PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραλογισμος.......



nolismanson
23-11-10, 17:12
Καλησπερα φιλοι..

Στις 20 σεπτεμβριου εκανα αιτηση για τηλεφωνικη γραμμη (νεα) και ιντερνετ στην Hol για το σπιτι μου στο πανοραμα θεσσαλονικης..
στις 2 οκτωβριου μου στελνουν μηνυμα στο κινητο κοινοποιωντας μου τον νεο μου τηλεφωνικο αριθμο και ενημερωνοντας με οτι η προβλεπομενη ημερομηνια ενεργοποιησης ειναι 2 νοεβριου. μου στελνουν τον εξοπλισμο κτλ και περιμενω.....
στις 30 οκτωβριου μου ερχεται μηνυμα απο την hol το οποιο λεει απλα οτι η προβλεπομενη ημερομηνια ενεργοποιησης αλλαζει για τισ 29 νοεμβριου.
τους παιρνω τηλ και μου λενε οτι δεν το εγκρινει ο οτε γιατι υπαρχουν πολλα σπιτια στην περιοχη και δεν καταλαβαινουν πιο σπιτι ειναι (πριν ενα χρονο υπηρχε τηλεφωνο του οτε στο ιδιο σπιτι). λεω τελοσπαντων κανε υπομονη. Σημερα λοιπον με παιρνουν τηλεφωνο και μου λενε ο οτε δε μας δινει εγκριση διοτι δεν εχει αρκετα αποθεματα χαλκου στην περιοχη..
με λιγα λογια περιμενω 2 μηνεσ να βαλω ιντερνετ για να μου πουνε οτι τελικα δεν γινεται.
πραγματικα ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Banditgr
23-11-10, 17:56
Αν ο ΟΤΕ δεν έχει διαθέσιμο βρόγχο να σου δώσει (αν κατάλαβα καλά δηλαδή από την αιτιολόγηση), θεωρητικά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά παρά να περιμένεις.

seath
23-11-10, 18:06
Ίσως να είναι καλύτερα να κάνεις αίτηση απευθείας στον ΟΤΕ... Μετά μπορεί και να καταφέρεις να πάρεις Internet από όπου θες

........Auto merged post: seath πρόσθεσε 1 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ίσως να είναι καλύτερα να κάνεις αίτηση απευθείας στον ΟΤΕ... Μετά μπορεί και να καταφέρεις να πάρεις Internet από όπου θες

Κατά τα άλλα μην τα ψάχνεις. Αυτοί είναι καλυμμένοι πίσω από την άρνηση του ΟΤΕ. Άσχετο αν τους πήρε δύο μήνες να το ανακαλύψουν. (ότι δε μπορεί ο ΟΤΕ να κάνει σύνδεση)

g_lampros
23-11-10, 20:04
2 μήνες να το ανακαλύψουν???Δυστυχώς όσο ο ΟΤΕ έχει ιδιοκτησία τον χαλκό αυτά τα προβλήματα θα υπάρχουν στους εναλλακτικούς παρόχους...κατα την γνώμη μου δεν ευθύνονται οι εναλλακτικοί για αυτή την κωλυσιεργία,όταν καταφέρει ο οτε να αποβάλλει την δημοσιουπαλληλιστικη νοοτροπία που τον διακατέχει και σταματήσει να εκμεταλλεύεται το γεγονός μονοπωλίου αφου σε αυτόν ανήκει το δίκτυο του χαλκού,θα σταματήσουν και αυτά τα προβλήματα

030366
23-11-10, 23:10
Κάνε αίτηση στον ΟΤΕ και σε ελάχιστο χρονικό διάστημα θα έχεις και τηλέφωνο και internet. Μετά κάνεις απλά μία αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο.

sdikr
23-11-10, 23:23
Κάνε αίτηση στον ΟΤΕ και σε ελάχιστο χρονικό διάστημα θα έχεις και τηλέφωνο και internet. Μετά κάνεις απλά μία αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο.


μήπως δεν έχουν πόρτες;

Georgevtr
24-11-10, 00:34
Μα κι εσύ παραλογίζεσαι που θέλεις για πάροχο αυτή την εταιρία.
Για διάβασε καλύτερα τί συμβαίνει στο πανόραμα.. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=450674

valen_gr
24-11-10, 00:50
Κάνε αίτηση στον ΟΤΕ και σε ελάχιστο χρονικό διάστημα θα έχεις και τηλέφωνο και internet. Μετά κάνεις απλά μία αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο.


Μα κι εσύ παραλογίζεσαι που θέλεις για πάροχο αυτή την εταιρία.
Για διάβασε καλύτερα τί συμβαίνει στο πανόραμα.. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=450674

Αμα δεν υπαρχει βροχος, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΡΟΧΟΣ.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=380519

Ο πελατης ΤΟΥ ΟΤΕ εκανε 9 Μηνες να του βαλει γραμμη.

Μην λέμε και οτι θέλουμε.

030366
24-11-10, 00:52
μήπως δεν έχουν πόρτες;
Τότε θα έχει τηλέφωνο έστω, άρα θα μπορεί και πάλι να κάνει φορητότητα. Εκτός κι αν τον βάλει σε pcm..

Georgevtr
24-11-10, 01:04
Αμα δεν υπαρχει βροχος, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΡΟΧΟΣ.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=380519

Ο πελατης ΤΟΥ ΟΤΕ εκανε 9 Μηνες να του βαλει γραμμη.

Μην λέμε και οτι θέλουμε.

Σωστά ας μήν λέμε λες ότι θέλουμε θες διότι εδώ μιλάμε για περιοχή της θεσ/νικης και όχι για περιφέρεια.

Π.χ.
Είδος σύνδεσης: PSTN

Αριθμός τηλεφώνου: 23109ΧΧΧΧΧ


Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας στις ταχύτητες: 2Mbps , 24Mbps

Υπάρχει διαθεσιμότητα Conn-x TV* στην περιοχή σας. Προϋπόθεση είναι να διαθέτετε ταχύτητα πρόσβασης 2Mbps ή 24Mbps.

(*Υπάρχουν περιπτώσεις που το αίτημά σας δε θα μπορεί να ικανοποιηθεί στην παρούσα φάση, π.χ. η τηλεφωνική σας σύνδεση να είναι σε PCM ή η απόστασή σας από το τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ να είναι μεγάλη κ.ά.)

Τελευταία ενημέρωση: 23/11/2010 01:00:30


που σημαίνει μια χαρά πόρτες έχει ο ΟΤΕ καθώς και conn-x TV* μπορεί να έχει;)

valen_gr
24-11-10, 01:09
Επειδη μαλλον εχεις μπερδεψει την διαφορα "δεν υπαρχει πορτα" με "δεν υπαρχει βροχος" ,

1) αμα υπαρχει έλλειψη ακραιου, υπαρχει ελλειψη ακραιου. Ουδεμια σημασια εχει εαν ειναι περιφερεια η κεντρο Αθηνα. Μια χαρα υπαρχουν περιοχες Αθηνας με πολλα PCM λογω ελειψης χαλκου.
2)αλλο η πορτα, αλλο η ελλειψη ακραιου/ βροχου. Η πορτα εχει να κανει μονο με την διαθεσιμοτητα υπηρεσιας στο DSLAM, εαν υπαρχει ελευθερη πορτα, η ελλειψη σε ακραιο εχει να κανει με απουσία ελευθερου καλωδιου μεχρι τον συνδρομητη.


Και για να ειμαστε και συγκεκριμενοι, αιτηση προς τον ΟΤΕ για βροχο παροχος δεν στελνει, εαν δεν εχει ο ιδιος παροχος διαθεσιμη πορτα....τι να τον κανει τον βροχο που θα του παραδωσει ο ΟΤΕ εαν δεν εχει καπου να τον συνδεσει στο DSLAM του?
Πρωτα γινεται δεσμευση πορτας στο DSLAM, και στην συνεχεια αιτημα παροχης βροχου προς τον ΟΤΕ.
Εαν πεσει ακυρο σε αυτο το στάδιο, ειναι δυσκολα τα πράγματα.



....και το spoiler που εχεις περάσει γραφει για μη διαθεσιμοτητα... δεν καταλαβα γιατι το εχεις βαλει...

Georgevtr
24-11-10, 01:14
valen_gr ακριβώς το ίδιο εννοούμε.Να ξεχάσει την hol προς το παρών,να κάνει μια αίτηση στον ΟΤΕ και στην συνέχεια φορητότητα όπου θέλει.

Γιατί να είναι δέσμιος της κάθε hol?

valen_gr
24-11-10, 01:20
Κοιτα, μπορει να το κανει αυτο, συνήθως όντως θα εξυπηρετηθει γρηγορότερα εαν λάβει ο ΟΤΕ απευθειας αιτηση για νέο πελάτη δικό του.

Αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν υπαρχει ελλειψη σε πορτες απο πλευρας HOL, και ουτε απο ΟΤΕ φανταζομαι. Υπαρχει έλλειψη στο ακραιο. εκεί όπως και να έχει, υπάρχει πρόβλημα.
Δεν υπάρχει διαθέσιμο ζεύγος. Ειτε καποιος θα διακοψει συνδεση, και θα δωθει σε αλλον πελατη, ή θα γινει ενισχυση δικτυου με νέα , δεν θα έχει ομως άμεσα γραμμη.

Απο την στιγμή που ο ΟΤΕ δέν μπόρεσε να ικανοποιήσει αίτημα παροχου για παροχη βροχου, και ο πελατης ενημερωθηκε σχετικα με την κατάσταση, κανει αιτημα στον ΟΤΕ και περιμένει.
Ευχομαι να μην περιμένει πολύ.

jdtech
28-11-10, 02:03
Αφού είναι θέμα βρόχου και όχι πόρτας και στον ΟΤΕ να κάνει αίτηση το ίδιο θα περιμένει. Το πρόβλημα με την έλλειψη δικτύου χαλκού είναι λίγο τριτοκοσμικό από πλευράς ΟΤΕ από τη στιγμή που η υπηρεσία τηλεφώνου είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη. Υπομονή...

xmperop1
28-11-10, 21:39
Αφού είναι θέμα βρόχου και όχι πόρτας και στον ΟΤΕ να κάνει αίτηση το ίδιο θα περιμένει. Το πρόβλημα με την έλλειψη δικτύου χαλκού είναι λίγο τριτοκοσμικό από πλευράς ΟΤΕ από τη στιγμή που η υπηρεσία τηλεφώνου είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη. Υπομονή...

Γιαυτό και σου κοτσάρει ένα PCM και νομικά είναι κατοχυρωμένος,άλλο αν δεν το θέλει κάποιος.
Οσο χτίζονται βουνά,πλαγές,λαγκάδια,χωράφια,αμπελώνες πάντα θα υπάρχει έλλειψη ακραίου δικτύου και απότι ακούγεται στις περιοχές εκτός σχεδίου πάντα.

dimitri_ns
28-11-10, 22:14
Για να μη λέμε ότι θέλουμε

ο ΟΤΕ θεωρεί τον εαυτό του άρχοντα του δικτύου και κάνει ότι γουστάρει

Θα αναφερθώ σε προσωπικό παράδειγμα

Πρίν από τρία περίπου χρόνια είχα ζητήσει σύνδεση με forthnet στη Νέα Σμύρνη
Ο ΟΤΕ απάντησε ότι δεν έχει δίκτυο (ότι είμαι σε PCM) και η forthnet με ενημέρωσε ότι δεν γίνεται τίποτα. Απευθύνθηκα στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι μπορούν να μου βάλουν adsl αν το έβαζα πάνω από isdn (άρα καλώδια υπήρχαν. Η απάντηση του ΟΤΕ ήταν εκ του πονηρού γιατί φορητότητα σε εναλλακτικό με isdn δεν υφίσταται - οι πάροχοι χρησιμοποιούν pstn)
Είχα ήδη otenet και δεν έδωσα συνέχεια

Ενα μήνα μετά με παίρνουν από tellas, αν θέλω να γίνω συνδρομητής τους, λέω ναι αλλά μόνο σε νέα γραμμή, λεω δε βαριέσαι 8 ευρώ, σιγά μη μου βάλουν.
2 μήνες μετά πέφτω από την καρέκλα, με παίρνει η tellas και μου λέει, η γραμμή σας είναι έτοιμη και έβαλα tellas κόβωντας την otenet

Ενα χρόνο μετά μετακομίζει στην πολυκατοικία που μένω, η κουνιάδα μου
Ειχε otenet σε isdn. Μπροστά στα μάτια μου, ο άρχοντας ΟΤΕ, στον κατανεμητή της πολυκατοικίας πετάει ένα κακομοίρη που δεν είχε adsl στο pcm, δίνει την γραμμή (τα καλώδια) στην κουνιάδα μου. Ετσι απλά σε πέντε λεπτά

Τα συμπεράσματα δικά σας

xmperop1
28-11-10, 23:27
Κάπου έχεις μπερδέψει τα δεδομένα γιατί το δίκτυο είναι ένα "ζωντανό" πράμα και αλλάζει μέρα με τη μέρα.
Επείσης αν έψαχνες λίγο το φόρουμ θα λύνονταν πολλές απορίες σου.
Ναι όταν πάροχος ζητάει πελάτη από τον ΟΤΕ η αίτηση απορρίπτεται αν είναι σε pcm.
Τώρα αν πάροχος ζητήσει ανενεργό βρόχο πάλι το σύστημα βλέπει pcm άσχετα αν υπάρχει ελεύθερη γραμμή και είναι στο χέρι του προμετρητή να ψιλιαστεί και να ψάξει λίγο βαθύτερα ώστε να εξυπηρετηθεί το αίτημα αλλά πριν χρόνια οι ποιό πολλοί δεν ήξεραν να ασχοληθούν ( παιδικές ασθένειες του συστήματος ).
Ακόμα και τώρα πολλές φορές το σύστημα βλέπει πρώτα το pcm άσχετα να υπάρχουν ελεύθερες γραμμές και γίνονται τέτοια μπερδέματα.
Μπορούσες να βάλεις adsl και σε pstn γραμμή αφού μπορούσε να γίνει μετατροπή σε isdn.
Φορητότητα με isdn φυσικά και γίνεται σε πάροχο αλλά ο πάροχος σε γυρνάει ετσιθελικά σε pstn.
Η πάλε ποτέ TELEDOME και μέχρι πρότινος η TELLAS κάνανε φορητότητα σε isdn ( διέθεταν καθαρόαιμο isdn ).
Οσο για την κουνιάδα σου αν έκανε τώρα την μετακόμιση και έπεφτε σε πολυκατοικία που είχε αφαιρεθεί το pcm και δεν υπήρχαν ελεύθερες γραμμές απλά δεν θα γινόταν η σύνδεση της και θα περίμενε η να ελευθερωθεί κάποια γραμμή από κάποιον που μετακόμισε η να γίνει ενίσχυση εισαγωγής όπως καλείται και να περιμένει ακόμα και 6 μήνες όπως συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις.
Το pcm δεν είναι κατ ανάγκη κατάρα όταν ο άλλος καίγεται για μια γραμμή να συνδέσει ένα συναγερμό, η μια ηλικοιωμένη-ος, μόνη-ος να χρησιμοποιήσει την υπηρεσία τηλεβοήθειας του ΟΤΕ.;)
Πάντως η οδηγία είναι να αφαιρεθούν τα pcm από όπου είναι τεχνικά εφικτό με όσα καλά η κακά σημαίνει αυτό για κάποιους.

dimitri_ns
29-11-10, 00:51
Δεν λες τίποτα περισσότερο από το ότι ο ΟΤΕ κάνει ότι γουστάρει
Αν κάποιος καίγεται για απλό τηλέφωνο και ο ΟΤΕ έχει ξηλώσει το pcm,
τότε ή δεν σου δίνει ή αν έχεις μπάρμπα στην Κορώνη ο ΟΤΕ ξαναβάζει pcm σε πέντε λεπτά

BTW το δικό μου pcm έχει και πίσσες γιατί το είχαν ξηλώσει από εξωτερική ξύλινη κολώνα ΟΤΕ

Επίσης πουθενά δεν μίλησα για δίκτυο, αναφέρομαι παντού στον χαλκό από το ΚΑΦΑΟ στο κτήριο που μάλλον ψόφιο είναι και καθόλου ζωντανό
Οσο για το pcm βεβαίως και δεν είναι κατάρα, δίνει λύσεις για τηλεφωνία. Ελα όμως που μάλλον έχουμε περάσει στην εποχή του adsl . Ετσι που πάει ο ΟΤΕ θα έχει ακόμα pcm στη Νέα Σμύρνη (και αλλού) ενώ θα έχει αρχίσει μετά από είκοσι χρόνια το FTTH.

xmperop1
29-11-10, 17:48
[QUOTE=dimitri_ns;3832119]Δεν λες τίποτα περισσότερο από το ότι ο ΟΤΕ κάνει ότι γουστάρει
Αν κάποιος καίγεται για απλό τηλέφωνο και ο ΟΤΕ έχει ξηλώσει το pcm,
τότε ή δεν σου δίνει ή αν έχεις μπάρμπα στην Κορώνη ο ΟΤΕ ξαναβάζει pcm σε πέντε λεπτά

BTW το δικό μου pcm έχει και πίσσες γιατί το είχαν ξηλώσει από εξωτερική ξύλινη κολώνα ΟΤΕ

Επίσης πουθενά δεν μίλησα για δίκτυο, αναφέρομαι παντού στον χαλκό από το ΚΑΦΑΟ στο κτήριο που μάλλον ψόφιο είναι και καθόλου ζωντανό
Οσο για το pcm βεβαίως και δεν είναι κατάρα, δίνει λύσεις για τηλεφωνία. Ελα όμως που μάλλον έχουμε περάσει στην εποχή του adsl . Ετσι που πάει ο ΟΤΕ θα έχει ακόμα pcm στη Νέα Σμύρνη (και αλλού) ενώ θα έχει αρχίσει μετά από είκοσι χρόνια το FTTH.[/QUOTE

Οταν μάθεις τι είναι η καθολική υπηρεσία και τι adsl τοτε θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
Οπως και το παίζω by the book και όποιος αντέξει προσεχώς.

jdtech
29-11-10, 23:59
Όντως το δίκτυο είναι κάτι δυναμικό, αυτό όμως δεν αποτελεί δικαιολογία. Επίσης η κουβέντα ξεκίνησε από το Πανόραμα Θεσσαλονίκης και όχι από την μέση τους δάσους που πάει ο κάθε καραγκιόζης και χτίζει ένα αυθαίρετο. Επίσης η απάντηση που λένε στο φίλο (στο πρώτο post) δεν καταλαβαίνουμε πιο σπίτι είναι , όπως και να το δεις είναι άκυρη. Τέλος το ότι το adsl δεν είναι καθολική υπηρεσία δεν αποτελεί δικαιολογία για την παραμέληση του δικτύου σε επίπεδο last mile. Τέλος υπάρχει μια μικρή συνταγματική λεπτομέρεια. Η Ελλάδα (σε μια από τις ελάχιστες λαμπρές αποφάσεις της για τα τελευταία χρόνια) έχει κατοχυρώσει ως συνταγματικά παράνομη την παρεμπόδιση του πολίτη από την πρόσβασή του στο δίκτυο. Αυτό μπορεί να πάρει αρκετές ερμηνείες...

dimitri_ns
01-12-10, 07:14
[/QUOTE]
Οταν μάθεις τι είναι η καθολική υπηρεσία και τι adsl τοτε θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
Οπως και το παίζω by the book και όποιος αντέξει προσεχώς.[/QUOTE]

Εγώ αναφέρομαι στο τι γίνεται στην πράξη, εσυ παραπέμπεις σε χαρτιά της ΕΕΤΤ
Μιλαμε για διαφορετικά πράγματα

Αλλωστε τα χαρτιά της ΕΕΤΤ, δεν γνωρίζουν πολλά πράγματα, όπως συνεννόηση εταιρειών κινητής κλπ

xmperop1
01-12-10, 18:07
Οταν μάθεις τι είναι η καθολική υπηρεσία και τι adsl τοτε θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
Οπως και το παίζω by the book και όποιος αντέξει προσεχώς.[/QUOTE]

Εγώ αναφέρομαι στο τι γίνεται στην πράξη, εσυ παραπέμπεις σε χαρτιά της ΕΕΤΤ
Μιλαμε για διαφορετικά πράγματα

Αλλωστε τα χαρτιά της ΕΕΤΤ, δεν γνωρίζουν πολλά πράγματα, όπως συνεννόηση εταιρειών κινητής κλπ[/QUOTE]

"Πολλοί" δεν γνωρίζουν πολλά πράματα γιαυτό γράφουμε ορισμένα ότι γνωρίζει ο καθένας για να "μάθουν" και να μάθουμε.
Οπως γράφεται και πολλή αλήθεια και πολλή πράξη.
Αλλωστε όταν υπάρχει πρόβλημα δυο δρόμοι υπάρχουν της ΕΕΤΤ και η πράξη.
Και όταν δεν υπάρχει πρόβλημα δυο δρόμοι πάλι υπάρχουν της ΕΕΤΤ και η πράξη.
Το πρόβλημα είναι οτι η ΕΕΤΤ δεν γνωρίζει την πράξη.
Ο καθένας διαλέγει τον προσφορότερο για την περίπτωση του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.