PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ: Μου ανανεωσαν το προγραμμα ομιλιας..



stevenik
23-11-10, 13:53
Εχω το προγραμμα σταθερα 180 (δεσμευση 1 ετους που ληγει 3/1/2011), και με καλεσαν την προηγουμενη εβδομαδα να με ενημερωσουν οτι πλεον θα μου δινουν και 20 λεπτα προς κινητα. Αυτο ηταν ολο και εκλεισα το τηλεφ.

Εχθες το βραδυ με πηραν παλι (13888) να μου πουν τις προσφορες για το Conne-x TV και τους απαντησα οτι δεν ενδιαφερομαι.

Σημερα με ξανα καλεσαν και μου λενε οτι πλεον υπαρχει το πακετο τηλεφωνιας που εχω με +20 λεπτα προς κινητα. Και της λεω της κοπελας οτι με πηραν και την προηγουμενη εβδομαδα μια συναδελφο της και μου το ειπε. Μου λεει μια στιγμη να το ελεγξω, και μου απαντα: Ναι εχετε ενημερωθει για την ανανεωση του πακετου για 1 χρονο.
Και τις λεω οτι δεν ζητησα να μου ανανεωσουν τιποτα, η συναδελφος σας απλα μου ειπε οτι μου δινεται +20 λεπτα οχι οτι θα πρεπει να ανανεωσω και για 1 ολοκληρο χρονο παλι το συμβολαιο.
Τα πηρα πολυ ασχημα. :mad:
Μου λεει εγω δεν μπορω να ακυρωσω τιποτα. Πηρα τηλ. στο 13888 και τους τα ειπα ενα χερι, μαλιστα τους τονισα οτι εαν εχουν ηχογραφημενη την κληση, να την ακουσουν και θα δουν οτι εγω δεν δινω πουθενα συγκαταθεση για ανανεωση αλλα ουτε και η τηλεφωνητρια το λεει. Απλα πεταξε τα +20λεπτα προς κινητα για να κλεισει την πωληση και να παρει το μπονους!

Μου ζητησαν το κινητο μου και θα δουν λεει τι θα μπορει να κανουν.

Δεν ειναι απαραδεκτη αυτη η κινηση; Αυτος ο τροπος πωλησης;

Τον αλλο μηνα κανω αιτηση προς εναλλακτικο και αντε απο εκει..

psyxakias
23-11-10, 14:04
Στείλτους μια επιστολή εξηγώντας το πρόβλημα (χωρίς χαρακτηρισμούς) και ζητώντας είτε να αφαιρέσουν την δέσμευση, είτε να σου δώσουν αντίγραφο της ηχογραφημένης κλήσης.

stevenik
23-11-10, 14:07
Θα περιμενω να μου απαντησουν πρωτα στο κινητο τηλ. που μου ζητησαν οι ιδιοι και επειτα θα πραξω αναλογως.

RASTAVIPER
23-11-10, 14:11
Πες τους ότι μπορείς να βρεις αλλού καλύτερες προσφορές και αν δεν σου κάνουν έκπτωση τους χαιρετάς.
Εκτός αν είσαι αποφασισμένος να φύγεις όπως και να έχει.

stevenik
26-11-10, 15:12
Ξανα καλεσα σημερα στο 13888 και μου ειπαν πως το αιτημα μου ειναι σε εκκρεμοτητα και θα με ειδοποιησουν αυτοι. Απο την Τριτη ακομη περιμενω...
Γνωριζει κανεις μηπως καποιο email ή FAX να στειλω και ενα γραπτο αιτημα;

spartak
26-11-10, 16:39
Ξανα καλεσα σημερα στο 13888 και μου ειπαν πως το αιτημα μου ειναι σε εκκρεμοτητα και θα με ειδοποιησουν αυτοι. Απο την Τριτη ακομη περιμενω...
Γνωριζει κανεις μηπως καποιο email ή FAX να στειλω και ενα γραπτο αιτημα;

Προτείνω να πας σε ένα καταστημα και να κάνεις γραπτώς το αίτημα σου. Μη μείνεις στο τηλέφωνο και τι έχετε πει.

stevenik
29-11-10, 22:55
Μέχρι σήμερα τίποτα. Αλήτες με όλη την σημασία της λεξεως! Αύριο θα πάω σε ενα κατάστημα ΟΤΕ ή Γερμανό (εκει που αρχικά ειχα κάνει αίτηση για το προγράμμα 180).

johnsruro
29-11-10, 23:01
Στείλτους μια επιστολή εξηγώντας το πρόβλημα (χωρίς χαρακτηρισμούς) και ζητώντας είτε να αφαιρέσουν την δέσμευση, είτε να σου δώσουν αντίγραφο της ηχογραφημένης κλήσης.
Καταρχήν πολύ κακώς δε σε ενημέρωσε επαρκώς η υπάλληλος, 2ον πολύ κακώς δεν σε έχουν πα΄ρει ακόμα τηλ και τρίτον κάνε αυτό που λέει ο psyxakias

stevenik
30-11-10, 22:38
Καλα λέω Εγω ότι είναι δημόσιοι "αλήτες"!
Σήμερα έχασα όλο το πρωινο μου για να βγάλω άκρη. Στο κατάστημα του ΟΤΕ Απλά μου είπαν ότι όντως Έχω δέσμευση/ανανέωση πακέτου απο τις 16/11 κ για 1 ολόκληρο χρόνο!
Τους είπα ότι Έχω καλέσει στο 13888 Τουλάχιστον 4 φορές κ μου λένε ότι έχουν προωθήσει το αίτημα κ θα με καλέσουν απτο αρμόδιο τμημα. Η υπαλληλος του καταστήματος μου είπε να ξαναπαρω κ να ζητήσω τον επόπτη (προϊστάμενο τμήματος).

Έτσι κ έγινε, μόλις τον ζήτησα αμέσως με έβαλε σε αναμονή κ μου είπε ότι ο επόπτης έδωσε εντολή το αρμόδιο τμημα να με καλέσει σήμερα!
15:30: δέχτηκα κλήση απο Θεσσαλονικη/ΟΤΕ κεντρικά κ μου λένε ότι το θέμα μου το έχει χρεωθεί μια υπαλληλος που το ψάχνει (την ηχογράφηση ψάχνει 15 μέρες;) κ θα με πάρει εκείνη τηλεφ.
Αν δεν πάρω απάντηση ως τη Δευτέρα θα προβω σε αίτηση προς wind ή hol έτσι για να φύγω Απο την αλητεια κ την απατεωνια του ΟΤΕ προς τον τελικό καταναλωτή κ ας πληρώσω το τελος για το σπάσιμο της 12μηνης δέσμευσης.

johnsruro
01-12-10, 01:59
Μην κάνεις κινήσεις εν θερμώ. Εφόσον το αναλάβανε θα τη βρούνε την ηχογράφηση. Το κακό είναι ότι σε έχουν δεσμέσει για ένα χρόνο...τα υπόλοιπα είναι παρατράγουδα.

stMike
02-12-10, 20:34
Δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις έτσι για πλάκα το ποσό για την αποδέσμευση. Άλλωστε σε αυτό ποντάρουν, ότι θα πεις δε βαριέσαι άντε να ξεμπερδεύω. Στείλτους εγγράφως το αίτημα σου και παίρνε τους εσύ τηλέφωνο γιατί όπως βλέπεις δεν το πολυέχουν.

tsioy
02-12-10, 20:51
Καλα λέω Εγω ότι είναι δημόσιοι "αλήτες"!


Κατά 99% δεν είναι δημόσιοι, ιδιωτικοί υπάλληλοι της Οteplus είναι μάλλον, οι οποίοι δεν παίρνουν bonus για τις πωλήσεις, απ' ότι ξέρω (όχι παντως όπως το εννοείς).

Στο θέμα σου, έχεις δίκιο αν δε σε ενημέρωσε για τη νέα δέσμευση. Πιστεύω να βρεις άκρη με την ηχογραφημένη συνομιλία.
Δεν αξίζει να πληρώσεις το ποσό αποδέσμευσης, δεν τους τα χρωστάς.;)

Clever
03-12-10, 15:42
Καλησπέρα,

αντιμετώπιζω το ίδιο πρόβλημα με το conn-x TV και την ίδια συμπεριφορα από το 13888. Ανάρτησα μόλις σήμερα το παρακάτω θέμα.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=454058

Πάλι απο Θεσσαλονίκη και πάλι κοροιδία από το 13888. Εμένα μου είπαν και καλά οτι καταστράφηκε η ηχογράφηση. Δεν πρόκεται να σε πάρουν ποτέ πίσω τηλέφωνο.

Η άμεση ενέργειά μου είναι να αλλάξω πάροχο και στο ίντερνετ και τις 3 γραμμές κινητών.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

johnsruro
04-12-10, 22:57
Δεσμέυουν τον πελάτη εν αγνοία του. Η ΕΕΤΤ τι κάνει? Ο συνήγορος του καταναλωτή?

stevenik
05-12-10, 21:31
Μέχρι σήμερα τίποτα, ούτε φωνή ούτε ακρόαση απο τον ΟΤΕ. Θα ξανά επικοινωνήσω πάλι μέσα στην εβδομάδα.

Clever
05-12-10, 22:46
Το πιο ανησυχητικό είναι οτι το 13888 έχει αυτή την συγκεκριμένη στάση απέναντι σε τέτοιου είδους κλήσεις. Αυτό δείχνει ότι έχουν συγκεκριμένες εντολές να καθυστερούν και να μην δίνουν συνέχεια.

Χαρακτηριστικά σας αναφέρω οτι την τρίτη φορά που πήρα τηλέφωνο και όταν κάποια στιγμή τους ζήτησα να μου επιβεβαιώσουν οτι οι 2 προηγούμενες κλήσεις μου έχουν καταγραφεί στο σύστημά τους, ο κύριος μου έλεγε ότι το μόνο που μπορεί να κάνει αυτός είναι να καταγράψει την νέα κλήση. Επανέλαβα την ερώτηση 3 φορές και μου απαντούσε πάντα "Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να καταγράψω το παράπονό σας"...σαν να είχε βάλει κασέτα και να μην καταλάβαινε την ερώτησή μου ή σαν να μου λέει ότι όσες φορές και να είχα πάρει και να έπαιρνα στο μέλλον δεν είχε κανένα νόημα.

θα σας ενημερώσω για την συνέχεια

blkik
13-12-10, 08:17
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απασχολήστε(και οι δύο) ακόμα με τον ΟΤΕ και το 13888
Καταγγελία στην Γ.Γ καταναλωτή άμεσα και προώθηση στην ΕΕΤΤ

psyxakias
13-12-10, 08:24
Θα συμφωνήσω με τον blkik:

Μέχρι σήμερα τίποτα, ούτε φωνή ούτε ακρόαση απο τον ΟΤΕ. Θα ξανά επικοινωνήσω πάλι μέσα στην εβδομάδα.Σύμφωνα με το 1ο post σου, έχουν περάσει 2-3 εβδομάδες.

johnsruro
13-12-10, 22:05
Νομίζω ότι όντως είναι καιρός για να κάνεις κάτι. Εκτός αν το έκανες και δε μας τ'έχεις πει.

Mikelangelo
18-12-10, 00:00
ρε φιλε τωρα που ειδα το ποστ σου μου ηρθε η φλασια. 2-3 μερες αφου εκανα αιτηση στη φορθνετ,με πηραν απ το 13888 (ποτέ δεν είχαν παρει 3 χρονια), και μου παν πως στην τιμή που είμαι ήδη να βάλουμε κ 60 λεπτά κινητά, ασφαλώς χωρίς να με ενημερώσει η τηλεφωνήτρια για την πιθανή δέσμευση. Κρίμα αν τη στεναχώρησα που δεν δέχτηκα. Επομένως εσκεμμένα πάνε να τσιμπήσουν τον πελάτη που χάνουν.

FuS
18-12-10, 22:35
Eσκεμμένα όπως το είπες έγινε.

To άσχημο δεν είναι αυτό. Θεμιτό είναι να σε ενημερώσει για κάποιο καλύτερο πακέτο.

Το άσχημο είναι που και αυτή πήγε να σε εντάξει σε πακέτο χωρίς να ενημερώσει για την ανανέωση της δέσμευσης..

@ ADSLgr.com All rights reserved.