin απαξ και δώσεις τους κωδικούς αρχικά δεν έχει επιλογή να τους ξαναδώσεις.

Seitman
18-11-10, 14:55
Γιατί δε ρωτάς στον ΟΤΕ?

Ionlab
19-11-10, 02:10
Γιατί δε ρωτάς στον ΟΤΕ?

Γιατί δεν προσφέρεται σαν προστιθέμενη υπηρεσία. Απλώς τεχνικά υπάρχει η δυνατότητα. Και θα ήθελα να δοκιμάσω να δω πως δουλεύει. Απλώς διάβασα ένα σχόλιο απο τρίτο που λέει ότι γίνεται. Αλλά πουθενά κάποιο original post για να συζητήσω κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες με κάποιον που το έχει κάνει απο πρώτο χέρι.

sdikr
19-11-10, 02:25
Υπάρχουν αναφορές στο φόρουμ που έχουν καταφέρει να το δουλέψουν, συνήθως θέλεις ενα switch που να μπεί στην stb θύρα
Θα σε γελάσω όμως γιατί δεν το έχω δοκιμάσει,

το Pin το δίνεις για ενεργοποίηση υπηρεσίας (και χρέωσης) , εχω δοκιμάσει τον δικό μου δέκτη σε γνωστό που είχε iptv και δουλέψει κανονικά (ενώ ήταν διαφορετικά τα pin)

Ionlab
19-11-10, 11:41
Υπάρχουν αναφορές στο φόρουμ που έχουν καταφέρει να το δουλέψουν, συνήθως θέλεις ενα switch που να μπεί στην stb θύρα
Θα σε γελάσω όμως γιατί δεν το έχω δοκιμάσει,

το Pin το δίνεις για ενεργοποίηση υπηρεσίας (και χρέωσης) , εχω δοκιμάσει τον δικό μου δέκτη σε γνωστό που είχε iptv και δουλέψει κανονικά (ενώ ήταν διαφορετικά τα pin)

Αγαπητέ sdikr, αυτές τις αναφορές ψάχνω και γω αλλά δεν έχω καταφέρει να τις βρω. Με ενδιαφέρουν απο πρώτο χέρι. ΑΝ θυμάσαι κανένα λινκ θα σου ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ πολύ. Επίσης έχεις ΠΜ.

bardull
19-11-10, 13:09
Επειδη θα ενδιαφερει πολλους,αν γινεται πεστε και σε εμας τα νεωτερα

sdikr
19-11-10, 22:11
Επειδη θα ενδιαφερει πολλους,αν γινεται πεστε και σε εμας τα νεωτερα

Δεν θυμάμαι τώρα πού ήταν, αλλά νομίζω είχε σχέση με χρήση άλλου modem/router (asus) νομίζω κάντε το Modem router σας iptv ή κάτι τέτοιο

kpandelis
19-11-10, 22:28
Μπορείς αλλά με την προυπόθεση ότι, ότι βλέπει η μια TV θα βλέπει και η άλλη!!!!!!!!!!!!!!
:hmm:

........Auto merged post: kpandelis πρόσθεσε 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μπορείς αλλά με την προυπόθεση ότι, ότι βλέπει η μια TV θα βλέπει και η άλλη!!!!!!!!!!!!!!
:hmm:

Συγνώμη μιλάμε για ένα αποκωδικοποιήτη!!!!!!!!!!!! 2 μαζί λογικά μπορείς αν μοιράσεις την θύρα που παίρνει το σήμα.

gbil
19-11-10, 23:56
Αγαπητέ sdikr, αυτές τις αναφορές ψάχνω και γω αλλά δεν έχω καταφέρει να τις βρω. Με ενδιαφέρουν απο πρώτο χέρι. ΑΝ θυμάσαι κανένα λινκ θα σου ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ πολύ. Επίσης έχεις ΠΜ.

Μάλλον δεν έκανες καλή αναζήτηση. Πριν από ένα χρόνο περίπου μπορούσες να το κάνεις αυτό με δύο αποκωδικοποιητές, προφανώς χρησιμοποιώντας το διπλάσιο bandwidth και βλέποντας ότι θες σε κάθε αποκωδικοποιητή.

Πλέον δεν ξέρω αν λειτουργεί.

Ionlab
20-11-10, 03:14
Με τον ίδιο κωδικό χρήστη και στους δύο αποκωδικοποιητές ή διαφορετικούς;

bardull
20-11-10, 10:12
μπορει καποιος με απλα ελληνικα να μας εξηγησει αν και πως ακριβως γινεται?

gbil
20-11-10, 11:56
Με τον ίδιο κωδικό χρήστη και στους δύο αποκωδικοποιητές ή διαφορετικούς;

Με τον ίδιο χρήστη. Αλλά και πάλι διευκρινίζω, αυτό ένα χρόνο πριν τώρα δεν ξέρω.

phanispal
05-02-11, 14:01
Βγήκε άκρη παίδες ή μπα; Είναι τελικά εφικτό ή όχι;

Και πέρα απ' αυτό, γνωρίζετε κάποιον αποκωδικοποιητή της προκοπής και όχι κάποιον σαν το ανύπαρκτο pirelli που να είναι συμβατός με το conn-x tv;

LimitCracker
05-04-13, 16:39
Παίδες σόρρυ που ξεθάβω το τόπικ αλλά είναι ακριβώς αυτό που θέλω.

Έχω το εξής θέμα.
Έχω 2 αποκωδικοποιητές(τους Pirelli) και θέλω να μπορώ να βλέπω διαφορετικά κανάλια σε 2 δαφορετικές τηλεοράσεις.

Δοκίμασα να συνδέσω το ρουτερ μέσω της STB πόρτας με ένα switch που έχω και μετά από το switch να φεύγει καλώδιο ethernet που συνδέεται με τον αποκωδικοποιητή. Προσέξετε ότι ακόμα κάνω δοκιμές με έναν αποκωδικοποιητή τον άλλο δεν τον έχω εμπλέξει καθόλου. Ήθελα να δοκιμάσω αν λειτουργεί έστω και ένας με αυτή τη συνδεσμολόγία. Αλλά μου πετούσε όλο erros.
122185

Ήθελα να ρωτήσω αν στέκει αυτό που κάνω με το swith?

Ύστερα τα βγάζω όλα και κάνω την κλασσική συνδεσμολογία με τον αρχικό αποκωδικοποιητή που μου είχε δώσει ο ΟΤΕ και πάλι δούλευε. Μετά άλλαξα τον αποκωδικοποιητή για να δω αν δουλεύει αυτός που αγόρασα και από τότε παίρνω όλο το εξής error: "No DHCP answer"
Έκανα reset στο router και πάλι τα ίδια. Άλλξα καλώδια ethernet πάλι τα ίδια. Ο DCHP server είναι enabled στο router. Και από τότε και έπειτα ούτε και ο original αποκωδικοποιητής δουλεύει ενώ λίγα λεπτά πριν δόύλευε κανονικά.

Έχετε ιδέα τουλάχιστον πως να επαναφέρω να λειτουργεί ο original αποκωδικοποιητής?

emeliss
05-04-13, 16:42
Σταμάτα τις δοκιμές, βάλε πάνω το STB που θα κρατήσεις και δήλωσε βλάβη για το iptv.

LimitCracker
05-04-13, 16:47
Σταμάτα τις δοκιμές, βάλε πάνω το STB που θα κρατήσεις και δήλωσε βλάβη για το iptv.

Μήπως γνωρίζεις τι έχει συμβεί?
Υποθέτω ότι ίσως αντιλήφθηκαν τι παίζει στον ΟΤΕ γιατί ο 2ος αποκωδικοποιητής δε μου έβγαλε αρχικά να βάλω τον κωδικό και το username μου όπως όταν είχα κάνει με τον original.

kkapetis
24-08-13, 10:36
Καλημέρα.

Αν σας ενδιαφέρει ακόμη, μπορώ να σας πω πως το έχω εγώ στημένο.

invisibl3
25-08-13, 17:19
πες μας φίλε kkapetis

LimitCracker
26-08-13, 03:27
Α παίδες σόρρυ έχει περάσει καιρός αλλά τελικά έχει λυθεί όπως είπε και ο kkapetis. Δείτε το θέμα στο adslgr -> link (http://www.adslgr.com/forum/threads/360141-Conn-x-TV-%CF%83%CE%B5-2-TV!!!%CE%93%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9/page7)
Δείτε τις τελευταίες σελίδες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.