PDA

Επιστροφή στο Forum : USR9108 και Win7 printing problem



Σελίδες : [1] 2

Smith
26-11-10, 19:48
Καλησπέρα,
Έχω το USR9108 εδώ και πολλά χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Έχω επίσης 5 Υπολογιστές με Windows XP τα οποία τυπώνουν άψογα.
(3 μέσω ethernet και 2 μέσω Wifi)

Έβαλα πρόσφατα στο νέο μου laptop Windows 7 και δεν έχω καταφέρει ακόμη να το κάνω να τυπώσει.

- Δοκίμασα να δηλώσω τον εκτυπωτή σαν local φτιάχνοντας μία νέα πόρτα http://192.168.1.1:1631/printers/HP3650
- Δοκίμασα επίσης να δηλώσω τον εκτυπωτή σαν shared στην παραπάνω πόρτα.
- Δοκίμασα επίσης να δηλώσω τον εκτυπωτή σαν internet printer.

Ότι κι αν κάνω, η εκτύπωση δε φεύγει ποτέ από το laptop να πάει στο router.
Μένει κολλημένη εκεί...
Ο εκτυπωτής μου είναι ο HP Deskjet 3650.

Έχει παρακαλώ κανείς να μου δώσει καμία συμβουλή?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

sdikr
26-11-10, 23:34
μάλλον το πρόβλημα σου είναι οτι ο 3650 δεν υποστηρίζεται στα 7

Δοκίμασε πρώτα να τον βάλεις τοπικά ώστε να περάσει τους οδηγούς και μετά αλλάζεις την πόρτα

Smith
26-11-10, 23:39
Έχει ήδη περάσει τους οδηγούς αλλά δεν πάει η εκτύπωση... :(

Οταν κατά την εγκατάσταση του είπα να ψάξει στο internet για drivers βρήκε ακριβώς το μοντέλο
το οποίο και επέλεξα...

Smith
27-11-10, 13:35
Για να είμαι απόλυτα σίγουρος για τη συμβατότητα,
έβαλα τον εκτυπωτή τοπικά στη USB και τυπώνει κανονικά.

Αλλαξα στη συνέχεια απλά την πόρτα του (ήδη δηλωμένου) εκτυπωτή σε
http://192.168.1.1:1631/printers/HP3650 και δεν τυπώνει.
Οι εκτυπώσεις μένουν στην ουρά του laptop.

ptoma
27-11-10, 14:03
Τα 7 έχουν firewall, δες αν έχει μπλοκαρισμένη την θύρα 1631.

ρίξε μια ματια εδώ:

http://www.usr.com/support/doc-popup-template.asp?url=9108a/9108a-files/printer_ts_vista/index.htm&loc=grec

είναι για vista αλλά τα ίδια ισχύουν και για τα 7

Smith
27-11-10, 15:23
Ωπα...! Καλή ιδέα...

Τσεκάρω άμεσα...
Thanks φίλε μου...

........Auto merged post: Smith πρόσθεσε 77 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δυστυχώς πάλι τίποτε... :sorry:

Απενεργοποίησα εντελώς και το firewall των windows και το Comodo που χρησιμοποιώ,
αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο... Η εκτύπωση μένει στην ουρά.

Παρατήρησα όμως το εξής:
Μόλις δίνω την εκτύπωση από το λάπτοπ,
αναβοσβήνει για πολύ λίγο το φωτάκι του printer πάνω στο router.
(Δεν ξέρω αν σημαίνει τίποτε αυτό)

sdikr
27-11-10, 15:34
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να δοκιμάσεις με άλλον οδηγό για τον εκτυπωτή, πχ κάτι παρόμοιο με

Smith
27-11-10, 16:12
Πιστεύω οτι δεν πρέπει να είναι κάτι στον οδηγό,
γιατί όταν βάζω τον εκτυπωτή τοπικά τυπώνει κανονικά.

Κάποια ρύθμιση στα Windows 7 πρέπει να είναι...

ptoma
28-11-10, 14:38
Η απενεργοποίηση του firewall των windows ευτυχώς ή δυστυχώς δεν ανοίγει όλες τις θύρες όπως θα έπρεπε να κάνει μια τέτοια ρύθμιση (το ίδιο έχουν και άλλα firewall), καλύτερα κάνε προώθηση την θύρα 1631 στην IP του router με το firewall να λειτουργεί.

Υποθέτω ότι διάβασες και το link που σου έδωσα, και δεν απέδωσαν όσα λέει.

βασικά η ύπαρξη 2 firewall που λειτουργούν ταυτόχρονα δεν αυξάνει την ασφάλεια αλλά αυξάνει τα πιθανά προβλήματα διακίνησης των δεδομένων από και προς τον υπολογιστή σου, θα σου πρότεινα να επιλέξεις ένα από τα δύο (όποιο σε βολεύει) και να κλείσεις εντελώς το άλλο (το comodo απεγκατάσταση και των windοws απενεργοποίηση από τις υπηρεσίες), και μετά να δεις αν κόβεται η πόρτα.

Smith
11-12-10, 15:59
Παιδιά υπάρχει κανείς που να έχει 9108 και windows 7
για να μας δώσει τίποτε οδηγίες πως τα κατάφερε και τυπώνει?

yyy
11-12-10, 23:17
Εγώ έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα με USR9107. Έβαλα ένα Samsung Laser στον print server. Έχω 2 PC. Ένα με Vista και ένα με 7. Έκανα ακριβώς τα ίδια πράγματα και στα δύο. Τα Vista τυπώνουν κανονικά, τα 7 τίποτα!! Έκανα όλα τα παραπάνω, κανένα αποτέλεσμα. Το έγγραφο μπαίνει στην ουρά, αλλά ούτε το λαμπάκι αναβοσβήνει στον printer ούτε τίποτα. Ο εκτυπωτής είναι συμβατός με 7...

Smith
11-12-10, 23:44
Ακριβώς αυτό μου κάνει κι εμένα...
:hmm:

ptoma
13-12-10, 10:54
Καλημέρα

Μου ήρθε μια αναλαμπή και είπα να την "ρίξω" μπας και δουλέψει. Δοκίμασε να συνδέσεις τον εκτυπωτή με net use η εντολή είναι:

net use lpt2 http://192.168.1.1:1631/printers/HP3650

μετά θα πας στον οδηγό του εκτυπωτή και θα δηλώσεις ως θύρα εκτύπωσης την lpt2.

αν δεν δουλέψει έτσι δοκίμασε αντί για http://192.168.1.1:1631/printers/HP3650 στην διαδρομή, να δώσεις μόνο \\192.168.1.1:1631/printers/HP3650

Θα με βοηθούσε να σκεφτώ ίσως και κάτι άλλο αν μας έγραφες εδώ τα μυνήματα λάθους που θα σου βγάλει (αν σου βγάλει) η net use.

την εντολή την δίνεις από κονσόλα διαχείρησης (τιμής ένεκεν το λεγόμενο dos παράθυρο) ή cmd...

Smith
13-12-10, 14:09
Και στις δύο περιπτώσεις, η net use μου δίνει το ίδιο μύνημα:

System error 66 has occured.
The network resource type is not correct.

yyy
13-12-10, 17:20
Ευχαριστώ, αλλά:


net use lpt2 http://192.168.1.1:1631/printers/HP3650

"System error 66 has occurred.
The network resource type is not correct."


αν δεν δουλέψει έτσι δοκίμασε αντί για http://192.168.1.1:1631/printers/HP3650 στην διαδρομή, να δώσεις μόνο \\192.168.1.1:1631/printers/HP3650

"You need to specify a valid network printer name."

........Auto merged post: yyy πρόσθεσε 2 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η έκδοση των windows 7; Είναι starter. Μήπως δεν υποστηρίζει print server; Στα Windows Vista Home, σε άλλο PC, δούλεψε κατευθείαν!

Smith
13-12-10, 17:27
- Οπως και να το γράψω μου δίνει το ίδιο error. :(

- Είναι τα windows7 x64 Ultimate.

ptoma
16-12-10, 12:40
Σαν να το βρήκαμε ;) για να δούμε

Σύμφωνα με την USR ο print server λειτουργεί σε λειτουργικά που υποστηρίζουν IPP (Internet Printing Protocol) κάτι που τα win7 δεν το έχουν στάνταρ, γιατί είναι λειτουργικό-πελάτης (η microsoft τα λέει αυτά), οπότε θα πρέπει να το ενεργοποιήσουμε, ας δούμε πως:

Για να εγκαταστήσουμε το Internet Printing Client (είναι το αντίστοιχο IPP στα 7) κάντε τα παρακάτω: (μεταφράζω από τις οδηγίες τις microsoft)

Πίνακας ελέγχου > Προγράματα και Δυνατότητες > επιλέξτε Άνοιγμα/κλείσιμο δυνατοτήτων των windows( ή κάπως έτσι) > εργασίες εκτύπωσης και εγγράφων > Internet εκτυπώσεις, κάντε τσεκ στο κουτάκι και πατήστε ΟΚ.

Ίσως να θέλει και επανεκκίνηση.

Παραθέτω και το αγγλικό κείμενο στην περίπτωση που σας βοηθάει περισσότερο ή στην περίπτωση που έκανα λάθος στην μετάφραση.

To install the Internet Printing Client, use one of the following methods:

* In Windows 7: in Control Panel, click Programs and Features, click Turn Windows features on or off, expand Print and Document Services,select the Internet Printing Client check box, and then click OK.


Μετά ακολουθήτε την διαδικασία που κάνατε για τα Vista.

Περιμένω νεότερα

Smith
16-12-10, 13:19
Δυστυχώς...
Το Internet Printing Client ήταν ήδη επιλεγμένο...
Δοκίμασα να παίξω και με τις υπόλοιπες επιλογές (LPD, LPR κλπ) αλλά χωρίς τύχη...
Thanks πάντως... :sorry:

ptoma
16-12-10, 13:32
Μην αγχώνεσαι θα το βρούμε ;) διάθεση να έχεις για δοκιμές μόνο...

Smith
16-12-10, 13:46
Χρόνο και διάθεση έχω... Από ιδέες έχω στερέψει...

Βασικά τα 7 ΔΕΝ τα ήθελα, ήμουν ευχαριστημένος από τα ΧΡ.

Πήρα όμως ένα νέο λάπτοπ (Fujitsu) του οποίου ο κατασκευαστής
ΔΕΝ υποστηρίζει (και δε δίνει drivers για) τα ΧΡ.
Είχε τα 7x64 Home και το ξαναέστησα από την αρχή με 7x64 Ultimate.

Βάζοντας τα 7 έχασα και hardware (USB sticκs ασύμβατα με 7 πχ USR-5425)
και software (πχ GWord).
Αυτό απλά το κατάπια, αλλά να μην τυπώνω... ε όχι...παραπάει... :mad:

Σε ευχαριστώ για τις προσπάθειες..
;)

ptoma
16-12-10, 13:49
Άνοιξε έναν φυλλομετρητή (firefox, ie κτλ) και πάνε στην σελίδα του εκτυπωτή:

http://192.168.1.1:1631/printers/HP3650

εκεί λογικά θα σου ζητήσει να τον κάνεις εγκατάσταση, και θα τον βλέπει ως internet printer.

κάντο και πες μου αποτελέσματα.

........Auto merged post: ptoma πρόσθεσε 2 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τίποτα δεν έχασες ;) μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά εγκατάσταση με προσομοίωση winxp.

μόλις το βρούμε θα σου πώ έναν τρόπο για να δουλεύεις τα win7 ως winxp μια που σου άρεσαν τόσο πολύ.

Smith
16-12-10, 13:54
Α... Κάτι ακόμη... Οπως προείπα, αν βάλω το συγκεκριμένο εκτυπωτή τοπικά
(σε κάποια USB πόρτα του λάπτοπ) τυπώνει κανονικά.

Αρα δεν είναι θέμα εκτυπωτή. Για 'μένα το πρόβλημα είναι δικτυακό.
Το προηγούμενο πόστ του ptoma πχ πρέπει να ήταν πολύ κοντά στη λύση.

........Auto merged post: Smith πρόσθεσε 4 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Άνοιξε έναν φυλλομετρητή (firefox, ie κτλ) και πάνε στην σελίδα του εκτυπωτή:

http://192.168.1.1:1631/printers/HP3650


To firefox μου φέρνει απλά μία λευκή σελίδα τίποτε άλλο.

Το ίδιο όμως μου κάνει και στα XP
(κάθε τι που δοκιμάζω στα 7 το κάνω παράλληλα και στα ΧP που τυπώνουν για σύγκριση)

Μου φαίνεται λογικό όμως να μην βγάζει τίποτε χτυπώντας αυτή τη σελίδα.

ptoma
16-12-10, 13:57
το πρόβλημα είναι στα win7 και τον τρόπο που συνδέονται σε διαδυκτιακούς εκτυπωτές... θα το βρούμε ;)

απλώς μια χάρη για να είμαστε σίγουροι... κάνε κατάργηση όλους τους οδηγούς και τις θύρες που δοκίμασες μέχρι τώρα για να μην μπλέκονται στις τωρινές δοκιμές μας...

........Auto merged post: ptoma πρόσθεσε 1 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πρέπει να φύγω σε δουλειά θα το δουμε αργότερα ξανά... καλό μεσημέρι προς το παρόν...

Smith
16-12-10, 14:26
Ναι... Πάντα το κάνω μετά από κάθε δοκιμή.
Σβήνω ότι δοκίμασα και ανεβοκατεβάζω το spooler.
(Επίσης ελέγχω οτι σβήστηκε μέσα από το Print Management.)

........Auto merged post: Smith πρόσθεσε 28 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


τίποτα δεν έχασες ;) μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά εγκατάσταση με προσομοίωση winxp.

μόλις το βρούμε θα σου πώ έναν τρόπο για να δουλεύεις τα win7 ως winxp μια που σου άρεσαν τόσο πολύ.

Για να μη το βγάλουμε off-topic, για τα υπόλοιπα άνοιξα νέο θέμα εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3864957#post3864957

yyy
16-12-10, 20:06
Σε μένα είναι και θέμα έκδοσης. Δεν υπάρχει internet printing :( στα windows 7 starter!!!

@ ptoma :oneup: :oneup: :oneup: ευχαριστούμε για τον κόπο σου!

ptoma
17-12-10, 12:33
Λόγω φόρτου εργασίας θα προλάβω να δω περισσότερα το σαββατοκύριακο, οπότε θα παρακαλούσα να κάνετε λίγο υπομονή για επιπλέον ιδέες.

Πάντως μην ανησυχείτε, είμαι της άποψης ότι όλα γίνονται, σίγουρα κάποια πιο δύσκολα, αλλά γίνονται ;)

Smith
17-12-10, 12:37
:respekt:

ptoma
17-12-10, 12:42
μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ τι firmware έχουν οι router σας?

sdikr
17-12-10, 12:46
Απο firewall στο pc είναι μήπως ενεργό;
δοκίμασε να το κάνεις disabled απο τα services

Smith
17-12-10, 12:48
μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ τι firmware έχουν οι router σας?

Πολύ πρόσφατα έβαλα το Modded του Abyssos.

Abyssos 3.04L.01.13 (Παρασκευή, 23 Μάρτιος 2007 10:53:00 πμ)
1053_032307-3.04L.01.A2pB021c.d17m

(Στο οποίο όμως τα XP τυπώνουν μια χαρά)

Είμαι 99% σίγουρος ότι είναι κάτι στα Win7 x64 τα δικά μου...
(Δεν ξέρω αν το κάνει σε άλλους)

yyy
17-12-10, 16:55
μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ τι firmware έχουν οι router σας?

Το τελευταίο που βρήκα στο support:
Version: 3.04L.01.18 (Πέμπτη, 3 Ιούλιος 2008 10:11:00 πμ)
1011_070308-3.04L.01.A2pB021c.d17m

........Auto merged post: yyy πρόσθεσε 14 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Απο firewall στο pc είναι μήπως ενεργό;
δοκίμασε να το κάνεις disabled απο τα services

Και με απενεργοποιημένο, δεν αλλάζει κάτι...

ptoma
17-12-10, 18:43
το πρόβλημα όπως είδα και από άλλα forum πρέπει να εντοπίζεται στο print spooler των win7 ή σύμφωνα με άλλους στο firewall των win7 το οποίο είναι εντελώς διαφορετικό από των vsta (και από ότι λέτε σε vista δουλεύει)

Όταν ο sdikr λέει να κλείσει το firewall εννοεί από τις υπηρεσίες και όχι από την επιλογή που δίνει στις ρυθμίσεις του firewall...

daywalker06
17-12-10, 19:14
Δεν χρησιμοποιώ πλέον το 9108 αλλα δεν είχα πρόβλημα με win7 x32 ή χ64 όταν είχα συνδέσει τον HP 1510, μου φάνηκε πολύ ποιο εύκολο από τα XP.
Δεν θυμάμαι πως το έκανα στο γούγλη το βρήκα.

yyy
18-12-10, 01:58
το πρόβλημα όπως είδα και από άλλα forum πρέπει να εντοπίζεται στο print spooler των win7 ή σύμφωνα με άλλους στο firewall των win7 το οποίο είναι εντελώς διαφορετικό από των vsta (και από ότι λέτε σε vista δουλεύει)

Όταν ο sdikr λέει να κλείσει το firewall εννοεί από τις υπηρεσίες και όχι από την επιλογή που δίνει στις ρυθμίσεις του firewall...

Έκλεισα το "Windows Firewall" στα services, αλλά τίποτα δεν άλλαξε.
Ναι, σε vista δούλεψε αμέσως!

Smith
18-12-10, 12:10
Έκλεισα το "Windows Firewall" στα services, αλλά τίποτα δεν άλλαξε.
Ναι, σε vista δούλεψε αμέσως!

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι είπε ο φίλος yyy.
Εκλεισα Firewall και τίποτε.
Δοκίμασα το λάπτοπ ενός φίλου με Vista στο δικό μου δίκτυο και παίζει...
(Επίσης παίζουν όλα τα XP)

Γκρρρρ... :mad:

ptoma
18-12-10, 14:41
αν κατεβάσετε την virtual λειτουργία xp σε win7 κάνει το ίδιο?

βέβαια μόνο ο smith μπορει να το δοκιμάσει αυτό...

Smith
21-12-10, 00:20
Από τα 7 απενεργοποίησα εντελώς το firewall (από τις ρυθμίσεις) και στη συνέχεια
από το msconfig έκανα disable τα services του firewall και του security center.
Εκανα reboot ξαναδήλωσα τον printer αλλά και πάλι τίποτε.

Η εκτύπωση μένει στην ουρά και ΔΕΝ πάει στο router.

........Auto merged post: Smith πρόσθεσε 20 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και κάτι άλλο:
Μέχρι τώρα δοκίμαζα όλα τα παραπάνω μέσω WiFi.
Μόλις συνέδεσα το λάπτοπ με το router με UTP καλώδιο και ξαναδοκίμασα τα πάντα.
Δεν κατάφερα τίποτε :(

ptoma
21-12-10, 01:32
δεν υπάρχει καμία διαφορά στους 2 τρόπους σύνδεσης.... αλλά μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :)

μια διευκρύνηση: η εκτύπωση μένει στην ουρά και πας και την ακυρώνεις, ή απλώς εξαφανίζεται η ουρά μόλις δώσεις την εκτύπωση και δεν πάει πουθενά?

Smith
21-12-10, 01:36
Μένει εκεί με μύνημα Error Printing μέχρι να τη σβήσω...

ptoma
21-12-10, 01:41
χμμμ αυτό είναι θετικό.... το είχα καταλάβει αλλιώς.... θα επανέλθω σύντομα τότε με λύση ;)

yyy
21-12-10, 17:47
χμμμ αυτό είναι θετικό.... το είχα καταλάβει αλλιώς.... θα επανέλθω σύντομα τότε με λύση ;)

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι και συ:
Δεν τα παρατάς με τίποτα!!! :clap:

Και σε μένα στην ουρά μένει, μένει να βγει μήνυμα λάθους και να ακυρώσω την εκτύπωση...

Άσχετο: το USR το έβαλα λόγω του print server. Για να μην χρειάζεται να ανοίγω τον 2ο ΗΥ για να τυπώσω μέσω δικτύου. Τώρα ανοίγω τον 2ο, αντιγράφω εκεί το προς εκτύπωση αρχείο, κ από τον 2ο δίνω εντολή εκτύπωσης -> USR -> εκτυπωτής. Καλά, εεε, σούπερ δικτύωση!!!! :rofl:

Smith
21-12-10, 18:00
Μου το πήρες από το στόμα φίλε yyy.
Εμείς που έχουμε το πρόβλημα κοντεύουμε να τα παρατήσουμε αλλά ο ptoma δε το βάζει κάτω... Χε χε χε...

ptoma
21-12-10, 22:46
η ελπίδα πεθαίνει τελευταία (είναι θυλικό τι να πεις)... και είμαι σχετικά πεισματάρης, άσε που μου αρέσουν και οι γρίφοι... απλώς λίγη υπομονή κύριοι γιατί έχω μπλέξει με κάτι δίκτυα αυτές τις μέρες και μου τρώνε πολύ χρόνο ;)

ptoma
28-12-10, 14:32
Δεν σας ξέχασα απλώς έχω κάτι απίστευτα ωράρια για τις γιορτές.

Χρόνια πολλά με την ευκαιρία....

yyy
28-12-10, 17:38
Χρόνια πολλά και σε σένα και σε όλους!! :) Μην στεναχωριέσαι... Το παλεύουμε και μεις, αλλά ανεπιτυχώς :p

Smith
29-12-10, 00:03
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μπορεί να ακούγεται βλακεία, αλλά προσπάθησα ανεπιτυχώς να βάλω στα 7,
XP drivers για printer.

Aυτά...
:lamer

ptoma
29-12-10, 12:33
καλήμερα

Είμαι κατά 90% σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι επικοινωνιακό και όχι οδηγών, οπότε ότι δοκιμές κάνετε μόνοι σας, επικετρώστε τις στο πως τα win7 θα προσθέσουν μια ιντερνετ θύρα στις θύρες τους.

Άλλωστε ο εκτυπωτής δουλεύει τοπικά.

μόλις καταφέρω και βρω λίγο χρόνο το έχω στις προτεραιότητες μου να το δω και γω.

για δοκιμάστε να κάνετε τον εκτυπωτή κοινόχρηστο στα winxp και να τον δείτε μετά από win7.

Στην ουσία τα 7 θα νομίζουν ότι ο εκτυπωτής είναι στα xp, αλλά αφήστε τον στο USR9108.

πείτε μου αν έτσι δουλεύει.

........Auto merged post: ptoma πρόσθεσε 23 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

θυμάστε εκεί που ενεργοποιήσαμε το "πελάτης για ιντερνετ εκτυπωτές"?

από κάτω ακριβώς έχει πελάτης για εκτύπωση LPD ή κάπως έτσι (έχω αγγλικά win7 και δεν θυμάμαι ακριβώς τις ονομασίες) και LPR printer monitor, για ενεργοποιήστε τα και τα δύο και αφού κάνετε επανεκκίνηση δοκιμάστε να συνδεθήτε στον εκτυπωτή.

Είναι επιλογές για συμβατότητα με linux εκτυπώσεις (και νομίζω ότι το USR9108 χρησιμοποιεί linux)

Smith
29-12-10, 14:07
θυμάστε εκεί που ενεργοποιήσαμε το "πελάτης για ιντερνετ εκτυπωτές"?

από κάτω ακριβώς έχει πελάτης για εκτύπωση LPD ή κάπως έτσι (έχω αγγλικά win7 και δεν θυμάμαι ακριβώς τις ονομασίες) και LPR printer monitor, για ενεργοποιήστε τα και τα δύο και αφού κάνετε επανεκκίνηση δοκιμάστε να συνδεθήτε στον εκτυπωτή.

Tα έχω ήδη δοκιμάσει και τα δύο...
Τίποτε... :sorry:

ptoma
29-12-10, 14:41
δοκίμασες και αυτό που σου είπα με κοινόχρηστο εκτυπωτή στα winxp?

Smith
29-12-10, 14:54
Στα ΧΡ η επιλογή sharing έχει το μήνυμα "Sharing is not supported for this type of printer" και καμία άλλη επιλογή.
Μάλλον επειδή ο εκτυπωτής βρίσκεται κάπου αλλού και όχι στο PC με τα XP.
:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.