PDA

Επιστροφή στο Forum : Φοιτητικό ADSL και SMTP server-Βοήθεια



nx250
23-08-06, 10:05
Εχω το φοιτητικό πακέτο και έχω πρόβλημα, δεν μπορώ να στείλω e-mail και από την HOL δεν μπορούν να βοηθήσουν, μου λένε να βάλω SMTP του πανεπιστημίου το οποίο και φυσικά δεν λειτουργεί. Ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω, τι ρυθμίσεις χρειαζεται στον λογαριασμό αλληλογραφίας;

morpheus
23-08-06, 12:50
Δοκιμασε να βαλεις τον SMTP server της HOL. Και σε εμενα ο SMTP του ΕΜΠ δεν δουλέυει αν δεν εχω μπει απο σύνδεση του ΕΜΠ.

nx250
23-08-06, 12:54
Αυτό ήταν το πρώτο που έκανα, αλλά δεν δουλεύει. Το πρόβλημα είναι ότι πέρνω ΙΡ του Δίοδος και έτσι η HOL δεν με αναγνωρίζει.

bill2003
23-08-06, 13:14
Τι IP παίρνεις? Για παράδειγμα αν έχεις 150.140.xxx.xxx σημαίνει ότι πρέπει να βάλεις mail server του Upatras...

Μήπως έχουν ξεχωριστό ip range για τις συνδέσεις του Δίοδος? Για πες μας τα δύο πρώτα πεδία της ip σου...

euri
23-08-06, 13:16
Δοκιμάστε να βάλετε τον SMTP του ISP σας, αλλά με ενεργοποιημένο το SMTP user authentication.

nx250
23-08-06, 13:25
Ιρ 155.207.xxx.xx

bill2003
23-08-06, 13:36
Επομένως συνδέεσαι με Αριστοτέλειο... Άρα βάλε SMTP: mail.auth.gr και δες αν παίζει...

Επίσης κάνε edit το παραπάνω μήνυμα και άσε μόνο το 155.207.xxx.xxx ;)

akosiaris
25-08-06, 10:09
Πολλά ιδρύματα εφαρμόζουν πολιτική πρόσβασης που επιτρέπει στους χρήστες
του ΔΙΟΔΟΣ να έχουν επικοινωνία μόνο με τον smtp mail server του ιδρύματος και με
κανέναν άλλο smtp mail server. Το helpdesk του ISP είναι σε θέση να ελέγξει
αν η πολιτική ασφάλειας του ιδρύματός θέτει τέτοιους περιορισμούς. Στην
περίπτωση αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο ο smtp mail server του ιδρύματός
. Για περισσότερες πληροφορίες για τις ρυθμίσεις του mail server, επιβάλλεται επικοινωνία με το Κέντρο Δικτύων(NOC) του ιδρύματός.

akosiaris
25-08-06, 10:13
Σε ότι αφορά τους χρήστες του ΕΜΠ, είναι δυνατόν να χρησιμοποιούν τους mail servers του ιδρύματος είτε βρίσκονται σε δίκτυο του ιδρύματος (πχ φοιτητικό DSL) είτε βρίσκονται σε τρίτα δίκτυα(πχ κάποιος ISP) .Απαραίτητες προυπόθεσεις για το δεύτερο είναι:

α) Να επιτρέπει την επικοινωνία ο ISP με τους mail servers του ΕΜΠ
β) Η χρήση username και password

Περισσότερα επ' αυτού για όσους ενδιαφέρονται στο http://www.noc.ntua.gr

@ ADSLgr.com All rights reserved.