PDA

Επιστροφή στο Forum : απο ΟΝ σε conn-x, απορίες



iakoboss7
24-11-10, 02:08
καλησπερα/καλημερα σας.

εκλεισα χρονο στην ΟΝ απο τις 11 του μηνα και λεω να παω προς ΟΤΕ μερια για να απαλαγω απο τα χαλια ping και ολα τα σχετικα ;)
εχω μερικες αποριες:

α) θα πληρωσω κατι στην ΟΝ? καπου πηρε το ματι μου οτι ζητανε 17 ευρω με το ετσι θελω...

β) τι θα πληρωσω για την μεταφορα/ενεργοποιηση και ολα τα σχετικα οταν θα κανω την αιτηση στον ΟΤΕ? καπου ειχα δει για 35 ευρω, αυτο ειναι?
ΟΜΩΣ το τηλεφωνο μου ξεκιναει με 211, μηπως θα χρειαστει να πληρωσω αναγκαστικά τα 90κατι ευρω (ποσα ακριβως ειναι?) επειδη θα πρεπει (αναγκαστικα παλι) να μου αλλαξουν το νουμερο? (εγω δεν θελω καποια αλλαγη αλλα διαβασα οτι πρεπει να γινει).

γ) τα pirelli της ΟΝ (ασπρο και μαυρο) παιζουν στον ΟΤΕ? ρωταω ωστε να ξερω αν ειναι να κατσω λιγο με αυτα ΩΣΤΕ να ζητησω καποιο συγκεκριμενο modem απο αυτους (απο αυτα της 24αρας).

δ) οπως ανεφερα στο γ. λεω να ζητησω καποιο συγκεκριμενο modem, ποιο/ποια ειναι τα καλυτερα για οσους τα εχουν δοκιμασει? θα ειμαι σε fastpath εαν παιζει ρολο, και θα ηθελα να υποστιριζεται απο το DMT TOOL,
μπορω να ζητησω οποιο θελω απο αυτα ετσι?
υπαρχει καποιο ΠΟΛΥ κεντρικο καταστημα που θα τα εχει ολα σχεδον ωστε να ζητησω αυτο που θελω?

θα βαλω απλο ιντερνετ 24 δεν με ενδιαφερουν κλησεις (δεν χρησιμοποιω σταθερο τηλ) ουτε και conn-x tv.

μενω στο αιγαλεω (συγκεκριμενα κοντα στην πλατεία δαβακη), το αναφερω μηπως καποιος γείτονας μπορει να μου πει την γνωμη του.

τα stats του modem μου ειναι:

snr: 7
att: 13
ταχυτητα: παιζει απο 18κατι μεχρι 19 (fast path παντα).

οτι αλλο θελετε πειτε μου να σας πω.

ευχαριστω πολυ οσους ασχοληθουν και συγνωμη για το μεγαλο (κουραστικο) post :oops:.

Georgevtr
24-11-10, 03:27
1) Όχι δέν πληρώνεις κάτι στην on.
2)Tα 33 € τα πληρώνεις.Ναι μπορείς το 211 να κάνεις άνετα μεταφορά.
3)Το mpirelli το επιστρέφεις στην on.
άλλωστε θα πάρεις καινούργιο ρουτερ απ τον Οτε χωρίς χρησιδάνειο.
4)Στον Οτε είσαι σε fast path mode απ την αρχή.Κάτι σαν default mode να σκεφθείς.

45,5 το μήνα για το 2play,και με 13 att που έχεις απλά θα φυσάς.

iakoboss7
24-11-10, 03:40
θα ειμαι στα 30 τον μηνα :p στους πρωτους 6 μηνες (τηλ οπως ειπα δεν θα βαλω καν).

1) ελπιζω να ειναι οντως ετσι γιατι σε καποιους ειχαν ζητησει 17 ευρω ετσιθελικα.
2)αν δεν υπαρχει κανενα προβλημα οπως ειπες με το 211 πολυ ωραια :oneup:
3)δεν δικαιουμαι μετα τον χρονο να το κρατησω το modem? (εχω 2 το, το ενα απο αυτα και να θελουν δεν το δινω :p)

σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου :worthy:

η τελευταια ερωτηση μου ομως υσχυει για το τι modem να ζητησω, ωστε και καλο να ειναι και συμβατο με το dmt tools! οπως και το αν τα modem της ΟΝ παιζουν στον ΟΤΕ (αν και φοβαμαι πως οχι).

thanks for the answers :p

princeelf
24-11-10, 10:46
θα ειμαι στα 30 τον μηνα :p στους πρωτους 6 μηνες (τηλ οπως ειπα δεν θα βαλω καν).



Τι εννοείς όταν λες ότι τηλ δεν θα βάλεις καν?

iakoboss7
24-11-10, 10:55
συσκευη δεν θα βαλω (αρα και δεν με νοιαζουν κλησεις κλπ), οποτε θα ειμαι μονο παγιο + 24αρα (15+15).

Georgevtr
24-11-10, 21:00
θα ειμαι στα 30 τον μηνα :p στους πρωτους 6 μηνες (τηλ οπως ειπα δεν θα βαλω καν).

1) ελπιζω να ειναι οντως ετσι γιατι σε καποιους ειχαν ζητησει 17 ευρω ετσιθελικα.
2)αν δεν υπαρχει κανενα προβλημα οπως ειπες με το 211 πολυ ωραια :oneup:
3)δεν δικαιουμαι μετα τον χρονο να το κρατησω το modem? (εχω 2 το, το ενα απο αυτα και να θελουν δεν το δινω :p)

σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου :worthy:

η τελευταια ερωτηση μου ομως υσχυει για το τι modem να ζητησω, ωστε και καλο να ειναι και συμβατο με το dmt tools! οπως και το αν τα modem της ΟΝ παιζουν στον ΟΤΕ (αν και φοβαμαι πως οχι).

thanks for the answers :p
Η ον απ την πρώτη στιγμή λειτουργίας της δίνει με χρησιδάνειο τα ρουτερ της.
Τώρα αν άλλαξε κάτι τους τελευταίους 2-3 μήνες,δέν γνωρίζω.

Σχετικά με το 'εστιθελικά' δέν έχω να σ'απαντήσω κάτι γιατί δέν γνωρίζω αλλά ούτε έχω ακούσει κάτι παρόμοιο.
Σαν εταιρία και ο ΟΤΕ έχει τιμοκατάλογο και κατα διαστήματα προσφορές...;)

Αν σ ενδιαφέρει και ασχολήσαι με gaming και θέλεις μόνο να προσαρμόζεις το snr σου τότε το comtrend(ενσύρματο).
Για ασύρματο πρέπει να αγοράσεις ο ίδιος εκτος ΟΤΕ:oneup:(πχ netgear DGN σειρά...)

iakoboss7
24-11-10, 21:10
Για ασύρματο πρέπει να αγοράσεις ο ίδιος εκτος ΟΤΕ:oneup:(πχ netgear DGN σειρά...)

δηλαδη κανενα απο αυτα τα ασυρματα: http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/cos_cat_003-cos_subcat_100-cconnx_eksoplismos-p1.html
δεν υποστηρίζει dmt και αλλαγη snr?

Georgevtr
24-11-10, 21:15
Όχι.
Το sagem δέν έχω δουλέψει αλλά δέν έχω ακούσει τα καλύτερα,οπότε...αφιέρωσε 60-70 € και κάνε την δουλείά σου ΚΑΙ ασύρματα.

iakoboss7
24-11-10, 21:21
μαλιστα, σε ευχαριστω πολυ! μεχρι ομως να μεζεψω τα χρηματα για ενα αλλο modem (μαλλον για dgn 2200 με κοβω) πιο απο αυτα που εχει ο ΟΤΕ να ζητησω? εχω ακουσει οτι το thomson ειναι πολυ καλο, το καινουριο hauawei ξερει καποιος πως ειναι? (σε σχεση με το thomson κυριως).

υπαρχει κανενα "κεντρικο" καταστημα ομως (πχ αποθηκη) για να ζητησω αυτο που θελω (ενα απο τα 2 δηλαδη) ωστε να το εχουν σιγουρα?

Georgevtr
24-11-10, 21:32
μαλιστα, σε ευχαριστω πολυ! μεχρι ομως να μεζεψω τα χρηματα για ενα αλλο modem (μαλλον για dgn 2200 με κοβω) πιο απο αυτα που εχει ο ΟΤΕ να ζητησω? εχω ακουσει οτι το thomson ειναι πολυ καλο, το καινουριο hauawei ξερει καποιος πως ειναι? (σε σχεση με το thomson κυριως).

υπαρχει κανενα "κεντρικο" καταστημα ομως (πχ αποθηκη) για να ζητησω αυτο που θελω (ενα απο τα 2 δηλαδη) ωστε να το εχουν σιγουρα?

Τομσον καλό αλλά.....
Huawei=πολύυυυυυυυ καλό και σταθερό ιδίως για ασύρματο.

Για dmt όμως comtrend;)

iakoboss7
24-11-10, 21:34
Τομσον καλό αλλά.....
Huawei=πολύυυυυυυυ καλό και σταθερό ιδίως για ασύρματο.

Για dmt όμως comtrend;)

α μαλιστα :) οποτε hauwei και ξερο ψωμι :p

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου :worthy:, αυριο μεθαυριο θα παω απο ενα oteshop να κανω την συνδεση! :oneup:

antonis556
25-11-10, 14:39
ιακωβε και το sagem f@st 2404 ειναι αρκετα καλο και υποστηριζει και dmt και δινει μαλιστα και χαμηλους χρονους (pings) , δοκιμασμενο :oneup:

iakoboss7
25-11-10, 18:17
ελπιζω να ειναι και σταθερο (γιατι το fast path μου "τσιναει" λιγο μενα :p) thanks :oneup:

antonis556
25-11-10, 19:04
Σταθεροτατο :oneup:

Georgevtr
25-11-10, 20:31
ιακωβε και το sagem f@st 2404 ειναι αρκετα καλο και υποστηριζει και dmt και δινει μαλιστα και χαμηλους χρονους (pings) , δοκιμασμενο :oneup:

Aυτό το συμπέρασμα πώς το έβγαλες?:hmm:
Προσωπική άποψη?

FuS
26-11-10, 01:31
@iakoboss7

Εάν θέλεις εσύ να διαλέξεις το ρούτερ σου τότε πήγαινε από oteshop και όχι από 13888. Εκεί δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής και θα σου δώσουν από αυτά που έχουν οπότε μπορεί να μην είναι αυτό που θέλεις.
Σε oteshop παίρνεις αυτό που θέλεις.
Το hauwei το βρίσκω μια χαρά αλλά αν θυμάμαι καλά δεν υποστηρίζει dmt..

Κεντρική αποθήκη δεν υπάρχει (που να μπορεί να πάει ο πελάτης) δυστυχώς.

Πάμε στις ερωτήσεις:

α) Από όσο ξέρω (και είναι και το λογικό νομίζω) δεν ζητάει η on τίποτα.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί να ζητάει; Αναφέρεται κάτι στην σύμβαση;

β) Πληρώνεις 36 ευρώ (inc. ΦΠΑ) και μπορείς να μεταφέρεις κανονικότατα το 211 νούμερο.

γ) Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά η on θα στο ζητήσει πίσω γιατί είναι με χρησιδάνειο.

δ) Ότι σου ανέφερα και αρχικά.
Πολυ κεντρικό (σε σχέση με τα υπόλοιπα) καταστήματα δεν υπάρχει.
Υπάρχουν κάποια καταστήματα πιο μεγάλα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα βρεις 100% και αμέσως αυτό που θες.

Aν θες κάτι συγκεκριμένο (ρούτερ) και δεν το βρίσκεις ίσως να μπορώ να σε βοηθήσω. Στείλε μου στην περίπτωση αυτή ένα pm. Αλλά πριν κάνεις (και καταχωρηθεί) την αίτηση.

iakoboss7
26-11-10, 04:57
σε ευχαριστω για την αναλυτικη σου απαντηση :), μπορω να πω πως με οσα εχω διαβασει (απο τις απαντησεις ολων) μου εχουν ληθει ολες οι αποριες πλεων, ισως εκτως απο μια...

comtrend vs sagem 2404. δεν με πειραζει που το comtrend δεν εχει wifi (το χρησιμοποιω ΠΟΛΥ σπάνια και σιγουρα οχι μακρια απο το μοντεμ οταν το κανω, δηλαδη αν υπερτερει αρκετα το comtrend χαλαλι του που δεν εχει wifi)

πιο ειναι σταθεροτερο ομως? (φυσικα το θεμα ειναι να κλειδωνει και ψηλα ;) ) και φυσικα πιο δουλευει "καλυτερα" (πιο αποδοτικά) με το dmt? ισως ζηταω πολλα και μπλεκω με λεπτομεριες και θα ηταν καλυτερα να παρω το "χαβανεζικο" να τελειωνω ;)

θα ηθελα παντως να ακουσω την αποψη του antoni (εαν μπορει φυσικα :)) σχετικα με το sagem επειδη το εχει χρησιμοποιησει οπως λεει.

φυσικα σε λιγο θα εχεις πμ για να μου εξηγήσεις την τελευταια σου προταση :p

........Auto merged post: iakoboss7 πρόσθεσε 4 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

α να συμπληρωσω, σε oteshop θα κανω την αιτηση ετσι κι αλλιως γιατι ειναι και κοντα και γενικα για να μπορω να βεβαιωθω οτι δεν θα πεχτει καποιος λαθος, μαλλον το βλεπω για δευτερα την αιτηση οπου μεχρι τοτε σιγουρα θα μου εχουν λυθει ολες οι αποριες.
ευχαριστω και παλι ολους! :oneup:

antonis556
26-11-10, 15:15
To comtrend το δουλευει φιλος με 2αρα γραμμη ομως . Σε 24αρα δεν το εχω δει να πω την αληθεια . Εγω ομως θα προτιμουσα Sagem F@st 2404 γιατι εχω δει πως δουλευει και γενικα δινει χαμηλους χρονους . Απο εκει και περα παμε στο Huawei το οποιο δινει φοβερα pings (δες ποστ Lagman) αλλα σε μερικους δεν συγχρονιζει πολυ καλα ...

iakoboss7
26-11-10, 19:09
οποτε παω για sagem ΑΝ το βρω αλλιως για το χαβανεζικο :oneup:

ευχαριστω ολους για την βοηθεια τους! :)

FuS
26-11-10, 21:52
Από τα δύο ρούτερ σε προφίλ 24 mbps (σε 2 mbps δεν τα έχω δοκιμάσει) προσωπικά προτιμώ το sagem.
To Huawei το έχω παίξει σε 3-4 γραμμές και πήγαινε πάρα πολύ καλά (και στα ping). Αλλά μόνο σε αυτές έχω δοκιμάσει, δεν έχω μεγαλύτερη εμπειρία.

iakoboss7
27-11-10, 04:31
μαλιστα! σε ευχαριστω :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.