PDA

Επιστροφή στο Forum : Dslam Πεντέλης?/ Πρόβλημα νέας PSTN συνδρομής/ Άλλος Provider?



Nassos_19
28-11-10, 01:08
Αγαπητοί Φιλοι,

Τα δυο τελευταία χρόνια μετακομίσομε στα Βριλήσσια και συγκεκριμένα στην Θερμοπυλών και Κύπρου. Η σύνδεση είναι Connex, ISDN γραμμή και μετά από πολλούς μήνες και ταλαιπωρία, η γραμμή κλείδωσε στα 2ΜB. Υπήρχαν φορές που χάνονταν η σύνδεση, οι επανειλημμένες επισκέψεις των τεχνικών και η καθημερινή επικοινωνία με τους «Ειδικούς» δεν έφεραν καμιά αλλαγή. Η προτροπή ήταν , πάρε PSTN και θα πας μέχρι τα 5 τουλάχιστον, κάτι που το θεωρούσα αποδεκτό σε σχέση με τα 2.
Η νέα γραμμή/σύνδεση έγινε πριν μερικές μέρες με το HUAWEI Echolife HG520c
Τις 2 πρώτες μέρες ήμουν στα 5,9 χαράς ευαγγέλια, μετά το μαρτύριο και ο πόνος.
Διακοπές, συχνότατες, κάθε μέρα, μας πήγαν στο1!!! Και πάλι, επισκέψεις, έφταιγε λέει το γεγονός ότι δεν υπήρχε φίλτρο στο 2 τηλέφωνο, του σαλονιού, πήγαμε στα 6, για μερικές ώρες όμως, κάθε ένας λέει τα δικά του μας βάζουν να αλλάζουμε συνεχεία το Login name και την IP στον Router, κάθε φορά που κόβεται η γραμμή,
Η αιτία υποθέτω είναι γνωστή, απόσταση του Dslam Πεντέλης
Ερώτηση Πιστευτέ ότι οποιαδήποτε άλλος πάροχος μπορεί να δόση Λύση?
Δεν θέλω 24 δεν θέλω 14 και με 7-8 κάνω την δουλειά μου
Σας παρακαλώ απαντήστε μας , δεν τίθεται θέμα «μαύρης διαφήμισης»
Ευχαριστώ Πολύ
Nassos

Seitman
28-11-10, 08:29
Και σε άλλον πάροχο να πας, τα ίδια θα έχεις...
Αν είσαι μακρυά από το DSLAM, δε θα δεις διαφορά.

iakoboss7
28-11-10, 08:32
ο καλυτερος ειναι ο ΟΤΕ οποτε δεν θα κερδισεις αν πας αλλου... μονο θα χασεις. θα προτεινα να γινει αλλαγη απο isdn σε pstn οπου ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα στο adsl εκει.

Nassos_19
28-11-10, 13:48
Ευχαριστω για τις απαντησεις,

Τωρα ειναι PSTN, και ειναι ασταθες, ασε που καθε φορα μου αλλαζουν IP & Password
Δηλαδη δεν υπαρχει λυση?

Πρεπει να παω στα 2 παλι πισω στην ISDN?
Καλα μονον εγω εχω προβλημα, ολοι οι αλλοι?
Κανεις δεν φωναζει πλεον?

Ευχαριστω

kover
28-11-10, 17:15
Η μάνα μου μένει θερμοπυλών και 28ης. Το μέγιστο που κατέβασα ποτέ ήταν 200kbs/sec. Μη το ψάχνεις. Είναι τραγικά μακριά από τα dslam χαλανδρίου/πεντέλης.

stamka
28-11-10, 18:01
Η μάνα μου μένει θερμοπυλών και 28ης. Το μέγιστο που κατέβασα ποτέ ήταν 200kbs/sec. Μη το ψάχνεις. Είναι τραγικά μακριά από τα dslam χαλανδρίου/πεντέλης.

200kbs/sec !!!!!!!!

MYSTICJUNE78
17-01-11, 12:03
Μένω Δωδεκανήσου (ανάμεσα σε 25ης Μαρτίου και 28ης Οκτωβρίου)!!!! Τα ιδια και χειρότερα παιδια!!!!! Οταν καταβέζω με 200kbs/sec κανουμε πάρτυ στο σπίτι....
Τελευταία δεν ξέρω τι συμβαίνει ενώ λεει οτι κλειδώνει στα 2mbps είναι σαν να μην έχουμε ΚΑΘΟΛΟΥ ιντερνετ!!!!! Για να ανοίξει μια απλή σελίδα κάνει τραγικά πολύ ώρα...... Γυρίσαμε στην εποχή των παγετώνων και δεν το έχουμε πάρει ακόμα απόφαση...... πφφφφ

silegav
20-01-11, 20:23
Είχα ακούσει προβλήματα για ένα DSLAM στον Άλιμο και στο Περιστέρι, αλλά στην πεντέλη δεν είχα ακούσει. Δεν μαζεύεστε όλοι μαζί να στείλετε μια ερώτηση σε όλους τους providers, μήπως και σας εξυπηρετήσει κάποιος; Ο ΟΤΕ δεν ξέρω αν είναι τόσο "γρήγορος" στην ανάπτυξη του δικτύου.

christossu
21-01-11, 01:51
Στα 500μ απο το σπιτι σου στη Γράμμου μενουν τα αδερφια μου.
Πιανουν 9-10mbps απο την forthnet...
Ριξε μια ματια

kover
21-01-11, 08:26
Στα 500μ απο το σπιτι σου στη Γράμμου μενουν τα αδερφια μου.
Πιανουν 9-10mbps απο την forthnet...
Ριξε μια ματια

Η Γράμμου είναι μία ανάσα από λεωφόρο πεντέλης. Τα σπίτια που συζητάμε τώρα είναι 1 χιλιόμετρο χοντρικά πιό μέσα. Επίσης αν ο οτε δε μπορεί να σου δώσει αξιόλογες ταχύτητες, η φορθνετ θα μας πάει σε dial up.

christossu
21-01-11, 13:44
Μην αγιοποιειται πια τοσο τον ΟΤΕ .
Μεταξυ τυφλων βασιλευει ο μονοφθαλμος....

silegav
21-01-11, 18:34
Η Γράμμου είναι μία ανάσα από λεωφόρο πεντέλης. Τα σπίτια που συζητάμε τώρα είναι 1 χιλιόμετρο χοντρικά πιό μέσα. Επίσης αν ο οτε δε μπορεί να σου δώσει αξιόλογες ταχύτητες, η φορθνετ θα μας πάει σε dial up.

Η κανονική απόσταση δεν παίζει ρόλο, αλλά η απόσταση της διαδρομής που κάνουν τα καλώδια, η οποία μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερη.
Η διαφορά από ΟΤΕ σε κάποιον εναλλακτικό και το ότι αν πας θα καταστρέψεις τη ζωή σου, τα μαλλιά σου θα πέσουν και θα κάνεις 10 χρόνια να βρεις γκόμενα, είναι πλέον κάτι που δεν ισχύει. Ρώτα τους γείτονες (αν έχεις κάποιον με forthnet ή άλλον εναλλακτικό) για να σου πουν που συγχρονίζουν (που και τότε δεν είσαι και σίγουρος)

@ ADSLgr.com All rights reserved.