PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπερδεμα!!!!



w4ts
18-08-06, 12:03
Δεν θα σας κουράσω! Έχω πρόβλημα με την σύνδεση adsl και από ότι μου είπανε και η τεχνική και τα παιδιά εδώ στο forum το πρόβλημα μου είναι ότι είμαι σχεδόν στα όρια σε απόσταση από το dslam και το σήμα μου έχει Noise και εξασθένηση!
Τώρα πάμε στο μπέρδεμα έχω isdn γραμμή και το modem level1FBR1407B τα παιδιά εδώ στο forum σαν λύση μου πρότειναν να πάρω το speedtouch 536 που ίσως βελτίωση λίγο το σήμα μου
Από την άλλη ο τεχνικός μου είπε ότι ίσος θα πρέπει να κάνω την γραμμή μου από idsn σε pstn γιατί λέει συχνά συμπεριφέρεται καλυτέρα σε μακρινές αποστάσεις!
Έλα όμως εγώ που δεν ξερώ τι να κάνω τώρα!! Να πάρω το speedtouch 535i η να αλλάξω την γραμμή μου από isdn σε pstn που σημαίνει ότι πρέπει να πάρω και new modem για pstn γραμμή!

Πείτε μου σας παρακαλώ την γνώμη σας!!:worthy:

Νικαετός
18-08-06, 12:15
Αυτό το "ίσως" είναι που μπερδεύει την κατάσταση . Ίσως και στην μια περίπτωση , ίσως και στην άλλη . Πάντως αυτό το "η pstn συμπεριφέρεται καλύτερα" το έχω ακούσει αρκετές φορές . Δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω με σιγουριά . Από την άλλη βέβαια , αν αγοράσεις το speedtouch , μπορείς πάντα να το πουλήσεις ή να το αντικαταστήσεις με άλλο για pstn , από το κατάστημα που θα το αγοράσεις - αρκεί να συννενοηθείς από την αρχή .

(Δεν γνωρίζω αν μπορείς με αλλαγή firmware να το ΄κάνεις από isdn - pstn (μπορείς όμως να το τσεκάρεις στο αντίστοιχο subforum )

Πρόταση δική μου : Αγοράζεις το speedtouch με τις προϋποθέσεις που είπαμε και αν δεν κάνει ούτε αυτό , τσεκάρεις διαθεσιμότητα στις πόρτες και κάνεις την μετατροπή σε pstn .

Aυτά και καλή τύχη. ;)

joseph
18-08-06, 12:48
μία ψήφος και απο μένα για pstn , 5 μήνες με isdn τίποτα , 1 βδομάδα με pstn αμέσως ...

teo_L20
18-08-06, 13:31
Nα σου πω και στο χωριό μου το ίδιο συμβαίνει!
Το δικό μας σπίτι εχει pstn και συμπεριφέρετε καλύτερα. Το isdn που έχει ο διπλανός μας συνέχεια εχει κακες ταχύτητες!;)

1 ψηφος κι απο μενα!

w4ts
18-08-06, 15:57
Αυτό το "ίσως" είναι που μπερδεύει την κατάσταση . Ίσως και στην μια περίπτωση , ίσως και στην άλλη . Πάντως αυτό το "η pstn συμπεριφέρεται καλύτερα" το έχω ακούσει αρκετές φορές . Δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω με σιγουριά . Από την άλλη βέβαια , αν αγοράσεις το speedtouch , μπορείς πάντα να το πουλήσεις ή να το αντικαταστήσεις με άλλο για pstn , από το κατάστημα που θα το αγοράσεις - αρκεί να συννενοηθείς από την αρχή .

(Δεν γνωρίζω αν μπορείς με αλλαγή firmware να το ΄κάνεις από isdn - pstn (μπορείς όμως να το τσεκάρεις στο αντίστοιχο subforum )

Πρόταση δική μου : Αγοράζεις το speedtouch με τις προϋποθέσεις που είπαμε και αν δεν κάνει ούτε αυτό , τσεκάρεις διαθεσιμότητα στις πόρτες και κάνεις την μετατροπή σε pstn .

Aυτά και καλή τύχη. ;)
Δηλαδη πρεπει να περιμενω απο isdn να μου την κανουν pstn μετα να διακοψω την adsl συνδεση που εχω τωρα και να κανω αιτηση για κανουρια συνδεση? Η απλα μετατρεπω την γραμμη και ειμαι ετοιμος με την συνδεση που εχω τωρα ?

Αυτο που λες για της πορτες με μπερδεψε λιγο! Εριξα μια ματια στο αρχειο με τα free ports που εχει εδω στο forum (ελπιζω να ενωουσες αυτο) και βρικα αυτο για χαλκιδα!

Διαμέρισμα Κέντρο Τεχν. DSLAM Τύπος Ελευ.
Τ.Δ.ΕΥΒΟΙΑ-ΒΟΙΩΤΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ SIEMENS-3 PSTN 0
Τ.Δ.ΕΥΒΟΙΑ-ΒΟΙΩΤΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ SIEMENS-2 PSTN 0
Τ.Δ.ΕΥΒΟΙΑ-ΒΟΙΩΤΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ SIEMENS-2 ISDN 0
Τ.Δ.ΕΥΒΟΙΑ-ΒΟΙΩΤΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ SIEMENS-1 PSTN 0
Τ.Δ.ΕΥΒΟΙΑ-ΒΟΙΩΤΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ SIEMENS-1 ISDN 0


που αν καταλαβα καλα λεει οτι δεν υπαρχουν free ports!
Οσο παει μπερδευομαι περισοτερο μου φαινετε :what:

Νικαετός
18-08-06, 18:19
Nαι αυτό δείχνει πως δεν υπάρχουν ελεύθερες pstn πόρτες . Δυστυχώς από όσο ξέρω πρέπει να κάνεις το πρώτο που λες . Πάρε όμως το 134 , για να είσαι σίγουρος . (Και για τις ελεύθερες πόρτες και για την διαδικασία ) ;)

TYRONAGA
18-08-06, 21:37
Από την άλλη ο τεχνικός μου είπε ότι ίσος θα πρέπει να κάνω την γραμμή μου από idsn σε pstn γιατί λέει συχνά συμπεριφέρεται καλυτέρα σε μακρινές αποστάσεις!

Που στηρίζεται και το λέει αυτό ρε παιδιά;
(Μου θυμίζει την Βλαχοπουλου στην "Κόμησα της Κέρκυρας".
-Τηλ.έχετε; την ρωτάει ο Αλεξανδράκης..-
Τι να το κάνουμε;λεει..Βγαίνουμε στο μπαλκόνι...
-Και για τα υπεραστικά;επιμένει ο Αλεξ...
-Α ..για αυτά ανεβαίνουμε στην ΤΑΡΑΤΣΑ!)
:hammered:

w4ts
18-08-06, 23:45
Που στηρίζεται και το λέει αυτό ρε παιδιά;
(Μου θυμίζει την Βλαχοπουλου στην "Κόμησα της Κέρκυρας".
-Τηλ.έχετε; την ρωτάει ο Αλεξανδράκης..-
Τι να το κάνουμε;λεει..Βγαίνουμε στο μπαλκόνι...
-Και για τα υπεραστικά;επιμένει ο Αλεξ...
-Α ..για αυτά ανεβαίνουμε στην ΤΑΡΑΤΣΑ!)
:hammered:

Εχω τωρα 4-5 μερες που το ψαχνω το θεμα και συνεχεια ακουω αυτη την ατακα!
επισης "ξεφυλιζοντας" το forum ειδα οτι αρκετη λενε οτι τα προβληματα τους σε πολες περιπτωσεις σταματισαν και σε αλλες βελτιωθηκαν με την αλλαγη απο isdn σε pstn!
Για την ιστορια σας λεω οτι αποφασισα να δοκιμασω το speedtouch 536i σαν πρωτη λυση και τελικα και αυτο αποτιχει θα κανω αιτηση να μου αλαξουνε την γραμμη σε pstn και οτι συνεπαγετε με αυτο (αναμονη - αγορα pstn modem κτλ κτλ)
Θα ενημερωσω συντομα :oneup:

TYRONAGA
19-08-06, 07:38
Λέγε-λέγε ..ε !,κάτι θα μείνει και ο Κόσμος θα το πιστέψει...:whistle:

Τι δουλειά έχει η γραμμή μεταφοράς δεδομένων με την isdn που το μόνο που κάνει αυτή την στιγμή είναι να ορίζει τις χρεώσεις στην περίπτωση που χρησιμοποιείς και τις 2 γραμμές για τηλεφωνία ταυτόχρονα.:hmm:
Κάποιος άλλος,έλεγε για το μήκος της γραμμής και την απόσταση απο το κέντρο...Ελα μ.ν. στον τόπο σου....


Οποιος είναι "μάγκας" ας μας το αποδείξει ...οχι <<κάποιος ,κάπου ,κάποτε,κάτι ειδα,κάτι ακουσα,κάτι μου είπαν!!!....>>
Αλλού είναι το πρόβλημα,(my name is Ote,...greek Ote) και δεν έξαρτάται απο εμάς η τον οικιακό μας εξοπλισμό.;):rolleyes:

sdikr
19-08-06, 17:38
Λέγε-λέγε ..ε !,κάτι θα μείνει και ο Κόσμος θα το πιστέψει...:whistle:

Τι δουλειά έχει η γραμμή μεταφοράς δεδομένων με την isdn που το μόνο που κάνει αυτή την στιγμή είναι να ορίζει τις χρεώσεις στην περίπτωση που χρησιμοποιείς και τις 2 γραμμές για τηλεφωνία ταυτόχρονα.:hmm:
Κάποιος άλλος,έλεγε για το μήκος της γραμμής και την απόσταση απο το κέντρο...Ελα μ.ν. στον τόπο σου....


Οποιος είναι "μάγκας" ας μας το αποδείξει ...οχι <<κάποιος ,κάπου ,κάποτε,κάτι ειδα,κάτι ακουσα,κάτι μου είπαν!!!....>>
Αλλού είναι το πρόβλημα,(my name is Ote,...greek Ote) και δεν έξαρτάται απο εμάς η τον οικιακό μας εξοπλισμό.;):rolleyes:


Στην Pstn υπάρχουν ποιο πολλές συχνότητες που ειναι ελευθερές για χρήση με adsl

Ενω στην isdn ποιο λίγες


ριξέ μια ματιά για τις συχνότητες εδώ (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faq.php)

Ακόμα ενα καλό αθρό ειναι και αυτό εδώ (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/adsl_line_problem.php)

TYRONAGA
19-08-06, 19:00
Στην Pstn υπάρχουν ποιο πολλές συχνότητες που ειναι ελευθερές για χρήση με adsl

Ενω στην isdn ποιο λίγες


ριξέ μια ματιά για τις συχνότητες εδώ (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faq.php)

Δεν νομίζω οτι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα με την ανάμιξη/δέσμευση των συχνοτήτων (40-60ΚHZ).


Ακόμα ενα καλό αθρο ειναι και αυτό εδώ (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/adsl_line_problem.php) Δεν επιδέχονται αμφισβήτησης.
Για να μπορέσει να επιβεβαιωθεί η θεωρία και να έχουμε ευκρινή ανάπτυξη των διαγραμμάτων,έχουν ληφθεί δεδομένα που στην πράξη δεν υφίστανται σε τόσο μεγάλο ποσοστό ...π.χ. x km αποστάσεις που δεν ισχύει στους περισσότερους απο εμάς.
Διυλίζουμε το κουνούπι δηλαδή.
Εστω και αν η θεωρία ΄παρουσιάζει καλύτερα τα πράγματα απο την πράξη,δεν νομίζω οτι θα έπρεπε να είχαμε τόσο τραγικές καταστάσεις σαν αυτές που αντιμετωπίζουμε καθημερινά σαν χρήστες...
Ηδη σε άλλο μου post αναφέρω οτι απο την Δευτέρα μέχρι και την Πέμπτη είχα συνεχείς αποσυνδέσεις.Μόλις πήρα το 121 (που έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα)και δήλωσα βλάβη μετα απο 30 περίπου ώρες (αργά ) φτιάξανε τα πράγματα...Αλλάξανε τα χάλκινα ξαφνικά;

Νικαετός
19-08-06, 19:33
Για να μπορέσει να επιβεβαιωθεί η θεωρία και να έχουμε ευκρινή ανάπτυξη των διαγραμμάτων,έχουν ληφθεί δεδομένα που στην πράξη δεν υφίστανται σε τόσο μεγάλο ποσοστό ...π.χ. x km αποστάσεις που δεν ισχύει στους περισσότερους απο εμάς.
Διυλίζουμε το κουνούπι δηλαδή.

Kαι όμως μην ξεχνάς ,πως στην περίπτωσή μας αυτό ακριβώς ισχύει . Με αυτό το δεδομένο λοιπόν ,θα τον συμβούλευες τον φίλο , ως τελευταία εναλλακτική λύση να κάνει την μετατροπή ή όχι ?

TYRONAGA
19-08-06, 19:45
Πρόσεξε μιλάμε για δύο θέματα αν δεν κάνω λάθος.

*Εγώ δεν θα την έκανα.Εφ`όσον μιλάμε για ανάμεσα σε pstn ή isdn.
*Συμβουλές δεν δίνω (ιδίως εξαποστάσεως..):)

Το πρόβλημα για μένα είναι η γενικώτερη κατάσταση και συνθήκες, όπως κατακορον έχει περιγραφεί εδώ, με το όλο πλέγμα και σύμπλεγμα που λέγεται Ελληνικός Τηλεπικοινωνιακός Οργανισμός .(Χωρίς αυτό να ερεθίσει και εξαγριώσει υπαλλήλους γιατί είναι μεγάλη κουβέντα,ερχεται απο το παρελθόν και πολλοί απο τους σημερινούς εργαζόμενους δεν είχαν γεννηθεί οταν ξεκίναγε ο οτε. )

w4ts
19-08-06, 21:34
Πρόσεξε μιλάμε για δύο θέματα αν δεν κάνω λάθος.

*Εγώ δεν θα την έκανα.Εφ`όσον μιλάμε για ανάμεσα σε pstn ή isdn.
*Συμβουλές δεν δίνω (ιδίως εξαποστάσεως..):)



Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!
Ισως εσυ να μην αντιμετοποιζεις προβλημα με την dsl σου (που το ευχωμαι) και για αυτο να εισαι τοσο απολυτος... ελα λιγο στην θεση μερικων φιλων απο εδω και μετα ξανασκεψου αν θα το εκανες η οχι αν ισως ηταν η τελευταια σου ελπιδα:)
Εγω παντος θα εξαντλησω ολες τις λυσεις για να δωσω λυση στο προβλημα μου και ελπιζω να τα καταφερω :)

TYRONAGA
19-08-06, 22:14
Δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας που δεν έχει πρόβλημα...!!΄Μικρό ή μεγάλο,λίγο έως πολύ.

Φυσικά και εγώ έχω πρόβλημα.Οταν έχω το μTorrent σε λειτουργία και κατεβάζει,πάντα έχω πρόβλημα...

Αποτελούν τα προγράμματα P2P αξιόπιστη πηγή πληροφοριών ταχύτητας;
Για δες όμως πόσοι τα επικαλούνται εδώ ή και σε άλλα forums και να λένε οτι έχουν διακοπές;Τους είπε κανείς....κλείστο λιγάκι ρε μπαγλαμά να δείς τι γίνεται!!!...

sdikr
20-08-06, 02:03
Δεν νομίζω οτι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα με την ανάμιξη/δέσμευση των συχνοτήτων (40-60ΚHZ).

Δεν επιδέχονται αμφισβήτησης.
Για να μπορέσει να επιβεβαιωθεί η θεωρία και να έχουμε ευκρινή ανάπτυξη των διαγραμμάτων,έχουν ληφθεί δεδομένα που στην πράξη δεν υφίστανται σε τόσο μεγάλο ποσοστό ...π.χ. x km αποστάσεις που δεν ισχύει στους περισσότερους απο εμάς.
Διυλίζουμε το κουνούπι δηλαδή.
Εστω και αν η θεωρία ΄παρουσιάζει καλύτερα τα πράγματα απο την πράξη,δεν νομίζω οτι θα έπρεπε να είχαμε τόσο τραγικές καταστάσεις σαν αυτές που αντιμετωπίζουμε καθημερινά σαν χρήστες...
Ηδη σε άλλο μου post αναφέρω οτι απο την Δευτέρα μέχρι και την Πέμπτη είχα συνεχείς αποσυνδέσεις.Μόλις πήρα το 121 (που έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα)και δήλωσα βλάβη μετα απο 30 περίπου ώρες (αργά ) φτιάξανε τα πράγματα...Αλλάξανε τα χάλκινα ξαφνικά;

Δεν νομίζεις;

Εγω ομώς νομίζω οτι είναι,
τις χλμ αποστάσεις δεν μπορείς να τις γνωρίζεις, ακόμα δεν μπορείς να γνωρίζεις αν το καλώδιο περνά απο σημείο που δεν θα έπρεπε

Στην τελική αυτά τα 60-100 μπορεί να κάνουν την διαφορά

το οτι είχες συνεχές αποσυνδεσεις, μηπως αλλάξαν Modulation στην πόρτα σου;
Γιατί και εκεί υπάρχουν αρκετές γέυσεις, που η διαφορά τους ειναι απλά λιγά Khz

ΥΓ φυσικά το πρόβλημα το γενικό ειναι η ποιότητα του χαλκου που φτάνει απο το κέντρο στο σπίτι σου, απλά εσύ ρώτησες γιατί με Pstn να είναι καλύτερα τα πράγματα αντί για Isdn

sdikr
20-08-06, 02:04
Δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας που δεν έχει πρόβλημα...!!΄Μικρό ή μεγάλο,λίγο έως πολύ.

Φυσικά και εγώ έχω πρόβλημα.Οταν έχω το μTorrent σε λειτουργία και κατεβάζει,πάντα έχω πρόβλημα...

Αποτελούν τα προγράμματα P2P αξιόπιστη πηγή πληροφοριών ταχύτητας;
Για δες όμως πόσοι τα επικαλούνται εδώ ή και σε άλλα forums και να λένε οτι έχουν διακοπές;Τους είπε κανείς....κλείστο λιγάκι ρε μπαγλαμά να δείς τι γίνεται!!!...

Ααα καλά το δικό σου πρόβλημα δεν έχει καμια σχέση με το πρόβλημα του παιδιου ποιο πάνω
δεν εχει να κάνει με συχνοτητες

TYRONAGA
20-08-06, 09:54
Οπως καταλαβαίνει εύκολα κανείς...τα προβλήματα είναι ποικίλα και δεν είναι δυνατόν με υποθέσεις οχι μόνο να δώσει απάντηση αλλά και να εξομοιώσει το πρόβλημα του με του άλλου.

Επανερχόμενος στον αρχικό προβληματισμό του waterman, ο Τεχνικός που ήταν πάνω στο πρόβλημα γιατί έδωσε αυτή την εξήγηση; <<... είπε οτι ισως θαπρέπει να κάνω την γραμμή μου απο isdn σε pstnγιατι λέει συχνα συμπεριφερεταικαλύτερα ....>>.

Απο εκεί και πέρα με το αν και το όταν και ΙΣΩΣ και επειδή ...δεν λύνεται το πρόβλημα... απλά διαιωνίζεται...
Αλλα έτσι πολύ απλά, 10-15 Khz χαμηλές συχνότητες στις εκατοντάδες που διατίθενται για adsl, είναι "ψύλοι στα άχυρα" και υπεκφυγές τεχνοκρατών και τεχνικών για να ξεφύγουν (..πάρε μία απσιρίνη και αν δεν σου περάσει τα ξαναλέμε).

Το να διαπιστώσεις ενα πρόβλημα,δεν σε κάνει "καλό μάστορα" η "γνώστη".Το να το λύσεις ΝΑΙ.


edit:@sdikr (post No17).Δεν είπα ποτέ οτι το πρόβλημά μου είναι το ίδιο. Είμαι αρκετά προσεκτικός σε αυτά που λέω και εννοώ πολλά περισσότερα απο οσα φαίνονται,με βάση το τι διαπιστώνει κανείς περιδιαβάζοντας τα forum.

sdikr
20-08-06, 16:32
Οπως καταλαβαίνει εύκολα κανείς...τα προβλήματα είναι ποικίλα και δεν είναι δυνατόν με υποθέσεις οχι μόνο να δώσει απάντηση αλλά και να εξομοιώσει το πρόβλημα του με του άλλου.

Επανερχόμενος στον αρχικό προβληματισμό του waterman, ο Τεχνικός που ήταν πάνω στο πρόβλημα γιατί έδωσε αυτή την εξήγηση; <<... είπε οτι ισως θαπρέπει να κάνω την γραμμή μου απο isdn σε pstnγιατι λέει συχνα συμπεριφερεταικαλύτερα ....>>.

Απο εκεί και πέρα με το αν και το όταν και ΙΣΩΣ και επειδή ...δεν λύνεται το πρόβλημα... απλά διαιωνίζεται...
Αλλα έτσι πολύ απλά, 10-15 Khz χαμηλές συχνότητες στις εκατοντάδες που διατίθενται για adsl, είναι "ψύλοι στα άχυρα" και υπεκφυγές τεχνοκρατών και τεχνικών για να ξεφύγουν (..πάρε μία απσιρίνη και αν δεν σου περάσει τα ξαναλέμε).

Το να διαπιστώσεις ενα πρόβλημα,δεν σε κάνει "καλό μάστορα" η "γνώστη".Το να το λύσεις ΝΑΙ.


edit:@sdikr (post No17).Δεν είπα ποτέ οτι το πρόβλημά μου είναι το ίδιο. Είμαι αρκετά προσεκτικός σε αυτά που λέω και εννοώ πολλά περισσότερα απο οσα φαίνονται,με βάση το τι διαπιστώνει κανείς περιδιαβάζοντας τα forum.

Και ξαναλέω, το χαλκινό δικτύο σε αρκετές περιοχές δεν είναι οτι καλύτερο

Ειδικά αν μιλάμε για 384-512 τότε η διαφορά μεταξυ Pstn-isdn κάνει την διαφόρα

@ ADSLgr.com All rights reserved.