PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένα παζλ γιά έμπειρους χρήστες!



alobar
22-11-10, 19:33
Καλημέρα σας φίλοι μου,
Παραθέτω το ατομικό μου πρόβλημα μπας και γνωρίζει κάποιος, -α την λύση:hmm:
HOL Double Play Lite Gr, router Fritz 7140 ή Netfaster 1, POTS, φίλτρα σε 2 τηλεφωνικές συσκευές, router κατευθείαν στην κεντρική πρίζα, απουσία φαξ ή συναγερμών.

Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type Automatic G.992.3 (ADSL2) / Interleaved Path

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 9 dB 9 dB
Attenuation 28 dB 39 dB

Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 100 (Kbps.)
Down Stream 1858 (Kbps.) Πολύ παράξενο δεν νομίζετε!

Γίνετε όμως ακόμα πιό παράξενο:
Mόλις ανοίξει η τηλεφωνική γραμμή πέφτει η σύνδεση στο ίντερνετ και σε περίπου 40-50 δευτερόλεπτα που επανασυνδέεται ο ρούτερ έχουμε το εξής φαινόμενο:

Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 496 (Kbps.)
Down Stream 4182 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 11 dB 9 dB
Attenuation 17 dB 33 dB

Μόλις κλείσει η τηλεφωνική γραμμή πέφτει η σύνδεση στο ίντερνετ και μόλις επανασυνδέεται ο ρούτερ επανερχόμαστε στα προηγούμενα οικτρά μεγέθη.

Καμία άποψη κανείς?

........Auto merged post: alobar πρόσθεσε 13 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Nα συμπληρώσω επίσης ότι υπάρχει πολύς θόρυβος στο τηλέφωνο όταν η σύνδεση στο ίντερνετ είναι ενεργή, μόλις κλείσω το ρούτερ ακούω και με ακούνε καθαρότατα.

teslafun
22-11-10, 19:34
Ίσως βλαμμένο ζεύγος...

Αν ΔΕΝ δήλωσες βλάβη, τώρα νομίζω είναι η κατάλληλη ώρα...
Γιατί δε φαντάζομαι να σου είπανε από τον πάροχο ότι όλα είναι ΟΚ... ε;

Αναμένουμε εξελίξεις...

υποσημείωση...:
Πιστεύω ότι όλα τα διαδικάστικα του τύπου ξήλωμα τα πάντα, μόνο router πάνω (χωρίς φίλτρα) κλπ τα έχεις κάνει έτσι;
Επίσης καλό θα ήταν αν αποσυνδέσεις όλες τις τηλεφωνικές πρίζες και να ρίξεις πάνω στην κεντρική ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ το router για να δούμε συμπεριφορά.

26gDaVinci
22-11-10, 19:44
Οπως εγραψε και ο teslafun αφησε μονο το ρουτερ πανω στην γραμμη και κανε ενα ρεσταρτ στο ρουτερ.
Αμα δεν αλλαξει ο συγχρονισμος δηλωσε το κατευθειαν για βλαβη!!

alobar
22-11-10, 19:55
Το έχω δηλώσει σαν βλάβη στης 21/10 μέσω του τεχνικού κου xxxxxxx ο οποίος με εντυπωσίασε με την προθυμία και την επαγγελματική του συμπεριφορά.

Κανονίστηκε αλλαγή του ρούτερ με το Νετφάστερ 2, δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ και αλλαγή της τηλεφωνίας από voip σε pots (δική μου αίτηση). O OTE απάντησε κάτι γιά αλλαγή ορίων και ότι μόλις αλλάξει η τηλεφωνία από voip σε pots ίσως αυτό διορθωθεί κατά τη διαδικασία της αλλαγής.

Λόγω του ότι το καινούργιο ρούτερ δεν έφτασε ποτέ στα χέρια μου λόγω λάθους στον αριθμό του κινητού μου επικοινώνησα σήμερα ξανά και περιμένω να με καλέσουν από το τεχνικό τμήμα.
Να σημειώσω ότι η αλλαγή απο voip σε pots ξεκίνησε στης 10/11 και ολοκληρώθηκε στης 15/11, όμως η ποιότητα δυστυχώς είναι σαφώς κατώτερη με περισσότερο θόρυβο όταν υπάρχει σύνδεση στο ίντερνετ.

(Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδιασμούς με άπειρα restart χωρίς όμως κάποιο διαφορετικό αποτέλεσμα.)

teslafun
22-11-10, 20:53
Το γεγονός ότι σε είχανε εξαρχής σε VOIP και όχι POTS μπορεί να μην λέει τίποτα, αλλά μπορεί να λέει και πολλά...

Από κει και πέρα εφόσον υπάρχει τέτοιου μεγέθους πρόβλημα στον συγχρονισμό, (πιθανή γη,ξένη τάση σε κάποιο άκρο) τότε σαφώς και η τηλεφωνία σου δεν θα είναι αυτή που πρέπει.

Κάτι που μπορείς να κάνεις εύκολα είναι να βάλεις ένα βολτόμετρο στα δύο καλώδια της τηλεφωνικής πρίζας και να μας πεις τί μέτρησες.
Κάτι ίσως πιο δύσκολο είναι να βρεις κάποια γείωση και να μετρήσεις το ένα άκρο ως προς γη και μετά το δεύτερο άκρο ως προς γη (θα ήταν το καλύτερο αν είχες την γειώση του ΟΤΕ στην εγκατάστασή σου, για να χρησιμοποιήσεις εκείνη, γιατί καλό είναι να αποφεύγεται οποιαδήποτε άλλη γείωση).

Στις μετρήσεις ως προς γη θα πρέπει να πάρεις καθαρό 0 (μηδέν), αν και απ'ότι φαίνετε ΔΕΝ θα πάρεις κάτι τόσο ευχάριστο :)

Αναμένουμε...

alobar
22-11-10, 21:59
Όταν ενεργοποιήθηκε το Double Play τον Αύγουστο του 2008 ήμουν σε 24άρα σύνδεση και το upload ήταν γύρω στα 900Κbs και το download στα 12000-13000Kbps. Pots δεν υπήρχε διαθέσιμο στην περιοχή μου (Κυψέλη) οπότε αναγκαστικά περάσαμε voip τηλεφωνία.

Eν μία νυκτί τον Ιουλιο του 2009 τα στατιστικά της γραμμής μου έπεσαν στα σημερινά δεδομένα περίπου 250-300kbps στο upload και 2000-3000kbps στο download xωρίς καμία επέμβαση από τη μεριά μου.

Στην τότε επικοινωνία μου με το τεχνικό τμήμα αφού έγινε καθαρισμός της γραμμής από τον ΟΤΕ, θεωρήθηκε ότι τόσο <<άντεχε>> η γραμμή μου και γυρίσαμε την σύνδεση σε
6άρα και Adsl2 από Adsl2+. Όσο και εάν επέμενα γιά πιθανό βραχυκύκλωμα στο βρόχο ή βλάβη στο ζεύγος που καταλήγει στο καφαό δεν έγινε τίποτα.

Στης 18/10 κόπηκε ξαφνικά to τηλέφωνο λόγω αδυναμίας σύνδεσης του ρούτερ (Fritz 7140) στο δίκτυο καθώς οι ταχύτητες έπεσαν και άλλο 50-80kbps upload, 800-1200kbps download. Δανείστηκα το Netfaster 1 ενός φίλου το οποίο παρά τις χαμηλές ταχύτητες συνδεόταν και είχαμε και τηλέφωνο. Στης 21/10 επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα, τα υπόλοιπα τα ξέρετε;)

Οι ταχύτητες επέστρεψαν στις προηγούμενες οικτρές τιμές τους στης 27-28/10 χωρίς κάποια παρέμβαση είτε απο HOL είτε από μέρους μου.

teslafun
22-11-10, 22:14
Περιμένω με ενδιαφέρον τις μετρήσεις που σου πρότεινα...

alobar
22-11-10, 22:23
Mόλις βρώ διαθέσιμο βολτόμετρο θα προχωρήσω άμεσα, ευχαριστώ πολύ γιά τις συμβουλές:worthy:

alobar
23-11-10, 15:59
Eπικοινώνησα πριν από λίγο με το τεχνικό τμήμα και δρομολογήθηκε η αποστολή ενός Netfaster 2 εις αντικατάσταση του παλιού μου Fritz 7140.

Στην απορία μου γιατί διπλασιάζεται η ταχύτητα τόσο στο upload όσο και στο download όταν ανοίξει η τηλεφωνική γραμμή (pots) δεν έλαβα κάποια απάντηση παρά μόνο τα γνωστά, τοποθετήστε το ρούτερ μόνο του στην κεντρική πρίζα, τυχόν προβληματικά φίλτρα, τοποθέτηση φίλτρου στην πρίζα που συνδέεται ο ρούτερ:hmm:

Ένα βολτόμετρο πατριώτες!!!

SiliconManC
23-11-10, 16:27
Καλημέρα σας φίλοι μου,
Παραθέτω το ατομικό μου πρόβλημα μπας και γνωρίζει κάποιος, -α την λύση:hmm:
HOL Double Play Lite Gr, router Fritz 7140 ή Netfaster 1, POTS, φίλτρα σε 2 τηλεφωνικές συσκευές, router κατευθείαν στην κεντρική πρίζα, απουσία φαξ ή συναγερμών.

Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type Automatic G.992.3 (ADSL2) / Interleaved Path

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 9 dB 9 dB
Attenuation 28 dB 39 dB

Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 100 (Kbps.)
Down Stream 1858 (Kbps.) Πολύ παράξενο δεν νομίζετε!

Γίνετε όμως ακόμα πιό παράξενο:
Mόλις ανοίξει η τηλεφωνική γραμμή πέφτει η σύνδεση στο ίντερνετ και σε περίπου 40-50 δευτερόλεπτα που επανασυνδέεται ο ρούτερ έχουμε το εξής φαινόμενο:

Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 496 (Kbps.)
Down Stream 4182 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 11 dB 9 dB
Attenuation 17 dB 33 dB

Μόλις κλείσει η τηλεφωνική γραμμή πέφτει η σύνδεση στο ίντερνετ και μόλις επανασυνδέεται ο ρούτερ επανερχόμαστε στα προηγούμενα οικτρά μεγέθη.

Καμία άποψη κανείς?

........Auto merged post: alobar πρόσθεσε 13 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Nα συμπληρώσω επίσης ότι υπάρχει πολύς θόρυβος στο τηλέφωνο όταν η σύνδεση στο ίντερνετ είναι ενεργή, μόλις κλείσω το ρούτερ ακούω και με ακούνε καθαρότατα.

μήπως μένεις στη περιοχή της Κυψέλης ?
αντίστοιχα προβλήματα είχε και έχει μία φίλη μου (ακόμα τα στατικά σου είναι περίπου ίδια, για να μην πω ακριβώς, με της φίλης μου). Άκρη πάντως δεν έχουμε βρει αλλά θέμα ρούτερ δεν είναι....

teslafun
23-11-10, 20:05
μήπως μένεις στη περιοχή της Κυψέλης ?
αντίστοιχα προβλήματα είχε και έχει μία φίλη μου (ακόμα τα στατικά σου είναι περίπου ίδια, για να μην πω ακριβώς, με της φίλης μου). Άκρη πάντως δεν έχουμε βρει αλλά θέμα ρούτερ δεν είναι....

Μήπως η φίλη σου κι ο φίλος μας είναι παντρεμένοι;;; :) :) :)
Κοίτα που σε λίγο θα βγαίνουμε γνωστοί από τα στατιστικά της Adsl!!!!

-Πόσο attenuation έχεις;
-42db
-Πλάκα κάνεις! Πες μου ότι ξέρεις τον Πέτρο...

christo
23-11-10, 22:01
Δοκιμασε τηλ πανω στο router με μικρο καλωδιο και μια συσκευη .... Απο κει και περα τσεκαρε κ με διαφορετικα τηλ σε περιπτωση προβληματος του τηλ

SiliconManC
24-11-10, 01:27
Μήπως η φίλη σου κι ο φίλος μας είναι παντρεμένοι;;; :) :) :)
Κοίτα που σε λίγο θα βγαίνουμε γνωστοί από τα στατιστικά της Adsl!!!!

-Πόσο attenuation έχεις;
-42db
-Πλάκα κάνεις! Πες μου ότι ξέρεις τον Πέτρο...

οχι οχι teslafun, δεν είναι παντρεμένοι. :p

ναι γύρω στο 42db είναι το attenuation εαν όχι ακριβώς 42.
Όχι δεν ξέρω κάποιο Πέτρο.

Πέρα απο το καλαμπούρι πάντως χαίρομαι για εμένα και λυπάμαι για τον alobar. Αυτό το λέω διότι το είχαμε ψάξει πάρα πολύ και ο κάθε μαστοράτζας μας έλεγε το μακρύ του και το κοντό του και προπάντων οτι έφταιγε ο καλωδίωση του σπιτιού ενώ κατί τέτοιο δεν έπαιζε αφού τα είχαμε 1000τσεκάρει όλα. Μας είχαν τρελάνει και μας έβγαζαν και τρελούς. Λυπάμαι για τον alobar, διότι πρώτον είναι πρόβλημα για τον ίδιο, άκρη απο την HOL δεν θα βρει ούτε και απο κάποιο άλλο παροχέα. Ο παροχέας δεν φταίει τα καλώδια του ΟΤΕ φταίνε. Η φίλη μου για αυτό έφυγε από την ΟΝ. Μία μικρή βελτίωση υπήρξε αλλά σίγουρα το μεγαλύτερο μέρος τους προβλήματος παρέμεινε. Αυτό που βοηθήσε ήταν όταν βάλαμε ένα ρούτερ με broadcom τσιπάκι που γενικά κρατάει καλύτερα την γραμμή. Από κει και πέρα απλά συμβιβάζεσαι με το πρόβλημα.

........Auto merged post: SiliconManC πρόσθεσε 2 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αμα θέλετε μπορώ να της πω να μου στείλει και ένα γράφημα απο το dmt για σύγκριση.

alobar
25-11-10, 00:35
Συνοψίζοντας φίλοι μου:

1.H συνδρομή μου στο Double Play με 24άρα σύνδεση και voip τηλεφωνία ξεκινά Ιούλιο 2008 με φυσιολογικές τιμές 900/12000 (κατά προσέγγιση)

2. Τον Αύγουστο του 2009 η γραμμή πέφτει στα 180-250/1800-2800 χωρίς καμία παρέμβαση από μέρους μου. Περνάμε σε 6άρα σύνδεση και Adsl2

3. Ναί, μένω Κυψέλη και είμαι φανατικός εργένης:p

4. Από 15 Νοεμβρίου έχω pots τηλεφωνία (πολύ θόρυβος στη γραμμή κάτι που δεν υπήρχε με voip)

5. Όταν ανοίγει η τηλεφωνική γραμμή (ακόμα και χωρίς να πάρω τηλέφωνο) οι τιμές εκσφενδονίζονται στα 500-580/4800-5500 (6άρα γραμμή, Adsl2):hmm:

6. Δοκιμές με Netfaster 1 και Fritz 7140 με κοντά, μακριά καλώδια, μόνα τους ή παρέα με τα τηλέφωνα του σπιτιού, στην κεντρική ή μη πρίζα του σπιτιού, με φίλτρα, χωρίς φίλτρα, μία από τα ίδια.

Kαλοδεχούμενος,-η όποιος,-α έχει απαντήσεις γιά τα 2 και ειδικά το 5:worthy:

alobar
25-11-10, 01:45
Δεν επιτρέπεται δημοσίευση προσωπικών δεδομένων στο φορουμ. :nono::mad:
Παρακαλώ οι moderators να επιληφθούν του θέματος!

Μιλώντας στον ,από εδώ και πέρα <<αόρατο>> και ανώνυμο, τεχνικό του ανέφερα το γεγονός ότι θα ήθελα να αναφέρω επώνυμα την μεταξύ μας συνομιλία σαν δείγμα της θετικής μου εντύπωσης λόγω της προθυμίας και της καθόλα επαγγελματικής του συμπεριφοράς λαμβάνοντας την απάντηση ότι ο ίδιος δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Σε καμία περίπτωση δεν θα προέβαινα σε παρόμοια ενέργεια χωρίς την συγκατάθεση του εν αναφορά προσώπου.

Εφόσον όμως αυτό έρχεται σε αντίθεση με τους κανόνες λειτουργίας του φιλόξενου ADSLgr.com δηλώνω ότι από μέρους μου δεν πρόκειται να συμβεί κάτι παρόμοιο στο μέλλον. Καλοί, κακοί, επαγγελματίες και μή όλοι ίδιοι μέσα στο τσουβάλι της ανωνυμίας και της απρόσωπης προσέγγισης.

Πέραν τούτου φίλε Ingenius καμία άποψη στο κεντρικό θέμα της συζήτησης μας έχεις να παραθέσεις;

Ingenius
25-11-10, 02:06
Μιλώντας στον ,από εδώ και πέρα <<αόρατο>> και ανώνυμο, τεχνικό του ανέφερα το γεγονός ότι θα ήθελα να αναφέρω επώνυμα την μεταξύ μας συνομιλία σαν δείγμα της θετικής μου εντύπωσης λόγω της προθυμίας και της καθόλα επαγγελματικής του συμπεριφοράς λαμβάνοντας την απάντηση ότι ο ίδιος δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Σε καμία περίπτωση δεν θα προέβαινα σε παρόμοια ενέργεια χωρίς την συγκατάθεση του εν αναφορά προσώπου.

Εφόσον όμως αυτό έρχεται σε αντίθεση με τους κανόνες λειτουργίας του φιλόξενου ADSLgr.com δηλώνω ότι από μέρους μου δεν πρόκειται να συμβεί κάτι παρόμοιο στο μέλλον. Καλοί, κακοί, επαγγελματίες και μή όλοι ίδιοι μέσα στο τσουβάλι της ανωνυμίας και της απρόσωπης προσέγγισης.

Πέραν τούτου φίλε Ingenius καμία άποψη στο κεντρικό θέμα της συζήτησης μας έχεις να παραθέσεις;

Ναι! Προβληματικό ζεύγος! Φάσμα γραμμής υπάρχει διαθέσιμο; Μετρήσεις έκανες μόνος σου ή περιμένεις τεχνικό;

Από εκεί και πέρα για το θέμα των προσωπικών δεδομένων του υπαλλήλου μπορείς να τον ευχαριστήσεις με κάποια ευχαριστήρια επιστολή σου απευθυνόμενος στην εταιρεία που εργάζεται. Είναι προτιμότερο και αυτό θα βοηθήσει περισσότερο τον ίδιο να συνεχίσει να παρέχει τις καλές υπηρεσίες του και θα αναγνωριστεί και η δουλειά του, ο κόπος του. Γιατί παρά την καλή σου θέληση δεν ξέρεις πως μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος το όνομα του! Προσωπικά είμαι φανατικά κατά της ανακοίνωσης του ονόματος από τον ίδιο τον υπάλληλο αλλά δυστυχώς μάλλον τον υποχρεώνουν να το κάνει. Η ανακοίνωση της θέσης του πιστεύω πως αρκεί όπως γινεται και στον ΟΤΕ όταν δηλώνουμε βλάβη. Τεσπα άλλο κεφάλαιο αυτό!;)

christo
25-11-10, 03:51
Αναγκαστικα γυρνας στον ΟΤΕ μη πως και το φτιαξουν εκεινοι. 1000% εχουν πειραξει κατι ...Στην ελλαδα ειμαστε ενα αλαλουμ ...
Αν παρατηρισες καποια μερα διακοπη στο τηλ σου κ στο net, το router να μη συχρονιζει καθολου να μη περνει καν σημα απλα να ειναι ανοιχτο τοτε λυπαμαι αλλα αλλαξαν ζευγος οι ελληναρες του ΟΤΕ.
Τωρα αν μπορουν να διορθωσουν κατι απο την HOL θα πρεπει να γινει συνεννοηση HOL-OTE
Kαλο Κουραγιο ...

blkik
25-11-10, 22:33
Στην θέση σου φίλε μου θα γυρνούσα στο ΟΤΕ.
Δύσκολα θα βγάλεις άκρη

medousa
26-11-10, 21:22
Το χαμηλο upload παραπεμπει σε μονοπολο οπουδηποτε στο δικτυο, ζητα αποστολη τεχνικου να ελενξει την εισαγωγη σου μηπως εχει φυγει τπτ κ επειτα λογικα παει οτε.

alobar
27-11-10, 01:00
Σας ευχαριστώ όλους,-ες γιά τις πολύτιμες συμβουλές και παρατηρήσεις σας:oneup:

Igenius όλες οι μετρήσεις υπάρχουν στη πρώτη σελίδα κατευθείαν από το Netfaster 1.
Φάσμα γραμμής δεν γνωρίζω τι είναι, τεχνικός δεν έχει έρθει ακόμα λογικά εκεί θα πάμε μετά την εγκατάσταση του Netfaster 2 και την αναμενόμενη παρόμοια συμπεριφορά.

teslafun θα έχω βολτόμετρο Κυριακή απόγευμα οπότε:twisted:

Αυτό που δεν καταλαβαίνω πάντως είναι γιατί διπλασιάζεται+ τόσο το upload όσο και το download όταν δέχομαι εισερχόμενες κλήσεις ή απλά ανοίγω το τηλέφωνο χωρίς να κάνω καν κλήση με παράλληλη αποσύνδεση και άμεση επανασύνδεση του ρούτερ ενώ έχω pots τηλεφωνία και λογικά θα έπρεπε το ίντερνετ να λειτουργεί ανεξάρτητα από τη τηλεφωνία:hmm:

teslafun
28-11-10, 11:22
Το χαμηλο upload παραπεμπει σε μονοπολο οπουδηποτε στο δικτυο, ζητα αποστολη τεχνικου να ελενξει την εισαγωγη σου μηπως εχει φυγει τπτ κ επειτα λογικα παει οτε.

Από τη στιγμή που έχει τηλεφωνία, το μονόπολο μάλλον αποκλείεται...
Πιο πιθανό είναι να υπάρχει ξένη τάση.

Όπως και να έχει είναι ένα θέμα που επιλύεται μόνο με μετρήσεις, αυτές θα μας πούνε αρκετά πράγματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.