PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανανέωση, δέσμευση για 12 μήνες αλλά μοντεμ γιοκ...



Ionlab
21-11-10, 19:27
Έβγαλε ο ΟΤΕ μια προσφορά για το ΔΙΟΔΟΣ με μειωμένα τέλη για 6 μήνες και κανονικά για τους υπόλοιπους 6. Έχω ΔΙΟΔΟΣ εδώ και 2 χρόνια και αποφάσισα ότι είναι χαζομάρα να μην γλυτώσω τα έξτρα τέλη.
Καλώ στο 13888 κάνω την ανανέωση με 12 μηνη δέσμευση αλλά στην ερώτηση πότε θα παραλάβω το ασύρματο μόντεμ που διαφημίζουν δωρεάν μένω κάγκελο. ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ!!!!
Φυσικά πουθενά δεν αναγράφεται ότι η συγκεκριμένη προσφορά αφορά ΝΕΟΥΣ συνδρομητές. Επιπλεόν διαβάζοντας τους όρους την σύμβασης αναγράφεται ξεκάθαρα ότι όταν λέμε Conn-x εννοούμε (1.2) α) Την γραμμή ADSL και β) τον τερματικό εξοπλισμό.
Επιπλεόν με κάθε δωδεκάμηνη δέσμευση ο ΟΤΕ αναλαμβάνει και την εγγύηση για τον τερματικό εξοπλισμό που παραδίδει κάτι που προφανώς πρέπει τώρα να επιβαρυνθώ εγώ (πχ σε περίπτωση που χαλάσει το μοντεμ στο επόμενο 12μηνο θα πρέπει να αγοράσω νέο εγώ).
Επιπλεόν ο εξοπλισμός που ήδη έχω έχει περιέλθει την κατοχή μου αφού πλεον είμαι εδώ και 1 χρόνο σε αορίστου.
Τέλος στην πράγραφο 5 αναφέρει ότι μπορώ να προμηθευτώ τον εξοπλισμό (προφανώς στην τιμή του πακέτου δηλαδή ΔΩΡΕΑΝ αν θέλω ή να χρησιμοποιήσω δικό μου συμβατό)

Δεν μπορώ να καταλάβω την αιτιολογία και φυσικά ποιό το νόημα την 12μηνης μου δέσμευσης αφού ούτε εξοπλισμό μου στέλνουν, ούτε εγγυούνται τον υπάρχοντα και στο κάτω κάτω εγώ μπορώ να επιλέξω αν θέλω να χρησιμοποιήσω τον υπάρχοντα εξοπλισμό ΜΟΥ ή όχι.

Είναι σαν να σου λέει η Cosmote όταν λήγει η δωδεκάμηνη, φίλε σε βάζω σε νέα δωδεκάμηνη αλλά με το ίδιο και όχι μειωμένο πάγιο και χωρίς επιδότηση συσκευής!!! Λέτε να βρίσκανε πολλά κορόιδα έτσι....

Το σωστό θα ήταν να μου αφαιρούσαν επιπλεόν τα 49Ε του εξοπλισμού από τα μελλοντικά 12 πάγια από την στιγμή που δεν μου παρέχουν νεο εξοπλισμό.

orck
21-11-10, 19:40
Αυτο που λες δεν το καταλαβαινω και εγω. Απο την στιγμη που μπορεις να κανεις αποσυνδεση και μετα απο μια ημερα αιτηση για νεα συνδεση για να παραλαβεις το μοντεμ, ειναι σαν να σε προκαλουν να αποσυνδεθεις να κανουν ολοκληρη ιστορια αποσυνδεσης-συνδεσης ΚΑΙ να δωσουν και το ασυρματο η το ενσυρματο με το δωρο.

karetsos
21-11-10, 19:51
νομίζω είναι απλό:

πόσοι θα μπουν στον κόπο να το κάνουν αυτο (και να μείνουν χωρίς ιnternet ή να χρειατεί να ξαναπεράσουν νέους κωδικούς, άρα και νέο email);

όπως έχουν υπολογίσει ελάχιστοι....

πιο απλό δεν γίνεται.

weather1967
21-11-10, 20:26
Φιλε μου και εγω ειχα 2 mbps αοριστου και αναβαθμισα σε 24 mbps στο 6 + 6 (ασχετο που εχω πολλα προβληματα με την 24 αρα και με βλεπω να πηγαινω παλι στα 2 mbps).Δεν εκανα αποσυνδεση και συνδεση ,απλα με αναβαθμισαν αμεσσα σε μια ώρα μετα απο το τηλεφωνημα μου στο 13888,μπορεις να μπεις στο 6+6 και χωρις αναβαθμιση με την υπαρχων ταχυτητα σου.
Σαφως εδωσα και εγω 49,50 για ασυρματο μοντεμ ρουτερ εξτρα.

Aν διαβασεις προσεχτικα εδω

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/conn-x/prodconnx_super_offer.html

Και πατησεις την επιλογη Έχω Conn-x και θέλω να ανανεώσω τη συνδρομή μου , η Έχω Conn-x και θέλω να αλλάξω ταχύτητα ,και πατησεις απο κατω το δωρο προσφορας ,με κοκκινα γραμματα θα δεις οτι δεν δικαιουσε μοντεμ-ρουτερ.<< Η συγκεκριμένη υπηρεσία ή προϊόν δε συνδυάζεται με τις επιλογές που κάνατε σε προηγούμενο βήμα της παραγγελίας.>>

Μονο στους καινουργιους ,οχι δεν ειμαι συνδρομητης connex, σου δινουν δωρο το μοντεμ ρουτερ.

Ionlab
21-11-10, 20:59
Φιλε μου και εγω ειχα 2 mbps αοριστου και αναβαθμισα σε 24 mbps στο 6 + 6 (ασχετο που εχω πολλα προβληματα με την 24 αρα και με βλεπω να πηγαινω παλι στα 2 mbps).Δεν εκανα αποσυνδεση και συνδεση ,απλα με αναβαθμισαν αμεσσα σε μια ώρα μετα απο το τηλεφωνημα μου στο 13888,μπορεις να μπεις στο 6+6 και χωρις αναβαθμιση με την υπαρχων ταχυτητα σου.
Σαφως εδωσα και εγω 49,50 για ασυρματο μοντεμ ρουτερ εξτρα.

Aν διαβασεις προσεχτικα εδω

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/conn-x/prodconnx_super_offer.html

Και πατησεις την επιλογη Έχω Conn-x και θέλω να ανανεώσω τη συνδρομή μου , η Έχω Conn-x και θέλω να αλλάξω ταχύτητα ,και πατησεις απο κατω το δωρο προσφορας ,με κοκκινα γραμματα θα δεις οτι δεν δικαιουσε μοντεμ-ρουτερ.<< Η συγκεκριμένη υπηρεσία ή προϊόν δε συνδυάζεται με τις επιλογές που κάνατε σε προηγούμενο βήμα της παραγγελίας.>>

Μονο στους καινουργιους ,οχι δεν ειμαι συνδρομητης connex, σου δινουν δωρο το μοντεμ ρουτερ.

Αυτό που λές το έχω δει. Όμως δεν ανεφερεται πουθενά κατι τέτοιο στο συμβόλαιο που υπογράφεις. Υπάρχει μια έξαίρεση που περιγράφεται στο συμβόλαιο. Δηλαδή πριν λήξει το 12μηνο της αρχικής δεσμευσης μπορείς να αλλάξεις πακέτο (αν κρίνεις ότι σε συμφέρει) χωρίς καταβολή τελών (4.2.2) κτλ. Σε αυτή την περίπτωση αυτή η πρακτική δικαιολογείται καθότι ο εξοπλισμός δεν έχει περιέλθει στην κατοχή σου. Σε κάθε άλλη περίπτωση όμως η επιλογή του ΟΤΕ είναι αυθαίρετη.

Επιπλεόν στο φοιτητικό δεν αναφέρει τίποτα για νέες συνδέσεις ή ανανεώσεις απλώς παραθέτει τα δύο πακέτα και λέει πρακάτω ΔΩΡΟ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ. Η μόνη προϋπόθεση που θέτει είναι να είσαι πελάτης ΟΤΕ (δηλ. να έχεις τηλεφωνική γραμμή από τον ΟΤΕ).

Αν και φαντάζομαι η πρακτική αυτή στις ανανεώσεις στα απλά conn-x αορίστου είναι εξίσου αυθαίρετη, γιατί σε υποχρεώνει να χρησιμοποιήσεις εξοπλισμό ο οποίος ΣΟΥ ανήκει.

FuS
21-11-10, 20:59
Ενσύρματο ρούτερ δωρεάν ή ασύρματο στα 20 ευρώ δικαιούνται όσοι αναβαθμίσουν από 2 mbps σε 24 και δεν έχουν συμβατό adsl2+ ρούτερ.
(αν και έχουν πάρει και μερικοί που φαινομενικά δεν "δικαιούνται" από λάθος καταχωρήσεις)

Το ασύρματο ρούτερ δωρεάν που αναφέρει ο συμφορουμίτης που άνοιξε το νήμα αφορά μόνο νέες συνδέσεις όπως ειπώθηκε και πριν.

kriti
21-11-10, 21:13
Εχω hol και το ρουτερ εκανε κατι ψιλο αποσυνδεσεις το καλοκαιρι με ενα τηλεφωνο μου εστειλαν καινουριο μοντελο χωρις καμια δεσμευση.
α ρε Ποτε

weather1967
21-11-10, 21:18
Ενσύρματο ρούτερ δωρεάν ή ασύρματο στα 20 ευρώ δικαιούνται όσοι αναβαθμίσουν από 2 mbps σε 24 και δεν έχουν συμβατό adsl2+ ρούτερ.
(αν και έχουν πάρει και μερικοί που φαινομενικά δεν "δικαιούνται" από λάθος καταχωρήσεις)


Eμενα παντος απο το τηλεφωνο μου ειπαν οτι οσοι κανουν αναβαθμιση ταχυτητας στο connex δεν δικαιουνται δωρεαν εξοπλισμο.Και δεν το εψαξα, γιατι πριν 15 μερες (πριν δηλαδη αποφασισω να κανω αναβαθμιση) ειχα αγορασει απο oteshop ενα ασυρματο μοντεμ ρουτερ,για να αντικαταστησω το αρχαιο μου usb modem sagem 840.
Τωρα αυτο που αναφερεις που το αναγραφει ?

orck
21-11-10, 23:51
Eμενα παντος απο το τηλεφωνο μου ειπαν οτι οσοι κανουν αναβαθμιση ταχυτητας στο connex δεν δικαιουνται δωρεαν εξοπλισμο.Και δεν το εψαξα, γιατι πριν 15 μερες (πριν δηλαδη αποφασισω να κανω αναβαθμιση) ειχα αγορασει απο oteshop ενα ασυρματο μοντεμ ρουτερ,για να αντικαταστησω το αρχαιο μου usb modem sagem 840.
Τωρα αυτο που αναφερεις που το αναγραφει ?


ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΣ ΕΚΑΝΕΣ
Το 840 δεν υποστιριζει ταχυτητες πανω απο 8mbit και αυτο με πολυ παρακαλητο, o OTE το συγκεκριμενο το δινει για μεχρι 2mbit. Για υψηλοτερες ταχυτητες περνεις κανονικα καινουργιο συμβατο εξοπλισμο. Για μεχρι 2mbit περνεις ακομη και τα απλα usb modem.
Θα παρεις τηλεφωνο και θα πεις οτι εχεις το 840 το οποιο ειναι μεχρι 2mbit και οτι θες να σου στειλουν χωρις χρεωση το ρουτερ που δικαιουσαι για να μπορεσεις να συγχρονισεις χωρις προβληματα.

Georgevtr
22-11-10, 12:48
Εχω hol και το ρουτερ εκανε κατι ψιλο αποσυνδεσεις το καλοκαιρι με ενα τηλεφωνο μου εστειλαν καινουριο μοντελο χωρις καμια δεσμευση.
α ρε Ποτε

Mετά το 12 μηνο,είναι δικό μου το ρουτεράκι,ενώ εσύ στην χολ θα το επιστρέψεις και εάν είναι χαλασμένο θα χρεωθείς.
Να χαίρεσαι την hof...

prjohn
22-11-10, 21:04
Eμενα παντος απο το τηλεφωνο μου ειπαν οτι οσοι κανουν αναβαθμιση ταχυτητας στο connex δεν δικαιουνται δωρεαν εξοπλισμο.Και δεν το εψαξα, γιατι πριν 15 μερες (πριν δηλαδη αποφασισω να κανω αναβαθμιση) ειχα αγορασει απο oteshop ενα ασυρματο μοντεμ ρουτερ,για να αντικαταστησω το αρχαιο μου usb modem sagem 840.

Αυτό που γράφεις είναι τραγικό. Αφού με τον παλιό εξοπλισμό δεν μπορεί να συγχρονισει πάνω από 8 ουσιαστικά είναι κοροιδία αφού σε υποχρεώνει να αγοράσεις.

jdtech
22-11-10, 21:06
H hol όντως ζητάει πίσω τον εξοπλισμό. Βέβαια επειδή το λογιστήριο τους είναι λίγο χάος αποκλείεται να το βρουν ότι τους χρωστάς. Εγώ όταν πέρασα σε dp μου έστειλαν καινούριο ρούτερ και το παλιό δε μου το ζήτησαν καν.

weather1967
22-11-10, 22:15
H hol όντως ζητάει πίσω τον εξοπλισμό. Βέβαια επειδή το λογιστήριο τους είναι λίγο χάος αποκλείεται να το βρουν ότι τους χρωστάς. Εγώ όταν πέρασα σε dp μου έστειλαν καινούριο ρούτερ και το παλιό δε μου το ζήτησαν καν.

Παιδιά μην σας παρω και στο λαιμο μου ,η αληθεια ειναι οτι σιγουρα ρωτησα αν δικαιουμαι ασυρματο ρουτερ και μου ειπαν οχι ,δεν μου ανεφερε ο υπαλληλος απο το τηλεφωνο οτι δικαιουμε ενσυρματο, σταματησε εκει η κουβεντα και μετα τον ρωταγα αλλες λεπτομερειες για την 24 αρα,και του ειπα θα το σκεφτω και αν ειναι θα ξαναπαρω τηλεφωνο για να την κανω 24 αρα ,μετα απο 2-3 μερες το σκεφτηκα και παιρνω τηλεφωνο για να κανω την αναβαθμιση εφοσον ειχα τις πληροφοριες που ηθελα με το πρωτο τηλεφωνημα σαν ενημερωση,ηταν μια υπαλληλος και εφοσον τις εδωσα τα στοιχεια για την αναβαθμιση με ρωταει μοντεμ εχετε ? ναι τις λεω καινουργιο ασυρματο sagem 2444 πριν 15 μερες το αγορασα ,α μου λεει ωραία ,και μετα ουτε το εψαξα παραπέρα γιατι ειχα αγορασει πριν την αναβαθμιση 15 μερες ασυρματο ρουτερ.Κανεις σε αυτα τα δυο τηλεφωνα δεν μου ανεφερε οτι κυριε δικαιουστε ενα ενσυρματο ρουτερ,αν τελικά δικαιούμε,αυτη ειναι η ολη διαδικασια.Και γιαυτο συμπερανα οτι δεν δικαιουμε τιποτα.Kαι στο φινάλλε αν δικαιουμε δεν θελω ενσυρματο ρουτερ αφενος και αφετερου,αν καποια στιγμη θελω να κατεβω στα 2 mbps δεν θελω να με υποχρεώνουν νά επιστρέφω εξοπλισμούς κ.τ.λ ,θέλω οτι εχω να το ορίζω εγώ,και να μην μου λεει κανεις τιποτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.