PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas και d-link



selinunte
21-08-06, 03:19
Γεια,
Εχτες ενεργοποιησα την καινουργια συνδεση μου με την τελλας,μια 512 χωρις παροχη εξοπλησμου,μετα απο ενα μηνα και κατι μερες αναμονης.
Οποτε,επιδει δεν ειχα ποτε μου adsl συνδρομη,αγορασα ενα modem.
Ενα d-link dsl-320T.
Τα δοκημασα ολα,και αυτα που μου ειπανε στην τεχνικη υποστιριξη (δυλαδη παντα τα ιδια),και αυτα που δεν μου ειπανε.Δεν καταφερνω να ανιξω ιστοσελιδες.
Απλα δεν ξερω τι αλλο να κανω.
Σχεδον σιγουρα φταιει το μοντεμ το οποιο δεν διχνει να μπορει να σινδεθει (στο status μου λεει not connected,και βεβαια δεν γραφει IP,subnet mask και DNS) και που στην σελιδα που τεσταρει την συνδεση μου στα πεδια "Testing ATM OAM segment ping" και "Testing ATM OAM end to end ping" δινει ως αποτελεσμα "FAIL" (ενω στο "Testing ADSL Synchronization" μου λεει "passed").
Ζιτω βοηθεια απο σας,γιατι απο τι φενεται η τεχνικη υποστιριξη δεν ειναι ικανη να το κανει.
Ευχαριστω.

sharky
21-08-06, 12:01
Το πρόβλημα δεν είναι στις ρυθμίσεις σου, ούτε στο μοντεμ όπως υποψιάζεσαι.

Το πρόβλημα είναι στο dslam και για αυτό πρέπει να δηλώσεις βλάβη, λέγοντας ότι με τις σωστές ρυθμίσεις το μοντεμ σου δεν παίρνει ip και δεν κάνει loopback με το ATM.

Για να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν είναι θέμα ISP, βάλε username: otenet@otenet.gr και password: otenet . Με οποιαδήποτε σύνδεση (εκτός αν είσαι σε κόμβο βιβο) μπορείς να πάρεις ip και να ανοίξεις το site της otenet αν δεν υπάρχουν τεχνικά προβλήματα.

Επειδή αν κατάλαβα την ενεργοποίηση της γραμμής στην έκανε η tellas, πρέπει να το δηλώσεις σε αυτούς και αυτοί με την σειρά τους στον ΟΤΕ.

Με λίγο τύχη σε 1-2 μέρες θα είσαι ΟΚ. Μπορεί και σε λίγες ώρες.

Θέλω να μου πεις από το ADSL Status πόσο SNR Margin και πόσο Line Attenuation έχεις στο downstream και στο upstream.


Γεια,
Εχτες ενεργοποιησα την καινουργια συνδεση μου με την τελλας,μια 512 χωρις παροχη εξοπλησμου,μετα απο ενα μηνα και κατι μερες αναμονης.
Οποτε,επιδει δεν ειχα ποτε μου adsl συνδρομη,αγορασα ενα modem.
Ενα d-link dsl-320T.
Τα δοκημασα ολα,και αυτα που μου ειπανε στην τεχνικη υποστιριξη (δυλαδη παντα τα ιδια),και αυτα που δεν μου ειπανε.Δεν καταφερνω να ανιξω ιστοσελιδες.
Απλα δεν ξερω τι αλλο να κανω.
Σχεδον σιγουρα φταιει το μοντεμ το οποιο δεν διχνει να μπορει να σινδεθει (στο status μου λεει not connected,και βεβαια δεν γραφει IP,subnet mask και DNS) και που στην σελιδα που τεσταρει την συνδεση μου στα πεδια "Testing ATM OAM segment ping" και "Testing ATM OAM end to end ping" δινει ως αποτελεσμα "FAIL" (ενω στο "Testing ADSL Synchronization" μου λεει "passed").
Ζιτω βοηθεια απο σας,γιατι απο τι φενεται η τεχνικη υποστιριξη δεν ειναι ικανη να το κανει.
Ευχαριστω.

Lionheart
21-08-06, 12:31
ATM fail συνίθως συμένει οτι δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή σου...Όπως λέει και ο Sharky το πρόβλημα είναι με το dsllam, αυτό είναι και το τελευτεί στάδιο ενεργοποίησης της γραμμής.
Λογικά σε 1-2 μέρες θα είσε οκ αλλιώς δήλωσε βλάβη.

selinunte
21-08-06, 13:52
Μαλιστα.
@ Sharky,σου εχω το SNR Margin και το line attenuation.
Οποτε τι να κανω,να δηλωσω βλαβη η να περιμενω καποιες μερες (σημερα θα φυγω και θα γυρισω κυριακη);

Για να δοκιμασω με otenet, τι encapsulation να διαλεξω,PPPoE LLC,PPPoA LLC η PPPoA VC-Mux;

Πιο μπορει να ειναι το προβλημα με το dslam; Με το guest@tellas.gr και password "tellas" ανοιγα τη σελιδα go.tellas.gr για την ενεργοποιηση της συνδεσης....
Ευχαριστω

selinunte
21-08-06, 17:44
Ολα ενταξει,το προβλημα ηταν το password,το οποιο επρεπε να ειναι 12ψιφιο ενω ειχα βαλει 18ψιφιο.Μονο που αυτο δεν το ελεγε πουθενα,και αφου το password που ειχα επιλεξει δεν απορριφθηκε....
Οχι μονο,αλλα και στην προσπαθεια να λυσω το προβλημα,ειχα πει στο τμημα τεχνικης υποστιριξης να τσεκαρουν username και password και να μου τα ξαναπουνε,και ο τυπος μου διαβαζε το password που ειχα επιλεξει για το e-care,λεγοντας οτι δεν μπορουσε να δει αλλα passwords....:what:
Τελος παντων,επιτελους ειμαι κατοχος μιας adsl συνδεσης.
Ευχαριστω για την βοηθεια σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.