PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ-ΣΟΣ!!



piterpiano
17-11-10, 18:20
Καλησπερα εχω ενα σοβαρο προβλημα με pc ενος πελατη.
Καναμε μια αναβαθμιση κρατωντας ουσιαστικα μονο σκληρο δισκο και τροφοδοτικο απο το προηγουμενο συστημα.

Προσπαθησα να βαλω 2 DVD-RW αλλα αντιμετωπισα το εξης κουλο.
Με το που κουμπωνω ΜΟΝΟ την τροφοδοσια sata πανω στα dvd με κλειστο pc μου αναβει το πρασινο λαμπακι και μετα σβηνει.Σαν να κανει μια διαρροη ρευματος και μετα τιποτα.
Ο μονος τροπος για να αναγνωρισει το bios τα dvd-rw ειναι να πατησω το κουμπι του eject την ωρα που κουμπωνω την τροφοδοσια και ταυτοχρονα να ανοιξω το pc.
Αλλιως τιποτα!!!!!
Προφανως φταει το τροφοδοτικο σωστα?
-Κουμπωσα τα dvdrw σε αλλον υπολογιστη και παιζουν κανονικοτατα.
-Δοκιμασα και τις sata τροφοδοσιες των σκληρων δισκων που δουλευουνσ σιγουρα,και παλι τα ιδια προβληματα.

Προφανως περιμενω προταση για ενα γερο τροφοδοτικο,
το οποιο να ειναι 1000w, για να σηκωσει την gtx 460 hawk(2 6pin pci express) που του εχω βαλει 2 dvd rw, 2 raptor δισκους..

Βεβαια αν εχετε καποια προταση για το υπαρχον προβλημα με την διαρροη ρευματος ευχαριστως να την ακουσω.

Ευχαριστω πολυ,
Παναγιωτης!

Seitman
17-11-10, 18:45
Μήπως, λέω μήπως, κάτι δε γειώνεται σωστά? Δοκίμασε με ένα DVD τη φορά να δεις ποιό σου κάνει τη λαδιά.

pano
17-11-10, 19:03
Δοκίμασε αυτό που σου είπε ο seitman και το τροφοδοτικό να το έχεις στο off και εκτός ρεύματος όταν συνδέσεις το DVD-RW.

piterpiano
17-11-10, 19:21
τα εχω δοκιμασει ενα ενα οπως και τα δυο μαζι..
Αυριο που θα παω παλι στο εργαστηριο θα βαλω μονο τα dvd πανω χωρις 24pin και 8pin atx...
να δω μηπως προκαλειται απο τις αλλες τασεις.
Υπαρχει αραγε περιπτωση να προκαλειται θεμα που εβαλα το 2x4 pin και οχι ενα που ειχαν τα παλια mb? το νεο mb εχει υποδοχη για 8 pins.Μιλαω για την 12βολτη τροφοδοσια που παιρνουν τα mbs και βρισκεται πανω αριστερα οπως τα κοιταμε στημενα..

Τι wattage προτεινετε για 2 wd raptor 72gb, 2 sata dvd rw και msi 460 gtx hawk σε περιπτωση που χρειαστω νεο τροφοδικο.
ο πελατης ειναι gamer και παιζει μονο to flight simulator x....

ευχαριστω για τις απαντησεις

pano
17-11-10, 19:28
Αν μετά τις δοκιμές που θα κάνεις συνεχιστεί το πρόβλημα,δοκίμασε να συνδέσεις τα εξαρτήματα εκτός κουτιού.
Ποιό τροφοδοτικό έχει το pc;

piterpiano
17-11-10, 19:35
δεν θυμαμαι καθολου τωρα..θα σου πω αυριο.ευχαριστω για το ενδιαφερον..

juno12
17-11-10, 21:15
:offtopic: κάποιος που παίζει μόνο fsx ή μόνο pro δεν λέγεται gamer;).

για τα υποσυστήματα που αναφέρεις με ένα 700αρι θα είσαι μια χαρά.

creye
18-11-10, 00:19
:offtopic: κάποιος που παίζει μόνο fsx ή μόνο pro δεν λέγεται gamer;).

για τα υποσυστήματα που αναφέρεις με ένα 700αρι θα είσαι μια χαρά.

ελα ρε city...σωστα τα λες :oneup: :p:p:p

pyautg
18-11-10, 03:07
Και η hawx είναι λίγο overkill για FSX αλλά...

Επίσης τι τροφοδοτικό χρησιμοποιείς τώρα; Μήπως είναι κανά noname;

piterpiano
18-11-10, 14:52
παρεκτραπηκαμε του θεματος..
μια front panel usb που ειχα τοποθετησει εκανε conflict στο τροφοδοτικο και προφανως και στα dvd-rw και δημιουργουσε το προβλημα...

το πηρε ο πελατης το μηχανημα και ξεχασα να δω το τροφοδοτικο...

ευχαριστω για την ανταποκριση!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.