PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ



sba
25-11-10, 22:04
Καλησπέρα σ'ολους.

Ειμαι συνδρομητης 2play hol σχεδόν δύο χρόνια τώρα, και απο χθες το βραδυ δεν έχω καθόλου τηλεφωνο. Νεκρό εντελώς. Δεν αναβει καν το λαμπάκι της συσκευής όταν σηκώνω το ακουστικο. Kαι στις δύο πριζες του σπιτιού μου το ίδιο συμβαίνει.

Ιντερνετ έχω, αλλα μονο που ειναι υπερβολικά αργό. Δηλαδή κατεβάζω αρχεία με 40-50Κ το πολύ, αντί για 500-600Κ που ήταν.

Πήρα την εξυπηρέτηση πελατών να δηλώσω τη βλάβη, με πηρε πίσω τηλεφωνο μετα απο κανα μισάωρο ο 'τεχνικός', ο οποιος με ρωτησε τα κλασσικά.. αν έχω της καινούριες πρίζες κλπ. (που έχω, μιας και τις αλλαξα περυσι).

Μου'πε ότι αυτος με 'βλέπει' κανονικά μέχρι το σπίτι μου, και να ελέγξω πρίζες και καλωδιώσεις κλπ. Ειπε αν δεν βρω άκρη να στειλει τεχνικό, με δική μου χρεωση βέβαια αν οντως φταίει κάτι στις καλωδιώσεις μου. Ο τεχνικός στο τηλέφωνο το'ριξε στη 2η πιο συνηθισμένη δικαιολογία, (μετα το "Φταίει ο ΟΤΕ") το ότι μαλλον οφείλεται σε "βραχυκύκλωμα". Το ίδιο μου'χαν πει παλιότερα όταν είχα συχνές αποσυνδέσεις του ιντερνετ για κάποιες μέρες.

Οντως έριξα μια ματιά σε πρίζες/καλώδια και φαίνονται μια χαρα. Αφού το ιντερνετ, οπως και να'χει λειτουργεί. Πως 'βραχυκυκλώνει' η συνδεση, δουλεύει το ιντερνετ και όχι το τηλέφωνο? Δυο καλώδια εχει η πρίζα, δεν ειναι τιποτα περίπλοκο, τι στο καλό να'ναι στραβα? Εχει τυχει παρόμοια περίπτωση σε κανα φίλο/φίλη εδώ? Τι αλλο μπορώ να κάνω?

christo
26-11-10, 02:12
Να τσεκαρεις το καλωδιο απο την πριζα στο ρουτερ . αν ειναι μεγαλο σε μηκος δοκιμασε με μικρο και κοντα στην κεντρικη πριζα...
Δεν ειναι παντα δικαιολογια ο οτε, το ειδα εγω με τα ματια μου και επρεπε να τους βιντεοσκοπησω τους οτετζηδες τεχνικους του '80

sba
26-11-10, 02:43
Thanks chrito, αλλα δεν νομίζω να'ναι θέμα καλωδίου. Και με τις δύο πρίζες δεν δουλεύει κανένα τηλέφωνο, και στη μία μάλιστα έχω κοντο καλώδιο, και παλι τιποτα. Κάτι αλλο πρέπει να παίζει. Σκέτη απογοήτευση. Γιατί δεν μπορούμε να'χουμε υπηρεσίες που απλα δουλεύουν? Αυτή τη στιγμή παντως με ενδιαφέρει περισσοτερο το γεγονός ότι δεν έχω τηλεφωνο, παρα το ιντερνετ το αργό.

Θα έκανα αίτηση να επέστρεφα forthnet, αλλα μετά φοβάμαι ότι τότε η HOL, ωσπου να συνδεθώ, δεν προκειται να κοιτάξει το προβλημά μου, μιας και παω αλλου...

christo
26-11-10, 03:53
Σκέτη απογοήτευση. Γιατί δεν μπορούμε να'χουμε υπηρεσίες που απλα δουλεύουν?

Γιατι πολυ απλα ζουμε στην Ελλαδα του οτι να "ναι

Μπες στο σιτε και κανε ηλεκτρονικα αναφορα μη παρεις τηλ. με αυτο τον τροπο σου δινουν
Αριθμος αναφορας (τον κρατας), σε ψαχνουν εκεινοι μετα και σε περνουν τηλ ... θα στειλουν εκεινοι στον οτε αναφορα προβληματος κλπ απλα θα παρει χρονο

dkmaster
26-11-10, 19:24
Δηλαδή επειδή κάτι λειτουργούσε, απαγορεύεται να χαλάσει;

Όπως και να έχει εφόσον είσαι σίγουρος για τον χώρο σου, ζήτα τους να σου στείλουν τεχνικό.

sba
26-11-10, 20:03
Πήρα τηλέφωνο σήμερα, ερχεται τεχνικός της hol τη Δευτέρα να το δει. Λενε ότι αν το φταιξιμο ειναι απο το χώρο μου ή και μέχρι το κουτί της πολυκατοικίας κάτω, χρεωνομαι 49€ για την 'επίσκεψη', αλλιως είναι δικα τους /του ΟΤΕ τα έξοδα. Ελπιζω να μην είναι τιποτα κάτω στο κουτί και ψάχνω και για ηλεκτρολόγους μετά. Παντως οι πρίζες μου είναι εντάξει, αμα ήταν το φταιξιμο εκεί, τουλαχιστον η μία απο τις δύο θα δουλευε. Λογικά...

g_lampros
04-12-10, 01:52
ακούστε λοιπον μια ιστορία...πριν μπω στην hol ήμουν στον οτε...γενικά ειχα προβληματα με αποσυνδεσεις και νέκρωνε το τηλέφωνο πολλές φορές...ο οτε δεν ειχε να μου απαντήσει σε κάτι...οταν πήγα στην hol τα προβήματα συνέχιζαν να υφίστανται...πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να ελέγξω εσωτερική..αφου κάναμε κάποιες δοκιμές μαζί είδα οτι το πρόβλημα το δημιουργούσε μια συγκεκριμένη συσκευή...για την ακρίβεια απο την εισαγωγή έρχεται το ζευγος και καταλήγει σε ένα box εσωτερικά γεμάτο ρεκλέτες και απο ακει πηγαίνει στις πρίζες...το ζευγος που εφευγε απο τις ρεκλέτες για το ασανσέρ κατέληγε σε μια κλέμα και απο εκει rj-11 στην συσκευή...εφερα τον ασανσερά μαζι με τον ηλεκτρόλόγο αλλάξαμε όλο το καλώδιο απο την κλέμα μέχρι την συσκευη και τοτε νέκρωσε παλι το τηλεφωνο και δεν συγχρονιζε και το ρούτερ...πήγα μόνος μου και άλλαξα την κλέμα και απο τότε όλα άψογα...σε καινούριο σπίτι με legrand πριζακια...οπότε ας μην τα ρίχνουμε όλα στις εταιρίες...

momo
04-12-10, 14:23
Λιγο ασχετο μεν με το θεμα αλλα τα τελευταια 2 χρονια οτι legrand και να εχω παρει χαλια μου εχει βγει.
Εχεις παρομοια προβληματα και με αλλα legrand?

g_lampros
04-12-10, 19:30
δεν ειναι καθόλου άσχετο...οχι φίλε μου οτι έχω πάρει απο legrand δουλεύει άψογα...το μόνο που με χαλάει ειναι η τιμή:evil::evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.