PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρέωση για διακοπή connx, μετά από μεταφορά του



kickstarts
17-11-10, 18:44
Καλησπέρα!

Έφυγα από τον ΟΤΕ γιατί βαρέθηκα τα προβλήματα, αλλά μάλλον ακόμα δεν έχω ξεμπερδέψει με αυτούς.

Τον Ιούλιο έκανα μεταφορά του αριθμού μου και του connx από την Καλλιθέα, στα Ιλίσια, λόγω μετακόμισης. Με διαβεβαίωσε η υπάλληλος ότι δεν πληρώνω τίποτα, πράγμα που τελικά μόνο αλήθεια δεν ήταν, πλήρωσα κανονικά την ενεργοποίηση της γραμμής, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Υποτίθεται ότι το adsl θα ενεργοποιούταν 10 μέρες μετά από τη γραμμή, τελικά υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τις ρυθμίσεις του μόντεμ και μετά από ένα μήνα αφού ήρθε ένας τεχνικός τους ενεργοποιήθηκε.

Τον Οκτώβριο αποφάσισα να πάω στη Forthnet. Ρώτησα στο κατάστημα του OTEshop αν θα χρεωθώ κάτι αν διακόψω τη σύνδεση και με διαβεβαίωσαν ότι δε θα χρεωθώ τίποτα, γιατί δε θεωρείται καινούργια σύνδεση αλλά μεταφορά της σύνδεσης.
Ε τελικά με χρέωσαν και για αυτό. Πήρα στο 13888 και μου είπαν ότι με έχουν χρεώσει τα τέλη για όλο το δωδεκάμηνο (132 ευρω!), σαν να έχω διακόψει νέα σύνδεση. Μου είπαν να πάω στο κατάστημα της Καλλιθέας μήηηπως αναγνωρίσουν ότι έγινε λάθος...

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι βασικά αν πιστεύετε ότι με κοροϊδεύουν κανονικότατα :p
Παίζει να έχει γίνει λάθος? Ή απλά ο υπάλληλος που μου είπε ότι δε θα χρεωθώ δεν ήξερε τι του γίνεται?

Επίσης, αν δεν γίνεται τίποτα και μου πουν ότι πρέπει να πληρώσω...Στην περίπτωση που αρνηθώ να πληρώσω το ποσό, τι μπορούν να κάνουν?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

treli@ris
17-11-10, 19:00
Το κοστος για Μεταφορά Απλής Τηλεφωνικής Σύνδεσης (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-pstn-/-/prodpstn_transfer_line.html) ειναι 36€ και κακως δε στο ειπανε στο τηλεφωνο.

Για τα τελη εχουν κανει λαθος.

johnsruro
18-11-10, 20:47
Ακόμα και για τη διακοπή πριν από 12μηνο, νομίζω είναι 70 ευρώ. Γιατί 132? Ακόμα και για τη μεταφορά και για τη διακοπή να σε είχαν χρεώσει πάλι λιγότερα βγαίνει. Μη το αφήσεις έτσι. Πάνε να σε κλέψουν. Και κακώς δε σε ενημερώσανε σωστά ακόμα και για τη μεταφορά.

silegav
19-11-10, 01:55
Βασικά το τέλος διακοπής για τον ΟΤΕ είναι 23€ x τους μήνες που απομένουν για να κλείσει το 12 μηνο. Κοινώς αν έφυγες στους 6 μήνες, τότε το 132€ είναι σωστό, αλλά το να μη σου το πουν είναι απαράδεκτο. Γύρω στα 70 είναι στους περισσότερους εναλλακτικούς (ούτε να φύγεις δε σε αφήνει αυτός ο ΟΤΕ :) )

Τώρα τρέχα γύρευε να πεις ότι δε το ξέρεις. Λογικά τα ποσά αυτά υπάρχουν και στη σύμβαση που έχεις υπογράψει, οπότε το δίκιο σου το έχεις ήδη χάσει μάλλον.

sdikr
19-11-10, 02:02
Βασικά το τέλος διακοπής για τον ΟΤΕ είναι 23€ x τους μήνες που απομένουν για να κλείσει το 12 μηνο. Κοινώς αν έφυγες στους 6 μήνες, τότε το 132€ είναι σωστό, αλλά το να μη σου το πουν είναι απαράδεκτο. Γύρω στα 70 είναι στους περισσότερους εναλλακτικούς (ούτε να φύγεις δε σε αφήνει αυτός ο ΟΤΕ :) )

Τώρα τρέχα γύρευε να πεις ότι δε το ξέρεις. Λογικά τα ποσά αυτά υπάρχουν και στη σύμβαση που έχεις υπογράψει, οπότε το δίκιο σου το έχεις ήδη χάσει μάλλον.

βασικά έχει αλλάξει το τέλος διακοπής, είναι 50€

karetsos
19-11-10, 10:17
το τέλος διακοπής είναι ανάλογα με το πρόγραμμα conn-x που έχει ο κσθένας. σε άλλα προγράμματα είναι 51 €, σε άλλα είναι τα υπόλοιπα πάγια της υπηρεσίας conn-x μέχρι το τέλος της δέσμευσης.

για τον op: θα πας στο κατάστημα με ταυτότητα να κάνεις αίτηση παραπόνων.

johnsruro
19-11-10, 16:37
Υπάρχει κάπου αυτή τη πληροφορία να την έχουμε πρόχειρη? Γιατί παίζει πολύ μπέρδεμα με τα τέλη τελικά και μάλλον δεν τον βοηθήσαμε τον άνθρωπο.

karetsos
19-11-10, 16:50
ο γενικός κανόνας είναι ότι τα πακέτα DP/mixed έχουν κάποιο φιξ ποσό (π.χ. 50 €), ενώ στα "απλά" conn-x είναι το υπόλοιπο των παγιών (του conn-x μονο) για τους μήνες μέχρι να κλείσει δωδεκάμηνο.

jdtech
21-11-10, 03:26
Για το αν σε κοροιδεύουν δεν ξέρω, πάντως σωστά δε σου έχουν φερθεί. Σχετικά με το αν δεν τους πληρώσεις , πρακτικά δεν μπορούν να σου κάνουν κάτι. Γιατί μέσα από τους λογαριασμούς σου μπορείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι νέος πελάτης και άρα το ποσό που σου ζητάνε είναι αβάσιμο. Επίσης πλέον είναι ιδιωτική εταιρεία και όχι δημόσια με αποτέλεσμα τα χρέη να μην περνάνε στην εφορία (όπως γίνεται για παράδειγμα με τις κλήσεις). Πάντως καλό θα ήταν να το ξεκαθαρίσεις το θέμα και να την κάνεις για άλλο πάροχο και μετά άστους να χτυπιούνται

kickstarts
22-11-10, 11:31
Καταλαβαίνω ότι είναι λογικό το ποσό για κάποιον που διέκοψε μια νέα σύνδεση, γιατί ουσιαστικά ένα μήνα την είχα και τη διέκοψα. Το θέμα είναι ότι δεν ήταν νέα σύνδεση και μου το είπαν και όλας οι υπάλληλοί τους! Θα πάω από το κατάστημα και ίσως αναγνωρίσουν ότι έγινε λάθος, αλλά δεν πιστεύω. Τότε θα κάνω αίτηση παραπόνων όπως μου είπατε!
Χαίρομαι που δεν μπορούν να μου κάνουν κάτι, γιατί δεν παίζει να τους πληρώσω!

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας :oneup:

silegav
22-11-10, 23:36
Καλά στη δική σου περίπτωση είναι πολλά που πήγαν στραβά. Και ένα μήνα έμεινες χωρίς υπηρεσία, και σου είπαν άλλα αντί άλλων για τη μεταφορά την οποία λες ότι χρεώθηκες και τώρα σου έχουν και το φέσι των € 130. Μακάρι να ξεμπερδέψεις και μακάρι να σου το αναγνωρίσουν, αλλά δεδομένου ότι γραπτό δε φαίνεται να έχεις τίποτα, μάλλον δε θα βρεις το δίκιο σου.

Καλή τύχη! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.