PDA

Επιστροφή στο Forum : Android: 2.1 και 2.2: Ποιες οι διαφορές;



Gigas
21-11-10, 18:30
Διαβάζω ότι η τάδε συσκευή έχει το 1.1 και δεν ξέρουν πότε θα αναβαθμιστεί σε 1.2 και αυτο θεωρείται σημαντικό μειονέκτημα...

Ποιές οι διαφορές ανάμεσα στις δύο εκδόσεις;
Εάν το θέμα έχει καλυφθεί σε κάποιο thread -το οποίο δεν κατάφερα να βρώ- απλά δώστε μου το link....

........Auto merged post: Gigas πρόσθεσε 16 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Συγγνωμη από όλους

Τελικά εννοούσα 2.1 σε 2.2 διαφορές

Εάν κάποιος admin μπορεί να το διορθωσει ας το κάνει!!!!!!!

Νikosanagn
21-11-10, 18:30
Μήπως εννοείς 2.1 και οτι περιμένουμε να αναβαθμιστεί σε 2.2?

Α οκ λέω κι εγώ

Reignman
21-11-10, 19:15
Οι βασικότερες διαφορές είναι οι παρακάτω:
1. Πιο ομαλή αλλά και γρηγορότερη από την προηγούμενη έκδοση λειτουργία του τηλεφώνου.
2. USB tethering και Wi-Fi hotspot λειτουργία (το κινητό λειτουργεί ως modem).
3. Εγκατάσταση εφαρμογών στην κάρτα μνήμης και όχι στο κινητό.
4. Λειτουργία Flash 10.1.
5. Απομακρυσμένη διαγραφή των δεδομένων του τηλεφώνου αν κλαπεί (μακρυά από εμας).

Gigas
21-11-10, 19:21
Οι βασικότερες διαφορές είναι οι παρακάτω:
1. Πιο ομαλή αλλά και γρηγορότερη από την προηγούμενη έκδοση λειτουργία του τηλεφώνου.
2. USB tethering και Wi-Fi hotspot λειτουργία (το κινητό λειτουργεί ως modem).
3. Εγκατάσταση εφαρμογών στην κάρτα μνήμης και όχι στο κινητό.
4. Λειτουργία Flash 10.1.
5. Απομακρυσμένη διαγραφή των δεδομένων του τηλεφώνου αν κλαπεί (μακρυά από εμας).

Αντιληπτά τα 1-4 και ευκόλως κατανοητά..
Σχετικά με το 5., πώς ακριβώς θα μπορεί να γίνει η διαγραφή; Από τον χρήστη/ιδιοκτήτη του τηλεφώνου που το έχασε; Για ποιά δεδομένα μιλάμε; Τηλεφωνικό κατάλογο, επαφές, δεδομενα της πιθανής κάρτας μνήμης;
Ενδιαφέρον ακούγεται το τελευταίο, πάντως.. Οχι ότι σώζεται αυτός που έχασε την συσκευή αλλά τουλάχιστον να γλυτώσει την πρόσβαση ξένων στα δεδομένα του...

Reignman
21-11-10, 19:32
Αντιληπτά τα 1-4 και ευκόλως κατανοητά..
Σχετικά με το 5., πώς ακριβώς θα μπορεί να γίνει η διαγραφή; Από τον χρήστη/ιδιοκτήτη του τηλεφώνου που το έχασε; Για ποιά δεδομένα μιλάμε; Τηλεφωνικό κατάλογο, επαφές, δεδομενα της πιθανής κάρτας μνήμης;
Ενδιαφέρον ακούγεται το τελευταίο, πάντως.. Οχι ότι σώζεται αυτός που έχασε την συσκευή αλλά τουλάχιστον να γλυτώσει την πρόσβαση ξένων στα δεδομένα του...

Δεν έχω την 2.2, μια και μόλις απέκτησα την 2.1 στο Χ10 μου.
Υποθέτω πως εννοεί από διαχειριστή του συστήματος και μάλλον
εννοεί τη πάντα.
Υπάρχουν βέβαια εφαρμογές που "κλειδώνουν" το τηλέφωνο και
σε ενημερώνουν για το που είναι, αν και όπως καταλαβαίνεις
δεν είναι το ίδιο...

Gigas
21-11-10, 19:39
Δεν έχω την 2.2, μια και μόλις απέκτησα την 2.1 στο Χ10 μου.
Υποθέτω πως εννοεί από διαχειριστή του συστήματος.

Συγνώμη που γίνομαι λίγο σπαστικός... αλλά ποιού συστήματος;;
Εννοείς της τηλεφωνικής εταιρείας που σου δίνει την σύνδεση;
Καλείς π.χ την Vodafone και τους λες ¨Παρακαλώ διαγράψτε τα δεδομένα του τάδε τηλεφώνου γιατι μου το κλέψανε" ή εννοείς κάποιον άλλον 'διαχειριστή συστήματος' ;
Στην πρώτη περίπτωση το θέμα μπάζει εάν ο κάθε πάροχος μπορεί να σου διαγράψει τα δεδομένα του τηλεφώνου σου αλλά και στην δεύτερη εάν δεν μπορείς να το κάνεις κατά βούληση και μόνος σου, τότε υπάρχει πρόβλημα...

Τελικά, για ΠΟΙΑ δεδομένα της συσκευής με το 2.2, άραγε, μιλάμε;

Reignman
21-11-10, 20:13
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Καλά κάνεις και ρωτάς...
Έριξα κι εγώ μια ματιά για να το διευκρινήσω στην
επίσημη σελίδα του android και γράφει για διαχειριστές
συστήματος του Exchange και μιλάει για factory reset.
Μπορείς αν θες να διαβάσεις το άρθρο (που αναφέρει και
πολλές άλλες βελτιώσεις) http://developer.android.com/sdk/android-2.2-highlights.html.
Θα προσέξεις πως για τη λήψη βίντεο ενεργοποιείται πλέον το flash της φωτογραφικής.

nikdeca
23-11-10, 15:27
Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έχω το HTC G1 που έχει επάνω του το android 1.6. Μπορώ να βάλω την 2.2 ή την τελευταία που κυκλοφορεί? θα γίνει φορμάτ ή όχι? μπορώ να το βρώ μέσα από το android market? κάποτε έκανε μόνο του system update αλλά πλέον δεν κάνει... Καμιά βοήθεια?

Reignman
23-11-10, 18:14
Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έχω το HTC G1 που έχει επάνω του το android 1.6. Μπορώ να βάλω την 2.2 ή την τελευταία που κυκλοφορεί? θα γίνει φορμάτ ή όχι? μπορώ να το βρώ μέσα από το android market? κάποτε έκανε μόνο του system update αλλά πλέον δεν κάνει... Καμιά βοήθεια?

Δεν έχω αυτό το κινητό αλλά με μια γρήγορη ματιά είδα πως μπορείς να περάσεις την 2.2
ανεπίσημα με λίγη σχετικά δουλειά. Δεν θα εγκαταστήσεις έκδοση από την HTC αλλά από
προσωπική εργασία διαφόρων χρηστών-ιδιοκτητών του G1.
Αν έχεις διάθεση να ασχοληθείς στους XDA Developers υπάρχει τμήμα για το κινητό σου
και εκεί θα βρεις διάφορες εκδόσεις του λειτουργικού καθώς και οδηγίες για την κάθε μια.
Αν κολλήσεις πάντως κάπου εδώ είμαστε.
Καλή επιτυχία! :oneup:

panatas
23-11-10, 18:33
http://www.android.com/media/

nikdeca
23-11-10, 20:19
Δεν έχω αυτό το κινητό αλλά με μια γρήγορη ματιά είδα πως μπορείς να περάσεις την 2.2
ανεπίσημα με λίγη σχετικά δουλειά. Δεν θα εγκαταστήσεις έκδοση από την HTC αλλά από
προσωπική εργασία διαφόρων χρηστών-ιδιοκτητών του G1.
Αν έχεις διάθεση να ασχοληθείς στους XDA Developers υπάρχει τμήμα για το κινητό σου
και εκεί θα βρεις διάφορες εκδόσεις του λειτουργικού καθώς και οδηγίες για την κάθε μια.
Αν κολλήσεις πάντως κάπου εδώ είμαστε.
Καλή επιτυχία! :oneup:


Ευχαριστώς πολύ.... είναι κάτι άγνωστο αλλά υποθέτω ότι θα τα καταφέρω.. tnx:)

........Auto merged post: nikdeca πρόσθεσε 102 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τελικά όντως χάθηκα εκεί αν μπορείς απλά να μου πεις το link απλά για το firmware update!!! 'εχω μπερδευτεί με τα update του rom και του λειτουργικού... sorry !!
thanks in advance

Reignman
23-11-10, 20:56
Ευχαριστώς πολύ.... είναι κάτι άγνωστο αλλά υποθέτω ότι θα τα καταφέρω.. tnx:)

........Auto merged post: nikdeca πρόσθεσε 102 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τελικά όντως χάθηκα εκεί αν μπορείς απλά να μου πεις το link απλά για το firmware update!!! 'εχω μπερδευτεί με τα update του rom και του λειτουργικού... sorry !!
thanks in advance

Έχεις ένα μικρό δίκιο... Είναι λίγο άναρχα δομημένο το συγκεκριμένο κομμάτι...
Δες στο http://wiki.cyanogenmod.com/index.php?title=Dream:Installing_CyanogenMod_5%2B
λίγο τη διαδικασία. Ίσως να είναι λίγο πιο κατανοητά. Όπως σου είπα και πριν δεν
έχω το συγκεκριμένο κινητό, οπότε δεν μπορώ να κάνω και πολλά για να σε βοηθήσω..
Όπως και να χει, πρόσεξε τα βήματά σου μια και δεν θες να μείνεις με "νεκρό" κινητό
και να ψάχνεσαι για το πως θα το επαναφέρεις.

Υ.Γ. Ρίξε και μια ματιά στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=722801

moshstef
28-11-10, 12:19
Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έχω το HTC G1 που έχει επάνω του το android 1.6. Μπορώ να βάλω την 2.2 ή την τελευταία που κυκλοφορεί? θα γίνει φορμάτ ή όχι? μπορώ να το βρώ μέσα από το android market? κάποτε έκανε μόνο του system update αλλά πλέον δεν κάνει... Καμιά βοήθεια?
Γίνεται, βάζοντας την τελευταία έκδοση του Cyanogen mod ROM για το G1 (Dream), η οποία νομίζω είναι η 6 κάτι και είναι βασισμένη στο Android 2.2.

To link που έδωσε ο Reignman είναι ακριβώς αυτό που πρέπει να χρησιμοποιήσεις.

Την πρώτη φορά που θα το εγκαταστήσεις έχει λίγο δουλίτσα γιατί πρέπει να εγκαταστήσεις και το DangerSPL, να αναβαθμίσεις το radio firmware, να εγκαταστήσεις το Amon Ra recovery image, και κάποια ακόμα βήματα. Αλλά μετά θα μπορείς να το αναβαθμίζεις πολύ εύκολα. Πλέον δηλαδή υπάρχει και ένα αpp, το ROM Manager, το οποίο το κάνει παιχνιδάκι.

Τα google apps είναι σε ξεχωριστό image το οποίο βγαίνει σε διάφορα μεγέθη ανάλογα με την συσκευή. Για το Dream πρέπει να χρησιμοποιήσεις το tiny version.

Τα βήματα αυτά είναι πολύ απλά, του στυλ, κάνεις copy ένα αρχείο στην SD card, και κάνεις reboot κρατώντας πατημένα ένα συνδυασμό πλήκτρων. Όμως θέλουν προσοχή να χρησιμοποιήσεις τα σωστά αρχεία για την συσκευή σου, αλλίως μπορεί να γίνει ζημιά.

psyxakias
28-11-10, 13:02
Η σημαντικότερη διαφορά θεωρώ πως είναι η υποστήριξη νεότερης έκδοσης flash, επιτρέποντας να surfάρεις σε όλα τα sites σαν να έχεις κανονικό PC browser.

Από εκεί και πέρα, παρατηρώ στην 2.2 μια μικρή βελτίωση απόδοσης αλλά και bugs/προβλήματα σταθερότητας που δεν είχα στην 2.1 και χρειάζομαι reboot ανά μερικές μέρες. Υπ'όψιν όμως ότι αυτό έχει να κάνει και με τον κατασκευαστή της συσκευής (στη συγκεκριμένη περίπτωση samsung) καθώς κάθε κατασκευαστής διαμορφώνει την κάθε έκδοση ανάλογα την συσκευή και κάποια προβλήματα μπορεί να μην υπάρχουν σε άλλες συσκευές με την ίδια έκδοση.

Προσωπικά έχω σκεφτεί επανειλημμένα να κάνω downgrade στην 2.1 στο galaxy s αλλά ψιλοβαριέμαι τη διαδικασία. Η samsung είχε βγάλει την 2.2 και την απέσυρε και τώρα την ξανακυκλοφορεί σε μερικές χώρες. Σε HTC συσκευές ακούω πως πηγαίνει καλά.

panatas
28-11-10, 20:29
εχω το vodafone joy 845 και περιμενω το 2,2 ποτε θα βγει να δουμε. για live streaming οπως ειπε και ο psyxakias παραπανω

psyxakias
28-11-10, 21:06
Για live streaming λογικά είναι μονόδρομος, διότι αν και υπάρχουν κάποια howto για flash 10.1 σε android 2.1.. σε εμένα δεν λειτούργησαν ποτέ. Εναλλακτικά για flash videos, δοκίμασε skyfire ;)`

panatas
28-11-10, 22:04
δεν δουλευει δυστηχος το skyfire τα βιντεο π΄χ απο online site οπως p2p δεν ανοιγουν

RASTAVIPER
01-12-10, 15:15
Με skyfire τι δουλεύει και τι όχι?
Και μιλάω για όλες τις συσκευές με Android 2.2.Όχι τι ισχύει μόνο για Samsung ή HTC.

Storrmrain
05-12-10, 01:14
Από εκεί και πέρα, παρατηρώ στην 2.2 μια μικρή βελτίωση απόδοσης αλλά και bugs/προβλήματα σταθερότητας που δεν είχα στην 2.1 και χρειάζομαι reboot ανά μερικές μέρες.
Ποια εκδοση εχεις βαλει? Την JPO, JPA ή καποια απο τις leaked (JP6 νομιζω?) που προοριζονταν για τις Σκανδιναβικες χωρες?
Αν ειναι η δευτερη, απλως αλλαξε την :)
Αν ειναι η πρωτη περιπτωση και την εβαλες μεσω Kies κανε ενα hard reset (αφου παρεις backup) αν δεν το εχεις ηδη κανει διοτι εχουν παρατηρηθει διαφορα προβληματακια αν κρατησεις ρυθμισεις και εφαρμογες.

psyxakias
06-12-10, 14:45
@Storrmrain: Την JPO (διάβασα τα χειρότερα για την JPA) και είχα κάνει hard reset. Συνεχίζω να μην είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την σταθερότητά της αλλά γενικότερα σκίζει ο συνδυασμός τηλεφώνου και λειτουργικού. Η JP6 τι λέει;

Το πιο σπαστικό bug που έχω συναντήσει είναι της notification bar που κολλάει (πχ ύστερα από πολλαπλές εγκαταστάσεις), δε καταβαίνει ολόκληρη, μετά δεν ανεβαίνει και πατάς το backup και πρέπει να γίνει restart το τηλέφωνο. Αν υπάρχει καμιά λύση για αυτό, θα με έσωζε από άσκοπα restarts.

Storrmrain
06-12-10, 21:33
H JPO και η JPA θεωρητικα ειναι οι ιδιες rom απλως προοριζονται για διαφορετικα regions. Εχω περασει και τις δυο και δεν μπορω να πω πως ειδα καποια διαφορα. Η JP6 ειναι μια εκδοση που ειχε βγαλει πριν κανεναν μηνα αν θυμαμαι καλα κυριως για να γινουν beta testers οι Σκανδιναβοι (χωρις να το ξερουν) και μετα την απεσυραν λογω πολλων bugs.
Προσωπικα δεν εχω προβλημα σταθεροτητας (το ιδιο και με οσες μαγειρεμενες ρομ ειχα βαλει). Μηπως σου προκαλει προβλημα καποια κακογραμμενη εφαρμογη?
Αυτο ειναι το κακο με το market, η google δεν φιλτραρει τις εφαρμογες που ανεβαινουν με αποτελεσμα ο οποιοσδηποτε (καποιες φορες ασχετος με προγραμματισμο) να ανεβαζει ο,τι θελει και η εφαρμογη του να μην συνεργαζεται απολυτα με το OS.
Για την notification bar το εχω παρατηρησει και εγω αυτο (και πολλοι αλλοι στους xda, αρα ειναι γνωστο bug) και δεν μπορω να το κανω replicate για να καταλαβω πως δημιουργειται, κατα την γνωμη μου ειναι random, αλλα θα τσεκαρω αν γινεται λογω mass installs...
EDIT: Αν θελεις παντως η notification bar ανεβαινει και κατεβαινει και απο το αριστερο soft key Menu --> Notification

@ ADSLgr.com All rights reserved.