PDA

Επιστροφή στο Forum : Kάθε 3-4 ωρες reboot γιατί οι σελίδες αρχίζουν και σέρνονται



weather1967
20-11-10, 00:19
Eχω τό connex 24 mbps
Παρατήρησα οτι μετά απο 3-4 ωρες περίπου το router θέλει reboot γιατί το ίντερνετ αρχίζει καί σέρνετε,μόλις κάνω reboot στό ρούτερ όλα οκ

Eχει προκύψει ανάλογο πρόβλημα ?
Γνωρίζετε άν είναι προβλημα παρόχου ? η εξοπλισμού (ρούτερ,spriter,κ.τ.λ) η κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση του ρούτερ

Αν βοηθάει σέ κάτι έχω adsl over isdn.
Ρούτερ sagem 2444

babis-x
20-11-10, 09:56
Eχω τό connex 24 mbps
Παρατήρησα οτι μετά απο 3-4 ωρες περίπου το router θέλει reboot γιατί το ίντερνετ αρχίζει καί σέρνετε,μόλις κάνω reboot στό ρούτερ όλα οκ

Eχει προκύψει ανάλογο πρόβλημα ?
Γνωρίζετε άν είναι προβλημα παρόχου ? η εξοπλισμού (ρούτερ,spriter,κ.τ.λ) η κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση του ρούτερ

Αν βοηθάει σέ κάτι έχω adsl over isdn.
Ρούτερ sagem 2444

Δώσε το σαν βλάβη. το ίδιο έκανε και το δικό μου. Την άλλη μέρα ήρθε ο τεχνικός και μου έφερε καινούργιο. Από τότε όλα ΟΚ.

Lord Basil
20-11-10, 10:03
Eχω τό connex 24 mbps
Παρατήρησα οτι μετά απο 3-4 ωρες περίπου το router θέλει reboot γιατί το ίντερνετ αρχίζει καί σέρνετε,μόλις κάνω reboot στό ρούτερ όλα οκ

Eχει προκύψει ανάλογο πρόβλημα ?
Γνωρίζετε άν είναι προβλημα παρόχου ? η εξοπλισμού (ρούτερ,spriter,κ.τ.λ) η κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση του ρούτερ

Αν βοηθάει σέ κάτι έχω adsl over isdn.
Ρούτερ sagem 2444

++++ αιωνια του η μνημη ++++

Ηταν καλο ρουτερ ...
να "σερφαρουμε" να το θυμομαστε :p

weather1967
20-11-10, 12:41
Καινουργιο ρουτερ ειναι μιας βδομαδας,βεβαια σε περιπτωση που ειναι ελλατωματικο αυτα τα συμπτωματα κανει ?
Η γραμμη λετε δεν εχει να κανει με αυτο ?
Το ethernet το εχω ρυθμιση να παιρνει αυτοματα ip και dns,λετε αν του δωσω την ip και το dyndns να λυθει αυτο η καμμια σχεση ? ,πριν το δωσω για βλαβη μηπως δεν εχω κανει καποια σωστη ρυθμιση στο ρουτερ .
Mπας και θελει κανα hard reset ?

tsavman
20-11-10, 14:15
Δες πόσα errors σου βγάζει η γραμμή.
Επίσης αν χρησιμοποιείς torrents με πολλά connections, ίσως αυτό "μπουκώνει" το router σου επειδή αργεί να τα κλείσει.

weather1967
20-11-10, 14:44
Δες πόσα errors σου βγάζει η γραμμή.
Επίσης αν χρησιμοποιείς torrents με πολλά connections, ίσως αυτό "μπουκώνει" το router σου επειδή αργεί να τα κλείσει.

Γεια σου φιλε μου,torrents δεν χρησιμοποιώ καθόλου,upload κανω πολλα στον server μου λογο μετεωρολογικων δεδομενων της περιοχης μου,αλλα το θεμα ειναι οτι με αυτο το ρουτερ και την ταχυτητα 2 mbps δεν ειχα τετοιες ιστοριες,τωρα με τα 24 mbps γινεται αυτο,γιαυτο ρωταω μπας και θελει καμμια ρυθμιση η κατι αλλο ,βλεπω κατι errors αλλα σου επισυναπτω την εικονα του ρουτερ για να καταλαβεις καλυτερα διοτι δεν κατέχω και πολλα απο αυτά .

80075

weather1967
21-11-10, 00:37
Λύθηκε το προβλημα,όλα καλά.

babis-x
21-11-10, 13:54
Λύθηκε το προβλημα,όλα καλά.

Ναι, αλλά πώς?????

weather1967
21-11-10, 14:27
Ναι, αλλά πώς?????

Γεια σου φιλε μου ,τελικα νομιζα οτι λυθηκε με κατι νεες ρυθμισεις στο ρουτερ δεν μου το εκανε για 10 ωρες ,αλλα δυστυχως παλι τα ιδια.
Παρατηρω οτι σταδιακα πεφτει το snr sto 8 ,ανεβαινει δηλαδη ο θορυβος και τοτε αρχιζει να σερνεται,οταν κανω rebbot στο ρουτερ παει παλι το snr στο 9 με 10 και σταδιακα μετα απο 3-4 ωρες αλλες φορες και γρηγοροτερα πεφτει, το θεμα ειναι που οφειλεται ο θορυβος στο isdn ? στην γραμμη μου ? πιάσε το αυγο και κουρευτο κοινος.
Εσυ ειχες ακριβως το ιδιο προβλημα και σου αλλαξαν ρουτερ ? το δηλωσα σαν βλαβη σημερα κυριακη και αναμενω,μια τελευταια προσπαθεια απο μερους του ΟΤΕ ,αλλα με τα 2 mbps δεν ειχα τετοιες ιστοριες,πολυ φοβαμαι και μου τα εχει κανει τσουρεκια 7 μερες τωρα αυτη η ιστορια οτι δεν θα διορθωθη ποτε αυτη η παπαρδέλα των 24 mbps,και θα κανω αιτηση υπαναχωρησης στα 2 mbps παλι να βρω την υγεια μου.
Aν ειναι να σου βγαζει την ψυχη μια αναβαθμιση δεν αξιζη ,και απορω με αυτους που εχουν 24 αρες και δεν εχουν προβληματα.

emeliss
21-11-10, 15:23
Σπλίτερ άλλαξες;

weather1967
21-11-10, 15:43
Σπλίτερ άλλαξες;

Καί splitter αλλαξα φιλε μου μέχρι δέρμα αλλαξα ,με εχει βγαλει εξω απο το πετσί μου,παλι τα ιδια,ρουτερ δεν εχω αλλο για να δοκιμάσω ,αλλα το ρουτερ στα 2 mbps δεν μου εκανε τετοια κολπάκια.
Μου φαινεται οτι η ταχύτητα εώς 24 mbps πατάει καλά μονο αν εισαι 1 χιλιομετρο απο το κεντρο ,και πολυ λεω,αν ειναι καποιος πανω απο τα 1001 μετρα τον τρώει η μαρμάγκα και τα προβλήματα πάνε κατά ριπάς.:thumbdown

emeliss
21-11-10, 15:48
Έχεις συγχρονίσει στα 9,6Mbps. Δοκίμασε να γυρίσεις το mode σε απλό adsl (g.dmt). Θα πας κάτω από 8 αλλά λογικά τα προβλήματα θα σταματήσουν.

weather1967
21-11-10, 15:56
Έχεις συγχρονίσει στα 9,6Mbps. Δοκίμασε να γυρίσεις το mode σε απλό adsl (g.dmt). Θα πας κάτω από 8 αλλά λογικά τα προβλήματα θα σταματήσουν.

Αποτσεκαρισα το adsl2 + και το adsl2 και αφησα σκετο το g.dmt ,αλλα βλεπω οτι το down load επεσε στα 6 mbps χανω βεβαια 3,5 mbps δηλαδη ,τουλαχιστον το upload παρεμεινε σταθερο.Θα το αφησω ετσι να δουμε σε 3-4 ωρες αν θα συνεχιζη να σερνετε,αλλα και να μην σερνετε ειναι πολυ χαμηλη η ταχυτητα .

weather1967
21-11-10, 18:51
Mούφα και το g.dmt μολις περασαν 2-3 ωρες παλι σέρνετε οταν πεφτει το snr (ανεβαινει ο θορυβος στην γραμμη).

dfourt
21-11-10, 21:41
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε ISDN με ένα router.
Είχε SNR 9 και μετά από 2-3 ώρες έπεφτε πολύ και το browsing γινόταν τρομερά αργό.
Με reboot έφτιαχνε προσωρινά πάλι για 2-3 ώρες κτλ.

Μία λύση που είχα βρει ήταν η εξής:

Έβαζα το router στην πρίζα και αφού συγχρόνιζε του έκανα 2-3 reboot απανωτά(δηλαδή το άφηνα να ξανασυγχρονίσει και μετά reboot ξανά).Από εκεί και πέρα το SNR σταματούσε να πέφτει και η γραμμή δούλευε μια χαρά.
Ακόμα και αν μετά από μέρες αποσυγχρόνιζε, ξανασυγχρόνιζε μόνο του και διατηρούσε το SNR στο 9.


Το πρόβλημα επανεμφανιζόταν μόνο μετά από διακοπή ρεύματος(ή αν εγώ έβγαζα το router από την πρίζα) και έφτιαχνε πάλι μετά από 3 reboot, μέχρι την επόμενη διακοπή ρεύματος!

weather1967
21-11-10, 21:50
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε ISDN με ένα router.
Είχε SNR 9 και μετά από 2-3 ώρες έπεφτε πολύ και το browsing γινόταν τρομερά αργό.
Με reboot έφτιαχνε προσωρινά πάλι για 2-3 ώρες κτλ.

Μία λύση που είχα βρει ήταν η εξής:

Έβαζα το router στην πρίζα και αφού συγχρόνιζε του έκανα 2-3 reboot απανωτά(δηλαδή το άφηνα να ξανασυγχρονίσει και μετά reboot ξανά).Από εκεί και πέρα το SNR σταματούσε να πέφτει και η γραμμή δούλευε μια χαρά.
Ακόμα και αν μετά από μέρες αποσυγχρόνιζε, ξανασυγχρόνιζε μόνο του και διατηρούσε το SNR στο 9.


Το πρόβλημα επανεμφανιζόταν μόνο μετά από διακοπή ρεύματος(ή αν εγώ έβγαζα το router από την πρίζα) και έφτιαχνε πάλι μετά από 3 reboot, μέχρι την επόμενη διακοπή ρεύματος!

Kαλησπερα φιλε μου,Και μενα το μυαλο μου παει στο isdn που δουλευει σε πιο υψηλες συχνοτητες που ειναι κατά κορον ποιο επιρρεπής στους ηλεκτρομαγνητικους θορυβους.
Θα το δοκιμασω αυτο που ανεφερες ,να δω αν πιασει και στο δικο μου ρουτερ .
Δυο ερωτησεις ειχες το sagem 2444 που εχω εγω ? ,και απο τον ΟΤΕ σήκωσαν τα χερια ψηλά στο πρόβλημα ?

dfourt
21-11-10, 22:01
Όχι, είχα D-link Dsl-2543B.
Και σύνδεση HOL(shared LLU)

Είχα αναφέρει το πρόβλημα στη HOL, δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι οι τεχνικοί της.
Λογικό γιατί ένα παλιό fritzbox που είχα δούλευε μια χαρά στη γραμμή χωρίς πρόβλημα.

Προφανώς ήταν πρόβλημα router.
Είχα πάει το router για δωρεάν επισκευή στην αντιπροσωπεία, μου το αντικατέστησαν με καινούριο,και το καινούριο είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Μάλιστα τους έκανε εντύπωση και είπαν ότι προσπάθησαν να πετύχουν το πρόβλημα στο εργαστήριο και δεν τα κατάφεραν.

Μετά από 2 χρόνια, και αφού είχα βολευτεί με το trick που γράφω παραπάνω, με την ίδια πάντα σύνδεση αποφάσισα να πάρω ασύρματο ρουτερ.Πήρα λοιπόν ένα,από την ίδια κιόλας εταιρία,και δουλεύει μια χαρά.

Τι να πω ίσως είναι συνδυασμός router και κάποιων παραγόντων της γραμμής που δημιουργούν το πρόβλημα.

weather1967
21-11-10, 22:12
Πολυ σωστός με το τελευταιο , μπορει καποιο firmware να μην εχει καλο συγχρονισμο με isdn.Για να δουμε αν θα πιασει το ιδιο τρυκ και στο δικο μου ρουτερ.
Να σαι καλα παντος ,μπορει να ειναι καποια μη συμβατοτητα hardware,τετοια περιεργα προσωπικα τεχνικα φαινομενα ειναι καλο να συζητιουνται και για να ξερουν και οι μελλοντικοι ομοιοπαθείς.

weather1967
24-11-10, 18:05
Πληροφοριακά το γράφω το καλό τέλος της ιστορίας, μήπως και όταν κάνει κάποιος, κάποτε ,κάποια αναζήτηση καί πέσει πάνω σέ αυτό το thread,τό πρόβλημα ήταν τού κέντρου καί όχι του ρούτερ η κάτι αλλο από μέρος μου,απλά έκαναν κάτι αλλαγές από τό κέντρο η απο το καφάο δεν γνωρίζω,καί το πρόβλημα λύθηκε,καθώς είδα και μιά μειώση του attenuation κατά 3 db χαμηλοτερο μετα το service.
Μπράβο πάντος στόν ΟΤΕ για να λεμε εκει που πρεπει τα σωστά και τα δίκαια ,μέσα σε 48 ωρες πράγματι το προβλημα λύθηκε,καί ήρθε και τεχνικος από το σπίτι,μετα που τό έφτιαξαν γιά νά δεί άν όλα είναι καλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.