PDA

Επιστροφή στο Forum : ZTE Blade



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

nEC
24-11-10, 13:58
Το είδα σήμερα σε windstore και ειλικρινά είναι καλύτερο αποτι το περίμενα. Η οθόνη 3.5 " 800*480, πολύ πιο φωτεινή και καθαρή (ειδικά κάτω απο τα προβόλια!) απο το magic που το είχα κοντά μου.
Ο επεξεργαστής δεν τρομάζει με την απόδοσή του (600mhz) αλλα το κουνάει ικανοποιητικότατα.

Ηδη κυκλοφορούν roms με το 2.2 ( http://android.modaco.com/category/453/zte-blade-blade-modaco-com/ ).

Γενικά αστεράκι για τα λεφτά του! πολύ τίμιο smartphone.

http://www.youtube.com/watch?v=-IBPZIn3btk

SteliosMakr
26-11-10, 16:39
Το έπισα πριν μερικές μέρες στα χέρια μου, η ποιότητα κατασκευής του δεν ειναι πολύ καλή, σε καμια περίπτωση δεν αγγίζει ούτε το wildfire που είναι το φθηνό της HTC. Ωστόσο η οθόνη του όντως τα έσπαγε. Τίμια επιλογή στα λεφτά του.

Rama
01-12-10, 10:46
Το ερώτημα είναι με την cpu και την ram που έχει θα την παλεύει με το android? Η ανάλυση της οθόνης είναι καλή;

nEC
01-12-10, 11:39
νομίζω οτι έχω απαντήσει όλες σου τις ερωτήσεις μόλις 2 post πριν

Antonis_B
01-12-10, 14:32
μερικοί αναφέρουν ότι παρόλο που αναφέρεται οθόνη Tft παίζει να έχει amoled.

μπορεί να το τσεκάρει κάποιος...???

nEC
01-12-10, 15:32
παιδιά να σας πω την αλήθεια και εμένα για amoled μου έκανε...είχε πολύ καλό μαύρο για tft.

βέβαια αν δεν το δω σε σκοτάδι δεν μπορώ ακόμα να πω τίποτα με σιγουριά.

Storrmrain
06-12-10, 00:55
Αmoled εχουν απ'οσο γνωριζω μοναxα οι αρχικες παρτιδες της συσκευης, οι οποιες μαλιστα κυκλοφορησαν μοναχα στην Αγγλια για την Orange. Οι υπολοιπες εχουν LCD. Oι δε πρωτες εχουν εξαντληθει ακομα και στο UK..

O proedros
08-12-10, 16:13
Στην αγγλια που ειναι η καλυτερη εκδοση πωλειται με 115 ευρω περιπου. Απο το ιντερνετ που κοιταξα κατω απο 180 ευρω δεν μπορεις να το φερεις

RyDeR
09-12-10, 23:36
Πέρασε κανείς 2.2 στο ελληνικό; Ποιο "release" έβαλε;

trd64
12-12-10, 18:50
Στην αγγλια που ειναι η καλυτερη εκδοση πωλειται με 115 ευρω περιπου. Απο το ιντερνετ που κοιταξα κατω απο 180 ευρω δεν μπορεις να το φερεις

Στα 115 το παίρνεις μάλλον με πακέτο τηλεφωνίας.

Mouse Potato
12-12-10, 18:51
Στα 115 το παίρνεις μάλλον με πακέτο τηλεφωνίας.

Η Orange το δίνει γύρω στα 115€ (πλέον με προσφορά). Εκτός αυτού έχει OLED και 512ΜΒ ram.

http://shop.orange.co.uk/mobile-phones/San-Francisco-from-Orange-in-grey (pay as you go)

RyDeR
12-12-10, 22:29
Πέρασα Froyo έτσι για δοκιμή, το κινητό ήταν πιο αργό... Περιμένουμε την επίσημη για σίγουρα πράγματα.


Η Orange το δίνει γύρω στα 115€ (πλέον με προσφορά). Εκτός αυτού έχει OLED και 512ΜΒ ram.

http://shop.orange.co.uk/mobile-phones/San-Francisco-from-Orange-in-grey (pay as you go)

Τέλος τα OLED απ'οτι φαίνεται.

Πάντως τα 512 φαντάζομαι αξίζουν.

netlag
17-12-10, 16:39
Το απεκτησα το κινεζακι χθες, και ειναι εξαιρετικο για τα λεφτα του!. Αριστο value for money.
Πολυ καλη η οθονη του, σαν απεικονηση, θα μπορουσε ομως να ειναι λιγο πιο ευαισθητη στα touch gestures.

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι ισως υποδεεστερη του κατα πολυ φθηνοτερου vodafone 845. Παρόλα αυτα δεν ειναι καθολου ασχημο στα χερια, και ουτε ψευτικο.

Ακομα ειμαι stock. Το μονο που μου ελειψε ειναι το HTC IME και το περασα.

Ειναι αρκετα ποιο αργο απο το desire, με χειροτερη οθονη, ποιοτητα κατασκευης κλπ, αλλα μιλαμε για πολυ φθηνοτερο. Πιστευω οτι θα ειχα μεινει μ@λ@κ@ς αν δεν ειχα την εμπειρια χρησης του Desire.

btw, ξερουμε πως καταργουμε το sleep απο το wifi, ωστε να ειναι συνεχως on ?

nEC
17-12-10, 17:11
Το απεκτησα το κινεζακι χθες, και ειναι εξαιρετικο για τα λεφτα του!. Αριστο value for money.
Πολυ καλη η οθονη του, σαν απεικονηση, θα μπορουσε ομως να ειναι λιγο πιο ευαισθητη στα touch gestures.

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι ισως υποδεεστερη του κατα πολυ φθηνοτερου vodafone 845. Παρόλα αυτα δεν ειναι καθολου ασχημο στα χερια, και ουτε ψευτικο.

Ακομα ειμαι stock. Το μονο που μου ελειψε ειναι το HTC IME και το περασα.

Ειναι αρκετα ποιο αργο απο το desire, με χειροτερη οθονη, ποιοτητα κατασκευης κλπ, αλλα μιλαμε για πολυ φθηνοτερο. Πιστευω οτι θα ειχα μεινει μ@λ@κ@ς αν δεν ειχα την εμπειρια χρησης του Desire.

btw, ξερουμε πως καταργουμε το sleep απο το wifi, ωστε να ειναι συνεχως on ?


καλορίζικο, ειναι πολυ τίμια συσκευή!
στο wifi settings, πατας menu --> advanced settings --> wifi sleep policy ;)

netlag
17-12-10, 19:25
καλορίζικο, ειναι πολυ τίμια συσκευή!
στο wifi settings, πατας menu --> advanced settings --> wifi sleep policy ;)

φιλε τι λες τωρα! χρησιμοποιω android 6 μηνες και μου ειχε διαφυγει εντελως!

σε ευχαριστω πολυ!

nEC
18-12-10, 13:22
φιλε τι λες τωρα! χρησιμοποιω android 6 μηνες και μου ειχε διαφυγει εντελως!

σε ευχαριστω πολυ!

tpt! και εγώ κατα τύχη το ανακάλυψα :hello

netlag
19-12-10, 04:49
πολυ ευκολο root αυτο το Blade.

μεσα απο το κινητο, με εφαρμογουλα.

http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-root-android-devices-with-universal-androot-app/

humanious
20-12-10, 21:18
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί ακριβώς σημαίνει rooted και τι Clockwork?
Τι διαφορά έχει απ το να εγκαθιστάς απλά το froyo?

nnn
20-12-10, 21:31
πολυ ευκολο root αυτο το Blade.

μεσα απο το κινητο, με εφαρμογουλα.

http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-root-android-devices-with-universal-androot-app/
τι φοβερή εφαρμογή είναι αυτή ?

netlag
20-12-10, 22:02
βεβαια το blade, μετα απο restart ηταν unrooted και επρεπε να ξανατρεξω την εφαρμογη.

Οποιος θελει να περασει clockworkmod recovery ας δει εδω http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/319565/oled-tft-30-nov-2-5-1-3-clockworkmod-recovery/

Προσοχη ομως, πρεπει να περασει την παλια εκδοση 2.5.0.9 , γιατι περνωντας την καινουρια (την πατησα και γω) και αφου εσβησα τα παντα απο το κινητο, δεν μπορουσε (bug) να κανει install τη νεα rom. Σχεδον bricked το κινητο, αλλα αφου εμπλεξα με adb commands ολα οκ. Περασα την 2.5.0.9 και καπακια μια πιο προσφατη modified eclair rom.


Οποτε αφοβα το 2.5.0.9

nnn
20-12-10, 23:18
μήπως επέλεξες soft root ?

netlag
21-12-10, 09:25
ειχε τετοια επιλογη? lol! Με το που το ανοιξα πατησα root , δεν εκανα τιποτα αλλο.

nnn
21-12-10, 13:31
ναι έχει και ισχύει μέχρι να κάνεις reboot, πολύ χρήσιμο για δοκιμές και δεν πειράζεις τίποτα στην συσκευή

BladeWS
24-12-10, 20:03
Ερώτηση στους κατόχους και μη: Που checkάρεις για τα update; Δεν είναι στο κλασσικό Settings>About Phone> etc

:closed:

MaFiOzOs_GR
24-12-10, 20:07
Κάτσε να βγει πρώτα το update και μετά θα βρούμε και τον τρόπο για να το περάσουμε! :p ;)

BladeWS
24-12-10, 20:09
Nαι το ξέρω οτι δεν υπάρχει, απλά απόρησα που πήγε το μενουδάκι. :)

humanious
25-12-10, 13:46
Έχει κάνει κανένας αυτή την διαδικασία?
http://androidforums.com/droid-all-things-root/176922-official-one-click-rooting-solution-droid-thread-d-d-latest-v2-0-4-a.html

Δουλευει σε ZTE γιατι αναφερεται σε drivers της Motorola...?

MaFiOzOs_GR
28-12-10, 15:00
Ένας Ούγγρος modder/cooker από δω και στο εξής γνωστός ως "μικρός θεούλης" :p ανακάλυψε ότι το ZTE Blade του κατά βάθος είχε 512ΜΒ Ram και όχι 256ΜΒ!! Απλά για κάποιο μυστήριο λόγο οι προγραμματιστές της ΖΤΕ που φτιάξανε τις εκδόσεις με τα 256ΜΒ, είχαν τα υπόλοιπα απενεργοποιημένα....

Έβγαλε ο μικρός θεούλης ένα patchάκι το οποίο περνάει (από ότι κατάλαβα) το τελευταίο Ούγγρικο Firmware το οποίο ενεργοποιεί το υπόλοιπο της μνήμης!!! Την modifa μπορούμε να την ακολουθήσουμε και εμείς που έχουμε το Ελληνικό Blade χωρίς κανένα πρόβλημα!!

Αφού τελειώσει η διαδίκασία μπορούμε μέσω του Clockworkmod Recovery να κάνουμε restore το backup του κινητού που πήραμε πριν να εφαρμόσουμε το patchάκι!

Για του λόγου το αληθές:

Πριν και μετά.... :cool:

81768 81769


-----edit------

Ως γνωστόν ότι αλλαγές/modifes κάνουμε στο κινητό μας γίνονται αποκλειστικά με δικιά μας ευθύνη και ρίσκο!
Μην μου ρίξετε καμιά κατάρα σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά..... :whistle:

Όσοι το δοκιμάσαμε στο myphone πάντως δεν είχαμε κανένα πρόβλημα! ;)

Νikosanagn
28-12-10, 15:12
σε καμια περίπτωση δεν αγγίζει ούτε το wildfire που είναι το φθηνό της HTC. Το wildfire αν και το φθηνό της htc έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής από το desire

Πάντως πέρα από την πλακα η wind έκανε κάτι που δεν έχει ξανακάνει (έτσι νομίζω δηλαδή) καμιά άλλη εταιρία κινητής τηλεφωνίας.

Έφερε ένα πραγματικα φθηνό smarτphone για το οποίο πέρα απο την ποιότητα κατασκευής που οκ είναι αναμενώμενα όχι καλή είναι αξιοπρεπέστατο, και ξεπερνά κατα πολύ value for money πολλών άλλων συσκευών. Έτσι λοιπόν δίνει την δυνατότηα σε πάρα πολλούς που δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να αποκτήσουν ένα smartphone τώρα να μπορούν να αποκτήσουν όλες αυτές τις ευκολίες που προσφέρει ένα smartphone, αυξάνοντας και τον ανταγωνισμό. Απο εμένα ένα μπράβο...

vasiliou
28-12-10, 18:21
Α ρε MaFiOzOs_GR τώρα σε διάβαζα σε παραπλήσιο φορουμ και με έκανες τρελά ευτυχισμένο με τα 512 γιατί ήθελα να το πάρω απο Αγγλία και λόγο εγγυήσεις και μεταφορικών που ευγενε ακριβά το πήρα απο δω και με τα 256 μετά απο 40 εφαρμογές άρχισε να κομπιάζει.
Βεβαία ειμαι noobaki σε adroid μιας και 6 μέρες το εχω το κινητό και απο αυτές τις 5 είμαι φανταρακι μέσα, απο βδομάδα θα αρχίσω και γω τα root και τις Custom εκδώσεις να τρελαθούμε τελείως.

RyDeR
28-12-10, 18:37
Ένας Ούγγρος modder/cooker από δω και στο εξής γνωστός ως "μικρός θεούλης" :p ανακάλυψε ότι το ZTE Blade του κατά βάθος είχε 512ΜΒ Ram και όχι 256ΜΒ!! Απλά για κάποιο μυστήριο λόγο οι προγραμματιστές της ΖΤΕ που φτιάξανε τις εκδόσεις με τα 256ΜΒ, είχαν τα υπόλοιπα απενεργοποιημένα....

Έβγαλε ο μικρός θεούλης ένα patchάκι το οποίο περνάει (από ότι κατάλαβα) το τελευταίο Ούγγρικο Firmware το οποίο ενεργοποιεί το υπόλοιπο της μνήμης!!! Την modifa μπορούμε να την ακολουθήσουμε και εμείς που έχουμε το Ελληνικό Blade χωρίς κανένα πρόβλημα!!

Αφού τελειώσει η διαδίκασία μπορούμε μέσω του Clockworkmod Recovery να κάνουμε restore το backup του κινητού που πήραμε πριν να εφαρμόσουμε το patchάκι!

Για του λόγου το αληθές:

Πριν και μετά.... :cool:

81768 81769


-----edit------

Ως γνωστόν ότι αλλαγές/modifes κάνουμε στο κινητό μας γίνονται αποκλειστικά με δικιά μας ευθύνη και ρίσκο!
Μην μου ρίξετε καμιά κατάρα σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά..... :whistle:

Όσοι το δοκιμάσαμε στο myphone πάντως δεν είχαμε κανένα πρόβλημα! ;)

link pleaseeeee... :p

Πάντως εγώ βλέπω απο τα sshots παλι το usage ειναι στο 7x %.... :p

MaFiOzOs_GR
28-12-10, 19:59
Ε και συ διάβασε λίγο το νήμα του Blade στο myphone...μην τα θες όλα έτοιμα! :p

Άντε επειδή είναι γιορτές και μπορεί να είσαι busy, διάβασε εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3442608#post3442608) για λεπτομέρειες!! :D

RyDeR
28-12-10, 20:01
Ε και συ διάβασε λίγο το νήμα του Blade στο myphone...μην τα θες όλα έτοιμα! :p

Άντε επειδή είναι γιορτές και μπορεί να είσαι busy, διάβασε εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3442608#post3442608) για λεπτομέρειες!! :D

Μόλις τελείωσα το restore... :p

Πάτησα ένα kill στον TaskKiller και με λέει 317MB available. :lol: :clap:

MaFiOzOs_GR
28-12-10, 20:04
Βρε ξήλωσε τα taskillers είναι άχρηστα λέμε! :p

Εγώ στην θέση σου θα έδινα το Desire HD που περιμένεις, στον αδερφό σου, και θα κράταγα το Blade! :lol:

RyDeR
28-12-10, 20:13
Βρε ξήλωσε τα taskillers είναι άχρηστα λέμε! :p

Εγώ στην θέση σου θα έδινα το Desire HD που περιμένεις, στον αδερφό σου, και θα κράταγα το Blade! :lol:

Αν καταφέρει και έρθει αύριο, θα το σκεφτώ ... :p

harris
28-12-10, 20:17
Αν καταφέρει και έρθει αύριο, θα το σκεφτώ ... :p

Κοίτα, μην το σκεφτείς πολύ!!! Άμα είναι σου φέρνω το wildfire, μου δίνεις το Desire (αφού δεν το θες έτσι κι αλλιώς :p ) και το δίνεις στον αδερφό σου! Πάλι κερδισμένος θα είναι :crazy: :lol: :p

RyDeR
28-12-10, 20:18
Κοίτα, μην το σκεφτείς πολύ!!! Άμα είναι σου φέρνω το wildfire, μου δίνεις το Desire (αφού δεν το θες έτσι κι αλλιώς :p ) και το δίνεις στον αδερφό σου! Πάλι κερδισμένος θα είναι :crazy: :lol: :p

Μην μου βάζεις ιδέες..... :p :crazy:

pan05
28-12-10, 20:22
Παιδιά καλησπέρα,

Είμαι εντελώς καινούργιος στο Android, μόλις χθες πήρα το Blade. Έχω διαβάσει και εδώ και αλλού αλλά δε νιώθω σίγουρος ακόμα για το τι θα πρέπει να κάνω αν κάτι πάει στραβά, οπότε αναγκαστικά το τρενάρω λιγάκι.

Γνωρίζω ότι υπάρχουν οδηγοί για το πως γίνεται η διαδικασία, αλλά αν ήταν πιο αναλυτικοί θα ήταν ακόμα καλύτερα. Για παράδειγμα, το backup και το restore αφορά μόνο στα data ή και στο λειτουργικό του τηλεφώνου; Τι εννοεί στο τελευταίο βήμα ότι πρέπει να περαστεί η custom rom;

MaFiOzOs_GR
29-12-10, 02:17
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και με γειά το κινητό!!! :)

Από ότι φαίνεται μύησε πολύ κόσμο στο Android, το Blade! :D
Χοντρά χοντρά (για τα ψιλά υπάρχουν οι οδηγοί) υπάρχει το Clockworkmod Recovery με το οποίο μπορείς να πάρεις ένα πλήρες backup του κινητού σου, καθώς και να περάσεις διάφορες ρομ μέσω αυτού! Το backup αφορά τα πάντα όλα του κινητού, από τις εγκατεστημένες εφαρμογές μέχρι τις ρυθμίσεις.Θα το παρομοίαζα με το "ghost image" που υπάρχει στα Windows! ;)

Για να ξεκλειδώσουμε την επιπλέον μνήμη Ram, ουσιαστικά περνάμε την μαμά Ούγγρικη ρομ που ξεκλειδώνει την μνήμη!! Επειδή δεν μας είναι και πολύ χρήσιμη με τα Ούγγρικα :p, στη συνέχεια μέσω του Clockworkmod Recovery επαναφέρουμε το backup που έχουμε ήδη πάρει πριν να εφαρμόσουμε την διαδικασία του ξεκλειδώματος! To κλείδωμα της Ram έχει πλέον αφαιρεθεί μόνιμα και έτσι όποια rom και να φορέσουμε, δεν πρόκειται να τα χάσουμε!! :dance:

Η διαδικασία είναι σχετικά εύκολη αν και υπάρχουν μερικά μικρο προβληματάκια που μπορεί να προκύψουν στην πορεία, όλα επιλύσιμα!

Άμα δεν θέλεις να πέσεις "κατευθείαν στα βαθιά" ρίξε μια ματιά στο νήμα του Blade στο myphone.Έχει πολλές οδηγίες και πολλά ριψοκίνδυνα άτομα που έχουν δοκιμάσει αρκετές modifes στο κινητό!!

Εξυπακούεται ότι όλα αυτά τα κόλπα εγκυμονούν κάποιους κινδύνους και ρίσκα, αλλά μέχρι στιγμής κανείς δεν κατάφερε να μπρικάρει το κινητό, όσο άσχημα και αν το πείραξε!! :D

pan05
29-12-10, 03:52
@MaFiOzOs_GR

Ευχαριστώ πολύ :oneup:

nEC
29-12-10, 12:17
θεός ο Ούγγρος !! με 512 το τηλεφωνάκι δεν θα μασάει πουθενά!

chemboy
29-12-10, 13:07
Εγώ ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν κλειδωμένη τη μνήμη. Αυτά που περνάνε από το μυαλό είναι:

1) Να το ανακαλύψουμε μόνοι μας, από rom cookers ή από σκόπιμη διαρροή από την ZTE και να χαρούμε περισσότερο για το ούτως ή άλλως value for money κινητό.

2) Έγινε συμφωνία με τις εταιρίες κινητής ώστε να φαίνεται ότι το San Fransisco υπερτερεί ενώ στην πραγματικότητα είναι τα ίδια κινητά με το Blade. Θέμα marketing δηλαδή προώθησης του κινητού μέσω των εταιριών κινητής. Πρέπει εδώ ενδεχομένως να προσθέσουμε ότι πιθανότητα η γραμμή παραγωγής είναι ίδια ενδεχομένως και για τα 2 κινητά. Θα αλλάζουν οι roms και η συσκευασία. Γιατί να μπαίνουν και στο κόπο να βάζουν λιγότερη RAM σε ένα από τα 2;

3) Μακάρι να μην ισχύει αυτό το σενάριο...Να κατάλαβαν από τον ποιοτικό έλεγχο πως κάποιο ολοκληρωμένο μνήμης είχε προβλήματα και έτσι να το αφαίρεσαν από το να το βλέπει το σύστημα για να μην δημιουργηθούν προβλήματα. Τώρα με το patch το βλέπει αλλά ίσως σε κάποιους να υπάρξουν προβλήματα όταν πληροφορίες αποθηκεύονται και σε αυτό το ολοκληρωμένο. Θα σας πρότεινα όσοι βάλατε το patchaki να φουλάρετε το κινητό εφαρμογές και να δείτε τη συμπεριφορά του. Φυσικά αν διαπιστώθηκαν προβλήματα σε συσκευές "κλείδωσαν" το ένα ολοκληρωμένο και τα έστειλαν σε "υποανάπτυχτες" αγορές, με τη βοήθεια και του ΔΝΤ, της Ελλάδας και της Ουγγαρίας.

Δεν ξέρω ρε παιδιά, απλά προβληματίζομαι, θα ήθελα να ακούσω και τη δική σας γνώμη.

Mouse Potato
29-12-10, 13:58
Ενδιαφέρουσες εξελίξεις. Μόλις επιστρέψω θα το τσιμπήσω και θ' αρχίσω τα παιχνίδια! :p

Ερώτηση: Όσοι περάσουν cooked rom και μετά κάνουν recovery, θα εμφανιστεί η επίσημη αναβάθμιση (2.2) όταν θα είναι διαθέσιμη;

psolord
29-12-10, 14:01
Με την ευκαιρία του unlocking των extra 256MB του Blade, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Τι σχέση έχει η RAM με το πόσες εφαρμογές υπάρχουν στο τηλέφωνο? Δεν είναι διαφορετικά πράγματα?

Από όσο ξέρω RAM σημαίνει Random Access Memory και είναι αυτό που λέει το όνομα της. Δηλαδή μνήμη τυχαίας προσπέλασης, που χρησιμοποιούν τα προγράμματα για να κάνουν την δουλειά τους, όχι για να αποθηκεύουν τον εαυτό τους. Σωστά?

Αν επηρέαζε σε κάτι η RAM, θα ήταν στο ίδιο που επηρεάζει ανέκαθεν. Αν τρέξεις δηλαδή ταυτόχρονα διάφορες εφαρμογές, τότε ένα κινητό με περισσότερη RAM θα είναι πιο άνετο. Ότι γίνεται και στα PC. Έτσι δεν είναι?

Άρα το Storage space για τις εφαρμογές, δεν έχει καμία σχέση με την RAM. Οπότε αν έχεις 2 εφαρμογές εγκαταστημένες ή 202, δεν έχει σχέση με τη RAM. Έχει σχέση όμως με το πόσες μπορείς να τρέξεις ταυτόχρονα.

Καταλαβαίνω απόλυτα ότι η περισσότερη RAM, μπορεί να κάνει το σύστημα πιο αποκρίσιμο. Αυτό ναι. Η εγκατάσταση των εφαρμογών στο κινητό δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει.

Έχω 19 σελίδες apps στο Galaxy S και η RAM μένει σταθερή, όταν τα πάντα είναι κλεισμένα.

Επίσης που στο καλό μπορούμε να βρούμε κάνα blade? Στη Wind Περιστερίου, από βδομάδα σε βδομάδα με πάνε και αρχίζω να εκνευρίζομαι!:p

nnn
29-12-10, 14:23
Η διαθέσιμη μνήμη καθορίζει πόσες εφαρμογές μπορείς να εγκαταστήσεις και να έχεις ανοικτές.

psolord
29-12-10, 14:42
Η διαθέσιμη μνήμη καθορίζει πόσες εφαρμογές μπορείς να εγκαταστήσεις και να έχεις ανοικτές.

Ευχαριστώ!:)

Λίγο πιο συγκεκριμένα όμως. Όταν λες μνήμη, εννοείς RAM? Η RAM επηρεάζει το πόσες εφαρμογές μπορείς να εγκαταστήσεις?

nnn
29-12-10, 16:11
ναι αν φοράει Eclair 2.1 Android δεν μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές στην SD κάρτα και αναγκαστικά βάζεις όσες χωράνε στην εσωτερική μνήμη, υπόψη πως ~60-70 ΜΒ τρώει το σύστημα

Στο 2.2 Froyo πλέον έχει δωθεί η δυνατότητα εγκατάστασης στην κάρτα.

MaFiOzOs_GR
29-12-10, 16:27
@chemboy

Πιστεύω ότι η "σωστή" απάντηση είναι μάλλον η 2.
Δηλαδή για λόγους marketing η μία εταιρία το πούλαγε με παραπάνω RAM και AMOLED οθόνη ενώ οι άλλες τσίμπισαν το "φτωχό" συγγενή.Όσον αφορά το 3), αν και μου αρέσουν πολύ οι θεωρίες συνωμοσίας, δεν νομίζω να βγάλανε ειδική κομμένη έκδοση του Blade για "χώρες IMF" :p
Μάλλον είναι όπως το έγραψες, δηλαδή όλα από την ίδια γραμμή παραγωγής βγαίναν, γιατί να τα βγάζαν τα μισά έτσι και τα μισά αλλιώς;;

Πάντως τα κλειδωμένα κομμάτια (στους υπολογιστές τουλάχιστον) είναι αυτά που κατά τον ποιοτικό έλεγχο βγάλανε προβλήματα οπότε για λόγους σταθερότητας τα κλειδώσανε....
Δεν νομίζω να ισχύει στην περίπτωση του Blade αυτό...η συνεχής χρήση θα δείξει αν εμφανιστούν προβλήματα, προς το παρόν είμαστε κυριλέ! :D

Ο mrsaccess μου πρότεινε να τρέξω ένα memtest (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3884878&postcount=210) αλλά δεν έχω CD tray για να βάλω το δισκάκι! :lol:


Ενδιαφέρουσες εξελίξεις. Μόλις επιστρέψω θα το τσιμπήσω και θ' αρχίσω τα παιχνίδια! :p

Ερώτηση: Όσοι περάσουν cooked rom και μετά κάνουν recovery, θα εμφανιστεί η επίσημη αναβάθμιση (2.2) όταν θα είναι διαθέσιμη;

Για να εμφανιστεί η επίσημη αναβάθμιση θα πρέπει να φοράς την μαμά rom της Wind, η οποία φυσικά υπάρχει zipαρισμένη και έτοιμη για πάν ενδεχόμενο! Δεν νομίζω να εμφανίσει το κινητό μήνυμα για update όσο φοράμε custom rom.... :hmm:

@psolord

Με κάλυψε ο nnn.....

H Ram επηρεάζει το πόσες εφαρμογές θα τρέχουν ταυτόχρονα στο background, και η Storage Memory, το πόσες εφαρμογές χωράνε στο κινητό.Ζούμε για την αναβάθμιση σε 2.2 ώστε να αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε και την κάρτα μνήμης για αυτή τη δουλεία, έστω από τις εφαρμογές που το υποστηρίζουν! :cool:



Επίσης που στο καλό μπορούμε να βρούμε κάνα blade? Στη Wind Περιστερίου, από βδομάδα σε βδομάδα με πάνε και αρχίζω να εκνευρίζομαι!:p

Έχει πλάκα πάντως που όλοι οι κάτοχοι high end συσκευών (Galaxy S στην περίπτωση σου), ψάχνονται και για "μια λεπίδα να βρίσκεται"!! :p :p

psolord
29-12-10, 16:52
ναι αν φοράει Eclair 2.1 Android δεν μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές στην SD κάρτα και αναγκαστικά βάζεις όσες χωράνε στην εσωτερική μνήμη, υπόψη πως ~60-70 ΜΒ τρώει το σύστημα

Στο 2.2 Froyo πλέον έχει δωθεί η δυνατότητα εγκατάστασης στην κάρτα.

Κατανοητά όλα αυτά και συγγνώμη αν σε (σας) ζαλίζω, αλλά θέλω να το καταλάβω καλά, γιατί νομίζω ότι κάτι έχω παρανοήσει.

Στο Galaxy S που έχω, μου δείχνει μέσω του δικού του Task Manager :

Storage

- Program 1.50GB/1.87GB
- Personal data 7.59MB/127MB
- Internal SD card 1.95GB/5.78GB
- External SD card 11.61GB/14.93GB

RAM

- 191MB/304MB

Τώρα όπως το καταλαβαίνω, το πόσες εφαρμογές μπορώ να εγκαταστήσω, εξαρτάται από τo Program Storage. Αυτό είναι storage, όχι RAM, ε?:oops:

Όσο για το Froyo, αν και πάλι το έχω καταλάβει καλά, απλά σου δίνει την επιλογή να ελαφρύνεις το φορτίο του Storage Program, βάζoντας εκτελέσιμες εφαρμογές στην Internal ή στην External SD. Το που θα μπουν όμως οι εφαρμογές, είναι ανεξάρτητο της Random Access Memory.

Είναι σαν να έχω ένα PC, με 1GB RAM και να έχω κάποιο περιορισμό, στο πόσες εφαρμογές θα μπορώ να εγκαταστήσω στο δίσκο, κάτι που δεν ισχύει φυσικά! Σωστή η παρομοίωση?

Επίσης, αν για κάποιο λόγο οι εφαρμογές εγκαθίσταντο στην Random Access Memory, κάθε φορά που έσβηνε το κινητό, θα χανόντουσαν και οι εφαρμογές, κάτι που και πάλι δεν ισχύει.

Άρα λοιπόν, συγκεκριμένα για το Blade (και ίσως και άλλα κινητά), πιθανότατα να υπάρχει άλλος λόγος που δεν παίρνει πολλές εφαρμογές και αυτός είναι το ενσωματωμένο storage που έχει και όχι η Random Access Memory. Το ξεκλείδωμα σε 512ΜΒ RAM λοιπόν, δεν έχει να κάνει με το πόσες εφαρμογές μπορεί να εγκαταστήσει, αλλά το πόσες εφαρμογές μπορεί να τρέξει.

Εκτός αν το ξεκλείδωμα, δεν ξεκλειδώνει RAM αλλά Storage, το οποίο θα ήταν τραγικό να έχει μόνο 256ΜΒ για Storage. Πόσο Storage έχει λοιπόν το Blade από τη μάνα του? Ναι καταλαβαίνω ότι το Froyo θα του έδινε περισσότερο Storage για εφαρμογές, αλλά αυτό είναι άσχετο με τη RAM.

Διορθώστε με!:p

........Auto merged post: psolord πρόσθεσε 4 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........




@psolord

Με κάλυψε ο nnn.....

H Ram επηρεάζει το πόσες εφαρμογές θα τρέχουν ταυτόχρονα στο background, και η Storage Memory, το πόσες εφαρμογές χωράνε στο κινητό.Ζούμε για την αναβάθμιση σε 2.2 ώστε να αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε και την κάρτα μνήμης για αυτή τη δουλεία, έστω από τις εφαρμογές που το υποστηρίζουν! :cool:

Έχει πλάκα πάντως που όλοι οι κάτοχοι high end συσκευών (Galaxy S στην περίπτωση σου), ψάχνονται και για "μια λεπίδα να βρίσκεται"!! :p :p

Α μπράβο. Τώρα το καταλαβαίνω. Άρα η RAM ΔΕΝ έχει σχέση με το πόσες εφαρμογές μπορείς να εγκαταστήσεις, αλλά με το πόσες μπορείς να τρέξεις, το οποίο μου φαίνεται και λογικό.

Το Blade το θέλω για την κοπελιά ρε συ! :p

Σίγουρα μερικά benchmarks are in order που λένε!:twisted:

MaFiOzOs_GR
29-12-10, 17:00
Όλα όπως είναι τα λες, αν και προσωπικά έπαθα ένα κοκομπλόκο με την app storage του Galaxy! :p
Εξηγώ παρακάτω.....



Εκτός αν το ξεκλείδωμα, δεν ξεκλειδώνει RAM αλλά Storage, το οποίο θα ήταν τραγικό να έχει μόνο 256ΜΒ για Storage. Πόσο Storage έχει λοιπόν το Blade από τη μάνα του? Ναι καταλαβαίνω ότι το Froyo θα του έδινε περισσότερο Storage για εφαρμογές, αλλά αυτό είναι άσχετο με τη RAM.

Το ξεκλειδωμα αφορά την RAM και τίποτα άλλο, η οποία λειτουργεί όπως και στα pc!
Ο σκληρός δίσκος aka Program/Application Data είναι που μας καίει.

Το Diskusage λέει ότι το Blade έχει μόλις 208ΜΒ app storage εκ των οποίον τα 20ΜΒ περίπου είναι System Data και άρα μας μένουν μόλις 180ΜΒ για να βάλουμε τις εφαρμογές...
Γιαυτό υπάρχουν εφαρμογές όπως app2sd και data2sd οι οποίες μας βοηθάνε να μεταφέρουμε τις εφαρμογές στην micro SD card μπας και δούμε άσπρη μέρα! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.