PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x 1024



klou
17-08-06, 22:24
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το παρακάτω περιστατικό.
Ήμουν κάτοχος μιας 512 ΟΤΕ γραμμής και μιας σύνδεσης Forthnet η οποία έληξε στις 10/8.
Κατόπιν αιτήσεων που έγινε στις 8/8 για ένταξη μου στο conn-x 1024 , σήμερα, 17/8 μπήκα στο internet με κωδικούς της otenet.
Υποτίθεται ότι διάλεξα Conn-x αν και ακριβότερο, για να μην υποστώ καθυστερήσεις και διακοπές γραμμών. Η γραμμή όντως δεν διεκόπη , παρόλαυτα η Forthnet και τα demo της με συνόδευαν όλες αυτές τις ημέρες, που ακόμη δεν έχω καταλάβει το γιατί δεν μου χορηγήθηκαν οι κωδικοί , αφού ήδη είχα γραμμή ή τουλάχιστον, ένα demo.

Άλλα λέγανε στο 134, άλλα στο 1242 και φυσικά, άλλα στην Otenet, που επιβεβαίωσε την φήμη συμπεριφοράς "δημοσίου" , λέγοντας κάτι τέτοιο δίχως επιφύλαξη διότι στο δημόσιο εργάζομαι και εγώ.
Αρχίζαν με το : "Σε 3 ημέρες ,θα έχετε 1024 γραμμή και σύνδεση". Ο υπάλληλος όμως στο 134, στις 8/8 φαίνεται ότι δεν έκανε σωστά τη δουλειά του γιατί ενώ μιλήσαμε για ένταξη στο conn-x και αναβάθμιση στα 1024, έγραψε σαν αίτημα μόνο το πρώτο σκέλος.
Έτσι κι εγώ, επαναλάμβανα τα αιτήματα για αναβάθμιση για 4 συνεχόμενες ημέρες αφού μια περίεργη αύρα στα τμήματα του ΟΤΕ, δεν ήθελε να αναβαθμιστώ και κάθε μέρα το αίτημα μου δεν υπήρχε!
Finally , την παρασκευή 11 του μήνα μας, το αίτημα μου καταχωρήθηκε με επιτυχία στο σύστημα της OTE-Otenet και η αναβάθμιση έγινε στις 17.
Το παράδοξο είναι ότι τόσες μέρες, αν δεν ήταν η Forthnet και τα demo της θα είχα μείνει χωρίς internet.
"Καλοί μου άνθρωποι", δώστε μου τους κωδικούς, ας μπαίνω με 512 και μόλις γίνει η αναβάθμιση θα μπαίνω με 1024, αφού οι κωδικοί δεν αλλάζουν". ΌΟΟΧΙ πρώτα θα γίνει η αναβάθμιση και μετά τους κωδικούς. Τηλεφωνείστε στην Οτενέτ για demo αν το χρειάζεστε.

"Θέση 12 τάδε επίθετο πως μπορώ να σας εξυπηρετήσω..."
Καλησπέρα, έχω μια ondslhome 1024 σε εξέλιξη και μέχρι να λάβω τους κωδικούς σας παρακαλώ να μου χορηγήσετε ένα demo account για να κάνω και γώ τη δουλειά μου.

Έλα όμως, που το διαεταιρικό υπερσύστημα έδειξε ότι ήμουν πελάτης του ΟΤΕ και όχι της Οτενέτ.
Έτσι πολύ σωστά ο υπάλληλος μου είπε σαν να μάλωνε ένα 10χρονο αγόρι.
"Κύριε μου, είστε πελάτης του ΟΤΕ και ζητάτε demo της Οτενέτ; Να πάρετε στον ΟΤΕ να σας δώσουν"
"Μα εσείς δεν είστε ο πάροχος του conn-x" ; Τον ρωτάω και εγώ..
"Ναι αλλά το conn-x είναι προϊόν του ΟΤΕ, ας πέρνατε ondslKit να σας εξυπηρετήσουμε"... Και μισό λεπτό παρακαλώ και τα ίδια και ο προϊστάμενος.
"Δηλαδή αν κλείσω, ξαναπάρω και ζητήσω demo προσποιούμενος ότι είμαι υποψήφιος πελάτης σας θα μου δώσετε;"
Και η απάντηση των 5 όσκαρ.." Μα το σύστημα μας θα δείξει ότι είστε κάτοχος conn-x μόλις βάλουμε το τηλέφωνο σας"
"Δεν μπορώ δηλαδή να σας πώ κάποιο άλλο νούμερο φιλικού μου προσώπου έτσι;"..
"εεεε...."
----
Αυτοί είναι οι Ποτετζίδες, κυρίες και κύριοι και να τους χαιρόμαστε , και του χρόνου.

sdikr
17-08-06, 22:31
Δεν δου ειπαν κάτι κακό,
αλλό οτενετ, αλλό οτε, και αλλο cosmote

No-Name
17-08-06, 22:34
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το παρακάτω περιστατικό.
Ήμουν κάτοχος μιας 512 ΟΤΕ γραμμής και μιας σύνδεσης Forthnet η οποία έληξε στις 10/8.
Κατόπιν αιτήσεων που έγινε στις 8/8 για ένταξη μου στο conn-x 1024 , σήμερα, 17/8 μπήκα στο internet με κωδικούς της otenet.
Υποτίθεται ότι διάλεξα Conn-x αν και ακριβότερο, για να μην υποστώ καθυστερήσεις και διακοπές γραμμών. Η γραμμή όντως δεν διεκόπη , παρόλαυτα η Forthnet και τα demo της με συνόδευαν όλες αυτές τις ημέρες, που ακόμη δεν έχω καταλάβει το γιατί δεν μου χορηγήθηκαν οι κωδικοί , αφού ήδη είχα γραμμή ή τουλάχιστον, ένα demo.

Άλλα λέγανε στο 134, άλλα στο 1242 και φυσικά, άλλα στην Otenet, που επιβεβαίωσε την φήμη συμπεριφοράς "δημοσίου" , λέγοντας κάτι τέτοιο δίχως επιφύλαξη διότι στο δημόσιο εργάζομαι και εγώ.
Αρχίζαν με το : "Σε 3 ημέρες ,θα έχετε 1024 γραμμή και σύνδεση". Ο υπάλληλος όμως στο 134, στις 8/8 φαίνεται ότι δεν έκανε σωστά τη δουλειά του γιατί ενώ μιλήσαμε για ένταξη στο conn-x και αναβάθμιση στα 1024, έγραψε σαν αίτημα μόνο το πρώτο σκέλος.
Έτσι κι εγώ, επαναλάμβανα τα αιτήματα για αναβάθμιση για 4 συνεχόμενες ημέρες αφού μια περίεργη αύρα στα τμήματα του ΟΤΕ, δεν ήθελε να αναβαθμιστώ και κάθε μέρα το αίτημα μου δεν υπήρχε!
Finally , την παρασκευή 11 του μήνα μας, το αίτημα μου καταχωρήθηκε με επιτυχία στο σύστημα της OTE-Otenet και η αναβάθμιση έγινε στις 17.
Το παράδοξο είναι ότι τόσες μέρες, αν δεν ήταν η Forthnet και τα demo της θα είχα μείνει χωρίς internet.
"Καλοί μου άνθρωποι", δώστε μου τους κωδικούς, ας μπαίνω με 512 και μόλις γίνει η αναβάθμιση θα μπαίνω με 1024, αφού οι κωδικοί δεν αλλάζουν". ΌΟΟΧΙ πρώτα θα γίνει η αναβάθμιση και μετά τους κωδικούς. Τηλεφωνείστε στην Οτενέτ για demo αν το χρειάζεστε.

"Θέση 12 τάδε επίθετο πως μπορώ να σας εξυπηρετήσω..."
Καλησπέρα, έχω μια ondslhome 1024 σε εξέλιξη και μέχρι να λάβω τους κωδικούς σας παρακαλώ να μου χορηγήσετε ένα demo account για να κάνω και γώ τη δουλειά μου.

Έλα όμως, που το διαεταιρικό υπερσύστημα έδειξε ότι ήμουν πελάτης του ΟΤΕ και όχι της Οτενέτ.
Έτσι πολύ σωστά ο υπάλληλος μου είπε σαν να μάλωνε ένα 10χρονο αγόρι.
"Κύριε μου, είστε πελάτης του ΟΤΕ και ζητάτε demo της Οτενέτ; Να πάρετε στον ΟΤΕ να σας δώσουν"
"Μα εσείς δεν είστε ο πάροχος του conn-x" ; Τον ρωτάω και εγώ..
"Ναι αλλά το conn-x είναι προϊόν του ΟΤΕ, ας πέρνατε ondslKit να σας εξυπηρετήσουμε"... Και μισό λεπτό παρακαλώ και τα ίδια και ο προϊστάμενος.
"Δηλαδή αν κλείσω, ξαναπάρω και ζητήσω demo προσποιούμενος ότι είμαι υποψήφιος πελάτης σας θα μου δώσετε;"
Και η απάντηση των 5 όσκαρ.." Μα το σύστημα μας θα δείξει ότι είστε κάτοχος conn-x μόλις βάλουμε το τηλέφωνο σας"
"Δεν μπορώ δηλαδή να σας πώ κάποιο άλλο νούμερο φιλικού μου προσώπου έτσι;"..
"εεεε...."
----
Αυτοί είναι οι Ποτετζίδες, κυρίες και κύριοι και να τους χαιρόμαστε , και του χρόνου.

Kαταρχάς στην ΟΤΕΝΕΤ δεν λένε θέση αλλά μόνο επώνυμο.
Δεύτερον άλλο ΟΤΕ και άλλο ΟΤΕΝΕΤ εσύ πήρε connx οποτε ποιο το πρόβλημα σου με την ΟΤΕΝΕΤ?
Και επειδή ο πάροχος του connx είναι ο ΟΤΕ παρακαλώ να πάει και στο αντίστοιχο section. :)

vaggoulas
17-08-06, 23:41
Δεύτερον άλλο ΟΤΕ και άλλο ΟΤΕΝΕΤ εσύ πήρε connx οποτε ποιο το πρόβλημα σου με την ΟΤΕΝΕΤ?
Τα conn-x από ποιον πάροχο παίρνουν IP για να συνδεθούν στο internet?Ο ΟΤΕ δεν δίνει συνδρομές internet δικιές του.Την OTEnet μεταπωλεί.Αλλά ουσιαστικά η εταιρία είναι μία.ΟΤΕ.

No-Name
17-08-06, 23:44
Δεν είναι μία εταιρεία 2 είναι..... :)

vaggoulas
17-08-06, 23:46
Δεν είναι μία εταιρεία 2 είναι..... :)
Ναι και εντελώς τυχαία έχουν μέσα στο όνομα το ίδιο συνθετικό... ΟΤΕ :rofl:

sdikr
17-08-06, 23:48
Ναι και εντελώς τυχαία έχουν μέσα στο όνομα το ίδιο συνθετικό... ΟΤΕ :rofl:

η Νετ ποια εταίρια είναι;

:p

No-Name
17-08-06, 23:49
Και η κοσμοτε είναι με τον ΟΤΕ το ίδιο τότε

vaggoulas
17-08-06, 23:50
η Νετ ποια εταίρια είναι;

:p
Είναι αυτή που κρατάει από το χέρι την Cosmo και προσπαθούν να ξελασπώσουν τον ΟΤΕ :p

No-Name
17-08-06, 23:53
Οταν ξεκολήσετε από την ιδεα πώς ΟΤΕ-ΟΤΕΝΕΤ-COSMOTE είναι το ίδιο και το αυτό, θα μπορέσουμε να κάνουμε κουβέντα περί διαχωρισμού πακέτου connx-ondsl kit και ανταγωνισμού των 2,όσο υπάρχει κόλλημα τότε πάσο.

vaggoulas
17-08-06, 23:58
Οταν ξεκολήσετε από την ιδεα πώς ΟΤΕ-ΟΤΕΝΕΤ-COSMOTE είναι το ίδιο και το αυτό
Δηλαδή η cosmote και η OTEnet ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΥΓΑΤΡΙΚΕΣ του ΟΤΕ?

No-Name
18-08-06, 00:00
άλλο θυγατρικές άλλο ίδιες....
Ρε παιδιά ελληνικά μιλάμε νομίζω εδω μέσα :p

sdikr
18-08-06, 00:03
Δηλαδή η cosmote και η OTEnet ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΥΓΑΤΡΙΚΕΣ του ΟΤΕ?


Ξεχασες την oteglobe Που αγοράσουν αρκετοι πάροχοι Bandwidth Με το εξωτερικό,

.....

και την InfoOte, κλπ κλπ κλπ

lamesaint
18-08-06, 00:14
Οταν ξεκολήσετε από την ιδεα πώς ΟΤΕ-ΟΤΕΝΕΤ-COSMOTE είναι το ίδιο και το αυτό, θα μπορέσουμε να κάνουμε κουβέντα περί διαχωρισμού πακέτου connx-ondsl kit και ανταγωνισμού των 2,όσο υπάρχει κόλλημα τότε πάσο.


Δηλαδή η cosmote και η OTEnet ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΥΓΑΤΡΙΚΕΣ του ΟΤΕ?

Πάντως όσοι έχουν conn-X και πάνε στο WebSelfCare να δουν τα χαρακτηριστικά του λογαριασμού τους βλέπουν ένα ώραιο φαρδύ πλατύ OnDSL Home ;-)

Είναι όντως 3 διαφορετικές εταιρείες αλλά μερικές φορές είτε αυτοί δεν το ξέρουν ;-)
είτε διατηρούν εκλεκτικές συγγένειες ;-)

klou
18-08-06, 01:00
1)Ποιος είπε ότι είναι ίδιες οι εταιρίες; Είναι θυγατρικές , απλώς έχουν το ίδιο σύστημα με τους ίδιους ΚΩΔΙΚΟΥς ΠΕΛΑΤΗ. Βλέπετε, παλιότερα είχα μια σκέτη σύνδεση otenet, και δεν μπορούσα να κάνω νέο conn-x στο ίδιο όνομα :hmm:

Ώς προς αυτή την παρατήρηση, δεν λέμε κάτι διαφορετικό με τους διαφωνούντες, αλλά εξηγείστε μου τούτο. Ο πάροχος του conn-x δεν είναι η otenet ; Εγώ στην Otenet δεν πήρα τηλέφωνο για ενεργοποίηση της ondslHome 1024 ; στο my.otenet.gr δεν μπήκα;
Γιατί αυτή η αντιμετώπιση λές και είμαι πελάτης της telepassport ;

Αυτό : "Είστε πελάτης του ΟΤΕ, συνεπώς δεν δίνουμε DEMO" είναι από τα Α-ΓΡΑ-ΦΑ και διαφωνούμε κάθετα με όποιον υποστηρίζει ότι η τακτική αυτή της Otenet, να μην εξυπηρετεί με ένα demo τους πελάτες του ΟΤΕ, πού έτσι κι αλλιώς έχουν ώς πάροχο τους την OTEnet.

2) Όταν τηλεφώνησα εγώ αγαπητέ συνφορουμήτη, ο αγαπητός Ποτενετ, μου ανακοίνωσε την θέση του , το επίθετο του και την πρόθεση του να με εξυπηρετήσει. Ψέμματα δεν λέω, απλά λέω τον πόνο μου:p

3) Τα απωλεσθέντα αιτήματα για αναβάθμιση δεν θα τα σχολιάσει κανείς ; Αυτήν την τέλεια οργάνωση στην μεγαλύτερη επιχείρηση τηλεπικοινωνιών και ίντερνετ της χώρας , η οποία αποτελείται από α) Τον ΟΤΕ β) την θυγατρική otenet ( αυτά μας ενδιαφέρουν στην παρούσα περίπτωση).

4) Δεν μου είπαν κάτι κακό έτσι ; Ότι θα γίνει η διαδικασία σε 3 ημέρες, και κράτησε από τις 8 μέχρι τις 17 δεν είναι κακό, όχι. Το ότι δεν με εξυπηρέτησαν δίνοντας μου ένα demo για να κανω τη δουλειά μου, ούτε κι αυτό είναι κακό.
Το ότι κάθε φορά μου λέγαν ότι το αίτημα μου προωθήθηκε , ενώ αυτό που εννοούσαν είναι "εξαφανίστηκε" , αυτό είναι κακό ;

5) Δεν αντιδικώ με κανέναν. Απλά περίμενα καλύτερη εξυπηρέτηση όσον αφορά τις παρεχόμενες υπηρεσίες τους. Στον τρόπο που μιλούσαν ήταν ολοι τους ευγενικοί, εκτός από τον κύριο ο οποίος ΔΕΝ έλεγε να καταλάβει ότι μπορώ ανα πάσα στιγμή να κλείσω το τηλέφωνο, να το ξανασηκώσω και να πάρω αυτό το χρυσό DEMO που δεν δίνεται στους πελάτες του ΟΤΕ(!!).

platonas
18-08-06, 08:15
Εγω ειχα 384 απο ΟΤΕ με provider forthnet.Εκανα αιτηση για 512 connx στις 11 του μηνα...στις 14 εγινε η γραμμη 512 και μου ειπαν οτι αν δεν με παρει κανεις μεχρι σημερα στις 11 να μου δωσει κωδικους,να παρω και να τους ζητησω εγω κτλ.

Αποτελεσματα θα δουμε σημερα!!
Παλι καλα που η 4νετ σταματησε την προσβαση 2 μερες μετα την ληξη και λογικα θα περασω 1 μερα χωρις νετ! (ελπιζω)

Mythos
18-08-06, 11:19
Κι εγω τα ιδια προβληματα ειχα μεχρι να αλλαξει η γραμμη σε 512 και να μου δωσουν τους κωδικους.
Παντα ολο και κατι ξεχνανε να συμπεριλαβουν στην αιτηση. Πλεον δεν νομιζω οτι γινεται τυχαια, το εχουν αναφερει αρκετα ατομα αυτο.
Και μετα τους κυνηγας για να παρεις τους κωδικους!!! Κι εγω με demo την εβγαλα για περιπου μια βδομαδα μεχρι να ερθουν εκεινοι οι κωδικοι.
Ευτυχως δεν εχω προβληματα με τη γραμμη, αλλα η εξυπηρετηση τους οντως ειναι απαραδεκτη, γιατι δεν ειναι μεμονωμενα περιστατικα αυτα. Ειναι ο κανονας.
Για να μην αναφερω το οτι μετα απο ενα μηνα που πηρα το conn-x, ριξανε την τιμη του πακετου αλλα η μειωσει δεν ισχυει για μενα!!! Δεν το καταλαβα αυτο, δεν εχω προπληρωσει τους μηνες. Καθε μηνα δινω τα λεφτα, γιατι να μη ισχυσει η μειωση?
Αλλα απο κλεφτες τι να περιμενεις.

platonas
18-08-06, 11:33
Φιλε εμενα μου τηλεφωνισαν την δευτερα και ειπαν να με πανε στο 512 πακετο με 22.50 γιατι νομιζαν οτι ημουν με τα 28 ευρω!

Μαλλον περνουν σιγα σιγα τηλεφωνο τους παλιους!

Mythos
18-08-06, 12:10
Δηλαδη ειχες αγοραασει το conn-x με τα 28,5 το μηνα, και σε πηραν τηλεφωνο να σου πουν οτι θα σου κανουν τη μειωση στα 22,5??????
Σιγουρα δε σου ειπαν οτι θα εχεις αλλους 6 μηνες δεσμευση (συνολο 12) ?

klou
18-08-06, 14:41
Εγώ πάντως είχα ακούσει περιστατικά για την συμπεριφορά τους, έτσι δεν κατηγορώ κανέναν άλλον παρά μόνο τον εαυτό μου που ενώ ήξερα την πάτησα.
Δυστυχώς, το conn-x και η εξάμηνη δέσμευση ήταν μονόδρομος μιας και μετακομίζω σε 6 μήνες οπότε μαζί με την υπόσχεση της μη διακοπής του internet το θεώρησα ώς την καλύτερη λύση.

Τόσο καιρό με Forthnet ειλικρινά, χωρίς να έχω κάποιο όφελος από αυτό που λέω, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Όποτε ήθελα έπαιρνα παράταση, όποτε ήθελα πλήρωνα( και μετά από 10ήμερο) , όποτε ήθελα έπαιρνα demo, ακόμα και όταν έγινα πελάτης της altecnet για λίγο καιρό με demo της Forthnet την έβγαλα.

Μαζί με τις γραμμές μας, γίνεται να αναβαθμίσουν και την εξυπηρέτηση τους ;

kontogianis
18-08-06, 17:46
Φιλε εμενα μου τηλεφωνισαν την δευτερα και ειπαν να με πανε στο 512 πακετο με 22.50 γιατι νομιζαν οτι ημουν με τα 28 ευρω!

Μαλλον περνουν σιγα σιγα τηλεφωνο τους παλιους!

H γραμμή σου όμως δέν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη έτσι δεν είναι?Όσοι πήραν την προσφορά του Μαρτίου με 6μηνη δέσμευση μένουν στα 384 με 22,50, 512 με 28,50 μέχρι το πέρας του 6 μήνου.Δεν είναι κλεψιά απλά είναι 6μηνο πακέτο με συγκεκριμένους όρους για όλη τη διάρκεια του 6 μήνου.Στις μέρες μας οι πιο πολύ πάροχο μαςι δεσμεύουν για 12μηνο σε συγκεκριμένες τιμές και δεν μας αφήνουν να οφελειθούμε απο τις συνεχείς πτώσεις.

NiKapa
18-08-06, 23:36
Σχετικα με την σχεση Οτε..Οτενετ κτλ..απλα σας λεω οτι συγγενης μου που εργαζεται στον Οτε μου ειπε προσφατα οτι αυτην την στιγμη ο μεγαλυτερος ανταγωνιστης του Οτε δεν ειναι η 4νετ αλλα η Οτενετ...τα συμπερασματα δικα σας..

chatasos
19-08-06, 00:21
Σχετικα με την σχεση Οτε..Οτενετ κτλ..απλα σας λεω οτι συγγενης μου που εργαζεται στον Οτε μου ειπε προσφατα οτι αυτην την στιγμη ο μεγαλυτερος ανταγωνιστης του Οτε δεν ειναι η 4νετ αλλα η Οτενετ...τα συμπερασματα δικα σας..
Συμφωνώ απόλυτα....
Ανταγωνίζονται για το ποιος πρέπει να έχει την διαχείρηση των κοινών τους μηχανημάτων:p

klou
19-08-06, 01:12
Σχετικα με την σχεση Οτε..Οτενετ κτλ..απλα σας λεω οτι συγγενης μου που εργαζεται στον Οτε μου ειπε προσφατα οτι αυτην την στιγμη ο μεγαλυτερος ανταγωνιστης του Οτε δεν ειναι η 4νετ αλλα η Οτενετ...τα συμπερασματα δικα σας..

Ναί, τα δικάς μας συμπεράσματα είναι ότι είναι ότι έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια με τον εσωτερικό ανταγωνισμό και την πληρώνουν οι πελάτες.
Αυτός δεν είναι ανταγωνισμός, αλλά συναγωνισμός :p

kirilos2000
20-08-06, 03:03
Εγώ πάντως και παλιότερα που είχα OnDsl kit και τώρα με Conn-X, είχα άψογη εξυπηρέτηση από οτενέτ :)

teo_L20
20-08-06, 08:46
H OTENET σε μερικούς φερθηκε αριστα. Σε μερικούς όμως τους απογοήτευσε.
Εγω είμαι ενας απο τους πρώτους...;)

klou
20-08-06, 13:55
Πάντα υπάρχουν τα κακά και τα καλά περιστατικά.
Το θέμα δεν είναι τόσο ποια είναι τα περισσότερα, αλλά σε μια εταιρία του μεγέθους του ΟΤΕ, δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει το περιστατικό που αναφέρω στην πρώτη σελίδα γιατί είναι το λιγότερο αστείο και απαξιωτικό για το προσωπικό του και την εικόνα του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.