PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!! –Η Τράπεζα μού έδωσε πλαστό 50ευρω!!!!



Σελίδες : [1] 2

anasm
20-11-10, 01:03
Γειά χαρά...
Είναι πραγματικά τρελό, κι όμως συνέβη......

Ευτυχώς που πήγα μέσα σε 5λεπτά σε γειτονική Τράπεζα για να πληρώσω έναν Λογαριασμό με τα χρήματα που πήρα από ένα Υποκατάστημα της «Εθνικής»...
Οπότε η υπάλληλος, μού λέει το 50ευρώ σας είναι πλαστό.........
Της λέω, μόλις τώρα το πήρα από την «Εθνική» εδώ δίπλα, ορίστε η απόδειξη......
Πηγαίνω γραμμή στην «Εθνική», και χωρίς ευγένειες και αναμονή της σειράς μου, κολλάω το πλαστό 50ευρω, στη μούρη του υπαλλήλου που μου το πλάσαρε.....
Ευτυχώς, δεν αρνήθηκε τίποτα!!!!!!!!!!!!
Υποστηρίζοντας ότι κατά λάθος μού το έδωσε ενώ το είχε βάλει στην άκρη για να το αποσύρει και μ@λ@κίες τούμπανα!!!!!!!!!!!
Δεν το συζητώ,
έκανα Καταγγελία αυτόν και το Δ/ντή του συγκεκριμένου Καταστήματος στα Κεντρικά της «Εθνικής»....
Ας το διάολο τα παλιο-τσοκλάνια!!!!!!!!!!!!!!

Το ζητούμενο είναι,
Πώς μπορούμε να τσεκάρουμε, κάνοντας διακριτικά στην άκρη τα χρήματα που παίρνουμε από το ταμείο μιας Τράπεζας???
Ποιά χαρακτηριστικά Ασφαλείας, αρκεί να ελέγξουμε για να είμαστε σίγουροι για τα χαρτονομίσματα που μας σερβίρουν?????

enasdios
20-11-10, 03:19
ντάξει δε νομίζω να το έκανε επίτηδες ο υπάλληλος, δεν είναι δικό του το μαγαζί...

amoydar
20-11-10, 03:57
Παίδες το κάνουνε επίτηδες. Εγώ έχω πάρει πλαστό 50 ευρω από ΑΤΜ γνωστης τράπεζας ιδιωτικής. Πήγα λοιπόν έκανα την ανάληψη. Πάω να πλερώσω κάτι καφέδες στη δουλειά ( την άλλη μέρα ) και ο καφετζής μου το γυρνάει πίσω σαν πλαστό. Του δίνω άλλο γιατί είχα δουλειά και βιαζόμουν. Πάω σπίτι και βλέπω πως το 5-ευρω ήταν πλαστό όντος. Αλλα δε μιλάμε απλά για πλαστό αλλά για τραγική και πολύ κακή ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ . Λοιπόν ήταν μεγαλύτερο μισό εκατοστό σε μήκος-πλάτος. Δεν είχε καθόλου τη μαύρη λωρίδα στο κέντρο. Τα ανάγλυφα του ήταν απλά ζωγραφιές και όχι ανάγλυφα. Ήταν φθαρμένο σαν κόλλα Α4 ξεχασμένη στη τσέπη μήνες. Αυτό το τραπεζογραμμάτιο ΔΕΝ γίνεται να περάσει από το μηχάνημα της τράπεζας ούτε μια στο εκατομμύριο. Και όμως το είχανε " σπρώξει " κανονικά στο ΑΤΜ. Προφανώς το έσπρωξα ( δεν ήταν εύκολο ) και εγώ καθώς δεν είμαι ΜΑΛΑΚΑΣ να χάσω 50ευρώ χωρίς να φταίω. Από τότε έχω ένα στυλό επάνω μου να ελέγχω αν τυχών παρω από χέρι ή ρέστα 50ευρα κ 20ευρα. Είναι το στυλό σαν αυτά που έχουν στο καζίνο. Στην περίπτωση λοιπόν που έχεις υποψίες ότι έιναι πλαστό ένα χαρτονόμισμα μπορείς να το αρνηθείς και να ζητήσεις ( όπως σου κάνουν κ εσενα ) να σου δώσουν άλλο. Πάντως από τότε που την έπαθα κατάλαβα πως σε τέτιες περιπτώσεις το πρόβλημα το έχει αυτός που " κρατάει " το χαρτονόμισμα καθώς αν τηρήσει τα νόμιμα χάνει την αξία του. Και φίλε στη περίπτωση σου να ξέρεις κανονικά ο ταμίας είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να φωνάξει αστυνομία για δήλωση του συμβάντος , κατάσχεση του χαρτονομίσματος , καταθέσεις κτλ. Χάρη σου έκανε που στο άλλαξε. Το ζητούμενο είναι να μην το δεχτείς την στιγμή της συναλλαγής καθως από την απομάκρυνση του ταμείου....

enasdios
20-11-10, 04:07
αμα είναι πολλά τα χαρτονομίσματα δεν είναι λίγο δύσκολο να τα ελέγχεις ένα ένα ?

Seitman
20-11-10, 09:00
Είναι τακτική πολλών ασυνείδητων υπαλλήλων να αλλάζουν τα αληθινά με πλαστά. Ιδίως όταν τα παίρνεις σε δεσμίδες. Με το σκεπτικό ότι ο πελάτης θα εμπιστευτεί την τράπεζα για την γνησιότητα των χαρτονομισμάτων, γιατί και η τράπεζα τα ελέγχει.
Την έχω πάθει και εγώ με 50άρικο.

billyboy830
20-11-10, 20:10
Φιλαρακι την πατησε με 100αρικο απο τραπεζα στο ΑΤΜ.. Δεν ηξερε τι να κανει.. Παλι καλα το εσπρωξε καπως γιατι ειναι πολλα τα λεφτα Παναή.. ;)

Vasilis32
20-11-10, 20:18
αμα είναι πολλά τα χαρτονομίσματα δεν είναι λίγο δύσκολο να τα ελέγχεις ένα ένα ?
Σε ολα τα χαρτονομισματα υπαρχουν καποιες μικρες γραμμουλες που γρατζουνιουνται με το νυχι, ειναι σαγρε. Γρατζουνας και καταλαβαινεις αμεσως.

odys2008
20-11-10, 20:30
Σε ολα τα χαρτονομισματα υπαρχουν καποιες μικρες γραμμουλες που γρατζουνιουνται με το νυχι, ειναι σαγρε. Γρατζουνας και καταλαβαινεις αμεσως.

Έχει πέσει στα χέρια μου πλαστό, που είχαν τυπώσει με μελάνι που προεξείχε το σημείο που ξύνουμε όλοι (ένα πράμα σαν βερνίκι), και ήταν σαγρέ ;)

agentsmith
20-11-10, 20:35
Τυχερός είσαι εμένα μου είχαν δώσει 100€ πλαστό και έγινε χαμός!!! Eurobank μαγαζί!

KaNaTa
20-11-10, 20:51
Είναι λογικό να προσπαθεί να το πασάρει. Αφου ήταν απρόσεκτος και το πήρε....αν δεν το σπρώξει σε κάποιον...το χρεώνεται με το κλείσιμο του ταμείου του. Και το επίδομα ταμείου δεν είναι τεράστιο.. 2-3 τέτοια τον μήνα και πάει.

aroutis
20-11-10, 20:54
Παίδες το κάνουνε επίτηδες. Εγώ έχω πάρει πλαστό 50 ευρω από ΑΤΜ γνωστης τράπεζας ιδιωτικής. Πήγα λοιπόν έκανα την ανάληψη. Πάω να πλερώσω κάτι καφέδες στη δουλειά ( την άλλη μέρα ) και ο καφετζής μου το γυρνάει πίσω σαν πλαστό. Του δίνω άλλο γιατί είχα δουλειά και βιαζόμουν. Πάω σπίτι και βλέπω πως το 5-ευρω ήταν πλαστό όντος. Αλλα δε μιλάμε απλά για πλαστό αλλά για τραγική και πολύ κακή ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ . Λοιπόν ήταν μεγαλύτερο μισό εκατοστό σε μήκος-πλάτος. Δεν είχε καθόλου τη μαύρη λωρίδα στο κέντρο. Τα ανάγλυφα του ήταν απλά ζωγραφιές και όχι ανάγλυφα. Ήταν φθαρμένο σαν κόλλα Α4 ξεχασμένη στη τσέπη μήνες. Αυτό το τραπεζογραμμάτιο ΔΕΝ γίνεται να περάσει από το μηχάνημα της τράπεζας ούτε μια στο εκατομμύριο. Και όμως το είχανε " σπρώξει " κανονικά στο ΑΤΜ. Προφανώς το έσπρωξα ( δεν ήταν εύκολο ) και εγώ καθώς δεν είμαι <ΠΙΠΕΡΙ!!!!> να χάσω 50ευρώ χωρίς να φταίω. Από τότε έχω ένα στυλό επάνω μου να ελέγχω αν τυχών παρω από χέρι ή ρέστα 50ευρα κ 20ευρα. Είναι το στυλό σαν αυτά που έχουν στο καζίνο. Στην περίπτωση λοιπόν που έχεις υποψίες ότι έιναι πλαστό ένα χαρτονόμισμα μπορείς να το αρνηθείς και να ζητήσεις ( όπως σου κάνουν κ εσενα ) να σου δώσουν άλλο. Πάντως από τότε που την έπαθα κατάλαβα πως σε τέτιες περιπτώσεις το πρόβλημα το έχει αυτός που " κρατάει " το χαρτονόμισμα καθώς αν τηρήσει τα νόμιμα χάνει την αξία του. Και φίλε στη περίπτωση σου να ξέρεις κανονικά ο ταμίας είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να φωνάξει αστυνομία για δήλωση του συμβάντος , κατάσχεση του χαρτονομίσματος , καταθέσεις κτλ. Χάρη σου έκανε που στο άλλαξε. Το ζητούμενο είναι να μην το δεχτείς την στιγμή της συναλλαγής καθως από την απομάκρυνση του ταμείου....
Αρα το έκανες πρόβλημα αλλου.. :down::down::down::down:

ntoremi
20-11-10, 21:17
Αρα το έκανες πρόβλημα αλλου.. :down::down::down::down:

Ενω εσυ θα το κραταγες και θα ελεγες "τι να κανω τωρα; την πατησα; ας το λουστω τωρα σιωπηρα, ας σκυψω το κεφαλι, σαν καλο θυμα, για να μην πω τιποτα αλλο";;;;
Προφανως και ολοι το σπρωχνουμε να φυγει απο πανω μας.
Εμενα μου εχει τυχει ενα διευρω που εμοιαζε εκπληκτικα με διευρω στο χρωματισμο του (χρυσο-ασημι), αλλα δεν ηταν, ηταν καποιο αραβικο/αφρικανικο νομισμα προφανως υποπολλαπλασιας αξιας.
Οταν κανω συναλλαγες (ειδικα σε ατμ) ελεγχω ολα τα χαρτονομισματα ενα-ενα: κοιτω το υδατογραφημα στα αριστερα, την ταινια στο μεσον που μεσα της αναγραφει την αξια του χαρτονομισματος, ελεγχω τις σαγρε γραμμουλες στα δεξια με το νυχι, και κοιτω και τα μεγαλα νουμερα της αξιας του χαρτονομισματος να αλλαζει χρωμα καθως το γυριζω στο φως. Και κανω και τον σταυρο μου...

NiKapa
20-11-10, 21:26
Καλα πολυ αισχος κατασταση ,κατι πρεπει να γινει
Ελεος κι απο τα ΑΤΜ ?

Φανερός Πράκτωρ
20-11-10, 21:51
Ενω εσυ θα το κραταγες και θα ελεγες "τι να κανω τωρα; την πατησα; ας το λουστω τωρα σιωπηρα, ας σκυψω το κεφαλι, σαν καλο θυμα, για να μην πω τιποτα αλλο";;;;
Προφανως και ολοι το σπρωχνουμε να φυγει απο πανω μας.
Εμενα μου εχει τυχει ενα διευρω που εμοιαζε εκπληκτικα με διευρω στο χρωματισμο του (χρυσο-ασημι), αλλα δεν ηταν, ηταν καποιο αραβικο/αφρικανικο νομισμα προφανως υποπολλαπλασιας αξιας.
Οταν κανω συναλλαγες (ειδικα σε ατμ) ελεγχω ολα τα χαρτονομισματα ενα-ενα: κοιτω το υδατογραφημα στα αριστερα, την ταινια στο μεσον που μεσα της αναγραφει την αξια του χαρτονομισματος, ελεγχω τις σαγρε γραμμουλες στα δεξια με το νυχι, και κοιτω και τα μεγαλα νουμερα της αξιας του χαρτονομισματος να αλλαζει χρωμα καθως το γυριζω στο φως. Και κανω και τον σταυρο μου...

μάλλον έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο...

ntoremi
20-11-10, 22:09
μάλλον έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο...

Καλυτερα αυτο παρα να παει χαμενος ο χρονος των 1-2-3 ημερων που χρειαζεται να δουλεψω για να βγαλω την ζημια απο το πλαστο χαρτονομισμα των 50ευρω/100ευρω που ισως μου τυχει.

citakis
20-11-10, 22:26
Ενω εσυ θα το κραταγες και θα ελεγες "τι να κανω τωρα; την πατησα; ας το λουστω τωρα σιωπηρα, ας σκυψω το κεφαλι, σαν καλο θυμα, για να μην πω τιποτα αλλο";;;;
Προφανως και ολοι το σπρωχνουμε να φυγει απο πανω μας.
Εμενα μου εχει τυχει ενα διευρω που εμοιαζε εκπληκτικα με διευρω στο χρωματισμο του (χρυσο-ασημι), αλλα δεν ηταν, ηταν καποιο αραβικο/αφρικανικο νομισμα προφανως υποπολλαπλασιας αξιας.
Οταν κανω συναλλαγες (ειδικα σε ατμ) ελεγχω ολα τα χαρτονομισματα ενα-ενα: κοιτω το υδατογραφημα στα αριστερα, την ταινια στο μεσον που μεσα της αναγραφει την αξια του χαρτονομισματος, ελεγχω τις σαγρε γραμμουλες στα δεξια με το νυχι, και κοιτω και τα μεγαλα νουμερα της αξιας του χαρτονομισματος να αλλαζει χρωμα καθως το γυριζω στο φως. Και κανω και τον σταυρο μου...

Αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση όλων των συναλλαγών με οποιαδήποτε εταιρία. Το γεγονός ότι είναι τράπεζα δεν σημαίνει ότι σκέφτεται το δικό μου συμφέρον.

Φανερός Πράκτωρ
21-11-10, 03:02
Καλυτερα αυτο παρα να παει χαμενος ο χρονος των 1-2-3 ημερων που χρειαζεται να δουλεψω για να βγαλω την ζημια απο το πλαστο χαρτονομισμα των 50ευρω/100ευρω που ισως μου τυχει.

μη φοβάσαι και να σου τύχει, θα το "σπρώξεις"

amoydar
21-11-10, 03:20
Αρα το έκανες πρόβλημα αλλου.. :down::down::down::down:

Ναι γιατί είναι πολά 50 έυρω για την δική μου οικονομική δυνατότηα ώστε να τα χαρίσω. Αν ήταν 5-10 ευρώ θα το πεταγα στα σκουπίδια ή αν είχα χρόνο θα πήγαινα από την αστυνομία. Αλλά επειδή δεν μπορούσανα αποδείξω τίποτα σίγουρα θα έχανα 50ευρώ και αυτό θα μου " κόστιζε " ειδικά εκείνη τη περίοδο. Αν εσύ είσαι large τύπος πέταξε το τι να σου πω. Ο νόμος περί πλαστού δεν σε καλύπτει και δεν μπορεί με κάποιο τρόπο να σε καλύψει φταίς δε φταίς .

........Auto merged post: amoydar πρόσθεσε 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αμα είναι πολλά τα χαρτονομίσματα δεν είναι λίγο δύσκολο να τα ελέγχεις ένα ένα ?

Επίσηε λεφτά βγάζω μόνο από ΑΤΜ που δεν τα ελεγχώ απλά τα κοιτάω πρόχειρα . Σε ρέστα όμως 20-50 ευρώ που πέρνω μια φορά στο τόσο δεν είναι problem.
Να ξέρετε τα περισσότερα πλαστά είναι τα 5ευρα. Πάρα πολλά έχω δει που τα κυκλοφορούμε κανονικά και εμείς και οι περιπτεράδες ενώ γνωρίζουν ότι είναι πλαστά. Και είναι πάρα πολλά.

blade_
21-11-10, 03:55
ακομα ενας παθων απο ατμ..αντε να πεισεις την αλλη τραπεζα οτι δεν εισαι ελεφαντας..σε κανουν ρεζιλι για να γλιτωσουν οι ιδιοι...

και ρε παιδια..μονο κ μονο απ το γεγονος που ουτε καν φωναζουν αστυνομια η εστω εναν διευθυντη για το συμβαν,εμενα πολυ μου βρωμαει...

opener
21-11-10, 11:52
....
Οταν κανω συναλλαγες (ειδικα σε ατμ) ελεγχω ολα τα χαρτονομισματα ενα-ενα: κοιτω το υδατογραφημα στα αριστερα, την ταινια στο μεσον που μεσα της αναγραφει την αξια του χαρτονομισματος, ελεγχω τις σαγρε γραμμουλες στα δεξια με το νυχι, και κοιτω και τα μεγαλα νουμερα της αξιας του χαρτονομισματος να αλλαζει χρωμα καθως το γυριζω στο φως. Και κανω και τον σταυρο μου...
Και λοιπον;
Εκανες συναλλαγη σε ΑΤΜ, ενα χαρτονομισμα ειναι πλαστο (ειναι κλειστη η Τραπεζα), τι κανεις μετα;
Το κανεις καταθεση στο ΑΤΜ; :p

mosaic
21-11-10, 12:31
Μην ανησυχείτε παιδιά το θέμα με τα πλαστά χαρτονομίσματα που μοιράζουν οι τράπεζες στους πολίτες μέσω των ΑΤΜ θα μας το λύσει ο έντιμος Υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου :p

:rolleyes:

kasi
21-11-10, 17:07
Φιλαρακι την πατησε με 100αρικο απο τραπεζα στο ΑΤΜ.. Δεν ηξερε τι να κανει.. Παλι καλα το εσπρωξε καπως γιατι ειναι πολλα τα λεφτα Παναή.. ;)

κατοστάρικο από ATM ? νόμιζα πως βγάζουν μόνο χαρτονομίσματα των 20 και 50€

Seitman
21-11-10, 18:57
Και λοιπον;
Εκανες συναλλαγη σε ΑΤΜ, ενα χαρτονομισμα ειναι πλαστο (ειναι κλειστη η Τραπεζα), τι κανεις μετα;
Το κανεις καταθεση στο ΑΤΜ; :p

Χμ.... Καθόλου άσχημη ιδέα :oneup:
Δεν το είχα σκεφτεί!

billyboy830
21-11-10, 20:53
κατοστάρικο από ATM ? νόμιζα πως βγάζουν μόνο χαρτονομίσματα των 20 και 50€

Νομιζεις.. 200 ευρω ειχα βγαλει καποτε, 2 πρασινα μου πεταξε! Παλι καλα που δεν ηταν πλαστα! Εχω δει και 10ευρω να βγαινει απο μηχανημα!

Η πρωτη περιπτωση Eurobank και η δευτερη δεν θυμαμαι!! Μια τραπεζα στο Αίγιο ήταν!! :p

sa1901
21-11-10, 20:59
Και λοιπον;
Εκανες συναλλαγη σε ΑΤΜ, ενα χαρτονομισμα ειναι πλαστο (ειναι κλειστη η Τραπεζα), τι κανεις μετα;
Το κανεις καταθεση στο ΑΤΜ; :p


Χμ.... Καθόλου άσχημη ιδέα :oneup:
Δεν το είχα σκεφτεί!
Και κατά την καταμέτρηση, βλέπουν ότι είναι πλαστό και δεν σου μετράνε την κατάθεση...

SALONIKAG
22-11-10, 01:51
Μιας και τα περιστατικά πλαστών χαρτονομισμάτων έιτε από το γκισέ είτε από ΑΤΜ είναι πολλά,είναι φανερό ότι οι τράπεζες δεν τα ελέγχουν για την γνησιότητα τους ή τα προωθούν εν γνώση τους...
Ίσως ο ταμίας της τράπεζας να χρεωνεται την ζημιά αν δεκτει πλαστο χαρτονομισμα απο αμελεια και για να μην χρεωθει το ποσο να το δινει στις συναλλαγες ....

kourampies
22-11-10, 04:39
Μου έχει τύχει και εμένα πλαστό 20ρικο από τράπεζα, και μάλιστα όταν το πήγα πίσω αρνήθηκαν να το πάρουν. Έγινε ένα ωραιότατο show στην τράπεζα αλλά δεν είχα το χρόνο να περιμένω αστυνομία κτλ για ένα 20ρικο, οπότε το έδωσα σε ένα φαρμακείο που δεν έφταιγε τίποτα.:p

SALONIKAG
22-11-10, 23:33
Αν καλούσες την Αστυνομία ,τότε οι Αστυνομικοί θα σε έπαιρναν μέσα για κατοχή πλαστου χαρτονομίσματος..Η τράπεζα θα αρνούνταν ότι από λάθος στο έδωσε και θα κατέληγες αρχικά στο τμήμα και μετα στην εισαγγελια.....Τι 20αρικο θα κατασχετοταν και ο εισαγγελες θα σε αφηνε ευτυχως ελευθερο χωρις κατηγορια..Αλλα θα είχες υποστει μια ταλαιπωρια...

ntoremi
22-11-10, 23:47
Αν καλούσες την Αστυνομία ,τότε οι Αστυνομικοί θα σε έπαιρναν μέσα για κατοχή πλαστου χαρτονομίσματος..Η τράπεζα θα αρνούνταν ότι από λάθος στο έδωσε και θα κατέληγες αρχικά στο τμήμα και μετα στην εισαγγελια.....Τι 20αρικο θα κατασχετοταν και ο εισαγγελες θα σε αφηνε ευτυχως ελευθερο χωρις κατηγορια..Αλλα θα είχες υποστει μια ταλαιπωρια...

και θα ησουν και μειον 20 ευρω

grande
23-11-10, 10:50
Ολοι μας μπορει να παρουμε ενα πλαστο χαρτ/σμα. Η λυση ειναι απλη: οπως το παιρνεις ετσι και το δινεις.


Είναι λογικό να προσπαθεί να το πασάρει. Αφου ήταν απρόσεκτος και το πήρε....αν δεν το σπρώξει σε κάποιον...το χρεώνεται με το κλείσιμο του ταμείου του. Και το επίδομα ταμείου δεν είναι τεράστιο.. 2-3 τέτοια τον μήνα και πάει.

To επιδομα ταμειου (περ. 400€ το μηνα) ειναι στανταρ ασχετως ελειμματων και πλαστων.
Πλάστο βεβαια δε νοειται να εισπραξει ο υπαλληλος αφου οι καταμετρητικες μηχανες τους εχουν ανιχνευτη πλαστοτητας

Seitman
23-11-10, 10:54
Από την άλλη δε τους χαλάει να τα μαζεύουν και εκ του πονηρού να τα δίνουν αλλού για να βγάλουν κάνα χαρτζιλικάκι ;)

grande
23-11-10, 11:17
Να μαζεψουν επιτηδες πλαστα και να τα κανουν τι??
Δεν εχει λογικη αυτο, οταν ο υπαλληλος εντοπισει καποιο πλαστο που θα χτυπησει στη μηχανη του, απλα δεν θα το παρει.

Seitman
23-11-10, 11:23
Μα σου εξήγησα γιατί θα το πάρει... Να το πασάρει σε κάποιον ηλικιωμένο και να του μείνει το αυθεντικό στην τσέπη ;)

3lbereth
23-11-10, 11:55
Για να του μείνει πλεόνασμα, θα πρέπει να παραλάβει και το πλαστό και το γνήσιο ώστε, όταν κλείσει ταμείο, να φαίνεται οτι έκανε συναλλαγές αξίας 100.000 ευρώ ενώ έχει εισπράξει πχ 200 ευρώ παραπάνω.
Αλλιώς, δεν έχει καμία διαφορά!

grande
23-11-10, 11:58
Ειπαμε παιδια, δεν γινονται αυτα, δεν εχουν λογικη. Το πλαστο που ενδεχομενως θα παρει ο υπαλληλος δεν θα ειναι πλεονασμα, θα ειναι μερος του πραγματικου ποσου που θελει να δωσει ο καταθετης.

Σε καθε περιπτωση πσντως, κανενας υπαλληλος δεν θα διακινδυνευε τη θεση του για τετοια πραγματα.

opener
25-11-10, 23:43
Χμ.... Καθόλου άσχημη ιδέα :oneup:
Δεν το είχα σκεφτεί!


Και κατά την καταμέτρηση, βλέπουν ότι είναι πλαστό και δεν σου μετράνε την κατάθεση...
Φυσικα.

Το ερωτημα μου ηταν στον ntoremi ο οποιος (μεχρις στιγμης) δεν θελει να απαντησει =
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3817953&postcount=20
ποιο το νοημα στο "Οταν κανω συναλλαγες (ειδικα σε ατμ) ελεγχω ολα τα χαρτονομισματα ενα-ενα"

ntoremi
26-11-10, 00:17
Φυσικα.

Το ερωτημα μου ηταν στον ntoremi ο οποιος (μεχρις στιγμης) δεν θελει να απαντησει =
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3817953&postcount=20
ποιο το νοημα στο "Οταν κανω συναλλαγες (ειδικα σε ατμ) ελεγχω ολα τα χαρτονομισματα ενα-ενα"

Για να ξερω τι μου γινεται σε καθε περιπτωση. Να μην αιφνιδιαζομαι.

opener
26-11-10, 00:46
Για να ξερω τι μου γινεται σε καθε περιπτωση. Να μην αιφνιδιαζομαι.
Μαλιστα.

Οποτε και εφ' οσον δεν θες να αιφνιδιαζεσαι, οπως εγραψες αυτο το κανεις γενικα (σε ολες σου τις συναλλαγες) και δεν εχει νοημα το "ειδικα σε ατμ".

ntoremi
26-11-10, 04:56
Μαλιστα.

Οποτε και εφ' οσον δεν θες να αιφνιδιαζεσαι, οπως εγραψες αυτο το κανεις γενικα (σε ολες σου τις συναλλαγες) και δεν εχει νοημα το "ειδικα σε ατμ".

Προφανως ειναι πολυ σημαντικο για σενα να κατανοησεις το πώς λειτουργω και το πώς σκεφτομαι... Οκ...

Το κανω κυριως σε καταθεσεις σε ατμ, ωστε να μην καταθεσω χαρτονομισμα αμφιβολης φυσης και εχω προβλημα με την καταθεση. Αν συναντησω αμφιβολο χαρτονομισμα, δεν το συμπεριλαμβανω στην καταθεση στο ατμ.

Το ιδιο κανω και στις αναληψεις απο ατμ ή σε αναληψεις απο γκισε, αλλα οχι με το ιδιο αγχος.

Το "ειδικα στο ατμ" εχει νοημα γιατι κατα την καταθεση στο ατμ δεν μπορω να παρω πισω το χαρτονομισμα που ισως βρεθει πλαστο αργοτερα κατα την καταμετρηση. Αντιθετα, σε καταθεση στο γκισε της τραπεζας ή σε συναλλαγη σε οποιοδηποτε αλλο μαγαζι, αν το χαρτονομισμα βρεθει πλαστο, μπορω να το ζητησω πισω.

opener
26-11-10, 08:11
Προφανως ειναι πολυ σημαντικο για σενα να κατανοησεις το πώς λειτουργω και το πώς σκεφτομαι... Οκ...

Το κανω κυριως σε καταθεσεις σε ατμ, ωστε να μην καταθεσω χαρτονομισμα αμφιβολης φυσης και εχω προβλημα με την καταθεση. Αν συναντησω αμφιβολο χαρτονομισμα, δεν το συμπεριλαμβανω στην καταθεση στο ατμ.

Το ιδιο κανω και στις αναληψεις απο ατμ ή σε αναληψεις απο γκισε, αλλα οχι με το ιδιο αγχος.

Το "ειδικα στο ατμ" εχει νοημα γιατι κατα την καταθεση στο ατμ δεν μπορω να παρω πισω το χαρτονομισμα που ισως βρεθει πλαστο αργοτερα κατα την καταμετρηση. Αντιθετα, σε καταθεση στο γκισε της τραπεζας ή σε συναλλαγη σε οποιοδηποτε αλλο μαγαζι, αν το χαρτονομισμα βρεθει πλαστο, μπορω να το ζητησω πισω.
Επετρεψε μου να αμφιβαλλω.
Εχω την εντυπωση οτι ο ταμιας στο γκισε αν του δοθει πλαστο χαρτονομισμα υποχρεουται εκ του νομου να το κρατησει (οχι φυσικα για καταθεση, αλλα για κατασχεση) και οχι να το επιστρεψει στον καταθετη (να το αφησει δηλαδη να κυκλοφορει ελευθερα στην αγορα).

grande
26-11-10, 10:45
Eγω δεν θα ρισκαριζα καταθεση μεσω ATM για πολλους λογους.

Ειδικα ομως αν βαλεις πλάστο στο ATM το εχασες, αν το δωσεις στο ταμειο πιθανον να το παρεις πισω(ωστε να το δωσεις το Σαββατο στη λαικη...)

anasm
26-11-10, 18:41
Επετρεψε μου να αμφιβαλλω.
Εχω την εντυπωση οτι ο ταμιας στο γκισε αν του δοθει πλαστο χαρτονομισμα υποχρεουται εκ του νομου να το κρατησει (οχι φυσικα για καταθεση, αλλα για κατασχεση) και οχι να το επιστρεψει στον καταθετη (να το αφησει δηλαδη να κυκλοφορει ελευθερα στην αγορα).

Γειά χαρά!!

Είχα καιρό να μπώ στο Forum, και η αλήθεια είναι οτι, το θέμα που δημοσίευσα, δεν περίμενα να έχει, δυστυχώς, τέτοια ανταπόκριση...
Τελικά, δεν είναι να εμπιστεύεσαι ΟΥΤΕ το γκισέ, ΟΥΤΕ και τα ΑΤΜ (???)...........
Είναι φοβερό αυτό που συμβαίνει......
Και ουσιαστικά ο μόνιμα ζημιωμένος, είναι ο πελάτης -καταναλωτής......
Αλήθεια, δεν θυμάμαι..
Όταν καταθέτεις ένα ποσό στο γκισέ,
ο υπάλληλος το περνάει από δύο ή ένα μηχανήματα???
Το κλασσικό αυτό που κάνει τη γρήγορη καταμέτρηση των χαρτονομισμάτων,
λειτουργεί και σαν ανιχνευτής πλαστών????....
Νομίζω αυτό θα μπορούσε να είναι ένας τρόπος, για να είμαστε σίγουροι για το αν πήραμε "σίγουρα" χαρτονομίσματα ή με ρίσκο...
Τουλάχιστον, όταν κάνεις ανάληψη κάποιο "ποσό",
δεν είναι τόσο απλό, στην πράξη,
να ελέγξεις ένα προς ένα τα χαρτονομίσματα που σου έδωσε ο υπάλληλος, ακριβώς δίπλα του.......

Παρόλ'αυτά, επειδή πάντα, πριν σου τα δώσει, τα περνάει από το μηχάνημα καταμέτρησης,
ΑΝ αυτό, είναι ταυτόχρονα, ΚΑΙ ανιχνευτής πλαστών,
τότε λύνουμε το πρόβλημα (στο ένα σκέλος του τουλάχιστον...)

DSLaManiaC
26-11-10, 19:43
Το κλασσικό αυτό που κάνει τη γρήγορη καταμέτρηση των χαρτονομισμάτων,
λειτουργεί και σαν ανιχνευτής πλαστών???

Ναι...

opener
26-11-10, 22:38
Το κλασσικό αυτό που κάνει τη γρήγορη καταμέτρηση των χαρτονομισμάτων,
λειτουργεί και σαν ανιχνευτής πλαστών???
Ναι...
Χωρις να ειμαι ειδικος, αυτο πιστευω και εγω.

Στον γκισε μου εχει τυχει φορες που στην καταμετρηση χτυπα αλαρμ σε ενα χαρτονομισμα (δικο μου η της Τραπεζας), το περναει ξανα ο ταμιας και ειναι ενταξει.
Τωρα αν το αλαρμ ειναι μονον για την ανιχνευση πλαστου η και για καποιον αλλο λογο, δεν το γνωριζω.

narsis
27-11-10, 13:58
Τι άλλο θα ακούσουμε.... Θα πάρει ρίσκο ο υπάλληλος να δώσει πλαστό 50άρικο εν γνώσει του στον πελάτη και 1) να γίνει ρόμπα το λιγότερο 2) να έχει συνέπειες στη δουλειά του 3) να χάσει και καμιά δουλειά του

Δηλαδή ο υπάλληλος είναι βλάκας και θα σου πασάρει πλαστό εκεί που είναι υπεύθυνος και δεν θα το πάρει σπίτι του να το πασάρει σε περίπτερο/λαϊκή όπως θα έκανες κι εσύ.

Επίσης ακούσαμε ότι υπάρχει ΑΤΜ στην Ελλάδα που βγάζει 100ρικα!!!! Τι λέτε ρε παιδιά;; Δεν υπήρχε και δεν υπάρχει τέτοιο ΑΤΜ. Καμία Τράπεζα δεν το κάνει γιατί απλά δεν βολεύει.

Μην τρελένεστε, όταν σας βγάζει πλαστό ένα μηχάνημα περιπτέρου/super market βγάζει πιθανά πλαστό. Μπορεί να είναι απλά τσαλακωμένο/φθαρμένο whatever. Επίσης φυσικά οι μηχανές της γρήγορης καταμέτρησης στις Τράπεζες έχουν ανιχνευτές (σχήμα, ιριδίζον φως, μαγνήτη κτλ.) για γνησιότητα πολύ καλύτερες από οτιδήποτε σχεδόν κυκλοφορεί έξω, αλλά και εκεί μπορεί να γίνει λάθος (στη συντριπτική πλειοψηφία false positive παρά να φάει πραγματικά πλαστό).

Είναι ωραίο να τα χώνουμε γενικά στις Τράπεζες αλλά ας το κάνουμε με επιχειρήματα που βασίζονται στη λογική.

ntoremi
28-11-10, 00:26
Επετρεψε μου να αμφιβαλλω.
Εχω την εντυπωση οτι ο ταμιας στο γκισε αν του δοθει πλαστο χαρτονομισμα υποχρεουται εκ του νομου να το κρατησει (οχι φυσικα για καταθεση, αλλα για κατασχεση) και οχι να το επιστρεψει στον καταθετη (να το αφησει δηλαδη να κυκλοφορει ελευθερα στην αγορα).

Πας καλα; Τι ειναι ο καθε υπαλληλος ταμιας;; Αστυνομια να κανει κατασχεση;; Αν ειναι δυνατον... Και πού ξερω εγω οτι δεν το κανει επιτηδες για να μου φαει το χαρτονομισμα; Πού ξερω οτι δεν ειναι πειραγμενο το μηχανημα να βγαζει πλαστα ακομα και τα κανονικα χαρτονομισματα;;
Αν το βρεις πλαστο κυριε, φερτο πισω, δικο μου προβλημα. Ή φωναξε την αστυνομια να το κατασχεσει εκεινη, ως κρατικη αρχη, οχι εσυ ο πιθανως πονηρος υπαλληλακος.

MaFiOzOs_GR
28-11-10, 01:15
Επίσης ακούσαμε ότι υπάρχει ΑΤΜ στην Ελλάδα που βγάζει 100ρικα!!!! Τι λέτε ρε παιδιά;; Δεν υπήρχε και δεν υπάρχει τέτοιο ΑΤΜ. Καμία Τράπεζα δεν το κάνει γιατί απλά δεν βολεύει.

Η Eurobank της γειτονιάς μου μια χαρά βγάζει, και την έχω πατήσει κάνα 2 φορές.Πλέον βγάζω 2 φορές λεφτά (40€+60€) για να μην μου δώσει κατοστάρικο και δεν έχω που να το δώσω.... ;)

opener
28-11-10, 10:20
Πας καλα; Τι ειναι ο καθε υπαλληλος ταμιας;; Αστυνομια να κανει κατασχεση;; Αν ειναι δυνατον... Και πού ξερω εγω οτι δεν το κανει επιτηδες για να μου φαει το χαρτονομισμα; Πού ξερω οτι δεν ειναι πειραγμενο το μηχανημα να βγαζει πλαστα ακομα και τα κανονικα χαρτονομισματα;;
Αν το βρεις πλαστο κυριε, φερτο πισω, δικο μου προβλημα. Ή φωναξε την αστυνομια να το κατασχεσει εκεινη, ως κρατικη αρχη, οχι εσυ ο πιθανως πονηρος υπαλληλακος.
Δεν ειναι τοσο απλο, (βεβαια αλλο η θεωρια και ο νομος και αλλο η πραξη).......
=

.....
Σύμφωνα με την προβλεπόμενη διαδικασία, άμα τη εμφανίσει του πλαστού χαρτονομίσματος σε ταμείο της τράπεζας, ειδοποιείται η αστυνομία και ο κομιστής οδηγείται στο αστυνομικό τμήμα όπου ακολουθείται η διαδικασία του αυτοφώρου. Oπως λέει ο κ. Δημητριάδης, «με τις δραχμές ήμαστε πιο ελαστικοί, με το ευρώ όμως είμαστε υποχρεωμένοι να τηρούμε τον κανονισμό».

Ωστόσο, στην πράξη αυτό συμβαίνει σε ελάχιστες περιπτώσεις. Oταν ο πελάτης είναι «γνωστός» και «καλός», το χαρτονόμισμα αποσύρεται, ο πελάτης το αντικαθιστά με άλλο γνήσιο και το θέμα δεν λαμβάνει διαστάσεις. Πάντως, σύμφωνα με τον κ. Δημητριάδη, «οι εννέα στους δέκα πελάτες αγνοούν ότι το χαρτονόμισμα που έχουν είναι πλαστό».
....
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_01/12/2002_45788
--------------------------------------------------------------------------------


Αποζημίωση 3.000 ευρώ σε πολίτη, ο οποίος πήρε από Τράπεζα πλαστό χαρτονόμισμα των 200

Το ποσό των 3.000 ευρώ για ηθική βλάβη επιδίκασε το Μονομελές Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης σε συνταξιούχο, ο οποίος είχε πληρωθεί από Τράπεζα με πλαστό χαρτονόμισμα των 200 ευρώ.

«Πήγαινα πάντα στο ίδιο κατάστημα του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, στο σιδηροδρομικό σταθμό, επειδή δεν έχει πολλή κίνηση. Εκείνη τη φορά δεν ήταν στο γκισέ ο ταμίας που έβλεπα συνήθως, αλλά μια κοπέλα» εξηγεί ο κ.Αποστολίδης, μιλώντας στα Νέα της M.Δευτέρας.

O συνταξιούχος εισέπραξε τα χρήματά του, χωρίς να αντιληφθεί ότι ανάμεσα στα χαρτονομίσματα βρισκόταν και ένα πλαστό των 200 ευρώ. Αυτό το διαπίστωσε περίπου ένα μήνα αργότερα, όταν πήγε να πληρώσει τον λογαριασμό του στον OΤΕ.

«Μου είχαν μείνει 500 ευρώ, δύο διακοσάρια και ένα κατοστάρικο, πού να ξέρω εγώ ότι ήταν πλαστό» είπε.

Στο υποκατάστημα του OΤΕ, του είπαν πως έπρεπε να ειδοποιήσουν την Αστυνομία, ο ίδιος δεν είχε καμία αντίρρηση και τότε άρχισε η διαδικασία εις βάρος του.

«Μου πήραν αποτυπώματα, μου τράβηξαν φωτογραφίες, με έστειλαν στον εισαγγελέα. Εγώ τους έλεγα ότι έπρεπε να κάνουν τη δουλειά τους, αφού καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται» τόνισε.

Παράλληλα, απευθύνθηκε και στη διοίκηση του Ταμιευτηρίου, η οποία -όπως εξηγεί- τον αντιμετώπισε με αγένεια και σκεπτικισμό. «Έμμεσα μου έλεγαν ότι εγώ είχα βάλει το πλαστό. Είχα βγει από τα ρούχα μου στο δικαστήριο και δεν μπορούσα να παρέμβω».

Σημειώνεται ότι η δικαίωσή του αποτελεί και δεδικασμένο πλέον για παρόμοιες περιπτώσεις
http://news.in.gr/greece/article/?aid=791796

ΔΙΝΟΥΝ «ΜΑΪΜΟΥΔΕΣ» ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΜ TΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ;

Πέρα από τα επίσημα νούμερα, το μέγεθος του προβλήματος παραμένει ουσιαστικά ασύλληπτο.
Ο τρόμος του πολίτη μπροστά στην αποκάλυψη ότι το χαρτονόμισμα του ευρώ που μόλις χρησιμοποίησε σε μία συναλλαγή του ήταν πλαστό, είναι διπλός: αφενός διότι αντιλαμβάνεται ότι έπεσε θύμα απάτης και έχασε τα λεφτά του, αφετέρου επειδή γνωρίζει ότι, βάσει της προβλεπόμενης διαδικασίας, μπορεί να βρεθεί ο ίδιος αντιμέτωπος με τις
συνέπειες του νόμου.

Ετσι πολλοί είναι εκείνοι που προτιμούν να «καταπιούν» το πλαστό χαρτονόμισμα, παρά να το παραδώσουν στις Αρχές και να μπουν σε έναν κυκεώνα ανακρίσεων και καταγγελιών για το πότε, πώς και από πού το «φορτώθηκαν».

Πληθαίνουν όμως το τελευταίο χρονικό διάστημα και οι καταγγελίες πολιτών που υποστηρίζουν, είτε δικαίως και ειλικρινώς είτε για να αποσείσουν από επάνω τους κάθε
ευθύνη, ότι τα πλαστά τραπεζογραμμάτια «τους τα έδωσαν στην τράπεζα» ή τα μηχανήματα αναλήψεων (ΑΤΜ). Και στις περιπτώσεις αυτές πάντως, όταν οι πελάτες ανακαλύπτουν την πλαστότητα και καταφεύγουν στις διευθύνσεις των τοπικών
υποκαταστημάτων, αντιμετωπίζονται περίπου σαν εγκληματίες ή παράφρονες.

Οι εμπορικές τράπεζες επικαλούνται το πολύ καλά οργανωμένο σύστημα τροφοδοσίας
των υποκαταστημάτων τους, το οποίο διασφαλίζει ότι, όταν ανοίγει ένα ταμείο τους, όλα
τα χρήματα που έχει είναι ελεγμένα ως γνήσια από την ίδια την Τράπεζα της Ελλάδος.
Παρά τα υψηλής τεχνολογίας μηχανήματα ανίχνευσης που διαθέτουν πάντως, όταν τα
χρήματα παραδίδονται και πάλι στην Κεντρική Τράπεζα ελέγχονται ξανά και τότε,
σύμφωνα με πληροφορίες, αποκαλύπτεται τελικώς ότι ορισμένα είναι πλαστά.
http://www.odesus.gr/web/news/news18/protoThema233bs.pdf

Manolis_karas
28-11-10, 13:30
Πολύ καλό και κατατοπιστικό αυτό το θέμα.
Αν σας δίδουν χαρτονομίσματα από τράπεζες ή από άλλο ταμείο και των καταστημάτων συμπεριλαμβανομένων, απλά ζητάτε να τα περάσουν από το μηχάνημα ελέγχου το δικό τους. Αν στο μηχάνημα καταμέτρησης δεν φαίνεται η οθόνη, ζητάτε να το γυρίσουν ώστε να είναι ορατή από σας, δεν μπορούν να αρνηθούν, είναι υποχρεωμένοι να μετρήσουν ένα ένα τα χρήματα που σας δίδουν.
Με τα χαρτονομίσματα που παίρνουμε όμως από τα ΑΤΜ τι γίνεται; Ξέρει κάποιος στα σίγουρα;

amoydar
28-11-10, 13:48
Πάντως εγώ θεώρω πως στα ΑΤΜ επίτηδες βάζουν τα πλαστά χαρτονομίσματα για να τα σπρώξουν καθώς προφανώς θα έχουν κάποιο όφελος. Και ρωτάω εγώ υπάρχει ένα 50ρικο. Πώς έρχεται στα χέρια της τράπεζας? Με ενδοτραπεζική συναλλαγή που σημαίνει ότι είναι ελεγμένο πολλαπλά για τη γνησιότητα του ή με κατάθεση. Έστω ότι ο υπάλληλος στο γκισέ δεν το εντόπισε από σφάλμα του μηχανήματος. Μετά αυτό το 50ρικο πως βρέθηκε στο ΑΤΜ?> Δεν υποτίθεται ότι πρέπει να ελεγχτεί πριν μπει στο ΑΤΜ και πως και το ίδιο το ΑΤΜ είναι και ελεκτής γνησιότητας? Αν είναι ετσι λοιπόν τόσες συπτώσεις μαζί μας κάνουν επιτηδευμένο " σπρώξιμο " του χαρτονομίσματος .

Και επαναλμβάνω εγώ δεν παρέλαβα απλός ένα πλαστό από ΑΤΜ. Παρέλαβα πολύ κακής ποιότητας φωτοτυπία που ακόμα και τα περιθώρια εξείχαν και όσοι τοπ είδαν από απόσταση 3 μέτρων κατάλαβαν αμέσως ότι πρόκειται για πλαστό. Δηλαδή αν το έβαζες αυτό στο μηχανήμα δεν υπήρχε περίπτωση να "περάσει". Και όμως μου το έδωσε το ΑΤΜ

@ ADSLgr.com All rights reserved.