PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί Linux το θέμα...?



boss
16-02-04, 23:11
Λέω να κατεβάσω κάποια διανομή Linux, κάτι σε red-hat αλλά δε ξέρω με ποιόν τρόπο να σετάρω αρχικά το modem(sagem800 usb) καθώς και κάποιες άλλες συσκευές όπως κάρτα ήχου, γραφικών κ βλέπουμε.
Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πώς θα σετάρω αρχικά το συγκεκριμένο modem;
Οποιαδήποτε οδηγία στα ελληνικά θα είναι χρήσιμη κ για εμένα αλλά κ σε μελλοντικούς χρήστες.
Γενικότερα αναπτύξτε ιδέες κ πείτε μου την γνώμη σας κ από άλλες διανομές Linux τι σας άρεσε καθώς κ τι σας ξένησε σε αυτές.
Αν έχετε κ κάποιο link με τελευταία ενημερωμένη διανομή ακόμα καλύτερα. ;)
Όπως καταλαβένετε δεν ζητάω τπτ... ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.!
Είχα ψιλο ασχοληθεί στο παρελθών με linux αλλά πάντα κάτι μου την έσπαγε κ το ξήλωνα διότι συνήθως όπως κ τώρα έβρισκα μπροστά μου usb modems κ όπως καταλαβένετε OS χωρίς inet δεν υφίσταται. :mrgreen:

kostthem
16-02-04, 23:39
Πάντως (ακόμα και αν έχεις DSL είναι καλή περίπτωση) το τελευταίο τεύχος του PC Mag κυκλοφορεί με DVD που περιέχει 3-4 διανομές νομίζω. Αν και είναι σαφώς φθηνότερο να το κατεβάσεις...
Οσο για το modem, εκεί κολλάνε και οι περισσότεροι γνωστοί μου, σίγουρα κάποιος από το forum θα βοηθήσει :D .

epro
17-02-04, 06:55
Σε redhat δεν είμαι σίγουρος πως πάει ακριβώς. Εγώ είμαι σε slackware 9.1 με τον 2.6.1 πυρήνα. Το modem μου είναι zyxel PPPoE.

Το μόνο πού έπρεπε να γίνει ήτανε να εκτελέσω το netconfig από shell και να συμπληρώσω τα πεδία.

Καλό είναι εκεί που βάζεις τα DNS να βάλεις το IP του modem σου και να αφήσεις το μοντεμ να ασχολείται με τα dns. Έχει πολύ πιο γρήγορη ανταπόκριση έτσι.

Αυτή είναι και η γλύκα το PPPoE.. δεν θέλει drivers :wink:

Όπως και να έχει, όποια διανομή και αν βάλεις βάλε τον τελευταίο stable πυρήνα.

Όσο αφορά τις υπόλοιπες συσκευές..αν δεν στις βρει αμέσως... καλό googl-ισμά :D

Πάντως για τις παραπάνω υπάρχουν drivers για linux.

Αυτά τα λίγα από εμένα.. αντε να πάω και για ύπνο γιατι ποιος με ξυπνάει το πρωί 8)

turboirc
17-02-04, 10:31
Αυτή είναι και η γλύκα το PPPoE.. δεν θέλει drivers


Δεν ειναι θεμα PPPoE/PPPoA , ειναι θεμα του ethernet router.
Παντως εξαιτιας του DHCP , ενα netconfig σε ολες τις διανομες αμα εχεις router θα δουλεψει πολυ καλα.
Α και κατι αλλο , αν βρεις πως να κανεις port forwarding με το iptables ενημερωσε... το ψαχνω κατι μηνες.

shakm
17-02-04, 10:39
Πάντως (ακόμα και αν έχεις DSL είναι καλή περίπτωση) το τελευταίο τεύχος του PC Mag κυκλοφορεί με DVD που περιέχει 3-4 διανομές νομίζω


Συγκεκριμένα έχει το τελευταίο Mandrake, το Fedora (που είναι βέβαια η free έκδοση κάποιας μεγάλης έκδοσης, της suse νομίζω ?) και μετά έχει τα Movix2, GeeXbox, Advance CD.

Δεν έχω linux, αλλά έχω διαβάσει στο συγκεκριμένο pc mag ότι τα suse είναι τα πιο φιλικά (οκ, αν βγάλουμε lindows και τέτοια) και υποστηρίζουν περισσότερο hardware από τα υπόλοιπα. Είναι μάλλον και τα πιο ευκολα σε εγκατάσταση ?

ΥΓ. link.. Στο pub του ftp του ntua έχει ένα ..**demo :wink: ** του τελευταίου suse νομίζω..

Lord_Flasheart
17-02-04, 10:45
Συγκεκριμένα έχει το τελευταίο Mandrake, το Fedora (που είναι βέβαια η free έκδοση κάποιας μεγάλης έκδοσης, της suse νομίζω ?) και μετά έχει τα Movix2, GeeXbox, Advance CD.



Το fedora είναι της red hat.

Γιατί δεν δοκιμάζεις www.linux.gr για βοήθεια;;;

demetreus
18-02-04, 13:00
δοκιμασε το SuSE εχει μεγαλη data base και πολυ καλο support και drivers για hardware και υποστηριξη ελληνικων και μπορεις να βρεις ευκολα βοηθεια αν και γενικα οποια διανομη και να παρεις θα σε βοηθησουν ολοι!

σου λεω για το SuSE γιατι εχει εκεινο το χρησιμο control center το οποιο σε βοηθαει σε ολες τις ρυθμισεις μεχρι να βγαλεις ακρη με τα configuration files


.....demetreus.....

epro
20-02-04, 02:36
Αυτή είναι και η γλύκα το PPPoE.. δεν θέλει drivers


Δεν ειναι θεμα PPPoE/PPPoA , ειναι θεμα του ethernet router.
Παντως εξαιτιας του DHCP , ενα netconfig σε ολες τις διανομες αμα εχεις router θα δουλεψει πολυ καλα.
Α και κατι αλλο , αν βρεις πως να κανεις port forwarding με το iptables ενημερωσε... το ψαχνω κατι μηνες.


Τι ακριβώς θές να κάνει; Ποιά διανομή λίνουξ έχεις;

AcidArrow
20-02-04, 04:04
Slackware και Debian είναι ωραίες διανομές, αλλά ειναι και οι πιο "χύμα" και δεν κάνουν για αρχάριους...

Τώρα, οι πιο γνωστές είναι Mandrake (που αλλάζει όνομα), redhat και Suse...

Suse δεν έχει free download νομίζω πρέπει να πας να το αγοράσεις. Εγώ κατεβάζω Mandrake τώρα για το οποίο έχω ακούσει πολυ καλά λόγια και το οποίο έιχα χρησιμοποιησει πολυυυυυ παλιότερα...

turboirc
20-02-04, 07:53
Θελω εχοντας router το ίδιο το linux να ανοιξω πορτ για το μουλαρι στα windows στο λαν με IP 192.168.0.3 για ενα φιλο (εγω εχω το jetspeed Που κανει μονο του nAT, ο φιλος μου δεν εχει ρουτερ).

tsarbo
20-02-04, 09:23
Suse δεν έχει free download νομίζω πρέπει να πας να το αγοράσεις.

H suse έχει δωρεάν κατέβασμα απλά είναι λίγο τεράστιο (4 gb) και δεν είναι σε μορφή iso. Μπορείς να κατεβάσεις όλο το directory tree της διανομής (π.χ. από ntua ότι βρίσκεται κάτω από το ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/suse/i386/current/ ) στον σκληρό σου, να κάψεις το boot cd image που βρίσκεται στο directory boot και στην συνέχεια να κάνεις εγκατάσταση από τον σκληρό σου (πιο γρήγορη από cd ή dvd). Αν έχεις και dvd-r το γράφεις και σε ένα dvd αφού τελειώσεις και γλιτώνεις και το χώρο στον δίσκο.
To όλο download θέλει 1.5-2 μέρες σε 384 (το οποίο δυστυχώς το κατεβάζω τώρα για δεύτερη φορά :evil: γιατί από μ*λ*κια μου έχασα το πρώτο download :!: )

epro
24-02-04, 23:54
Θελω εχοντας router το ίδιο το linux να ανοιξω πορτ για το μουλαρι στα windows στο λαν με IP 192.168.0.3 για ενα φιλο (εγω εχω το jetspeed Που κανει μονο του nAT, ο φιλος μου δεν εχει ρουτερ).

Πάει καιρός που το είχα κάνει αυτό και δεν ειμαι σιγουρος πως το έκανα. Αν θυμάμαι καλά θα πρέπει να ρυθμίσεις τον samba server για να ενώσεις windows & linux. Ψάξε στο Θείο google για βοήθεια στον samba server.

turboirc
25-02-04, 00:16
τι σχεση εχει ο samba ? δεν προκειται για netbios συνδεση
ειναι καθαρα θεμα port forwarding και iptables.

lazar
25-02-04, 00:23
αυτή είναι η μ****α με τη suse. Ενώ την έχω αγοράσει 2 φορές, τώρα που έχω dsl πρέπει να κατεβάζω όλο το tree στα τυφλά. Τελικά κατέβασα redhat (3 cd), slack (4cd) και freebsd(2 cd), γέμισα όλα τα pc με dual boot, δεν χωραμε πια. Πάντως όλα σετάρανε πολύ εύκολα, έχουν αλλάξει τα πράγματα στο linux. Πιο εύκολα από windows, αφού δεν χρειάζεται να βάζεις cd με κάρτες γραφικών κλπ. Και με zyxel 650R μπαίνουν όλα στο internet με τη μία. Νομίζω το redhat είναι το φιλικότερο απ 'όλα ως προς το hardware.

tsarbo
25-02-04, 11:30
Με τόσα cd που κατέβασες, είχες κατεβάσει το suse 1.5 φορά :)
Για την εγκατάστσση έχεις δίκιο όλα σετάρονται πολύ εύκολα (σίγουρα ευκολότερα από τα windows που πρέπει να φορτώνεις και ένα σωρό drivers μετά)
Από διανομές έχω δοκιμάσει redhat (αρκετά παλιά οπότε δεν ξέρω αν στις τελευταίες εκδόσεις έχει αλλάξει πολύ) και mandrake (εως την 9.2) και μπορώ να πώ ότι η suse μου άρεσε πολύ περισσότερο και ως προς την εμφάνιση αλλά και ως προς το administration (yast rules :wink: ).

υ.γ. αν δεν το έχεις κάνει ήδη δοκίμασε το apt4rpm θα σου λύσει τα χέρια όσον αφορά τις εξαρτήσεις των πακέτων!!
υ.γ. 2 αν είσαι διατεθιμένος να έρθεις μέχρι το Π. Φάληρο μπορώ να σου γράψω ένα dvd με το suse 9

lazar
25-02-04, 14:05
το yast κάνει τις εγκαταστάσεις κανονικά από το dvd που έφτιαξες, σαν να το είχες αγοράσει; Δηλ. τo path είναι το ίδιο;
Εάν ναι, τότε με ενδιαφέρει, θα σου στείλω pm όταν είναι να κατέβω προς τα νότια για να συναντηθούμε. Έχω το trial της suse που παίζει από το CD, αλλά δεν μπορείς να εγκαταστήσεις προγράμματα. Κάτι σαν demo, καλό μου φάνηκε.

tsarbo
25-02-04, 16:06
Πρέπει να φτιαξεις ένα boot cd από ένα iso image που βρισκεται μέσα στο dvd
Στην συνέχεια αφού κάνεις boot από το cd επιλέγεις manual installation και επιλεγεις το drive που βρικσεται το dvd π.χ. /dev/hdd από έκει και πέρα η εγκατάσταση γίνεται όπως και στο αγορασμένο suse pro .

pelasgian
09-07-04, 21:45
καλά τρομερό εικονίδιο!!! :mrgreen:

arcanum
10-07-04, 01:53
Α και κατι αλλο , αν βρεις πως να κανεις port forwarding με το iptables ενημερωσε... το ψαχνω κατι μηνες.

Το ψάχνεις μήνες? Πού?
Γιατι με ένα απλό googling βρήκα αμεσως την λύση.

Αντί να το κάνεις με το iptables στο χέρι κάντο με το firestarter που έχει και όμορφο GUI. (και στην ουσία είναι front end για το iptables.)


http://firestarter.sourceforge.net/

και το manual
http://firestarter.sourceforge.net/manual/

sdikr
10-07-04, 01:58
Ημερομηνία: Τετ Φεβ 25 2004 16:06 Θέμα: μήπως αργήσατε;

αν σας ενδιαφέρει κάντε ένα Howto θα υπάρξουν αρκετοί που θα το θέλαν
το howto σημαίνει, (για windows) start/run etc και μερικά screenshots
ευχαριστώ!

Slammer
10-07-04, 14:41
To firestarter, ειναι οτι πρεπει να φιαξετε τα αρχικα scripts, στη συνεχεια μπορειτε ευκολα να αλλαξετε τα script με εναν editor...

@ ADSLgr.com All rights reserved.