PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφάλεια webserver - php hardening



kyriakoss
29-11-10, 02:21
Πώς θα αυξήσω την ασφάλεια της php σε webserver χωρίς προβλήματα συμβατότητας με εγκατεστημένες εφαρμογές (joomla κλπ)

Πρόγραμμα που να τσεκάρει αρχεία php και να επισημένει ασύμβατο κώδικα με την php 5.3?

vfx
29-11-10, 02:32
Δες το "suhosin"



register_globals off
upload_tmp_dir /tmp
allow_url_fopen off
session.save_path /tmp
disable_functions system,passthru,exec,popen,proc_close,proc_ge t_st atus,proc_nice,proc_open,proc_terminate,shell_exec,highlight_file,escapeshellcmd,define_syslog_varia bles,posix_uname,posix_getpwuid,apache_child_termi nate,posix_kill,posix_mkfifo,posix_setpgid,posix_s etsid,posix_setuid,escapeshellarg,posix_uname,ftp_ exec,ftp_connect,ftp_login,ftp_get,ftp_put,ftp_nb_ fput,ftp_raw,ftp_rawlist,ini_alter,ini_restore,inj ect_code,syslog,openlog,define_syslog_variables,ap ache_setenv,mysql_pconnect,eval,phpAds_XmlRpc,phpA ds_remoteInfo,phpAds_xmlrpcEncode,phpAds_xmlrpcDec ode,xmlrpc_entity_decode,fp,fput
magic_quotes_gpc off


Για το πρόγραμμα που λες δεν ξέρω

Manos29
30-11-10, 12:51
Φιλε Vfx? που τα βαζουμε αυτα ? στο php.ini ? η στο htaccess? η μηπως στο httpd.conf?

το βρηκες σε καποιο site? υπαρχει το link ? με ενδιαφερει το θεμα .

vfx
04-12-10, 03:02
Συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησής μου φίλε Manos29.
Αυτά μπαίνουν στο php.ini
Τα έχω βρει σε φόρουμ, διαβάζοντας το "manual" και κάνοντας δοκιμές.
Τα έχω στους περισσότερους server μου χωρίς κανένα σημαντικό πρόβλημα.
Αν μπορεί να θεωρηθεί μη σημαντικό το ότι οι χρήστες δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν εντολές όπως fopen readfile url.
Αλλά μπορείς να προσθέτεις έναν - έναν τους περιορισμούς στο disable_functions και να δοκιμάζεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.