PDA

Επιστροφή στο Forum : Αορίστου σε Ondsl Kit ?



Sectoras
23-08-06, 01:36
Καλησπέρα,επειδή βλέπω οτι οι τιμές εχουν πέσει υπερβολικά:worthy: αποφάσισα να παρω το ondsl kit 1024,τωρα ειμαι με οτενετ αορίστου 384/128 (Ondsl Home) .Θα πρέπει να δηλώσω πρώτα διακοπή adsl γραμμής και μετά να στείλω την αίτηση για ondsl kit ? Επίσης η διακοπή γινετε μέσω τηλεφώνου ή πρεπει να πάω στον οτε?
Η συγκεκριμένη αίτηση ειναι του ondsl kit ? Αν ναι εκει που λέει ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ για πιο λόγο το εχουν ?? http://www.otenet.gr/hd/downloads/Aitisi_OTENET_Kit.pdf
Η αίτηση πρέπει να συμπληρωθεί στον οτε?

Αυτα ελπίζω να μην σας κούρασα.

sdikr
23-08-06, 01:38
Αν έχει Home ναι πρέπει να γίνει διακοπή γραμμης απο τον ΟΤΕ και ξανα ενεργοποιήση

Sectoras
23-08-06, 01:43
Πως θα το καταλάβω αν εχει ενεργοποιηθεί ? Γινετε να στείλω την αίτηση για ondsl kit πριν την ενεργοποίηση (να μην χανουμε χρονο :P) ?

chfilis
23-08-06, 01:44
για διακοπη γραμμής παρε στο 134(στον οτε δηλαδη) και ζητα την διακοπή.αφου σας πουν οτι διακοπηκε(οχι μονο οταν δειτε οτι δεν συγχρονιζεστε...αλλα οταν σας το πουν και το τονιζω αυτο) τοτε στελνετε στην οτενετ τα χαρτια για το πακετο.σας το λεω αυτο για να μην σας γινεται αποριψη της αιτησης απο τον οτε λογο υπαρξης κυκλώματος απο αλλον παροχέα.μονο αν τελειώνει η προσφορα(φτάνει δηλαδή 23/9 και παντα με τα σημερινά δεδομενα)καντε τα χαρτια και ας μην σε εχουν κοψει ωστε να μπεις στην προσφορα και να μην την χασεις.αν θελεις το ιδιο username τοτε στειλε και ενα αιτημα στην οτενετ για διακοπη της συνδεσης καιι αποδεσμευση του username.ωστε οταν κανετε την αιτηση για το κιτ να ειναι ελευθερο να το παρετε.

stri250
24-08-06, 00:02
1. Αν ναι εκει που λέει ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ για πιο λόγο το εχουν ??

2. Η αίτηση πρέπει να συμπληρωθεί στον οτε?


1. στην μετατροπή θα βάλεις το ίδιο όνομα χρήστη που έχεις στην HOME εφόσον επιθυμείς να το κρατήσεις....αν ο κάτοχος του προηγούμενου πακέτου (HOME) δεν ταυτίζεται με αυτόν που θα συμπληρώσει την αίτηση για το Κιτ πρέπει να σταλούν δυο επιπρόσθετες φωτοτυπίες διπλής όψεως των ταυτοτήτων: Μια του κατόχου (νυν) της HOME που να αναγράφει οτι επιθυμεί αποδέσμευση του ονόματος χρήστη "τάδε" και μια του ατόμου που θα έχει το Κιτ (στο μέλλον) που θα γράφει οτι αποδέχεται το όνομα χρήστη τάδε.

πως αποφεύγεις τα παραπάνω;
α. ο κάτοχος της HOME συμπληρώνει την αίτηση για το Κιτ

β. είτε δεν ακουμπάς καθόλου την ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ και επιλέγεις ενα καινούριο όνομα χρήστη στην ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ

2. ΟΧΙ. οφείλει να σε βοηθήσει το κατάστημα απο το οποίο αγόρασες το Κιτ

chfilis
24-08-06, 11:35
η αιτηση δεν ειναι αναγκαίο να συμπληρωθεί στον οτε γιατι πολύ απλά εσυ θα πρέπει να στειλεις την αιτηση με φαξ στην οτενετ.ο ΟΤΕ στην περιπτωση κιτ μονο το πουλάει δεν κανει τίποτε αλλο γιατι πολύ απλά δεν μπορεί να το τιμολογήσει.δεν ειναι όπως το connex που το τιμολογεί σε καποιο λογαριασμό τηλεφώνου.

οπότε εσυ απλά πέρνεις το 134 λες για διακοπή. και αφού γίνει διακοπή(επιβεβαιώσεις απο το 134 οτι εγινε δηλαδή οτι περάστηκε στο συστημα τους) τότε θα στειλεις την αιτηση του ondsl kit. και αυτό στο λέω για να μην βρεθείς στην κατάσταση στην οποία θα σου λέει η ΟΤΕΝΕΤ οτι απορρίπτεται το αιτημα σου γιατι υπάρχει άλλη γαμμή dsl από αλλον πάροχο.

Sectoras
25-08-06, 03:24
Λοιπόν χθες εκανα διακοπή γραμμής και μου είπαν σε 4 μέρες 8α διακοπεί,θα πρέπει να κάνω ΚΑΙ διακοπή συνδρομής ondsl home ?

Αν κατάλαβα καλά αν δεν κάνω διακοπή συνδρομης τότε θα μπορώ να συμπληρώσω το ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ με το υπάρχον USERNAME μου ? Αρα αυτο ειναι πιο ευκολο μιας και ο κατοχος της home θα ειναι ο ιδιος. Επίσης θα πρέπει και σε αυτη την περίπτωση να βαλω ολα τα δικαιολογιτικά?

ΥΓ: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

stri250
25-08-06, 08:42
1. Λοιπόν χθες εκανα διακοπή γραμμής και μου είπαν σε 4 μέρες 8α διακοπεί,θα πρέπει να κάνω ΚΑΙ διακοπή συνδρομής ondsl home ?

2. Αν κατάλαβα καλά αν δεν κάνω διακοπή συνδρομης τότε θα μπορώ να συμπληρώσω το ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ με το υπάρχον USERNAME μου ?


1. εγω θα σου πώ ότι σε περιπτώσεις Conn-x που έχεις γραμμή ΟΤΕ και σύνδεση ΟΤΕΝΕΤ όταν κάνεις διακοπή γραμμής η σύνδεση διακόπτεται αυτόματα χωρίς να απαιτείται κάποια επιπλέον ενέργεια απο εσένα, το ίδιο γίνεται και σε περίπτωση σύνδεσης Εconomy 1000, 3000, 5000, εξαρτάται το τί έχεις. Πάρε στο 8011135555 και ρώτα τους, (οχι αν έχει περαστεί η διακοπή) τί πακέτο έχεις και σε ποιό όνομα.

2. ΕΙΤΕ διακόψεις την ΗΟΜΕ ΕΙΤΕ ΔΕΝ τη διακόψεις μπορείς εφόσον είσαι ο ίδιος με την ΗΟΜΕ να ζητήσεις το ίδιο username.

Βασικά η διαδικασία είναι η εξής: Απο την στιγμή που διακόπτεις την σύνδεσή σου, είτε είναι PSTN, ISDN, ADSL, HOME, ECONOMY το username σου μένει δεσμευμένο για τρεις μήνες και δεν μπορεί να το πάρει ΚΑΝΕΙΣ. Τώρα τον πρώτο μήνα απο τους τρεις μπορείς να κοιτάς τα μέιλ σου απο το cool4u.otenet.gr αλλά δεν μπορείς να στείλεις παρά μόνο να διαβάσεις τα μυνήματα που σου στέλνουν. Τους εναπομείναντες δυο μήνες απλά δεν μπορεί να πάρει το ίδιο username κάποιος άλλος. Απο τον 3ο μήνα και μετά το όνομα χρήστη αποδεσμεύεται και μπορεί να το πάρει όποιος θέλει! (edit: τους τελευταίους δυο μήνες, μέιλ ΓΙΟΚ!!!)

ελπίζω να μην σε κούρασα:)

Sectoras
27-08-06, 22:14
Τελικά 8α πρέπει αναγκαστικά να κάνω διακοπή συνδρομής ondsl home (αοριστου) ?? Απλο το ζήτημα

stri250
28-08-06, 09:30
Αν έχεις Conn-X ή Economy η διακοπή γίνεται αυτόματα εφόσον τους πεις να κόψουν τη γραμμή.....εκτός αν τους πεις οτι θες να κρατήσεις τη συνδρομή....αλλά να την κάνεις τί απο τη στιγμή που δεν θα έχεις γραμμή......

αρα αν δεν σου τη διακόψουν μέσω καταστήματος ή 134 κατήργησέ τη εσύ.


(θυμήσου μόνον αυτό=>αν δεν τη διακόψεις τη σύνδεση [με τη γραμμή κάνε οτι θες] αφού στείλεις την αίτηση λοιπόν στην ΟΤΕΝΕΤ κάποιο ωραίο απόγευμα θα σε καλέσουν για να σε ρωτήσουν==>"Καλησπέρα σας, σας τηλεφωνώ απο την ΟΤΕΝΕΤ σχετικά με μια εκκρεμότητα που προέκυψε για την αίτηση που μας στείλατε για το OnDSL Kit. Αυτό που θα θέλαμε να σας ρωτήσουμε είναι αν η ενεργή σύνδεση OnDSL Home που έχετε είναι στο ίδιο νούμερο με αυτό που θέλετε και αν υπάρχει ενεργή γραμμή στο πακέτο αυτό?........απαντάς.....ΟΚ τώρα μπορούμε να προχωρήσουμε....σας ευχαριστούμε πολύ.)

Αυτό ολο το πρόβλημα έγκειται στο οτι στα συστήματα της ΟΤΕΝΕΤ αν έχεις την γραμμή απο τον ΟΤΕ δεν μπορούν να δουν σε ποιο νούμερο είναι οπότε και σε παίρνουν για επιβεβαίωση είτε οτι την κατάργησες είτε οτι είναι σε άλλο τηλέφωνο.


Μπερδεύτηκες;;;;; Δεν είσαι ο μόνος, ας είναι καλά τα τζιμάνια του νομικού τμήματος της ΟΤΕΝΕΤ μιλάμε για τετράγωνη λογική καθώς και κορυφαία λογιστικά συστήματα καταγραφής πελατών.

EDIT: ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό να καταργήσεις την σύνδεση...(μην το κάνεις και όλα θα πάνε καλά :lol: )

DrDSL
28-08-06, 12:31
Φίλε Sectoras, ναι δυστυχώς θα πρέπει να διακόψεις (όπως το έχεις ήδη κάνει) και μετά να ενεργοποιηθεί ξανά η γραμμή (ακόμα κι αν είναι στην ίδια ταχύτητα πριν και μετά).

Κι εγώ ήμουν με OnDSL Home 1024 αορίστου (χωρίς χρονική δέσμευση) με γραμμή ADSL από ΟΤΕ και πλήρωνα 87 Ευρώ/μήνα! Στις 16 του μήνα (πριν διακόψω τη γραμμή) αγόρασα το OnDSL Kit 1024 με 26 Ευρώ/μήνα από τα κεντρικά της ΟΤΕnet στο Μαρούσι (Αθήνα). Η υπάλληλος μου είπε ότι πρέπει πρώτα να διακόψω τη γραμμή αλλά ΟΧΙ τη σύνδεση (και καλά για να μπορώ να μπαίνω με dial-up) και μετά να τους πάρω τηλέφωνο στην ΟΤΕnet να τους ενημερώσω ότι η γραμμή έχει διακοπεί οπότε αυτοί να κάνουν τη δική τους αίτηση στον ΟΤΕ για ενεργοποίηση της γραμμής για το Kit. Το συμβόλαιο και τα άλλα σχετικά χαρτιά τα συμπλήρωσα/κατάθεσα κατά την αγορά του πακέτου. Τώρα είμαι στο στάδιο αναμονής για ενεργοποίηση γραμμής από ΟΤΕ... Το παλιό username θα το κρατήσω (η υπάλληλος συμπλήρωσε το υπάρχον username μου στην αίτηση και τσεκάρισε "μετατροπή σύνδεσης").

Τώρα σε αναμονή...και με dial-up... :( Άντε να δούμε πόσον καιρό θέλει η ενεργοποίηση... Πάντως αρχικά που τα είχα κάνει όλα μέσω ΟΤΕ η ενεργοποίηση ήταν αστραπιαία (2 εργάσιμες αν θυμάμαι καλά). Τώρα μέσω ΟΤΕnet... Καλή τύχη και στους δυο μας!

Sectoras
28-08-06, 21:57
Ρε παιδιά help! ο bro μου διεκοψε και την isdn !.. πειράζει ? τσαμπα την διέκοψε ? εχω το modem/router jetspeed 500i ,αν αλλάξω firmware θα ειναι Ok? Λιγο γρήγορα γιατι ακόμα δεν έχει κοπεί τιποτα,αν μπορώ να το σώσω..

@ ADSLgr.com All rights reserved.