PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχυτητα 10-15 Kb/s Μαρτιου/Χαριλαου/Θεσσαλονικη



vmavrou
17-08-06, 20:29
Δυστηχως εδω και αρκετο καιρο,κανα μηνα πρεπει να εχει,εχω αυτο το προβλημα.Βεβαια απουσιαζα,και τωρα εχει 2 μερες που εχω ερθει πισω και προσπαθω να δω τι γινεται. Δοκιμασα usb σινδεση,δοκιμασα αλλο καλωδιο,εψαξα το pc για spyware,δοκιμασα demo της forthnet και παλι τα ιδια. Απο hol μου ειπαν χθες οτι θα δηλωσουν βλαβη στον οτε και σημερα με πηραν τηλ και μου ειπαν οτι διωρθωθηκε το προβλημα αλλα παλι τα ιδια.Πηρα στο 1224 και μου ειπαν οτι οντως ηρθαν τενικοι στην περιοχη και διορθωσαν το προβλημα με την ταχυτητα.Το τελευταιο που μου μενει ειναι να δοκιμασω με αλλο pc μηπως φταιει το δικο μου,αν και μου φαινεται αρκετα χλωμο και απο την hol μου ειπαν οτι θα το ξαναδηλωσουν βλαβη στον οτε....Επισης εχω συνδεδεμενο ενα τηλεφωνο πανω στο routet(fritz)και πλεον απο οταν αρχισε το προβλημα με την ταχυτητα οταν χτυπαει το τηλεφωνο η οταν περνω εγω αποσυγχρoνιζει το router.Η συνδεση μου ειναι broadband 384 6+6. Επισης εχω κανει και reset to factory settings.
Ο λογαριασμος μου ερχεται απο την τουμπα αρα καθως και ειμαι ψηλα Μαρτιου αρα μαλλον ανηκω εκει.

Καμμια ιδεα για τα βασανα μου?

Υ.Γ. Μηπως ξερει κανεις ποτε οι τεχνικοι του οτε περνουν 30 ευρω αν δεν βρουν βλαβη?δηλαδη αν ερθουν στο σπιτι μου και δεν βρουν?

vmavrou
17-08-06, 23:18
Μολις δοκιμασε και με ενα laptor και συνδεσα και κατευθειαν το μοδεμ χωρις splitter και παλι τα ιδια :( :( :(

nnn
17-08-06, 23:25
Δοκίμασε αν μπορείς με άλλο modem,αν και μάλλον βλάβη Οτέ δείχνει.
Περίμενε να δεις τι θα σου πουν αύριο.

didisies
18-08-06, 17:17
Ειμαι στην ιδια περιοχη και ΑΚΡΙΒΩΣ τα ΙΔΙΑ προβληματα...
Ειναι απο τον ΟΤΕ...Εμενα μου αλλαξανε πορτα αλλα και παλι εχω χαμηλες ταχυτητες αναλογικα με την 512/128..
Μεγιστες ταχυτητες 30-32kb/sec...μετα την αλλαγη πορτας...
πριν την αλλαγη σαν και εσενα 10-15kb/sec.

vmavrou
18-08-06, 18:21
Να σαι καλα ρε φιλε,τουλαχιστον δεν ειναι απο την καλωδιακη εγκατασταση στο σπιτι,πλεον μεχρι και αυτο σκεφτομουν,αφου εχει και εσυ το ιδιο προβλημα απο τον οτε ειναι. Σημερα ακομα περιμενω απαντηση απο τον οτε,πριν κανα 2 ωρες ακομα το φτιαχναν...

Εσυ το ψαχνεις ακομα η συμβιβαστικες με το 30αρι?

Update : Ενω το μεσημερι η βλαβη φτιαχνοταν δια μαγειας ι βλαβη δεν υπηρχε καν στο 121. Ουτε ανοιχτη ουτε κλειστη...οποτε ο αμοιρος την ξαναδηλωσα,ερχεται και σαββατοκυριακο ...σαν να επιασα joκερ μου φαινεται...

didisies
18-08-06, 21:02
Να σαι καλα ρε φιλε,τουλαχιστον δεν ειναι απο την καλωδιακη εγκατασταση στο σπιτι,πλεον μεχρι και αυτο σκεφτομουν,αφου εχει και εσυ το ιδιο προβλημα απο τον οτε ειναι. Σημερα ακομα περιμενω απαντηση απο τον οτε,πριν κανα 2 ωρες ακομα το φτιαχναν...

Εσυ το ψαχνεις ακομα η συμβιβαστικες με το 30αρι?

Update : Ενω το μεσημερι η βλαβη φτιαχνοταν δια μαγειας ι βλαβη δεν υπηρχε καν στο 121. Ουτε ανοιχτη ουτε κλειστη...οποτε ο αμοιρος την ξαναδηλωσα,ερχεται και σαββατοκυριακο ...σαν να επιασα joκερ μου φαινεται...

Μην μασας και μενα μου κλεινουν τις βλαβες χωρις να εχει διορθωθει το προβλημα...
ΤΟ θεμα ειναι οτι μας γραφουν κανονικα..
Θα ξαναδωσω βλαβη στην HOL για χαμηλες ταχυτητες γιατι τα εχω παρει ...
Εσυ μαλλον εισαι σε χαλασμενη πορτα εκτος και ειναι τοσο χαλια το DSLAM της περιοχης μας.
Για να σωθω ειχα αναβαθμισει σε 512 απο 384 και ολα ηταν καλυτερα αλλα τωρα και εδω χαλια..
Περιμενω την αναβαθμιση σε 1024 απο ΟΤΕ που θα γινει το φθινοπωρο.
Απο τι αρχιζει το τηλεφωνο σου
το δικο μου 2310 3115ΧΧ

vmavrou
18-08-06, 22:11
Εμενα 2310 3095..

Απο δευτερα αν δεν δω φως θα μου στειλουν και τεχνικους του οτε σπιτι να δουν και απο εδω τι γινεται. Εσενα σε επισκεφτηκαν?

Και μας γραφουν κανονικα..και εμεις πληρωνουμε κανονικα...

Και να επιανα 10/15kB καλα θα ηταν,τοσο βγαζει στο speed test τους. Πρακτικα εδω για να μου ανοιξει μια σελιδα θελει 10-20 sec...

didisies
19-08-06, 00:01
Εμενα 2310 3095..

Απο δευτερα αν δεν δω φως θα μου στειλουν και τεχνικους του οτε σπιτι να δουν και απο εδω τι γινεται. Εσενα σε επισκεφτηκαν?

Και μας γραφουν κανονικα..και εμεις πληρωνουμε κανονικα...

Και να επιανα 10/15kB καλα θα ηταν,τοσο βγαζει στο speed test τους. Πρακτικα εδω για να μου ανοιξει μια σελιδα θελει 10-20 sec...


Πες τους να πανε στη ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ και να κανουν τεστ απο εκει για να καταλαβουν οτι κολλησε η πορτα οπως μαλλον και σε μενα...Δε χρειαζεται να ερθουν απο κει..
Μαλλον επεσες σε μ@#@#@ υπαλληλο.
Εμενα εκανε τα τεστ απο εκει και μετα πηγε και μου αλλαξε πορτα..
Τα πραγματα εγιναν καλυτερα αλλα και παλι δεν πιανει καλες τιμες για 512 ουτε για 384
Ασε ειναι πολυ σπασιμο!

vmavrou
19-08-06, 19:53
Οδηγός Κάλυψης ADSL
Συμπληρώστε τον αριθμό τηλεφώνου σας στο σχετικό πεδίο και ελέγξτε τη διαθεσιμότητα τηλεπικοινωνιακής πρόσβασης μέσω κυκλώματος ADSL στην περιοχή που σας ενδιαφέρει.
Αριθμός τηλεφώνου: 23103095..
* Ο αριθμός τηλεφώνου θα πρέπει να είναι μαζί με τον κωδικό της περιοχής σας χωρίς κενά (πχ. 2108762000).
(Α.ΡΥ.Σ)
Πάνω από PSTN γραμμή: Προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL).
Πάνω από ISDN γραμμή: Υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης

Μηπως παιζει και αυτο ρολο στην ταχυτητα?και αν χρειαστει να με αλλαξουν πορτα τι θα γινει που δεν εχει ελευθερη?

Μολις εκανα αυτη την ερωτηση στο Helpline της hol και περιμενω 10 λεπτα στην αναμονη.

Η απαντηση ειναι οτι τοτε θα περιμενω γιατι αυτο ειναι θεμα οτε,οι πορτες ειναι θεμα οτε η hol???

Και οταν ρωτησα τη θαγινει τωρα με την αναβαθμιση της ταχυτητας απο τον οτε τι θα γινει με τα προπληρωμενα πακετα,αν θα αναβαθμιστουν και αυτα με ρωτησε αν εννοω αν μπω σε αλλη πορτα και της ειπα αστο δεν βαριεσαι....


Δυστυχως η ασχετοσυνη δεν εχει οριο. Εγω που δεν ηξερα τιποτα και με αυτα που περναω εμαθα πεντε πραματα αυτοι που και καλα δουλευουν ειναι δυνατον να ειναι τοσο ασχετοι???Βεβαιως για να μην ειμαι ισοπεδωτικος εχω μιλησει και με γνωστες του θεματος στην hol ,και τα περισσοτερα τηλεφωνα μου ειχαν πολλη καλη αντιμετωπιση αλλα το σημερινο με σοκαρε...για οτι ροταγα με εβαζε στην αναμονη...η τα διαβαζε απο καπου,η καποιον ρωταγε...
Δεν μου ειχε τυχει μεχρι στιγμης τετοια εμπειρια...αλλα πλεον τα εχω δει ολα...η μαλλον εχω να ακουσω και να δω πολλα ακομα??


Αμα τσεπωνεις ομως τα λεφτα ετσι ειναι μετα...αυτο για οσους βαλαμε προπληρωμενο και οσους το σκεφτονται...

qspock
22-08-06, 00:11
Λοιπον παιδες, μολις ειδα το topic, το προβλημα σας ειναι θεμα πορτας διπαιστωμενο 100%.

Μενω Χαριλαου, τηλεφωνο τριαρι, και μεχρι στιγμης γνωριζω 3 γραμμες ADSL στην περιοχη μου. Ε, λοιπον στις 2 παρουσιαστηκε ακριβως αυτο το προβλημα αμεσως μετα απο αναβαθμιση τους απο 384 σε 512και εφταιγε η πορτα. Οι οποιες πορτες αφου αλλαχτηκαν (το πως παρακατω) πλεον πανε σφαιρα και οι 2 συνδεσεις.

Πρωτα ειχε προβλημα ενας φιλος μου. Μετα κοπων και βασανων του αλλαξαν πορτα, αφου ο τεχνικος του ΟΤΕ με τον οποιο μιλησε στο τηλεφωνο του ελεγε ΠΩΣ ΕΦΤΑΙΓΕ ΤΟ ΟΤΙ ΕΜΠΑΙΝΕ ΜΕ DIAL-UP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν εχω ακουσει μεγαλυτερη π@π@ρια ρε παιδια, ειλικρινα!

Η δευτερη συνδεση, ηταν κατι το οποιο αντιμετωπισα προσωπικα. Στο τηλεφωνο (121) ο τεχνικος του ΟΤΕ με τον οποιο μιλησα ηταν πολυ μ@λ@κ@ς (μαλλον ο ιδιος ηταν, εχει νεανικη φωνουλα, μας εχει αναλαβει στη Χαριλαου ολους οπως φαινεται). Τη μια ελεγε οτι μπορει να φταιει η forthnet, την αλλη οτι έχω ιο στο PC μου! Μαλιστα μου ειπε να κανω και format γιατι δεν με εμπιστευοταν οταν του ελεγα οτι εκανα τα απαραιτητα scan. Το αποκορυφωμα της βλακειας του? Μου λεει οτι η πορτα δεν εχει τιποτα γιατι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ και πως δεν εχει κανενα ονομα που να εχει αναφερει προβλημα. Αρα δεν εχω προβλημα...!!! Ελα ομως που του πεταξα στη μουρη πως ακριβως το ιδιο προβλημα ειχε ο φιλος μου (βλεπε παραπανω) μια βδομαδα νωριτερα... Και του ειπα εδω και τωρα να σας πω και το ονομα , που κακως δεν εχετε μπροστα σας αφου ειστε ενημερωμενος για την περιοχη μου. Φυσικα δεν απαντησε τιποτα, απλα αποφασισε να στειλει τεχνικο και μαλιστα μου μιλουσε σα να μου κανει χαρη για αυτο.

Μετα απο 2 εργασιμες μερες ηρθε τεχνικος στο σπιτι. Ευτυχως για τα νευρα μου, το παλικαρι που ηρθε δεν ηταν αυτος που μου μιλησε στο τηλεφωνο (αυτος που ηρθε ειχε κοτσο μαλι), ηταν ντομπρος και διαπιστωσε αμεσως το προβλημα και με το laptop του χωρις να χρειαστει να σπασουν παλι τα νευρα μου.

Αρα πειτε τους οτι κανατε τα παντα, το προβλημα παραμενει. Θα στειλουν τεχνικο, θα διαπιστωσει το προβλημα βαζοντας και δικο του router-laptop και θα σας το διορθωσουν. Αυτη ειναι η διαδικασια.

Ειναι προφανες οτι κυκλοφορουν πορτες - μαϊμου στη Χαριλαου και προτεινω η φραση "ΠΟΡΤΕΣ ΜΑΪΜΟΥ" να προστεθει στον τιτλο του τοπικ για να μαθαινει ο κοσμος.

Επισης, οποιαδηποτε διαμαρτυρια για τον συγκεκριμενο τεχνικο (στο τηλεφωνο) που σας κανει τη ζωη δυσκολη να αναφερθει εδω, και αν συνεχισει το ιδιο βιολι να μαθουμε ποιος ειναι και να του κανουμε μια ομαδικη καταγγελεια. Γιατι αυριο μεθαυριο περιμενουμε νεες αναβαθμισεις των γραμμων μας και ποιος ξερει τι εχουμε παλι να τραβηξουμε.

ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ήρεμα με τους χαρακτηρισμούς ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΟΥ ΟΤΕ!


ΥΓ: Αντε και καλως σας βρηκα! :rofl:

vmavrou
22-08-06, 02:22
Φιλε και εγω περιμενω ,αν ολα πανε καλα,αυριο τον τεχνικο ωστε να μετρισει και απο εδω επιτελους και να γινει κατι,γιατι περνανε οι μερες και τιποτα δεν γινεται.
Μεχρι να μπω και να δω το νεο reply στο topic εκανε γυρω στα 5 λεπτα με συνεχες refresh.....

Μολις εχω νεα θα ενημερωσω ;)

vmavrou
22-08-06, 11:50
Ηρθε ο τεχνικος,καταλαβε αμεσως οτι υπαρχει σοβαρο προβλημα,εγινε αλλαγη πορτας και επιτελους επανηλθα στα 37-40kb/s ....

Υπαρχει Θεος....εστω με καθυστερηση :)

Οσο για τον τεχνικο που λες στο 121 δεν εχω ιδια εμπειρια οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη,καθως βασικα μιλουσα με τεχνικη υποστηριξη hol και με το 1242.Μονο 2 φορες μιλησα με 121 και μιλησα με γυναικα.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια guys !

allergic
23-08-06, 16:12
ειμαι απο τις 8 αυγουστου με dsl απο Hol/Διοδος με 384/128 στην περιοχη της χαριλαου(dislam intracom). μεχρι χθες ολα ηταν υπεροχα με σταθερο downloading πανω απο 40 kb/s.απο χθες το βραδυ ομως εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα, δηλαδη maximum ταχυτητα 15 kb/sec. δηλωσα βλαβη στην Hol μολις και περιμενω να με ειδοποιησουν. αυτο που οφειλω να παραδεχτω ειναι οτι μου παρεχεται απο την Hol απιστευτη τεχνικη υποστηριξη μεχρι στιγμης. περιμενω νεοτερα και θα τα καυαγραψω και εδω μολις λυθει το προβλημα.

vmavrou
23-08-06, 18:00
Απο οτι φαινεται η δουλεια υπαρχει προβλημα με τις πορτες φιλε,πες να ερθει τεχνικος στην hol να τελιωσεις μπαμ-μπαμ γιατι εγω διακοσια πραματα δοκιμασα και τιποτε,και μολις ηρθε ο τεχνικος φτιαξαν ολα σε ενα μισαωρο.

Λες να μου δωσαν την πορτα σου και να σου δωσαν την δικια μου??? :) :) :)

Υ.Γ Για την περιοχη μας απο οτι εμαθα αναβαθμιση απο οτε 29 Αυγουστου ;)

allergic
23-08-06, 18:44
εδω και λιγη ωρα ολα καλα. πραγματικη ταχυτητα 310 kbps ;)

ευτυχως ηταν παροδικο. αυτο για τις 29 αυγουστου πολυ με χαροποιησε(αν και ειμαι λιγακι ανυπομονος να το δω)!!!

με ποια υπηρεσια του οτε επικοινωνησες??

vmavrou
23-08-06, 19:51
Αυτο το εμαθα απο γνωριμιες...:) :)

DiMeRR
26-08-06, 15:00
παιδια ειμαι κι εγω χαριλαου και φαινεται οτι εχω το ιδιο προβλημα με εσας.Να ρωτησω αυτοι που ειχαν το προβλημα με τις πορτες στο dsl test τους εβγαζε κανονικες ταχυτητες στα speedtest??γιατι εμενα παρολο που επιανα μονο 10κβ/sec στο speedtest μου εβγαζε κανονικα 320kbps

vmavrou
26-08-06, 16:34
Οχι φιλε εμενα και στο speedtest εβγαζε τοσο.Τοτε πολυ πιθανο να φταιει ο server Που δοκιμαζεις να κατεβασεις

chris40
01-09-06, 00:39
καλησπερα.....εγω ειμαι κεντρο πεφτωστον ΟΤΕ στην ερμου πανω σε dislam alcatel...εχω διλωσει πολλες φορες βλαβη για χαμηλη ταχυτητα αλλα καθε φορα που επαιρνα τηλεφωνο μου ελεγαν οτι το συνεργειο διορθωσε την βλαβη και την εκλεισε αλλα χωρις να εχω ενημερωθει...

το προβλημα συνεχιζει ακομα και τωρα . ειναι χειροτερσα τα πραγματα γιατι εχει γυρισει ο κοσμος απο τις διακοπες του ακι εχουν φρακαρει οι γραμμες αλλα πλεον βαρεθηκα να ακουω απο τους υπαλληλους του ΟΤΕτα ιδια και τα ιδια συνεχεια....

ελπιζω οταν γινει η αναβαθμιση να στρωσουν τα πραγματα..


φιλικα chris 40

dimitris_v
01-09-06, 07:57
Φίλε μου το έχω ξαναγράψει. Κανένας διπλασιασμός δε θα λύσει τα προβλήματα. Το ελληνικό δίκτυο αυτή τη στιγμή και για αρκετό καιρό ακόμη πιστεύω, δεν αντέχει τον υπάρχοντα και συνεχώς αυξανόμενο φόρτο. Σε έναν μποτιλιαρισμένο δρόμο μπορεί να σου δώσουν ferrari αλλά πιο γρήγορα δε θα πας ότι και να κάνεις. Είμαι σίγουρος ότι ο διπλασιασμός περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσει παρά θα λύσει.

Μακάρι να κάνω λάθος

didisies
04-09-06, 23:16
παιδια ειμαι κι εγω χαριλαου και φαινεται οτι εχω το ιδιο προβλημα με εσας.Να ρωτησω αυτοι που ειχαν το προβλημα με τις πορτες στο dsl test τους εβγαζε κανονικες ταχυτητες στα speedtest??γιατι εμενα παρολο που επιανα μονο 10κβ/sec στο speedtest μου εβγαζε κανονικα 320kbps


Φταιει η πορτα (slot). Πες τους για αλλαγη πορτας.
Ακριβως τα ιδια εκανε σε εμενα ιδιο DSLAM.

qspock
08-09-06, 03:16
παιδια ειμαι κι εγω χαριλαου και φαινεται οτι εχω το ιδιο προβλημα με εσας.Να ρωτησω αυτοι που ειχαν το προβλημα με τις πορτες στο dsl test τους εβγαζε κανονικες ταχυτητες στα speedtest??γιατι εμενα παρολο που επιανα μονο 10κβ/sec στο speedtest μου εβγαζε κανονικα 320kbps

Το speedtest εβγαζε κανονικοτατες ταχυτητες. Μαλιστα αυτο επικαλεστηκε και ο ακατανομαστος τεχνικος απο το τηλεφωνο για να με πεισει οτι ολα ειναι μια χαρα. Φυσικα το κατεβασμα ηταν 10Kb/s και βεβαιως εφταιγε η πορτα για αυτο, οπως τελικα αποδειχτηκε οταν αυτη αλαχτηκε.

Μια ακομα αποδειξη οτι τα speedtest ειναι αναξιοπιστα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.