PDA

Επιστροφή στο Forum : Sagem μπορώ να κόψω την ασύρματη μετάδοση από wireless router;



george154
17-08-06, 21:51
Γειά και χαρά σε όλους σας.
Μπορεί κανείς να μου πεί πώς μπορώ ένα wireless modem/router να το κάνω να συνδέεται με το PC μόνο με το καλώδιο Δικτύου (RJ45); Δηλαδή θέλω να σταματήσω την ασύρματη εκπομπή του Wireless Router και να συνδέεται με το PC μόνο ενσύρματα. Το router είναι το SAGEM 1540 WG. Ευχαριστώ πολύ γιά την προσοχή σας.

xanoutas
17-08-06, 22:39
Δεν ξέρω ακριβώς τον router σου,αλλά θα σου πω πως το κάνω στο δικό μου(Linksys WAG 354).Άνοιξε έναν internet browser και μπες στην σελίδα του router γράφοντας την IP του εκεί που βάζεις το URL, 192.168.1.1 πρέπει να είναι, και έπειτα σε κάποιο Tab θα πρέπει να γράφει "wireless" . Κάνε το disable από εκεί και είσαι έτοιμος!

euri
17-08-06, 22:42
και έπειτα σε κάποιο Tab θα πρέπει να γράφει "wireless" . Κάνε το disable από εκεί και είσαι έτοιμος!

Δεν είναι απαραίτητο ότι το υποστηρίζει το μηχάνημα (ή το firmware) ;)

ghostnik
17-08-06, 22:52
Το 1540WG έχω την εντύπωση οτι τουλάχιστον στο Web Interface με το 1500WG.
Δές στο Web Interface => Wireless άν έχει επιλογή Enable - Disable ...

DrDSL
18-08-06, 12:14
Γειά και χαρά σε όλους σας.
Μπορεί κανείς να μου πεί πώς μπορώ ένα wireless modem/router να το κάνω να συνδέεται με το PC μόνο με το καλώδιο Δικτύου (RJ45); Δηλαδή θέλω να σταματήσω την ασύρματη εκπομπή του Wireless Router και να συνδέεται με το PC μόνο ενσύρματα. Το router είναι το SAGEM 1540 WG. Ευχαριστώ πολύ γιά την προσοχή σας.
Εγώ έχω το SAGEM F@st 1500WG (ίδιο με το δικό σου αλλά για PSTN). Για να απενεργοποιήσεις το Wireless τμήμα κάνε τα εξής:

1. Κάνε log-in στο router με έναν browser εισάγοντας τη διεύθυνσή του στο address bar (π.χ. 192.168.2.1).
2. Επέλεξε "WIRELESS" στην αριστερή λίστα.
3. Επέλεξε "Disable" στην επιλογή αριστερά.
4. Κλίκαρε "Apply" και άφησε το router να κάνει reboot.

Αν τα κάνεις σωστά θα πρέπει να σβήσει το λαμπάκι "WLAN" πάνω στο router και είσαι έτοιμος.

george154
18-08-06, 18:23
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους. Σας εύχομαι να βρίσκετε λύσεις πάντα σε όλα σας τα προβλήματα και υπόσχομαι να βοηθήσω και εγώ όσο μπορώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.