PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυναμία σύνδεσης σε hol Θεσσαλονίκη



macjohny
21-11-10, 15:27
Έχει κάποιος προβλημα με τη hol στη θεσσαλονίκη; Απο σήμερα το πρωί δεν μπορώ να συνδεθώ και δεν έχω ούτε τηλέφωνο.. Ξέρετε κάτι για τεχνικές εργασίες;

jog
21-11-10, 15:40
Έχει κάποιος προβλημα με τη hol στη θεσσαλονίκη; Απο σήμερα το πρωί δεν μπορώ να συνδεθώ και δεν έχω ούτε τηλέφωνο.. Ξέρετε κάτι για τεχνικές εργασίες;


Μια χαρά εδώ.

Μόνο κάποια προβληματάκια στο streaming.

mkyriakid
21-11-10, 15:54
Εδώ και 4 ώρες ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ. Περιοχή Φάληρο.

macjohny
21-11-10, 15:59
Και εγω Φάληρο. Πήρες μήπως στην εξυπηρέτηση να τους ενημερώσεις;

akilleas
21-11-10, 16:15
Τρίκαλα εδώ και είναι όλα καλά.
Φάληρο έχει και η Θεσσαλονίκη;

SfH
21-11-10, 16:15
Κάπου πήρε το αυτί μου, χωρίς να το θεωρώ ιδιαίτερα αξιόπιστη πηγή, ότι υπάρχει κάποιο θέμα με το ρεύμα σε κάποιο Α/Κ στη Θεσσαλονίκη .

EDIT : Από ότι βλέπω στο twitter, αναφέρονται παρόμοια προβλήματα και από forthnet στη Θεσσαλονίκη .

mkyriakid
21-11-10, 16:19
Είναι φίλου η hol. Δεν βρίσκω κάποιο τηλέφωνο να του πω να καλέσει από κινητό ή άλλο σταθερό. Γνωρίζεις μήπως;

macjohny
21-11-10, 16:22
Τρίκαλα εδώ και είναι όλα καλά.
Φάληρο έχει και η Θεσσαλονίκη;
ναι


Κάπου πήρε το αυτί μου, χωρίς να το θεωρώ ιδιαίτερα αξιόπιστη πηγή, ότι υπάρχει κάποιο θέμα με το ρεύμα σε κάποιο Α/Κ στη Θεσσαλονίκη .

EDIT : Από ότι βλέπω στο twitter, αναφέρονται παρόμοια προβλήματα και από forthnet στη Θεσσαλονίκη .
μάλιστα, προβλημα με το ρεύμα πρώτη φορά ακούω


Είναι φίλου η hol. Δεν βρίσκω κάποιο τηλέφωνο να του πω να καλέσει από κινητό ή άλλο σταθερό. Γνωρίζεις μήπως;
13844

mkyriakid
21-11-10, 16:26
13844
:Χ Νόμιζα αυτό ίσχυε από γραμμή hol :rofl:

matelas
21-11-10, 16:26
Είναι φίλου η hol. Δεν βρίσκω κάποιο τηλέφωνο να του πω να καλέσει από κινητό ή άλλο σταθερό. Γνωρίζεις μήπως;

"13844 ή στο 80040013844, 24ώρες το 24ώρο, 7 ημέρες την εβδομάδα"

ntebis
21-11-10, 16:37
κι εγω φαληρο... μπας και εκοψε καποιος τις ινες? Και αλλες εταιριες εχουν προβλημα CYta και vivodi (σχολη τυφλων)

macjohny
21-11-10, 16:44
ο οτε παραδόξως δεν εχει πρόβλημα

SfH
21-11-10, 17:57
ο οτε παραδόξως δεν εχει πρόβλημα
Ο οτε για το δικό του εξοπλισμό έχει γεννήτριες, όχι όμως για τις Φ/Σ των υπολοίπων. Νομίζω ήταν να αναφερθεί/επιλυθεί αυτό το θέμα σε κάποιο RUO, αλλά δεν θυμάμαι αν άλλαξε κάτι στο τελευταίο.

Αυτά βέβαια πάντα υπό την υπόθεση ότι η "πηγή" μου ήταν ακριβής.

GeoChr1s
21-11-10, 18:31
κ εδω τα ιδια παιδια. περιοχη Μποτσαρη-Ολγας.
χτες τη νυχτα ειχε κοπει το ρευμα στις 4 κ μετα δν δουλευε τπτ

Georgevtr
22-11-10, 12:51
Mα είναι τόσο δύσκολο να βάλουν μια γεννήτρια στο κέντρο τους?Είναι δυνατόν?

valen_gr
22-11-10, 15:01
...μα δεν ειναι το κεντρο "τους" . Ειναι του ΟΤΕ. Ο χώρος της ΦΣ καθοριζεται και παραδιδεται απο τον ΟΤΕ.
Και ειναι λιγο λογικό . Εάν στο ΑΚ υπαρχουν 6 πάροχοι στην ΦΣ, θα υπάρχουν και 6 διαφορετικές γεννήτριες?
Υπάρχει σοβαρος περιορισμός χώρου, να μην σχολιάσω οτι δεν ειναι δυνατον να βαζεις γεννητριες στον ιδιο χωρο με DSLAM...

matelas
22-11-10, 15:40
Δεν έχει ταράτσα ο ΟΤΕ να τις βάλουν εκεί; :p Κάπου έχει συζητηθεί ξανά αυτό το θέμα στο forum, όπως είπε και ο valen_gr υπάρχει θέμα χώρου. Και στο κάτω κάτω σιγά μην κάνουν οι εναλλακτικοί επένδυση για γεννήτρια σε κάθε κέντρο.

prjohn
22-11-10, 21:25
Δε βάζεις γεννήτριες κοντά στο dslam. Οποιοσδήποτε ηλεκτροκινητήρας προκαλεί μεγάλες παρεμβολές. Αν το έχει κάνει ο ΟΤΕ και έχει βάλει δίπλα στο dslam γεννήτρια θα σερνόταν ο δίας. Επίσης να προσθέσουμε μια σημαντική λεπτομέρια. Επειδή σε ένα dslam πέφτουν γειτονικές περιοχές το πιο πιθανό αν κοπει το ρεύμα στο Dslam να κοπεί και στους πελάτες. Οπότε τι να το κάνεις το Internet αν δεν δουλεύει ο υπολογιστής , το ρουτεράκι κτλ. Καλύτερα ο ΟΤΕ να μην έβαζε γεννήτριες και να έκανε καμιά αναβάθμιση στις γραμμές.

Georgevtr
24-11-10, 00:37
...μα δεν ειναι το κεντρο "τους" . Ειναι του ΟΤΕ. Ο χώρος της ΦΣ καθοριζεται και παραδιδεται απο τον ΟΤΕ.
Και ειναι λιγο λογικό . Εάν στο ΑΚ υπαρχουν 6 πάροχοι στην ΦΣ, θα υπάρχουν και 6 διαφορετικές γεννήτριες?
Υπάρχει σοβαρος περιορισμός χώρου, να μην σχολιάσω οτι δεν ειναι δυνατον να βαζεις γεννητριες στον ιδιο χωρο με DSLAM...

Δεν μ ενδιαφέρει φίλε άν έχουν χώρο-ΑΝ πληρώνουν για να έχουν περισσότερο χώρο Ή αν τελικά ΔΕΝ είναι ικανοί να έχουν χώρο έξω-γύρω απ το Α/Κ τους.

Επιτέλους καταλάβετε ότι ο κόσμος τους πληρώνει και αυτοί δέν έχουν την στοιχειώδη υποδομή.

4 πάροχοι καφενεία και ΔΕΝ μπορούν σε μία Α απόσταση, να στεγάσουν 1 γεννήτρια?ΈΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

valen_gr
24-11-10, 00:46
Ισως δεν εχω γινει αρκετα σαφης. ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΟΤΕ. Ο χωρος της ΦΣ ειναι ελεγχομενος, και ο παροχος πληρωνει τον ΟΤΕ για την παρουσια του εκει. Ο χωρος ειναι κλιματιζομενος, και εχει παροχη ρευματος που παρεχεται απο το ιδιο το κτηριο, AC και DC . ΔΕΝ μπορει ο παροχος να περασει καλωδια παροχης ρευματος δικα του κλπ.
Στην ουσια δές το σαν ενα datacenter, οπου το datacenter δυστυχως δεν παρεχει και εναλλακτικη παροχη ρευματος στους πελατες που φιλοξενει .
Το που θα βαλει τα μηχανηματα του, απο ποια φρεατια θα περασει την ινα μεσα στον χωρο της ΦΣ κλπ ειναι ολα καθορισμενα. Για τον λογο αυτο ,οπως εχει ηδη αναφερθει, κατι ηταν να γινει με το νεο RUO αλλα...

Georgevtr
24-11-10, 00:53
Ισως δεν εχω γινει αρκετα σαφης. ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΟΤΕ. Ο χωρος της ΦΣ ειναι ελεγχομενος, και ο παροχος πληρωνει τον ΟΤΕ για την παρουσια του εκει. Ο χωρος ειναι κλιματιζομενος, και εχει παροχη ρευματος που παρεχεται απο το ιδιο το κτηριο, AC και DC . ΔΕΝ μπορει ο παροχος να περασει καλωδια παροχης ρευματος δικα του κλπ.
Στην ουσια δές το σαν ενα datacenter, οπου το datacenter δυστυχως δεν παρεχει και εναλλακτικη παροχη ρευματος στους πελατες που φιλοξενει .
Το που θα βαλει τα μηχανηματα του, απο ποια φρεατια θα περασει την ινα μεσα στον χωρο της ΦΣ κλπ ειναι ολα καθορισμενα. Για τον λογο αυτο ,οπως εχει ηδη αναφερθει, κατι ηταν να γινει με το νεο RUO αλλα...

Επειδή το γνωρίζω συμφωνώ μαζί σου.
Άλλο είναι το σκεπτικό μου(σε περίπτωση που δέν το κατάλαβες).
Κάνουν επενδύσεις εκατ. €,παίρνουν κοσμάκη λόγω οικονομικής δυσχέρειας στο λαιμό τους-'ιδιώκτικο δίκτυό' τους και δεν φρόντισαν τα αυτονόητα.Τα απλά.
Τώρα άν περιμένω απ τα RUO ώστε να διασφαλίσω την ομαλή λειτουργεία του μαγαζιού μου,κλάφτα χαράλαμπε.
Απ την άλλη βρίσκουν και τα κάνουν.Δυστυχώς.

valen_gr
24-11-10, 00:58
Πολλα εξαρτώνται απο το RUO, θελουμε δεν θελουμε.
Θετικά και αρνητικά.

antipages
24-11-10, 16:45
Δεν έχει ταράτσα ο ΟΤΕ να τις βάλουν εκεί; :p

Ακόμα και να επιτραπεί (έστω μέσω RUO) η εγκατάσταση γεννητριών, θα ήθελα να δω 5-6 γεννήτριες να δουλεύουν μέσα τη νύχτα στις ταράτσες του κάθε κέντρου. Σαν τις καντίνες έξω από γήπεδο θα είναι.

matelas
24-11-10, 18:13
Μα και να ήταν γεννήτριες δεν θα δούλευαν κάθε μέρα, μόνο όταν υπήρχαν προβλήματα της ΔΕΗ, ε πόσες ώρες θα δούλευαν!

antipages
25-11-10, 14:03
Σήμερα, για δεύτερη ημέρα παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα στο τηλέφωνο μου.
Δεν είναι δυνατή η κλήση προς οποιοδήποτε αριθμό και δίνει σήμα καταλυμένου. Το ίδιο και στις εισερχόμενες κλείσεις ενώ από κινητό βγαίνει μήνυμα ότι ο συνδρομητής έχει το τηλέφωνο κλειστό!!
(Άσχετο, άλλα το μήνυμα είναι τέλειος άκυρο αφού δεν είναι δυνατό να απενεργοποιήσεις ένα τηλέφωνο pots. Σε φυσιολογικές συνθήκες ακόμα και να το βγάλεις από την πρίζα θα δίνει σήμα ότι καλεί)

Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος πρόβλημα στην ανατολική Θεσσαλονίκη;
Αναφέρετε οτιδήποτε περίεργο τις τελευταίες ημέρες ειδικότερα αυτοί που ανήκετε στα κέντρα Ροστάν, Βυζάντιο, Καλαμαριάς, Φοίνικα, Θέρμη, Ρύσιο, Περαίας.

Έχω δηλώσει τη βλάβη και περιμένω να επικοινωνήσουν μαζί μου. Δώστε μου τα φώτα σας για να δούμε τι τελικά συμβαίνει.

........Auto merged post: antipages πρόσθεσε 26 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

50 λεπτά μετά τη δήλωση της βλάβης και ενώ το πρόβλημα δείχνει να έχει λυθεί (προσωρινά τουλάχιστον)
Ο τεχνικός μου ζητάει να κάνουμε κάποιες μετρήσεις γιατί δείχνει βραχυκύκλωμα. Φυσικά όπως πάντα ψάχνουν να βρουν το πρόβλημα ανάποδα - δηλαδή από το χρήστη προς το κέντρο (σαν να σου λένε ότι για όποιο πρόβλημα ποιο πιθανό είναι να φταις εσύ ή κάποια συσκευή σου - ή ο ΟΤΕ -παρά κάτι στο δίκτυο τους.
Το απόγευμα που θα έχω περισσότερο χρόνο θα τους ξαναπάρω για τους ελέγχους. Ίδωμεν.

ΥΓ. Θα παραδεχθώ οποία εταιρεία δώσει αναλυτικό ιστορικό όλων των ενεργειών και των μετρήσεων που κάνει προκειμένου να επιδιορθώσει τις βλάβες της. Προς το παρόν μένουμε στον κωδικό αναφοράς της βλάβης.

valen_gr
26-11-10, 05:20
Φυσικά όπως πάντα ψάχνουν να βρουν το πρόβλημα ανάποδα - δηλαδή από το χρήστη προς το κέντρο (σαν να σου λένε ότι για όποιο πρόβλημα ποιο πιθανό είναι να φταις εσύ ή κάποια συσκευή σου - ή ο ΟΤΕ -παρά κάτι στο δίκτυο τους.





Εσυ δηλαδη πως θα ήθελες να γίνεται ο έλεγχος?

Georgevtr
26-11-10, 14:55
ΥΓ. Θα παραδεχθώ οποία εταιρεία δώσει αναλυτικό ιστορικό όλων των ενεργειών και των μετρήσεων που κάνει προκειμένου να επιδιορθώσει τις βλάβες της. Προς το παρόν μένουμε στον κωδικό αναφοράς της βλάβης.

'Αλλο ΕΤΑΙΡΙΑ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=450360) και άλλο καφενεία..........

JohnJ
28-11-10, 16:00
Περιοχή ροστάν είχα τα ίδια προβλήματα χωρίς τηλέφωνο κ ιντερνετ νεκρή γραμμή. Την μια διορθωθηκέ μέσω δήλωσης βλάβης την δεύτερη μόνο του κ την τρίτη σήμερα αυτή τι στιγμή που γράφω πάλι τα ίδια. Στην εξυπηρέτηση στις βλάβες έχουν μήνυμα ότι γνωρίζουν ότι υπάρχει πρόβλημα σε περιοχή της θεσσαλονίκης ελπίζω να είναι αυτό.

macjohny
28-11-10, 16:05
Και σήμερα πάλι τα ίδια. Κάποιος κατεβάζει το διακόπτη κάθε κυριακή... :lol:

sdikr
28-11-10, 16:09
Εσυ δηλαδη πως θα ήθελες να γίνεται ο έλεγχος?


Όπως λέει το RUO, πρώτα στον χώρο ευθύνης του παρόχου (dslam Α/Κ) και μετά στον χώρο του πελάτη και ύστερα βλάβη στον ΟΤΕ

JohnJ
28-11-10, 17:39
Πριν λίγο έφτιαξε. Να δούμε αν λύθηκε από τη ρίζα το πρόβλημα ή πάλι σε λίγες μέρες θα έχουμε τα ίδια.

valen_gr
28-11-10, 19:16
Όπως λέει το RUO, πρώτα στον χώρο ευθύνης του παρόχου (dslam Α/Κ) και μετά στον χώρο του πελάτη και ύστερα βλάβη στον ΟΤΕ

ακριβώς... απο τα λεγόμενα του φίλου όμως εγώ κατάλαβα οτι επιθυμει πρωτα ελεγχο στην γραμμη του ΟΤΕ και υστερα στον χωρο του (που οπως ειναι γνωστο, ποτε δεν ειναι δυνατον να εχει προβλημα....)

sdikr
28-11-10, 21:47
ακριβώς... απο τα λεγόμενα του φίλου όμως εγώ κατάλαβα οτι επιθυμει πρωτα ελεγχο στην γραμμη του ΟΤΕ και υστερα στον χωρο του (που οπως ειναι γνωστο, ποτε δεν ειναι δυνατον να εχει προβλημα....)


Νομίζω πως ο φίλος ζήτησε να κάνουν πρώτα έλεγχο στο δικο τους κομμάτι που ως γνωστό ποτέ δεν κάνουν

valen_gr
28-11-10, 23:58
αν "παιξεις" με τις πιθανοτητες , 99 στις 100 εαν ειναι να υπαρχει προβλημα ειτε στο DSLAM ειτε στο σπιτι (ασε τον βροχο του ΟΤΕ,αλλη ιστορια και αυτο), η βλαβη ειναι στο σπιτι.1 στις 100 στο DSLAM. Και με τα συμπτωματα που περιεγραψε ο φιλος, σου λεω 100% οτι ΔΕΝ ειναι DSLAM. Πραγμα που ο τεχνικος το ξερει.
Βεβαια, εάν θελει καποιος να περιμενει 1-2 μερες η παραπανω εαν μεσολαβει καποιο ΣΚ ή αργία, ετσι για να γινει τυπικα ελεγχος σε DSLAM και μετεπειτα στο σπιτι , αντι να τσεκαρει αμεσα 2-3 απλα πραγματακια, εγω παω πασσο...

Οταν υπαρχει βλαβη, πρεπει να λαμβανεις υποψιν σου
1) τα πιθανοτερα σημεια παρουσίασης κάποιας βλάβης
2) τον απαιτουμενο χρονο για έλεγχο σε καθε σημειο που πιθανον να υπαρχει βλαβη.

για το 1) το σπιτι ειναι απο τα κορυφαια σημεια, και για το 2) ειτε μιλαμε για ελεγχο ΟΤΕ η τεχνικο παροχου, συνηθως μιλαμε για >24ωρου τουλαχιστον. Ο μονος αμεσος -και ανεξοδος για τον πελατη - έλεγχος μπορει να γινει απο τηλεφωνου. Δεν αποτελει σε καμια περιπτωση πανακεια, αλλα ενα σεβαστο ποσοστο προβληματων μπορει να το λυσει, there and then που λένε.
Οποτε, γιατί να μη γίνει?

antipages
30-11-10, 15:45
Ο μονος αμεσος -και ανεξοδος για τον πελατη - έλεγχος μπορει να γινει απο τηλεφωνου. Δεν αποτελει σε καμια περιπτωση πανακεια, αλλα ενα σεβαστο ποσοστο προβληματων μπορει να το λυσει, there and then που λένε.
Οποτε, γιατί να μη γίνει?

Να γίνει αλλά όταν χρειάζεται. Προτιμώ να περάσω ένα τέταρτο με τα αγαπημένα μου πρόσωπα από το να μπαινωβγάζω καλώδια και να ψάχνω δήθεν βραχυκυκλώματα. Το κορυφαίο είναι ότι αφού τελειώσαμε και δεν βρήκε τίποτα σπουδαίο ο τεχνικός μου αναφέρει ότι παρόμοια προβλήματα είχαν ξαναναφερθεί το ίδιο χρονικό διάστημα.
Με λίγα λόγια μου έφαγαν το χρόνο. Στο κάτω κάτω ας το κάνουν να δουλεύει όπως πρέπει όπως και εγώ πληρώνω όπως πρέπει. Ή απλά ας ενημερώνουν έγκαιρα.

valen_gr
30-11-10, 15:53
Σεβαστό.
Εάν όμως έρθει τεχνικος στον χωρο, βρει πρόβλημα, και σε χρεωσει και 50αρικο , εκει δεν έχει γκρινια μετα.
Το οτι ενώ λειτουργουσε η γραμμη σου ΟΚ, και ο τεχνικος ειδε καποια μέτρηση οχι και τοσο καλη, πιστεψέ με, το ευκολοτερο για αυτον θα ηταν να σου πει εισαι ΟΚ και να κλεισει την βλαβη, παρα να κάτσει και να αφιερωσει χρονο να βρει καποιο πιθανό προβλημα στον χωρο σου και να σε ενημερωσει πχ οτι η ταδε συσκευη σου οταν συνδεεται δινει ένωση, για να μην ταλαιπωρείσαι και πάλι στο μέλλον . Δεν ειναι το τραγικοτερο ολων να αφαιρεθουν 5 λεπτα οι συσκευες ωστε να διαπιστωθει εαν καποια κακη μετρηση οφειλεται σε συσκευες.

Οσο για τον χρονο που σου έφαγαν, να με συμπαθας, αλλα πραγματικα ομως....δεν ειναι ολα στην ζωη πατάμε ενα κουμπι....

antipages
30-11-10, 16:15
Από ότι καταλαβαίνω έχεις κάποια εμπειρία και με αυτό που αναφέρεις συμφωνώ. Ούτε έχω παράπονο από το παλικάρι που με εξυπηρέτησε. Αναφέρομαι στην τακτική του να ψάχνεις να βρεις κάτι, που έτσι κι αλλιώς υπάρχει στις περισσότερες περιπτώσεις αλλά σπανίως ενοχλεί, ενώ γνωρίζεις από πριν ότι δεν φταίει αυτό.
Όταν υπάρχει γενικό μπλακ άουτ στη ΔΕΗ, ΔΕ ψάχνεις γιατί δε δουλεύει το ψυγείο, ΟΥΤΕ φωνάζεις ηλεκτρολόγο να δει το πρόβλημα στην εγκατάσταση του σπιτιού σου, γιατί απλά ΔΕ χρειάζεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.