PDA

Επιστροφή στο Forum : Απελπισία...



Ecuador
17-08-06, 13:54
Για να μοιραστώ τον πόνο μου... Συγνώμη εκ των προτέρων για το τεράστιο post (όσο μεγάλος είναι ο... πόνος μου!), αλλά δεν ήξερα τι να αφαιρέσω.
Τα τελευταία τρία χρόνια μένω στη ΝΥ (για μεταπτυχιακό και για δουλειά μετέπειτα). Κανόνισα λοιπόν με την εταιρεία μου να μείνω για ένα δίμηνο στην Ελλάδα και να δουλεύω από το σπίτι μου (Άλιμος). Έκανα και αίτηση για 1Mbit μέσω FORTHnet, το οπόιο θα είναι κάπως επαρκές για δουλειά εξ' αποστάσεως (προφανώς το upstream είναι ο περιορισμός), αρκετά πριν έρθω.
Να πω ότι δεν είχα ποτέ επαφή με dsl (cable σπίτι, Τ1 γραφείο), πόσο μάλλον μέσω ΟΤΕ και δεν ήμουν έτοιμος για το "σοκ" που θα ακολουθούσε...
Η γραμμή μου λοιπόν ενερογποιήθηκε με το που ήρθα, δηλαδή 26 Ιουλίου. Την επόμενη μέρα μίλησα με τη Forthnet, μου έδωσαν κωδικούς και μου είπαν ότι θα μου στείλουν ένα D-Link wireless router. Επειδή βιαζόμουνα πήγα Καλλιθέα και το παρέλαβα μόνος μου.
Το συνδέω λοιπόν και... τίποτα. DSL carrier is down μου έλεγαν τα logs. Δοκίμασα χωρίς το splitter (υπόψιν, έχω ISDN), πάλι τίποτα και επίσης πήγα στην κεντρική πρίζα, απ' όπου φεύγει καλώδιο για το netmod σε άλλο δωμάτιο και πάλι τίποτα. Από τη Forthnet μου είπαν ότι εφόσον δε σταθεροποιείται το λαμπάκι δεν είναι θέμα ρυθμίσεων όπως φαντάστηκα αρχικά και έχει πρόβλημα είτε η γραμμή είτε το modem. Συμφωνήσαμε να κάνουν αναφορά βλάβης τη Δευτέρα (γιατί ήταν ήδη Σάββατο) και εν τω μεταξύ αν έβρισκα άλλο modem θα το δοκίμαζα μόνος μου.
Κάτι που τους έκανε εντύπωση πάντως ήταν πως το netmod έκανε reset (ή απλώς έχανε στιγμιαία συχρονισμό) κάθε φορά που συνέδεα ή αποσυνέδεα το modem στην άλλη άκρη του splitter. Ήτανε του στυλ "-Κύριε, βγάλτε τώρα το τηλεφωνικό καλώδιο από το router. -Μαα, θα πέσει η γραμμή μας. -Μα όχι, δε θα γίνει κάτι τέτοιο. *κλικ*".
Βρήκα λοιπόν ένα USB Crypto για ISDN από έναν φίλο και δοκίμασα την Κυριακή. Τίποτα πάλι.
Κατά την Τετάρτη, μου λένε από τη Forthnet ότι ο ΟΤΕ υποτίθεται διόρθωσε τη βλάβη. Δοκιμάζω πάλι και καταφέρνω να συνδεθώ από την κεντρική πρίζα, χωρίς splitter και μόνο με το Crypto! Τίποτα άλλο. Τα χαρακτηριστικά της γραμμής δεν ήταν καλά. 30/60db το attenuation και το noise margin δυο τρία db (δεν το θυμάμαι πολύ καλά). Μου λένε από τη Forthnet ότι αν μπορώ να τους πάω splitter/router για έλεγχο και εκείνοι θα στείλουν μετά τεχνικό. Επίσης μου είπαν μήπως φταίει και τό ότι απο την κεντρική πρίζα η γραμμή ενώνεται "στριφτά" (καλώδιο με καλώδιο) με την επέκταση που πάει στο Netmod. Οπότε έκανα εκείνη τη μέρα τον ηλεκτρολόγο και έβαλα κανονική πρίζα στη γραμμή και ένωσα κανονικά την επέκταση. Φυσικά δεν άλλαξε τίποτα, μόνο το Crypto, μόνο από την κεντρική πρίζα και μόνο χωρίς splitter.
Την Πέμπτη πήγα πάλι στην Καλλιθέα και σιγουρεύτηκαν ότι το router/splitter είναι οκ.
Την Παρασκευή ήρθε και ο τεχνικός και δοκίμασε μερικά modem/routers, επιβεβαίωσε ότι δεν κάνω κάτι λάθος και μου είπε ότι έχω οριακή εξασθένηση, γι' αυτό αν παρεμβληθεί κάτι ακόμα (όπως το splitter) μου την ανεβάζει λίγο και δε συνδέεται ούτε το Crypto και πρέπει να έρθει ο ΟΤΕ. Μου είπε επίσης ότι αν κατεβάσει ο ΟΤΕ τη γραμμή μου στα 384 θα πέσει η εξασθένηση, οπότε ήλπιζε να είμαι τυχερός και να προσπαθήσουν να το φτιάξουν αντί να μου ρίξουν απλά τη γραμμή.
Με πήρε ο ΟΤΕ για να κανονίσει ραντεβού για τη Δευτέρα. Μου είπαν ότι είμαι 3.5km από το Dslam (Καλαμακίου νομίζω), οπότε χλωμό να μου δώσουν 1Mbit. Ο τεχνικός της Forthnet μου είπε ότι συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα με το 1Mbit σε αυτή την απόσταση. Εγώ τι να πω - ξέρω μόνο ότι οι φίλοι μου με Verizon Adsl έχουν πάνω από 3Mbit στην ίδια απόσταση...
Το βράδυ που δε χρειαζόμουν τηλέφωνα, συνδέθηκα με το Crypto στην κεντρική πρίζα και κατέβασα ένα επεισόδιο Kyle XY που δεν είχα δει. Δυστυχώς για δουλειά ακόμα τίπτα - χρησιμοποιούμε Linux και με compilers να τρέχουν σε VMWARE, οπότε το Crypto είναι άχρηστο.
Τη Δευτέρα (7/8) ήρθε ο τεχνικός. Από την αρχή δεν ακουγόταν αισιόδοξος. Τα μόνα εργαλεία που του είχε δώσει ο ΟΤΕ ήταν ένα modem/router, όχι τα διαγνωστικά που φανταζόμουν. Δεν είχε καν κινητό από την εταιρεία (έπαιρνε από το δικό του και τον καλούσαν πίσω). Επίσης οι συνάδελφοι με τους οποίους μιλούσε για να αλλάζουν ταχύτητα κλπ είχαν κάπως εκνευριστεί που τους ζητούσε πράγματα καλοκαιριάτικα μετά τις 1 το μεσημέρι. Δοκίμασε λοιπόν να συνδεθεί από τον πίνακα στην είσοδο του κτιρίου (μένω στον πρώτο όροφο δυόροφου σπίτιού), τίποτα. Δοκίμασε από το Καφάο, πάλι τίποτα (φαντάζομαι το Crypto θα έπαιζε, αλλά που να κουβαλάς και laptop). Εν τω μεταξύ έχει κατεβάσει και τη γραμμή στα 384! Μου είπε ότι θα ξανάρθει την επόμενη μέρα για να δοκιμάζει ζευγάρια καλωδίων από τα ελεύθερα στο Καφάο, απλά πρέπει να έχει και συνάδελφο. Δεν ήταν αισιόδοξος, μου λέει είσαι 4.2km (πήγα μακρύτερα τώρα) μόνο μέχρι το Καφάο.
Μα, του λέω. Ο νοικάρης μας ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΤΙΡΙΟ έχει 512Mbit (Otenet) χωρίς προβλήματα! Βέβαια δεν έχει ISDN. Καλά, θα το δούμε αύριο μου λέει.
Το βράδυ λοιπόν, δοκίμασα πάλι το Crypto. Attenuation 30/61db και η γραμμή πάναργη - αλλά δεν ξέρω αν ήταν αργή για 384 ή τόσο αργά είναι τα 384. Δεν ξέρω αν είχε δίκιο ο τεχνικός της Forthnet που έλεγε ότι θα βελτιωθεί το σήμα σε πιο αργή σύνδεση - κάτι τέτοιο δε συνέβαινε.
Τρίτη 8/8 λοιπόν. Δεν είχα τηλέφωνο το πρωί, οπότε φαντάστηκα δουλεύαν οι τεχνικοί. Όντως, ήρθε ο τεχνικός και μου λέει ότι δοκίμασαν 180 ζευγάρια καλώδια και δε γινόταν τίποτα και η μόνη περίπτωση που συνδέθηκε ήταν όταν από Marak (ή όπως λέγεται αυτό) με βάλανε σε Siemens. Επειδή το κάνανε "στο φυσικό φορέα" έπρεπε η αλλαγή να γίνει την επόμενη ημέρα σε τρία σημεία και υποσχέθηκε να με πάρει τηλέφωνο μόλις γίνει. Του ζήτησα να με αφήσει στο 1Mbit και να την κατεβάσω με τη Forthnet αν δε συνδέεται και μου είπε ΟΚ, αλλά δεν πιστεύει να πιάσω πάνω από 384.
Μα, του λέω, στο ίδιο κτίριο μια 512 δουλεύει μια χαρα. "Και τι θες, να του βγάλω τα καλώδια και να στα βάλω εσένα?" μου είπε ο τεχνικός και προφανώς δεν είχα σκεφτεί αυτό, αλλά ρε παιδί μου ας εξέταζε τη συνδεσμολογία της άλλης γραμμής, τι διαφορά έχει (εκτός από το ότι είναι PSTN).
Το βράδυ λοιπόν δοκιμάζω το Crypto. Τίποτα! Συνδεόταν μόνο στιγμιαία μετά από πολλά λεπτά προσπάθειας και κατάφερα να διαβάσω 64db attenuation και -3db noise margin! Σαφώς χειρότερα δηλαδή.
Την επόμενη μέρα φυσικά δεν έλαβα τηλεφώνημα. Ο τεχνικός της Forthnet τον οποίον ενημέρωνα μου είπε ότι θα τους πάρει κι εκείνος. Την Πέμπτη πήρα στο 121 και είχαν σημειωμένο απλά "ο πελάτης ενημερώθηκε για μείωση ταχύτητας". Μου είπαν θα στείλουν παράπονο όταν τους εξήγησα τι έγινε.
Την Παρασκευή ξαναπήρα. Μου λένε δεν ξέρουμε γιατί δεν έγινε η αλλαγή, θα στείλουμε επείγον μήνυμα και φαξ και θα πούμε στους τεχνικούς να επικοινωνήσουν μαζί σας. Εγώ ζητούσα πως μπορώ να μιλήσω με τεχνικό, αλλά η απάντηση ήταν πάντα ότι δεν έχουν τηλέφωνα για τεχνικόύς dsl (ποιός έχει τότε).
Την επόμενη Δευτέρα και Τρίτη τους άφησα μια που ήταν και το δεκαπενταύγουστο. Χτες πήρα πάλι τηλέφωνο στο 121 και μου λένε ότι "διορθώθηκε Δευτέρα 14", ό,τι και να σημαίνει αυτό. Δοκιμάζω και πλέον το Crypto μένει πάντα στο "attemting to activate line", και δεν πάει σε κανένα από τα στάδια που έβλεπα παλιά "training", "establishing connection" κλπ. ενώ το "training" το έβλεπα πάντα ακόμα και με splitter/netmod συνδεμένα.
Απόγνωση λοιπόν. Τι να κάνω; Φαντάζομαι ότι θα είμαι στο 1Mbit, οπότε αυτό που θα κάνω τώρα είναι να ζητήσω από τη Forthnet να τη ρίξει. Αλλά από τα στοιχεία που έχω (πριν συνδεόταν στο 1Mbit υπό συνθήκες, τώρα ούτε κατά διάνοια) δε θα γίνει τίποτα, οπότε μετά τι;
Δεν είμαι σε κανένα χωριό και στο ίδιο κτίριο υπάρχει 512. Ρώτησα σε κάποια φάση και τον τεχνικό του ΟΤΕ ότι στο τρίτο διαμέρισμα του κτιρίου που είναι η αδερφή μου, θα μπορούσαμε ίσως να μεταφέρουμε τη dsl που έχει εκείνη PSTN? Νέα ενεργοποίηση μου λέει είναι, με όσο χρόνο αυτό συνεπάγεται (3 εβδομάδες αν κρίνω από τη δική μου).
Χρειάζομαι άμεσα τη σύνδεση λοιπόν και δε βλέπω λύση. Γι' αυτό λέω και τον πόνο μου και μήπως κάποιος που έχει εμπειρία μπορεί να προτείνει κάτι που δεν έχω σκεφτεί/δεν ξέρω.
Συγνώμη ξανά για το τεράστιο post, εε;

xena
17-08-06, 14:05
Καλώς ήρθες στο forum

Για να παίξεις άμεσα με την αδερφή σου, δυο λύσεις υπάρχουν.

1ον Να σου ρίξει UTP καλώδιο από το τρίτο
2oν Wireless router με εξωτερική κεραία για σίγουρη επικοινωνία.

Με την προϋπόθεσει πως το router της αδερφής σου δεν είναι USB

Ecuador
17-08-06, 14:11
Καλώς σας βρήκα (αν και δεν ανήκω ακόμα στους χρήστες adsl - με ISDN 64k σας γράφω!)
Διευκρίνιση επειδή μάλλον δεν έγινε κατανοητό (περίεργο, σε τόσο σύντομο μήνυμα ; :p ):
Τη γραμμή PSTN με 512 dsl την έχει το υπόγειο, και δεν είναι εύκολο να τους παίρνω καλώδια κλπ - δεν είναι συγγενείς μου, απλά νοικιάζουν.
Η αδερφή μου που μένει από πάνω έχει απλά PSTN και ρώτησα μήπως να βάζαμε εκεί dsl, μιά που θα μπορούσα να τραβήξω ένα ethernet καλώδιο από εκεί. Αλλά θα πάρει πολύ χρόνο με εξαιρετικά αβέβαιο αποτέλεσμα, αφού δεν μπορούν να μου πούνε γιατί πάιζει το υπόγειο δεν παίζει ο πρώτος! Παίζει τόσο ρόλο που είναι ISDN η δική μου άραγε;

xena
17-08-06, 14:14
Την εσωτερική καλωδίωση (του κτιρίου) την έχεις ελέγξει? Με δικό σου ηλεκτρολόγο?
:)

Νικαετός
17-08-06, 14:18
Ο άνθρωπος λέει @xena , πως ούτε στο κουτί του κτιρίου συνδέεται , άρα δεν έχει πρόβλημα η καλωδίωση του κτιρίου .

Οπότε , παρακάλεσε τον νοικάρη να σου δώσει πρόσβαση με ένα utp καλώδιο και κάνε νέα αίτηση στην γραμμή της αδελφής σου με connex αυτή τη φορά για να γίνει γρήγορα η ενεργοποίηση και ...ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

Ecuador
17-08-06, 14:19
Εφόσον όταν οριακά συνδεόταν το crypto, τα υπόλοιπα δε συνδεόντουσαν ούτε στο στην κολώνα, ούτε στο Καφάο (σωστά το γράφω τώρα αυτό;), μάλλον αποκλείστηκε η καλωδίωσή μου.
Αν συνδεόταν στην είσοδο του κτιρίου θα έφερνα ηλεκτρολόγο - τώρα τι να τον κάνω;

xena
17-08-06, 14:21
sorry, το έψαχνα το σημείο και δεν το έβρισκα ;)
γιαυτό ρώτησα

γράψτε λάθος

Xguru
17-08-06, 14:30
Λύση απελπισίας που προϋποθέτει να έχεις laptop είναι να τη βγάζεις σε hotspots της forthnet (βλέπε starbucks) αφού σου δίνει για τον Αύγουστο αν θυμάμαι καλά, δωρεάν πρόσβαση με το username -password που ήδη έχεις.

joseph
17-08-06, 15:08
Μου θυμίζει την δική μου περιπέτεια που κράτησε 5 μήνες , μόλις άλλαξα απο ISDN σε PSTN όλα τα προβλήματα λύθηκαν ως δια μαγείας ...

Ecuador
18-08-06, 12:32
Ξέρετε μήπως πόσο χρόνο παίρνει η μετατροπή ISDN -> PSTN και πόσο χρόνο απλά μια νέα PSTN?

joseph
18-08-06, 12:47
2 μέρες , ούτε θα καταλάβεις πότε θα μπει , βέβαια εγώ περίμενα 5 μήνες ... Για νέα pstn μάλλον παραπάνω ... Πάντως εγώ έτσι βρήκα λύση ... Είδες τελικά pstn είναι καλό ...

manoulamou
18-08-06, 19:51
Ο "υποβιβασμος" απο isdn σε pstn δεν χρεωνεται ?
Επισης ο υψηλης τεχνολογιας κοκκαλο-εξοπλισμος;)
μενει στον πελατη ή επιστρεφεται?

hedgehog
18-08-06, 19:56
Ο "υποβιβασμος" απο isdn σε pstn δεν χρεωνεται ?
Χρεώνεται ;)

Επισης ο υψηλης τεχνολογιας κοκκαλο-εξοπλισμος μενει στον πελατη ή επιστρεφεται?Επιστρέφεται ;)

blackshadow84
18-08-06, 20:56
Λοιπον φίλε δεν ξερω αν το έχεις διαβασει το post μου αλλα εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και μενω και εγω στον Αλιμο. Ολα αυτα που έγραψες τα περασα και εγω πριν 2 μήνες. Τώρα που ανέπτυξε δικό της δίκτυο η τελλας εκανα αίτηση μήπως επειδη το δικτυο τους ειναι καινουργιο φτάσει το σήμα! Προφανώς μένουμε και κοντα...Δυστυχώς η αδιαφορία του ΟΤΕ για την περιοχή μας είναι ανεπανάληπτη. Ελπίζω να γίνει το θαύμα μέσω tellas!!

sdikr
18-08-06, 21:06
Λοιπον φίλε δεν ξερω αν το έχεις διαβασει το post μου αλλα εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και μενω και εγω στον Αλιμο. Ολα αυτα που έγραψες τα περασα και εγω πριν 2 μήνες. Τώρα που ανέπτυξε δικό της δίκτυο η τελλας εκανα αίτηση μήπως επειδη το δικτυο τους ειναι καινουργιο φτάσει το σήμα! Προφανώς μένουμε και κοντα...Δυστυχώς η αδιαφορία του ΟΤΕ για την περιοχή μας είναι ανεπανάληπτη. Ελπίζω να γίνει το θαύμα μέσω tellas!!

Η πλάκα ειναι οτι πάλι μέσω του δικτυου του ΟΤΕ θα γίνει η συνδεσή με τον κόμβο της Τελλας ;)

blackshadow84
18-08-06, 21:15
Nai ομως το θέμα είναι ότι ειναι τεχνολογίας ΑDSL2 που σου δίνει καποια απόσταση παραπανω σε σχέσημε τα αντιστοιχα του ΟΤΕ και τα καλώδια είναι καινούργια, to dslam δεν είναι πίτα και έτσι υπάρχει περίπτωση να φτάνει σχετικά καθαρό σήμα και να φτάνει εστω και για 512...

TYRONAGA
18-08-06, 21:21
... μόλις άλλαξα απο ISDN σε PSTN όλα τα προβλήματα λύθηκαν ως δια μαγείας ...
Που το στηρίζουμε αυτό;
Η ISDN χρησιμοποιείται πλέον για να "χρεώνεσαι" οταν κάνεις τα τηλέφωνα σου ή στέλνεις τα fax σου κ.λ.π...
Για πιο λόγο αυτό να επηρεάζει την σύνδεση σου στο net; ...Αν σίγουρα ΝΑΙ ,μήπως θα έπρεπε τότε να κάνουμε κανένα reset που και πού στο ρημάδι το netmod; (Δεν ξέρω αν αυτό δούλεψε ή οχι αλλά εγώ σταμάτησα να έχω συνεχείς αποσυνδέσεις.)

ipo
18-08-06, 21:34
Ξέρετε μήπως πόσο χρόνο παίρνει η μετατροπή ISDN -> PSTN και πόσο χρόνο απλά μια νέα PSTN?

Καλώς ήρθες στο forum.

Η νέα γραμμή PSTN ενεργοποιείται συνήθως σε 2 έως 5 εργάσιμες ημέρες. Η μετατροπή ISDN σε PSTN (έχω κάνει στο παρελθόν) διαρκεί από μία έως αρκετές εβδομάδες (σε εμένα πήρε 2 εβδομάδες μετά από πολλή πίεση στους υπεύθυνους του ΟΤΕ).

Κατά την άποψή μου, μία σχετικά γρήγορη ενδεχόμενη λύση, είναι να ζητήσεις στο χώρο σου δεύτερη γραμμή τηλεφώνου (PSTN). Μόλις ενεργοποιηθεί, να αιτηθείς απευθείας στο 134 την ενεργοποίηση της γραμμής ADSL.

Η ταχύτερη ενδεχόμενη λύση (αν δεν γίνεται να μοιραστείς τη σύνδεση 512/128 με τον νοικάρη) είναι να ζητήσεις ADSL στο τηλέφωνο της αδερφής σου. Οι αιτήσεις για ADSL, που γίνονται απευθείας στο 134 του ΟΤΕ, ενεργοποιούνται στη συντριπτική τους πλειοψηφία σε 3-5 εργάσιμες ημέρες.

Καλή τύχη.

blackshadow84
18-08-06, 21:39
Αν τυχει και δουλεψει παντως με PSTN καντω post για να το εχουν και αλλοι(και εγω) υπόψη!

TYRONAGA
18-08-06, 21:43
Εγώ πάλι θα ήθελα μια πειστικότερη εξήγηση για αυτό και οχι την Τύχη!

blackshadow84
18-08-06, 21:53
Kαι εγώ θα ήθελα γιατι αν προβούμε σε αυτην την διαδικασία και δεν πετύχει, σκεφτείτε τι ταλαιπωρεία θα περασουμε να βάλουμε παλι την ISDN. Προσπερνώ τα κόστη...
Αλλά φίλε μου κανένας τεχνικός δεν προκειται να κανει τα απαραίτητα tests για να βρούμε απαντησεις ουτε και αν τον πληρωσουμε είτε γιατι δεν εχει την τεχνογνωσια ειτε γιατι δεν έχει την τεχνολογια

ipo
18-08-06, 22:02
Kαι εγώ θα ήθελα γιατι αν προβούμε σε αυτην την διαδικασία και δεν πετύχει, σκεφτείτε τι ταλαιπωρεία θα περασουμε να βάλουμε παλι την ISDN. Προσπερνώ τα κόστη...
Αλλά φίλε μου κανένας τεχνικός δεν προκειται να κανει τα απαραίτητα tests για να βρούμε απαντησεις ουτε και αν τον πληρωσουμε είτε γιατι δεν εχει την τεχνογνωσια ειτε γιατι δεν έχει την τεχνολογια

Αντί για τη μετατροπή της γραμμής από ISDN σε PSTN, μπορεί κάποιος να ζητήσει νέα γραμμή PSTN στο χώρο του. Η ενεργοποίηση δεύτερης γραμμής στον ίδιο χώρο δεν χρεώνεται. Επομένως το κόστος περιορίζεται στην τιμή που χρεώνει ή δεν χρεώνει (αν πας με συμβόλαιο μακράς διαρκείας) ο πάροχος την ενεργοποίηση της γραμμής ADSL. Μοναδικό πρόβλημα στην περίπτωση αυτή η απώλεια του αριθμού τηλεφώνου, αν διακόψεις την αρχική γραμμή ISDN.

TYRONAGA
18-08-06, 22:58
.. Η ενεργοποίηση δεύτερης γραμμής στον ίδιο χώρο δεν χρεώνεται. Επομένως το κόστος περιορίζεται στην τιμή που χρεώνει ή δεν χρεώνει (αν πας με συμβόλαιο μακράς διαρκείας) ο πάροχος την ενεργοποίηση της γραμμής ADSL. Μοναδικό πρόβλημα στην περίπτωση αυτή η απώλεια του αριθμού τηλεφώνου, αν διακόψεις την αρχική γραμμή ISDN.
Μόνο η ενεργοποίση...που δεν είναι και σοβαρό έξοδο.Ομως τρέχει το δεύτερο Πάγιο.

Αν και εφόσον αποκτήσει νεα PSTN γραμμή και δεί οτι ολα πάνε καλά(σε αυτή την γραμμή,έτσι; )γιατί να μην μετατρέψει ύστερα την πρώτη σε pstn για να μην χάσει το νούμερο ;


Βέβαια ολα αυτά μου φαίνονται "ποντιακά" (sorry, καμμια διάθεση ρατσισμού....τρόπος του λέγειν),με αμφίβολο το αποτέλεσμα...

Εφόσον δεν στοιχειοθετείται επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση μπορεί η νέα pstn να δουλέψει και η παλιά οχι.. Κάθε πιθανότητα είναι υπαρκτή και ο συλλογισμός φιλολογικός.

joseph
19-08-06, 15:39
καθόλου αμφίβολο αποτέλεσμα , ας κατέβει ο ΟΤΕ να πει πότε ανανέωσε τελευταία φορά τα χάλκινα καλώδια του;( προ 30ετίας και βάλε ) Ερχεται ο τεχνικός και λέει ότι το καλώδιο κάνει βόλτες απο δω και απο κει και επειδή είναι μπακάληδες χτυπάνε την γραμμή για να δώσουν νέα τηλέφωνα και μετά λένε ξέρεις ο χαλκός είναι χτυπημένος κλπ κλπ κλπ , με αποτέλεσμα τα 2,5 χιλιόμετρα να γίνονται 5 , να είναι κακο φτιαγμένο και να έχεις πρόβλημα ...

Ecuador
21-08-06, 19:06
Τελικά για να καταλάβω. Αν την κάνω PSTN θα είναι ήδη ενεργοποιημένη για DSL? Ή άντε πάλι ενεργοποίηση.
Επίσης, θα μου πείτε πολλά θέλω, αλλά έχω και δεύτερο νούμερο MSN, μπορώ να ζητήσω συγχρόνως να μεταφερθεί σε νέα PSTN για να έχω δύο γραμμές με τα παλιά μου νούμερα;

TYRONAGA
21-08-06, 19:32
Τελικά για να καταλάβω. Αν την κάνω PSTN θα είναι ήδη ενεργοποιημένη για DSL? Ή άντε πάλι ενεργοποίηση.
Επίσης, θα μου πείτε πολλά θέλω, αλλά έχω και δεύτερο νούμερο MSN, μπορώ να ζητήσω συγχρόνως να μεταφερθεί σε νέα PSTN για να έχω δύο γραμμές με τα παλιά μου νούμερα;
Για το πρώτο δεν ξέρω,αλλά δεν βλέπω τον λόγο να χρειάζεται άλλη ενεργοποίηση...τι στο καλό..(φυσικά άλλο modem).
Για το δεύτερο με ενδιαφέρει και εμένα αλλά πάλι είναι δικό σου αριθμός...Η χρέωση φυσικά του πάγιου θα αλλάξει...(2 πάγια pstn είναι ακριβώτερα απο 1 isdn +1 msn βέβαια!!)

Νικαετός
21-08-06, 19:52
Μάλλον , θα χρειαστεί νέα ενεργοποίηση (πάρε το 134 για σιγουριά) .;)

(Οι pstn είναι άλλες πόρτες , θα πρέπει να έχει διαθεσιμότητα το DSLAM σου )

TYRONAGA
21-08-06, 22:32
(Οι pstn είναι άλλες πόρτες , θα πρέπει να έχει διαθεσιμότητα το DSLAM σου )
Α..Ναι
...here we are again .....
Ξεχάσαμε που βρισκόμαστε!!!:sorry:

Ecuador
22-08-06, 14:46
Άαα! Με θυμήθηκε σήμερα ο ΟΤΕ! Κατά τις 13:30 με πήρανε και ρωτήσαν τι πρόβλημα έχω. Αφού εξήγησα τι είχε γίνει τελευταία (θα με άλλαζαν από Marak σε Siemens), μου είπε ότι κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει. Ωραία του λέω, θα το κάνετε λοιπόν; Οπότε μου λέει πρέπει να μιλήσει με συνεργεία κλπ, και θα με πάρει αύριο πάλι...
Άντε γειά. Μου φαίνεται εγώ είμαι ο βλάκας που δεν είμαι διακοπές όπως όλος ο ΟΤΕ.

teo_L20
22-08-06, 15:33
Mόνο μου σου στειλουν κανενα συνεργειο και πληρώσεις για τα 3 λεπτα που θα κατσουν 30-50 ευρω!

TYRONAGA
22-08-06, 20:53
Μου φαίνεται εγώ είμαι ο βλάκας που δεν είμαι διακοπές όπως όλος ο ΟΤΕ.
:rofl::oneup:

Ecuador
23-08-06, 12:41
Και φυσικά σήμερα δε με πήρε ο ΟΤΕ (όπως είχαν υποσχεθεί χθες), αλλά η Forthnet επειδή είδε τη βλάβη να έχει κλείσει. Το crypto τελικά κατάφερε να συνδεθεί (όπως πάντα χωρίς splitters και με 31/64 attenuation), οπότε είδαν από τη Forthnet πως δεν έγινε καμμιά αλλαγή πόρτας (εξακολουθώ να είμαι σε Marak). Όπως είπα και πριν μάλλον πρέπει να αφήσω τα παιδιά του ΟΤΕ στις διακοπές τους και να την κάνω για κανένα νησί...

Akoulis
23-08-06, 13:45
Δεν γυρνας ξανα πισω να κανεις καμια βολτα στο Village και στο Chelsea και πιες και ενα ποτο και για μενα στην Meatpack districk να ηρεμησεις που ηρθες και εμπλεξες με τους αγραμματους τεμπεληδες του Ελλαδισταν που το μονο που ξερουν ειναι να σου περνουν τα λεφτα..;)

NaGR
21-09-06, 18:45
Επειδή είμαι και εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση με μεγάλη απόσταση απο το dslam,ρωτάω τον φίλο Ecuador ή όποιον άλλο ξέρει. Μπορεί να έρθει συνεργείο του ΟΤΕ στο ακίνητο που θέλεις να γίνει η σύνδεση και να μετρήσει απο πριν αν αυτό είναι δυνατό, χωρίς να έχεις κάνει ήδη αίτηση για ADSL? Αν ναι πως ενεργοποιείται αυτή η διαδικασία?

Lumens
22-09-06, 16:35
Δεν γυρνας ξανα πισω να κανεις καμια βολτα στο Village και στο Chelsea και πιες και ενα ποτο και για μενα στην Meatpack districk να ηρεμησεις που ηρθες και εμπλεξες με τους αγραμματους τεμπεληδες του Ελλαδισταν που το μονο που ξερουν ειναι να σου περνουν τα λεφτα..;)


ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ!

Όλοι αγράμματοι...Τεμπέληδες....Και ειδικά ΑΥΤΟΙ μας παίρνουν τα λεφτά...

Αναρωτιέμαι γιατί είσαι ακόμα εδώ τότε.

ΑΜΑΝ ΠΙΑ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.