PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικά disconnects, επιστρέφει μόνο με reboot



sadako
25-11-10, 10:43
Εδώ και 2-3 μέρες άρχισε ξαφνικά να αποσυγχρονίζεται τελείως το router (siemens speedstream 4200). Μάλιστα, την πρώτη φορά, όταν αποσυγχρόνισε, δεν έμπαινε ούτε στο web interface του router, αναγκάστηκα να κάνω hardware reset. Από τότε όμως, συχνά-πυκνά χάνει την σύνδεση και όταν πάω μέσα από το web-interface να πατήσω connect, μου βγάζει εκείνο το ηλίθιο μήνυμα:
The local connection is still busy, please wait a few seconds before attempting to connect

Κάνω reboot το router και επανέρχεται (μέχρι να ξαναπέσει)..

Μήπως μπορεί να φανταστεί κανείς τι φταίει; Εγώ ψιλιάζομαι το router (με το σκεπτικό ότι αν ήταν θέμα της σύνδεσης, δεν θα αρκούσε ένα reboot του router για να επανέλθει..

nyannaco
25-11-10, 12:42
Ναι, είναι πιθανό να φταίει το ίδιο το router - φαντάζομαι το έχεις κάποια χρόνια. Αν έχεις κάποιο άλλο router δοκίμασε να το αλλάξεις.

sadako
25-11-10, 20:02
Το ρούτερ το έχω 4-5 χρόνια.. Πήρα σήμερα ένα άλλο από έναν φίλο για να το δοκιμάσω, δεν το έβαλα ακόμα, αναρωτιόμουν πάντως μήπως υπήρχε κάποιος τρόπος να κάνω κάποια "διάγνωση", ίσως από το log του speedstream ή τίποτα τέτοιο..

Ή στην τελική, μήπως δεν είμαι ο μόνος με disconnects και είναι θέμα της Tellas (Θεσσαλονίκη, περιοχή Βούλγαρη)

sadako
04-01-11, 11:57
Τελικά δοκίμασα με ένα άλλο ρούτερ (USR 9112) που δανείστηκα από έναν φίλο.. Disconnects γενικά δεν έχω, δεν μου έχει τύχει δηλαδή ούτε ένα τόσες μέρες που το έχω, ενώ το άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι πως η ταχύτητα στο downloading έχει διπλασιαστεί (!!!!)..

Μου κάνει όμως κάτι άλλο, το οποίο δεν ξέρω αν μπορεί να οφείλεται στην σύνδεση ή στο ρούτερ. Ώρες ώρες, είναι σα να σκαλώνει σε κάποια sites. Δηλαδή πατάω πχ να μπει στο sport24.gr, και δεν μπαίνει. Δεν έχει όμως συνολικά πρόβλημα το ίντερνετ, γιατί σε άλλα sites μπαίνει κανονικά.. Την ίδια στιγμή, ούτε το site έχει πρόβλημα, γιατί με άλλον που μιλάω εκείνη την στιγμή, μπαίνει κανονικά στο site.. Μετά από κάποια ώρα ξεσκαλώνει..

Τι μπορεί να συμβαίνει;

nyannaco
04-01-11, 14:37
Προφανώς το router έχει όντως πρόβλημα, ζήτησέ τους να στο αντικαταστήσουν.

Οσο για το άλλο που λες, κλασική συμπεριφορά των DNS servers της Tellas. Βάλε Google DNS ή OpenDNS να βρεις την υγειά σου.

sadako
05-01-11, 00:12
Χμμ...

Δοκίμασα και με τους google DNS (8.8.8.8 % 8.8.4.4) και με τους OpenDNS και πάλι μου παρουσίασε το ίδιο..

ditheo
11-01-11, 15:10
το mtu στο πόσο το έχεις; δοκίμασε με το χέρι 1450

sadako
11-01-11, 17:27
Ήταν στο 1500.. Το έβαλα στο 1450, αλλά πάλι κάνει το ίδιο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.