PDA

Επιστροφή στο Forum : expert help needed me black mule



cosmos
16-02-04, 12:16
Πήγαινε εδώ http://www.speedguide.net/analyzer.php πάρε ένα screenshot και επισύναψέ το εδώ.

BTW, σε ποιο firewall κατέληξες;

cosmos
16-02-04, 12:50
Προσωπικά Kerio, αλλά δες εσύ καλύτερα με ποιο από τα 2 νιώθεις πιο "άνετος". Αυτό είναι το σημαντικότερο ΙΜΗΟ.

cosmos
16-02-04, 13:10
Δε χρησιμοποιώ κανένα firewall στο pc, χρησιμοποιούσα παλιότερα όταν ήμουν με dial-up (τώρα είμαι πίσω από NAT). Δοκίμασε και τα 2 Kerio και δες αυτό που σε "βολεύει" καλύτερα.

Στην ερώτησή σου για τα ports τώρα, είτε μπορείς να επιτρέψεις κάθε είδους κίνηση (και εισερχόμενη και εξερχόμενη για όλα τα πρωτόκολλα IP/TCP/UDP) για το TBH, είτε να κάνεις συγκεκριμένους κανόνες όπως συμβουλεύει ο evilhawk εδώ: http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?p=58411&highlight=#58411

Θα συνιστούσα να δοκιμάσεις με το πρώτο και αν δεις καλή απόδοση να πας στο δεύτερο. Επειδή όμως είδα και κάποια άλλα post σου, θα έλεγα ότι το πρόβλημα προέρχεται από τη σύνδεσή σου βασικά και όχι από το TBH και/ή το firewall.

cosmos
16-02-04, 13:30
Οπότε το πρόβλημά σου δεν είναι το TBH, αλλά το ότι πέφτει η απόδοσή του με firewall.

Χονδρικά η δουλειά κάθε firewall είναι να εφαρμόζει ένα σύνολο κανόνων σε κάθε πακέτο επικοινωνίας. Όσο περισσότερα πακέτα/συνδέσεις έχεις (μεγαλύτερη ταχύτητα δλδ) και όσο περισσότερους κανόνες στο firewall, τόσο περισσότερη ισχύ απαιτεί το τελευταίο.

Μπορεί να είχες ένα σύστημα με σεταρισμένο firewall και να μην είχες πρόβλημα απόδοσης με την ISDN/56k σου, αλλά πηγαίνοντας σε ADSL να βλέπεις ότι χωλαίνει... Άμα πας και σε LAN εκεί πλέον φαίνονται πως διαφορετικοί firewalls με το ίδιο σύνολο κανόνων ανταποκρίνονται διαφορετικά από ταχύτητα: κάποιοι κάνουν το σύστημα να σέρνει πολύ περισσότερο από κάποιους άλλους.

Με απόλυτο γνώμονα λοιπόν τις επιδόσεις στο d/l θα έλεγα Kerio 2.1.5 με μινιμαλιστικούς κανόνες (λ.χ. ένα μόνο κανόνα που να επιτρέπει όλη την κίνηση για το TBH, χωρίς περιορισμούς). Βλέπεις πως περπατάει και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις παραπέρα...

i_am_ugf
16-02-04, 17:11
δες και αυτο

cosmos
17-02-04, 08:57
99% δεν έχεις τα settings που έχω στο post μου. Αυτό φαίνεται από την καμπύλη upload η οποία έχει κλίμακα από 0 έως 15. Σε μένα έχει από 0 έως 20 με τις ίδιες ρυθμίσεις που περιγράφω στο post μου. Η υποψία μου είναι ότι έχεις χαμηλώσει την ταχύτητα upload. Πρέπει όμως να γνωρίζεις ότι με το TBH παίζεις με τον κανόνα 3:1. Πολύ χονδρικά αυτό σημαίνει ότι η μέση ταχύτητα που ανεβάζεις είναι Χ (π.χ. 10) τότε η μέση ταχύτητα που κατεβάζεις δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 3*X (δλδ 30). Είναι εξαιρετικά σημαντικό δλδ να είναι όσο το δυνατό μεγαλύτερη η μέγιστη ταχύτητα upload ώστε να έχεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ταχύτητα d/l. Με το περιορισμό όμως ότι πoλύ μεγάλη ταχύτητα upload μπορεί να σου μπουκώσει το download. Οι ρυθμίσεις στο αρχικό post αποτελούν ένα καλό συμβιβασμό αν θέλεις.

Οπότε χρειάζομαι να πας στα preferences -> bandwidth manager και να πατήσεις το κουμπάκι advanced για να εμφανιστούν οι ρυθμίσεις εκεί. Κάνε ένα screenshot, και ρίξτο εδώ αλλά σε μορφή PNG ή GIF (τα JPEG είναι πολύ μεγάλα).

Επίσης ρίξε ένα screenshot από το preferences -> Connection

Τέλος, πήγαινε preferences -> The Black Hand Tweaks -> Miscellaneous -> MSS Configuration και βάλε εκεί (αν δεν το έχεις ήδη) την τιμή 1440.

cosmos
17-02-04, 09:51
Με έσκισες με τα JPEG πάλι, δεν είμαι σε ADSL αυτή τη στιγμή :/

Στο Connection -> Capacities -> Upload κάνε το 11 -> 16
Στο Connection -> Hard Limit κάνε το 200 -> 300
Στο Bandwidth Control -> USS βλέπω μία συρόμενη μπάρα που είναι τέρμα δεξιά. Πήγαινέ την κάπου ανάμεσα στη μέση και στο δεξί άκρο. Μην πειράξεις καθόλου την μπάρα του DSS όμως!

Τέλος, μην ξεχάσεις την αλλαγή του MSS, όπως σου είπα στο προηγούμενο post. Μετά τις αλλαγές κλείσε τελείως το TBH και ξανάνοιξέ το.

Καλή τύχη.

dpetka2001
17-02-04, 16:43
cosmos μια ερωτηση και απο μενα..ως γνωστο η μεγαλη ταχυτητα στο upload σου δημιουργει προβληματα στο download..μηπως θα επρεπε να τσεκαρουμε και το limit του upload με τιμη γυρω στο 10?? η θα ηταν καλυτερα να χρησιμοποιησουμε κανα νετλιμιτερ?? αν βαλουμε λιμιτ στο upload παλι επηρρεαζεται η ταχυτητα στο download?? δηλαδη αν βαλω 10 τοτε θα κατεβαζω μαξιμουμ 30?? ευχαριστω..

cosmos
17-02-04, 19:57
Πόσα αρχεία μοιράζεις i_am_ugf; Δοκίμασε να μοιράσεις μόνο αυτά τα αρχεία που έχεις κατεβάσει (φάκελος Incoming) ή που κατεβάζεις (φάκελος temp).

dpetka2001, για αυτό υπάρχει το USS :) Σκοπός του είναι να ανεβάζεις με μπούνια μόνο όταν δεν κατεβάζεις κάτι (οπότε και δεν σε ενοχλεί). Αν βάλεις όριο στο upload, είτε με netlimiter είτε μέσα από το πρόγραμμα, προφανώς και το TBH θα αυτοπεριορίσει την ταχύτητα...

cosmos
18-02-04, 09:27
i_am_ugf, αν θες ρίξε και ένα screenshot από τα statistics.

cosmos
18-02-04, 10:50
i_am_ugf, σόρρυ φίλε αλλά μάλλον ο ducklord θα πρέπει να σου εξηγήσει. Εγώ "καλύπτω" μόνο τα settings στο αρχικό post.

cosmos
18-02-04, 10:54
Χμμ, έλα μια βόλτα από το IRC κανάλι. Server eu.undernet.org κανάλι #ADSLgr

cosmos
18-02-04, 11:02
Δες το προηγούμενό μου post.

cosmos
18-02-04, 11:20
mirc...

@ ADSLgr.com All rights reserved.