PDA

Επιστροφή στο Forum : help please !



Le0pard
26-11-10, 15:09
Καλησπέρα,έχω πρόβλημα με την γραμμή εδώ και 3 μέρες.
η γραμμή τις προηγούμενες 2 μέρες έπεφτε συνεχεια και έτσι πήρα τηλέφωνο στην forthnet και μου είπαν πως η γραμμή μου δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Ok είπα να περιμένω μήπως φτιάξει(εντωμεταξύ σκέφτηκα μήπως φταίει το καλώδιο και πήρα άλλο αλλα τίποτα)αλλα δεν έφτιαξε και σήμερα παρατήρησα το εξής :

Όταν κλειδώνει κάτω από 1500kbps τότε το noise margin in 3-7 ...όταν κλειδώνει πάνω από 5000kbps το noise margin είναι......10ψηφιος αριθμός.

καμια συμβουλή για το τι να κάνω ? έχει καταντισει εκνευριστικό.

ΥΓ.έχω κάνει ήδη αίτηση για να γυρίσω στον οτε...λετε να με ....τιμωρεί η forthnet ? :rofl:

masterfaster
26-11-10, 15:33
δες μηπως φταιει το καλωδιο που παει απο την τηλεφωνικη πριζα στον router. παρε ενα καινουργιο καλωδιο (απο το e-shop ή το πλαισιο ή multirama ή καποιο αλλο μαγαζι), μη προσπαθησεις να φτιαξεις μονος σου καλωδιο ουτε να σου φτιαξουν αλλοι, αλλα παρε ετοιμο σε συσκευασια.

συνδεσε το καλωδιο απο την τηλεφωνικη πριζα απευθειας στον router (χωρις να εχεις συνδεδεμενο τιποτα αλλο) και δες πως παει.
φανταζομαι ξερεις οτι το φιλτρακι ειναι μονο για την τηλεφωνικη συσκευη (δεν παρεμβαλουμε ποτε το φιλτρο στον router).

Le0pard
26-11-10, 15:48
δες μηπως φταιει το καλωδιο που παει απο την τηλεφωνικη πριζα στον router. παρε ενα καινουργιο καλωδιο (απο το e-shop ή το πλαισιο ή multirama ή καποιο αλλο μαγαζι), μη προσπαθησεις να φτιαξεις μονος σου καλωδιο ουτε να σου φτιαξουν αλλοι, αλλα παρε ετοιμο σε συσκευασια.

συνδεσε το καλωδιο απο την τηλεφωνικη πριζα απευθειας στον router (χωρις να εχεις συνδεδεμενο τιποτα αλλο) και δες πως παει.
φανταζομαι ξερεις οτι το φιλτρακι ειναι μονο για την τηλεφωνικη συσκευη (δεν παρεμβαλουμε ποτε το φιλτρο στον router).

τι εννοείς δεν παρεμβάλουμε το φίλτρο με το router?

έχω ένα καλώδιο αρτίν τηλεφωνική γραμμή που πάει στο φίλτρο και εκεί από εκεί ένα καλώδιο για τηλέφωνο και το άλλο καλώδιο το DSL που πάει στο router.

Το καλώδιο που πάει στο router είναι καινούργιο το πήρα χτες.

masterfaster
26-11-10, 16:40
εχεις spitter (διαχωριστη) δηλαδη?

αλλο σκετο filter και αλλο splitter (που εμπεριεχει και το φιλτρο)

το splitter εχει δυο εξοδους μια για το τηλεφωνο και μια για το dsl (router)

μηπως φταιει το καλωδιο που παει απο την τηλεφωνικη πριζα στο splitter?

δοκιμασε να συνδεσεις οπως ειπα τον router απευθειας στην τηλεφωνικη πριζα

Περιπτωσεις:

Αν χρησιμοποιησεις το καλωδιο που ηδη εχεις και συνδεσεις τον router απευθειας στην τηλεφωνικη πριζα (χωρις να παρεμβαλεται το splitter ή δευτερο καλωδιο π.χ. αν χρειαζεσαι και δευτερο καλωδιο ως προεκταση γιατι η πριζα ειναι μακρια)
Τοτε αν το προβλημα διορθωθει αυτο σημαινει οτι ειτε φταιει το αλλο καλωδιο που εχεις είτε φταιει ο splitter (ή κατι στη συνδεσμολογια σου).
Αν το προβλημα δεν διορθωθει τοτε δοκιμασε αλλο καλωδιο (παρε καινουργιο). Εφοσον δοκιμασεις το καινουργιο καλωδιο και δεν δεις βελτιωση τοτε μαλλον καπου αλλου ειναι το προβλημα: ειτε φταιει η γραμμη σου είτε το router(?).

Note: Αν εχεις περισσοτερες απο μια τηλεφωνικες πριζες στις οποιες εχεις συνδεδεμενες συσκευες τοτε πριν κανεις τις δοκιμες πρεπει να τις αποσυνδεσεις. Οφειλεις να γνωριζεις οτι δεν συνδεουμε τις τηλεφωνικες συσκευες απευθειας στην πριζα, αλλα παντα παρεμβαλουμε φιλτρο.
Το splitter (το οποιο εχει ενσωματωμενο φιλτρο) το χρησιμοποιουμε κυριως οταν στην τηλεφωνικη πριζα θα συνδεσουμε και τηλεφωνο και το modem/router.
Το modem/router δεν χρειαζεται φιλτρο ή splitter


Τα παραπανω ισχυουν για PSTN γρμμες. Σε ISDN γραμμες αλλαζουν λιγο-πολυ τα πραγματα.

Le0pard
26-11-10, 16:58
εχεις spitter (διαχωριστη) δηλαδη?

αλλο σκετο filter και αλλο splitter (που εμπεριεχει και το φιλτρο)

το splitter εχει δυο εξοδους μια για το τηλεφωνο και μια για το dsl (router)

μηπως φταιει το καλωδιο που παει απο την τηλεφωνικη πριζα στο splitter?

δοκιμασε να συνδεσεις οπως ειπα τον router απευθειας στην τηλεφωνικη πριζα

1.

ναι έχει 2 εξόδους ένα για τηλέφωνο και ένα για dsl.
μάλλον είχες δίκιο...μόλις το δοκίμασα και κλείδωσε στα 6000kbps και το noise margin φαίνεται να είναι μια χαρά.
θα χρειαστεί να πάρο απότι φαίνεται να πάρο άλλο ένα καλώδιο.


EDIT : βιαστικά να μιλήσω...δεν φταίει ούτε αυτό το καλώδιο..πάλι το ίδιο γίνετε.

βασικά έχω καταλάβει τι γίνετε : όταν κλειδώνει στα 5000kbps + τότε η γραμμή πέφτει και κλειδώνει κάτω από 2000kbps εκεί παραμένει σταθερό δεν πέφτει.

τι φταίει και γιατί αυτό το πρόβλημα τώρα ?

Le0pard
26-11-10, 21:39
ναι έχει 2 εξόδους ένα για τηλέφωνο και ένα για dsl.
μάλλον είχες δίκιο...μόλις το δοκίμασα και κλείδωσε στα 6000kbps και το noise margin φαίνεται να είναι μια χαρά.
θα χρειαστεί να πάρο απότι φαίνεται να πάρο άλλο ένα καλώδιο.


EDIT : βιαστικά να μιλήσω...δεν φταίει ούτε αυτό το καλώδιο..πάλι το ίδιο γίνετε.

βασικά έχω καταλάβει τι γίνετε : όταν κλειδώνει στα 5000kbps + τότε η γραμμή πέφτει και κλειδώνει κάτω από 2000kbps εκεί παραμένει σταθερό δεν πέφτει.

τι φταίει και γιατί αυτό το πρόβλημα τώρα ?

μια ερωτηση

παιζει ρολο το ποσω μακρυ ειναι το καλωδιο απο το spillter μεχρι το ρουτερ?

masterfaster
26-11-10, 21:55
ναι. γι'αυτο παρε καλης ποιοτητας καλωδιο. κανε μια ερωτηση στο e-shop, πλαισιο κλπ.

seath
26-11-10, 22:22
μια ερωτηση

παιζει ρολο το ποσω μακρυ ειναι το καλωδιο απο το spillter μεχρι το ρουτερ?
Παίζει αλλά για τι απόσταση μιλάμε;

Le0pard
26-11-10, 22:33
πήγα πήρα κανούργιο καλώδιο ίδιο μήκος όπως με το παλιό μου.
πήρα επίσης κανούργιο φίλτρο.
δοκίμασα με το κοντό καλώδιο δοκίμασα με το μακρού καλώδιο δοκίμασα με το κανούργιο φίλτρο τίποτα μια από τα ίδια.
όταν κλειδώνει στα 6000kbps απλά πέφτει η γραμμή όταν κλειδώνει στα 2000 και κάτω τότε παραμένει σταθερό(για περισσότερο διάστημα τουλάχιστον).:angryr::wall::rainy:

Το πρόβλημα άρχισε μια μέρα αφότου έκανα αίτηση στον οτε...μήπως μπορεί να φταίει ότι μεταφέρουν την φορητότητα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.