PDA

Επιστροφή στο Forum : To μουλάρι μουλάρωσε!



Nick2k2
17-02-04, 16:54
Λοιπόν παιδιά μια περίεργη κατάσταση συμβαίνει με το μουλάρι τις τελευταίες 1-2 μέρες.Καταρχάς να πω οτι έχω το zyxel 650R-31 και μέχρι πρότεινως δεν είχα καμιά πόρτα ανοιχτή μέσα απο το ΝΑΤ νομίζοντας οτι ήταν όλες ανοιχτές μιας και δεν είχα πειράξει τπτ.Όμως παρατήρησα οτι είχα Lowid στο μουλάρι και στο dc++ δεν μπορούσαν να μπω σε active.Οπότε μετά πήγα και τις άνοιξα όλες και διορθώθηκαν όλα τα problems με τα lowid κτλ. Όμως προτού το κάνω αυτο και νομίζοντας οτι είχα πρόβλημα δοκίμασα να αλλάξω την πόρτα στο μουλάρι και απο 4662 έβαλα την 60000.Τελοσπάντων δούλευε κανονικά με αυτή την πόρτα αφότου τις άνοιξα όλες στο ΝΑΤ.
Όμως μετά απο μερικές ώρες λειτουργίας μου κανε το εξής περίεργο.Στα εντελώς ξαφνικά το μουλάρι πάγωνε και ο cpu εκτινασόνταν στο 100% και φυσικά λόγω του μουλαριού.Δεν μπορούσα να κάνω απολύτως τπτ παρα μόνο να το κλείσω.Όμως όταν το έκλεινα άρχισα να δέχομαι αλλεπάλληλες επιθέσεις μιλάμε για 60-70 επιθέσεις το λεπτό στην πόρτα 60000 και το norton internet security μου λεγε για το deep throat trojan οτι τον έκανε block.Όμως μόλις άνοιγα το μουλάρι ξανα οι επιθέσεις σταματούσαν ακαριαία χωρίς να συνδεθώ σε κανέναν server ακόμα.Εγώ ψιλιάστηκα οτι κάτι συνέβαινε με την πόρτα οπότε πήγα και την άλλαξα και έβαλα πάλι την default 4662.Όμως το μουλάρι τον χαβά του οι επιθέσεις ύστερα συνεχίζονταν και οταν το χα ανοιχτό και όταν το κλεινα.Δοκίμασα να ελέγξω την κατάσταση μέσα απο το firewall και να μπλοκάρω τις ip που με κάναν επίθεση αλλά χωρίς κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.Οι ip ήταν πάρα πολλές και όσες και να μπλόκαρε άλλες τόσες βγαίναν και μάλιστα οι επιθέσεις γινόνταν και σε άλλες πόρτες πέρα απο την 60000.Ε τελικά μην βρίσκοντας άκρη πήγα πάλι στο NAT του zyxel και τις έκλεισα όλες και άφησα μόνο την 4662 για να μπαίνω με high id και ησύχασα.
Όμως δυστυχώς το μουλάρι πάλι το κάνει αυτο το bug δηλαδή να κολλάει και φορτώνει full o cpu.Δοκίμασα να μειώσω τις πηγές αρχείου και τα όρια σύνδεσης μέσα απο το μουλάρι αλλα χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.Να σημειωθει οτι αυτο το πράγμα το κάνει σε τυχαίες στιγμές,μπορεί να το κάνει λίγο μετά που ανοίξω το μουλάρι,ή μπορεί να το κάνει αρκετές ώρες μετά.Δεν ξέρω τι στο καλό συμβαίνει και μου κανει ολα αυτά τα περίεργα.Α επίσης έχω και το netlimiter εγκατεστημένο και έχω μειωμένο το upload μέσα απο κει για να μην μου τρώει όλο το bandwidth,δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.Όποιος ξέρει τι συμβαίνει ας βοηθήσει :?

@ ADSLgr.com All rights reserved.