PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αποσυνδέσεις (πιθανόν γνωστός φταίχτης)



nikosmelt
20-11-10, 15:58
Εδώ και περίπου 10 μέρες είμαι στη Wind, από Forthnet. Τα προβλήματα μέχρι στιγμής που έχω, είναι 2: το πρώτο είναι ο χαμηλός συγχρονισμός. Στη forthnet συγχρόνιζα με 15,5~16mbit ενώ στη Wind είμαι στα 11,5~12,5. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στο συγκεκριμένο, καθώς γενικά οι ταχύτητες στο κατέβασμα είναι καλές, τόσο στο direct, όσο και στα torrents, πράγμα που μάλλον σημαίνει ότι δεν έπιανα και πριν ταχύτητες ανάλογες του κλειδώματος της γραμμής μου.
Το δεύτερο πρόβλημα, που είναι και το σοβαρότερο, είναι οι συχνές αποσυνδέσεις. Πριν με forthnet και ακόμη πιο πριν με OTE δεν είχα ποτέ πρόβλημα αποσυνδέσεων. Τώρα έχω αρκετά συχνά και το ζήτημα είναι ότι μάλλον φταίει η γραμμή και όχι η καλωδίωση. Με το που καλώ από το σταθερό ή δέχομαι κλήση, αποσυγχρονίζεται η γραμμή. Δοκίμασα πρώτα βγάζοντας όλες τις τηλεφωνικές συσκευές, καμία βελτίωση. Στη συνέχεια μετέφερα το router απευθείας στην κεντική πρίζα, η οποία δέχεται το καλώδιο από την είσοδο της πολυκατοικίας, πάλι τα ίδια, με το που καλούσα από το κινητό μου στο σταθερό (με βγαλμένες πάλι όλες τις συσκεύες) το router αποσυγχρονίζεται. Το κάνει και σε κάποιοες άλλες φάσεις, αλλά πιστέυω ότι το πρόβλημα είναι στη γραμμή, καθώς το κάνει στο 100% των περιπτώσεων εισερχόμενης ή εξερχόμενης κλήσης. Προτού καλέσω να το δώσω για τεχνική βλάβη, έχετε κάτι άλλο να προτείνετε? Σημειωτέον, η οικοδομή έχει 5 διαμερίσματα, από τα οποία adsl έχουμε 2 (αν παίζει κάποιο ρόλο). Επαναλαμβάνω ότι προβλήματα αποσυνδέσεων δεν είχα ποτέ. Επισυνάπτω και μερικά στατιστικά από τη γραμμή.

Link Information

Uptime: 0 days, 0:39:00
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.014 / 12.698
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,0 / 28,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 8,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 10 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 3.960
CRC Errors (Up/Down): 0 / 2
HEC Errors (Up/Down): 5.681 / 2

Router έχουν δοκιμαστεί 2, το παρόν Thompson 585V7 και το Gennet Oxygen, με τα ίδια προβλήματα.

nikosmelt
20-11-10, 17:50
Το άλλο κουφό είναι ότι, ενώ με το Thompson έχει καλύτερο line attenuation (28,5) έναντι 33 του Gennet, συγχρονίζει ψηλότερα με το Gennet (περίπου 0,5~1 mbit)...

djpar
22-11-10, 14:05
δοκιμασε να μηνεις με το thompson κ δες αν κανει αποσυνδεσεις,επισης αν θες παρε τηλ την wind να δεις τι φταιει αλλα πες τους οτι παλια με 4net επιανες παραπανω για να μην κλειδωσουν την γραμμη σου.Splitter-filter κ τα συναφη τα εβαλες?

prjohn
22-11-10, 21:29
Το gennet είναι δεν είναι καθόλου αξιόπιστη συσκευή. Προτίμησε το thomson . Μάλλον σε αυτό οφείλονται οι αποσυνδέσεις. Σχετικά με τον χαμηλό συγχρονισμό , πάρτους τηλέφωνο γιατι το πιο πιθανό είναι να σε έχουν βάλει σε χειρότερο προφίλ από όσο θα υποστήριζε η γραμμή σου.

nikosmelt
22-11-10, 23:51
Οι αποσυνδέσεις γίνονται ασχέτως modem, όπως προανέφερα. Τώρα παρατήρησα και το εξής περίεργο: οι αποσυνδέσεις γίνονται είτε όταν καλώ/με καλούν, είτε μόλις τελειώσει η κλήση, ποτέ κατά τη διάρκεια της κλήσης. Τους πήρα τηλέφωνο, μου είπαν τα κλασικά, "μπορεί να φταίει το καλώδιο, βάλτε το router στην κεντρική πρίζα" κλπ κλπ. Όσο για το συγχρονισμό σιγήν ιχθύος...Θα περάσω από wind αύριο να δηλώσω βλάβη, προτιμώ να τους πάρουν αυτοί, παρά να μπλέκω πάλι με άσχετους του τηλεφωνικού κέντρου.

djpar
23-11-10, 20:25
δοκιμασες να βαλεις filter?Επισης σε εναν φιλο ενω ειχε βαλει filter κτλ τελικα εφταιγε ενα τηλεφωνο που ειχε συνδεση σε αλλη "μπριζα"

cmaniac
23-11-10, 21:56
Παρε στο 1212 και δηλωσε βλαβη. Ζητα να γινει ελεγχος οριου.

nikosmelt
23-11-10, 22:02
Παρε στο 1212 και δηλωσε βλαβη. Ζητα να γινει ελεγχος οριου.

Αυτό θα κάνω. Πέρασα και από wind shop σήμερα και μου είπαν να πάρω στο 1212. Από αύριο παίρνω τηλ, ας ελπίσουμε να βγάλω άκρη.

nikosmelt
25-11-10, 00:11
Πήρα τηλέφωνο σήμερα το μεσημέρι. Μίλησα με κάποιο νεαρό, ο οποίος φαινόταν να ξέρει πέντε πράγματα. Μου είπε ότι το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι η wind δίνει ελαφρώς υψηλότερη τάση στη γραμμή (δεν ξέρω αν ισχύει). Όσο για την ταχύτητα συγχρονισμού μου είπε ότι λογικά κάτι παίζει με το προφίλ μου από τη μεριά τους. Μου είπε να κάνω μια δοκιμή με μια ρύθμιση του oxygen, όπερ και εγένετο (στις ρυθμίσεις της adsl γραμμής να ξετικάρω την επιλογή Databoost). Να περίμενα μετά 25-30 λεπτά περίπου και να κάνω reset στο router, για να δούμε αν έφτιαξε κάτι. Αυτά γίνονται γύρω στις 2.30. Εγώ έπρεπε να πάω στη δουλειά ξανά, οπότε ανέβαλα την συνέχεια για το βραδάκι. Γύρισα κατά τις 8 παρά και ανοίγοντας το router με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη: οι αποσυγχρονισμοί συνεχίζονται και το ακόμα χειρότερο, ο συγχρονισμός έπεσε στα 6100 περίπου και το upload στα 500. Μετά από αρκετά restart το αποτέλεσμα παρέμενε το ίδιο, οπότε ξανακάλεσα το 1212. Αυτή τη φορά έπεσα σε μια κοπελίτσα, πολύ άσχετη, η οποία μου είπε απλά ότι θα το αναφέρει αύριο, ως βλάβη. Θα ξαναπάρω αύριο, αλλά γενικότερα τα έχω πάρει πάρα πολύ...

psylos
25-11-10, 01:57
Ο συγχρονισμος σου επεσε απλα επειδη εκλεισες το databoost... Αν το ενεργοποιησεις ξανα θα δεις οτι ο συγχρονισμος σου θα ανεβει ξανα εκει που ηταν και πρωτυτερα.

djpar
25-11-10, 14:22
databoost κ αηδιες βαλε μια το thompson να τελειωνει το θεμα κ δηλωσε βλαβη επισης πες να σε καλεσει το τεχνικο τμημα Η καποιος που να ξερει καλυτερα

nikosmelt
25-11-10, 18:08
Ξαναπήρα σήμερα στο 1212. Δήλωσα το πρόβλημα, είπε θα το κοιτάξουν και θα με πάρουν στο κινητό. Αυτό πριν από περίπου 1,5-2 ώρες. Μέχρι στιγμής ούτε φωνή ούτε ακρόαση..

nikosmelt
26-11-10, 16:10
Ξαναπήρα τηλέφωνο σήμερα. Μίλησα με κάποιον πολύ ευγενικό κύριο, ο οποίος αφού άκουσε όλο το ιστορικό, μου ζήτησε να κλείσω για να ενημερωθεί και να με πάρει αυτός. Όντως, μετά από 15 λεπτά με πήρε και μου είπε ότι θα στείλουν τεχνικό από εδώ και ότι αυτοί είχαν κλειδώσει τη γραμμή στα 6mbit, για να δοκιμάσουν τη γραμμή, μήπως και σταματήσουν οι αποσυγχρονισμοί. Περιμένω.

sotiro
26-11-10, 17:41
Καλησπέρα κι απο μένα, μια παρατήρηση, ''με το που καλούσα από το κινητό μου στο σταθερό (με βγαλμένες πάλι όλες τις συσκεύες) το router αποσυγχρονίζεται'' εφόσον καλείς τον αριθμό σου ΧΩΡΙΣ κάν να υπάρχει τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη και αποσυγχρονίζει το router τότε σίγουρα μιλάμε για βλάβη. Κατα πάσα πιθανότητα είτε στο δίκτυο είτε στον κόμβο της Wind. Προφανώς βραχυκυκλώνει το dsl σου όταν ''ανοίγει'' η πόρτα της τηλεφωνίας με τα αποτελέσματα που αναφέρεις. θα σου πρότεινα να συγκεντρώσεις την προσοχή σου (στην παρούσα φάση) στη βλάβη και αφού σε φτιάξουνε να δείς το θέμα με το router, γιατί βλάβη έχεις σίγουρα. Αυτά απο μένα, φιλικά:oneup:

nikosmelt
28-11-10, 01:20
Έχεις δίκιο σε αυτό και τους το είπα. Το πρόβλημα είναι ότι αργούν πολύ να ανταποκριθούν, Παρασκευή αξιώθηκαν να το δηλώσουν βλάβη και να μου που ότι θα περάσει τεχνικός από εδώ. Το πότε δεν μου είπαν, βέβαια...Από αύριο θα τους ταράξω στα τηλέφωνα και αν δεν έρθει μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα πάω για αίτηση σε άλλη εταιρία. Έχει και αλλού πορτοκαλιές...

djpar
29-11-10, 13:14
ενας φιλος μου ειχε το ιδιο προβλημα με forthnet η λυση του ηταν να βαλει splitter στην μπριζα που συνδεει τηλεφωνο κ modem

nikosmelt
30-11-10, 20:56
ενας φιλος μου ειχε το ιδιο προβλημα με forthnet η λυση του ηταν να βαλει splitter στην μπριζα που συνδεει τηλεφωνο κ modem

Όπως έγραψα και πριν, το πρόβλημα υπάρχει και χωρίς καμία τηλεφωνική συσκευή συνδεμένη, οπότε δεν είναι θέμα splitter, η γραμμή έχει πρόβλημα. Σήμερα ξαναμίλησα με την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν ότι αύριο θα με πάρει τεχνικός για να έρθει από το σπίτι. Τους είπα ότι αν δεν έρθει μέχρι Παρασκευή, κάνω αίτηση σε άλλη εταιρία και για σταθερό και για κινητό..

cmaniac
30-11-10, 22:11
Το προβλημα ειναι στο οριο, στην αλλη πλευρα δηλαδη της γραμμης σου, εκει που χωριζεται το τηλεφωνικο σημα απο το σημα ADSL. Τι δεν καταλαβαινουν ακριβως και δεν πανε να το φτιαξουν?

nikosmelt
01-12-10, 18:12
Το προβλημα ειναι στο οριο, στην αλλη πλευρα δηλαδη της γραμμης σου, εκει που χωριζεται το τηλεφωνικο σημα απο το σημα ADSL. Τι δεν καταλαβαινουν ακριβως και δεν πανε να το φτιαξουν?

Απορώ και εγώ. Σήμερα ήρθε όντως ο τεχνικός, ο οποίος ευτυχώς ήταν συζητήσιμος και φαινόταν να ξέρει 5 πράγματα. Έκανε επισταμένους ελέγχους στην γραμμή, καθώς ήθελε, όπως μου είπε, να διαπιστώσει μήπως το πρόβλημα υπάρχει σε κάποιο από τα εσωτερικά καλώδια του σπιτιού, αν και ήταν και αυτός ψιλοβέβαιος ότι το πρόβλημα είναι στην άλλη άκρη της γραμμής, στο δικό τους κέντρο. Μεθαύριο, μου είπε, περιμένει έναν τεχνικό από τα κεντρικά, για να ελέγξουν τη γραμμή μου στο κέντρο. Άντε να δούμε.
Υ.Γ. Ευτυχώς τους είπε να μου ξαναγυρίσουν το προφίλ στην κανονική ταχύτητα, καθώς με είχαν κλειδώσει αυτές τις μέρες στα 6mbit..Πάντως τα στατιστικά και τα pings δεν είχαν καμία βελτίωση.

djpar
01-12-10, 21:01
φιλε μου δυστηχως κ εγω απεκτησα απο εχτες το ιδιο προβλημα,μου κοβετε το ιντερνετ κ συνδεετε στα καπακια ομως αλλα το θεμα ειναι οτι οταν ανοιγω το μοντεμ ξαφνικα στην γραμμη ακους κατι σαν χιονια,αλλαξα καλωδια splitter κτλ αλλα τιποτα,δηλωσα σημερα βλαβη, ε σιγα σιγα βλεπω απο τα 10mbps να πεσω σε τιποτα 6 ε κ θα γινει ο πανικος.Καμια συμβουλη?

ΥΓ. Υπαρχει περιπτωση να φταιει το μοντεμ κ να ακουγονται κατι σαν χιονια στο τηλεφωνο οταν συνδεετε στο ιντερνετ?

nyannaco
02-12-10, 09:24
ΥΓ. Υπαρχει περιπτωση να φταιει το μοντεμ κ να ακουγονται κατι σαν χιονια στο τηλεφωνο οταν συνδεετε στο ιντερνετ?Εχεις φίλτρο στην τηλεφωνική συσκευή; Αν όχι πρέπει να βάλεις. Αν ναι, μάλλον θέλει αντικατάσταση. Δοκίμασε ένα άλλο.

djpar
02-12-10, 10:20
αλλαξα φιλτρο κ καλωδιο μεταξυ μοντεμ κ φιλτερ οπως κ τηλεφωνου κ φιλτερ.Με πειρε εχτες απο την τελλας ενας κ μου ειπε να του εξηγησω ακριβος το προβλημα,μου ειπε οτι εχω ενα μικρο θεματακι με την γραμμη οπου εκανε οτι μπορουσε απο εκει αλλα θα δηλωσει βλαβη κ στον οτε γιατι πιθανα εκει να εινε το θεμα,οπως επισης μου ειπε οτι με εχει κλειδωσει στα 16mbps (εγω πιανω 10 αρα οκ!) γιατι εγω του ειπα οτι δεν θελω να κληδωσω παλι χαμηλα.

nikosmelt
02-12-10, 14:20
Αν μπορείς δοκίμασε το router μόνο πάνω στη γραμμή, χωρίς τηλεφωνικές συσκευές συνδεμένες. Δοκίμασε έτσι να καλέσεις στη γραμμή σου, για να δεις αν κόβεται το internet. Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις έτσι, παίζει ίσως κάποιο πρόβλημα με φίλτρο ή με κάποια από τις τηλεφωνικές συσκευές σου.

djpar
02-12-10, 15:28
Οταν καλω την γραμμη μου δεν πεφτει το ιντερνετ πεφτει ομως σε ασχετες στιγμες δηλαδη εχτες το βραδυ 0 και σημερα απο το πρωι πεφτει συνεχεια.Εκανα και factory settings στο μοντεμ μηπως και γιατι σημερα εκανε restart και το μοντεμ μετα απο κανα δυο συνεχομενα κοψηματα στο ιντερνετ αλλα τιποτα...λετε να φταιει το μοντεμ και δεν μπορω να δοκιμασω αλλο επισης το να πληρωσω τσαμπα κανα 40αρι δεν με ψηνει και αρκετα :(

nikosmelt
15-01-11, 21:10
Τελικά μετά από σχεδόν 2 μήνες, η Wind εδέησε πριν μερικές μέρες και έφτιαξε το πρόβλημα. Το πρόβλημα ήταν όντως στο κέντρο τους, όπως άλλωστε ήταν ήδη γνωστό. Τα στατιστικά έκτοτε βελτιώθηκαν, θα έλεγα. Το περίεργο είναι ότι, ενώ τα στατιστικά είναι καλύτερα, το router κλειδώνει πάντα σε συγκεκριμένη ταχύτητα. Να υποθέσω ότι το κλειδώνει η Wind? Ιδού:
(στατιστικά router)

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:18:42
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 12.221
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,5 / 21,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 10,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 4 / 4.784
CRC Errors (Up/Down): 4 / 1
HEC Errors (Up/Down): 176.647 / 1

cmaniac
16-01-11, 14:53
Πραγματι.. Πας αρκετα παραπανω, παρε τους τηλεφωνο και ζητα να σε βγαλουν απ το 12ρι προφιλ και να σου πανε το SNRMargin στο 6..

@ ADSLgr.com All rights reserved.