PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή συμβολαίου Forthnet και τέλος διακοπής



mourouzis2005
27-11-10, 14:11
Γεια σας και από μένα.. Πρόσφατα ένας φίλος μου έκανε μεταφορά από Forthnet σε On. Ήταν σε πρόγραμμα Forthnet 2play Economy για περίπου 2 χρόνια και 8 μήνες (24,90/μήνα)

Στους όρους στην ιστοσελίδα γράφει
Τέλος διακοπής πρίν από το πέρας του 12μηνου 72,35€

Στο συμβόλαιο γράφει ότι για να διακόψεις (για οποιοδήποτε λόγο) το συμβόλαιο πρέπει να έχεις προειδοποιήσει εκ των προτέρων.

Ενώ λοιπόν υπάρχει αυτή η σύγκρουση όρων, του έχουν στείλει (ενώ ήταν για πάνω από 12 μήνες στη Forthnet) εκκαθαριστικό με το "penlaty" των 72 ευρώ.

Θα επικοινωνήσει με τη Forthnet σήμερα (χτες το απόγευμα βρήκε το λογαριασμό). Απλά το παραθέτω για να γίνει μια συζήτηση για τα "λαθάκια" αυτού του τύπου που κάνουν οι εταιρείες και για να προλάβω άλλους συνδρομητές που θα φύγουν από τη 4ΝΕΤ και θα κληθούν (χωρίς να το ξέρουν) να πληρώσουν 72 ευρώ.

billstamaniac
27-11-10, 14:46
καταρχην κατι δεν σου εχει πει σωστα ο φιλος σου το προγραμμα 2play economy δεν ειναι 2 χρονια που το εχει βγαλει η forthnet τωρα τελευταια το εβγαλε, αυτο που φανταζομαι εγω ειναι οτι ειχε αλλο προγραμμα πριν κ μετα εκανε μετατροπη σε 2play economy οποτε ανανέωσε κ το 12μηνο παραμονης του στην forthnet περιμενουμε να δούμε τ θα του πουν κ απο εκει

avelte
27-11-10, 21:47
δεν το έχει βγάλει τώρα το economy.
υπάρχει αν δεν κάνω λάθος πάνω από 2 χρόνια

kopriniotis
27-11-10, 22:47
Το 2play economy τωρα το εβγαλε παλιοτερα ειχα το Adsl economy το οποιο το μετονομασε τωρα απλα σε adsl

prjohn
29-11-10, 23:39
Μάλλον ο φίλος σου γύρισε σε adsl economy με αποτέλεσμα να μετράει από την αρχή το δωδεκάμηνο. Εξού και τα 70 ευρώ για τη διακοπή. Παρότι τους βρίζουμε τους παρόχους μας τέτοιες χοντράδες δεν τις κάνουν.

zorz_skg
01-12-10, 02:04
Μάλλον ο φίλος σου γύρισε σε adsl economy με αποτέλεσμα να μετράει από την αρχή το δωδεκάμηνο.

Το θέμα είναι -αν όντως αυτό συνέβη- γιατί να γίνεται αυτό. Δεν πήρε νέο εξοπλισμό με επιδότηση, ούτε μάλλον υπέγραψε νέο συμβόλαιο...:thumbdown

RASTAVIPER
20-12-10, 16:25
Πήγα στην Wind εδώ και λίγες μέρες και μόλις μου ήρθε το εξης κουλό μήνυμα από ΦΟΡΤΗΝΕΤ.

Καταχωρήθηκε παραγγελία διακοπής για τον τηλεφωνικό αριθμό χχχχχχχχ.Η υπηρεσία σας βρίσκεται σε κατάσταση φραγής μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Τι είναι αυτό???

iron_Druid
22-12-10, 18:34
Εγω που εχω 2play + Nova pack λιγοτερο απο 12 μηνες και θελω να διακοψω τι θα πληρωσω ;

Βρηκα αυτο:
"Απαιτείται 12μηνη παραμονή και στις δύο υπηρεσίες. Σε περίπτωση διακοπής του Προνομίου πριν το 12μηνο από την έναρξή του υπάρχει τέλος διακοπής 180€ καθώς κι ό,τι προβλέπει σαν τέλος διακοπής η κάθε υπηρεσία ξεχωριστά."

Τι γίνετε όμως σε περίπτωση που η forthnet δεν μου παρέχει τα αυτονόητα. Δηλαδη ούτε τηλέφωνο (διαρκώς διακοπες και πολύ θόρυβο) + πάνω απο 50 αποσυνδέσεις την ημερα στο internet ;

TermInuS
22-12-10, 20:51
Εγω που εχω 2play + Nova pack λιγοτερο απο 12 μηνες και θελω να διακοψω τι θα πληρωσω ;

Βρηκα αυτο:
"Απαιτείται 12μηνη παραμονή και στις δύο υπηρεσίες. Σε περίπτωση διακοπής του Προνομίου πριν το 12μηνο από την έναρξή του υπάρχει τέλος διακοπής 180€ καθώς κι ό,τι προβλέπει σαν τέλος διακοπής η κάθε υπηρεσία ξεχωριστά."

Τι γίνετε όμως σε περίπτωση που η forthnet δεν μου παρέχει τα αυτονόητα. Δηλαδη ούτε τηλέφωνο (διαρκώς διακοπες και πολύ θόρυβο) + πάνω απο 50 αποσυνδέσεις την ημερα στο internet ;

Ας το απαντησει καποιος που ξερει αυτο.
Σιδερενιε Δρυιδη ειμαστε στην ιδια θεση απο οτι φαινεται.

υγ: Α ρε Τζιγγερ τι μας εκανες.Δεν πηραμε διαρκειας, βαλαμε Nova και θα το πλερωσουμε οσο 2 διαρκειας :p

iron_Druid
22-12-10, 21:40
Ας απαντηση καποιος που ξερει παιδια, please. Παιρνω τηλεφωνο εδω και 30 λεπτα περιμενω... γραφει και το κινητο... (μου εχουν μαμησει το σταθερο ολη μερα, μια πιανω, μια δεν πιανω...)

nestoras72
25-12-10, 19:50
Δεν υπαρχει χρεωση απενεργοποιησης μετα το 12μηνο. Ειναι συχνο λαθος του λογιστηριου, ζητηστε να το αφαιρεσουν

goon
02-01-11, 12:30
Και εμένα προχτές μου στείλανε να πληρώσω για Τέλος διακοπής προνομίου 81,30 ευρώ (TLLU-050) ενώ και εγώ διέκοψα την ΝΟΒΑ μετά το πέρας 12 μηνών. ΑΙΣΧΟΣ!

akilleas
02-01-11, 13:23
Τέτοια λάθη κάνουν πολλά.
Ποτέ δεν ξέρουν ποιος πελάτης θα τσιμπήσει και τα πληρώσει.
Εάν πάρεις τηλέφωνο και τους πεις τι έγινε, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα σου στείλουν πιστωτικό.

goon
02-01-11, 15:49
Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να ξανακαλέσω στο τέλος της ερχόμενης εβδομάδας για να δούνε το θέμα. Πάντως όπως και να το κάνεις μια σύγχυση την πήρα και στην επόμενη μ@@@@α που θα κάνουν θα γυρίσω στον οτέ που νομίζω οτι ποια δεν έχει και μεγάλη διαφορά στην τιμή.

DSLaManiaC
03-01-11, 11:21
Κι άλλο λάθος το λογιστήριο της forthnet?
Είναι περίεργο πάντως που όλα τα λάθη σ αυτή την εταιρία είναι εις βάρος του καταναλωτή και όχι της ίδιας.

Γενικά το λογιστήριο τους έχει μια αξιοπερίεργη τάση να κάνει τέτοια λάθη και να κλεβ.. -εχμ- να χρεώνει λανθασμένα κόσμο.

akilleas
03-01-11, 16:47
Σίγουρα το λογιστήριο είναι απαράδεκτο να κάνει τέτοια λάθη.
Εάν τα έκανε ζημιώνοντας την εταιρία κιόλας θα ήτανε για μαζικές απολύσεις.

greekteddy
13-01-11, 13:14
ΕΜΕΝΑ ΟΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΡΘΕ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ (ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ ΚΑΙ ΣΙΑ - 2103387697) ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΚΟΥΣ. Ε ΚΑΙ ΓΩ ΣΑΝ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΩ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΩ 70 ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ. ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΤΥΠΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΩ.

ΜΕΤΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΦΟΡΘΝΕΤ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ.

Ε! ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ. ΕΙΜΟΥΝ ΣΤΗ ΦΟΡΘΝΕΤ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ???
ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΩ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΣΦΗΜΗΣΩ ΟΣΟ ΔΕ ΠΑΙΡΝΕΙ. ΑΣ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕΤΑ ΣΕ ΔΙΑΦΗΜΗΣΕΙΣ
;)
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΗ ΦΟΡΘΝΕΤ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ... ΚΕΡΝΑΩ ΕΓΩ!
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣΤΕ

Georgevtr
13-01-11, 13:29
ΜΕΤΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΦΟΡΘΝΕΤ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ.

Ε! ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ. ΕΙΜΟΥΝ ΣΤΗ ΦΟΡΘΝΕΤ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ???


Τόσα τους έλειπαν:p
ps.Γράφε με μικρά και όχι με κεφαλαία.

DSLaManiaC
13-01-11, 18:18
Κι άλλο λάθος του λογιστηρίου... :)

Papados
13-01-11, 18:27
Ενταξει... ειμαστε καλοι ανθρωποι..., πληρώνουμε τους λογαριασμους μας,,,,, αλλά όταν μας ζητάνε παραπάνω λεφτά από αυτά που πρέπει να μας πάρουν, πρωτα ρωτάμε και μετά πληρώνουμε....

Lapetr
13-01-11, 23:26
ΜΕΤΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΦΟΡΘΝΕΤ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ.

Ε! ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ. ΕΙΜΟΥΝ ΣΤΗ ΦΟΡΘΝΕΤ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ???
Να ρωτήσω κάτι απλό? Μήπως είχες περάσει τα 2 χρόνια και είχες ανανεώσει ουσιαστικά για τον 3ο χρόνο οπότε και για να φύγεις διέκοψες τη νέα 12μηνη δέσμευσή σου?

zorz_skg
14-01-11, 12:59
Να ρωτήσω κάτι απλό? Μήπως είχες περάσει τα 2 χρόνια και είχες ανανεώσει ουσιαστικά για τον 3ο χρόνο οπότε και για να φύγεις διέκοψες τη νέα 12μηνη δέσμευσή σου?

Τι να ανανεώσει; :hmm:

Αφού τα συμβόλαια έχουν 12μηνη διάρκεια και έπειτα μετατρέπονται αυτόματα σε αορίστου χρόνου, ακριβώς όπως στις συνδέσεις κινητής.

Lapetr
16-01-11, 13:51
Ξέρω γω? Μήπως είχε αλλάξει κανένα πρόγραμμα στο ενδιάμεσο και είχε γίνει η 12μηνη αναννέωση.

biggeo65
17-01-11, 12:19
Για να μην είμαστε άδικοι με την εταιρεία. ΝΑΙ έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει λάθη, αλλά η περίπτωση που αναφέρει ο φίλος mourouzis2005 Forthnet 2play Economy (24,90/μήνα) δεν μνπορεί να ήταν για περίπου 2 χρόνια και 8 μήνες.

Η προσφορά αυτή άρχισε να ισχύει τον Νοέμβριο του 2010 και για συνδέσεις μέχρι τέλος Ιανουαρίου 2011. Είναι για τους πρώτους 6 μήνες, μετά είναι 34.90 τον μήνα.

Γενικά τώρα αν είσαι σε οποιοδήποτε πρόγραμμα (προσφοράς ), όλα έχουν διάρκεια για ένα χρόνο (12 μήνες), αν μετά τους δώδεκα μήνες δεν πας να κάνεις ανανέωση, συνεχίζεις στο πρόγραμμα που είχες, άλλα το 12μηνο ξεκινά από τηυν αρχή

Οπότε αν δεν συμπληρωθεί το 12μηνο, ή γίνει αίτηση διακοπής έστω και μια ημέρα μετά την λήξη του, αυτομάτως πληρώνεις το τέλος αποσύνδεσης.

Παράδειγμα, έστω ότι κάποιος έχει σύνδεση από 17 ιανουαρίου του 2009, αν πάει αύριο να κάνει διακοπή, θα πληρώσει τέλος αποσύνδεσης γιατί πέρασε και ΜΙΑ μέρα απο τα ΔΥΟ 12μηνα. Αυτό βέβαια αν ήταν σε πακέτο προσφοράς.
Αν θέλει κάποιος να γύτώσει το τέλος αποσύνδεσης ,πρέπει να κάνει αίτηση διακοπής ,τουλάχιστον τρείς(3) ημέρες πρίν από την ημερομηνία που αναγράφεται στο συμβόλαιο.

Επίσης αν δεν κάνεις αλλαγή πακέτου όταν κλείσει το δωδεκάμηνο, συνεχίζεις και το επόμενο δωδεκάμηνο στο ίδιο πακέτο.

Τον Νοέμβριο του 2009 ,η FORTNET είχε προσφορά στην περιοχή μου το Forthnet 2play 20€ /μήνα ,για ένα χρόνο. Το 12μήνο έληξε 14 Δεκεμβρίου 2010, δεν πήγα να κάνω ανανέωση, τώρα συνεχίζω στο Forthnet 2play με 41.24€ /μήνα.

Αυτά μου είπαν στο κατάστημα της FORTHNET.

Σίγουρα κάνουν λάθη, σίγουρα εμείς σαν πελάτες πρέπει να προσέχουμε τι πληρώνουμε και να βαστάμε τις αποδείξεις, αλλά δεν νομίζω οτι έγινε λάθος στην περίπτωση αυτή, κάτιάλλο πρέπει να συμβαίνει.

Και προσοχή η ημερομηνία ενεργοποίησης της υπηρεσίας είναι αυτή που μετράει, κι όχι η ημερομηνία υπογραφής συμβολαίου.


Τι να ανανεώσει; :hmm:

Αφού τα συμβόλαια έχουν 12μηνη διάρκεια και έπειτα μετατρέπονται αυτόματα σε αορίστου χρόνου, ακριβώς όπως στις συνδέσεις κινητής.

Δεν ισχύει η μετατροπή σε αορίστου αν διακόψεις πρόγραμμα προσφοράς, όπως έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση. Τα 24.90€ /μήνα ήταν προσφορά, οπότε πρέπει να κλείσεις 12μηνο.

winzig
17-01-11, 14:02
Ας το απαντησει καποιος που ξερει αυτο.
Σιδερενιε Δρυιδη ειμαστε στην ιδια θεση απο οτι φαινεται.

υγ: Α ρε Τζιγγερ τι μας εκανες.Δεν πηραμε διαρκειας, βαλαμε Nova και θα το πλερωσουμε οσο 2 διαρκειας :p

Kαλημέρα επειδη κι εγω ενδιαφερομουν να διακοψω 2πλευ και νοβα φοθλ πακ πριν το 12μηνο πηρα τηλεφωνο αρκετες φορες (για επαληθευση) και μου ειπάν τα εξής

100 € για πρόωρο τέλος της εκπτωτικής προσφοράς

72 € για διακοπή τησ φορθνετ

και 100 € για διακοπή τησ νοβα.

Τουτέστιν 272 € ΜΟΝΟ!!!!

απλα ΤΡΑΓΙΚΟΙ. τεσπα εχω 3 μηνες ακομα που θα πανε θα περασουν...

sdikr
17-01-11, 15:48
Για να μην είμαστε άδικοι με την εταιρεία. ΝΑΙ έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει λάθη, αλλά η περίπτωση που αναφέρει ο φίλος mourouzis2005 Forthnet 2play Economy (24,90/μήνα) δεν μνπορεί να ήταν για περίπου 2 χρόνια και 8 μήνες.

Η προσφορά αυτή άρχισε να ισχύει τον Νοέμβριο του 2010 και για συνδέσεις μέχρι τέλος Ιανουαρίου 2011. Είναι για τους πρώτους 6 μήνες, μετά είναι 34.90 τον μήνα.

Γενικά τώρα αν είσαι σε οποιοδήποτε πρόγραμμα (προσφοράς ή κανονικό), όλα έχουν διάρκεια για ένα χρόνο (12 μήνες), αν μετά τους δώδεκα μήνες δεν πας να κάνεις ανανέωση, συνεχίζεις στο πρόγραμμα που είχες, άλλα το 12μηνο ξεκινά από τηυν αρχή

Οπότε αν δεν συμπληρωθεί το 12μηνο, ή γίνει αίτηση διακοπής έστω και μια ημέρα μετά την λήξη του, αυτομάτως πληρώνεις το τέλος αποσύνδεσης.

Παράδειγμα, έστω ότι κάποιος έχει σύνδεση από 17 ιανουαρίου του 2009, αν πάει αύριο να κάνει διακοπή, θα πληρώσει τέλος αποσύνδεσης γιατί πέρασε και ΜΙΑ μέρα απο τα ΔΥΟ 12μηνα.

Αν θέλει κάποιος να γύτώσει το τέλοσ αποσύνδεσης ,πρέπει να κάνει αίτηση διακοπής ,τουλάχιστον τρείς(3) ημέρες πρίν από την ημερομηνία που αναγράφεται στο συμβόλαιο.

Επίσης αν δεν κάνεις αλλαγή πακέτου όταν κλείσει το δωδεκάμηνο, συνεχίζεις και το επόμενο δωδεκάμηνο στο ίδιο πακέτο.

Τον Νοέμβριο του 2009 ,η FORTNET είχε προσφορά στην περιοχή μου το Forthnet 2play 20€ /μήνα ,για ένα χρόνο. Το 12μήνο έληξε 14 Δεκεμβρίου 2010, δεν πήγα να κάνω ανανέωση, τώρα συνεχίζω στο Forthnet 2play με 41.24€ /μήνα.

Αυτά μου είπαν στο κατάστημα της FORTHNET.

Σίγουρα κάνουν λάθη, σίγουρα εμείς σαν πελάτες πρέπει να προσέχουμε τι πληρώνουμε και να βαστάμε τις αποδείξεις, αλλά δεν νομίζω οτι έγινε λάθος στην περίπτωση αυτή, κάτιάλλο πρέπει να συμβαίνει.

Και προσοχή η ημερομηνία ενεργοποίησης της υπηρεσίας είναι αυτή που μετράει, κι όχι η ημερομηνία υπογραφής συμβολαίου.



Δεν ισχύει η μετατροπή σε αορίστου αν διακόψεις πρόγραμμα προσφοράς, όπως έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση. Τα 24.90€ /μήνα ήταν προσφορά, οπότε πρέπει να κλείσεις 12μηνο.

Κάπου τα μπερδεύεις, το αναφέρει και στο συμβόλαιο πως έχει ισχύ για 12μήνες και μετά μετατρέπεται σε αορίστου

biggeo65
17-01-11, 17:58
Δεν τα μπερδεύω. Αν είσαι σε πακέτο προσφοράς, μετά το 12μηνο, ξεκινά νέο πακέτο από την αρχή. Αυτ;oμου είπαν στο κατάστημα της Forthnet. Και η περίπτωση που αναφέρει ο φίλος ήταν περίπτωση προσφοράς.
Σωστά αν είσαι σε κανονικό πακέτο μετά το 12μηνο μετατρέπεται σε αορίστου, εκτός κι αν αλλάξεις πακέτο.

Μπορεί μετά το τέλος της προσφοράς αν δεν κάνεις ανανέωση, να παραμείνεις στο ίδιο πακέτο, στην περίπτωση μας Forthnet 2play Economy αλλά με 34.90€/μήνα και το 12μηνο ξεκινά από την αρχή. Αυτή την διευκρίνηση μου κάναν στο κατάστημα. Γιατί φαίνεται σαν αλλαγή από πακέτο προσφοράς σε ένα από τα κανονικά πακέτα της Forthnet.

Papados
17-01-11, 18:00
Δηλαδή εαν είχα κάνει αίτηση με προσφορά, στην ουσία το συμβόλαιο μου θα είναι 24μηνο?
12 μήνες για την προσφορά και 12 μήνες για να γίνει αορίστου?

sdikr
17-01-11, 18:06
Δεν τα μπερδεύω. Αν είσαι σε πακέτο προσφοράς, μετά το 12μηνο, ξεκινά νέο πακέτο από την αρχή. Αυτ;oμου είπαν στο κατάστημα της Forthnet. Και η περίπτωση που αναφέρει ο φίλος ήταν περίπτωση προσφοράς.
Σωστά αν είσαι σε κανονικό πακέτο μετά το 12μηνο μετατρέπεται σε αορίστου, εκτός κι αν αλλάξεις πακέτο.

το κατάστημα μπορεί να λέει ότι θέλει, το θέμα είναι το συμβόλαιο τι λέει

biggeo65
17-01-11, 19:09
το κατάστημα μπορεί να λέει ότι θέλει, το θέμα είναι το συμβόλαιο τι λέει

Γι αυτό και ρώτησα το κατάστημα και μου το ξεκαθάρισε. Το συμβόλαιο λέει ότι μετά το 12μηνο η σύμβαση μετατρέπεται σε αορίστου,
αλλά αν είσαι σε πακέτο προσφοράς και περάσει το δωδεκάμηνο ,και μπείς σε ένα από τα κανονικά πακέτα θεωρείται σαν αλλαγή.

Βέβαια αυτό μπορεί να είναι μια αυθαιρεσία της εταιρείας δεν το γνωρίζω, αλλά γράφω τι μου είπανε.

Θα πάρω να ρωτήσω και στο 13831 να δώ κι εκεί τι θα πούνε.

........Auto merged post: biggeo65 πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δηλαδή εαν είχα κάνει αίτηση με προσφορά, στην ουσία το συμβόλαιο μου θα είναι 24μηνο?
12 μήνες για την προσφορά και 12 μήνες για να γίνει αορίστου?

12μηνο θα είναι. Αν θέλεις να φύγεις απλά τους ειδοποιείς τουλάχισττον τρείς ημέρες πριν την λήξη του 12μηνου.

Lapetr
24-01-11, 01:17
Ο biggeo65 είπε με πολύ "επιστημονικό" τρόπο αυτό που ρωτούσα κι εγώ. το οποίο μου φαίνεται αρκετά λογικό να έχει συμβεί. Και αυτό με την αλλαγή πακέτου το έχουν όλοι και όχι μόνο η 4νετ. Τώρα όσον αφορά αυτό το 24μηνη δέσμευση, αν έχει κάποιος σκόπό να φύγει στο 12μηνο μπορέι να το κάνει ειδοποίωντας ποιο νωρίς για τη διακοπη ( και πάλι σε όλους τους παρόχους).

sdikr
24-01-11, 02:28
Ο biggeo65 είπε με πολύ "επιστημονικό" τρόπο αυτό που ρωτούσα κι εγώ. το οποίο μου φαίνεται αρκετά λογικό να έχει συμβεί. Και αυτό με την αλλαγή πακέτου το έχουν όλοι και όχι μόνο η 4νετ. Τώρα όσον αφορά αυτό το 24μηνη δέσμευση, αν έχει κάποιος σκόπό να φύγει στο 12μηνο μπορέι να το κάνει ειδοποίωντας ποιο νωρίς για τη διακοπη ( και πάλι σε όλους τους παρόχους).


θα έλεγα τώρα πόσο επιστημονικό είναι, αλλά θα κρατηθώ

το συμβόλαιο λέει 12 μήνες τα άλλα είναι ιστορίες για φορτθνετ
και οχι δεν το κάνει κανενας παροχος

biggeo65
24-01-11, 12:14
θα έλεγα τώρα πόσο επιστημονικό είναι, αλλά θα κρατηθώ

το συμβόλαιο λέει 12 μήνες τα άλλα είναι ιστορίες για φορτθνετ
και οχι δεν το κάνει κανενας παροχος

Πες για να μαθαίνουμε :p
Τον αν είναι "επιστημονικό" ή όχι εγώ δεν το ξέρω, εγώ μεταφέρω αυτά που μου είπαν. Και στο κάτω κάτω αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο,
σαν ADMIΝ που είσαι ,του μεγαλύτερου site ΓΙΑ ADSL ΣΤΗΝ Ελλάδα θα μπορούσες να επικοινωνήσεις με τα κεντρικά της FORTHNET ο ίδιος και να πάρεις μια επισημη απάντηση να μας ενημερώσεις όλους

Κι όχι να απαντάς ειρωνικά σε κάτι που γράφουν οι άλλοι μόνο και μόνο για να περάσεις την άποψη σου. Εξάλλου όπως γράφει και η υπογραφή μου "Ένα ξέρω, ότι δεν ξέρω τίποτα"

Πάντως και η FORTHNET αυτό μου είπε για τα πακέτα προσφοράς και στην TELLAS που ήμουν για ένα χρόνο με προσφορά την ίδια πολιτική είχαν ,κι ας έγραφε το συμβόλαιο ότι μετά την λήξη μετατρέπεται σε Αορίστου.

Γι αυτό ειδοποίησα την TELLAS μια βδομάδα πριν την λήξη του συμβολαίου.

DSLaManiaC
24-01-11, 14:12
Δεν τα μπερδεύω. Αν είσαι σε πακέτο προσφοράς, μετά το 12μηνο, ξεκινά νέο πακέτο από την αρχή. Αυτ;oμου είπαν στο κατάστημα της Forthnet. Και η περίπτωση που αναφέρει ο φίλος ήταν περίπτωση προσφοράς.
Σωστά αν είσαι σε κανονικό πακέτο μετά το 12μηνο μετατρέπεται σε αορίστου, εκτός κι αν αλλάξεις πακέτο.

Μπορεί μετά το τέλος της προσφοράς αν δεν κάνεις ανανέωση, να παραμείνεις στο ίδιο πακέτο, στην περίπτωση μας Forthnet 2play Economy αλλά με 34.90€/μήνα και το 12μηνο ξεκινά από την αρχή. Αυτή την διευκρίνηση μου κάναν στο κατάστημα. Γιατί φαίνεται σαν αλλαγή από πακέτο προσφοράς σε ένα από τα κανονικά πακέτα της Forthnet.

Δε παίζει αυτό που λες.
Απλά ΔΕΝ παίζει.

Η προσφορά αυτό ακριβώς είναι, σε κρατάει 1 χρόνο. End of story.
Όλα τα άλλα είναι ασχετοσύνη του καταστήματος

ΜΟΝΟ αν ο συνδρομητής υπογράψει 24 μήνες παραμονή ισχύει κάτι τέτοιο και απ όσο ξέρω ΔΕΝ δίνει τέτοια η ForthNet.

biggeo65
24-01-11, 14:25
Δε παίζει αυτό που λες.
Απλά ΔΕΝ παίζει.

Η προσφορά αυτό ακριβώς είναι, σε κρατάει 1 χρόνο. End of story.
Όλα τα άλλα είναι ασχετοσύνη του καταστήματος

ΜΟΝΟ αν ο συνδρομητής υπογράψει 24 μήνες παραμονή ισχύει κάτι τέτοιο και απ όσο ξέρω ΔΕΝ δίνει τέτοια η ForthNet.

Είσαι στην HOL και ξέρεις τι παίζει στην Forthnet :p Για να το λές εσύ έτσι πρέπει να είναι, τα καταστήματα TELLAS / FORTNET στην περιοχή μου έχουν βάλει οι εταιρείες άσχετους και τα δουλεύουν.

Διάβασε τι έγραψα και μετά παίρνεις θέση. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρω για 24 μήνες.

Τελος πάντων. Σταματώ εδώ γιατί δεν υπάρχει λόγος για αντιδικίες.
Ας πούμε ότι ξέρουν οι συνδρομητές της HOL τι γίνεται στην FORTHNET και σε εμάς τους πελάτες της FORTNET μας τα λένε λάθος.

DSLaManiaC
24-01-11, 14:44
Είσαι στην HOL και ξέρεις τι παίζει στην Forthnet :p Για να το λές εσύ έτσι πρέπει να είναι, τα καταστήματα TELLAS / FORTNET στην περιοχή μου έχουν βάλει οι εταιρείες άσχετους και τα δουλεύουν.

Διάβασε τι έγραψα και μετά παίρνεις θέση. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρω για 24 μήνες.

Τελος πάντων. Σταματώ εδώ γιατί δεν υπάρχει λόγος για αντιδικίες.
Ας πούμε ότι ξέρουν οι συνδρομητές της HOL τι γίνεται στην FORTHNET και σε εμάς τους πελάτες της FORTNET μας τα λένε λάθος.

Ναι το λέω γιατί το ξέρω.

Η ημημάθεια είναι χειρότερη απ την αμάθεια λένε. ;)

ΥΓ: Εγώ μπορεί να έχω 30 συνδέσεις ForthNet άμα μου κάτσει. Κάτι επι της ουσίας έχεις να πεις ή απλά θα πουλάς πνεύμα?

biggeo65
24-01-11, 15:05
Ναι το λέω γιατί το ξέρω.

Η ημημάθεια είναι χειρότερη απ την αμάθεια λένε. ;)

ΥΓ: Εγώ μπορεί να έχω 30 συνδέσεις ForthNet άμα μου κάτσει. Κάτι επι της ουσίας έχεις να πεις ή απλά θα πουλάς πνεύμα?

Δεν σου έκατσε όμως :p Από ότι βλέπω στην HOL είσαι.
Διάβασε τα πόστ μου και θα δείς ότι αναφέρθηκα σε όλα. Πάντα απαντώ επι της ουσίας
Δεν μ'αρέσει να μπαίνω σε φόρουμ και να γράφω μόνο για να γράφω.

Επιμένω στην προηγούμενη απάντηση μου για σένα. ΔΕΝ ΧΡΕΆΖΕΤΑΙ να αντιδικώ μαζί σου.
Δέχομαι ότι ξέρεις εσύ και οι υπάλληλοι στα καταστήματα FORTHNET /TELLAS είναι άσχετοι όπως είπες.:whistle:

cmaniac
24-01-11, 15:07
οι υπάλληλοι στα καταστήματα FORTHNET /TELLAS είναι άσχετοι

Το μονο σιγουρο..

sdikr
24-01-11, 20:15
Δεν ξέρω αν έχετε παρατηρήσει, το συμβόλαιο αναφέρει κάποιους όρους, ενας είναι το 12μήνο και μετά αόριστου, ενάς άλλος είναι οτι κανένας εργαζόμενος - πωλητής whatever δεν μπορεί να αλλάξει τους όρους του συμβολαίου προφορικά (ή και γραπτά).

Οπότε στην παραπάνω περίπτωση αν κάνουν ανανέωση για 12μηνό αντί για αόριστου τους πας στο δικαστήριο και εκεί μετράει το τι γράφει το συμβόλαιο και τι υπογράφηκε και όχι τι είπε ο πωλητής

biggeo65
25-01-11, 09:51
Ο καθένας από εμάς συνεχίζει να γράφει ότι να'ναι. Εγώ αναφέρθηκα στο τι μου είπαν στο κατάστημα κι επίσης έκανα την πρόταση στον sdikr σαν admin που είναι να επικοινωνήσει με κάποιον από τους υπεύθυνους της FORTHNET και δεν μιλώ για υπαλλήλους καταστημάτων, ή τεχνική υποστήριξη στο 13831, μια που πολλοί από εσάς τους χαρακτηρίσατε "άσχετους", αν και δεν συμφωνώ,,
ώστε να μπορέσουμε να έχουμε μια ξεκάθαρη λύση.

Το τι αναφέρει το συμβόλαιο το ξέρω πολύ καλά όιπως επίσης ξέρω το τι αναφέρει στο άρθρο 2.3 περι διακοπής της σύμβασης, το οποίο ισχύει και μετα από αλλαγή από πακέτο προσφοράς σε κανονικό, μπορεί κάλλιστα να ισχυριστεί η FORTHNET , ότι η αλλαγή πακέτου συνεπάγεται την υπογραφή νέας σύμβασης με ταυτόχρονη ακύρωση της παλιάς.

Οπότε το να μπλέξει ένας απλός συνδρομητής με δικαστήρια δεν νομίζω ότι είναι λύση (έξοδα παραστάσεως δικηγόρου είναι στα 300 €).

Το να αναφέρουμε εδώ το τι θεωρεί ο καθένας ότι είναι σωστό δεν απότελεί λύση, μια που κανείς απο εμάς δεν γνωρίζει την επίσημη απάντηση των εταιρειών,
και ούτε έχει κάτι να προσφέρει στην συζήτηση.

Γι αυτό έκανα και την παραπάνω πρόταση.

sdikr
25-01-11, 12:29
Ο καθένας από εμάς συνεχίζει να γράφει ότι να'ναι. Εγώ αναφέρθηκα στο τι μου είπαν στο κατάστημα κι επίσης έκανα την πρόταση στον sdikr σαν admin που είναι να επικοινωνήσει με κάποιον από τους υπεύθυνους της FORTHNET και δεν μιλώ για υπαλλήλους καταστημάτων, ή τεχνική υποστήριξη στο 13831, μια που πολλοί από εσάς τους χαρακτηρίσατε "άσχετους", αν και δεν συμφωνώ,,
ώστε να μπορέσουμε να έχουμε μια ξεκάθαρη λύση.

Το τι αναφέρει το συμβόλαιο το ξέρω πολύ καλά όιπως επίσης ξέρω το τι αναφέρει στο άρθρο 2.3 περι διακοπής της σύμβασης, το οποίο ισχύει και μετα από αλλαγή από πακέτο προσφοράς σε κανονικό, μπορεί κάλλιστα να ισχυριστεί η FORTHNET , ότι η αλλαγή πακέτου συνεπάγεται την υπογραφή νέας σύμβασης με ταυτόχρονη ακύρωση της παλιάς.

Οπότε το να μπλέξει ένας απλός συνδρομητής με δικαστήρια δεν νομίζω ότι είναι λύση (έξοδα παραστάσεως δικηγόρου είναι στα 300 €).

Το να αναφέρουμε εδώ το τι θεωρεί ο καθένας ότι είναι σωστό δεν απότελεί λύση, μια που κανείς απο εμάς δεν γνωρίζει την επίσημη απάντηση των εταιρειών,
και ούτε έχει κάτι να προσφέρει στην συζήτηση.

Γι αυτό έκανα και την παραπάνω πρόταση.


Το να γεμίζεις bold το κείμενο, δεν βοηθάει, σου είπα λοιπόν τι λέει το συμβόλαιο καθώς και αναφέρει ότι κανένας δεν έχει δικαίωμα να αλλάξει τους όρους του συμβολαίου.

Οχι δεν έχω καμία διάθεση σαν admin να μιλήσω με την forthnet,

spsomas
25-01-11, 21:44
Φίλε μου σε πιάνω σε πολλά λάθος και άρχίζω


Για να μην είμαστε άδικοι με την εταιρεία. ΝΑΙ έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει λάθη, αλλά η περίπτωση που αναφέρει ο φίλος mourouzis2005 Forthnet 2play Economy (24,90/μήνα) δεν μνπορεί να ήταν για περίπου 2 χρόνια και 8 μήνες.

1. Το πρόγραμμα αυτό υπάρχει 3 χρόνια και πάει για 4 μόνο που τώρα έχει αλλάξει ονομασία και λέγεται "Forthnet ADSL" με 25,74 πλέον λόγω ΦΠΑ. Αυτό το αποδίδω στο ότι είσαι στο φόρουμ από το 2009 και μετά αν και έπρεπε να το θυμάσαι μιας και το αναφέρεις ότι


Η προσφορά αυτή άρχισε να ισχύει τον Νοέμβριο του 2010 και για συνδέσεις μέχρι τέλος Ιανουαρίου 2011. Είναι για τους πρώτους 6 μήνες, μετά είναι 34.90 τον μήνα.
Γενικά τώρα αν είσαι σε οποιοδήποτε πρόγραμμα (προσφοράς ), όλα έχουν διάρκεια για ένα χρόνο (12 μήνες), αν μετά τους δώδεκα μήνες δεν πας να κάνεις ανανέωση, συνεχίζεις στο πρόγραμμα που είχες, άλλα το 12μηνο ξεκινά από τηυν αρχή

Οπότε αν δεν συμπληρωθεί το 12μηνο, ή γίνει αίτηση διακοπής έστω και μια ημέρα μετά την λήξη του, αυτομάτως πληρώνεις το τέλος αποσύνδεσης.

Παράδειγμα, έστω ότι κάποιος έχει σύνδεση από 17 ιανουαρίου του 2009, αν πάει αύριο να κάνει διακοπή, θα πληρώσει τέλος αποσύνδεσης γιατί πέρασε και ΜΙΑ μέρα απο τα ΔΥΟ 12μηνα. Αυτό βέβαια αν ήταν σε πακέτο προσφοράς.
Αν θέλει κάποιος να γύτώσει το τέλος αποσύνδεσης ,πρέπει να κάνει αίτηση διακοπής ,τουλάχιστον τρείς(3) ημέρες πρίν από την ημερομηνία που αναγράφεται στο συμβόλαιο.

2. Στο παραπάνω απαντάω ότι δεν ήταν σε πρόγραμμα προσφοράς. Σε δέσμευε όμως για 12 μήνες. Μετά γινόταν αόριστο χωρίς να ανανεωθεί το συμβόλαιό σου. Αυτό γίνεται μόνο αν ζητήσεις νέο ρούτερ όπου εκεί ναι υπάρχει ανανέωση και ΝΕΑ δέσμευση για 12 μήνες.


Επίσης αν δεν κάνεις αλλαγή πακέτου όταν κλείσει το δωδεκάμηνο, συνεχίζεις και το επόμενο δωδεκάμηνο στο ίδιο πακέτο.

3. Στο παραπάνω έχω να πω ότι συνεχίζεις μεν αλλά ΧΩΡΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗ


Τον Νοέμβριο του 2009 ,η FORTNET είχε προσφορά στην περιοχή μου το Forthnet 2play 20€ /μήνα ,για ένα χρόνο. Το 12μήνο έληξε 14 Δεκεμβρίου 2010, δεν πήγα να κάνω ανανέωση, τώρα συνεχίζω στο Forthnet 2play με 41.24€ /μήνα.

Αυτά μου είπαν στο κατάστημα της FORTHNET.

4. Και καλά σου είπαν γιατί εσύ ήσουν σε προσφορά και σωστά έπραξε η εταιρεία. Ο φίλος όμως δεν ήταν σε προσφορά και κακώς του ζητήσανε χρήματα.


Σίγουρα κάνουν λάθη, σίγουρα εμείς σαν πελάτες πρέπει να προσέχουμε τι πληρώνουμε και να βαστάμε τις αποδείξεις, αλλά δεν νομίζω οτι έγινε λάθος στην περίπτωση αυτή, κάτιάλλο πρέπει να συμβαίνει.

5. Και εγώ νομίζω ότι κάτι άλλο έχει γίνει. Ελπίζω να μην παρέλειψε ο φίλος να μας πει ότι έκανε αίτηση για νέο ρουτερ οπότε ναι εκεί υπάρχει νέα δέσμευση.


Και προσοχή η ημερομηνία ενεργοποίησης της υπηρεσίας είναι αυτή που μετράει, κι όχι η ημερομηνία υπογραφής συμβολαίου.

6. Σε αυτό συμφωνούμε όλοι


Δεν ισχύει η μετατροπή σε αορίστου αν διακόψεις πρόγραμμα προσφοράς, όπως έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση. Τα 24.90€ /μήνα ήταν προσφορά, οπότε πρέπει να κλείσεις 12μηνο.

7. Σε αυτό δες παραπάνω στο 1 και 2

Αυτά τα ολίγα.

biggeo65
26-01-11, 03:16
Το να γεμίζεις bold το κείμενο, δεν βοηθάει, σου είπα λοιπόν τι λέει το συμβόλαιο καθώς και αναφέρει ότι κανένας δεν έχει δικαίωμα να αλλάξει τους όρους του συμβολαίου.

Οχι δεν έχω καμία διάθεση σαν admin να μιλήσω με την forthnet,

Ta bold τα βάζω για να σου τονίσω ότι ξέρω πολύ καλά τι λέει το συμβόλαιο, όπως επισης και τις παραγράφους.

Για το αν μπορεί κάποιος να αλλάξει το συμβόλαιο και πως, διαβασε λίγο τα άρθρα 2 και 7.Αν θες σου τα στέλνω.

Το αν έχεις διάθεση ή όχι να μιλήσεις με την Forthnet ,είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα και το σέβομαι.

Αλλά δεν έχεις δικαίωμα να ειρωνεύεσαι ή να κατακρίνεις και να απορίπτεις το τι λένε οι άλλοι, χωρίς να έχεις γνώση του θέματος.

Και όπως έγραψα :

Το να αναφέρουμε εδώ το τι θεωρεί ο καθένας ότι είναι σωστό δεν απότελεί λύση, μια που κανείς απο εμάς δεν γνωρίζει την επίσημη απάντηση των εταιρειών,
και ούτε έχει κάτι να προσφέρει στην συζήτηση.

sdikr
26-01-11, 14:14
Ωραία, όποτε το τι θεωρείς εσύ ότι είναι σωστό ή το τί σου είπανε απο το κατάστημά ή το τί θα ήθελες ΚΑΚΩΣ το αναφέρεις μιας και δεν είναι επίσημα απο την εταίρια

Αφού λοιπόν δεν έχεις γνώση του θέματος, τότε γιατί γράφεις τόσα και τόσα;

Το συμβόλαιο δεν μπορεί κανένας εκπρόσωπος ή μη της εταιρίας να το αλλάξει


Ελπίζω τώρα με τα bold να το καταλαβαίνεις καλύτερα, και όπως είπαμε αφού υπάρχει στο συμβόλαιο τότε είναι και η επίσημη πολιτική της εταιρίας

biggeo65
26-01-11, 20:36
Ωραία, όποτε το τι θεωρείς εσύ ότι είναι σωστό ή το τί σου είπανε απο το κατάστημά ή το τί θα ήθελες ΚΑΚΩΣ το αναφέρεις μιας και δεν είναι επίσημα απο την εταίρια

Αφού λοιπόν δεν έχεις γνώση του θέματος, τότε γιατί γράφεις τόσα και τόσα;

Το συμβόλαιο δεν μπορεί κανένας εκπρόσωπος ή μη της εταιρίας να το αλλάξει


Ελπίζω τώρα με τα bold να το καταλαβαίνεις καλύτερα, και όπως είπαμε αφού υπάρχει στο συμβόλαιο τότε είναι και η επίσημη πολιτική της εταιρίας

Συνεχίζεις το χαβά σου. Αν θέλεις σου στέλνω το συμβόλαιο για να δεις αν μπορεί να αλλάξει η όχι

Από την στιγμή που τα μόνα σημεία που μπορώ να απευθυνθώ είναι το 13831 και τα καταστήματα της Forthnet, η ενημέρωση μου είναι καλύτερη από την δική σου.

Υποθέτω ότι το κατάστημα FORTHNET εκφράζει την FORTHNET ,αρα κάποια βάση έχουν αυτά που μου είπαν.

Εσύ συνεχίζεις να γράφεις, μόνο και μόνο για να περάσεις την άποψη σου. Το ότι είσαι ΑDMIN, δεν σε κάνει αυτόματα γνώστη και κριτή των πάντων.

Το να αντιδικώ ,όμως με κάποιον που επιμένει ,αφού το είπε, ότι "πετάει ο γαϊδαρός" δεν έχει νόημα.
Το FORUM είναι για επικοδομητική συζήτηση κι όχι για αντιδικίες.

Και ναι το συμβόλαιο μπορεί να αλλάξει ή να ακυρωθει.
Άρθρα 2,7 και 8

sdikr
26-01-11, 21:04
Και ναι το συμβόλαιο μπορεί να αλλάξει ή να ακυρωθει.
Άρθρα 2,7 και 8

Μόνο από την Forthnet, όχι απο υπαλλήλους ή συνεργάτες της, και φυσικά με ενημέρωση πρώτα προς τους συνδρομητές με την δυνατότητα να σταματήσουν το συμβόλαιο τους αζημίως, για όλα τα αλλά υπάρχουν οι δικηγόροι που θα πάρουν το συμβόλαιο στα χέρια τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.