PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν εκτυπώνει κείμενα...;



Big Lebowski
26-11-10, 12:05
Χαιρετώ το φόρουμ!
Έχω έναν εκτυπωτή Canon i865 εδώ και 4 χρονάκια περίπου. Ενώ στην αρχή δούλευε κανονικότατα, πρόσφατα πήγα να εκτυπώσω κάποια κείμενα από το word, αλλά το μόνο που μου έβγαζε ήταν άσπρες σελίδες! Κατά τα άλλα εκτυπώνει κανονικά, είτε φωτογραφίες, είτε μέσω του opera. Ξαναπέρασα drivers, καινούριο office, τίποτα. Μετέτρεψα και ένα κείμενο σε pdf, αλλά ούτε έτσι το εκτυπώνει...
Έχετε καμιά ιδέα πως μπορεί να διορθωθεί αυτό, ορέ παιδιά;;;

odys2008
26-11-10, 12:13
Μάλλον το μαύρο σου μελάνι τέλειωσε ;)

MichaelSE
26-11-10, 12:15
Καλημέρα φίλε μου.

Το κείμενο σε pdf από ποια εφαρμογή προσπάθησες να το τυπώσεις; Μήπως να δεις τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή για κείμενο αν έχει αλλάξει κάτι; Και επίσης αν το αρχείο (είτε pdf είτε word) είναι μικτό με κείμενο και εικόνα τι τυπώνει ο εκτυπωτής;

Όταν σου βγάζει τη λευκή σελίδα, το ακούς να εκτυπώνει ή απλά σου περνάει τη σελίδα κατευθείαν από τον εκτυπωτή χωρίς καν να προσπαθεί να εκτυπώσει;

........Auto merged post: MichaelSE πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μάλλον το μαύρο σου μελάνι τέλειωσε ;)

Αυτό υποψιάζομαι κι εγώ, προς αυτήν την κατεύθυνση είναι οι ερωτήσεις που έκανα... Αν και οι Canon εκτυπωτές στο λένε πριν από κάθε εκτύπωση...

Seitman
26-11-10, 12:20
Ή τελείωσε ή "πάγωσε"...
Αλλά αν τελειώνει κάποιο μελάνι, δε βγάζει ειδοποίηση ο εκτυπωτής?

Big Lebowski
26-11-10, 13:37
Μια χαρά είναι τα μελάνια, γεμάτα. Σε αρχείο .doc που έχει κείμενο και φωτογραφίες, εκτυπώνει μόνο τις φωτογραφίες. Στο κείμενο δεν "προσπαθεί" να το εκτυπώσει, απλώς περνάει τη σελίδα από τον εκτυπωτή...

Seitman
26-11-10, 13:46
Είπες ότι ξαναπέρασες drivers. Αυτούς που είχες από το συνοδευτικό CD του εκτυπωτή ή κατέβασες τους τελευταίους από την Canon?

nnn
26-11-10, 13:46
Δοκίμασε ένα deep clean μήπως έχει βουλώσει η κεφαλή.

MichaelSE
26-11-10, 13:55
Αφού περνάει κατευθείαν τη σελίδα, δεν έχουν μάλλον πρόβλημα τα μελανάκια, κάπου αλλού βρίσκεται το πρόβλημα...

Big Lebowski
26-11-10, 17:33
Πέρασα τους τελευταίους drivers από το ίντερνετ, αν και ούτως ή άλλως αυτούς είχα και πριν, δεν έφταιγε αυτό. Το θέμα είναι πως δεν προσπαθεί να εκτυπώσει τη σελίδα, την περνάει έτσι...:hmm:

Digik
29-11-10, 13:01
Καλημέρα!
Δοκίμασε να εκτυπώσεις κείμενο απο word σε διαφορετικό χρώμα γραμματοσειράς.
(κόκκινο,κίτρινο,μπλέ)

ckbond
29-11-10, 13:30
έχεις δοκιμάσει να στείλεις "Δοκιμαστική Εκτύπωση" από τις ιδιότητες του εκτυπωτή σου???

sdikr
29-11-10, 15:43
Στην προεπισκόπιση στο word στο βγάζει κανονικά;

Digik
01-12-10, 00:38
Καλησπέρα και πάλι!!!
Τελικά κατέληξες κάπου με το πρόβλημα του εκτυπωτή?

Big Lebowski
01-12-10, 00:54
Καλημέρα!
Δοκίμασε να εκτυπώσεις κείμενο απο word σε διαφορετικό χρώμα γραμματοσειράς.
(κόκκινο,κίτρινο,μπλέ)

Ώπα! Μόλις έβαλα κόκκινη γραμματοσειρά το εκτύπωσε κανονικά!!! Καλό αυτό, αλλά στο μαύρο γιατί συνεχίζει να μην εκτυπώνει;;; Αφού μελάνι υπάρχει και φωτογραφίες ασπρόμαυρες εκτυπώνονται κανονικά! Δεν καταλαβαίνω, πάντως κάτι βρήκαμε! Θενκς!

Digik
01-12-10, 11:01
Καλημέρα και καλό μήνα!
Πρέπει να έχει "μπουκώσει" η κεφαλή που τοποθετούνται τα μελάνια.
Οπότε και στις φωτογραφίες σου εκτυπώνει το μαύρο άλλα με συνδιασμό των άλλων χρωμάτων.

odys2008
01-12-10, 12:53
Καλημέρα και καλό μήνα!
Πρέπει να έχει "μπουκώσει" η κεφαλή που τοποθετούνται τα μελάνια.
Οπότε και στις φωτογραφίες σου εκτυπώνει το μαύρο άλλα με συνδιασμό των άλλων χρωμάτων.

+1
Τύπωσε μια φωτογραφία ασπρόμαυρη και ρίξε λίγο νερό πάνω τις να δεις απο τι χρώματα αποτελείται... Εναλλακτικά μπορείς να το δεις αν κοιτάξεις πολύ προσεκτικά το χαρτί αν φαίνονται κουκκίδες χρωμάτων

Big Lebowski
02-12-10, 23:48
+1
Τύπωσε μια φωτογραφία ασπρόμαυρη και ρίξε λίγο νερό πάνω τις να δεις απο τι χρώματα αποτελείται... Εναλλακτικά μπορείς να το δεις αν κοιτάξεις πολύ προσεκτικά το χαρτί αν φαίνονται κουκκίδες χρωμάτων

Έτσι είναι... έριξα λίγο νεράκι και διέκρινα αρκετό μπλε χρώμα... πως θα "ξεμπουκώσει" η κεφαλή;;; Θα προσπαθήσω με ένα βαθύ καθαρισμό να δω αν θα γίνει κάτι...

Digik
03-12-10, 18:02
Δέν θα καταφέρεις τίποτα με τον βαθύ καθαρισμό.
Παλιά έβαζαν τις κεφαλές σε διαλυτικό (βλέπε κεφαλές Epson/Canon). <- Εγώ την λύση αυτή δέν την έχω δοκιμάσει όμως.

Στο παρακάτω link περιγράφουν πώς μπορείς να αφιρέσεις την κεφαλί του εκτυπωτή!
http://www.fixyourownprinter.com/forums/inkjet/29671

NIKOSS123
05-12-10, 18:14
Δεν χρειαζονται διαλυτικα το μελανι ειναι υδατοδιαλυτο με νερο γινεται η δουλεια απλα αν εχει βουλωσει για τα καλα θα πρεπει να βγαλεις την κεφαλη και με μια συρινγκα να φυσιξεις με νερο απο πανω για να ανοιξουν οι τρυπες.Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.Απλα πριν ανοιξεις τον εκτυπωτη παλι αστον να στεγνωσει καλα

@ ADSLgr.com All rights reserved.