PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφαγε σουτ καταλάθος... Help γρήγορα



eon.s60@
17-08-06, 10:45
Παιδιά μόλις πριν λίγο έφαγε ένα σούτι ο pc καταλάθος! Έπεσε κάτω στα πλαγια και έφυγε και ο εξωτερικός που έχω πάνω στο pc στο box του... Έκλεισε το pc και μετά άνοιξε πάλι! Σταμάτησαν οι δίσκοι κτλ! Πως θα μάθω αν χτύπησε κανένας δίσκος? :sorry:

hemlock
17-08-06, 10:54
Για δοκιμασε να κανεις read-write,δες αν λασκαρισε καποιο καλωδιo data-τροφοδοσιας...Αν και απο την στιγμη που εκκινησε δε νομιζω να εχεις προβλημα

bill2003
17-08-06, 10:55
"Δουλεύει? Μην το πειράζεις!" λέγαν οι παλιοί... :lol:

Βέβαια πάρε και κανένα backup να υπάρχει... :rolleyes:

satel
17-08-06, 10:55
Το έχεις ανοίξει το pc? Δουλεύει?

Αν δεν ακούς κανένα παράξενο θόρυβο και διαβάζεις τα αρχεία σου μάλλον τη γλίτωσες.

eon.s60@
17-08-06, 11:00
Aνοιξε κανονικά το pc και δεν ακούω τίποτα στους δίσκους τρελό... Τώρα κάνω και ένα scan disk για ban sectors κτλ... Αλλα αργή πολύ... 250Gb είναι ο εξωτερικός και μετά έχουμε έναν 80ri και έναν 60ri μέσα... Aρα καλο βραδυ..

hemlock
17-08-06, 11:03
Αν σε εχουν "ζωσει τα φιδια" και εχεις norton systemworks κοιταξε και με αυτο για bad sectors

eon.s60@
17-08-06, 11:05
Σκέφτομαι να κάνω ένα reboot και να βάλω το Hirens 8.3 που έχω αλλα δεν ξέρω αν θα δούνε τον usb2 σκληρό..

WAntilles
17-08-06, 11:59
Αν σε εχουν "ζωσει τα φιδια" και εχεις norton systemworks κοιταξε και με αυτο για bad sectors

Καλά, ειδικά αυτό, θα σου βγάλει όταν δε θά 'χεις, και δεν θα βγάλει όταν θά 'χεις. :thumbdown

eon.s60@
17-08-06, 12:16
Λοιπόν παιδιά διαβάστε τι έκανα...
Έβγαλα τον εξωτερικό τον έβαλα μέσα και το τέσταρα με το DataLife την Western Digital για προβλήματα επίσης τέσταρα και τον Maxtor με το πρόγραμμα τις Maxtor! Όλα από το HirensBoot 8.3 χωρίς να μπω σε Windows!

Σε όλα τα test και τις Western στους δίσκους τις και τις Maxtor στον δικό τις τελειωσαν χωρίς προβλήματα όπως είπαν! Νομίζω και ελπίζω πως την γλίτωσα... Αν έχω κανένα νέο θα σας ενημερώσω! Tnks για την βοήθεια σας! Να είστε καλά! Τα λέμε στα διαφορα θέματα...

Closed

satel
17-08-06, 12:18
Πάρε και κανένα backup για να μην τραβάς τέτοιες αγωνίες όπως λέει και o bill2003...

Patentman
17-08-06, 18:34
Οι δισκοι αντεχουν αρκετα G shock και δεν χαλανε με το παραμικρο. Οταν δε ειναι ανενεργοι αντεχουν ακομα περισσοτερο.
Εμενα μου εχει τυχει να εχω σε σακουλα εναν νεο δισκο, να καθομαι ορθιος στο μετρο και σε αποτομο φρεναρισμα να τρωει σουτ πανω σε μια μεταλικη κολονα. Φυσικα και δεν ανησυχησα. Απο πριν ηξερα οτι αντεχουν παρα πολυ.

Δηλαδη εσεις νομιζετε οτι ο καινουριος δισκος σας δεν επεσε κατα λαθος στο πατωμα απο τον πωλητη; Ε και;

Αυτο που πρεπει να σε ανησυχει ειναι η μητρικη. Αυτη εχει ευπαθεια στα σουτ που ειδικα το κουτι εκεινη την ωρα στρεβλωνει. Η μητρικη μπορει να εχει παθει ζημια απο αποκολημενα τμηματα τυπωμενου που οντας πλεον στον αερα δεν ψυχονται και καιγονται ή απο σκασμενες κολησεις που με τον καιρο επιδεινωνεται το προβλημα.

ΥΓ. δεν κανεις καλες δουλειες, οταν τρωει σουτ πρεπει να μπει και γκολ. Μετα κανεις αναβαθμιση εχοντας παρει επιτελους μια καλη φαση απο το πρωην συστημα. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.