PDA

Επιστροφή στο Forum : Οπτική ίνα στο σπίτι: Από το 2012 και βλέπουμε...



treli@ris
23-11-10, 19:07
Μια από τις μεγαλύτερες επενδύσεις σε δίκτυα νέας γενιάς, την οπτική ίνα στο σπίτι (FTTH) και στα κτίρια (FTTB), αλλά και μια σειρά «ανοικτών» πληγών στις τηλεπικοινωνίες, όπως η αδειοδότηση των κεραιών, θέλει να «κλείσει» μέσα στον επόμενο μήνα το υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων. Κορυφαία στελέχη του υπουργείου Υποδομών, μιλώντας στο Capital.gr, ανέφεραν πως η προπαρασκευή νομοσχεδίων αλλά και των απαιτούμενων διαδικασιών έχει ολοκληρωθεί, οπότε πλέον απαιτείται μια σειρά... υπογραφών από τα συναρμόδια υπουργεία για να προχωρήσουν στην υλοποίηση.

Το FTTH είναι ίσως το μεγαλύτερο αναπτυξιακό έργο στις τηλεπικοινωνίες και τα δίκτυα που επιθυμεί να εφαρμόσει η κυβέρνηση, αλλά και το πιο πολύπλοκο, αφού με βάση τα αρχικά χρονοδιαγράμματα η υλοποίηση ενός τέτοιου project δύσκολα θα ξεκινήσει πριν το 2012. Στα χέρια του υπουργείου βρίσκεται ήδη το πρακτικό αξιολόγησης για την επιλογή του συμβούλου ο οποίος θα αναλάβει μεταξύ άλλων, να προτείνει την έκταση του έργου μέσα από σχετικές μελέτες, ώστε αυτό να είναι βιώσιμο. Υπό αυτό το πρίσμα, ο αριθμός των 2 εκατ. νοικοκυριών, που προέβλεπε το σχέδιο της προηγούμενης κυβέρνησης, τίθεται σε νέα βάση, όπως επίσης, ο αρχικός προϋπολογισμός των 2,2 δισ. ευρώ και ο τρόπος χρηματοδότησής του.

Ο σύμβουλος ουσιαστικά θα δώσει και μια εικόνα για το κόστος του έργου με βάση το εύρος της διείσδυσης που θα προτείνει. Σε κάθε περίπτωση εκτιμάται πως το νέο δίκτυο θα ξεκινήσει από τα μεγάλα αστικά κέντρα, γεγονός που του εξασφαλίζει την εμπορική επιτυχία, ενώ εξετάζονται τα κίνητρα ή οι υποχρεώσεις των κατασκευαστών – αναδόχων ώστε να επεκταθεί και σε μικρότερες πόλεις.

Όπως ανέφεραν οι ίδιες πηγές, το κείμενο για την προκήρυξη του συμβούλου θα πρέπει να γίνει αποδεκτό από 4-5 αρμόδια υπουργικά όργανα και κατόπιν να μεσολαβήσει ένα 10ήμερο για την υποβολή ενστάσεων. «Εάν όλα προχωρήσουν απρόσκοπτα, εντός του Νοεμβρίου θα μπορούμε να έχουμε τις οικονομικές προσφορές για το σύμβουλο και ο στόχος είναι να αναδειχθεί ο σύμβουλος μέχρι το τέλος του έτους», σημείωναν αρμόδια στελέχη του ΥΜΕ.

Η κρίσιμη περίοδος –εφόσον δεν παρουσιαστεί καμία καθυστέρηση ή εμπλοκή– θα είναι το πρώτο τρίμηνο του 2011, με το πρώτο παραδοτέο, όπου θα καθορίζει τα οικονομικά και το εύρος του δικτύου. Τον Μάρτιο, με βάση τους πρώτους χρονικούς υπολογισμούς του υπουργείου, προβλέπεται να δοθεί η πρώτη μεγάλη μάχη, αφού θα υποβληθεί προς την Κομισιόν για έγκριση κρατικής ενίσχυσης το σχέδιο του FTTH. Η διαδικασία αυτή εκτιμάται ότι θα διαρκέσει περίπου 6-7 μήνες. Παράλληλα, στο εσωτερικό θα αποφασιστεί από την διϋπουργική η επιπλέον χρηματοδότηση του έργου, με ΣΔΙΤ ή συμβάσεις παραχώρησης ή και συνδυασμό τους. Αυτός ο δεύτερος πυλώνας αναμένεται να... τραβήξει έναν χρόνο.

Υπό αυτά τα δεδομένα, οι πρώτες... μπουλντόζες και το σκάψιμο των δρόμων για να περάσει η οπτική ίνα, δεν αναμένεται νωρίτερα από το δεύτερο τρίμηνο του 2012, και πάλι εφόσον δεν έχουν υπάρξει κρατικές κωλυσιεργίες και σειρά ενστάσεων από ενδιαφερομένους κατασκευαστές, αναδόχους κλπ.

Πηγή: capital.gr

george94
24-11-10, 22:11
Μπορεί βέβαια η χρηματοδότηση του έργου να απαιτήσει να κοπούν οι συντάξεις και τα επιδόματα τον δημοσίων υπαλλήλων 100 Ευρώ το μήνα για δυο χρόνια αλλά ο ελληνικός λαός είναι έτοιμος για θυσίες μπροστά στην τεράστια αναπτυξιακή προοπτική του έργου.

Ιδιαίτερα οι πανεπιστημιακοί δάσκαλοι που το υποστηρίζουν είναι πρόθυμοι να διαθέσουν μισθοδοσία ενός έτους υπέρ του έργου. Θα ανοίξει και λογαριασμός σε τράπεζα.

ZORO
28-11-10, 22:09
Μπορεί βέβαια η χρηματοδότηση του έργου να απαιτήσει να κοπούν οι συντάξεις και τα επιδόματα τον δημοσίων υπαλλήλων 100 Ευρώ το μήνα για δυο χρόνια αλλά ο ελληνικός λαός είναι έτοιμος για θυσίες μπροστά στην τεράστια αναπτυξιακή προοπτική του έργου.

Ιδιαίτερα οι πανεπιστημιακοί δάσκαλοι που το υποστηρίζουν είναι πρόθυμοι να διαθέσουν μισθοδοσία ενός έτους υπέρ του έργου. Θα ανοίξει και λογαριασμός σε τράπεζα.


Σύμφωνα με το σχέδιο της προηγούμενης κυβέρνησης, η επένδυση του Ελληνικού δημοσίου, για την υλοποίηση του έργου, θα ήταν 100 εκ. € τον χρόνο για 7 χρόνια. Ξέρεις πόσο είναι το εεξωτερικό χρέος της Ελλάδας; γύρω στα 300 δις €. Ξέρεις πόσο υπολογίζεται να πάει με το τέλος του προγράμματος στήριξης από την Ευρώπη; Γύρω στα 400 δις €. Ξέρεις ότι 100 εκ. € θα μας στοιχίσει παραπάνω η απόφαση της Κυβέρνησης να γίνουν οι μεσογειακοί αγώνες στον βόλο και όχι στην Αθήνα;

ikaros
01-12-10, 11:50
Μπορεί βέβαια η χρηματοδότηση του έργου να απαιτήσει να κοπούν οι συντάξεις και τα επιδόματα τον δημοσίων υπαλλήλων 100 Ευρώ το μήνα για δυο χρόνια αλλά ο ελληνικός λαός είναι έτοιμος για θυσίες μπροστά στην τεράστια αναπτυξιακή προοπτική του έργου.

Ιδιαίτερα οι πανεπιστημιακοί δάσκαλοι που το υποστηρίζουν είναι πρόθυμοι να διαθέσουν μισθοδοσία ενός έτους υπέρ του έργου. Θα ανοίξει και λογαριασμός σε τράπεζα.


:respekt:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
03-12-10, 16:12
Πολλά λεφτά για τις τηλεπικοινωνίες και μάλιστα για την εισαγωγή μιας τεχνολογίας που για μένα είναι αμφίβολο το κατά πόσο τη χρειαζόμαστε.

Κοινώς βλέπω να λειτουργούν δίκτυα οπτικής ίνας μέσα σε κάποιους δήμους στην Αθήνα και στα χωριά της Πιερίας(λέω ένα παράδειγμα) να υπάρχουν ακόμα σχολεία που συνδέονται με dial-up επειδή δεν συμφέρει τον ΟΤΕ να φέρει το ADSL.

takis55
03-12-10, 19:07
Μενω νοτια προαστια και
σημερα το πρωι σκαψανε στην γειτονια μας με μηχανημα ενα στενο χαντακι πλατους
10-15 εκατοστων.Ρωτησα απο το μπαλκονι και μου ειπαν 'βαζουν οπτικη ινα'. Η ινα θα παει στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ που ειναι μπροστα στο σπιτι μου? Αν ναι τι σημαινει αυτο για μενα?

apostolt
03-12-10, 20:32
Μενω νοτια προαστια και
σημερα το πρωι σκαψανε στην γειτονια μας με μηχανημα ενα στενο χαντακι πλατους
10-15 εκατοστων.Ρωτησα απο το μπαλκονι και μου ειπαν 'βαζουν οπτικη ινα'. Η ινα θα παει στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ που ειναι μπροστα στο σπιτι μου? Αν ναι τι σημαινει αυτο για μενα?

Η Βουλα ειναι μια απο τις περιοχες που θα μπει Vdsl2.Η οπτικη θα παει μεχρι το καφαο του Οτε.

takis55
03-12-10, 21:19
Η Βουλα ειναι μια απο τις περιοχες που θα μπει Vdsl2.Η οπτικη θα παει μεχρι το καφαο του Οτε.
ευχαριστω.

jdtech
04-12-10, 01:15
Τα δυτικα τίποτα αλλά δε πειράζει για τον ΟΤΕ εκεί είναι μούργα...

johnsruro
04-12-10, 13:55
Μου θυμίζει τη φράση μιας γνωστής μου "Απαπα...σιχαίαιαιαινομαι"... στρατα στρατούλα ο ΟΤΕ...κάποτε θα πάει και προς τα κει....:rofl:

takis55
04-12-10, 14:52
αυτη η αναβαθμιση με ινα μεχρι το καφαο σημαινει γρηγοροτερο ιντερνετ το καταλαβαινω αυτο.
με τις χρεωσεις (εχω conn-x εως 24) τι γινεται?
θ'ανεβουν η θα πεσουν? Ξερει κανεις κατι επ'αυτου?
ευχαριστω.

antonis556
04-12-10, 19:44
Λογικα θα ανεβουν ...

nik0z
06-12-10, 13:17
Η Βουλα ειναι μια απο τις περιοχες που θα μπει Vdsl2.Η οπτικη θα παει μεχρι το καφαο του Οτε.

Σε ποιες άλλες περιοχές θα μπει Vdsl2 ? Βασικά ενδιαφέρομαι για Ν.Ερυθραία αλλά και γενικά...

man with no name
06-12-10, 21:20
Σε ποιες άλλες περιοχές θα μπει Vdsl2 ? Βασικά ενδιαφέρομαι για Ν.Ερυθραία αλλά και γενικά...

Για την Αθήνα έχουν ξεκινήσει τα έργα στου Ζωγράφου και έχουν σειρά η Βούλα,Βουλιαγμένη και Τερψιθέα.

SV1BKN
07-12-10, 16:34
Στην βουλα .. στο σημειο που ειδα εγω εχουν σκαψει .. απεναντι απο το νοσοκομειο ... το χαντακι εχει κλεισει εδω και 2 μερες με πισα και φτανει μεχρι το ΚΑΦΑΟ του οτε.... η αναμονή... αν θα γινει αλλαγη της καμπινας θα το δουμε... προχεχώς.

takis55
07-12-10, 17:14
Στην βουλα .. στο σημειο που ειδα εγω εχουν σκαψει .. απεναντι απο το νοσοκομειο ... το χαντακι εχει κλεισει εδω και 2 μερες με πισα και φτανει μεχρι το ΚΑΦΑΟ του οτε.... η αναμονή... αν θα γινει αλλαγη της καμπινας θα το δουμε... προχεχώς.εκει κοντα μενω ,το βλεπω καθημερινα οποτε και θα σας κραταω ενημερους.Γειτονας μου εισαι?

SV1BKN
08-12-10, 16:17
εκει κοντα μενω ,το βλεπω καθημερινα οποτε και θα σας κραταω ενημερους.Γειτονας μου εισαι?

το πατρικο μου ειναι στη βουλα ... στη δημοκρατιας .... και στη δημοκρατιας χαντακι ... :p

ultraxmode
26-12-10, 18:55
Μας έχει ξεχάσει ο Θεός μου φαίνεται εδώ στην παραγκοχώρα... είμαστε έτη φωτός μπροστά... (με την όπισθεν...)

nestoras72
26-12-10, 19:08
Η προβλεψη για ftth με ευρεια διαθεσιμοτητα στις μεγαλες πολεις ειναι για το 2014-2015 εκτος αν αλλαξει κατι.Μεχρι τοτε vdsl βολεμα με οτε λιανικη - wholesales και μετα llu.

Mr_X
02-01-11, 00:34
Καλή χρονιά σε όλους
Την Παρασκευή παρακολούθησα εργασίες σύνδεσης οπτικής ίνας τις τελλας από ότι ενημερώθηκα αυτό γίνεται εδώ και χρόνια αλλά μόνο σε εταιρείες και όχι σε οικιακά δίκτυα μέχρι στιγμή αλλά πιθανών και για αρκετά χρόνια ακόμα

gibrakis
10-01-11, 17:34
καλα μη περιμενετε τωρα. Απο το 2020 το συζηταμε!

voithostyrempora2
20-01-11, 16:29
Εχουμε κάτι πιο αναλυτικό από αυτό που δημοσιευει το weeklytelecom (http://www.weeklytelecom.gr/?action=newsletter#cat1):


Σημάδια προόδου για τις οπτικές ίνες
Στη φάση του ανοίγματος των οικονομικών προσφορών περνά η διαδικασία για την επιλογή συμβούλου για το δίκτυο οπτικών ινών μέχρι το σπίτι (FTTH). Συγκεκριμένα, το υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων αποφάσισε να εγκρίνει το αποτέλεσμα της τεχνικής αξιολόγησης για την επιλογή του συμβούλου που θα αναλάβει την εκτέλεση του έργου: «Παροχή τεχνικοοικονομικών συμβουλευτικών υπηρεσιών για την υποστήριξη του έργου: Εθνική Υποδομή παθητικού Δικτύου Οπτικών Ινών Ανοικτής Πρόσβασης μέχρι το σπίτι με συμμετοχή του δημοσίου καθώς και το ευρύτερο πλαίσιο ανάπτυξης της Εθνικής Υποδομής Δικτύου Οπτικών Ινών Ανοικτής Πρόσβασης». Την υψηλότερη βαθμολογία στην τεχνική αξιολόγηση συγκέντρωσε η ένωση των Ευρωσυμβούλων και των ερευνητικών ινστιτούτων ΕΠΙΤΣ Πολυτεχνείου και ΕΠΙΣΕΥ που έλαβε 102.45 βαθμούς. Ακολούθησε η Accenture με 102.10, ενώ η Planet πήρε 100.80 βαθμούς. Απερρίφθησαν οι προσφορές από την ένωση των εταιρειών «Διαδικασία» και «Λαμανς» και από εκείνη των ΙΝΙΤΙΑ, «Ιαπετός» και Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου – ΕΛΚΕ, διότι δεν παρέθεσαν προσφορές συναφείς με το αντικείμενο του έργου.


έχουμε καποια περαιτερω πληροφόρηση?

tolisscsd
20-01-11, 20:55
Ας ελπίσουμε ότι θα το αναλάβει η Accenture το έργο.

kostpap
09-02-11, 16:53
Ας ελπίσουμε ότι θα το αναλάβει η Accenture το έργο.

Γιατί;

AncientMariner
13-02-11, 11:30
Πολλά λεφτά για τις τηλεπικοινωνίες και μάλιστα για την εισαγωγή μιας τεχνολογίας που για μένα είναι αμφίβολο το κατά πόσο τη χρειαζόμαστε.

Καθένας έχει τα δικά του μέτρα και σταθμά για το τι χρειάζεται και τι όχι. Σεβαστό. Εγώ προσωπικά αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει ΗΔΗ γίνει εδώ και χρόνια, καθώς, όσο μεγαλύτερες ταχύτητητες, τόσο καλύτερα.

Δηλαδή, να πω ότι είμαι ικανοποιημένος με τις ΔΗΘΕΝ 24άρες γραμμές που μας έδωσαν (οι οποίες είναι ΜΕΧΡΙ 24 μέγιστο) αν και ποτέ δεν φτάνουν ούτε καν το 80% σε badwidth. Ούτε καν 75%. Τώρα μάλιστα έχει πέσει στο 66%, κοινώς στα 2/3 των δυνατοτήτων της. :down:

Και όσο για το πού τη χρειαζόμαστε; Μα για να κατεβάζει κανείς οτιδήποτε επιθυμεί, είτε από torrent sites, είτε γενικότερα από τον Παγκόσμιο Ιστό, ακόμη και εάν πρόκειται για παράνομες πορνοταινίες -οι οποίες θα είναι πιο "απολαυστικές" επειδή θα είναι παράνομες -κάτι σαν το "παράνομη σχέση".

Ούτως ή άλλως η διαρκής σύνδεση με τον Ιστό, για ποιον άλλο λόγο, εκτός από το να κατεβαζοανεβάζουμε μας είναι χρήσιμη; Εάν χρειαζόταν για να δούμε καμμιά σελίδα πού και πού, μια Dial-Up αρκούσε. Όλο το ζουμί εδώ είναι.


αυτη η αναβαθμιση με ινα μεχρι το καφαο σημαινει γρηγοροτερο ιντερνετ το καταλαβαινω αυτο.
με τις χρεωσεις (εχω conn-x εως 24) τι γινεται?
θ'ανεβουν η θα πεσουν? Ξερει κανεις κατι επ'αυτου?
ευχαριστω.

Λογικά θα πέσουν. Εκτός κι αν ανέβουν, ώστε μέρος των χρημάτων να πάει για την αποπληρωμή του χρέους σε Δ.Ν.Τ. και Τρόικα. :p


Μας έχει ξεχάσει ο Θεός μου φαίνεται εδώ στην παραγκοχώρα... είμαστε έτη φωτός μπροστά... (με την όπισθεν...)

Για την οποία φταίμε εμείς και οι επιλογές μας. Ο Θεός, υπάρχει-δεν υπάρχει, δεν φταίει σε τίποτε. :) Π.χ. Η Γερμανία είναι παραγκοχώρα; Γιατί;

weather1967
31-03-11, 16:30
Hθελα να ρωτήσω αν περάσει οπτική ινα απο το ΑΤ μεχρι το ΚΑΦΑΟ μέ mini DSLAM ,αυτοματος τα οφέλη θα τα εχουν μονο οι χρηστες VDSL-VDSL 2 αργότερα ?, η και εμεις οι παρακατιανοι που πληρωνουμε εως 24 mbps ΑDSL 2 ,και πιανουμε 8-9 mbps η και παρακάτω ,θά κλειδωνουμε αυτομάτος γυρω στα 20 mbps ?.Προσωπικά το θεωρώ υπερβολή το VDSL - VDSL 2 σε οικιακούς χρήστες ,αν ειχαμε ολοι οι συνδρομητες ΑDSL 2 εως 24 mbps ταχυτητα κλειδωματος γυρω στα 20 mbps,μας φτανει και μας περισσεύει έχω την ταπεινη αποψη.

npats
11-04-11, 15:05
Δάσος Χαιδαρίου , εδώ και κάμποσες μέρες σκάβανε χαντάκια στους δρόμους.
Σήμερα που σταμάτησα και ρώτησα μου είπαν ο ΟΤΕ περνάει οπτικές ίνες.
Πάμε για VDSL άραγε και εδώ ;

21706
28-05-11, 11:09
Άκυρο...

goofer25
28-05-11, 14:03
Άκυρο...
Τί ενοείς?

21706
28-05-11, 14:07
Τί ενοείς?

Εννοώ ότι αυτό που είχα γράψει δεν είχε θέση εδώ
και το μετέφερα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4161905).

Nikiforos
01-06-11, 20:52
Μολις ηρθε τωρα σπιτι μου μια κοπέλα από τον ΟΤΕ και με ενημέρωσε πως ηδη εχει δικτυο οπτικων ινων στην περιοχη μου (Κυψελη - Αθηνα) και συντομα θα μπορουμε να βαλουμε. Της ειπα πως δεν εχω προσεξει κατι και ειπε καλα δεν πηρες χαμπαρι που ειχαν σκαψει ολους τους δρομους? από αυριο θα αρχισω να ψαχνω μηπως δω τιποτα! μου ειπε πως θα περασει αυριο με μια αλλη κοπελα μαζι να τα πουμε ποιο αναλυτκα τα τεχνικα θεματα! περιεργα πραγματα! :p:p:p

sdikr
01-06-11, 21:00
Μολις ηρθε τωρα σπιτι μου μια κοπέλα από τον ΟΤΕ και με ενημέρωσε πως ηδη εχει δικτυο οπτικων ινων στην περιοχη μου (Κυψελη - Αθηνα) και συντομα θα μπορουμε να βαλουμε. Της ειπα πως δεν εχω προσεξει κατι και ειπε καλα δεν πηρες χαμπαρι που ειχαν σκαψει ολους τους δρομους? από αυριο θα αρχισω να ψαχνω μηπως δω τιποτα! μου ειπε πως θα περασει αυριο με μια αλλη κοπελα μαζι να τα πουμε ποιο αναλυτκα τα τεχνικα θεματα! περιεργα πραγματα! :p:p:p

οπτική ίνα έχει ο ΟΤΕ, τιμή δεν θέλεις να ακούσεις όμως!

21706
01-06-11, 21:03
Μολις ηρθε τωρα σπιτι μου μια κοπέλα από τον ΟΤΕ και με ενημέρωσε πως ηδη εχει δικτυο οπτικων ινων στην περιοχη μου (Κυψελη - Αθηνα) και συντομα θα μπορουμε να βαλουμε. Της ειπα πως δεν εχω προσεξει κατι και ειπε καλα δεν πηρες χαμπαρι που ειχαν σκαψει ολους τους δρομους? από αυριο θα αρχισω να ψαχνω μηπως δω τιποτα! μου ειπε πως θα περασει αυριο με μια αλλη κοπελα μαζι να τα πουμε ποιο αναλυτκα τα τεχνικα θεματα! περιεργα πραγματα! :p:p:p

Υποψιάζομαι ότι αστειεύεσαι:)

Nikiforos
01-06-11, 21:03
Σε ενα αλλο θεμα εδω στο forum που ειδα τωρα τις τιμες ηταν μια χαρουλα για 30 και 50mbps! http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=482246
21706 γιατι να αστειευομαι? αφου εχει οπτικες ινες!
εκει λεει VDSL τι δεν παει καλα εδω?

sdikr
01-06-11, 21:19
Σε ενα αλλο θεμα εδω στο forum που ειδα τωρα τις τιμες ηταν μια χαρουλα για 30 και 50mbps! http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=482246
21706 γιατι να αστειευομαι? αφου εχει οπτικες ινες!
εκει λεει VDSL τι δεν παει καλα εδω?

Άλλο το vdsl άλλο η οπτική

21706
01-06-11, 21:27
Σε ενα αλλο θεμα εδω στο forum που ειδα τωρα τις τιμες ηταν μια χαρουλα για 30 και 50mbps! http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=482246
21706 γιατι να αστειευομαι? αφου εχει οπτικες ινες!
εκει λεει VDSL τι δεν παει καλα εδω?

Εντάξει, είμαι περίεργος να δω τι θα σου πούνε αύριο (αν έρθουν).
Αν θέλεις ενημέρωσέ μας.

Nikiforos
01-06-11, 21:27
Ναι τα διαβασα! οι τιμες που ειπα πριν ειναι για VDSL! η κοπελα ομως που ηρθε μου ειπε για οπτικες ινες και οτι εχουν βαλει ηδη στην περιοχη μου κτλ, παντως οπως ειδα η ΕΕΤΤ εκοψε την φορα στον ΟΤΕ και δεν θα μπορει να δωσει σε πελατες μεχρι τον Σεπτ 2011? καλά κατάλαβα?

21706
01-06-11, 21:41
Ναι τα διαβασα! οι τιμες που ειπα πριν ειναι για VDSL! η κοπελα ομως που ηρθε μου ειπε για οπτικες ινες και οτι εχουν βαλει ηδη στην περιοχη μου κτλ, παντως οπως ειδα η ΕΕΤΤ εκοψε την φορα στον ΟΤΕ και δεν θα μπορει να δωσει σε πελατες μεχρι τον Σεπτ 2011? καλά κατάλαβα?

Έκοψε τη φόρα για το VDSL. Για το FTTH είναι πολύ νωρίς να συζητάμε,
γι' αυτό μου φάνηκε ότι αστειεύεσαι.

Nikiforos
01-06-11, 21:42
τοτε τι ερχονται και μου λενε για οπτικες ινες? :lol::lol::lol::lol::lol::lol: αν κρινω πως δεν ηξερε τι ειναι ISDN καταλαβα.....

ubuntubu
01-06-11, 21:54
Το πιο πρόσφατο απο τα πολλά ατοπήματα των πωλητών της HOL.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=512350

playboy
06-06-11, 21:27
Υπάρχει μήπως κάποιο χρονοδιάγραμμα ποιες περιοχές θα γίνουν πρώτα;
Σαν Δημόσιο έργο έχει δημοπρατηθεί;
Η οπτική ίνα θα περάσει από το ήδη υπάρχοντα δίκτυο ή θα ξανασκάψουν τους δρόμους;

Mouzis
08-06-11, 07:19
Το VDSL προϋποθέτει ίνα μέχρι το ΚΑΦΑΟ και μετά χαλκό μέχρι το σπίτι. Ο ΟΤΕ μπορεί να σκάψει να βάλει ίνα μέχρι το ΚΑΦΑΟ και οι πάροχοι μπορούν ήδη σήμερα να νοικιάσουν το χαλκό από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι ('υπο-βρόχος') και μετά να βάλουν την ίνα τους.

Δυστυχώς με τον τρόπο που λειτουργεί σήμερα η αγορά οι πάροχοι πολεμούν με τις τιμές του ADSL και φυσικά κανείς δεν σκέφτεται για επενδύσεις (ακόμα και εκεί που η ποιότητα του ADSL δεν είναι καθόλου καλή) και περιμένουν να κάνει επενδύσεις ο ΟΤΕ για να τα πάρουν από αυτόν σε τιμές διατίμησης που θα καθορίσει ουσιαστικά η ΕΕΤΤ.

Παράλληλα, κάθε λίγο και λιγάκι ακούμε από την ΕΕΤΤ (και άλλους) ότι δεν αφήνει τον ΟΤΕ να κατεβάσει τα τιμολόγιά του γιατί αν α ΟΤΕ γίνει πολύ φτηνός θα κλείσουν οι πάροχοι και μετά ο ΟΤΕ θα είναι πάλι μονοπώλιο και θα ακριβύνει τις τιμές. Και ότι τα οφέλη της απελευθέρωσης είναι ακριβώς η λειτουργία της ανταγωνιστικής αγοράς που οι εταιρείες πιέζονται από τους ανταγωνιστές τους.

Και σκέφτομαι: Ανεξαρτήτως ονόματος (ΟΤΕ ή άλλο) και ιδιοκτησίας (κράτος ή άλλοι), αν μία εταιρεία έχει την υποδομή του FTTTH, αυτό δεν είναι μονοπώλιο; Ποιος διασφαλίζει ότι οι τιμές που θα βάζει δεν θα είναι ακριβές και ότι η λειτουργία της θα είναι σωστή και όχι τυπική ενός μονοπωλίου;

pk33
09-06-11, 15:30
Υπάρχει μήπως κάποιο χρονοδιάγραμμα ποιες περιοχές θα γίνουν πρώτα;
Σαν Δημόσιο έργο έχει δημοπρατηθεί;
Η οπτική ίνα θα περάσει από το ήδη υπάρχοντα δίκτυο ή θα ξανασκάψουν τους δρόμους;

Τώρα σου έρχεται! τι νόμιζες, που θα πάει η έκτακτη εισφορα; Στο FTTH θα πάει!

........Auto merged post: pk33 πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Και σκέφτομαι: Ανεξαρτήτως ονόματος (ΟΤΕ ή άλλο) και ιδιοκτησίας (κράτος ή άλλοι), αν μία εταιρεία έχει την υποδομή του FTTTH, αυτό δεν είναι μονοπώλιο; Ποιος διασφαλίζει ότι οι τιμές που θα βάζει δεν θα είναι ακριβές και ότι η λειτουργία της θα είναι σωστή και όχι τυπική ενός μονοπωλίου;

Ε, αυτή ειναι η δουλειά της ΕΕΤΤ μεταξύ άλλων!!!!! Το να ελέγχει την κοστοστρέφεια των φυσικών μονοπωλείων!

@ ADSLgr.com All rights reserved.