PDA

Επιστροφή στο Forum : Modem Tornado 801 και ρύθμιση με Forthnet



jos
17-02-04, 15:39
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω αγοράσει το Tornado 801 από το πλαίσιο και μία σύνδεση Forthnet αλλά δεν μπορώ να βρώ ρυθμίσεις πουθενά και το support δεν μπορεσε να με βοηθήσει καθόλου! Αν ξέρει κανείς κάτι θέλω ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!
:shock:

jos
18-02-04, 02:28
Σκεφτομαι μήπως έχει πρόβλημα το σπλιττερ. Αν ενώσω το modem κατευθείαν πάνω στην γραμμή θα παίξει? Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς αυτό?
Πάντως οι ρυθμίσεις δεν παίζουν. Μάλλον κάπου αλλού θα είναι το πρόβλημα γιατι με το support τα κάναμε βήμα βήμα μαζί αλλά μάλλον το πρόβλημα είναι στο ότι όταν ρυθμίζεται το πρωτόκολο δεν γίνεται να ρυθμιστει διαφορετικά το enscaptulation(ελπιζω να μην το σκότωσα...).

nnn
19-02-04, 00:23
αν διαβάσεις στο manual έχει τρεις τρόπους για να το ρυθμίσεις.
1.μέσω επιλογής ISP (αυτόματη ρύθμιση,αλλά δεν ξέρω αν έχει τη forthnet)
2.μέσω αρχείου ρυθμίσεων (δεν σε εξυπηρετεί)
3.χειροκίνητα μέσω οδηγιών.

θα σου προτείνω να κάνεις απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του modem και του συνοδευτικού software και ένα hardware reset στο modem και να δοκιμάσεις να κάνεις τις ρυθμίσεις αφού έχεις διαβάσει πάλι το manual μήπως σου έχει ξεφύγει κάτι.
και βέβαια σου θυμίζω ότι είναι για γραμμή ISDN,γιατί έχουν γίνει πολλά μπερδέματα τελευταία.

jos
20-02-04, 15:53
Τελικά το κέρδισα!!!! Επιτέλους εδώ και 3,5 λεπτά σερφάρω σε αποδεκτές ταχύτητες!!!! :mrgreen:

Τελικά οι μόνη ρύθμιση που απαιτήται είναι να αφήσεις τα πάντα στο Default και να επιλέξεις προτώκολλο VC MUX. Μετά όλες οι άλλες επιλογές είναι οι προεπιλεγμένες. Επίσεις θέλει και επανεκίνηση ο υπολογιστής!

@ ADSLgr.com All rights reserved.