PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για Samsung Galaxy S (EU)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

psolord
26-11-10, 15:51
Γεια σας φίλοι μου. :)

Εδώ και αρκετό καιρό, ψάχνομαι για ένα Android κινητό. Ακόμα δεν έχω κάνει κίνηση αγοράς αλλά κάποια στιγμή θα την κάνω και μπορεί να είναι ένα από τα Χριστουγεννιάτικα δώρα μου!:p

Μία από τις επιλογές μου είναι το Samsung Galaxy S. Σαν καλό παιδί και εγώ, μπήκα στο Skroutz (http://www.skroutz.gr/s/271477/Samsung-Galaxy-S-i9000-8GB.html) να δω τι παίζει. Οι πρώτες τιμές μου φάνηκαν σχετικά αποδεκτές στα 440 ευρώ. Τουλάχιστον σε σχέση με το HTC Desire HD που είχα βάλει αρχικά στο μάτι...!:whistle:

Το πρόβλημα είναι αυτό το (EU) που είδα στο Easy buy και σε μερικά άλλα μαγαζιά. Από ότι βλέπω υπάρχει χαοτική διαφορά τιμών και τα φτηνά μοντέλα είναι τα EU μάλλον.

Αν δεν κάνω λάθος, το EU, σημαίνει European Union και μάλλον εννοούν ότι είναι Αγγλικά αλλά μάλλον όχι Ελληνικά, ε? Φυσικά δεν έχω πρόβλημα με Αγγλικά μενου κλπ. Το μόνο που με νοιάζει είναι να έχω Ελληνικά σε σημεία που έχουν σημασία.

Δηλαδή απορώ, θα μπορώ να έχω Ελληνικό πληκτρολόγιο για τα μηνύματα? Θα μπορώ να διαβάζω τα Ελληνικά μηνύματα?

Θα μπορώ να μεταφέρω αλλά και γράψω μετέπειτα νέες επαφές στα Ελληνικά? Δηλαδή ο φίλος μου ο Μανωλάκης θα φαίνεται σαν Μανωλάκης άμα βάλω την SIM ή θα μου τον δείχνει σαν !@%#$^%$%&?:p Αν δεν γίνεται με τη μία, τι πρέπει να κάνω για το δει?

Θα μπορώ να βλέπω Ελληνικούς χαρακτήρες στις ιστοσελίδες?

Άμα μεταφέρω τα τραγουδάκια των Καφρίλιον στην κάρτα μνήμης, θα μου δείχνει τα filenames ως "Καφρίλιον-Το καλό παιδί της γειτονιάς σας" ή θα μου τα δείχνει "@#$@#$%-#$ $%^& #$%^^ ^&& &*()*" :p

Αν ανοίξω κάνα Ελληνικό document αρχείο θα το δείχνει ή θα ψάχνομαι?

κλπ κλπ κλπ

ΥΓ. Πέρασα χτες και από την Wind της γειτονιάς και ρώτησα για το Galaxy S. Ζητάνε 462 ευρώ και σύνδεση με 51 ευρώ πάγιο. Πάνε καλά?:hmm: Και οταν τους είπα ότι το βρήκα στο Easy buy με 440 ευρω χωρίς σύνδεση, μου λένε ότι δεν το αντιπροσωπεύει η Samsung Hellas!

Αληθεύει αυτό? Αν αληθεύει, εμένα με νοιάζει από τη στιγμή που το μαγαζί δεσμεύεται για δύο χρόνια εγγύησης?

Ευχαριστώ!:)

tzelen
26-11-10, 16:28
Καφρίλιον-Το καλό παιδί της γειτονιάς σας

**Tzelen Approves Καφρίλιον**

Κρίνοντας από το iphone, το οποίο όταν είχε βγει δεν έχει μαμήσια Ελληνικά, δε νομίζω να έχεις θέμα (μπορούσες πχ να διαβάσεις Ελληνικούς χαρακτήρες σε αρχεία, sms και email αλλά όχι να στείλεις).
OK, να βγάλεις συμπέρασμα για το Android βάσει του τί συνέβαινε στο iphone είναι λίγο επικίνδυνο, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα έχεις πρόβλημα.

psolord
26-11-10, 17:03
Thanks tzelen!:oneup:

Να δούμε τι θα μας πουν και οι φίλοι που έχουν κάποια εμπειρία σε Android όμως...

psolord
29-11-10, 11:51
Λοιπόν, μου έστειλαν email από το μαγαζί. Δεν υπάρχει πρόβλημα με τα Ελληνικά, ενώ η εγγύηση είναι κανονικά από τη Ελληνική αντιπροσωπεία.

Τώρα έχω άλλη απορία. Τι κάρτα μνήμης να βάλω? Class 4 ή Class 6? Από ότι λένε δεν επηρεάζει άμεσα την λειτουργία του κινητού, αλλά μόνο όταν κάνεις transfer από το κινητό στο PC και το ανάποδο. Τι λέτε?

riddle3
29-11-10, 12:24
Την επηρεάζει εάν ποτέ θελήσεις να rootάρεις και να βάλεις a2sdext, δηλαδή τις εφαρμογές σου σε ένα ext2/3/4 partition στην sd card. The bigger the better σε αυτή την περίπτωση.

psolord
29-11-10, 13:10
Κατάλαβα, ευχαριστώ!:oneup:

Class 6 είναι καλά λες? Το 6 σημαίνει ότι έχει minimum 6MB/sec throughput. Πιστεύω είναι αρκετό, ε? Δεν είναι και πολύ μεγάλες η εφαρμογές του Android από όσο ξέρω, ε?

riddle3
29-11-10, 13:55
Από class 4 και πάνω είσαι μια χαρά.
Οι εφαρμογές παίζουν από 30kb έως 20mb, αλλά γενικά δεν χρειάζονται τρελό throughput.

Πάντως υπάρχουν και οι extreme τύποι με class10, οι οποίοι σηκώνουν το ext partition πάνω σε fat32 για περισσότερη ταχύτητα.
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=852219

psolord
29-11-10, 14:01
Μπα δεν θα κάνω τέτοια πράγματα. Κάνα emulator και κάνα βιντεάκι θα γράψω.

Ναι, class 4 θα είναι μια χαρά για χρήση. 32mbits/sec, 4MB/sec, επαρκούν μια χαρά και για τα 720P videos που υποστηρίζει, οπότε κυριλέ!

Ευχαριστώ φίλε!:)

psolord
01-12-10, 22:44
Λοιπόν το κινητάκι ήρθε και είναι μια χαρά. Έχει και Ελληνικό manual μέσα, ενώ το μενού του είναι στα Ελληνικά! Θα σας ρωτήσω πως αλλάζω γλώσσα μετά!:p

Ρε παίδες να ρωτήσω και κάτι όμως?

Πως μεταφέρω τις επαφές μου στο Samsung από LG Viewty?

Έκανα ένα backup την λίστα με τις επαφές και μου έγραψε στην κάρτα μνήμης ένα αρχείο Contacts01_12_2010_20_11.vcf. Προσπάθησα να το ανοίξω με το Samsung, φάνηκε σαν να άνοιξε, αλλά μου δείχνει την πρώτη επαφή μόνο!

Υπάρχει κάνας άλλος τρόπος?

ΥΓ Το προφανές είναι να γράψω τις επαφές από το Viewty στην κάρτα SIM και μετά να την βάλω στο Samsung, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν χωράνε! Καλά στην τελική θα κάνω copy delete copy delete κλπ, αλλά μέχρι τότε μήπως υπάρχει καμία πιο γρήγορη λύση?

........Auto merged post: psolord πρόσθεσε 46 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εντάξει το βρήκα!:worthy:

riddle3
02-12-10, 11:35
Upload to vcf στο gmail σου, sync galaxy S to gmail.

Problem solved :)

psolord
02-12-10, 12:19
Upload to vcf στο gmail σου, sync galaxy S to gmail.

Problem solved :)

Υπήρχε ένα βασικό πρόβλημα για αυτό! Το κινητό δεν έχει internet προς το παρόν!:p

Η λύση που βρήκα ήταν πιο απλή πάντως. Πήγα στις επαφές, πάτησα το κουμπάκι κάτω αριστερά με τις παύλες (δεν ξέρω πως το λένε :p) και μετά επέλεξα more. Μου έβγαλε επιλογή import/export και μου βρήκε μόνο του το αρχείο που είχα γράψει στην κάρτα. Έκανα import και διάβασε όλες τις επαφές με τη μία. Σφαίρα λέμε! 10sec για 300 επαφές. Η ίδια διαδικασία έκανε κάνα δίλεπτο στο Viewty, όταν την είχα κάνει πριν κάτι χρόνια.

Επίσης πολύ ενδιαφέρον είναι το γεγονός, ότι μερικές επαφές ήταν χαλασμένες στο Viewty. Τις έδειχνε με κινέζικα δηλαδή. Τώρα που πέρασαν στο Galaxy, είναι όλες κυριλέ!:oneup:

Δεν ξέρω αν είναι Samsung feature αυτό ή Android feature, αλλά ήταν τέλειο!

........Auto merged post: psolord πρόσθεσε 23 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

..και σε συνέχεια των παραπάνω θα ήθελα να πω τις πρώτες εντυπώσεις.

Ωραίο πακετάκι. Περιποιημένο, σφραγισμένο, όμορφα τακτοποιημένο που σου δίνει μία πρώτη εικόνα για την ποιότητα που μπορείς να περιμένεις. Btw, το κουτάκι έγραφε τιμή 545 ευρώ (το πήρα 440)!:hmm:

Πέρα από αυτά, σαν συσκευή είναι πολύ όμορφη. Ελαφριά ενώ ταυτόχρονα είναι στιβαρή! Η οθόνη σε αφήνει λίγο μακάκα! Τα μενουδάκια είναι σφαιράτα, η απόκριση άμεση και η πληκτρολόγηση χαρακτήρων πιο εύστοχη από όσο περίμενα.

Θα σταθώ σε κάποια βασικά πράγματα που μου τη χάλασαν (πιθανότατα επειδή δεν τα κατέχω ακόμα).

Θέμα Internet. Δεν έχω σύνδεση internet στο κινητό και δεν έχω wi-fi στο σπίτι. Έχω όμως Tellas ADSL, USB Bluetooth dongle και USB wi-fi dongle στον υπολογιστή. Γιατί είναι τόσο δύσκολο να έχω internet στο κινητό μέσω του υπολογιστή?

Όμορφος τρόπος Α: Θα ήθελα να συνδέσω το κινητό με το USB και να μπορώ να έχω Internet από εκεί

Όμορφος τρόπος Β. Το αυτό με το wi-fi

Όμορφος τρόπος Γ: Το αυτό μέσω Bluetooth

Θα πίστευα ότι μετά από τόσα χρόνια, θα υπήρχε μία άμεση να γίνουν όλα αυτά. Δεν λέω ότι αυτά είναι ελλείψεις του Android, αλλά γενικότερες ελλείψεις. Βρήκα ένα προγραμματάκι που λέγεται Connectify-me, το οποίο κάνει τον υπολογιστή Hotspot. Σου βγάζει ένα απλό μενουδάκι που διαλέγεις ποια σύνδεση θες να μοιράσεις και σε ποιον wireless adaptor θες να την στείλεις. Όλα καλά, αλλά δεν δούλεψε!:p

Επίσης το άλλο κουφό, που είναι τελείως κουφό όμως, είναι το θέμα με τα κατεβάσματα των .apk. Άντε και δεν έχω internet στο κινητό. Οκ κυριλέ, δεν πειράζει λέω, θα τα κατεβάσω στο desktop και τα περνάω στο κινητό! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ?

Από το android market μπορείς να δεις μόνο τις εφαρμογές. Δεν βλέπω κάπου download link.

Επίσης στο android zoom, είχε κουμπί download και χάρηκα! Πατάω και μου βγάζει επιλογές

1) USE a QR code scanner
2) Receive a direct download link in your mobile, το οποίο πάτησα και μου έστειλε όντως ένα link στο email μου, αλλά το κλίκαρα από το desktop και μου έβγαλε μία άσπρη σελίδα - δεν κατεβαίνει τίποτα
3) Manually install from the Android Market

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΡΕ!:lol:

Τέλος πάντων, βρήκα κάτι .apk δεξιά αριστερά και έπαιξα λίγο, αλλά πρέπει να οργανωθώ λιγάκι. Έχουμε εδώ στο γραφείο ένα παραπεταμένο wi-fi router modem, αλλά είναι για ISDN, οπότε θα το βουτήξω και θα προσπαθήσω να το χρησιμοποιήσω μόνο σαν wireless router με σύνδεση lan πάνω στο modem μου. Διαφορετικά θα πάω να πάρω κάνα w-fi router να τελειώνουμε!

Φυσικά όλα αυτά έχουν και την πλάκα τους. Άμα ήταν όλα spin-span μπορεί και να ξενέρωνα! Τουλάχιστον τώρα έχει και ένα challenge. Ναι είμαι λίγο μαζόχας!:p

riddle3
02-12-10, 12:27
Ακόμα δεν μπορείς να κάνεις tether την σύνδεση του pc στο κινητό. Το αντίθετο γίνεται βέβαια με usb, BT και σαν wifi hotspot αν έχεις froyo.

To market είναι αποκλειστικά online, το ίδιο και τα αντίστοιχα sites (appbrain, androidlib etc).

Χωρίς net δεν μπορείς να κάνεις τίποτα δυστυχώς, οπότε "δανείσου" αυτό το isdn wifi router και βάλτο πάνω στο υπάρχoν. Θυμήσου να κλείσεις το dhcp server στο ένα από τα 2 γιατί θα γίνει μπάχαλο ;)

psolord
02-12-10, 12:50
Α, άρα δεν είμαι εγώ ο τρελός που δεν μπορούσε να τα κατεβάσει!:p

Σημαντική πληροφορία για το DHCP, ευχαριστώ!:oneup:

psolord
03-12-10, 20:06
(Θα σας ζαλίσω λίγο αυτές τις μέρες, αλλά κάνω τα πρώτα μου android/smartphone βήματα και είμαι τελείως noob. To google βοηθάει αλλά αφήνει κενά)

Πχ, γιατί δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στην κάρτα μνήμης του Galaxy, με το data cable?

Έχω μία κάρτα 16GB. Δουλεύει μια χαρά στο card reader και στο κινητό. Δεν έχω access όμως όταν συνδέσω το κινητό στον υπολογιστή!:hmm: Μου εμφανίζονται δύο drives που λένε drive not found όταν κάνω κλικ απάνω τους!

Έκανα εγκατάσταση το Samsung KIES και μέσα από αυτό δουλεύει μια χαρά, όταν είναι σε KIES mode. Σημείωση εδώ ότι το κινητό μπορεί να δουλέψει σε 4 modes όταν συνδεθεί με τον υπολογιστή. Samsung KIES, Media Player, Mass Storage, PC Internet. Ε στο mass storage μου βγάζει το drive not found!

Επίσης μπήκα στο site της Samsung για να δω τι παίζει με το Froyo και ενώ έχουν αναλυτικές οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις με το KIES, εν τούτοις το KIES αναφέρει ότι δεν υπάρχει update! Δεν έχει βγει Froyo για το Galaxy ή συμβαίνει κάτι άλλο με το σύστημα μου?

riddle3
03-12-10, 21:49
Είχε βγει froyo update αλλά το πήραν πίσω λογω προβλημάτων, αυτή τη στιγμή οι galaxy S owners είναι στο περίμενε.

Για το usb storage mode θα έπρεπε να δουλεύει, αλλά δεν έχω galaxy να σου πω με σιγουριά. Ίσως o psyxakias μπορεί να βοηθήσει περαιτέρω.

psolord
03-12-10, 22:28
Χεχε! Ωραία πράγματα. Καλά δε βιάζομαι για Froyo. Καλά το βλέπω ότι δουλεύει!:p

Με την σύνδεση του κινητού στον υπολογιστή, κάτι δεν πάει καλά όμως!

Μου βγάζει γράμματα το Total Commander αλλά όχι ο explorer και επίσης δεν φαίνεται και σαν USB συσκευή στο Safely Remove Hardware! Στο Device manager όμως, υπάρχουν σαν συσκευές, χωρίς ερωτηματικά! wtf?:hmm:

Storrmrain
05-12-10, 01:03
Oταν συνδεσεις την συσκευη σε Mass Storage κατεβασε την task bar και πατησε το κοκκινο εικονιδιο. Πιο πριν απο τα Settings>applications>Development τικαρε το Usb Debugging. :)
Με την βλακεια που ονομαζεται Kies μπορεις να συνδεθεις απροβληματιστα?

psolord
05-12-10, 13:49
Oταν συνδεσεις την συσκευη σε Mass Storage κατεβασε την task bar και πατησε το κοκκινο εικονιδιο. Πιο πριν απο τα Settings>applications>Development τικαρε το Usb Debugging. :)
Με την βλακεια που ονομαζεται Kies μπορεις να συνδεθεις απροβληματιστα?

Καλά άσε φίλε. Δεν κάνω για Android λέμε!:lol:

Να 'σαι καλά ευχαριστώ.:respekt:

Βασικά η λύση ήταν πιο απλή από αυτή που πρότεινες. Κατ' αρχήν δεν χρειάζεται το debugging. Αυτό είναι που βγάζει το κόκκινο εικονίδιο btw. Χωρίς debugging, εμφανίζεται το μενού επιλογής λειτουργίας, και απλά πάταγα το mass storage.

ΝΟΜΙΖΑ λοιπόν, ότι το να πατήσεις απλώς το mass storage, θα ήταν αρκετό. Όπως πολύ σωστά είπες όμως, δεν παρατήρησα/ήξερα ότι έπρεπε να κάνω κάτι στην notification bar. Έτσι λοιπόν πρέπει να πας και να πατήσεις πάνω στο Notification και να επιλέξεις mount!:worthy: Ήμαρτον!:rofl:

Πάντως είχα βρει και μία εναλλακτική. Έτρεχα swiftp και σήκωνα ftp server και έτσι είχα πρόσβαση από τον υπολογιστή στο κινητό και μάλιστα σε directories που δεν φαίνονται άμεσα. Αυτό μπορεί να φανεί χρήσιμο στο μέλλον!:twisted:

Από ότι έμαθα υπάρχει και ο ES file explorer που κάνει τα δικά του μαγικά! Τρελό το Android!:oneup:

Storrmrain
05-12-10, 14:07
Παντως αν θελεις να συνδεεσαι ασυρματα δοκιμασε και το WiFi Explorer, ειναι πολυ καλο imo.
Εγω το Debugging το εχω παντα τικαρισμενο διοτι μια βλακεια να γινει (κυριως αν αρχισεις τα mods) μπορεις μεσω adb να αναστρεψεις καποιες διαδικασιες. Εμενα προσωπικα με εχει σωσει απο πολλα πιθανα φλασαρισματα.
:)

psolord
06-12-10, 17:34
Παντως αν θελεις να συνδεεσαι ασυρματα δοκιμασε και το WiFi Explorer, ειναι πολυ καλο imo.
Εγω το Debugging το εχω παντα τικαρισμενο διοτι μια βλακεια να γινει (κυριως αν αρχισεις τα mods) μπορεις μεσω adb να αναστρεψεις καποιες διαδικασιες. Εμενα προσωπικα με εχει σωσει απο πολλα πιθανα φλασαρισματα.
:)

Ευχαριστώ φίλε μου, με βοήθησες πολύ (και ο Riddle)! :oneup:

Δεν νομίζω να κάνω κάτι πολύ εξειδικευμένο τώρα κοντά πάντως. Τα βασικά από αυτά που ήθελα τα βρήκα ήδη, οπότε κυριλέ.:)

KLG
08-12-10, 15:10
Δεν ανοιγω καινουριο νημα αν και θα επρεπε γιατί αν και κάτοχος Samsung Galaxy S (EU) είμαι σε Σκανδιναβική χωρα, αρα είμαι σε 2.2 :p :p

Διαβαζοντας όλα τα νηματα περι privacy settings με επιασε πανικός.

Οτι app παω να βαλω απο το Samsung Apps μου βγαζει ενα σωρο warnings για access στα παντα.. ακόμα και sms... και εννοω βασικες εφαρμογες eye candy οπως το accuweather

Storrmrain
08-12-10, 19:06
Δεν ανοιγω καινουριο νημα αν και θα επρεπε γιατί αν και κάτοχος Samsung Galaxy S (EU) είμαι σε Σκανδιναβική χωρα, αρα είμαι σε 2.2 :p :p

Διαβαζοντας όλα τα νηματα περι privacy settings με επιασε πανικός.

Οτι app παω να βαλω απο το Samsung Apps μου βγαζει ενα σωρο warnings για access στα παντα.. ακόμα και sms... και εννοω βασικες εφαρμογες eye candy οπως το accuweather

To accuweather ζητα τετοια αδεια?

KLG
08-12-10, 19:26
To accuweather ζητα τετοια αδεια?

Το Accuweather Clock ζητάει:

-personal info
-services that may cost me money
-your messages
-your location
-network communication
-your accounts
-storage
-phone calls
-hardware controls
-system tools...

Βασικά δεν υπάρχει κάτι στο οποιο να μην ζητάει πρόσβαση... Ειναι και 9.26 ΜΒ...αλλά ειναι eye candy :p

Storrmrain
08-12-10, 20:12
Δεν καταλαβαινω γιατι να ζηταει μηνυματα. Εκτος αν εχει καπου μεσα καποια επιλογη για να στελνεις τον καιρο με email ή sms σε στυλ share πχ.

Γενικα οντως οι εφαρμογες ζητανε αδειες που στην αρχη φαινονται περιεργες. Πχ υποθετω πως το phone calls εχει να κανει (στην συγκεκριμενη εφαρμογη) για να καταλαβαινει αν μιλας την στιγμη που προσπαθει να κανει update και να το παρακαμψει...

Ειδικα με μια τοσο γνωστη εφαρμογη δεν θεωρω πως υπαρχει προβλημα με τα permissions. Αν επροκειτο για μια "ασχετη" αμφιβολου ποιοτητας και περιεχομενου ισως να υπηρχε.
Δες και εδω (εξηγει καπως τι κανει το καθε permission και που μπορει να χρειαζεται :)) http://www.brighthub.com/mobile/google-android/articles/91280.aspx

Edit: Επειδη ειδα πως ρωτησες στο how to της Cyanogen, να σου πω εδω (για να μην γινει hijacked το εκει thread :)) πως μπορεις να αφαιρεσεις καποιες μαμισιες εφαρμογες ανεξαρτητως rom. Φυσικα θα πρεπει να εισαι rooted.
Κανω paste το μηνυμα που ειχα ποσταρει παλιοτερα στο myphone, ολο και καποιος θα το χρειαζεται :)


Λοιπον ακολουθω αυτην την λιστα απο τους xda καθε φορα που αλλαζω Rom, επισημη ή μη. Αφαιρω ο,τι θελω με το TIitanium. ΜΗΝ πειραξετε το TouchWiz, εχουν αναφερθει προβληματα. Οπως και για το Social Hub. Εκτος απο το memo εχω αφαιρεσει σχεδον τα παντα. To my Files καλο ειναι να μην το βγαλετε αν χρησιμοποιειτε το stock alarm γιατι μετα δεν θα μπορειτε να διαλεξετε δικο σας ηχο (ή αν μπορειτε θα γινεται με τροπο που δεν ξερω )

Aldiko eBook -> aldiko-standard-1.2.6.1....apk
Allshare -> Dlna
BuddiesNow -> Buddiesnow.apk
Clock -> clockpackage.apk
bookstore - bookstore.apk
Daily Briefing -> Infoalarm.apk
Layer -> Layer-samsung.apk
Memo -> Memo.apk
Mini Diary -> MiniDiary.apk
Myfiles -> Myfiles.apk
Messages -> MMS.apk
Navigation -> Navigation.apk
uTalk -> clientUTalk-03062010.apk
VoiceRecorder-> VoiceRecorder.apk
VoceDialer-> VoiceDialer.apk
Writeandgo -> Writeandgo.apk


LiveWallpapers:
LiveWallpapers.apk
LiveWallpaperpicker.apk
MagicSmokeWallpapers.apk
TATLivewallpapersAurora.apk
TATLivewallpapersBlueSea.apk
TATLivewallpapersDandelion.apk
TATLivewallpapersOceanwave.apk
VisualizationWallpapers.apk

pre installed Tw Wallpapers:
TwWallpaperChoos.apk

TouchwizWidgets:
Days.apk
Dualclock.apk
SamsungWidget_stockclock.apk
SamsungWidget_Feedandupdate.apk
SamsungWidget_Calenderclock.apk
SamsungWidget_Weatherclock.apk

Η λιστα ειναι της 2.1, αλλα ειναι οι ιδιες εφαρμογες στην 2.2 συν καποια live wallpapers τα οποια βγαινουν κι αυτα. Εγω δεν θα επιχειρουσα να βγαλω αλλες, αν θελει κανεις να το ρισκαρει το κανει at his own risk. Καλο ειναι να κρατησετε και κανενα backup με το titanium γιατι μετα μπορει να αλλαξετε γνωμη.

psolord
24-12-10, 14:23
Από ότι ακούω, εμφανίζεται δειλά δειλά, Froyo για τα Galaxy S της χώρας.

Προσπαθώ όμως να κάνω το ρημάδι το KIES να δουλέψει και δεν δουλεύει.

Στον υπολογιστή του σπιτιού, μου βγάζει ένα USB error μόλις ξεκινήσω το KIES βγάζει μερικά error παράθυρα, τα οποία τα κλείνω με ΟΚ και μετά συνδέω το κινητό, αλλά τα windows πάντα βγάζουν driver installation fail.

Δοκίμασα να καθαρίσω τα long extensions με ένα utility που βρήκα και όντως υπήρχαν δύο τέτοια στην εξωτερική SD, αλλά και πάλι δεν συνδέετε. Στο υπολογιστή της δουλειάς τώρα, το KIES δεν εμφανίζει κανένα error message αλλά και πάλι μου βγάζει driver installation error.

Εννοείται ότι επιλέγω λειτουργία σε KIES από το μενού του τηλεφώνου.

Στο σπίτι έχω Win 7 X64 και στη δουλειά Win 7 X32.

Καμιά ιδέα?

ΥΓ. Ήταν ανάγκη να πρέπει να μπαίνει το KIES στη μέση? Δηλαδή ΠΟΥ θα ήταν το πρόβλημα αν γινόταν απ'ευθείας με wifi/3g? Δεν τις καταλαβαίνω αυτές τις επιλογές των εταιρειών. Δηλαδή για ποιο λόγο να εισάγεις άλλον ένα παράγοντα στην διαδικασία της αναβάθμισης, που πιθανόν να φέρει προβλήματα? Βλέπω στο Google ότι υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ προβλήματα με το ΚΙΕΣ! Άχρηστοι!:down:

........Auto merged post: psolord πρόσθεσε 59 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπόν από τις εκατοντάδες λύσεις που υπάρχουν, μου δούλεψε μία. Format στη εσωτερική SD. Έκανα copy όλα τα αρχεία/folders στον υπολογιστή αφού έκανα πρώτα mass storage σύνδεση, και μετά unmount και remove την external και format την Internal.

Κατόπιν τούτου συνδέθηκε κανονικά!

Τώρα κατεβάζει ένα update που βρήκε. Για να δούμε...!

ΥΓ 100 ώρες να κατέβει το update. Ωραίους servers έχουνε βλέπω!

........Auto merged post: psolord πρόσθεσε 17 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πόση ώρα πρέπει να περάσει από την ώρα που κάνει reboot το τηλέφωνο για να έρθει σε κατάσταση λειτουργίας?

Μετά το update έκανε reboot, μου έβγαλε το σήμα της Samsung και τώρα έχει κολλήσει στο animated S και με κοιτάει εδώ και πέντε-δέκα λεπτά! :S

........Auto merged post: psolord πρόσθεσε 13 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εντάξει bootαρε!:p

Μόνο που μου έχουν χαθεί όλα τα shortcuts από την επιφάνεια εργασίας και μου έχει βάλει τις εφαρμογές με αλφαβητική σειρά! Αυτό έγινε επειδή έκανα format την internal sd card ή επειδή έβαλα νέο λειτουργικό?

Άμα επαναφέρω τα αρχεία που έκανα backup, η διαμόρφωση των επιφανειών και των applications θα είναι όπως πριν?

Επίσης που πήγε η ρύθμιση για το πως θα δουλεύει η σύνδεση με το USB? Δεν με ρωτάει πια σαν τι θέλω να δουλεύει το τηλέφωνο όταν συνδεθεί η USB και δεν βλέπω πλέον επιλογές για USB στα settings! :S

Storrmrain
25-12-10, 01:56
To oτι χαθηκαν τα shortcuts εχει να κανει με την αναβαθμιση. Οπως επισης και η αλφαβητικη κατανομη των εφαρμογων.
Αν επαναφερεις τα αρχεια δεν θα δεις αλλαγη στα παραπανω.

Αν θελεις μια συμβουλη, κρατησε ενα backup των εφαρμογων με το Mybackup Pro οντας rooted, κανε ενα hard reset και κανε restore. Ή μαλλον δοκιμασε την ετσι και αν δεις προβληματα κανε το παραπανω.

Τελος δεν χρειαζοταν να κανεις φορματ στην καρτα, αρκουσε να ψαξεις για αρχεια με ονομα ανω των 16 χαρακτηρων. Αυτα σου δημιουργουσαν το προβλημα...

psolord
25-12-10, 14:53
To oτι χαθηκαν τα shortcuts εχει να κανει με την αναβαθμιση. Οπως επισης και η αλφαβητικη κατανομη των εφαρμογων.
Αν επαναφερεις τα αρχεια δεν θα δεις αλλαγη στα παραπανω.

Αν θελεις μια συμβουλη, κρατησε ενα backup των εφαρμογων με το Mybackup Pro οντας rooted, κανε ενα hard reset και κανε restore. Ή μαλλον δοκιμασε την ετσι και αν δεις προβληματα κανε το παραπανω.

Τελος δεν χρειαζοταν να κανεις φορματ στην καρτα, αρκουσε να ψαξεις για αρχεια με ονομα ανω των 16 χαρακτηρων. Αυτα σου δημιουργουσαν το προβλημα...

Βασικά, οπώς είπα παραπάνω, τα βρήκα τα αρχεία που δημιουργούσαν το πρόβλημα, με ένα utility, τα έσβησα, αλλά και πάλι τα ίδια.:(

Δεν πειράζει όμως, με την αντιγραφή των αρχείων της internal SD στο δίσκο και μετά πάλι πίσω, είναι όλα καλά (από θέμα λειτουργίας των εφαρμογών).

Τα shortcuts και η σειρά των εφαρμογών όντως δεν σώθηκε τελικά, αλλά δεν πειράζει. Ξανα έβγαλα τα shortcuts που ήθελα και τελείωσε η υπόθεση!

Ωραίο το 2.2! Αναρωτιέμαι αν θα συνεχίσει να κολλάει το ξυπνητήρι τώρα ή αν το έφτιαξαν!:p

psolord
29-12-10, 12:57
Λοιπόν, τελικά διορθώθηκαν μπόλικα πραγματάκια με την 2.2.

Όπως είπα, είχα ένα θέμα με το ξυπνητήρι, εάν είχα συνδέσει νωρίτερα το κινητό με τον υπολογιστή, το ξυπνητήρι δεν βάραγε ακόμα και μετά την αποσύνδεση του. Τώρα δουλεύει απρόσκοπτα.

Επίσης δεν ξέρω γιατί, αλλά τώρα έχω και Ελληνικό πληκτρολόγιο. Το κινητό το έχω μόνιμα γυρισμένο στα Αγγλικά, γιατί τα Ελληνικά μενού κλπ μου τη σπάνε. Έτσι μπορούσα να γράφω μόνο Αγγλικά στα μηνύματα κλπ. Μετά την αναβάθμιση σε 2.2, μου έβγαλε ένα mini tutorial και που έδειχνε ότι άμα κάνω slide στο space του Virtual Keyboard, αλλάζει σε Ελληνικά! Πολύ καλό για να αποφεύγεις Greeklish σε ανθρώπους που δεν τα καταλαβαίνουν και πολύ καλά!

Επίσης τώρα συνδέεται και το Skype! Πριν έκανε infinite login και από ότι έχω διαβάσει, ήταν κοινό πρόβλημα για τους Galaxy S users.

Δυστυχώς, το Rockplayer (market version) συνεχίζει να μην εγκαθίσταται όπως και πριν. Τώρα όμως μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι properly signed ή κάτι τέτοιο. Ενημέρωσα τον κατασκευαστή με τον οποίο μιλάμε εδώ και δυο βδομάδες για αυτό το πρόβλημα.

Άλλο πρόβλημα, είναι ότι είχα έναν task manager στην επιφάνεια εργασίας, ο οποίος τώρα χάθηκε. Το βρήκα κάπου στα applications και τον έχω φέρει μπροστά, αλλά δεν είναι το ίδιο. Δηλαδή μάλλον πριν είχα το Widget του, ενώ τώρα έχω μόνο το Launcher του. Έτσι έβαλα τον ES task manager και τελείωσα! :p

riddle3
29-12-10, 14:55
Δεν χρειάζεσαι task manager στο android. Κάνε το uninstall και μείνε ήσυχος.

psolord
29-12-10, 14:58
Δεν χρειάζεσαι task manager στο android. Κάνε το uninstall και μείνε ήσυχος.

Αυτό μου λέει και ένας Linuxας φίλος μου. "Άσε τις εφαρμογές ήσυχες. Το λειτουργικό ξέρει πότε να τις κλείσει"!:p Αλλά είμαι παιδί Windows βλέπεις!:p:p

Πάντως η αλήθεια είναι, ότι κάνα δυο εφαρμογές, μου κοκκίνιζαν τον Task Manager και μου έλεγαν ότι "battery used from running apps" ενώ δεν τις είχα βάλει να κάνουν κάτι ιδιαίτερο. Έτσι από τότε τα σκοτώνω όλα μόλις τελειώσω τη δουλειά μου.

Σε αυτό βοηθάει το Widget του ES, γιατί μόλις το tapάρεις, κάνει kill τα πάντα!:twisted:

givros
28-01-11, 01:45
Αν μπορειτε να με βοηθησετε!!!
οταν συνδεω το usb δεν μου εμφανιζει το μενου επιλογων kies,usb,internet κτλ εχει κανεις καμμια ιδεα τι συμβαινει?

Storrmrain
28-01-11, 02:15
Μαλλον εβαλες μια απο τις επιλογες ως default.
Settings>Wireless And Network>Usb και αλλαξε το απο κει.
Το παραπανω path ειναι για 2.2.1, σε παλιοτερες εκδοσεις νομιζω ειναι στο about phone..

Georgevtr
28-01-11, 02:30
Επίσης για να δουλέψει αυτό το πανάθλιο πρόγραμμα που λέγετε Kies χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένο-τικαρισμένο το εντοπισμός σφαλμάτων usb.

Ρυθμίσεις-εφαρμογές-ανάπτυξη- και τικ στο εντοπισμός σφαλμάτων usb.

Storrmrain
28-01-11, 02:33
Το οποιο παναθλιο οντως Kies θελει να εχεις ως launcher τον touchwiz οταν το συνδεεις και μονο αυτον.
Απορω παντως πως γινεται καποιος να πληρωθηκε για να φτιαξει αυτο το προγραμμα και να εγκριθηκε το προγραμμα τελικα ως σουιτα για την ναυαρχιδα της samsung. Go figure :p

Georgevtr
28-01-11, 02:35
Καλά δέν έχεις άδικο στους προβληματισμούς σου,αλλά άκουσα ότι θα το καταργήσουν και φυσικά θα αντικατασταθεί.

givros
29-01-11, 03:05
Οχι η επιλογη ειναι να γινεται παντα ερωτηση.Επισης δοκιμασα και την επιλογη "Εντοπισμος Σφαλματων" αλλα τιποτα ουτε καν το κοκκινο τριγωνο στις ειδοποιησεις δεν εμφανιζεται

DVader
19-03-11, 23:14
Καλησπέρα παιδιά .... Μόλις σήμερα πήρα το Galaxy Mini με Android ... και έχω απορίες ...όπως καταλαβαίνετε...όποτε κατευθείαν στο ψητό ...

Πρέπει να βάλω πάνω Antivirus ? λόγω ότι είναι smartphone..?
Μου είπαν από την Cosmote ότι υπάρχει κάποια εφαρμογή της Google στο Android Market που έχει χάρτες κανονικούς χωρίς Assisted GPS ...που μπαίνει στο Internet ...κινητό ...Ισχύει ..?

psolord
21-03-11, 15:21
Για Antivirus θα έλεγα να το αποφύγεις. Στην αρχή που είχα πάρει το Galaxy S, είχα βάλει ένα κάρο apps, τα οποία ήταν από όχι και τόσο φερέγγυες πηγές και είχα αγχωθεί να σου πω. Τελικά όλα καλά, δεν υπήρχε θέμα.

Η τακτική που ακολούθησα για να μου φύγει το άγχος, είναι να βάλω δύο antivirus και να σκανάρω τα πάντα και αφού ήταν καθαρό το κινητό, τα απεγκατέστησα και έκτοτε παίζω μόνο με market.

Σε γενικές γραμμές, τα apps που βάζεις σου λένε τι δικαιώματα αιτούνται από το σύστημα οπότε άμα δεις τίποτα περίεργο, απλά το κόβεις και τελειώνει η υπόθεση.

Όσο για την εφαρμογή του Google, μάλλον θα εννοούσαν το google maps, αλλά χωρίς AGPS ενεργοποιημένο, πως θα σου λέει που είσαι?

DVader
21-03-11, 16:33
Για Antivirus θα έλεγα να το αποφύγεις. Στην αρχή που είχα πάρει το Galaxy S, είχα βάλει ένα κάρο apps, τα οποία ήταν από όχι και τόσο φερέγγυες πηγές και είχα αγχωθεί να σου πω. Τελικά όλα καλά, δεν υπήρχε θέμα.

Η τακτική που ακολούθησα για να μου φύγει το άγχος, είναι να βάλω δύο antivirus και να σκανάρω τα πάντα και αφού ήταν καθαρό το κινητό, τα απεγκατέστησα και έκτοτε παίζω μόνο με market.

Σε γενικές γραμμές, τα apps που βάζεις σου λένε τι δικαιώματα αιτούνται από το σύστημα οπότε άμα δεις τίποτα περίεργο, απλά το κόβεις και τελειώνει η υπόθεση.

Όσο για την εφαρμογή του Google, μάλλον θα εννοούσαν το google maps, αλλά χωρίς AGPS ενεργοποιημένο, πως θα σου λέει που είσαι?

Οταν δηλαδή λές τι δικαιώματα απαιτούνται για κάντο ποιό ελληνικά... Ξέρω από Λινουξ και ξέρω ότι το Android είναι λινουξ στην ουσία αλλά δεν το πιάνω αυτό ..

Οχι μου μίλησαν για ξεχωριστή εφαρμογή της google που δεν χρειάζεται internet...

psolord
01-04-11, 11:58
Οταν δηλαδή λές τι δικαιώματα απαιτούνται για κάντο ποιό ελληνικά... Ξέρω από Λινουξ και ξέρω ότι το Android είναι λινουξ στην ουσία αλλά δεν το πιάνω αυτό ..

Οχι μου μίλησαν για ξεχωριστή εφαρμογή της google που δεν χρειάζεται internet...

Ουπς σόρυ αλλά είχα να έρθω καιρό σε αυτά τα λημέρια!:oops:

Λοιπόν κάθε φορά που προσπαθείς να εγκαταστήσεις ένα .apk (πακέτο εφαρμογής) σου βγαίνει μία λίστα με το τι δικαιώματα χρήσης έχει αυτή η εφαρμογή στο κινητό σου!

Μπορεί ας πούμε να σου πει access στην memory card που είναι αρκετά κοινό ή monitor των κλήσεων κλπ. Μερικές φορές σου τονίζει ότι ζητάει πρόσβαση σε υπηρεσίες που σε χρεώνουν (πχ SMS, MMS) κλπ.

Το καλό είναι ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κάτι για το οποίο δεν του έχεις επιτρέψει. Το Android Security είναι πολύ αυστηρό σε αυτό. Δηλαδή δεν μπορεί να σου πει στα μουλωχτά ότι έγω μόνο την κάρτα SD θα κοιτάω και να παίρνει τηλέφωνα στον Άρη!:p

........Auto merged post: psolord πρόσθεσε 2 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να ρωτήσω και εγώ κάτι Generic, απαξάπαντες.

Όταν βγει το Android 2.3 για το Galaxy S, θα συνεχίσει να έχει lag? Από ότι ξέρω το lag δημιουργείται από το file system και άρα μάλλον δεν θα γίνει κάποια αλλαγή σε αυτό, σωστά?

DVader
01-04-11, 12:05
Άρα λοιπόν ούτε Antivirus χρειάζεται λογικά ούτε κάτι άλλο αφού τίποτα δεν μπορεί να μπει στα μουλωχτά ...Σωστά..?

psolord
01-04-11, 12:43
Άρα λοιπόν ούτε Antivirus χρειάζεται λογικά ούτε κάτι άλλο αφού τίποτα δεν μπορεί να μπει στα μουλωχτά ...Σωστά..?

Ε ναι. Άμα δεν του πεις εσύ μπες και όργωσε το σύμπαν, δεν μπορεί να μπει. Θεωρητικά τουλάχιστον!:twisted:

ownagE_
01-04-11, 21:08
Να ρωτήσω και εγώ κάτι Generic, απαξάπαντες.

Όταν βγει το Android 2.3 για το Galaxy S, θα συνεχίσει να έχει lag? Από ότι ξέρω το lag δημιουργείται από το file system και άρα μάλλον δεν θα γίνει κάποια αλλαγή σε αυτό, σωστά?

Ναι το lag προέρχεται από το RFS της Samsung, αλλά στα τελευταία builds (JPU και μετά) λένε πώς έχει βελτιωθεί πολύ η κατάσταση, αφού έχουν περάσει καινούριο driver για το RFS.

Οπότε σίγουρα τα πράγματα θα είναι καλύτερα.

Φυσικά αν ζητάς την απόλυτη ταχύτητα πας σε ext2 ή ext4, custom kernel/ROM και τα λοιπά.. :up:

psolord
01-04-11, 23:04
Ναι το lag προέρχεται από το RFS της Samsung, αλλά στα τελευταία builds (JPU και μετά) λένε πώς έχει βελτιωθεί πολύ η κατάσταση, αφού έχουν περάσει καινούριο driver για το RFS.

Οπότε σίγουρα τα πράγματα θα είναι καλύτερα.

Φυσικά αν ζητάς την απόλυτη ταχύτητα πας σε ext2 ή ext4, custom kernel/ROM και τα λοιπά.. :up:

Α ωραία! Ευχάριστο αυτό!:oneup:

Θέλω απλά μία βελτίωση. Δεν ψάχνω το απόλυτο...νομίζω!:p

Οπότε θα περιμένω την 2.3 και αν δεν με καλύψει, το σπάω και παίρνω άλλο!:lol:

(έχουμε καμιά ιδέα πότε θα βγει η 2.3 για την χώρα μας?:rolleyes:)

ownagE_
01-04-11, 23:26
Α ωραία! Ευχάριστο αυτό!:oneup:

Θέλω απλά μία βελτίωση. Δεν ψάχνω το απόλυτο...νομίζω!:p

Οπότε θα περιμένω την 2.3 και αν δεν με καλύψει, το σπάω και παίρνω άλλο!:lol:

(έχουμε καμιά ιδέα πότε θα βγει η 2.3 για την χώρα μας?:rolleyes:)

Ε κάτσε να βγεί έξω πρώτα (σε κανά μήνα).. :p
Θ'αργήσει λογικά.

Απορώ πάντως πως αντέχεις με την ελληνική 2.2.
Είναι απαίσια.. :evil:

psolord
01-04-11, 23:47
Ε κάτσε να βγεί έξω πρώτα (σε κανά μήνα).. :p
Θ'αργήσει λογικά.

Απορώ πάντως πως αντέχεις με την ελληνική 2.2.
Είναι απαίσια.. :evil:

Δεν αντέχω φίλε! Μα το Θεό έχουν έρθει ώρες που κόντεψα να το τινάξω στον τοίχο! Σκέφτομαι το 450άρι που θα πάει χαμένο!:twisted:

Από την άλλη, άμα αρχίσω να ψάχνομαι με custom roms κλπ, το κάψαμε το θέμα!:p

ownagE_
01-04-11, 23:50
Από την άλλη, άμα αρχίσω να ψάχνομαι με custom roms κλπ, το κάψαμε το θέμα!:p

Join the dark side! :twisted:
Πραγματικά αξίζει, αλλά.. it's up to you. :p

Storrmrain
02-04-11, 00:31
Oντως αξιζει. Βασικα στις 2.2.1 εκδοσεις (ακομα και official), το lag εχει πραγματικα εξαλειφθει. Για μενα ετσι θα επρεπε να ηταν η συσκευη out of the box.
Απο κει και περα, το μονο drawback ειναι η εγγυηση. Αλλα εινα αναστρεψιμη διαδικασια, οποτε...
Βασικα ποτε δεν προτεινα σε καποιον να πειραξει την συσκευη του με unofficial roms κλπ. Αλλα ειδικα στο Galaxy και ειδικα με την 2.2.1 απλως πρεπει. Και η 2.3 ειναι το ιδιο γρηγορη (αν και περιμενω να βγαλει o Doc την δικη του οταν βγουν και οι Kernels). :)

ownagE_
02-04-11, 01:35
Και η 2.3 ειναι το ιδιο γρηγορη (αν και περιμενω να βγαλει o Doc την δικη του οταν βγουν και οι Kernels). :)

http://romkitchen.org/beta/ ? :p

Storrmrain
03-04-11, 19:51
http://romkitchen.org/beta/ ? :p

Σωστος! Αλλα δεν πολυεμπιστευομαι τις beta καταστασεις. Θα μου πεις, ολα τα υπολοιπα τι ειναι? :whistle:
Παντως δεν με βλεπω να κρατιεμαι και θα δοκιμασω αυτην του Juwe που (εμπεριστατομενα) υποστηριζει (τουλαχιστον ενα) theme :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.