PDA

Επιστροφή στο Forum : windows 7



darasvaladarasmovies
26-11-10, 15:33
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ WINDOWS 7 ME 2 RAM?

MichaelSE
26-11-10, 15:37
Yup. Μπορείς. (Ελπίζω να εννοείς 2 GB)...

Please, μη γράφεις με κεφαλαία (και σε άλλα posts σου). Είναι δυσανάγνωστα και αναφέρεται και στους κανονισμούς του φόρουμ.

darasvaladarasmovies
26-11-10, 15:40
Yup. Μπορείς. (Ελπίζω να εννοείς 2 GB)...

Please, μη γράφεις με κεφαλαία (και σε άλλα posts σου). Είναι δυσανάγνωστα και αναφέρεται και στους κανονισμούς του φόρουμ.
θα υπαρχει καπoιο προβλημα με τα 2 gb?γιατι καπου διαβασα οτι θελει πανω απο 2 gb

MichaelSE
26-11-10, 15:44
Καλύτερα είναι με 4. Αλλά μπορείς να δουλέψεις και με 2 μόνο. Δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ίσως να δεις κάποιες καθυστερήσεις σε περιπτώσεις που χρειάζεται παραπάνω μνήμη. Εγώ αυτή τη στιγμή με βαριά χρήση έχω δεσμευμένα 2,66 GB.

eagle13
26-11-10, 15:45
darasvaladarasmovies , δες εδώ ... :oneup:

http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/products/system-requirements

NoMoreDos
26-11-10, 15:49
Τρέχω τα 7 64bit με 1.5GB και δεν έχω κανένα πρόβλημα,και aero έχω και το gtaIV μου τρέχει και ότι άλλο παιχνίδι δοκίμασα και γενικά πολύ άνετος :cool: είμαι.

PiXel
26-11-10, 15:54
Αυτό που λένε τα παιδιά. Αν κάνεις μια "ήσυχη" χρήση του PC σου, τότε δε θα δεις κανένα πρόβλημα με τα 2GBs.

septagram
26-11-10, 18:48
Και 512MB Ram να ειχες παλι δεν θα υπηρχε προβλημα στην 32 Bit Εκδοση.

STELIOS68
26-11-10, 19:27
Και τι να τα κάνεις τα 64-bit άμα δέν διαθέτεις από 4GB RAM και πάνω;
Δώρον άδωρον!

NoMoreDos
26-11-10, 19:52
Και τι να τα κάνεις τα 64-bit άμα δέν διαθέτεις από 4GB RAM και πάνω;
Δώρον άδωρον!

Καθόλου,έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα του λειτουργικού συν μεγαλύτερη ταχύτητα της κάρτας γραφικών λόγου driver είναι αρκετή διαφορά για να έχεις τα 64bit,από την άλλη το να έχεις παραπάνω από 4GB σπανιότατα κάνει διαφορά άντε αν κάνεις render σε κάποιο CAD/3D ή αν επεξεργάζεσαι τεράστιες εικόνες.

iakoboss7
26-11-10, 20:20
nomoredos κανεις μεγαλο λαθος ομως... τα χ64 για να ειναι ανετα και να μην εχουν μειωση στην ταχυτητα τους ΤΡΩΝΕ 1,5gb ετσι κι αλλιως απο μονα τους (αυτο με ολους τους drivers φυσικα). επισης οσο λιγοτερη μνημη εχεις τοσο λιγοτερο τρωει το καθε προγραμμα που υπαρχει ανοιχτο και τοσο πεφτει και η αναποκριση του.

σε οτιδηποτε απο 2gb και κατω ΜΟΝΟ χ32... ( τα χ64 εχουν requirements 2gb για καποιο λογο... οχι για πλακα).

septagram μην λεμε οτι θελουμε παρακαλω... το ελαχιστο που χρειαζονται τα χ32 ειναι 700mb ΜΕ τους drivers, και να μην ειχε drivers και τα ειχε ΕΝΤΕΛΩΣ λιτα η αναποκριση θα ηταν τοσο χαλια οσο δεν φανταζεσαι. επισης δεν μπορεις να τα κανεις Install αν δεν εχεις 1gb.

x32 θελουν τουλαχιστον 2gb για ημηαπροβληματιστη χρηση (αλλιως 3). και τα x64 θελουν 3 για ημηαπροβληματιστη (αλλιως θελουν 4).

NoMoreDos
26-11-10, 20:47
@iakoboss7

Όπως είπα ποιο πάνω έχω τα win7 ultimate 64bit με 1,5gb χωρίς να έχω αλλάξει το παραμικρό για να γλιτώσω μνήμη και όχι ημήαπροβλημάτιστη αλλά εντελώς απροβλημάτιστη είναι η λειτουργία του.Με πολλές σελίδες στους browser ανοιχτούς και με μεγάλα παιχνίδια να τρέχουν άνετα και από όλα,τη θεωρείς εσύ απροβλημάτιστη δηλαδή;

iakoboss7
26-11-10, 21:11
το τι νομιζεις εσυ οτι ειναι απροβληματιστη ειναι διαφορετικο απο το τι ειναι ΟΝΤΩΣ απροβληματιστη... δες τα x64 σε 4gb ραμ και θα καταλαβεις... εγω σου ξαναλεω... εχω 4gb ραμ και μονο με την εκκίνηση του pc τρωει 1,5gb... και ειναι πολυ καθαρο το συστημα και προσεγμενο. σε σενα τρωει λιγοτερο με κοστος στην ανταποκριση...

STELIOS68
26-11-10, 21:13
Καθόλου,έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα του λειτουργικού συν μεγαλύτερη ταχύτητα της κάρτας γραφικών λόγου driver είναι αρκετή διαφορά για να έχεις τα 64bit,από την άλλη το να έχεις παραπάνω από 4GB σπανιότατα κάνει διαφορά άντε αν κάνεις render σε κάποιο CAD/3D ή αν επεξεργάζεσαι τεράστιες εικόνες.
Μάλιστα........

NoMoreDos
26-11-10, 21:34
το τι νομιζεις εσυ οτι ειναι απροβληματιστη ειναι διαφορετικο απο το τι ειναι ΟΝΤΩΣ απροβληματιστη... δες τα x64 σε 4gb ραμ και θα καταλαβεις... εγω σου ξαναλεω... εχω 4gb ραμ και μονο με την εκκίνηση του pc τρωει 1,5gb... και ειναι πολυ καθαρο το συστημα και προσεγμενο. σε σενα τρωει λιγοτερο με κοστος στην ανταποκριση...

Για αυτό σε ρώτησα κι όλα,και μην μπερδεύεσαι τα win7 προσαρμόζονται αναλόγως με το πόση μνήμη έχει κανείς,το ότι σου τρώει 1,5gb με το ξεκίνημα οφείλεται δηλαδή σε αυτό,γεμίζει την μνήμη με πράγματα που πιθανών να τρέξεις.
Διάβασε αν θες εδώ να δεις πώς λειτουργούν τα πράγματα.
Windows 7 memory usage: What's the best way to measure? (http://www.zdnet.com/blog/bott/windows-7-memory-usage-whats-the-best-way-to-measure/1786)


Even on a system with only 1 GB of RAM, I found it difficult to exhaust all physical memory. At one point I had 13 browser tabs open, including one playing a long Flash video clip); at the same time I had opened a 1000-page PDF file in Acrobat Reader and a 30-page graphically intense document in Word 2010, plus Outlook 2010 downloading mail from my Exchange account, a few open Explorer windows, and a handful of background utilities running. And, of course, three memory monitoring tools. Even with that workload, I still had roughly 10% of physical RAM available.

iakoboss7
27-11-10, 05:51
Για αυτό σε ρώτησα κι όλα,και μην μπερδεύεσαι τα win7 προσαρμόζονται αναλόγως με το πόση μνήμη έχει κανείς,το ότι σου τρώει 1,5gb με το ξεκίνημα οφείλεται δηλαδή σε αυτό,γεμίζει την μνήμη με πράγματα που πιθανών να τρέξεις.
Διάβασε αν θες εδώ να δεις πώς λειτουργούν τα πράγματα.
Windows 7 memory usage: What's the best way to measure? (http://www.zdnet.com/blog/bott/windows-7-memory-usage-whats-the-best-way-to-measure/1786)

πραγματα που πιθανων θα τρεξω ειναι το superfetch ουσιαστικα.
ακριβως προσαρμοζονται ΑΛΛΑ πεφτουν οι επιδόσεις...
πχ: εχω 4gb ram οπως ειπα... μια φορα εβγαλα τις 2 γιατι εκανα κατι δοκιμες και παρατηρησα (περα απο την μειωση στο ποσο μου ετρωγαν απο 1,5gb σε 800mb) και περίπου 2 φορες χειρωτερη ανταποκριση σε οτιδηποτε. απο ανοιγμα παραθύρων μεχρι ανοιγμα/κλεισιμο προγραμματων. να ηταν ιδεα μου ολο αυτο δεν παιζει γιατι ξερω πως συμπεριφέρεται ο υπολογιστης μου.

φυσικα και καθε προγραμμα που ανοιγα ετρωγε την ΜΙΣΗ μνημα απο οτι συνηθως (οπως ΑΚΡΙΒΩΣ συμβαινει οταν την γεμιζεις, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ βλεπεις οτι δεν μπορεις να την γεμισεις, επειδη οταν παει να γεμισει η γεμισει τοτε τα windows ΜΕΙΩΝΟΥΝ το ποσο ram τρωνε τα ιδια αλλα ΚΑΙ η καθε εφαρμογη που τρεχει).

PiXel
27-11-10, 15:00
septagram μην λεμε οτι θελουμε παρακαλω... το ελαχιστο που χρειαζονται τα χ32 ειναι 700mb ΜΕ τους drivers, και να μην ειχε drivers και τα ειχε ΕΝΤΕΛΩΣ λιτα η αναποκριση θα ηταν τοσο χαλια οσο δεν φανταζεσαι. επισης δεν μπορεις να τα κανεις Install αν δεν εχεις 1gb.

x32 θελουν τουλαχιστον 2gb για ημηαπροβληματιστη χρηση (αλλιως 3). και τα x64 θελουν 3 για ημηαπροβληματιστη (αλλιως θελουν 4).

Τα Windows 7 τα έχω δει να τρέχουν σε σύστημα με 512MB μνήμη, χωρίς να αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα, αλλά με το Windows Aero απενεργοποιημένο. Ουσιαστικά, αυτό το module του OS είναι που τραβάει περί τα 600-700MB 60-70MB για να λειτουργήσει και να προβάλει τα fancy γραφικά του.
Φυσικά, τα 512MB δεν τα προτείνω σε κανέναν. Είναι κάτω του ορίου του κατασκευαστή και είτε με ή χωρίς το Aero, δεν είναι ένα ασφαλές ποσό μνήμης RAM. Απλά σχολιάζω το μήνυμά σου...


Καθόλου,έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα του λειτουργικού συν μεγαλύτερη ταχύτητα της κάρτας γραφικών λόγου driver είναι αρκετή διαφορά για να έχεις τα 64bit,από την άλλη το να έχεις παραπάνω από 4GB σπανιότατα κάνει διαφορά άντε αν κάνεις render σε κάποιο CAD/3D ή αν επεξεργάζεσαι τεράστιες εικόνες.

Όχι, αυτό δεν ισχύει. Τα πλεονεκτήματα της διαχείρισης μνήμης και διεργασιών ενός 64bit-ου λειτουργικού τα βλέπεις με μνήμη μεγαλύτερη των 4GBs, όπου ο φόρτος είναι μεγαλύτερος και ο dispatcher δίνει ρέστα... ;) Με ένα σύστημα κάτω των 3GBs και 64bit-ο OS, πρακτικά, δε θα δεις καμία διαφορά απ' το αντίστοιχο 32bit-ο. Απ' την άλλη, εγώ θα πρότεινα σε κάποιον που φτιάχνει σύστημα όση μνήμη και να βάλει, να εγκαταστήσει 64bit-ο λειτουργικό καθώς στο μέλλον, όταν θα θελήσει να κάνει αναβάθμιση στο σύστημά του, να μπορεί να ξεπεράσει το φράγμα των 4GBs που θέτουν οι 32bit-ες αρχιτεκτονικές...

iakoboss7
27-11-10, 19:12
Τα Windows 7 τα έχω δει να τρέχουν σε σύστημα με 512MB μνήμη, χωρίς να αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα, αλλά με το Windows Aero απενεργοποιημένο. Ουσιαστικά, αυτό το module του OS είναι που τραβάει περί τα 600-700MB για να λειτουργήσει και να προβάλει τα fancy γραφικά του.
Φυσικά, τα 512MB δεν τα προτείνω σε κανέναν. Είναι κάτω του ορίου του κατασκευαστή και είτε με ή χωρίς το Aero, δεν είναι ένα ασφαλές ποσό μνήμης RAM. Απλά σχολιάζω το μήνυμά σου...

εγω παντως εκλεισα το aero και η διαφορα στην ram ηταν λιγοτερη απο 50mb.... ακου εκει οτι το aero τραβαει 600-700mb... μην κανεις παραπληροφορηση... αντι αφτου διαβασε το παραδειγμα μου (και προσωπικη εμπειρια/τεστ) και θα καταλαβεις τι τραβαει τοσο... win 7 με 512mb ram δεν μπορω καν να τα φανταστω... θα σερνονται στο ΑΠΕΙΡΟ.

STELIOS68
27-11-10, 19:53
win 7 με 512mb ram δεν μπορω καν να τα φανταστω... θα σερνονται στο ΑΠΕΙΡΟ.
Ο υπολογιστής θα ξεκινάει κατ' αρχήν; :blabla:

iakoboss7
27-11-10, 20:00
αυτη την απορια την εχω και εγω :rofl: αφου υποτιθεται πως αν εχεις λιγοτερο απο 512 δεν κανει καν install...

PiXel
27-11-10, 20:04
εγω παντως εκλεισα το aero και η διαφορα στην ram ηταν λιγοτερη απο 50mb.... ακου εκει οτι το aero τραβαει 600-700mb... μην κανεις παραπληροφορηση... αντι αφτου διαβασε το παραδειγμα μου (και προσωπικη εμπειρια/τεστ) και θα καταλαβεις τι τραβαει τοσο... win 7 με 512mb ram δεν μπορω καν να τα φανταστω... θα σερνονται στο ΑΠΕΙΡΟ.

Τυπογραφικό για τα 600-700, ήθελα να πω 60-70 MB. Αλλά, για δες εδώ:


Microsoft has listed the following requirements for what they call a Vista Premium Ready PC. A PC that meets or exceeds these requirements will be able to use the new Aero technologies.[7]
Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Business, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Enterprise. Aero is not available by default in Windows Vista Home Basic, Windows 7 Starter and Windows 7 Home Basic, although a workaround has been discovered allowing Vista Basic users to have transparency and blur effects, provided that their system meets the recommended hardware requirements.[8][9][10]
a 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
1 GB of system memory (512MB sometimes works)
a DirectX 9 compatible graphics processor with a Windows Display Driver Model (WDDM) driver, Pixel shader 2.0 in hardware, and a minimum of 128 MB of Video RAM
32 bits per pixel
40 GB hard drive with 15 GB free space
DVD-ROM Drive (only for installation of Windows Vista or 7 through a DVD disk)
Audio output and Internet access (preferably broadband)

Από εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Aero#Requirements).
Έχεις ακόμα αμφιβολίες ή νομίζεις ότι παραπληροφορώ ακόμα τον κόσμο;

iakoboss7
27-11-10, 20:11
ησουν υπερβολικος γιατι πολυ απλα το aero δεν τρωει τιποτα σχεδον... (90% θεμα gpu ειναι να εχει υποστήριξη για το aero).

το sometimes works φυσικα δεν λεει τιποτα... η ιδια η ms λεει αυστηρα απο 1gb και πανω για x32 και 2gb και πανω για x64. οτιδηποτε λιγοτερο ειναι σαν να εχεις win xp με 128mb ram, ναι οκ τρεχει! (μεχρι sp2 ομως και ΧΩΡΙΣ κανενα win update και χωρις drivers) αλλα δεν αντεχει ουτε να εχεις msn +firefox μαζι... τα winxp τωρα ποια με ΟΛΕΣ τις ενημερωσεις τρωνε 512mb ram... και εσυ θα πας στα 7 να τα παιξεις με 512 επισης? ειμαστε καλα?

PiXel
27-11-10, 20:14
ησουν υπερβολικος γιατι πολυ απλα το aero δεν τρωει τιποτα σχεδον... (90% θεμα gpu ειναι να εχει υποστήριξη για το aero).

το sometimes works φυσικα δεν λεει τιποτα... η ιδια η ms λεει αυστηρα απο 1gb και πανω για x32 και 2gb και πανω για x64. οτιδηποτε λιγοτερο ειναι σαν να εχεις win xp με 128mb ram, ναι οκ τρεχει! (μεχρι sp2 ομως και ΧΩΡΙΣ κανενα win update και χωρις drivers) αλλα δεν αντεχει ουτε να εχεις msn +firefox μαζι... τα winxp τωρα ποια με ΟΛΕΣ τις ενημερωσεις τρωνε 512mb ram... και εσυ θα πας στα 7 να τα παιξεις με 512 επισης? ειμαστε καλα?

Τι δουλειά έχουν οι ενημερώσεις με τη μνήμη RAM; Τα Hotfixes και τα Security Updates έχουν να κάνουν με τα αρχεία του συστήματος τα οποία βρίσκονται στο δίσκο και ορισμένες φορές με κενά στον ίδιο τον Kernel του λειτουργικού... Έχεις ιδέα από την αρχιτεκτονική ενός OS;

iakoboss7
27-11-10, 20:16
τι δουλεια εχουν? μαλιστα... βαλε win xp sp3 σε ενα μηχανιμα και βαλε ΟΛΑ τα windows updates (εκτως απο τα προγραμματα τυπου silverlight, windows live κλπ) και πες μου αν θα ανεβει η ram η οχι...

PiXel
27-11-10, 20:19
τι δουλεια εχουν? μαλιστα... βαλε win xp sp3 σε ενα μηχανιμα και βαλε ΟΛΑ τα windows updates (εκτως απο τα προγραμματα τυπου silverlight, windows live κλπ) και πες μου αν θα ανεβει η ram η οχι...

Η RAM ανεβαίνει από τα περισσότερα I/O Reads που γίνονται καθώς και τα περισσότερα processes που φορτώνονται στη μνήμη, όχι από την εμπειρία σου με ένα σύστημα πλήρως ενημερωμένο που απλά καθυστερούσε... Οι ενημερώσεις του λειτουργικού δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τη RAM (τώρα εσύ παραπληροφορείς τον κόσμο). Η διαφορά που είδες, είναι γιατί το SP3 δεν περιλαμβάνει μόνο hotfixes και vulnerability updates, αλλά και γιατί φέρνει και μια γκάμα χαρακτηριστικών στο λειτουργικό που πριν δεν υπήρχαν.

nnn
27-11-10, 21:02
Αφιερωμένο σε όσους πιστεύουν πως δεν παίζουν με 512 RAM
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3116084&postcount=1777

eagle13
27-11-10, 21:15
Εγώ με

AMD Athlon XP
Barton 0.13um Technology
RAM
512MB DDR @ 200MHz (2.5-3-3-7)
Motherboard
Gigabyte Technology Co., Ltd. GA-7VT600 (Socket A)

τρέχει

MS Windows 7 Home Basic 32-bit

απλά καθυστερεί λίγο και δεν είναι για να βάλεις office κλπ , απλά να τρέχει και κάνει τα κλασσικά πράγματα .... :hmm:

vasileios13
27-11-10, 21:23
Για εμένα είναι καθαρή "αυτοκτονία" τα 512 Mb..... Για να κάνεις δουλειά σου,πρέπει να έχεις 1Gb....:ork

iakoboss7
28-11-10, 03:52
Η RAM ανεβαίνει από τα περισσότερα I/O Reads που γίνονται καθώς και τα περισσότερα processes που φορτώνονται στη μνήμη, όχι από την εμπειρία σου με ένα σύστημα πλήρως ενημερωμένο που απλά καθυστερούσε... Οι ενημερώσεις του λειτουργικού δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τη RAM (τώρα εσύ παραπληροφορείς τον κόσμο). Η διαφορά που είδες, είναι γιατί το SP3 δεν περιλαμβάνει μόνο hotfixes και vulnerability updates, αλλά και γιατί φέρνει και μια γκάμα χαρακτηριστικών στο λειτουργικό που πριν δεν υπήρχαν.

εγω εννοουσα οτι θα δεις την ram να ανεβαινει ΟΤΑΝ βαλεις τα win updates (δεν ειπα οτι θα δειχνει παραπανω λογο των νεων λειτουργιων του sp3, δεν υπολογισα τα sp3 γιατι ειπα για win xp ME sp3 απο πριν, οχι να τα βαλεις μετα.) που αποτελουντε απο hotfixes ΚΑΙ ενημερωσεις που ΚΑΙ ΤΑ 2 ειναι critical updates. δηλαδη το οτι ανεβαινει η χρηση της ram μετα απο ΟΛΑ τα critical updates (που ΠΡΕΠΕΙ να κανεις) ειναι τυχαιο?
εγω δεν μιλαω για καμια καθυστεριση, ισα ισα κιολας δεν ειδα καμια διαφορα, για την χρηση της ram μιλαω.


Για εμένα είναι καθαρή "αυτοκτονία" τα 512 Mb..... Για να κάνεις δουλειά σου,πρέπει να έχεις 1Gb....

εγω προσωπικα ακομα και την αρκετα αισθητα χαμηλωτερη ανταποκριση που ειδα οταν εβγαλα το 1 σλοτ ram και εμεινα με 2gb δεν θα την αντεχα με τιποτα... ποσο μαλλων στο 1gb... ειναι λες και τρεχεις ενα game σε λιγοτερο απο 20fps η ολη αισθηση...

cuprakatos
28-11-10, 13:43
Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε , εγώ έχω και ένα Laptop lenovo μόνιμο στο WC ! ! ! win7x32 ram 1g, για internet και πασιέντζα άντε και καμιά ταινία και πάει τον γκ..ο του ! !

PiXel
28-11-10, 15:51
εγω εννοουσα οτι θα δεις την ram να ανεβαινει ΟΤΑΝ βαλεις τα win updates (δεν ειπα οτι θα δειχνει παραπανω λογο των νεων λειτουργιων του sp3, δεν υπολογισα τα sp3 γιατι ειπα για win xp ME sp3 απο πριν, οχι να τα βαλεις μετα.) που αποτελουντε απο hotfixes ΚΑΙ ενημερωσεις που ΚΑΙ ΤΑ 2 ειναι critical updates. δηλαδη το οτι ανεβαινει η χρηση της ram μετα απο ΟΛΑ τα critical updates (που ΠΡΕΠΕΙ να κανεις) ειναι τυχαιο?
εγω δεν μιλαω για καμια καθυστεριση, ισα ισα κιολας δεν ειδα καμια διαφορα, για την χρηση της ram μιλαω.

Τι να σου πω, δυο χρόνια δούλευα με το SP3 των Windows XP και δεν είδα καμία διαφορά στη RAM. Ό,τι έτρωγε πριν, έτρωγε και μετά τα updates... Όπως είδες, τα Windows 7 τρέχουν σε συστήματα με 512MB, κάτι για το οποίο ήσουν κάθετα αντίθετος. Πέραν, όμως, απ' όλα αυτά, προφανώς και δε συστήνω PC με 512MB μνήμης για να τρέξουν τα Windows 7. Δεν έχει σχέση το ότι μπορούν να τρέξουν, αυτό το ποσό μνήμης είναι απειροελάχιστο. Είναι σα να λές "α, τα 7άρια θέλουν 16GB σκληρό, ας βάλω έναν με 20GB χωρητικότητα...". Αυτό φυσικά είναι λάθος. Αλλά απ' το να μην προτείνεις ένα σύστημα μ' αυτό το πενιχρό ποσό μνήμης έως το σημείο να λες πως τα Windows 7 δεν τρέχουν σε τέτοια συστήματα, η απόσταση είναι μεγάλη...


Αφιερωμένο σε όσους πιστεύουν πως δεν παίζουν με 512 RAM
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3116084&postcount=1777

+1 ;)

vasileios13
28-11-10, 20:49
εγω εννοουσα οτι θα δεις την ram να ανεβαινει ΟΤΑΝ βαλεις τα win updates (δεν ειπα οτι θα δειχνει παραπανω λογο των νεων λειτουργιων του sp3, δεν υπολογισα τα sp3 γιατι ειπα για win xp ME sp3 απο πριν, οχι να τα βαλεις μετα.) που αποτελουντε απο hotfixes ΚΑΙ ενημερωσεις που ΚΑΙ ΤΑ 2 ειναι critical updates. δηλαδη το οτι ανεβαινει η χρηση της ram μετα απο ΟΛΑ τα critical updates (που ΠΡΕΠΕΙ να κανεις) ειναι τυχαιο?
εγω δεν μιλαω για καμια καθυστεριση, ισα ισα κιολας δεν ειδα καμια διαφορα, για την χρηση της ram μιλαω.



εγω προσωπικα ακομα και την αρκετα αισθητα χαμηλωτερη ανταποκριση που ειδα οταν εβγαλα το 1 σλοτ ram και εμεινα με 2gb δεν θα την αντεχα με τιποτα... ποσο μαλλων στο 1gb... ειναι λες και τρεχεις ενα game σε λιγοτερο απο 20fps η ολη αισθηση...

Εγώ 4Gb έχω...σε Win7 x64...:jedi:

PiXel
28-11-10, 21:09
Εγώ 4Gb έχω...σε Win7 x64...:jedi:

Ένα αξιοσέβαστο και σύνηθες ποσό μνήμης. :hmm:

NoMoreDos
28-11-10, 21:32
εγω προσωπικα ακομα και την αρκετα αισθητα χαμηλωτερη ανταποκριση που ειδα οταν εβγαλα το 1 σλοτ ram και εμεινα με 2gb δεν θα την αντεχα με τιποτα... ποσο μαλλων στο 1gb... ειναι λες και τρεχεις ενα game σε λιγοτερο απο 20fps η ολη αισθηση...

Ρε παλικάρι,εσύ είδες την διαφορά από 4GBDualChannel (προφανώς)σε 2GB μονό channel,μια τέτοια διαφορά λογικό είναι να σου φανεί τραγική πτώση στην ταχύτητα,δεν έχει να κάνει όμως με την ποσότητα της μνήμης,είναι σαν να συγκρίνεις raid με απλό ide σκληρό.

PiXel
28-11-10, 21:37
Ρε παλικάρι,εσύ είδες την διαφορά από 4GBDualChannel (προφανώς)σε 2GB μονό channel,μια τέτοια διαφορά λογικό είναι να σου φανεί τραγική πτώση στην ταχύτητα,δεν έχει να κάνει όμως με την ποσότητα της μνήμης,είναι σαν να συγκρίνεις raid με απλό ide σκληρό.

+1
Πέσ' τα γιατί εγώ γίνομαι ο κακός...!

iakoboss7
28-11-10, 23:02
το dual channel δινει λιγοτερο απο 10% σε επιδωσεις... οποτε μην λεμε οτι θελουμε παρακαλω, η διαφορα που ειδα εγω ηταν ΠΟΛΥ μεγαλυτερη, εκανα αναλυτικη περιγραφη πιο πριν.

η διαφορα ειναι καθαρα λογο της διαφορας στην ποσοτητα μνημης.

pixel εσυ δεν γινεσαι κακος. απλα δεν εχεις διαβασει ποσο % δινει το dual channel και προφανως δεν εχεις κανει αυτο που εχω κανει εγω (με την αφαίρεση της 1 ram).

nomoredos επισης διαβασε (η παρακολουθα αυτους που τα λενε αρκετα συχνα στο forum) σχετικα με τις διαφορες που βλεπει καποιος...

geopro64
03-12-10, 09:13
Διαθετω ενα acer laptop το οποιο εχει την δυνατοτητα εγκαταστασης λειτουργικου w7 , 64 bit, αλλα δυστυχως η μνημη ram ειναι (μόνο) 2 gb....και δεν μπαινει παραπανω.
Λεω να τολμησω την εγκατασταση 64 bit ...
Γνωριζω ολα οσα εχουν ειπωθει για τις απαιτησεις συστηματος και μπλα-μπλα οτι "δεν αξιζει" για μνημη 2 gb ram και μπλα-μπλα ...
Οι αποψεις σε ελληνικα και ξενα φορουμ ποικιλουν οσον αφορα το οφελος ή μη .
Συγγνωμη που επαναφερω ενα μαλλον τετριμμενο θεμα, αλλα μηπως θα κερδιζα κατι σε σταθεροτητα (οχι σε αποδοση βεβαια), με τη χρηση w7 64 bit ;;

MichaelSE
03-12-10, 11:09
Εγώ σε 64μπιτο hardware θα έβαζα 64μπιτο λειτουργικό. Ακόμα και με 2GB. Δεν κερδίζεις τίποτα, αλλά έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς και 64μπιτες και 32μπιτες εφαρμογές. Το αντίστροφο δεν ισχύει.

Αρκεί μόνο να σιγουρευτείς ότι έχεις για όλα τα κομμάτια σου 64μπιτους drivers.

vasileios13
03-12-10, 12:45
Διαθετω ενα acer laptop το οποιο εχει την δυνατοτητα εγκαταστασης λειτουργικου w7 , 64 bit, αλλα δυστυχως η μνημη ram ειναι (μόνο) 2 gb....και δεν μπαινει παραπανω.
Λεω να τολμησω την εγκατασταση 64 bit ...
Γνωριζω ολα οσα εχουν ειπωθει για τις απαιτησεις συστηματος και μπλα-μπλα οτι "δεν αξιζει" για μνημη 2 gb ram και μπλα-μπλα ...
Οι αποψεις σε ελληνικα και ξενα φορουμ ποικιλουν οσον αφορα το οφελος ή μη .
Συγγνωμη που επαναφερω ενα μαλλον τετριμμενο θεμα, αλλα μηπως θα κερδιζα κατι σε σταθεροτητα (οχι σε αποδοση βεβαια), με τη χρηση w7 64 bit ;;

x64...δαγκωτό....:hammered:

geopro64
03-12-10, 17:08
Εγώ σε 64μπιτο hardware θα έβαζα 64μπιτο λειτουργικό. Ακόμα και με 2GB. Δεν κερδίζεις τίποτα, αλλά έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς και 64μπιτες και 32μπιτες εφαρμογές. Το αντίστροφο δεν ισχύει.

Αρκεί μόνο να σιγουρευτείς ότι έχεις για όλα τα κομμάτια σου 64μπιτους drivers.


x64...δαγκωτό....:hammered:

Thanks :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.