PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens SIEMENS EFFICIENT 5935 Service



geobest99
23-08-06, 00:57
καλημέρα ,

ξέρει κάποιος που πρέπει να απευθυνθώ για επισκευή Siemens Efficient 5935 .

ευχαριστώ

geobest99
24-08-06, 16:25
Ακουστε να δειτε ,

Πριν λίγο καιρό το Siemens Efficient 5935 αρχισε να μου κάνει κατι κουφα , αυτο που συμπαιρένω ειναι οτι κάποιο προβλημα υπάρχει με την Eprom που κραταει τα Settings και καθε τρεις και δυο τα έχανε.

Για να ξεπερασω το πρόβλημα αγόρασα ενα νέο Router Zyxel Prestige 660H.

Τον Siemens μου τον είχε φέρει ό Ο.Τ.Ε. όταν έβαλα ADSL , με το ξεκινημα της διάθεσης ADSL γραμμών από τον Ο.Τ.Ε. . Μάλιστα τότε όσοι θυμούνται τον εξοπλισμό τον αγόραζες υποχρεωτικά από τον Ο.Τ.Ε. ήθελες δεν ήθελες και ο οποίος είχε τσουχτερή τιμή !!!

Αυτές τις μέρες άρχισα να ψάχνομαι να επισκευάσω τον Siemens Efficient 5935 ώστε να τον έχω BackUp !!!

Πείρα στην Siemens μια και ειναι η κατασκευάστρια εταιρεία και με ενημέρωσαν ότι σύμφωνα με το συμβόλαιο που έχουν με τον Ο.Τ.Ε. την αποκλειστική ευθύνη για το προιόν έχει ο Ο.Τ.Ε. , ο οποίος βάση συμβολαίου από με τη Siemens αναλαμβάνει εκτός τον άλλων και την επισκευή/αλλαγή σε περίπτωση βλάβης.

Οπότε μετα από αυτή την ενημέρωση από την Siemens καλώ στο 121 για Δήλωση Βλάβής.

Ο υπάλληλος στο 121 δεν εκανε δεκτή τη βλάβη γιατι λέει το πρόβλημα δεν είναι στη γραμμή αλλα σε συσκευη και να απευθυνθώ στον κατασκευαστή της συσκευής !!!!

Τηλεφωνώ πάλι στην Siemens μιλάω με τον ίδιο κύριο , ο οποίος συμβουλεύται και τον προϊσταμενό του και μου επαναλαμβάνει τα ίδια . Για δική μου διευκόλυνση μαλιστα μου βρίσκει την υπηρεσία που Ο.Τ.Ε. που ειναι υπεύθυνει και μου δίνει το τηλέφωνο.

Παιρνω στο συγκεκριμένω τηλέφωνα ( εδω αρχίζουν τα όργανα ) .Προσπαθώ 5 λεπτά να τους εξηγήσω ποιο είναι το προβλημά μου , δεν καταλαβαιναν τι ειναι ο ROUTER !!!! .Αφού καταλαβαν με ρωτάνε πότε αγοράστηκε και αν είναι σε εγγυηση , τους ενημερώνω ότι η εγγυήση ήταν 1 χρόνο και τοτε παίρνω την Αφοπληστικη Απάντηση , "Κυριε μου τοτε αγοράστε ένα άλλο , εμεις δεν μπορουμε να κανουμε κατι , αν ήταν στην εγγυήση θα σας το αλλάζαμε αλλα αφου δεν ειναι δεν μπορούμε να κανουμε κατι."

Τοτε όπως καταλαβαινεται αναψαν τα λαμπάκια μου και αρχισαν να του τα σούρνω.Μην ξέροντας τι να μου απαντήσει μου δίνει άλλο τηλέφωνο. Εποικινωνω και με αυτό και ακούω το ίδιο παραμύθι.

Η επόμενη κινηση ήταν να πάρω και πάλι τη Siemens και να μιλήσω με τον ίδιο υπάλληλο , αφού του είπα τα γελοία που μου είπαν από τον Ο.Τ.Ε. ο ανθρωπός κράτησε το τηλέφωνο μου και μου είπε ότι θα προσπαθήσουν να επικοινώνήσουν αυτοί με Ο.Τ.Ε. και να με βοηθήσουν να βρώ μία λύση.

Μαλιστα ο Ο.Τ.Ε. από ότι μου είπε ο υπάλληλος ειχε παρει και όλα τα παρελκόμενα ώστε να μπορει να υποστηρίζει το συγκεκριμένο προϊον.

Αυτό που είπα στους υπαλλήλους του Ο.Τ.Ε. ήταν το εξής : Δηλαδή αν αγοράσω μία τηλεόραση και χαλάσει μετά από την περίοδο της εγγύησης πρεπει να την πετάξω και να πάρω μια άλλη ;;;

Δεν ζήτησα τσάμπα επισκευή , φυσικά και να πληρώσω το κόστος της !!!

:evil: :evil: :evil: :evil:

John Galt
24-08-06, 18:36
Το συγκεκριμένο προϊόν είναι πολύ καλό (ιδίως για την εποχή του) αλλά ήταν το ακριβότερο από τις 3-4 λύσεις που έπρεπε να επιλέξεις υποχρεωτικά από τον ΟΤΕ, οπότε δεν "περπάτησε" πολύ. Επειδή δεν εξηγείς ακριβώς ποιό είναι το πρόβλημα, μήπως βάζοντας το τελευταίο firmware (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) λύσεις τα προβλήματα σου? Και εμένα μου κάνει κάτι τρελλά από το web interface αλλά αν μπεις από το CLI, όλα δουλεύουν μια χαρά. Αν θες κάπου πρέπει να έχω το firmware 6.3.001 αλλά είμαι σίγουρος ότι θα το βρεις και μέσα στο forum κάπου.

Καλή τύχη.

geobest99
24-08-06, 19:36
Το συγκεκριμένο προϊόν είναι πολύ καλό (ιδίως για την εποχή του) αλλά ήταν το ακριβότερο από τις 3-4 λύσεις που έπρεπε να επιλέξεις υποχρεωτικά από τον ΟΤΕ, οπότε δεν "περπάτησε" πολύ. Επειδή δεν εξηγείς ακριβώς ποιό είναι το πρόβλημα, μήπως βάζοντας το τελευταίο firmware (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) λύσεις τα προβλήματα σου? Και εμένα μου κάνει κάτι τρελλά από το web interface αλλά αν μπεις από το CLI, όλα δουλεύουν μια χαρά. Αν θες κάπου πρέπει να έχω το firmware 6.3.001 αλλά είμαι σίγουρος ότι θα το βρεις και μέσα στο forum κάπου.

Καλή τύχη.

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ ,

το προβλημα είναι οτι χάνει τις ρυθμίσεις ολες συνεχεια , λες και κανεις Restory Factory Settings !!!

Αν εχεις καμια ιδεα να δοκιμασω κατι ???

δοκιμασα να περασω firmware , όχι αυτό που λες αλλα πιο παλιό αλλα τα DSL tools που εχει όταν κανεις upgrade fimware κολάνε !!!
΄
Πάσα βοήθεια δεκτή !!!!

geobest99
28-08-06, 15:59
καλησπέρα ,

τελικά μερικές εταιρείες δεν εχουν χάσει τη σοβαροτητα τους.

με πήρε ο υπάλληλος σήμερα από τη siemens, και με ενημέρωσε ότι με τον ο.τ.ε. δεν μπορεί να βγάλει καμία άκρη.

ομωσ , επιδεί σαν siemens δεν θέλει να έχουν προβλήματα οι πελάτες ακόμα και αν δεν ειναι αυτή η υπευθυνη, με ενημέρωσε ότι μπορώ να πάω να πάρω ενα δικό τους και να κρατήσουν αυτοί το χαλασμένο.

παρόλο που δεν ήταν δικός τους το πρόβλημα η ανταπόκριση ήταν άμμεση και άξια συγχαρητηρίων !!!!

να μην λέμε μια ζωή μόνο τα κακά , να λέμε και τα καλά !!!!

Gregorikos
28-02-11, 20:13
Φίλε είδα το post σου για το router της Siemens. Ξέρω ότι το ποστ είναι παλιό και συγνώμη που σ' ενοχλώ. Το δικό μου Siemens Efficient 5935 έχει προβλήματα στην εκκίνησή του και το έχω στο ντουλάπι γιατί μου άρεσε ως συσκευή αλλά δε μπορούσα να βρω άκρη για το που να το επισκευάσω.

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου δώσεις το τηλέφωνο της Siemnes στο οποίο σ' εξυπηρέτησαν?
Όντως πρέπει να λέμε και τα καλά και όχι μόνο τα κακά.


Ευχαριστώ πολύ!

grgz
01-03-11, 02:11
Φίλε είδα το post σου για το router της Siemens. Ξέρω ότι το ποστ είναι παλιό και συγνώμη που σ' ενοχλώ. Το δικό μου Siemens Efficient 5935 έχει προβλήματα στην εκκίνησή του και το έχω στο ντουλάπι γιατί μου άρεσε ως συσκευή αλλά δε μπορούσα να βρω άκρη για το που να το επισκευάσω.

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου δώσεις το τηλέφωνο της Siemnes στο οποίο σ' εξυπηρέτησαν?
Όντως πρέπει να λέμε και τα καλά και όχι μόνο τα κακά.


Ευχαριστώ πολύ!

Καλώς ήρθες στο forum.

Έχεις δει ότι το post που ξέθαψες (κυριολεκτικά) είναι πέντε ετών;

Το Efficient θα το έχει ξεχάσει και η ίδια η Siemens τώρα, οπότε καλύτερα βρες κάτι πιο σύγχρονο. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.