PDA

Επιστροφή στο Forum : Cisco 837 ADSL Router



Σελίδες : [1] 2

wintech2003
17-02-04, 03:02
Καλησπέρα,

Μόλις πριν από λίγες ώρες έλαβα το Cisco 837 για την ADSL over PSTN γραμμή μου.

Βέβαια συνδέοντας το router στο splitter συμπέρανα ότι ΑΚΟΜΑ δεν μου έχουν ενεργοποιήσει την ADSL (τους δικαιολογώ λόγω χιονιά...) :-(

Το λοιπον... έκανα την αλλαγή από CRWS σε SDM (κατέβασα και την τελευταία έκδοση :) και μπήκα στο SDM...

Φτάνω λοιπον στην ρύθμιση του WAN... και έχω τις εξής επιλογές:

-PPPoE
-RFC1483 Routing with AAL5SNAP
-RFC1483 Routing with AAL5MUX

1. PPPoE δεν θέλω...
2. Τί είναι AAL5SNAP και τι AAL5MUX?.. Έριξα μια ματια στο google αλλά κάτι συκεκριμένο δεν βρήκα.

Γενικές πληροφορίες για την σύνδεση μου:

Συνδέομαι (ΘΑ συνδεομαι μάλλον) σε Siemens DSLAM.
Το splitter μου είναι της Zyxel (να ζητήσω ένα siemens από τον ΟΤΕ μήπως?)
Η σύνδεση μου είναι 384 με 8 static IP's
Η τηλεφωνική μου γραμμή είναι PSTN.


Και επειδή μετα από τόσα λόγια ίσως κάποιοι δεν κατάλαβαν τι ζητάω.... Θέλω απλά να μάθω τι να διαλέξω βάση των παραπάνω χαρακτηριστικών της γραμμής/σύνδεσης/κτλ. μου

AAL5SNAP ή AAL5MUX?


Ιδού η απορία.... :D



Thnx! :-)

BoGe
17-02-04, 12:21
Καλησπέρα,

Μόλις πριν από λίγες ώρες έλαβα το Cisco 837 για την ADSL over PSTN γραμμή μου.



Πές μου αν δεν σου κάνει κόπο, πόσο και από που το πήρες;

wintech2003
17-02-04, 12:50
Πές μου αν δεν σου κάνει κόπο, πόσο και από που το πήρες;

Από http://www.e-microchip.gr (δεν το έχει στην λίστα, το ζήτησα με e-mail) και το πήρα 410€ τελική με το ΦΠΑ και τα μεταφορικά, το οποίο το θεωρώ ΠΟΛΥ καλή τιμή :-) αφού στο dealtime.co.uk http://www.dealtime.co.uk/xPC-Cisco_837_ADSL_Broadband_Router_CISCO837_K9 η φθηνότερη τιμή είναι 490€ (330 λίρες)

aLoNe
17-02-04, 14:57
Καλησπέρα,

Μόλις πριν από λίγες ώρες έλαβα το Cisco 837 για την ADSL over PSTN γραμμή μου.



Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο μοντέλο της cisco, πήρα τηλ στην cisco hellas, αλλά μου είπαν ότι πουλάνε μόνο μέσω αντιπροσώπων.

Εσένα σε πόσο καιρό σου ήρθε από την microchip?

anon6128
17-02-04, 16:50
Το δικό μου 837 παίζει μια χαρα με το AAL5MUX που είχε default. Βεβαια δεν έχω static IPs και δεν ξέρω την διαφορά. Πάντως θυμαμαι οτι αναφερεται στο software manual που υπάρχει στο CD που τον συνοδευε (ένα pdf 590 σελίδων :shock: )

Μια πρόταση: κράτα backup από τα αρχεία της flash και webflash. Ο δικός μου έχασε τα παντα και από τις δύο μνήμες στην προσπάθεια για αυτόματο update του CWRS.

Αλήθεια, βρήκες κανένα link για manual download νέων εκδόσεων του CRWS;

wintech2003
17-02-04, 17:36
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο μοντέλο της cisco, πήρα τηλ στην cisco hellas, αλλά μου είπαν ότι πουλάνε μόνο μέσω αντιπροσώπων.

Εσένα σε πόσο καιρό σου ήρθε από την microchip?


Σε 2 μέρες το είχα. Και την courier την πληρωσαν εκεινοι :) Είναι πάντως πολύ καλη η τιμή γιατι το έψαξα το θέμα πρώτα...

wintech2003
17-02-04, 17:39
Το δικό μου 837 παίζει μια χαρα με το AAL5MUX που είχε default. Βεβαια δεν έχω static IPs και δεν ξέρω την διαφορά. Πάντως θυμαμαι οτι αναφερεται στο software manual που υπάρχει στο CD που τον συνοδευε (ένα pdf 590 σελίδων :shock: )

Μια πρόταση: κράτα backup από τα αρχεία της flash και webflash. Ο δικός μου έχασε τα παντα και από τις δύο μνήμες στην προσπάθεια για αυτόματο update του CWRS.

Αλήθεια, βρήκες κανένα link για manual download νέων εκδόσεων του CRWS;


Thnx :) θα το δοκιμάσω μόλις ανάψει το ADSL CD :) Για την ώρα δεν βλέπω φως...
Updates για το CWRS θα βρείς στο http://www.cisco.com/pcgi-bin/tablebuild.pl/crws και για το SDM στο http://www.cisco.com/pcgi-bin/tablebuild.pl/sdm

Επίσης ένα καλό manual είναι το http://www.cisco.com/en/US/products/sw/secursw/ps5318/prod_installation_guide09186a008017dcc8.html (Switching Between SDM and CRWS on 83x Series Routers-Cisco Security Device Manager)

Αυτό το pdf των 590 σελίδων που λες δεν το βρίσκω στο CD :( Μηπως θυμάσε πως λεγόταν?

anon6128
17-02-04, 18:50
Ευχαριστώ για το link.... Το pdf είναι το 800swg.pdf. Ξεκινάει από δικτυακή ορολογία, και δίνει ακόμη και πρότυπα configurations.
Τελικά ότι δίνεις παίρνεις..... :D

BoGe
17-02-04, 19:22
Ευχαριστώ για το link.... Το pdf είναι το 800swg.pdf. Ξεκινάει από δικτυακή ορολογία, και δίνει ακόμη και πρότυπα configurations.
Τελικά ότι δίνεις παίρνεις..... :D

Μήπως πρόλαβες να ασχοληθείς και να ελένξεις πόσα connections σηκώνει παράλληλα;

anon6128
17-02-04, 22:01
Για την ωρα, όσο και να το ζόρισα δεν ξεπερασα τις 400 συνδεσεις. Είναι γεγονός ότι την πρώτη μέρα λειτουργίας μου "κόλλησε" δύο φορες, αλλά τελικά μάλλον εφταιγε το σεταρισμα eMule+Norton P. Firewall. Αφου ρυθμίστηκαν αυτά, όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να τον "στριμώξω".

Αν έχετε καμιά προταση για crash test πείτε μου... :twisted:

wintech2003
19-02-04, 09:51
Ρε γμτ.. ακόμα δεν μου έχουν ενεργοποιήσει την ADSL... τόσο που πήγα και σύνδεσα και ένα άλλο DSL Modem να δώ μηπως έχει κανενα πρόβλημα το Cisco.... :(

wintech2003
19-02-04, 14:41
Και ΝΑΙ!!! ο απίστευτός ΟΤΕ!!

Δεν είχαν στείλει λεει ακόμα την αίτηση στην Αθήνα..

Ετσι λοιπον θα ενεργοποιηθεί την άλλη Τετάρτη!!!!!!

Σύνολο λοιπον (αν δουλεψει την αλλη τεταρτη) 15 μέρες για ADSL...!!

Ευτυχως αυριο κατεβαινω Ρόδο μέχρι την Τετάρτη οπότε ελπίζω όταν γυρίσω να έχει ανάψει το λαμπάκι....... 8)

anon6128
19-02-04, 15:26
Μήπως πρόλαβες να ασχοληθείς και να ελένξεις πόσα connections σηκώνει παράλληλα;


Φίλε BoGe,
εξαρτάται από τι εννοείς connections. Αν εννοείς τα connections του eMule, δεν μπορεσα να τα ανεβάσω πάνω από 400 (αν και προσπάθησα, το eMule απλά διαφωνούσε :shock: )
Ωστόσο υπάρχει στο CLI του Cisco μια εντολή "show ip nat statistics" η οποία δίνει έναν αριθμό active translations, που ουσιαστικά είναι και το connections που ζητάνε τα μηχανήματα του LAN από το router (και άρα που διαχειρίζεται ο router) τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Σε αυτά τα statistics έχω δεί αριθμούς μεγαλύτερους από 20000.
Ελπίζω να βοήθησα.

BoGe
19-02-04, 19:08
Μήπως πρόλαβες να ασχοληθείς και να ελένξεις πόσα connections σηκώνει παράλληλα;


Φίλε BoGe,
εξαρτάται από τι εννοείς connections. Αν εννοείς τα connections του eMule, δεν μπορεσα να τα ανεβάσω πάνω από 400 (αν και προσπάθησα, το eMule απλά διαφωνούσε :shock: )
Ωστόσο υπάρχει στο CLI του Cisco μια εντολή "show ip nat statistics" η οποία δίνει έναν αριθμό active translations, που ουσιαστικά είναι και το connections που ζητάνε τα μηχανήματα του LAN από το router (και άρα που διαχειρίζεται ο router) τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Σε αυτά τα statistics έχω δεί αριθμούς μεγαλύτερους από 20000.
Ελπίζω να βοήθησα.

Εννοώ από τα connections που δημιουργούνται από το KaZaa

anon6128
24-02-04, 14:21
Εννοώ από τα connections που δημιουργούνται από το KaZaa


Λοιπόν φίλε BoGe,
μέσα στο τριήμερο κατάφερα να κάνω μια δοκιμή με Kazaa, αν και ουσιαστικά το έχω εγκαταλειψει εδώ και κάτι μήνες....
Έκανα search για κάποιες "δημοφιλείς" λέξεις ( :wink: ) και επέλεξα τα αρχεία που υπήρχαν διαθέσιμα από 3 χρήστες και πάνω. Συνολικά πρόσθεσα 242 αρχεία, και αφαιρώντας κάποια που έγιναν αμέσως "Remotely qeued" ειχα για περίπου 3 ώρες, 190-200 ταυτόχρονα downloads.
Αποτέλεσμα: το PC μου έφτασε CPU usage 92%-100% αλλά ο router δεν κατάλαβε τίποτα :D . Από άλλο PC που δοκίμασα να δω web, το εξυπηρέτησε κανονικά ο cisco αλλά προφανώς αργά, καθώς το Kazaa τραβούσε σταθερά τουλάχιστον 36k.
Ελπίζω τα παραπάνω να απαντούν στο ερώτημά σου.

BoGe
24-02-04, 16:21
Εννοώ από τα connections που δημιουργούνται από το KaZaa


Λοιπόν φίλε BoGe,
μέσα στο τριήμερο κατάφερα να κάνω μια δοκιμή με Kazaa, αν και ουσιαστικά το έχω εγκαταλειψει εδώ και κάτι μήνες....
Έκανα search για κάποιες "δημοφιλείς" λέξεις ( :wink: ) και επέλεξα τα αρχεία που υπήρχαν διαθέσιμα από 3 χρήστες και πάνω. Συνολικά πρόσθεσα 242 αρχεία, και αφαιρώντας κάποια που έγιναν αμέσως "Remotely qeued" ειχα για περίπου 3 ώρες, 190-200 ταυτόχρονα downloads.
Αποτέλεσμα: το PC μου έφτασε CPU usage 92%-100% αλλά ο router δεν κατάλαβε τίποτα :D . Από άλλο PC που δοκίμασα να δω web, το εξυπηρέτησε κανονικά ο cisco αλλά προφανώς αργά, καθώς το Kazaa τραβούσε σταθερά τουλάχιστον 36k.
Ελπίζω τα παραπάνω να απαντούν στο ερώτημά σου.

Σε ευχαρηστώ πολή για την διάθεση και τον χρόνο που διέθεσες

Αύριο (Τετάρτη) περιμένω να έρθει το 837 που έχω παραγγείλει, όπου και θα περάσει από τον ανάλογο έλεγχο

BeholderX
24-02-04, 18:10
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω το Zyxel 650H-31 Modem & Router με το CISCO 837 Router (είναι και Modem, έτσι δεν είναι ?), λόγω του emule (τα παίζει με ταυτόχρονο browsing στο ιντερνετ το 650Η αν δεν κατεβάσεις τα max connections μαζί με άλλες μπακουριές, έστω και αν κατεβάζεις/ανεβάζεις στο 50% της δυνατότητας της DSL γραμμής...). Mου την εχει δώσει *απίστευτα* :evil: :evil: :evil: η κατάσταση.
Ηδη από χτες έχω επικοινωνήσει με CISCO και περιμένω την δεύτερη απάντησή τους σχετικά με τα max connections και το emule, p2p sharing, κτλ (έχω στείλει και στη Zyxel, να δω τι θα πούνε και αυτοί, αν και νομίζω ότι η κατάσταση του 650Η δεν σώζεται με τίποτα, ίσως το 652Η+switch να λύσει το πρόβλημα παρόλο αυτά, με μικρότερο κόστος).

Είμαι σε Ιντρακομ DSLAM, θα δουλέψει *φαντάζομαι* χωρίς πρόβλημα το CISCO, όπως και το Zyxel ?

Αξίζει την αναβάθμιση λέτε ? Θα λύσει τα browsing προβλήματα ??? :?:

BoGe
24-02-04, 19:05
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω το Zyxel 650H-31 Modem & Router με το CISCO 837 Router (είναι και Modem, έτσι δεν είναι ?), λόγω του emule (τα παίζει με ταυτόχρονο browsing στο ιντερνετ το 650Η αν δεν κατεβάσεις τα max connections μαζί με άλλες μπακουριές, έστω και αν κατεβάζεις/ανεβάζεις στο 50% της δυνατότητας της DSL γραμμής...). Mου την εχει δώσει *απίστευτα* :evil: :evil: :evil: η κατάσταση.
Ηδη από χτες έχω επικοινωνήσει με CISCO και περιμένω την δεύτερη απάντησή τους σχετικά με τα max connections και το emule, p2p sharing, κτλ (έχω στείλει και στη Zyxel, να δω τι θα πούνε και αυτοί, αν και νομίζω ότι η κατάσταση του 650Η δεν σώζεται με τίποτα, ίσως το 652Η+switch να λύσει το πρόβλημα παρόλο αυτά, με μικρότερο κόστος).

Είμαι σε Ιντρακομ DSLAM, θα δουλέψει *φαντάζομαι* χωρίς πρόβλημα το CISCO, όπως και το Zyxel ?

Αξίζει την αναβάθμιση λέτε ? Θα λύσει τα browsing προβλήματα ??? :?:

Το Cisco έχει βασική μνήμη 32ΜΒ επεκτάσιμη, ενώ το Zyxel ίσως 512ΚΒ

Το αν θα λύσει το προβλημά σου δεν μπορώ να στο πω μιας και ακόμα δεν το έχω δουλέψει, αλλά απο το παραπάνω που αναφέρω ίσως βγάλεις κάποια πρόχειρα συμπεράσματα.
Το περιμένω μέσα στην εβδομάδα (380 με ΦΠΑ). Όταν το πάρω θα σου πω.

NetTraptor
25-02-04, 02:53
Megale πε μου τετοια πε μου τετοια..... ο 837 μου ερχετε αυριο.....Yea :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

anon6128
25-02-04, 14:48
Το Cisco έχει βασική μνήμη 32ΜΒ επεκτάσιμη, ενώ το Zyxel ίσως 512ΚΒ


Αν και δεν το εχω επιβεβαιώσει αλλά ο 837 πρέπει να μου ήρθε με 48ΜΒ. Τα specs του, λένε default μνήμη 32MB επεκτάσιμη έως τα 48ΜΒ. Ωστόσο στο show ver του router και στα χαρακτηριστικά από το SDM μου δίνει 48ΜΒ :D

Όσο για ταυτόχρονο surfing και mule δεν υπάρχει κανενα απολύτως πρόβλημα. Με max connections στο mule 800 (αν και ποτέ δεν ξεπερασε τα 400), και 20 αρχεία να κατεβαίνουν ταυτοχρονα (23 active downloads) το surfing γίνεται άνετα, με δεδομένο παντα το όριο του bandwidth. Και σε Intracom DSLAM όλα αυτα.

Καλά downloads... :D

wintech2003
25-02-04, 19:25
Ρε παιδιά..... Έλεος..... Θα με πιάσουν τα κλάματα...

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ Η DSL ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ!!! ΜΠΠΠΠΟοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυχχχχχοοουυυυυυυυ :(((((

Τι έχω φταίξει σε αυτόν τον κόσμο?...

Στον ΟΤΕ σήμερα μπήκαν στο σύστημα και είδαν πως σήμερα 9:41 το πρωι ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση. Στο σπίτι μου ΤΙΠΟΤΑ!!! Τζίφος!!!

Πάνε 14 μέρες από την ημερομηνία αίτησης και 10 μέρες από την ημέρα που συντάχθηκε η εντολή κατασκευής. Και ακόμα το γ*****νο λαμπάκι CD δεν ανάβει!!

Είμαι απίστευτα απελπισμένος............

Θέλω να πάω να τους πυροβολήσω 1-1 εκεί μέσα... Γαμώ το μονοπώλιο τους!!

Και η δικαιολογία?????.... "ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!"

Τι να κάνω ο δύστυχος?...

NetTraptor
26-02-04, 03:40
φιλε εγω με το jetspeed ζητημα ειναι να μπορω να βαλω 250 connections... Ισως σημερα ο Cisco να ερθει.... Can't wait :twisted: :twisted:

anon6128
26-02-04, 15:14
Μετά από εντατικές δοκιμές 2 εβδομάδων, θα ήθελα να κάνω δύο "προτάσεις" στους χρήστες (ή υποψήφιους χρήστες) του 837:

1. Κρατήστε backup από τα περιεχόμενα των flash και webflash του router. Μέσα σε δύο εβδομάδες χρειάστηκε να τα ξανακάνω upload 2 φορές στο Cisco. Βέβαια είναι περίοδος "δοκιμών" :wink: , και τον ταλαιπώρω ιδιαίτερα, πιστεύω ότι δεν θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

2. Αν αποφασίσετε να του περάσετε καινούριο IOS, παρακολουθήστε το router για το επόμενο 24ωρο. Ο δικός μου με το τελευταίο IOS (12.3 αν θυμάμαι καλά), μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας κολλούσε, δίνοντας μηνύματα λάθους για memory allocation. Αυτό οφείλεται λογικά ή στο γεγονός ότι το νέο IOS είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος (περίπου κατά 1ΜΒ) ή σε κάποιο bug.

BoGe
26-02-04, 16:18
Το Cisco έχει βασική μνήμη 32ΜΒ επεκτάσιμη, ενώ το Zyxel ίσως 512ΚΒ


Αν και δεν το εχω επιβεβαιώσει αλλά ο 837 πρέπει να μου ήρθε με 48ΜΒ. Τα specs του, λένε default μνήμη 32MB επεκτάσιμη έως τα 48ΜΒ. Ωστόσο στο show ver του router και στα χαρακτηριστικά από το SDM μου δίνει 48ΜΒ :D



Και σε μένα το ίδιο εμφανίζει.
Μια πρόχειρη ματιά πού έριξα από το πλάι στην υποδοχή για επιπλέον μνήμα είδα ότι έχει προστεθεί μνήμη

euri
26-02-04, 16:33
Μετά από εντατικές δοκιμές 2 εβδομάδων, θα ήθελα να κάνω δύο "προτάσεις" στους χρήστες (ή υποψήφιους χρήστες) του 837:

1. Κρατήστε backup από τα περιεχόμενα των flash και webflash του router. Μέσα σε δύο εβδομάδες χρειάστηκε να τα ξανακάνω upload 2 φορές στο Cisco. Βέβαια είναι περίοδος "δοκιμών" :wink: , και τον ταλαιπώρω ιδιαίτερα, πιστεύω ότι δεν θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

2. Αν αποφασίσετε να του περάσετε καινούριο IOS, παρακολουθήστε το router για το επόμενο 24ωρο. Ο δικός μου με το τελευταίο IOS (12.3 αν θυμάμαι καλά), μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας κολλούσε, δίνοντας μηνύματα λάθους για memory allocation. Αυτό οφείλεται λογικά ή στο γεγονός ότι το νέο IOS είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος (περίπου κατά 1ΜΒ) ή σε κάποιο bug.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Είναι λίγο μπελαλίδικα τα cisco αλλά στο τέλος μάλλον αξίζει τον κόπο. Δυστυχώς πολλές εκδόσεις του IOS έχουν ψιλοπροβληματάκια. Δες στο http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=2935&start=30 ποια version έχω στον 836 και παίζει τέλεια, χωρίς κανένα διάλειμμα. Αφού βέβαια με ταλαιπώρησε για πάνω από ένα μήνα...

anon6128
26-02-04, 16:53
Φίλε euri,

φοβάμαι ότι έχω δυσάρεστα νέα :cry: Ο 837 μου ήρθε με το 12.2(13) και με αυτό δούλευε κανονικότατα. Ωστόσο η cisco έχει βγάλει και νέα έκδοση στη σειρά 12.3. Και αυτή είναι που μου δημιούργησε τα προβλήματα. Μετά από 2 μέρες troubleshooting κατέληξα στο 12.2 και με αυτό ο router δουλεύει σταθερότατα.
Έτσι οδηγούμαστε στο συμπέρασμα που έγραψα στο προηγούμενο post: Ή υπάρχει bug KAI στο νέο IOS ή, με δεδομένο ότι το 12.3 είναι μεγαλύτερο σαν μέγεθος, "πέφτει" λίγο μεγάλο για τη συγκεκριμένη σειρά της cisco (αν και τα release notes λένε ότι πρέπει να παίζει)

euri
26-02-04, 17:05
anon6128, όταν πέρασες το 12.3 το παλιό image το έσβησες ή το άφησες μέσα; Αν θυμάμαι καλά σου έδινε τη δυνατότητα να το σβήσεις ή να το κρατήσεις και μετά να ορίσεις από ποιο image να φορτώσει. Στην περίπτωση όμως που άφηνες και το παλιό μέσα έπρεπε να υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος για να μπορέσει να καθήσει σωστά.

Λες να έκανε πατάτα η Cisco και να έφτιαξε IOS που δε χωράει στα μηχανάκια της; :!:

anon6128
26-02-04, 17:36
euri, δεν χωράνε και τα δύο images στη flash του router. Αναγκαστικά πρέπει να έχεις καθε φορά ένα από τα δύο. Μπορείς βέβαια να το ρυθμίσεις ώστε να bootαρει από tftp οπότε εκεί διαλέγεις και το αρχείο που θα χρησιμοποιηθεί.

Το 12.2 είναι 5,41ΜΒ ενώ το 12.3 είναι 6,00ΜΒ στο συμπιεσμένο image. Όταν το image κάνει decompress στη RAM του router καταλαμβάνει περίπου 1ΜΒ περισσότερο, περιορίζοντας έτσι προφανώς τα proccesses που μπορεί να διαχειριστεί ο router ταυτόχρονα. Πιθανόν το 12.3 να παίζει άψογα κάτω από φυσιολογικές συνθήκες, αλλά με το eMule μάλλον δεν τα πάνε και πολύ καλά :( .

Θα το ξαναδοκιμάσω πάντως, γιατί και εμένα μου φαίνεται δύσκολο να έκανε τέτοιο λάθος η Cisco.

BoGe
26-02-04, 19:20
Για την ωρα, όσο και να το ζόρισα δεν ξεπερασα τις 400 συνδεσεις. Είναι γεγονός ότι την πρώτη μέρα λειτουργίας μου "κόλλησε" δύο φορες, αλλά τελικά μάλλον εφταιγε το σεταρισμα eMule+Norton P. Firewall. Αφου ρυθμίστηκαν αυτά, όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να τον "στριμώξω".

Αν έχετε καμιά προταση για crash test πείτε μου... :twisted:

Μήπως κοίταξες αν μπορείς να κάνεις DCC send στο mIRC;
Μπορείς να λάβεις κλήσεις σε NetMeeting;
πια τα αποτελέσματα;

wintech2003
26-02-04, 19:58
μπορεί δλδ να φταίει το IOS version που δεν ανάβει το λαμπάκι του DSL (CD)?

show version:

Cisco Internetwork Operating System Software
IOS (tm) C837 Software (C837-K9O3Y6-M), Version 12.3(2)XC, EARLY DEPLOYMENT RELE
ASE SOFTWARE (fc1)
Synched to technology version 12.3(1.6)T
TAC Support: http://www.cisco.com/tac
Copyright (c) 1986-2003 by cisco Systems, Inc.
Compiled Thu 25-Sep-03 10:33 by ealyon
Image text-base: 0x800131E8, data-base: 0x80B928E0

ROM: System Bootstrap, Version 12.2(8r)YN, RELEASE SOFTWARE (fc1)
ROM: C837 Software (C837-K9O3Y6-M), Version 12.3(2)XC, EARLY DEPLOYMENT RELEASE
SOFTWARE (fc1)


μήπως να ξαναγυρίσω στην εργοστασιακή?

btw..... που θα την βρώ? :)

έχει κανεις ενα backup να μου στείλει για να το κάνω upload με tftp?
και ίσως τις εντολές που πρέπει να δώσω???..... :oops:

επίσης... έχει τύχει σε κανεναν να αναβοσβήνουν τα λαμπάκια RXD και TXD του ADSL σαν τρελλα (ενώ δεν έχει σύνδεση με DSLAM... δλδ το CD είναι σβηστό..)
Κάπου είχα διαβάσει πως κάποιος είχε καποιο παρόμοιο πρόβλημα, αλλά δεν θυμάμαι που....


Anyway, ευχαριστώ από τώρα όποιον βοηθήσει και μου στείλει το παλιο IOS καθώς και ενα link για ενα καλό tftp server καθότι είμαι με 56kb αυτή τη στιγμή και ο tftp server από την Solarwinds είναι 15ΜΒ...

anon6128
26-02-04, 20:25
μπορεί δλδ να φταίει το IOS version που δεν ανάβει το λαμπάκι του DSL (CD)?


Λογικά όχι. Με το 12.3 συγχρόνιζε κανονικά.



έχει κανεις ενα backup να μου στείλει για να το κάνω upload με tftp?
και ίσως τις εντολές που πρέπει να δώσω???.....


Τo έχω αλλά είναι 6ΜΒ, μάλλον δεν μπορεί να σταλλεί με mail. Αν σκέφτεσαι κάποιο άλλο τρόπο πές μου.



επίσης... έχει τύχει σε κανεναν να αναβοσβήνουν τα λαμπάκια RXD και TXD του ADSL σαν τρελλα (ενώ δεν έχει σύνδεση με DSLAM... δλδ το CD είναι σβηστό..)


Αυτό είναι φυσιολογικό. Απο ό,τι έχω καταλάβει, με το ξεκίνημά του ο Cisco ενεργοποιεί έναν snmp agent που προσπαθεί να πετύχει συγχρονισμό και αυτός είναι που δημιουργεί αυτή την "κίνηση" στα RXD και TXD. Ακόμη και όταν ανάψει το CD, αν αποσυνδέσεις το καλώδιο της γραμμής από το router θα κάνει το ίδιο πράγμα.

Για TFTP Server πήγαινε στο www.klever.net και κατέβασε το PumpKIN TFTP Server/Client. Μικρό πρόγραμμα (γύρω στα 200k αν θυμάμαι καλά) και free.

BoGe, mIRC δεν δουλεύω καθόλου. Με το netmeeting θα κάνω τις απαραίτητες δοκιμές και θα γράψω αποτελέσματα.

chatasos
26-02-04, 20:34
Το Cisco έχει βασική μνήμη 32ΜΒ επεκτάσιμη, ενώ το Zyxel ίσως 512ΚΒ


Αν και δεν το εχω επιβεβαιώσει αλλά ο 837 πρέπει να μου ήρθε με 48ΜΒ. Τα specs του, λένε default μνήμη 32MB επεκτάσιμη έως τα 48ΜΒ. Ωστόσο στο show ver του router και στα χαρακτηριστικά από το SDM μου δίνει 48ΜΒ :D



Και σε μένα το ίδιο εμφανίζει.
Μια πρόχειρη ματιά πού έριξα από το πλάι στην υποδοχή για επιπλέον μνήμα είδα ότι έχει προστεθεί μνήμη

Αν θυμάμαι καλά, ο 837 δεν έχει εξωτερική υποδοχή. Η έξτρα RAM (ή flash) μπαίνουν εσωτερικά.

chatasos
26-02-04, 20:42
Έτσι οδηγούμαστε στο συμπέρασμα που έγραψα στο προηγούμενο post: Ή υπάρχει bug KAI στο νέο IOS ή, με δεδομένο ότι το 12.3 είναι μεγαλύτερο σαν μέγεθος, "πέφτει" λίγο μεγάλο για τη συγκεκριμένη σειρά της cisco (αν και τα release notes λένε ότι πρέπει να παίζει)

Κατά 99% το 1ο. :wink: :wink: :wink:

Mόνο τα XC/ΧΕ 12.3 IOS για 837 θέλουν 48MBram.

wintech2003
27-02-04, 01:19
Μπα... δοκίμασα και με άλλο εξοπλισμο... δεν φταιεί τπτ στο router...

Η κωλογραμμη είναι... ελπίζω να μην έχει κανενα πρόβλημα η καλωδίωση στο σπίτι (μέσω σε πολυκατοικία 30+ ετών - φοιτητης) γιατι θα πρέπει να κατεβάζω καλώδιο δικτύου από τον 2ο όροφο, μέχρι το κουτί του ΟΤΕ στην πολυκατοικία... Which sux!

Από την άλλο όμως είμαι από τους τυχερούς που μένουν στα 200μ από τον ΟΤΕ... :)

Τί να το κάνω όμως που δεν μου ενεργοποιούν την DSL...?

wintech2003
27-02-04, 02:15
Όλοι όσοι δουλευετε το 837 αυτή τη στιγμή, την σύνδεση σε τι encapsulation mode τη εχετε?
Δεν βρίσκω το κλασικο PPPoA... :(

Ποιο είναι το αντιστοιχο του?.. To RFC1483Routing δεν ζητάει πουθενα να του δώσεις username και password για να κανεις autenticate. Μόνο στο PPPoE το ζητάει.

Αλλα μετα θα πρέπει να κάνω σύνδεση μέσα από τα XP με τον PPPoE client τους?

Δεν γίνεται απλά να το ρυθμίσω για μια nailed-on connection, στην οποία να υπάρχει και authentication με κάποιο τρόπο?

Και τώρα η κρίσιμη ερώτηση... το RFC1483 αφού δεν έχει authentication.. που χρησιμευει?... Υπάρχει δυνατότητα να κάνω σύνδεση με τον ISP μου με RFC1483?

BoGe
27-02-04, 14:51
Το Cisco έχει βασική μνήμη 32ΜΒ επεκτάσιμη, ενώ το Zyxel ίσως 512ΚΒ


Αν και δεν το εχω επιβεβαιώσει αλλά ο 837 πρέπει να μου ήρθε με 48ΜΒ. Τα specs του, λένε default μνήμη 32MB επεκτάσιμη έως τα 48ΜΒ. Ωστόσο στο show ver του router και στα χαρακτηριστικά από το SDM μου δίνει 48ΜΒ :D



Και σε μένα το ίδιο εμφανίζει.
Μια πρόχειρη ματιά πού έριξα από το πλάι στην υποδοχή για επιπλέον μνήμα είδα ότι έχει προστεθεί μνήμη

Αν θυμάμαι καλά, ο 837 δεν έχει εξωτερική υποδοχή. Η έξτρα RAM (ή flash) μπαίνουν εσωτερικά.

Εσωτερικά κοίταξα από τις τρύπες που έχει

wintech2003
27-02-04, 15:02
Μου ενεργοποιήσαν την γραμμή!! Τελικά είχαν ενα πρόβλημα στον κατανεμητη... δεν πατούσε καλα ενα καλώδιο λεει :)

Τεσπα, μπορεί κανεις να μου απαντήσει την παραπάνω ερώτηση μου?....



Όλοι όσοι δουλευετε το 837 αυτή τη στιγμή, την σύνδεση σε τι encapsulation mode τη εχετε?
Δεν βρίσκω το κλασικο PPPoA...

Ποιο είναι το αντιστοιχο του?.. To RFC1483Routing δεν ζητάει πουθενα να του δώσεις username και password για να κανεις autenticate. Μόνο στο PPPoE το ζητάει.

Αλλα μετα θα πρέπει να κάνω σύνδεση μέσα από τα XP με τον PPPoE client τους?

Δεν γίνεται απλά να το ρυθμίσω για μια nailed-on connection, στην οποία να υπάρχει και authentication με κάποιο τρόπο?

Και τώρα η κρίσιμη ερώτηση... το RFC1483 αφού δεν έχει authentication.. που χρησιμευει?... Υπάρχει δυνατότητα να κάνω σύνδεση με τον ISP μου με RFC1483?

anon6128
27-02-04, 15:16
Αν κατάλαβα καλά έχεις κάνει αίτηση για PPPoA.
Από το CRWS στο Scenario Setup (ή κάπως ετσι, δεν τον εχω μπροστά μου) υπάρχει ένα menu οπου επιλέγεις σενάριο. Εκει θα βρεις μια επιλογή για PPPoA με Dynamic IP. Όταν το επιλέξεις θα σου ζητήσει username και password, VPI (=8 ), VCI(=35). Όταν του δωσεις apply λογικά θα κανει τις ρυθμίσεις μόνος του και θα σε επιστρέψει στην αρχική σελίδα του CRWS όπου θα δείς αν έχεις πάρει IP.
Good Luck :D

wintech2003
27-02-04, 15:49
Το CRWS δεν μου δουλευει σε XP........ Αργει να φορτωσει και δεν προχωραει.

Τι Java έχεις και από που το κατέβασες?

BoGe
27-02-04, 17:43
Το έφτασα στις 4000 connections με KaZaa και Emule.
Πρόβλημα κανένα

anon6128
27-02-04, 19:21
Το έφτασα στις 4000 connections με KaZaa και Emule.


Αν θέλεις, γράψε πώς (με ποια διαδικασία) βλέπεις τα connections.
Αντέ, καλά downloads :D

chatasos
27-02-04, 19:24
Και τώρα η κρίσιμη ερώτηση... το RFC1483 αφού δεν έχει authentication.. που χρησιμευει?... Υπάρχει δυνατότητα να κάνω σύνδεση με τον ISP μου με RFC1483?

Mε τους γνωστούς isps όχι. Με άλλους όμως (π.χ. IC) θα μπορούσες.

ΥΓ: Όταν έχεις μόνο έναν isp με δικιά του γραμμή προς εσένα δεν υπάρχει λόγος για authentication. Όπως δεν το χρειάζονται και όσοι έχουν μισθωμένες.
:wink:

BoGe
28-02-04, 00:36
Το έφτασα στις 4000 connections με KaZaa και Emule.


Αν θέλεις, γράψε πώς (με ποια διαδικασία) βλέπεις τα connections.
Αντέ, καλά downloads :D

To modem το έχω συδέσει σε υπολογιστή, στον οποίο τρέχει πρόγραμμα της Kerio το οποίο κάνει το μοίρασμα της σύνδεσης.

Το πρόγραμμα της Kerio αναφέρει τα connections

wintech2003
28-02-04, 01:13
Ξέρει κανεις πώς μέσω του CLI ελευθερώνω κάποια ports από το firewall?

π.χ. θέλω να ανοίξω από το 6881 μέχρι το 6999 (για το Bittorrent).

Τι πρέπει να κάνω?

wintech2003
28-02-04, 01:46
Έδωσα:

configure terminal
access-list 111 permit tcp any any range 6881 6999
CTRL^Z

(Δεν έδωσα reload)... Δεν πρέπει όμως να υπάρχει μια εντολή για να κάνει deliver τα settings στο router?

Ποιά είναι αυτή?

NetTraptor
28-02-04, 01:57
Γιουυυυυ Χουυυυυυυυ
Χθες παρελαβα τον Cisco.... κατεβαζει σταθερα 60KB upwards απο e-mule με 1024/256 για 24hrs τωρα.
JetSpeed die mf.
Θα τον τριψω στην μουρι του ΟΤΕ το ριμαδι το Jet.
Μπορειτε να δοσετε version απο IOS ολοι???
Mine is 12.3(2)XC
Κανα screen shot απο το SDM? Δεν το πολικαταλαβενω και εχω κανει PAT. Εχω μερικες static που τις περναω σε internal IPs (Ports) αλλα το Firewall policy δεν το καταλαβα και πολυ... Δοκιμασα να ανιξω καποια range αλλα ....

NetTraptor
28-02-04, 02:09
μπορεί δλδ να φταίει το IOS version που δεν ανάβει το λαμπάκι του DSL (CD)?

show version:

Cisco Internetwork Operating System Software
IOS (tm) C837 Software (C837-K9O3Y6-M), Version 12.3(2)XC, EARLY DEPLOYMENT RELE
ASE SOFTWARE (fc1)
Synched to technology version 12.3(1.6)T
TAC Support: http://www.cisco.com/tac
Copyright (c) 1986-2003 by cisco Systems, Inc.
Compiled Thu 25-Sep-03 10:33 by ealyon
Image text-base: 0x800131E8, data-base: 0x80B928E0

ROM: System Bootstrap, Version 12.2(8r)YN, RELEASE SOFTWARE (fc1)
ROM: C837 Software (C837-K9O3Y6-M), Version 12.3(2)XC, EARLY DEPLOYMENT RELEASE
SOFTWARE (fc1)


μήπως να ξαναγυρίσω στην εργοστασιακή?

btw..... που θα την βρώ? :)

έχει κανεις ενα backup να μου στείλει για να το κάνω upload με tftp?
και ίσως τις εντολές που πρέπει να δώσω???..... :oops:

επίσης... έχει τύχει σε κανεναν να αναβοσβήνουν τα λαμπάκια RXD και TXD του ADSL σαν τρελλα (ενώ δεν έχει σύνδεση με DSLAM... δλδ το CD είναι σβηστό..)
Κάπου είχα διαβάσει πως κάποιος είχε καποιο παρόμοιο πρόβλημα, αλλά δεν θυμάμαι που....


Anyway, ευχαριστώ από τώρα όποιον βοηθήσει και μου στείλει το παλιο IOS καθώς και ενα link για ενα καλό tftp server καθότι είμαι με 56kb αυτή τη στιγμή και ο tftp server από την Solarwinds είναι 15ΜΒ...

You are ok mate mine works........

NetTraptor
28-02-04, 02:19
Έδωσα:

configure terminal
access-list 111 permit tcp any any range 6881 6999
CTRL^Z

(Δεν έδωσα reload)... Δεν πρέπει όμως να υπάρχει μια εντολή για να κάνει deliver τα settings στο router?

Ποιά είναι αυτή?

Κανε
copy run start
πριν το reload
Το Full Version της εντολης ειναι
Router#copy running-config startup-config
Router#reload
αλλα που ειναν bound το access list 111??

NetTraptor
28-02-04, 02:21
σορρυ εξω το Router# hmmmm cut paste story

wintech2003
28-02-04, 02:24
Είναι bound στον Dialer0

Με το ABC [Yet Another Bittorrent Client] πάει σφαίρα!! Έβαλα 5 αρχεία στο queue κατεβάζω με συνολική ταχύτητα 47KB/sec με 384/128!! Με το Shadows Experimental κατέβαζα με 2KB/sec.... :shock:

Anyway, όλα δουλευουν jet τωρα!!! Παει πολυ καλα..

Τώρα αρχίζει το ψάξιμο και οι δοκιμές..

:)

Εσύ όλα καλα? Σίγουρα τελικα τα αξιζε τα λεφτά του.... :)

Ά ερώτηση.. με SDM πώς έκανες PPPoATM??.. εμένα είχε μόνο PPPoE και RFC1483 (το οποίο δευτερο δεν εδινε δυνατότητα authentication) και ετσι ξαναγυρισα στο (lame) CRWS.

@ ADSLgr.com All rights reserved.